szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
A Magyar Honvdsg 1945 utn
A Magyar Honvdsg 1945 utn : 2./III. Magyar Nphadsereg 1948-1956 kztt

2./III. Magyar Nphadsereg 1948-1956 kztt

  2007.01.23. 20:04

Ez a rsz a Varsi Szerzds ltrehozst s ennek hatst a magyar viszonyokra s hadseregre igyekszik bemutatni. III rsz

 

 

 

 

Integrlds a Varsi Szerzdsbe (1955—1956)

Magyar politikai vezets fontosabb dntsei a Varsi Szerzds ltrehozsnak idszakban.

1955. tavaszn miutn Rkosi Mtys visszaszerezte hatalmt a prtvezetsben s megkezdte Nagy Imre miniszterelnk httrbe szortst, az MDP PB elre nem tervezett krdst trgyalt. Ugyanis Hruscsov 1955. mrciusban kldtt levelben, az 1954 szn megtartott moszkvai tancskozsra utalva krte a magyar prtvezets vlemnyt egy ltrehozand katonai szervezet dokumentumrl, s a szervezet alapokmnyrl. A szerzds tervezet ttanulmnyozsa, s jvhagyst kveten a PB 1955. mjus 5-i lsn felhatalmazta Hegeds Andrs miniszterelnkt, hogy a Varsba indul kldttsget vezesse. A tancskozs eredmnyeknt 1955. mjus14-n ltrejtt a Varsi Szerzds (VSZ), s mjus15-n alrtk az osztrk llamszerzdst, az MDP vezetse megvizsglta a Magyar Nphadsereg helyzett. A PB 1955. jnius11-i lsn a hadsereg szellemisgt alapjban vve egszsgesnek minstettk, de emltst tett a felmerl hinyossgokrl is. 1955. tavaszn a magyar lgvdelem slyos fiaskt lt t, amikor is egymsutn tbbszr gy srtettk meg ellensges replgpek a magyar lgteret, hogy azokkal szemben semmilyen hatkony ellenlps nem trtnt. A korbbi vekben elkezdett ltszmcskkents kvetkez llomsaknt, a Minisztertancs szeptember7-i rendelete alapjn jabb 20 000 fvel cskkentettk a Magyar Nphadsereg llomnyt. A vdelmi kiadsok tovbbi cskkentst azonban mr nem lehetett a korbbi idszak gyakorlatnak megfelelen folytatni. A Magyar Nphadseregtl elvont forrsok mr oly nagyra nttek, hogy felkeltettk a moszkvai vezets figyelmt is. Erre utal, hogy 1955. szeptember15-n az MDP PB jvhagyta Bata Istvn vezrezredes honvdelmi miniszter ltal beterjesztett szovjet javaslatot, amely pontosan meghatrozta, hogy Magyarorszgnak mikor s milyen katonai fejlesztseket kell vgrehajtani. A szovjet katonai vezets levele jelezte, hogy Moszkva eltklte magt arra, hogy hatkonyan mkd katonai szervezetet irnytson. Ennek egyik els jele volt, hogy a Varsi Szerzdsbe tmrlt llamok katonai kiadsnak rendszert ellenrzse al vonta, majd igyekezett annak rszleteit meghatrozni. Kvetkez lpsknt a tagllamokkal elfogadtatta a VSZ Egyestett Fegyveres Eri Fparancsnoknak (EFE) mkdsi szablyzatt, amelyet az MDP PB oktber6-i lsn jv is hagyott.

„Az Egyestett Fegyveres Erk ln, a varsi tancskozson 1955. mjus14-n elfogadott bartsgi, egyttmkdsi s klcsns tmogatsban rsztvev orszgok kztt kttt szerzds szerint fparancsnok ll[1]l.” A fparancsnok helyettesei a szerzds tagllamai ltal kinevezett katonai vezetk. Az EFE Fparancsnoka s helyettesei mellett mkdik a Trzskar, amelybe a tagllamok deleglnak katonai szakembereket. A ltrehozott Egyestett Parancsnoksg kzvetlen irnytsa al a VSZ tagllamoknak sajt hadseregeikbl bizonyos alakulatokat kellett kijellni. A Varsi Szerzds rtelmben a Magyar Nphadseregbl az Egyestett Fegyveres Erk llomnyba az albbi magasabb egysgeket jelltk ki: hat lvsz hadosztly (12., 17., 32.) /teljes/, 9., 27., (knny), 8. (bkben keret, hborban knny); kt gpestett hadosztly (5., 7.); 25. s a 66. vadszrepl hadosztlyok. A fokozatosan kialakul VSZ szervezeti rendszere s az Ausztribl, haznkba ttelepl nagy ltszm szovjet katonai er, a Jugoszlvival val viszony lass normalizldsa ismt alapjaiban mdostotta Magyarorszg katonapolitikai helyzett. Ezrt az j hadmveleti irnyoknak megfelelen elsrangan fontos lett az osztrk–magyar hatrszakasz rzse, amelyet az osztrk llamszerzds ltrejttvel s a nyugati hrszerz szervek vrhat aktvabb tevkenysgvel magyarztak.

A Politikai Bizottsg 1955. november3-i lsn jbl a Magyar Nphadsereggel kapcsolatos tmt trgyalta. Itt jnak tartottk, hogy kedvez visszhangja volt a Varsi Szerzds ltrejttnek, valamint az letbe lpett tiszti- s szolglati trvnynek. Kimondtk, hogy a hadsereg ltszmcskkentse erstette a tisztek ragaszkodst a tiszti hivatshoz. Cinikusnak tnhet a fenti megllapts, de figyelembe kell venni, hogy a hadseregbl korbban leszerelt hivatsos tisztek s tiszthelyettesek egzisztencilis problmkkal kzdttek. Ezek hatsra a szemlyi llomny nagy rsznl tudatosodott, hogy katonai kpzettsge nem konvertlhat t a polgri letben, a Magyar Nphadsereg elhagysa egyet jelent a szemlyes letsznvonal drasztikus romlsval.

A magyarorszgi nagy ltszm szovjet katonai jelenlt kialakulsnak fbb jellegzetessgei

1955. mjus 15-n a msodik vilghborban szvetsges nagyhatalmak s Ausztria kpviseli alrtk az osztrk llamszerzdst. A szerzds rtelmben Ausztria egyik katonai tmbhz sem csatlakozhat a jvben, s semlegessgt az alr nagyhatalmak garantltk. Ez a tny felvetette a Magyarorszgon tartzkod szovjet csapatok jogi helyzetnek jraszablyozst, amelyre az 1947-es prizsi bkeszerzds a kvetkezket hatrozta meg: „…a Szovjetuninak fennmarad a joga magyar terleten olyan fegyveres er tartsra, amelyre szksge lehet ahhoz, hogy a szovjet Hadseregnek az ausztriai megszllsi vezettel val kzlekedsi vonalait fenntartsa.”. A magyar vezets tisztban volt azzal, hogy az osztrk llamszerzdst kveten az Ausztribl kivont szovjet csapatok jelents rszt, a moszkvai vezets majd haznkban kvnja llomsoztatni. Ezrt, hatroztk el egy Mezkvesd trsgben nagy hattvolsg bombz replgpek kiszolglsra alkalmas repltr megptst, amelyre nyilvn a szovjet lgiernek volt szksge, mivel a magyar lgier nem rendelkezett ilyen bombzgpekkel. A replteret 1956—1958 kztt terveztk felpteni. A beruhzs megvalstsnl tbb minisztrium egyttes s sszehangolt rszvtelvel szmoltak. Az Ausztribl ttelepl szovjet csapatok elhelyezse rdekben 1955. prilis12-n a minisztertancs jrult hozz, hogy a Szovjet Hadsereg rszre l- s gyakorltereket adjanak t. A magyar kormny ebben az intzkedsben tovbb magra vllalta a jelentkez anyagi terheket. A Varsi Szerzds megalakulst kveten nagyszmban rkeztek szovjet katonai alakulatok Ausztribl haznk terletre, amelyek elhelyezsrl a magyar vezetsnek kellett gondoskodnia. E folyamat eredmnyeknt a szkesfehrvri kzponttal ltrehozott szovjet Klnleges Hadtest llomnyba kt gpestett-, egy vadszrepl- s bombz hadosztlyt, egy pontonos hidsz ezredet, tovbb lgvdelmi, fegyvernemi s ms szakcsapatokat rendeltek.

Vlsg s sszeomls (1956)

Az SZKP XX. kongresszusa s hatsa a vilgpolitikra

1956. februr14—20. kztt Moszkvban megrendezett SZKP XX. kongresszusa a kt vilgrendszer bks egyms mellett lsnek lehetsgt elemezte. A kongresszus megllaptotta, hogy nem trvnyszer a kt politikai rendszer kztt egy hbor megvvsa, de a kommunista eszme terjesztsre tovbbra is ltott lehetsget, csak immr bks ton. A titkos beszmol nyilvnossgra kerlt, s jelents szerepe lett a szocialista tbor orszgain vgigfut kritikai mozgalmak kialakulsban. A sztlini gyakorlat kritikja nem egyszer, magnak a szocialista rendszer ltnek a megkrdjelezshez is elvezetett. Ezt erstette, hogy a rgi, hiteltelenn vlt prt s llami vezetk szavakban tvettk az j moszkvai irnyvonal frazeolgijt, de tetteikben tovbbra is a sztlini idszak gyakorlatt folytattk. A korbbi sztlini idszakban kialaktott centralizmussal szemben az j hruscsovi vezets, mr az egyes szocialista llamok feladatv tette, hogy kialaktsk s mkdtessk sajt propagandamunkjukat. Mind ez akkor trtnt, amikor az amerikai stratgiban fokozatosan felrtkeldtt a szocialista orszgokkal szembeni fellazt tevkenysg

A szocialista orszgok letben meghatroz jelentsggel brt, hogy 1956. jlius3-n Tit viszonozva Hruscsov elz vi jugoszlviai ltogatst, elltogatott a Szovjetuniba. A szovjet diplomcia ebben az idben megklnbztetett figyelmet fordtott dli szomszdunkra s sztnzte a magyar vezetst is hasonl lpsek megttelre. Azonban a magyar-jugoszlv kapcsolatok normalizlshoz elbb el kellet tvoltani a legfbb akadlyt, Rkosi Mtyst. A magyar prtvezet lemondatsra nhny nappal ksbb, az MDP Kzponti Vezetsgnek jlius18-21. kztt megtartott tancskozsn kerlt sor. Ettl kezdve rohamosan javultak a magyar-jugoszlv kapcsolatok, amelynek eredmnyeknt oktber15-22. kztt Ger Ern vezetsvel, magyar delegci ltogatott Belgrdba, a kapcsolatok rendezsre.

Ebben az vben Eurpa llamainak figyelme egyre inkbb a Mediterrnum, azon bell is szak-Afrika llamai fel fordult. Az egykori francia s brit gyarmatokon zajl felszabadtsi mozgalmak ekkor mr szmthattak a Szovjetuni szimptijra, s idnknt anyagi tmogatsra is. J plda volt erre, a Szuezi-csatorna 1956. jlius26-n bejelentett llamostsa. A Nasszer vezette egyiptomi kormny ezzel a lpsvel kvnt olyan llami bevtelhez jutni, amivel fedezni tudta az Asszuni gt ptsnek kltsgeit. Az llamostst kvet feszltebb lgkrben egyre vilgosabb vlt, hogy a Nagy-Britannia s Franciaorszg kormnya mg a katonai beavatkozst is kpes megkockztatni, hogy visszaszerezze a csatorna llamostsakor elvesztett rdekeltsgeit.

A magyar katonai hrszerzs rtestette a minisztert az Egyiptom ellen kszl intervencirl. Valsznleg a szovjet s az amerikai hrszerz szervek is rtesthettk kormnyaikat, amelyeket nem rhetett vratlanul az oktber vgn megindult brit-francia-izraeli tmads a nlusi orszg ellen.

A szovjetvezets szmra egyre komolyabb gondot okozott, hogy az SZKP februri XX. kongresszusa utn a szvetsges szocialista orszgok lakossga egyre nagyobb elgedetlensggel vette tudomsul, hogy nem a vrakozsoknak megfelel nagysg s gyorsasg vltozsok zajlottak. Az 1956. jnius28-n a lengyelorszgi Poznanban lezajlott megmozdulsok mr jeleztk, hogy hatrozottabb s nagyobb vltozsokra van szksg a szocialista tboron bell. Lengyelorszgban oktber19-25. kztt jabb fordulat kvetkezett be, amelynek eredmnyeknt a szovjetvezetk szemlyes jelenltkkel „tiszteltk” meg a varsi prtvezetst. A varsi esemnyek teljes mrtkben lektttk a szovjet vezetk figyelmt, s gy mr nem rzkeltk, hogy idkzben Budapesten is egyre feszltebb vlt a lgkr. A Varsban trtntek sztnzleg hatottak Magyarorszgra.

Az MDP vezetsnek vlsga s ksrlet annak feloldsra

A Rkosi Mtys kr csoportosult dogmatikus erk 1955. vgn tovbb folytattk tmadsaikat Nagy Imre ellen. Miutn Nagy Imrt az orszggyls prilis18-n felmentette a minisztertancs elnki tisztbl, majd december 3-n kizrtk az MDP-bl is. A hazai kzvlemny rtetlenl llt a trtntek eltt, s csodlkozsa csak tovbb fokozdott, amikor 1956. elejn jabb, ismt kvlrl gerjesztett politikai fordulat kezddtt Magyarorszgon. 1956. februrjban, a Moszkvban megrendezett SZKP XX. kongresszusn Hruscsov kritikja, amelyben a sztlini szemlyi kultusz sorn elkvetett „hibkrl” rntotta le a leplet. Haznkban az SZKP XX. kongresszusa ismt szellemi pezsgst indtott el, amely eredmnyeknt az v kzepre a magyar kzlet neves szemlyisgei mr nyltan kezdtk brlni Rkosi politikjt s jjledt szemlyi kultuszt. Az MDP vezetse, ln Rkosi Mtyssal fokozatosan elbizonytalanodott. A fokozd bizonytalansg a Magyar Nphadseregben is reztette hatst. A katonai vezets olyan krdsekkel tallta szembe magt, amelyre vagy nem tudott kielgt vlaszt adni, vagy nem rendelkezett egyrtelm prthatrozattal. Ezen kvl ismt megjelent a szemlyi llomny (fleg a hivatsosok krben) a kibrndultsg s a perspektvtlansg. Az MDP vezetsnek elbizonytalanodsa s az esemnyekre adott hinyos vlaszai eredmnyeknt a magyar trsadalom egyre nagyobb rsze fordult el az MDP-tl s fejezte ki egyetrtst a prtvezets gyakorlatt brlkkal. A Demokratikus Ifjsgi Szvetsg (DISZ) Petfi-krnek 1956. mjus22-n megrendezett els, majd ezt kvet nyilvnos viti jeleztk, hogy megszletett az a frum, amelyen prttagok s prton kvli rtelmisgiek kzsen s nyltan brltk az MDP vezetst.

Az rtelmisghez hasonlan a magyar munksok krben is egyre nagyobb elgedetlensget vltott ki Rkosi 1955-s visszatrse a politikai vezets cscsra. A kemnyvonalasok megersdse az emberek szmra egyet jelentett az letsznvonal romlsval. Az egyre roml letkrlmnyek elleni tiltakozsknt 1956. jlius5-n ltvnyos demonstrcira kerlt sor, mikor is az budai Tglagyr munksai sztrjkba lptek a roml letkrlmnyek miatt. A munkabeszntets mr jelezte a politikai rendszer vlsgt, s a trsadalomban egyre jobban felhalmozd indulatok nagysgt.

Az MDP vezetse rzkelve a prton bell s a trsadalomban jelentkez, egyre nagyobb trsadalmi elgedetlensget az MDP Kzponti Vezetsg 1956. jlius18–21-i lsn elfogadta Rkosi Mtys lemondst s utdjul Ger Ernt vlasztottk meg. A KV. dntst alapveten befolysolta, hogy Mikojn 1956. jlius13—21-e kztt Magyarorszgon tartzkodott, s nyomst gyakorolt a magyar prtvezetsre, hogy megtrtnjen ez a fordulat. Rkosi felmentsnek a hrt az orszgban pozitvan fogadtk. Az MDP vezets felems hatrozatai jl tkrztk, hogy a prt vezetse nem merte elsznni magt jelentsebb fordulatra. Pedig az egyre gyorsabban vltoz bel- s klpolitikai esemnyek egyre indokoltabb tettk azt.

Mint ismert 1956. oktber15—22-e kztt Ger Ern vezette magyar prtdelegci tartzkodott. Az MDP PB 1956. oktber20-n megtartott lsn az itthon tartzkodk mr jl rezhettk, hogy a lengyelorszgi vltozsok, keltette vrakozsok kpesek befolysolni a magyar belpolitikt is. Oktber 22-n este a Belgrdbl hazatr delegci tagjai mr szembe talltk magukat azzal a kzhangulattal, amely a msnap oktber23-n dlutn kezdd politikai demonstrcitl elvezetett a fegyveres felkelshez, majd a forradalomhoz. Az MDP KV 1956. oktber23-i lsn jravlasztottk a Politikai Bizottsg s a Kzponti Vezetsg Titkrsgnak tagjait, s javaslatot tettek Nagy Imre miniszterelnkk trtn kinevezsre. Az MDP vezetsnek ezt kvet lpsei mr jl szemlltetik, hogy a prt vezetse mr egyre kevsb tudta befolysolni a politikai letben lezajl folyamatokat, s oktber23-tl egyre inkbb az utca esemnyei irnytottk a magyar politikai esemnyeket. Mindezek eredmnyeknt 1956 oktbernek vgn megsznt a Magyar Dolgozk Prtja s tadta helyt a november1-n ltrehozott, Kdr Jnos vezette Magyar Szocialista Munksprtnak

A magyar katonapolitika fbb krdsei a belpolitikai vlsg idszakban

Az 1956-os v egymst gyorsan kvet belpolitikai vltozsok a magyar katonapolitikt sem hagytk rintetlenl. A Varsi Szerzds elz vi ltrehozsa ketts hatssal volt a hazai katonapolitikra. Egyrszt serkenten hatott a katonai irnyts rendszernek talaktsra s a Magyar Nphadsereg korszerstsre, msrszt a nagyhatalmak kapcsolataiban jelentkez javuls eredmnyeknt vgrehajtott jabb 20 000fs ltszmcskkents gtolta a szemlyi llomny hatkonyabb munkjt. A mr korbban bemutatott honvdelem irnyts rendszernek talaktsakor, az MDP PB 1956. mrcius29-i lsn pontosan meghatroztk a Magyar Nphadsereg prt- s llami irnytsnak rendszert. Miutn a prtirnyts krdst rendeztk a hadseregben, ismt napirendre kerlt az jabb, 1953 ta immr a harmadik nagyarny ltszmcskkents, amely sorn december31-ig jabb 15 000 fvel kvntk cskkenteni a Magyar Nphadsereg ltszmt. 1956. augusztus14-n mr a minisztertancs ltal kiadott rendelet alapjn dolgoztk ki a cskkents utn vrhat j ltszmarnyokat:

Megnevezs                             1956. vi ltszm          1957. vi ltszm          Cskkens

Tbornok, tiszt                          29 000                          24 500                          4 500

Tovbbszolgl tiszthelyettes     9 000                           7 450                           1 550

Sor katonk, nvendkek          87 000                          83 050                          3 950

Katona sszesen                      125 000                        115 000                        10 000

Polgri alkalmazott                   25 000                          20 000                          15 000

Mindsszesen                           150 000                        135 000                        15 000

A ltszmcskkentssel prhuzamosan, a Magyar Nphadseregben jelents szervezeti talaktsokat is terveztek. A terv az albbiakat tartalmazta: Megszntetni: a 9. lvszhadtest parancsnoksgt s kzvetlen alakulatait; egy keret lvsz hadosztlyt; egy keret gpestett hadosztlyt. Fellltani: a hadsereg parancsnoksgot; a 7. gpestett hadosztly 3. gpestett ezredt; ltszmmal megersteni az elsfok kszltsgben lv dunntli hadosztlyok zszlaljait s szzadait. A Magyar Nphadsereg hadrendjben j elemknt megjelen hadsereg parancsnoksg ltrehozsa mr jelezte, hogy a szervezeti talaktsok sorn elsdleges szempont volt a Varsi Szerzdsbe tmrlt llamok egysges katonai irnytsi rendszerbe trtn integrci.

A cskkentsek negatv hatsai az MDP vezetst is megdbbentettk. Ger Ern az MDP els titkra a Politikai Bizottsg 1956. augusztus16-i lsn beterjesztett javaslatban mr az jabb ltszmcskkents negatv hatsaira hvta fel a figyelmet. A kisebb ltszm s j szervezeti felptssel rendelkez Magyar Nphadsereg kialaktsa sajtos sznezetet kapott, amikor Bata Istvn vezrezredes honvdelmi miniszter 1956. szeptember22-n Zsukov marsallnak rt levelben javasolta a magyarorszgi szovjet katonai tancsadk ltszmnak cskkentst. Knnyen megrthet a magyar vezets trekvseinek httere, ha figyelembe vesszk, hogy a katonai tancsadk brt s elhelyezst mindig a fogad llam fedezte. A tancsadi ltszm cskkentse utn Magyarorszgon tovbbra is 54 szovjet katonai tancsad teljestene szolglatot.

A Varsi Szerzds megalakulsval, napirendre kerlt a hadsereg haditechnikai korszerstse. Az elz, 1955-s vben lezajlott ellensges bereplsek eredmnyeknt ugyan elkezddtt a magyar lgvdelem j szervezeti kereteinek kialaktsa, de rdemi korszerstsek vgrehajtsrl, csak 1956-ban dntttek, akkor is kls knyszerek hatsra. A VSZ ltrejtte szksgess tette a hadiiparunk korszerstst s egyttmkdst is. Az 1955-tl javul magyar-jugoszlv kapcsolatok eredmnyeknt napirendre kerlt a kt orszg hatrn kiptett erdrendszer felszmolsa. A Magyar Nphadsereg mszaki alakulatai azonban tovbbra sem maradtak munka nlkl. A semleges Ausztria ltrejttvel a magyar-osztrk hatron kezddtt meg egy jabb mszaki zr kiptse.

1956. szn a magyar trsadalom szmra az egyik legfontosabb krds a korbbi koncepcis perekben rtatlanul eltltek rehabilitlsa volt. A rehabilitci kiterjedt a hadseregre, hiszen sok magyar tbornokot s katonatisztet flrelltottak, tbbeket pedig kivgeztek. A koncepcis perekben rtatlanul kivgzett tbornokok s honvdtisztek rehabilitlsrl az MDP PB 1956. mjus11-i lsn dnttt. Ezt kveten napirendre kerlt az rtatlanul kivgzett katonai vezetk szmra a vgtisztessg megadsa. Az igen feszlt lgkrben lezajlott temetst ekkor mg nem kvette semmilyen incidens. A trsadalomban felgylemlett indulatok ltvnyos robbansra csak oktber23-n kerlt sor.



[1] Az Egyestett Fegyveres Erk Fparancsnoka mindig szovjet marsall volt.

     
Pontosid
     
Naptr
2025. Janur
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG