szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
A Magyar Kirlyi Honvdsg msodik vilghborban
A Magyar Kirlyi Honvdsg msodik vilghborban : 3. A 2. magyar hadsereg harcai a Don mentn

3. A 2. magyar hadsereg harcai a Don mentn

  2007.01.28. 09:19

Ebben a fejezetben rviden bemutatjuk a 2. magyar hadsereg tevkenysgt a fellltstl a haza szlltsig, illetve a magyar katonapolitika f trekvseit 1942-tl a nmet megszllsig.I. rsz

A 2. magyar hadsereg felvonulsa
s harcai a Don mentn

1941 vgn gy tnt, hogy a magyar politikai vezets vissza tud trni Teleki irnyvonalhoz. Brdossy javaslatra a kormnyz 1941 szn felmentette a tlzottan nmet vonalat kvet Werth Henriket a vezrkar fnki beosztsbl s helyette a sokkal mrskeltebb, a magyar rdekeket jobban szem eltt tart Szombathelyi Ferencet nevezte ki. Az esemnyek azonban kedveztlenl, alakultak Magyarorszg szmra. A Szovjetuni kvetelte, hogy Nagy Britannia s az Egyeslt llamok, zenjen hadat Magyarorszgnak. 1941. november29-n a brit ultimtum meg is rkezett, hogy magyar kormny vonja ki csapatait szovjet fldrl. Br a Gyorshadtest kivonsa november15-n megkezddtt, a hadillapot belltt a britek december7-n mgis kinyilvntottk. A kedveztlen klpolitikai helyzetet csak slyosbtottk azok a hrek, amelyek a keleti arcvonalrl rkeztek, melyek a nmetek Moszkva alatti veresgrl szltak. A nmet kvetelsek nem is kstek sokig. 1942. janur8-n Ribbentrop nmet klgyminiszter Budapesten Horthytl s Brdossytl a teljes magyar hadert kvetelte. A magyar politikai vezets jl tudta, hogy a tovbbi tartzkods lehetetlen, hiszen Magyarorszg volt az egyetlen olyan szvetsgese Nmetorszgnak, amelynek nem voltak harcol (csak megszll) csapatai a keleti arcvonalon. gy clja csak az lehetett, hogy a fegyveres rszvtelt a lehet legkisebb mrtkre alkudja le. A magyar fegyveres erk rszvtelrl szl dnts hossz huzavona utn, 1942. janur22-n szletett meg. A megllapods szerint Magyarorszg, az 5 megszll dandr mellett, 9 gyalogdandrt, egy pnclos-dandrt ad harcol ktelkknt a keleti arcvonal megerstsre, a hozzjuk rendelt parancsnoksgokkal s Fvezrsgi kzvetlenekkel. A magyar kormny a nmetek ltal tett engedmnyek fejben hozzjrult, hogy 20 000 ft sorozzanak be a Waffen SS-be, tovbb, hogy a magyar olaj- s mezgazdasgi termkek tadsa jelentsen nvekedjen.

Magyar krsre a nmet vezets gretet tett a hinyz nehzfegyverzet ptlsra, az lelmezs kivtelvel az anyagi s technikai ellts tvllalsra. Sajnos ezek csak szbeli megllapodsok voltak, a magyar fels vezets nem tartotta szksgesnek mindezt hivatalos, nemzetek kztti szerzds formjban is rgzteni. E felletes, s kellen t nem gondolt lpssel teljesen kiszolgltatott helyzetbe hozta a felajnlott magyar kontingenst. A megllapodst kveten szinte azonnal megkezddtek a szervezsi munklatok. A kisebb mrv minsgi fejlesztsek mellett csupn annyi lnyeges vltozs llt be, hogy a gyalogdandrokat knny hadosztlyokk szerveztk t, s a Gyorshadtest bzisn elkezddtt az 1. pncloshadosztly fellltsa. Mindezek figyelembe vtelvel a kivonul hadrend a kvetkezkppen alakult: A 2. magyar hadsereg (207 500f)  III., IV. s VII. hadtest, (ltszmuk egyenknt 50 000f) hrom knnyhadosztlybl, a hadtest kzvetlenekbl, illetve hadtest vonatbl lltak. Az 1. pncloshadosztly (12 500f), egy harckocsiezred s egy gpkocsiz lvszdandr, valamint a hadosztly kzvetlenek s a hadosztly vonat. Az 1. replcsoport (5 000f) egy tvolfeldert-, egy vadszrepl-, egy bombz osztly s a csapat kzvetlenek. Vgl a hadsereg kzvetlenek (53 000f), kt hrad zszlalj, egy lgvdelmi tzrosztly, kt lgvdelmi tzrteg, kt gpvontats nehz tzrosztly, hat utszszzad, kt rohamcsnakos szzad, egy gpkocsiz vegyi szzad, egy lngszrs szzad, egy rdi feldert szzad, haditudst szzad, hrom hadtpzszlalj, kilencvenszzadnyi vonat, negyvent szzadnyi munksszzad, kt nehz mozsr teg. A hadtesteket alkot knnyhadosztlyoknak kt gyalogezrede (2x4 300f) egyenknt hrom zszlalja, ngy szzaddal volt. Tovbb egy tzrezrede (1030f) kt osztly, ngy-ngy 80 s 100mm-es gy, nyolc-nyolc 100s 150mm-es tarack. Egy lovasszzad (206f). Egy lgvdelmi gpgys teg (190f), hat 40mm-es gpgy. Egy hrad szzad (247f). Vgl a hadosztly vonat (480f).

Az itt feltntetett 2. magyar hadsereg sszettele lnyegesen eltrt a hivatalos hadrendtl. Ez annak tudhat be, hogy a katonai vezets a szemlyi s anyagi terhelst az egyes krzetek helyett az egsz orszgra kiterjesztette. Szempontknt kezeltk tovbb azt is, hogy a honvdsg legrtkesebb rszt jelent fiatal sorllomny arnya ne haladja meg a 20¾25%-ot. A hinyz rszt els s msodvonalbeli tartalkosokbl ptoltk ki. Hasonl elveket kvettek a tiszti llomny sszettelnek kialaktsnl is, amikor a tartalkos tisztek arnyt 70¾75%-ban hatroztk meg. A 207 ezer fs kivonul ltszm 20%-a volt nemzetisgi, mg a munkaszolglatosok arnya 10%-ot tett ki. Az sszltszmnak csupn 55-60%-a volt harcol, a tbbit a munkaszolglatosok, valamint a kiszolgl s ellt szemlyzet tette ki.

Teljesen ms volt a helyzet a fegyverzet tern. Mg a szemlyi biztosts vonatkozsban a minsg tartalkolsra trekedtek, addig a kivonul csapatokat a rendelkezsre ll fegyverzet legjavval lttk el. Az mr ms krds, hogy hadseregnket gy sem lehetett a korszer fegyveres erk kz sorolni. Klnsen azrt, mert a nmetek a meggrt fegyverzetnek csak tredkt szlltottk le, gy a hadtestek knny hadosztlyai valban knnynek talltattak. Elssorban nem azrt, mert csak kt ezredk volt, hanem azrt, mert alig rendelkeztek gpvontats, nagy tzert biztost nehzfegyverzettel, mindenekeltt kzepes tzrsggel s pnclelhrt lvegekkel. Ugyanakkor a vonatok nagy ltszma s a sok lvontats fogat miatti nehzkessge jelentsen lerontotta a harcol csapatok mozgkonysgt. Nem volt sokkal jobb a helyzete az 1. pnclos hadosztlynak s a replcsoportnak sem. Az eredeti tervek szerint az 1. pncloshadosztly kt harckocsiezredbl llt volna, kzepes s nehz harckocsikkal felszerelve. Mivel a nmetek az grt mennyisgnek mg a felt sem szlltottk le, gy csak kt zszlaljat lehetett fellltani. Radsul az tadott harckocsik mr nem tartoztak a legkorszerbbek kz. A 22 db Pz—IV. kevsnek bizonyult, radsul a rvidcsv vltozatt kaptuk meg. gy az ezred harckocsijainak zmt a 108 db Skoda T—38-as knny harckocsi tette ki. A replcsoportbl csak a feldertszzadok rendelkeztek korszer Henkel—111- s 46 tpus gpekkel. A Hja vadszrepl osztly 22 gpe mg elfogadhat minsget jelentett, de a bombzosztly Caproni—135-s repli jcskn elmaradtak a kvnalmaktl.

A csapatok kiszlltsa 1942. prilis17-n kezddtt meg, s jlius17-n fejezdtt be. A kirakods zmmel Orjol s Kurszk krzetben s attl jval nyugatra trtnt, ahonnt a magyar katonknak gyakran tbb 100 kilomter-t kellett gyalog megtenni. Elsnek a III. hadtest s a hadsereg-parancsnoksg rkezett ki. ket a IV., majd az VII. hadtest kvette. A pncloshadosztly Lengyelorszg terletrl tbb mint 1400¾1800 km-es menet utn rkezett ki a hadmveleti terletre.

Tmads a Donig

Az elsnek kirkez III. hadtest Kurszktl keletre nmet csapatokat vltott le, s vdelembe ment t. Az Ober Kommando der Wehrmacht (OKW) ebben az idszakban mr megkezdte elkszteni a nagy nyri offenzvt a keleti arcvonal dli szrnyn. Els temben pozcit, javt hadmveletet terveztek vgrehajtani Kurszk s Harkov trsgbl azzal a cllal, hogy a Dontl nyugatra elhelyezked szovjet erket Voronyezs irny sszetart csapsokkal bekertik s megsemmistik. Ezt kveten kvntk megindtani a nagy tmadst a Kaukzus, illetve Sztlingrd irnyba.

Az els hadmvelet vgrehajtshoz ltrehoztk a Weis hadseregcsoportot. llomnyba kerlt a 2. s 6. nmet tbori-, a 4. nmet pnclos- s a 2. magyar hadsereg kirkezett rszei. Fcsapst Kurszktl szak-keletre elhelyezked 2. tbori- s a 4. pnclos hadsereg tervezte mrni Voronyezs irnyba. A dli szrnyon lv 6. hadsereg rszeivel az Oszkol folytl nyugatra lv erket kszlt bekerteni, mg zmvel tovbb kellett tmadnia Voronyezs irnyba a bekerts kls gyrjnek bezrsa rdekben. Az els etapban a magyar hadseregnek a nmet seregtestek kztt Tyim, Sztarij Oszkol irnyban kellett tmadnia. Feladata volt, hogy a 6. nmet hadsereggel egyttmkdve hozza ltre a bekerts bels gyrjt, jusson ki Voronyezstl dlre a Donhoz, majd kszljn fel a nmet csapatok levltsra, a Don-menti vdelem megszervezsre. Mivel a 2. hadsereg tbbi alakulata mg nem rkezett ki, a hadseregcsoport parancsnoka alrendeltsgbe utalta a VII. nmet hadtestet, egy pnclvadsz-zszlaljat s egy nehzteget. A tmads 1942. jnius28-n hajnalban indult meg a hadseregcsoport szaki szrnyn. A 6. hadsereg kt napos idcsszssal kezdte meg, amikor a szovjet tartalkok mr „rmozdultak” az szaki irnyra.

A nmet-magyar csapatok bekert hadmvelete a Brjanszki s a Dlnyugati Front, 2-2 hadseregnek felszmolsra irnyult. A tmads 300 kilomteres arcvonalon indult meg s 7 nap alatt 160-180 kilomteres elretrst rt el. Jlius4-re a bels gyr Sztarij Oszkolnl, a kls gyr Voronyezs magassgban a Don nyugati partjn zrult be. A hadmvelet a mr jl bevlt nmet elvek szerint zajlott le. Az ttrs az szaki s a dli szrnyon kvetkezett be, amelyet a pncloshadosztlyok ers lgi s tzrsgi tmogatsa mellett hajtottak vgre. Ezt kveten a gyalogsg, kihasznlva a rseket, megkezdte a bels gyr ltrehozst s a bekertett erk felszmolst, mikzben a pnclos s gpestett csapatok nagy temben trtek elre a kls gyr terepszakaszra, jelen esetben a Don vonalra.

A 2. magyar hadsereg sikere elssorban attl fggtt, hogy a szrnyakon indtott ttrs milyen gyorsan s milyen eredmnnyel zrul. Az els ngy nap sorn harcai igen hevesek voltak, mivel az elttk vdekez szovjetek mg nem ismertk fel a bekerts veszlyt. A harcok terht a III. hadtest 9. hadosztlya viselte mindvgig. Menet kzbeni levltsrl sz sem lehetett, mivel a nmetek alrendeltsgkbe vontk a 6. hadosztlyt, a 7. hadosztlynak pedig szrnyfedez, illetve lekt feladatokat kellett elltni. A 9. hadosztly alig kikpzett katoni a slyos vesztesgek ellenre becslettel helytlltak. Zszlalj erej harccsoportjaik rohamot roham utn indtottak, s ezzel elrtk azt a legfontosabb cljukat, hogy a szovjetek ne tudjanak erikkel manverezni, tcsoportostsokat vgrehajtani az ttrs irnyba, illetve ne cssszanak ki a bekertsbl. A nmet-magyar csapatok jnius28-a s jlius10-e kztt 28 560 hadifoglyot ejtettek, 516 lveget, 1015 harckocsit zskmnyoltak, illetve semmistettek meg s 432 replgpet lttek le. Sajnos slyosak voltak a III. hadtest vesztesgei is; 118 f tiszt s 2430 f legnysg, amelybe egyarnt rtendk a halottak, a slyos sebesltek s az eltntek is. Az ilyen arny vesztesg csak rszben volt trvnyszer! Az ldozatok szmt nvelte az is, hogy az egyes harccsoportok kztti egyttmkds nem volt kellen sszehangolva, a tzrsgi tztmogats akadozott s egyes parancsnokok nem vettk tudomsul, hogy az els vilghbors tmegrohamok ideje mr rgen lejrt!

A Donhoz elsnek a III. hadtest gyorscsoportja rt ki jlius7-n. ket a hadtest feri, majd a szlltsi nehzsgek, s a partiznok elleni elhzd harcok miatt ksleked msik kt hadtest kvette. A nmetek, meg sem vrva az egyes lpcsk teljes berkezst, azonnal tadtk vdszakaszaikat. Ennek a kapkodsnak igen slyos kvetkezmnyei lettek. Ugyanis a nmetek nem fordtottak kell figyelmet a Don nyugati partjnak megtiszttsra, ahol igen jelents szovjet erk maradtak vissza. Amikor azok szleltk a nmetek tvozst, azonnal tmadst indtottak a hossz menetelstl kifradva berkez csapataink ellen. Ilyen vratlan tmads rte a 7. hadosztly kt zszlaljt Uriv trsgben. Az 50¾60 harckocsibl s kb. egy zszlaljbl ll szovjet harccsoport tmadst csak igen heves (200¾250 f sebeslt s halott) harcok rn sikerlt visszaverni.

Hdfharcok

A 2. hadseregnek 200 kilomteres vdszakaszt kellett tvennie Voronyezstl dlre. Ez a szlessg tbbszrsen meghaladta a ktezredes hadosztlyok lehetsgeit s az rvnyben lv normkat, nem beszlve a magyar hadsereg felszereltsgrl s kiszolgltatott helyzetrl. Radsul a hadseregparancsnok nem rendelkezhetett szabadon sem a replcsoportjval, sem az 1. pncloshadosztlyval. Az anyagi rszek nagy tvolsgra lemaradtak, mert a szlltkapacits elgtelen volt, s az tvonalakat a nmetek felgyeltk, hasznlatukban elsbbsget lveztek.

A Don nyugati partjn visszamaradt szovjet erk hrom nagyobb hdft ltestettek Uriv, Korotojak s Scsucsje kzsgek trsgben. Mindhrom igen veszlyes volt, mert jelents erket rejtettek, a folykanyarulatokra tmaszkodtak s nehezen jrhat (mocsaras, erdkkel fedett, horhosokkal szegdelt) terepen helyezkedetek el. Megkzeltsk a nylt terletek miatt igen nehz volt, mg a szovjetek a foly tloldalrl folyamatosan kaptk az erstseket.

A magyar parancsnoksg felismerte ugyan a veszlyt, de kezdetben nem volt meg a lehetsge a gyors cselekvshez. Az anyagi rszek lemaradtak, s gy az 1. pncloshadosztly csak jlius17-n kapott nmi zemanyagot. Az urivi hdf ellen a mg csak rszeiben kirkez 2. magyar hadsereg elszr jlius18-n indtott komolyabb akcit. A tmadshoz tbb harccsoportot hoztak ltre a 7. hadosztly gyalogzszlaljaibl, a pncloshadosztly harckocsiz- s gpkocsiz egysgeibl, az 51. pnclvadsz-zszlaljbl s az sszevont tzrsgbl. A harcot Veres Lajos altbornagy, az 1. pncloshadosztly parancsnoka vezette. A magyar harccsoportok gyalogos rszei dlre elfoglaltk az uralg magaslatokat, mg a harckocsizk egyes helyeken kijutottak a folyhoz. A hdfbe befszkelt szovjet erk zmt felszmoltk s elrtk a Don mocsaras rtert. Itt azonban a terepviszonyok miatt lehetetlen volt tovbb tmadni, gy a terlet teljes megtiszttsa nem trtnt meg. A harcok sorn tbb szz foglyot ejtettek, 35 ellensges harckocsit lttek ki, illetve zskmnyoltak. E tmads sikere azonban hamar semmiv foszlott. A szovjetek a tlpartrl jszaknknt egyre tbb ert dobtak t, a hdf terletre. Augusztus elejn mr nagyszabs tmadst indtottak Urivnl s Korotjaknl. A tmadsban kt szovjet lvszhadosztly, egy lvsz- s egy harckocsi dandr vett rszt. Harcukat a tlpartrl igen ers lgi- s tzrsgi csapsokkal tmogattk. Az augusztus6-n megindult tmads slypontjait a kt hdf kztt gyesen vltogattk. gy a szinte pkhlszer magyar vdelem csekly tartalkaira risi feladat hrult. A jelents mrv betrseket csak hossz, elkeseredett kzdelem utn sikerlt meglltani. A szovjeteknek risi vesztesgeik ellenre sem sikerlt tszaktani a magyar vdelmet, de ldozatuk nem volt hibaval. A hdfket jbl uraltk, s azokat a korbbinl sokkal jobban kibvtettk s megerstettk.

A hdfharcok vgjtkt a Korotojak mentn ltestett szovjetllsok, felszmolsa jelentette. A nmetek vgre belttk, hogy a 2. magyar hadsereg mg az arcvonalt is alig tudja tartani, a hdfket kptelen nllan felszmolni. Ezrt a nmetek augusztus kzeptl kt gyaloghadosztly rszeit, pr teget, majd a XXIV. pnclos-hadtestparancsnoksg kzvetlenjeit, t tzrosztlyt, egy rohamlvegosztlyt s az els magyar pncloshadosztlyt irnytottk Korotojak trsgbe. A Korotojak elleni tmads szeptember1-jn indult meg ers lgi- s tzrsgi elkszts utn. Hrom napig tart dz kzdelemben megtrt a szovjet csapatok ellenllsa, a hdf nmet-magyar kzre kerlt. Ezt kveten a XXIV. nmet hadtest parancsnoka mg ersebb csoportostst hozott ltre kzvetlenjeibl, az 1. pncloshadosztlybl, egy nmet s hrom magyar hadosztlybl azzal a cllal, hogy az urivi hdft is felszmolja. Erre az idre azonban a szovjetek a trsget szinte erdd alaktottk t, s igen jelents erkkel szlltk meg. A hdft mr egy lvszhadosztly, egy erdkrzet (kb. 1,5 hadosztly), egy gpkocsiz lvszezred, egy harckocsi brigd (kb. kt zszlalj) vdte, amelyek igen ers tzrsgi- s lgi tmogatsra is szmtottak a tlpartrl. A tmads az urivi hdf ellen szeptember9-n indult meg. A harcok egy hten t egyre hevesebb ervel dltak. A tmadk csak igen lassan tudtak trt nyerni. A magaslatokat megszllva tart szovjetvdk igen hatsosan tudtk uralni az elterepet. Br kisebb terleteket fel kellett adniuk, de fontosabb llsaikat meg tudtk tartani. A nmet-magyar csapatok tekintettel a slyos vesztesgekre, szeptember16-n beszntettk a tmadst.

A szeptember kzepig dl hdfharcok vltoz sikerrel jrtak, amelyben mindkt fl slyos vesztesgeket szenvedett. A mrleg nyelve az eredmnyessg oldalrl megkzeltve a szovjetek oldalra billent, ugyanis a hrom hdfbl kettt az urivit s a scsucsjeit sikerlt megtartaniuk. Az alig kikpzett magyar katonk egy-kt esettl eltekintve elismersre mltan helyt lltak. A vesztesgek is nagyok voltak. sszehasonltsra nincs lehetsg, mert szovjet adatok nem llnak rendelkezsnkre, azt csak becslni lehet. A rszharcok adatai alapjn a magyar vesztesgeket kb. 2-3 szorosan, mltk fell. A 2. magyar hadsereg vesztesge (sebesltek, halottak s eltntek) szeptember vgig mr meghaladta a 25 000 ft. Ez szmunkra risi vrvesztesget jelentett, amit elssorban a nehz s korszer (gpvontats nehztzrsg, harckocsik, replgpek) fegyverzet alacsony szmnak s kisebb rszt a tapasztalatlansgnak tudhatunk be.

A hdfharcok idszaknak volt mg egy tragdija. Horthy Istvn repl fhadnagy, szolglatteljests kzben, 1942. augusztus20-n 05,07-kor gpvel lezuhant s hsi hallt halt.

Az urivi hdf elleni sikertelen ksrletek vgleg meggyztk a nmet-magyar vezetst, hogy e jelents ellensges gc felszmolshoz nincsenek meg sem az emberi, sem a technikai felttelek. A szovjet fl uralta a lgteret, hatalmas tzrsgi flnnyel rendelkezett, embervesztesgeit gyorsan, s minden klnsebb nehzsg nlkl tudta ptolni. Mivel a szovjetek is megelgedtek a kt hdf birtoklsval, a nmet-magyar vezets lehetsgei pedig kimerltek, gy a 2. hadsereg arcvonaln szeptember kzeptl viszonylagos nyugalom llt be.

A Don-menti tragdia s elzmnyei

Az 1942. szn megszletett dnts rtelmben megkezdtk a 2. hadsereg fradt alakulatainak fokozatos levltst, a htorszgi erforrsoknak megfelel j hadrendi struktra kialaktsnak elkszt munklatait. Novemberben kezdtek megrkezni a ptlsra s a vltsra sznt menetszzadok, a 2. hadsereg helyzete ennek ellenre nem javult lnyegesen. Ugyanis az arcvonal hossza nem vltozott, a begrt nmet fegyvereknek csak tredke rkezett meg. Radsul a vltsok is igen krlmnyesen s lassan haladtak. Az j alegysgek a kiszllts utn a hadtestek kikpz tboraiba kerltek. Fegyvert alig vittek magukkal, mivel a meglv kszleteket a visszamaradt erk szmra tartalkoltk. A valamivel tbb, mint 35 000 f kikpzse zmben csak knny gyalogsgi fegyverekkel trtnt. Sajt fegyvert csak a vlts utn, az arcvonalban kaphattak. A munkaszolglatos szzadok arcvonalba kldsvel a mszaki munklatok felgyorsultak ugyan, de kornt sem rtk el a kvnt temet. Hinyoztak a korszer mszaki szerszmok, nem volt elegend anyag sem. gy a 200 kilomter szles vdelem inkbb egy rvid halogat harcokra alkalmas, vkony ellenllsi vonalnak tnt, mintsem mlyen lpcsztt, jl kiptett szilrd vdelemnek.

1942. november kzeptl rosszul alakultak a hadmveletek a tengely szmra. Hitlernek az a dntse, amely a dli szrny erit kt rszre osztotta, s tl nagy feladatot szabott szmukra, megbosszulta magt. A dli csoport nem tudta a Kaukzust elfoglalni, az szaki szrny pedig Sztlingrd elterben vallott kudarcot. Az 1942. november19-n Sztlingrd trsgben indtott nagy szovjet offenzva elsprte a nmet arcvonalat, bekertettk, majd megsemmistettk a nmetek legersebb hadmveleti csoportostst, a Friedrich von Paulus tbornok vezette 6. tbori s 4. pnclos hadsereget. A Kaukzusban lv erknek is csak nagy vesztesgek rn sikerlt visszavonulniuk. Mg be sem fejezdtt a Sztlingrd trsgben bekertett nmet erk felszmolsa, a szovjetvezets az egsz keleti arcvonalra kiterjed ltalnos tmads megindtsra utastotta a frontokat. Ennek rszeknt kerlt sor a Voronyezsi Front osztrogozsszk-rosszosi, illetve a Brjanszki Front csatlakozsval a voronyezs-kasztornojei hadmveletek vgrehajtsra, amelyek kzvetlenl a 2. magyar hadsereg s a 8. olasz hadsereg rszei (Alpini hadtest), majd a 2. nmet hadsereg ellen irnyultak.

Az els hadmvelettel kezddtt el a 2. magyar hadsereg vdelmnek feldarabolsa s erinek megsemmistse. A Voronyezsi Front 40. sszfegyvernemi hadserege (5 lvszhadosztly, 1 lvszdandr, 1 harckocsi hadtest, 3 harckocsi-dandr, 2 pnclvadsz dandr, 1 sorozatvet-hadosztly, 1 tzrosztly) az urivi hdfbl. A 3. harckocsi hadsereg (2 harckocsi hadtest, 2 harckocsi dandr, 4 lvszhadosztly, 1 lvszdandr, 1 tzrhadosztly) a  egy lovas hadtesttel (2 lovashadosztly, 1 harckocsi dandr, 3 s dandr, 2 aknavetezred) dlrl, az Alpini olasz hadtest arcvonalval szembeni terletrl tervezte indtani a tmadst. A kt hadsereg kztt a 18. nll lvszhadtest (3 lvszhadosztly, 1 lvszdandr, 2 harckocsi dandr, 1 harckocsiezred, 5 tzr-, 2 pnclvadsz-dandr) helyezkedett el a scsucsjei hdfben. Ezen erk f clkitzse az volt, hogy koncentrlt tmadsokkal sztdaraboljk a tengely Don-menti vdelmt, majd sszetart irny csapsokkal Alekszejevka trsgben ltrehozzk a bekerts bels gyrjt, mg gyorsan-mozg csapataikkal Sztarij Oszkol s Valjuki kztt birtokba veszik az Oszkol foly vlgyt. Ezzel kvntak kedvez helyzetet teremteni a kvetkez hadmvelethez.

A 40. hadsereg tmadsa 1943. janur12-n indult meg az urivi hdfbl. A tmadsban kt harckocsikkal s tzrsggel megerstett lvszhadosztly vett rszt. Csapsuk a 7. knnyhadosztly 4. gyalogezrede ellen irnyult, azzal a cllal, hogy a magyar vdelem ttrsvel a hdft kiszlestsk, s ezzel biztostsk a ferk tdobst. A 8-10 szeres tlervel tmad szovjeteket a magyar gyalogezred kptelen volt feltartztatni. Tbb rohamot visszavertek s a vgskig harcoltak, de a szks lehetsgek s a kedveztlen vdllsok miatt vissza kellett vonulniuk. A nap vgre a szovjetek 6-8 kilomteres betrst rtek el.

A 2. magyar hadsereg parancsnoksga 13-ra ellencsapst ksztett el ngy gyalogzszlaljjal a 700. nmet pnclos osztaggal, valamint a 242. rohamlvegosztllyal. Az 5 rakor indtott tmadsban a harckocsik nem vettek rszt, mert a nagy hidegben nem tudtk beindtani ket, a rohamlvegek pedig a nagy hfvsban elakadtak. A gyalogzszlaljak rohama kezdetben sikeres volt, s visszaszortottk a szovjeteket az els llsokig. Az elrt terepszakaszt azonban nem tudtk megtartani, mert a 40. szovjet hadsereg ferinek ppen kibontakoz tmadsa elsprte ket. A knny fegyverzet zszlaljaknak eslye sem volt a tmegvel tmad harckocsik meglltsra. Mivel a 2. magyar hadsereg tartalkt felhasznlta, a Cramer hadtest bevetst pedig a nmet vezets nem engedlyezte, a szovjet ttrst megakadlyozni nem lehetett. Janur14-n estre a IV. hadtest svjban 40km szles s 20km mly rs keletkezett. Ez lehetv tette, hogy a szovjet csapatok szaki s dli irny tmadssal megkezdjk a magyar erk bekertst.

A vdk helyzett tovbb slyosbtotta, hogy 14-n nagy erej tmads indult a dli szrnyon s a scsucsjei hdfbl. A 18. nll lvszhadtest reggel 7 rakor 3 lvszhadosztllyal, mintegy 100 harckocsival s 700 lveggel csapst mrt a 12. hadosztly alrendeltsgbe tartoz 48. s 18. gyalogezred csatlakoz szrnyaira. A 3 km-es svban tmad orosz harckocsi s gyalogsgi tmeg feltartztatsra a kt magyar zszlaljnak eslye sem volt. Az ellentmadsra rendelt erket a szovjet harckocsik egyszeren legzoltk. 17 rra a 12. hadosztly lnyegben megsemmislt. Elvesztette szemlyi llomnynak 70, tzrsgnek 100%-t. Kisebb erk mg a szrnyakon kzdttek, amelyek esttl a 10. ill. 19. hadosztly alrendeltsgbe kerltek. A hadtestparancsnoknak a tartalkok, illetve a msodik lpcsk felhasznlsval sikerlt ugyan lezrni a 12. hadosztly vdelmben keletkezett rst, de jl tudta, hogy az csak idleges lehet, s a szovjet ttrst mr tnyknt kell elfogadni.

Janur15-re a 2. magyar hadsereg arcvonala hrom rszre szakadt. szakon a III. hadtest s a hozz csapd 20. hadosztly rszei krvdelemre rendezkedtek be, hogy a dli irny szovjettmadsokat feltartztathassk. Kzpen a kt ttrs kztt rekedt erket is a bekerts veszlye fenyegette, utnptlsra nem szmthattak. gy a 13. s 10. magyar, valamint a 168. nmet hadosztly megkezdte erinek kivonst az arcvonalbl s Osztrogozsszk, Nyikolajevka vdelmre sszpontostottak. A dli szrnyon vdekez 19. s 23. hadosztly slyos vdelmi harcokat vvott a dli irnyba fordul 18. szovjet lvszhadtest csapataival. Sorsukat vgl az pecstelte meg, hogy a 3. szovjet harckocsi hadsereg ekkorra mr ttrte az olaszok vdelmt s Nyikolajevka irnyba tmadva mgjk kerlt.

Janur16-a sorsdnt nap volt a 2. magyar hadsereg szmra. Ezen a napon a Brjanszki Front 60. hadserege tkelt a Donon s dli irnybl tkarolta a III. hadtestnk vdllsait. A dli szrnyon is kritikusra fordult a helyzet. A nmetek vgre bevetettk a Cramer hadtestet a 18. szovjet lvszhadtest ellen, de ez sem hozta meg a kvnt sikert. A hadseregcsoport parancsnoka ugyanis nem akarta egyetlen tkpes tartalkt a magyarok megmentse rdekben felldozni. A hadtestet ezrt rszenknt vetette be s csak korltozott cllal. Ez ppen arra volt elegend, hogy idt nyerjenek a visszavonulshoz, mikzben a magyar csapatok arcvonalnak visszavtelt (visszavonulst) nem engedlyeztk. Ezzel a 2. magyar hadsereg sorsa megpecsteldtt.

Jny vezrezredes janur17-n vgre kiadta a visszavonulsi parancsot. A VII. hadtest alakulatainak slyos s nagy ldozatokkal jr harcok utn sikerlt a bekertst elkerlni s az Oszkol foly vlgyig visszavonulnia. Az arcvonal kzepn vdekez (13., 10. s 168. nmet) hadosztlyokat ekkorra mr a szovjetek Osztrogozsszk trsgben bekertettk. Ezen alakulatok hrom napon keresztl tartottk llsaikat s szmos tmadst vertek vissza. Janur20-n ez a csoportosts is kitrt a gyrbl. Visszavonulsukat egy nmet utszzszlalj s az 1. magyar pncloshadosztly is segtette. A IV. s VII. hadtest maradvnyai az Oszkol foly vlgyben gylekeztek, majd 22-tl htravontk ket egy tvolabbi krzetbe.

A III. hadtestre azonban mg igen nehz napok vrtak. Janur17-tl a Stomm Marcell vezrrnagy ltal vezetett seregtest a 2. nmet hadsereg alrendeltsgbe kerlt. Feladatul kapta, hogy klnbz nmet fegyvernemi alakulatokkal (kb. 1 hadosztly) akadlyozza meg a szovjet csapatok szaki irny elretrst, s ezzel fedezze a 2. nmet hadsereg dli szrnyt. A nmet-magyar csoportosts vezetsvel Friedrich Siebert altbornagyot bztk meg.

A 40. sszfegyvernemi- s 3. harckocsi hadsereg csapatai 18-n Ilovszkoje trsgben ltrehoztk a bekerts kls gyrjt. Ez azonban csak rszsikernek szmtott, mivel vezetsi hibk miatt nem tudtk elszigetelni s felszmolni a bekertett magyar s olasz erket. A dli szrny instabilitsa miatt nem merte megindtani a msodik (voronyezs-kasztornajei) hadmvelett. gy a Brjanszki Front harckocsikkal s tzrsggel megerstett hrom sszfegyvernemi (13., 38., 60.) hadserege janur 18—24 kztt korltozott cl lekt tmadsokat intzett a voronyezsi kiszgelsben vdekez nmet-magyar csapatok ellen. Janur24-n, miutn a Voronyezsi Front csapatai szabadd vltak, megindult az szaki offenzva.

A nmet parancsnoksg Seibert csoportot arra hasznlta fel, hogy a 2. nmet hadsereg visszavonulst a dli szrnyon fedezze. Ennek az lett a kvetkezmnye, hogy a III. magyar hadtestet a slyos elhrt harcok ellenre a 40. s 60. szovjet hadsereg bekertette. A Seibert csoport visszavonulst csak azt kveten engedlyeztk, miutn a 2. nmet hadsereg feri mr visszavonultak. Az utvdharcokra knyszerlt magyar alakulatok harccsoportonknt, egymst kvetve 28—30 kztt kitrtek a bels gyrbl. A III. hadtestbl csupn a kzvetleneknek s a visszavonulst idben megkezd kisebb ktelkeknek sikerlt mg idben kijutni a bezrul kls gyrbl. A 14-15 ezer ft kitev zm janur vgn Kurtaja Gora—Olim teleplsek krzetig jutott. Ekkor a hadtest azt a parancsot kapta, hogy nllan trje t a szovjet kls gyrt, s gylekezzen az Olim pataktl nyugatra es terleten. A hadtest lelmiszere mr napokkal korbban elfogyott, nehzfegyverzettel nem rendelkezett, a katonk teljesen kimerltek, pusknknt alig volt 10 lszerk. Stomm vezrrnagy kiltstalannak ltta a helyzetet, ezrt februr1-jn feloszlatta a seregtestet, s magra hagyta katonit. Ezt kveten a hadtest kisebb csoportokra oszlott s egyenknt igyekeztek tjutni a szovjet vonalakon. A kifrads, a kemny hideg s a tlervel vvott harc miatt csupn 5-6 ezer fnek sikerlt tvgnia magt s elrni a biztonsgot jelent Szumi krzett. A kivons s llomnyrendezs utn a megmaradt rszeket 1943. prilisban s mjusban hazaszlltottk. A hadsereg vesztesge a legjabb kutatsok szerint lerben kb. 120 ezer f, nehztechnika kzel 100%, egyb anyagban 70%.

A 2. magyar hadsereg Don-menti vdharcainak rtkelse

A 2. magyar hadsereg trtnetrl napjainkig szmos feldolgozs szletett. Ezek dnt tbbsge lekezelen s elmarasztalan szl a magyar katonkrl. Sajnos ez a negatv rtkels ivdott be a kztudatba s ezek hatsa ma is rzkelhet. A tnyek azonban sokkal rnyaltabb rtkelsre ksztetnek. A magyar seregtest vdelmi svjnak szlessge meghaladta a 200 kilomtert. Ez azt jelentette, hogy a hadtesteknek 60-70, a hadosztlyoknak 20-30, az ezredeknek 10-15 km-es svokat kellett vdenik. Ez teljesen irrelis volt, mg akkor is, ha a folyvdelem esetn a normkat kb. 1/3-al meg lehetett nvelni anlkl, hogy a vdelem szilrdsga, illetve ellenll kpessge lnyegesen cskkent volna. A bizonyts rdekben vegyk alapul az 1942/43-as szovjet normkat. Nluk egy jl felszerelt hadsereg vdelmnek szlessge nem haladta meg a 40-60, folyvdelem esetben pedig a 80-100 kilomtert. Radsul hadosztlyaik hrom s nem kt ezreddel rendelkeztek.

A magyar hadsereg vezetse a vdelmet kt lpcsben ptette fel. Az els vdelmi vonal a folyra tmaszkodott s a gyalogezredek msfl-kt zszlalja szllta meg. Mgttk 3-4 kilomterre ptettk ki a tzrsgi tzelllsok krlett. A msodik vdelmi vonal az els lpcsk mgtt 10-15 kilomterre hzdott. Ezeken tl minden hadtestnl n. villmcsoportokat hoztak ltre a hadosztly- s hadtest kzvetlenekbl, valamint a msodik vdvonal eribl. Ezek feladata az volt, hogy ellensges betrs esetn tmadst hajtsanak vgre s lltsk vissza az eredeti helyzetet. A msodik vilghbor is bizonytotta, hogy a kiptett vdelmi vonalak akkor hatkonyak, ha azok kellen lpcszttek, s jelents tartalkok llnak rendelkezsre a mlysgben. A szles vdsv miatt a 2. hadsereg e feltteleket nem tudta teljesteni. Hadmveleti tartalkkal nem rendelkezett, a msodik vdllsban lv alegysgek nem jelentettek olyan ert, amellyel komoly slyt lehetett volna kpezni.

Mint ismert, a msodik vilghborban a tmads sikert a harckocsik tmeges bevetse biztostotta. gy egyrtelm, hogy a vdelemben lv fl csak gy tarthatta meg llsait, ha ers, mlyen tagozott s a dnt irnyokban koncentrlt pnclelhrtst tudott szervezni. Erre a 2. hadseregnek semmi eslye sem volt. A magyar lvegek kis rmretknl fogva alkalmatlannak bizonyultak, a nmetek pedig gretk ellenre alig adtak t pr nehzlveget, radsul vontatk nlkl. Hogy ez a gyakorlatban mit is jelentett, ismt vegyk alapul a nmet s a szovjet harceljrst. Mindkt fl tmadskor a fcsaps irnyban arcvonal-kilomterenknt minimlisan 40-60 harckocsit vetett be. A vd fl egy ilyen tmadst csak akkor tudott meglltani, ha ers mszaki zrakat ltestett, legalbb 25-30 nehz pncltr lveget vonultatott fel s jelents (kb. ezred) erej harckocsi-tmadst tudott indtani. (Mindez termszetesen egy kilomterre rtend.) A magyar egysgeknl a nehz pncltr lvegek szma kilomterenknt nem haladta meg az 1-2 darabot, az 1. pnclos hadosztlyt pedig a nmetek sajt alrendeltsgkbe vontk, s nem engedtk felhasznlni.

Sok vd rte a hadsereg vezetst azrt is, hogy a vdllsok kiptsre nem fordtottak kell figyelmet s amikor beindult a szovjetek tmadsa, a vdmvek mind mennyisgileg, mind minsgileg messze elmaradtak a kvnalmaktl. Ezek a kritikk valban jogosak s ltalban tnyszerek. Nem szabad azonban a kvetkez tnyeket figyelmen kvl hagyni. A nmet fels vezets mindent egy lapra tett fel, amikor a dli szrnyon akart sikert elrni. A Kaukzus s Sztlingrd irnyba indtott tmadshoz felhasznlta a legtkpesebb csapatait. Ezt mr csak gy tudtk megtenni, hogy az arcvonal tbbi rszt jelentsen meggyengtettk. Mivel tlzottan bztak a tmads sikerben, a vdelmet csak ideiglenesnek tekintettk s nem fordtottak r kell figyelmet. Csak a sztlingrdi fordulat utn dbbentek r, hogy a csatlakoz szrnyon lv csapatok vdelme milyen gyenge, az egyre ersd szovjet csapatok lehetsgeihez kpest. Mindez termszetesen vonatkozott 2. magyar hadseregre is. A magyar vdelem kiptse is ksn kezddtt meg, amikor hidegre fordult az id. Hiba rendeltek ki az arcvonalba munkaszzadokat, a tl nagy sv s a fagyos talaj miatt az erdtsek ptse igen lassan haladt. Slyosbtotta a magyar csapatok helyzett, hogy a nagy h, a hfvsok s a –30—40C-os hideg lehetetlenn tette a harnt- s keresztirny utak fenntartst. Mindezt mg tovbb neheztette a hadseregcsoport gyenge tzrsgi s lgvdelmi rendszere. A lgteret is a szovjet replgpek uraltk.

1941. janur elejre a tengelyhatalmak Don-menti vdelmi vonala hadmveleti szempontbl igen kedveztlen volt. szakon (a 2. nmet hadsereg bal szrnyn) a Don-foly szaknyugati kanyarulata, dlen pedig a 8. olasz hadsereg maradvnyainak jobb oldaln a teljesen nyitott szrny j lehetsgeket knlt a szovjeteknek a bekert hadmveletek megindtsra. Joggal vethet fel a krds; mirt nem trtnt meg idben (pl. decemberben) az arcvonal visszavtele egy viszonylag kedvez terepszakaszra? Ez logikusnak s ltszlag egyrtelmnek tnik s taln a 2. magyar hadsereg sorst is msknt alaktotta volna. A mlyebb szakmai vizsgldsok utn azonban mr nem lehet ilyen egyrtelmen rtkelni, mert; az arcvonal lervidtse nem jrt volna annyi elnnyel, mint amit a folyvdelem tudott nyjtani; a visszavons sem trtnhetett volna harc nlkl a szovjetek azonnali elnyomulsa miatt; ez utbbi pedig lehetetlenn tette volna egy jabb vdelmi vonal kell mrtk kiptst. Ez klnben a nagy h s hideg miatt amgy is lehetetlennek tnt; az igazi okot a dli szrnyon kialakult hadszati helyzet szolgltatta. Ugyanis a szabadd vl kt szovjet front (rszeinek) dlnyugati irny csapsval mg nehezebb helyzetbe hozta volna a dli szrnyon harcol nmet csapatokat. Mindezzel a nmet fels vezets is nyilvn tisztban volt, s ezrt ragaszkodott a Don-mentn vdekez csapatok vgskig trtn kitartsra.

1943. elejn a szovjet harceljrst a kvetkezk jellemeztk. A tmadsokat legfelsbb szinten terveztk meg s konkrt, rszletes direktvk, programok formjban juttattk le a kzvetlen alrendeltek szmra. gy a frontoknak, hadseregeknek s a kisebb harci ktelkeknek csupn vgrehajt szerep jutott. A feltteleket kzpontilag biztostottk. Ennek a centrlis vezetsi rendszernek volt egy igen nagy elnye. Nevezetesen, hogy a rendelkezsre ll erket a dnt pontokra s irnyokra tudtk koncentrlni. A hadmveletek kezdetn ez igen eredmnyes volt. A gondok a vezetsben a hadmveletek msodik, harmadik fzisban jelentkeztek, mert a gyakran vltoz helyzetekben az alrendelt parancsnokok kezdemnyez szerepe nem juthatott rvnyre. A frontok ltalban 1-2 fcsapsi- s 1 kisegt irnyt jelltek ki. A fcsaps irnyban tevkenyked hadseregeket minimlisan 2-3 tzrosztllyal, 1-2 nll harckocsi dandrral, 1 harkocsi- vagy gpestett hadtesttel, valamint jelents biztost s kiszolgl egysggel erstettk meg. Hadmveletket 1 lgi-hadsereg tmogatta. A tmadshoz az erket ltalban kt lpcsben csoportostottk. Az els lpcsbe kerlt a gyalogsg 2/3-a, az nll harckocsi-dandrok (mint gyalogsgot kzvetlenl tmogat harckocsik = GYKTHK) 100%-a. A msodik lpcsbe soroltk be a harckocsi hadtestet a siker kifejlesztsre s a tbbi fegyvernem kb. 80%-t. A maradk rsz tartalkba kerlt. A hadseregek 20-40 km-es tmadsi svot s ezen bell 4-6 km-es ttrsi szakaszt kaptak. Ez utbbira az sszes er 60-80%-t hasznltk fel. A tmadst 3/4—1 rs tzrsgi s lgi elkszts vezette be. Ezt kveten az els lpcsben tmad erk rohamra lendltek s az volt a feladatuk, hogy trjk t a vdelem harcszati mlysgt s biztostsk a msodik lpcs, illetve a harckocsi hadtestek tkzetbe vetst. Vgs clknt a tmad csoportostsnak ki kellett jutni az ellensg vdelmi vonalai mg s be kellett fejezni a visszamaradt vagy bekertett ellensg megsemmistst.

A 2. magyar hadsereg ellen indtott tmadsuk is ezen elvekre plt, a kvetkez sajtossgokkal. A tmads elksztsre az tlagosnl sokkal tbb idejk (kzel fl v) volt. Ezalatt a csapatokat preczen kikpeztk s a feladatokat begyakoroltk. Tkletesen ismertk a Don nyugati partjn vdekez erk sszettelt, erejt s vdelmi rendszert. gy a kirtkels utn meg tudtk hatrozni a vdelem gyenge pontjait, amit a tervezs sorn fel is hasznltak. Nmileg rontotta eslyket, hogy a tmads helyt nem tudtk leplezni, mivel azt a meglv hdfkbl kellett indtaniuk. Ezt a kttem tmad hadmvelettel, illetve jelents helyi erflnyek biztostsval ellenslyoztk. Tovbb jelents elny volt szmukra az is, hogy a Don befagyott, gy az utnptls nem jelentett klnsebb akadlyt. Az els etapban a tmadst hrom irnyba indtottk, s ezzel megakadlyoztk, hogy a magyar vezets jelentsebb erkkel manverezni tudjon. A Branszki Front pedig ez id alatt lekttte a 2. nmet hadsereget s a III. magyar hadtestet. A hdfkbl indtott tmadsok legfbb sajtossga, hogy azokat elszr olyan mretre kell nvelni, hogy abba a tmadsra sznt erk elfrjenek s tmad csoportostsukat, ki tudjk alaktani. A hdfk mrete mindig meghatrozza a tmadsi szmokat s a bevetett erk nagysgt. Az ttrs kezdetben igen kis svban (2-3 km) kvetkezik be, majd a rsek bvlse utn a ferk fokozatosan lpnek harcba. gy lehet biztostani az erflny fenntartst s az ttrsi szakasz egyre nvekv kiszlestst. Ez a folyamat zajlott le mindkt hdfbl indtott tmadsnl.

Urivnl s Scsucsjnl a szovjetek a hdfk kiszlestse rdekben 3-3 lvszhadosztlyt, 1-2 harckocsi dandrt s 25-30 tzrteget alkalmaztak 4-4 magyar zszlalj ellen. Ez lerben tlagosan 6-7-szeres, tzrsgben 10-15-szrs, mg harckocsikban s replgpekben dnt flnyt jelentett szmukra. Az eredmny nem is maradt el, mivel a hdfk mlysgt 6-10 kilomterrel sikerlt kibvtenik. Ez pedig lehetv tette, hogy a msodik lpcsket s a harckocsi-egysgeket elrevonjk s bevessk az er fokozsa, illetve a siker kifejlesztse rdekben. A jelents erflny ellenre a tmadsi temk lassnak volt tekinthet. A szovjetvezets a magyar csapatok teljes megsemmistsre trekedett, s ezrt elhzd rszletharcokba bocstkozott. Ennek tudhat be az is, hogy nem tudtk idben ltrehozni a bekerts bels s kls arcvonalt, illetve azokat hermetikusan lezrni. Ez lehetsget adott a magyar csapatoknak, hogy erik egy rszt idben htravonjk, illetve a bekertettek a fenntartott folyoskon kitrjenek.

Az 1939-es magyar szablyzatok a vdelmet ideiglenes tevkenysgnek tekintettk, amelyet csak addig kvntak folytatni, mg a tmads feltteleit megteremtik. Tarts, mlyen lpcsztt llsvdelemrl nem tettek emltst. A vdelmet aktvnak tekintettk, amelyet a csapatok hatrozott ellentevkenysgvel kvntak elrni. A vdelem elvi felptse szerint az els vonalban az erk 1/3-t, mg a msodikban 2/3-t helyeztk el. A kt vdv kismlysg, irnyokat lezr, alegysgszint tmpontok lncolatbl llt. A vdelmi harc aktivitst a msodik vdvben elhelyezett ferk hatsos ellentevkenysgnek (ellentmadsok sorozata) kellett biztostani, amely a csapatok nagyfok manverez-kpessgt s a vezets rugalmassgt ttelezte fel. A Don-mentn kiptett vdelem nem ezen elvekre plt. 1942. sztl a 2. hadsereg arra kapott utastst, hogy jl zr, szilrd vdelmet ptsen ki, az llsok minden ron val megtartsa rdekben. Hamar kiderlt, hogy ezen elvrsoknak a magyar seregtest nem tud megfelelni. A 200 kilomteres vdelmi sv mr eleve kizrta a szksges srsgek biztostst. A vdelmi vonalak csupn alegysgszint tmpontok lncolatbl llt, jelents hzagokkal s csekly mlysggel. Mg ennek a laza, pkhlszer vdelemnek a kiptse s berendezse is komoly nehzsgeket okozott. Mszaki gpekkel nem rendelkeztek s nem volt elegend mszaki anyag a vdmvek kiptshez, illetve megerstshez. A mszaki zrak mg a gyalogsgot sem voltak kpesek feltartztani. A hadsereg vezetsnek az a trekvse, hogy az gy kiptett merev vdelemnek nmi aktivitst (manverez kpessget) adjon, csekly eredmnnyel jrt. Ugyanis a kt vdelmi vonal megszllsa felemsztette a harcos llomny kzel 90%-t. gy a csekly ltszm tartalkok nem kpezhettek megfelel slyt, a veszlyeztetett szakaszokon. Mivel a nmetek elvettk az egyetlen, ellencsapsra kpes pncloshadosztlyt, a hadseregparancsnoknak nem maradt tartalka. A hadtesteknl s a hadosztlyoknl klntettek ki ugyan nmi ert, de ezek gpjrmvek s vontatk hinyban csupn knnyfegyverzet gyalogos ktelkek voltak. Mindez nyilvnvalv tette, hogy amennyiben tmads ri az arcvonalat, a hadtestek magukra maradnak s csak a nmet segtsgben, bzhatnak.

Joggal vetdhet fel a krds, hogy a magyar vezets mirt nem ptett ki ersebb vdelmet a hdfkkel szemben, s mirt nem vonta vissza az arcvonalat egy kedvezbb terepszakaszra. Ezek a felvetsek valban jogosak, de nem szabad figyelmen kvl hagyni a korltozott lehetsgeket. Urivnl s Scsucsjnl a hadosztlyok s ezredek keskenyebb svokat kaptak, tbb nehzfegyverzettel rendelkeztek s a hadtestparancsnokok ezek irnyba tbb ellentmadst is megszerveztek. Teht trtntek lpsek, de ezek kevsnek bizonyultak. Tovbbi megersts csak gy lettek volna lehetsgesek, ha a III. hadtesttl, illetve szomszdos hadosztlyokat meggyengtik. Ez azonban a tl belltval, a Don foly befagysval igen kockzatos lett volna, mert a tmadst vgl is brhol megindthattk a szovjetek. A kedveztlen arcvonalon vd ezredek visszavtelt pedig a nmetek nem engedlyeztk.

Ezek utn sajnos csak az egyenltlen kzdelem egyetlen lehetsge maradt a csapatok szmra. A magyar honvdek ennek ellenre hsiesen harcoltak a tlervel szemben. Az alakulatok dnt tbbsge a vskig kitartottak, majd kitrtek. Nekik ksznhet, hogy a szovjeteknek nem sikerlt a teljes 2. hadsereget megsemmisteni. Termszetesen voltak negatv pldk is, amikor 1-2 zszlalj pnikba esett s megfutamodott. Nem gyvasg volt ez, hanem a kiltstalan helyzet trvnyszer kvetkezmnye. Ugyanis nehzfegyverekkel alig rendelkez knny alegysgek nem vehettk fel a harcot a tmegvel tmad szovjet harckocsikkal szemben. A vesztesgeket jelentsen lehetett volna cskkenteni s a vdelmi harcokat szervezettebben megvvni, ha a nmetek idben bevetik a hadmveleti tartalkot kpez Cramer hadtestet. Ezt nem tettk meg, gy a 2. magyar hadsereget lnyegben felldoztk sajt erik megvsa rdekben.

Haderfejleszts s kitkeress 1942—1944 kztt

Az 1942. elejn hivatalba lp Kllay kormny felismerte az egyre inkbb kedveztlenl alakul nemzetkzi helyzet veszlyeit, s ezrt olyan politikai programot fogalmazott meg, amelynek f cljt az orszg hborbl trtn kilptetse kpezte. Ez az j koncepci a kvetkez pillrekre plt: a magyar-nmet kapcsolatokban bizonyos tvolsgtarts a cselekvsi szabadsg megrzse rdekben; jbl felvenni a kapcsolatokat a nyugati hatalmakkal, mindenekeltt Nagy-Britannival; megrizni az orszg katonai erejt a hbor vgig, a nagy elszmolsok idejre. E program hatsra a honvdsg fejlesztse 1942. nyartl jabb lendletet vett. A hadiipar tbb vre szl megrendelseket kapott. Felgyorstottk, s j alapokra helyeztk a sorktelesek s a tartalkosok kikpzst. 1942. vgre a honi (1. s 3.) hadsereg ltszma megkzeltette a 300 ezer ft. Fellltsra kerlt az I. pnclos hadtest-parancsnoksg a 2. pncloshadosztllyal, a Szkely Hatrvdelmi Parancsnoksg a 9 hatrvadszdandrral (20 zszlalj s 2 csoport). Kettrl hromra emeltk a lgvdelmi- s replhadtest dandrjainak szmt. A fejlesztssel s az tszervezsekkel prhuzamosan szemlycserkre kerlt sor a hadsereg vezetsnek fels (kzponti, hadsereg, hadtest) szintjn. Szombathelyit Nagy Vilmos vezrezredes vltotta fel a honvdelmi miniszteri poszton.

Az 1943-as hadrend tervezsnl mr figyelembe vettk a 2. magyar hadsereg tevkenysge sorn szerzett tapasztalatokat. Ennek megfelelen ttrtek a hromezredes hadosztlyokra, fellltsra kerlt egy jabb pncloshadosztly, egy hegyi dandr s az 1. lovashadosztly. Befejezdtt a repl-, a lgvdelmi hadtestek, valamint a Szkely Hatrvdelmi Erk tszervezse is. 1943. vgn a bkehadrend szerint a honvdsg llomnyba kilenc gyalog hadtestparancsnoksg tartozott, egyenknt egy, hromezredes hadosztllyal. A „Felriaszts” esetn a hadtestek tbbi hadosztlyait a pttartalkbl s a megszll erkbl egsztettk ki.

1943-ban — a 2. magyar hadsereg hazaszlltsa utn — kt jabb megszll hadosztlyt kldtek ki a Szovjetuni terletre, gy szmuk 9-re emelkedett. Ezen erket 1943. mjusig a 2. hadsereg parancsnoksga irnytotta. Mjus1-jn Kijev szkhellyel megalakult a Magyar Kirlyi Megszll Erk Parancsnoksg. Alrendeltsgbe kerlt a VII. hadtest ngy (18., 25., 121., 124.) gyaloghadosztllyal s a 2. repldandrral, valamint a VIII. hadtest t (1., 102., 105., 108., 201.) gyaloghadosztllyal. Ezzel prhuzamosan a hadosztlyok szmozsa s besorolsa is megvltozott az j struktrnak megfelelen. Az 1943. nyartl a magyar magszll erk a szovjet elnyomuls kvetkeztben egyre kzelebb kerltek a magyar hatrhoz. Kzben tbb hadosztlyunk kerlt nmet fennhatsg al s vvott vesztesgtejes harcokat a feltartztat vonalakon, s az ellentmadsok sorn. 1944. elejn pedig a Magyar Kirlyi Megszll Er Parancsnoksgot feloszlattk. Hrom hadosztly (18., 19., 201.) a Galiciba felvonul 1. magyar hadsereg alrendeltsgbe kerlt, mg a tbbieket a nmet Dl Hadseregcsoporthoz osztottk be. 1944. mjusra a megszll hadosztlyoknl is befejezdtt a harmadik ezred fellltsa s a csapatok tzfegyverekkel trtn megerstse.

A Kllay kormny bel- s klpolitika tern is megkezdte programjnak vgrehajtst. A fels vezetsben vgrehajtott szemlycserk utn a kormny szankcikkal s tmeges letartztatsokkal httrbe szortotta a kommunista mozgalmat s a szlsjobboldalt. Mindent elkvetett, hogy megnyerje a leglisan mkd baloldalt politikjnak. A zsidtrvnyek rvnyben maradtak ugyan, de visszautastottk a nmetek kvetelst, miszerint vgs megoldsknt a zsidsgot iktassk ki a trsadalmi letbl s ksztsk el deportlsukat. Br a magyar termkek (bauxit, kolaj, magnzium s lelmiszerek) Nmetorszgba irnyul kivitele (zmben hitel cmn) a korbbi temben folytatdott, fokozatosan lazultak a kt orszg kztti diplomciai kapcsolatok. Kllay Mikls az angolszsz bart politikusokra tmaszkodva 1942. sztl kereste a kapcsolatokat a nyugati szvetsgesekkel. A kapcsolatfelvtel a ttova s nem kellen elkszts miatt igen lassan haladt. 1943. tavasztl az esemnyek felgyorsultak, klnsen az olasz fasiszta rendszer sszeomlst kveten. A magyar kormny a nyugati szvetsgesekkel folytatott trgyalsokon vllalta a felttel nlkli megadst, annak minden kvetkezmnyvel. Az elzetes fegyverszneti megllapodst vgl is 1943. szeptember elejn adtk t Magyarorszgnak az angolok. Ebben tbbek kztt kiktttk, Magyarorszg fokozatosan szaktsa meg politikai, katonai s gazdasgi kapcsolatait Nmetorszggal, engedjk treplni a szvetsges replket Magyarorszg felett, s fegyveresen szlljon szembe egy esetleges megszllssal.

A magyar kormny igyekezett eleget tenni ezen elvrsoknak. Tbb esetben is ellenllt a nmet nyomsnak, (a zsidsg mg Magyarorszgon volt a legjobb helyzetben, a lgvdelmnk tengedte a szvetsges replket lgternkn, s a gazdasgi kapcsolatok is nmi visszaesst mutattak stb.), de dnt lpsre kptelen volt elsznni magt. A hatalomfltsen s politikai felfogson tl ennek szmos, igen is rthet oka volt. Tbbek kztt ekkor mr a nmet megszlls el volt ksztve, a nyugati szvetsgesek a msodik frontot nem a Balknon kvntk megindtani, s gy nyilvnvalv vlt a szovjet behatols, s a magyar diplomcit, ppen az elbbiek miatt a Szovjetuni irnyba kvntk terelni. 1944. elejn a Kllay kormny az isztambuli angol kpviseleten keresztl kapcsolatot keresett a szovjet vezetssel is. Felajnlsai (a megszll hadosztlyok tllsa, a jugoszlv partiznok tmogatsa) sket flekre tallt. Magyarorszg sorsa, ekkor mr lnyegtelenn vlt, a nagyhatalmak a hbor utni rendezs fbb elveirl mr dntttek. Ezeknek a ttova, eredmnytelen ksrleteknek a nmet megszlls lett a kvetkezmnye.

1943. elejtl a nmeteknek mr tudomsuk volt a magyar ksrletekrl, amit Hitler szemre is vetett Horthynak. Az olasz esemnyek hatsra a nmet vezrkar mr sszel javaslatot tett Magyarorszg megszllsra, amit Hitler jv is hagyott, st az idpontot is rvidesen kitzte 1944. mrcius19-re. A bks megszlls rdekben Horthyt mrcius18-ra a Nmet Birodalomba csaltk, ahol kzltk vele a hrt. A kormnyznak alapveten kt lehetsge volt. A megszlls utni idszak kormnyzsa vele, vagy nlkle fog megtrtnni. az elzt vlasztotta, bzva abban, hogy gy tbbet tehet majd az orszgrt. A nmetek a „Margarethe-I.” tervben Magyarorszg terlett a Tisza vonalig ngy znra (szaki, szaknyugati, dli, dlnyugati) osztottk. Mivel magyar ellenlls nem volt, a megszlls gyorsan s zkkenmentesen zajlott le. Megindultak a letartztatsok s a Kllay kormnynak mennie kellett. A nmetek szlsjobboldali kormnyt szerettek volna az orszg lre lltani, de Horthyk ellenllsa miatt egyelre ez csak rszben sikerlt. Az egyeztet trgyalsokon kompromisszum szletett, Sztlyai lett a hivatalnok-kormny miniszterelnke. A megszllk nem fegyvereztk le ugyan a magyar alakulatokat, de a laktanyk zrlatt elrendeltk. A nmet magyar katonai vezets fokozatos httrbe szortsa a nmet megszllssal megkezddtt. Magyarorszg forrsainak teljes kiaknzsa, a nmet rdekeket szolglta.

     
Pontosid
     
Naptr
2025. Janur
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG