|
3./II. A Magyar Nphadsereg az 1956-os forradalom idejn
2007.01.21. 08:35
Ez a rsz az oktber 28-ai fordulat utni esemnyeket, illetve a szovjet intervenci elleni tevkenysget s a retorzit mutetja be.II. rsz
Az oktber 28-i fordulat katonai s politikai okai
A politikai fordulat kzvetlen elzmnye, hogy a politikai s katonai vezets a kezdeti zrzavar utn egyre pontosabb kpet kapott a felkelk erejrl. Ebbl arra kvetkeztettek, hogy a legjelentsebb fegyveres csoportok llsai ellen indtott sszpontostott tmadssal dnt fordulat kvetkezhet be a harcok menetben. A felkels leverse legfontosabb elfelttelnek a Corvin kz s a krnykn lv —a Kilin laktanyt is ide soroltk—felkel erk ellenllsnak a megtrst tartottk. A tmads elksztse27-n este 19 s 20 ra kztt a Honvdelmi Minisztriumban meg is kezddtt. A szovjet s magyar katonai vezetk ekkor abban llapodtak meg, hogy a szovjet hadtest parancsnoka az akci vezetsvel a Dimitrov tren teleplt szovjet hadosztly parancsnokt bzza meg, aki egyben a tmadshoz a harckocsikat s a pnclozott szllt jrmveket is biztostja. A feladat vgrehajtsba bevontk az alapveten Budn tevkenyked 128. lvsz grdahadosztly erit is. A magyar vezrkar vllalta, hogy gyalogsgi megerstsknt a megjellt hadosztly alrendeltsgbe helyez egy 300-350 fbl ll alegysget. Oktber28-n hajnalban, a tmads megindtsnak tervezett idpontjban Obaturov tbornok a Corvin kz s krnyke feldertsre hrom T–34-es harckocsit indtott az lli ton a Krt irnyba. Mivel ezek a harckocsik egy-msfl ra mlva sem rkeztek vissza, utnuk kldtek hrom T—54-es harckocsit. jabb egy rs vrakozs utn az egyik T—54-es pen, a msik srlten visszatrt. A szovjet harckocsik parancsnoka jelentette, hogy a T—34-esek a Corvin eltt gnek, s felkelk az egyik T—54-es harckocsit is kilttk. A szovjet erk az els jelentsebb vesztesgek utn a tmads vgrehajtst bizonytalan idre elhalasztottk. A szovjet csapatoknak a felkelk tovbbra is nagy vesztesgeket okoztak, szovjet harckocsikat, tzrsgi eszkzket s ms haditechnikai felszerelst zskmnyoltak, illetve nllan tevkenyked szovjet katonkat s azok kisebb csoportjait fegyvereztk le.
A legjabban feltrt dokumentumok ellentmondanak annak, hogy az esemnyek oktber28-i trtkelst—a prtvezetsen bell—a politikai rendezsnek elsbbsget ad Nagy Imre s hvei knyszerttettk ki. Tny, hogy Donth Ferenc s Losonczy Gza mr oktber26-n eljutott az esemnyek ellenforradalomknt trtn rtkelsnek az elutastsig, a hatalom s a trsadalom kztt feszl ellenttek politikai eszkzkkel trtn megoldsnak igenlsig, de ezt az llspontot oktber28-ig a prtvezets tbbsge elutastotta s ekkor mg Nagy Imre, sem tmogatta. Az esemnyek „nemzeti demokratikus tmegmozgalomknt” val elismerst elssorban a felkel csoportok harci sikerei, a szovjet csapatok kudarca, a magyar erszakszervezetek, ezek kztt a hadsereg alkalmazhatatlansga, a tmegeknek a forradalom kvetelsei melletti hatrozott killsa knyszerttettk ki. Ebbe az irnyba tolta a prtvezetst az attl val flelme, hogy a felkelk, illetve a bks lakossg ellen alkalmazott erszak kvetkeztben teljesen elvesztik a harcokba mg be nem kapcsold, de a felkelkkel kezdettl szimpatizl lakossg bizalmt s az jabb ldozatok mg jobban elmlytik a szakadkot a kormny s a lakossg kztt. Ezrt a magyar prt s llami vezets oktber28-n tovbbi engedmnyek megttelre knyszerlt.
Az MDP Politikai Bizottsga oktber27-28-i lsn elfogadott hatrozatot—tzsznet, a szovjet csapatok kivonsa Budapestrl, az llamvdelmi Hatsg feloszlatsa, stb.—a Politikai Bizottsg dntsnek megfelelen Nagy Imre miniszterelnk kormny-nyilatkozat formjban hozta nyilvnossgra. Oktber28-n 13 ra 20 perckor Nagy Imre azonnali tzsznetet rendelt el. 14 rakor az j sszettel kormny letette az eskt, majd jvhagyta a miniszterelnk ltal beterjesztett kormny-nyilatkozatot. 17 ra 25 perckor elhangz rdibeszdben Nagy Imre—a Kzponti Vezetsg dntsnek megfelelen—nemzeti demokratikus mozgalomnak nyilvntotta az elz napok megmozdulsait, bejelentette a szovjet csapatok azonnali kivonst Budapestrl, trgyalsok megkezdst a szovjet hader teljes kivonsrl, az llamvdelmi Hatsg megszntetst, az amnesztit, a Kossuth-cmer bevezetst, Mrcius 15-e nemzeti nnepp val nyilvntst, az ltalnos fizetsemelst, br- s normarendezst, az erszakoskods megszntetst a termelszvetkezeti mozgalomban.
Ezzel a forradalom j szakasza kezddtt. A magyar kormny oktber28-i nyilatkozata alapjn a szovjet hadvezets is elrendelte a tzsznetet. A 2. s 33. gpestett, valamint a 128. lvsz grdahadosztlyok egysgei oktber29-n a harctevkenysget beszntettk. A szovjet csapatok kivonst, a magyar kormny szovjetvezetkkel trtnt megllapodsn tl, a Klnleges Hadtest parancsnoka, Lascsenko altbornagy vlemnye szerint „a csapatok ttlensge, passzivitsa miatt is” vgre kellett hajtani. A szovjet csapatok kivonsa terv szerint oktber30-n 18 rakor megkezddtt, de a teljes kivonulst csak 31-n a dli rkban tudtk befejezni. A Klnleges Hadtest trzse a Tkln lv repltrre teleplt, ahol egy szovjet replegysg llomsozott. A szovjet csapatok Budapest hatrtl 15-20 kilomter-re sszpontostsi krletet foglaltak el, ahol a harci technikt s fegyverzetet karbantartottk, a szemlyi llomnyt, a lszert, zemanyagot s az lelmiszerkszleteket kiegsztettk.
A Magyar Nphadsereg oktber 28-t kvet tevkenysgnek f jellemzi
Az esemnyek trtkelse a Magyar Nphadseregben is jabb helyzetet teremtett. Azok a ktelkek, amelyek oktber28-ig is a kormnyellenes megmozdulsokat s a felkelket tmogattk, magatartsuk helyessgt lttk igazolva. Az esemnyeket passzvan szemllk tbbsge a kormnynyilatkozatban elhangzottakat elfogadva aktvan bekapcsoldott a kormny clkitzsei megvalstsa felttelrendszert biztost feladatok vgrehajtsba. Tudathasadsos llapotot okozott a fordulat azon parancsnokok, tisztek s katonk esetben, akik elfogadva az „ellenforradalom” rtkelst, aktvan vettek rszt a felkelk elleni harcokban. Flve a felelssgre vonstl voltak, akik alakulataikat elhagytk s a szovjet csapatoknl, kerestek menedket, majd ksbb rszt vettek a november4-n bekvetkezett jabb szovjet tmads elksztsben. A Honvdelmi Minisztrium vezet llomnynak s a Budapesten lv, illetve a fvrosba karhatalmi feladatok vgrehajtsa cljbl felrendelt alakulatok s intzetek f tevkenysge az oktber28-tl 31-ig terjed idszakban a szovjet csapatok felvltsa, az j karhatalom szervezsben, felszerelsben s elhelyezsben val rszvtel, majd a szovjet csapatok kivonsnak a biztostsa volt.
Visszalpve az idben, oktber29-n mg folyt a szovjet csapatok kivonulsval kapcsolatos tervezmunka, amikor dnts szletett arrl, hogy a fvrosban a rend fenntartst—a szovjet csapatok ltal rztt objektumok vdelmt—hrom (a 7. s 5. gpestett s a 27. lvsz)—hadosztlyra bzzk. Mint ismert a 7. gpestett hadosztly f eri mr oktber23-tl Budapesten hajtottak vgre karhatalmi feladatokat. A 3. hadtest llomnybl a 12. s a 19. gpestett ezredek is Budapesten voltak, gy kzenfekvnek tnt, hogy msodikknt a kecskemti 5. gpestett hadosztly trzst rendelik a fvrosba. A vlaszts harmadikknt a kiskunflegyhzi 27. lvszhadosztlyra esett. Janza Kroly honvdelmi miniszter utastsra ez utbbi kt hadosztly kijellt eri oktber30-n s 31-n Budapestre rkeztek. A fvrosba felrendelt hadosztlyok parancsnoksga alatt hrom karhatalmi krzetet hoztak ltre, ezrt a Budapesten lv csapatok parancsot kaptak az alrendeltsgnek megfelel tcsoportostsok vgrehajtsra. Az j beosztsnak megfelelen Buda, mint „Bem”-krzet, katonai parancsnoka Mecsri Jnos ezredes lett, akinek alrendeltsgbe a sajt hadosztlyn—a 7. gpestett hadosztlyon—kvl, a Budn lv katonai alakulatok tartoztak. A „Mtys”-krzet, teht a Rkczi s Kerepesi ttl szakra fekv terletek felett az ellenrzst az 5. gpestett hadosztly parancsnoka, Csmi Kroly alezredes vette t, akinek alrendeltsgbe az 5. hadosztly s a krzetben lv budapesti alakulatok eri kerltek. A harmadik, gynevezett „Kossuth”-krzet ettl dlre Bakonyi Sndor alezredes parancsnoksga alatt alakult meg. A krzet f katonai erejt a 27. lvszhadosztly ezredei alkottk, de az ltalnos szablyoknak megfelelen—a Zrnyi Akadmit kivve—az ebben a krzetben elhelyezett budapesti alakulatok s intzmnyek is Bakonyi alezredes alrendeltsgbe kerltek. A Zrnyi Akadmia Mrton Andrs tiltakozsa miatt az nllsgt megrizte. A csapatok tcsoportostsra azrt volt szksg, hogy az j krzetparancsnokok lehetleg sajt szervezetszer csapataikkal oldjk meg feladataikat. Az j krzetek szerinti munkt31-n 15 rtl kellett megkezdeni, de az tcsoportostand llomnynak a krzeteket csak november1-jn reggelig kellett elfoglalni.
Az orszgban trtnt alapvet vltozsok termszetesen a hadseregben is reztettk hatsukat. Ennek egyik jele, hogy a katonai alakulatoknl s intzeteknl spontn mdra alakultak meg azok a szervezetek, amelyek azon tl, hogy hangslyoztk a forradalom cljaival azonosulsukat, a hadseregnek a felkel-szabadsgharcos csoportok, illetve a harcokba kzvetlenl be nem kapcsoldott tmegek elleni fellpst igyekeztek megakadlyozni. Oktber28-t kveten a hadsereg vezetse—lve az trtkels nyjtotta lehetsgekkel—ezt az egyre ersd folyamatot megprblta szervezett, fellrl szablyozott, s gy ellenrizhet keretek kz terelni, szortani. Ezrt Janza Kroly altbornagy a „forradalmi fegyelem” hadseregbeli vlasztott vezet szervezetei, a „Forradalmi Katonai Tancsok” megvlasztsra parancsban intzkedett.
Ez a parancs azon tl, hogy lehetv tette a klnbz szint parancsnokok tevkenysgnek ellenrzst s—a parancs szndkai szerint—segtst, arra bztatta, st arra utastotta a forradalmi katonai tancsokat, hogy elssorban a kzrend s a kzbiztonsg helyrelltsa, vdelme rdekben kapcsoldjanak be a szkebb krnyezetket rint feladatok vgrehajtsba, vegyenek rszt kpviselikkel a terleti forradalmi szervezetek—„a helyi munks s paraszttancsok”—munkjban. A miniszter fenti intzkedsnek ez a rsze a hadsereg trsadalom fel trtn nyitsnak egyik els hivatalos lpse. Ez a nyits a pozitv hatsok mellett—mint ezt tbb plda is bizonytja—magban hordozta a hadsereg egybknt is bizonytalan, megrendlt irnytsi rendszere tovbbi lazulsnak lehetsgt. A terleti forradalmi szervezetek—s azok karhatalmi gyekrt felels szemlyei, testletei—jogot formltak arra, hogy kzvetlenl is beavatkozzanak a mkdsi terletkn lv katonai szervezetek mindennapi letbe. Az gy kialakult anomlikat az illetkes katonai vezetk—az adott szint forradalmi katonai tancsok tmogatsval—idejekorn igyekeztek felszmolni. Voltak alakulatok, ahol a forradalmi katonai tancsok megalakulsukat kveten azonnal levltottk a parancsnokokat, a politikai munksokat, az gyszsgeknek tadtk az elhrt tiszteket, a tmegre 28-a eltt tzet parancsol tiszteket letartztattk. Az ilyen s ehhez hasonl jelensgeket, a hadsereg tevkenysgt veszlyeztet „mkdsi zavarokat” a Katonai Forradalmi Tancsok tevkenysgnek lehet legrszletesebb szablyozsval igyekeztek kikszblni, illetve megelzni.
A forradalmi katonai tancsok mkdsnek ideiglenes szablyzatban rgztettk, ezen szerezetek feladatait, jogait s ktelessgeit: a „Magyar Nphadseregben mkd Forradalmi Tancsok feladata a Magyar Nphadsereg minden alakulatnl biztostani a Minisztertancs hatrozatainak s a Forradalmi Tancsok egyetrtsvel kiadott parancsok maradktalan vgrehajtst... a Magyar Nphadsereg egysges, hatrozott killst a forradalom clkitzseinek megvalstsa s vvmnyainak megvdse rdekben... Fontosabb krdsekben kiadand parancsokat a parancsnok csak a tancs beleegyezsvel adhat”. A forradalmi katonai tancsoknak a szablyzat a parancsnokok levltsnak, illetve felfggesztsnek krdsben—a helyzetbl addan, de a miniszter parancstl eltren—klnleges jogosultsgokat biztostott. gy, amellett, hogy a tancsoknak az „egyszemlyi parancsnoki tekintlyt” minden eszkzzel biztostaniuk s a parancsnokokat a munkban segtenik kellett, a parancsnokkal egyetrtsben az alrendelt egysgek parancsnokait joguk volt beosztsukbl felfggeszteni, illetve azok helybe ktelesek voltak megfelel parancsnokot lltani. A felfggesztst az elljr parancsnoknak s forradalmi tancsnak kellett jelenteni. Ezen jogok rvnyestsben bizonyos korltozst jelentett, hogy a hadosztly s ezzel egyenrang szervek parancsnokait a mellettk mkd forradalmi tancs javaslata alapjn (a) Magyar Nphadsereg Forradalmi Katonatancsa fggeszthette fel, illetve a hadtest s ezzel egyenrang szervek s az ettl magasabb beoszts parancsnokok felfggesztsrl s kinevezsrl a Magyar Nphadsereg Forradalmi Katonatancsnak javaslatra a Minisztertancs dnthetett. A forradalmi katonatancsok a fentieken tl „a burkolt vagy nylt forradalomellenes cselekmnyek elkvetit, tovbb azokat, akik a forradalmi hadsereg erejt megbontjk, katonai brsg el” llthattk.
Az ideiglenes szablyzat rgztette a forradalmi katonai szervezeteknek a hadsereg hierarchijhoz igazod szervezeti felptst is. Az ideiglenes szablyzat fontos rendelkezse volt, hogy a Forradalmi Katonai Tancsok s a Magyar Nphadsereg Forradalmi Katonai Tancsa—mint cscsszerv—megvlasztsval egyidben a Politikai Fcsoportfnksget megszntette s a politikai beosztsban lv tisztek felfggesztsrl, illetve j beosztsba helyezsrl a forradalmi katonai tancsok a parancsnokokkal egyetrtsben, sajt hatskrben dnthettek. Ez egyben azt is jelenti, hogy a prtszervek utn a Magyar Dolgozk Prtja politikjnak hadseregbeli vgrehajtsrt felels politikai szervek helybe—ms jogostvnyokkal s ktelezettsgekkel—az oktber28-i kormnyprogram ltalnos s konkrt, a honvdelem terletre vonatkoz cljait megvalst forradalmi katonai tancsok lptek. A forradalmi katonai tancsok spontn mdon, majd a miniszter utastsra—a forradalmi katonai tancsok fellltsnak ideiglenes szervi hatrozvnya alapjn—a Magyar Nphadsereg majdnem minden alakulatnl, intzetnl s vezetszervnl megalakultak.
Oktber30-n este 8 rakor alakult meg vglegesen a Honvdsg Vezetsnek Forradalmi Katonai Tancsa. Az j testlet megalakulst az ekkor elfogadott, de csak oktber31-n megjelent nyilatkozatban jelentette be. A hadsereg vezetetsnek Forradalmi Katonai Tancsa kinyilvntotta, hogy „a Forradalmi Katonai Tancs a Hadsereg valamennyi honvdje, tiszthelyettese, tiszti iskolsa, tisztje, tbornoka nevben csatlakozik a Munks, Ifjsg s rtelmisgi Forradalmi Tancsok hatrozataihoz s kvetelseihez, s azt magv teszi”, s a forradalmi vvmnyok megvdse rdekben kveteli „a Szovjet Hadsereg azonnali kivonst Budapestrl, s a legrvidebb idn bell haznk terletrl”. A Forradalmi Tancs bejelentette tovbb, hogy „a hadsereg vezetsbl a szekts visszahz erket—a Vezrkar Fnkt, Tth Lajos vezrrnagyot, a Politikai Fcsoportfnkt, Hazai Jen vezrrnagyot, illetve Hdvgi Ferenc vezrrnagyot s Szab Istvn altbornagyot—eltvoltottk. A Forradalmi Tancs nyilatkozatban gy rtkelte, hogy „az VH megflemltsben tartotta a honvdsget is” s ezrt a Hadsereg Vezetsnek Forradalmi Katonai Tancsa a mg fegyverben lv VH azonnali lefegyverzst elhatrozta. A Tancs befejezsknt kvetelte, hogy a Hatrrsg a jvben a honvdsghez tartozzon.
A hadsereg vezetsnek Forradalmi Katonai Tancsnak kibvtett lsn—oktber 31-n a hajnali rkban—a forradalmi erk megbzottai, valamint a Nphadsereg, a Hatrrsg s a Rendrsg forradalmi bizottsgai kldttei vlasztottk meg a fegyveres erk legfels szint irnytst ellt forradalmi vezet szervet, a Forradalmi Honvdelmi Bizottmnyt. A Bizottmny a megalakulst kveten kiadott felhvsban tbbek kztt kvetelte: a szovjet csapatok Budapest terletnek elhagysa utn—1956. december31-ig—az orszg terletrl is tvozzanak; a kormny a Varsi Szerzdsben rszt vev tagllamok azonnali sszehvsval a szerzdst mondja fel; a megszntetett VH tagjai a fegyveres alakulatokba felvtelt ne nyerhessenek. A Bizottmny kiltsba helyezte: ha a szovjet csapatok a meghatrozott idre nem hagyjk el Magyarorszg terlett, fegyverrel kelnek harcra az orszg szabadsga s a forradalom tisztasga gyrt.
A hadsereg tevkenysgnek rtkelsekor gyakorta elhangzik, hogy a forradalmi katonai tancsok „rendszerestsvel” a parancsnoki nllsg oly mrtkben srlt meg, hogy ezzel kezddtt a hadsereg teljes sztessnek idszaka. Az igaz, hogy a Magyar Nphadsereg a forradalom napjaiban —a trsadalom egszhez hasonlan—olyan vlsgon esett t, melynek kvetkeztben sok ms tnyez mellet szervezettsge, fegyelme, vezetettsge, hadrafoghatsga tbb esetben a kritikus llapothoz kzeltette. Azzal viszont nem igaz, hogy ez a folyamat oktber28-t kveten a forradalmi katonai tancsok fellltsval indult el. A forradalmi katonai tancsok intzmnyestsvel a helyzet—a nagyon fontos tartalmi klnbsgeket elismerve—a korbbiakhoz kpest lnyegben annyiban mdosult, hogy az egyszemlyi parancsnokoknak a katonai let legfontosabb terleteit, rint dntseit mr nem az illetkes prtszervezetekkel s politikai szervekkel, hanem az llomny tbbsgnek bizalmt lvez forradalmi katonai tancsokkal kellett megvitatniuk, egyeztetnik s nhny krdsben jvhagyatniuk.
A forradalom idszakban a parancsnokok jelents rsze—ha nem msrt, mert k is tagjai voltak a testletnek—a forradalmi katonai tancsok tmogatst s segtsgt ignyelte. A forradalmi tancsok tbbsge az arra kpes, illetve azt akar parancsnokokkal egytt a hadsereg j kvetelmnyeknek megfelel talaktsa, az aktulisan jelentkez feladatok vgrehajtsa rdekben mg ebben a szovjetek ltal rendkvl szkre szabott idben is sokat tett. Ez persze nem azt jelenti, hogy a forradalmi katonai tancsok tevkenysge nyomn ne keletkeztek volna a hadsereg rendeltetsszer mkdst zavar, st nhny terleten akadlyoz jelensgek is, mint ahogy az is bizonyos, hogy a hadsereget nem a forradalmi tancsok vertk, kergettk szt, hanem november4-t kveten a szovjet hadsereg.
Dnts az jabb tmadsrl, a „Forgszl” fednev hadmvelet megindtsa
A szovjet csapatok mozgsa a Szovjetuni terletn a szovjet alakulatok Budapestrl trtn kivonsa idszakban is folytatdott. Oktber30-n, a szovjet kormny nyilatkozata, amely szerint j alapokra kvnja helyezni a tbbi szocialista orszgokkal kapcsolatos viszonyt, mg a gyztes forradalom remnyeit tpllta. Ma mr tudjuk, hogy ez az j viszony els torzszlttje a magyar forradalomra kollektven kimondott hallos tlet volt. A katonai elkszletek s az jabb szovjet katonai beavatkozssal kapcsolatos egyeztet trgyalsok megkezddtek. Oktber31-n jabb erk Magyarorszgra irnytsval, a mr Magyarorszgon lv megszll erk jelents nvelsvel a november4-i jabb tmads elksztse kezddtt. A Magyarorszgon lv, illetve november els napjaiban a hatrt tlp sszessgben 17 hadosztlynyi ernek a feladatok megkezdshez a kszenltet november3-n estig kellett elrni s a „Vihr” („Forgszl”) hadmveletet vgrehajtst a „Grom”, („Menydrgs”) jelsz elhangzst kveten kellett megkezdeni.
Nagy Imre az jabb szovjet csapatok bevonulsrl rteslt. A magyar vezets ezt kvet dntsei —segtsgkrs az ENSZ-tl, a semlegessg bejelentse, a Varsi Szerzds felmondsnak kiltsba helyezse, javaslat jabb trgyalsokra stb.—az j magyar bbkormny sszelltsval s a tbbi szocialista orszg tjkoztatsval, meggyzsvel elfoglalt szovjetvezetst nem brta jobb beltsra. A szovjet csapatmozgsokat jelent vidki alakulatok a hadmveleti csoportfnksgtl minden esetben olyan parancsot kaptak, hogy ne lljanak ellen a szovjet csapatoknak, vegyk fel a kapcsolatot az odarkez szovjet csapatok parancsnokval, s akadlyozzanak meg minden sszetkzst, „provokcit”.
1956. november4-n megindult a mindent elspr katonai gpezet. A tmadsi terv sikere rdekben Szerov, a KGB elnke—a szovjet csapatok kivonsrl trgyalsokat folytat magyar trgyalkldttsg tagjait—Erdei, Ferencet, Malter Pl vezrrnagyot, honvdelmi minisztert, Kovcs Istvn vezrrnagyot, a vezrkar fnkt s Szcs Mikls ezredest, hadmveleti csoportfnkt letartztatta. A Moszkvban sszelltott Kdr Jnos vezette bbkormny politikai legalizlsa rdekben Nagy Imrt s a politikai vezetk egy jelents rszt—a trvnyes kormny lemondsnak kiknyszertse cljbl—a Josip Broz Titval trtnt megllapods rtelmben—a menedkjog felknlsval a Jugoszlv Kvetsg pletbe csalta.
Moszkvai id szerint 6, magyar id szerint hajnali 4 rakor elhangzott a jelsz: „Mennydrgs” s ezzel hivatalosan is megkezddtt a „Forgszl” fednev hadmvelet. A parancsban meghatrozott objektumok elfoglalsra kijellt osztagok s a Klnleges Hadtest ktelkbe tartoz hadosztlyok f eri—a fvros krnykn teleplt felkel erk egy rsznek ellenllst lekzdve—5 rakor klnbz irnyokbl betrtek Budapestre. A 38. sszfegyvernemi s a 8. gpestett hadsereg eri megkezdtk az orszg megszllst. Ebben a hadmveletben 17 (8 gpestett-, 1 harckocsi-, 2 lvsz-, 2 lgvdelmi tzr-, 2 repl-, 2 lgi-deszant) szovjet hadosztly rszei mintegy 60 ezer szovjet katonval vettek rszt.
Janza Kroly altbornagy krlbell 3 rakor tviratot kapott Tklrl, amelyben Malter Pl nevben—a magyar katonai s politikai vezets megtvesztse rdekben—az llt, hogy a trgyalsok rendben, „megfelel mederben” folynak. Az altbornagy ezt azonnal jelentette Nagy Imrnek.Hajnalban a Honvdelmi Minisztriumba Kirly Bla vezrrnagy katonai trzsnek jelentettk, hogy a szovjet csapatok a Soroksri ton elrenyomulva elrtk a Borros teret. Budn a Petfi laktanynl 5-10 perces tzharc alakult ki a fvrosba bevonul szovjet s a laktanyban elhelyezett magyar csapatok kztt. A szovjet erk ezt kveten egy-msfl rig lttk a laktanyt. A laktanyban lv llomnybl sokan meghaltak, illetve megsebesltek. Az esztergomi hadosztly harckocsijai kzl tbb kitrt a laktanybl, de ezek egy rszt a szovjet csapatok megsemmistettk. Ksbb a krlzrt laktanyt elfoglaltk s az ott lv csapatokat, lefegyvereztk.
A replterek parancsnokai, vagy gyletes tisztjei sorban jelentettk, hogy szovjet csapatok trtek be s az llomnyt felszltottk a fegyverlettelre. Janza Kroly s Vradi Gyula vezrrnagy a telefonlknak minden esetben olyan utastst adtak, hogy a szovjet csapatok kvetelseit felttel nlkl teljestsk, a fegyvert rakjk le s a szovjet csapatok el, kldjenek parlamentereket. Erre az idpontra nyilvnvalv vlt, hogy a szovjet csapatok megszlljk a fvrost. Krlbell ekkor—5 ra 20 perckor—hangzott el a rdiban Nagy Imre kvetkez felhvsa: „Itt Nagy Imre beszl, a Magyar Npkztrsasg minisztertancsnak elnke. Ma hajnalban a szovjet csapatok tmadst indtottak fvrosunk ellen azzal a nyilvnval szndkkal, hogy megdntsk a trvnyes magyar demokratikus kormnyt. Csapataink harcban llnak. A kormny a helyn van. Ezt kzlm az orszg npvel s a vilg kzvlemnyvel!”
Nagy Imre beszdt a Honvdelmi Minisztriumban gy rtelmeztk, hogy a Nagy Imre a magyar csapatok harcba lpst, mint tnyt jelentette be. Ennek a bejelentsnek az ellenslyozsa rdekben Janza Kroly altbornagy, Uszta Gyula, Vradi Gyula s Kovcs Imre vezrrnagyok a magyar csapatoknak minden lehetsges mdon megtiltottk az ellenllst. A Honvdelmi Minisztrium fcsoportfnksgei, csoportfnksgei, fnksgei, valamint az Orszgos Lgvdelmi Parancsnoksg a tzszneti parancsot tovbbtottk alrendeltjeik fel. Nem sokkal ksbb, amikor a szovjet csapatok a minisztrium plett megkzeltettk Janza Kroly s Vradi Gyula az rsget bevonatta, illetve a harckocsik lvegt az plet fel fordttatta. Janza altbornagy fehr kendt lobogtatva ment a szovjet katonk el, akiket lkn egy altbornaggyal ez a fogadtats sem tartott vissza attl, hogy a minisztrium plett feldljk, a szemlyi llomnyt lefegyverezzk, letartztassk, illetve a tbornokokat s a tiszteket Tklre szlltsk. Tklrl a kormnydelegci tagjainak tbbsgt replvel a Szovjetuniba deportltk, de a minisztriumbl kiszlltott tisztek kzl is sokan csak november11-n szabadultak.
A fvrosban tbb nemzetralegysg folytatott vdelmi harcot. November4-n hajnalban a szovjet tmads hrre Budn a Szna tri csoport rszre riadkszltsget rendeltek el, megkettztk az rsgeket. Intzkedtek arra, hogy a XII. kerleti tancshztl a Margit hdig az utakat fegyveresek ellenrizzk. A dli rkban egy krlbell 5 harckocsibl ll alegysg tmadta a Szna teret, majd Margit hd irnyban tvoztak. A fegyverlettel mr november4-n este megkezddtt, s csak egy krlbell 30 fbl ll fegyveres csoport vonult el a Rzsadomb irnyba. November5-n a trre s krnykre kivltott tzrsgi tzcsaps utn a szovjet csapatok a Moszkva teret s Szna teret ellenrzsk al vontk. Ezt kveten a csoport tagjainak egy rsze a Vrban, msik rsze a III. kerletben lv Schmidt kastlyban folytatta az ellenllst. Szab Jnos, s vele egy kisebb csoport a Statisztikai Hivatalba s a kerleti prthz pletbe hzdott vissza. Ksbb a felkelk a Szna trrl a Budai hegyek irnyba vonultak vissza. Ez a csoport november13-n Solymr krnykn kerlt harcba a szovjet csapatokkal. Ekkor a felkelk kzl 17 f elesett. A csoport vezetje, Szab Jnos ezek utn a csoportot feloszlatta.
A Mricz Zsigmond krtren a harcok november4-n s 5-n voltak a legslyosabbak. Az egymstl fggetlenl tevkenyked csoportok harct november4-n Olh Jen—volt katonatiszt—a Krtr 10. szm alatt lv csoport parancsnoka igyekezett sszehangolni. A november5-rl 6-ra virrad jszakig folytatott harcokban—a szovjet parancsnoksg ltal megkldtt hivatalos jelents szerint—csak ebben a krzetben 140 szovjet katona halt meg, vagy sebeslt meg. November6-n reggel a szovjet csapatok a Krtren s a krnykn foly ellenllst felszmoltk, a csoportokat sztvertk.
budn szovjet harckocsik rohantk meg, tapostk le a jszbernyi 50. tzrezred menetoszlopt. A gpkocsik kzl tbb kigyulladt, a rajtuk lv lszer felrobbant. Mhlstein Bla vezetsvel a nemzetrk egyik csoportja tzelllst foglalt a Sztlin hd budai hdfjnl. Az budai Schmidt kastlynl nemzetrk—civilek s katonk vegyesen—gylekeztek a szovjetek elleni harcra. A kastlynl lv fegyvereseket honvdtisztek s tisztiiskolsok rajokba, szakaszokba szerveztk s felkszltek a vdelemre. A csoport tagjai ezen a napon felrobbantottk a kzelben lv rdizavar llomst. Msnap a csoport felvette a harcot a szovjet csapatokkal. Miutn a felkelk a szovjet csapatoknak jelents vesztesget okoztak, a parancsnok a csoportot november7-n feloszlatta. November8-n a Schmidt kastlyban lv szabadsgharcosok csoportja beszntette az ellenllst.
A szovjet csapatok—amint ez az oktber24-tl 29-ig terjed idszakban is trtnt—a legnagyobb ellenllsra a VIII. s IX. kerletben tkztek. November4-n hajnalban a VIII. s IX. kerletben alakult nemzetr alegysgek, ezen bell elssorban a Corvin kzi ezred, a Prter utcai nll nemzetr zszlalj s a Kilin laktanya ellen a szovjet csapatok elszr kb. 15 nyitott pnclautnyi deszantossal s hat harckocsival a Nagyvrad tr s a Borros tr fell indtottak tmadst. A krnyk hzaiban teleplt kisebb-nagyobb fegyveres csoportok aktv tevkenysge a Corvin kz elfoglalst lehetetlenn tette. A szovjet csapatok, miutn nagy vesztesget szenvedtek, ideiglenesen visszavonultak. A dleltt 10 rig tart tzharcban a szovjet csapatok 20 vagy 30 katont vesztettek. Az els tmads alatt s azt kveten a parancsnoksg, illetve a kikpzst segt katonatisztek egy rsze is elhagyta a Corvin kzt. A visszamaradt nemzetrk Pongrtz Gergely utastsra felvettk a harcot. A vezetk eltnse, a szakrtelem s a tapasztalatok hinya—a tbbsg 28-29-t megelzen nem vett rszt a harcokban—a szervezett ellenllst nagyon megneheztette. A nemzetr alegysgek harca a bels kerletekben is vdekez jelleg volt. Ennek elsdleges oka a hatalmas tlern tl a vezet szervek megbnulsa, egyes vezetk elmeneklse s az ennek kvetkeztben bekvetkezett szervezetlensg volt.
November5-n—egyes magyar forrsok szerint 7-n vagy 9-n—13 rakor Obaturov hadosztlynak alegysgei 170 gyval s aknavetvel mrt ers tzcsaps utn—amelyben a 11. tzrosztly is rszt vett, —ismt megkezdtk a rohamot a Corvin mozi krnykn lv ellenllsi gc felszmolsa rdekben. A plettmbt tankokkal vettk krl, amelyekkel a harckocsikra veszlyes tzeszkzket sikeresen elhallgattattk. A Kilin laktanyt is hamarosan elfoglaltk. Estre—a magyar forrsok szerint ez 7-n trtnt—a felkelk az ellenllst lnyegben az egsz vrosrszben beszntettk.
November4-tl az lli t msik oldaln, a IX. kerletben, lv vrosrszben a Tzolt utcai s Ferenc tri csoportok egyes rszlegei egytt harcoltak a szovjet csapatok ellen. November4-n este az lli t, Ferenc krt, Mester utca, Thaly Klmn utck ltal hatrolt vrosrszt barikdokkal zrtk le, illetve gpkocsikkal torlaszoltk el. A Tzolt utcai csoport Csongovai Per Olaf vezette 20-25 fs alegysge a Nagyvrad tr sarkn lv pletbl, vette fel a harcot a szovjet csapatokkal. November5-n a Bokrta utcai kollgistk az Ipar s Mester utca sarkn lv iskola pletbl nyitottak tzet a tlerben lv szovjet csapatokra, de november6-ra a Tzolt utcaiak a tbbi csoporttl teljesen elszigeteldtek. Wgner Istvn s csoportjnak egy rsze—15-20 fegyveres—az rkimds templom melletti hz tetejrl—november7-ig—vette tz al az lli ton kzleked szovjet harckocsikat. November8-n dl krl a nemzetrk ebben a krzetben is teljesen beszntettk az ellenllst.
A VII. kerletben a Baross tri csoport tagjai a tren s annak krnykn harcot folytattak a szovjet csapatok ellen, majd a tler ell a csoport megmaradt rsze, krlbell 100 f, a Pterfy Sndor utcai krhzba, 85–100 f a Landler Jen t 44. szm al vonult vissza. A Pterfy Sndor utcban a nemzetrket, mint a krhz alkalmazottait vettk nyilvntartsba. Megszerveztk a krhz fegyveres rsgt. Ksbb kisebb csoportok a Keleti plyaudvar krnykn harcoltak a szovjet csapatok ellen. A harcok megsznse utn—november16-ig—rpcdulkat ksztettek s terjesztettek.
A magyar honvdsg alakulatai Budapesten csak egy helyen, a Jutadombnl fejtettek ki szervezett ellenllst. Az 51. lgvdelmi tzrosztly alrendeltsgbe tartoz kt knny- s egy kzepes lvegraj valamint egy honi lgvdelmi tzrteg foglalt tzelllst ezen a helyen. November4-n 10 rakor kt harckocsibl, kt pnclozott szllt jrmbl, hrom tehergpkocsibl s egy „Hudson” tpus szemlygpkocsibl ll szovjet oszlop rkezett a lvegllsok el a Soroksri ton. A lvegek tzet nyitottak. Kt harckocsit s a szemlygpkocsit kilttk. A szovjet katonk s a teherautkon lv magyar llamvdelmi tisztek kzl tbb mint tzen megsebesltek, s 13-an letket vesztettk. A tbbiek elmenekltek. 4-n dlutn a Jutadombnl lv lvegek egy rsze—llsvlts vgrehajtsa utn—mr a Hatr tnl nyitott tzet a szovjet csapatokra. Ekkor egy oldalkocsis motorkerkprt lttek ki. Az egyik szovjet harckocsi zemanyagtartlyt is tallat rte, de a kigyulladt harckocsi el tudott meneklni.
Soroksron—XX. kerlet—Oltvnyi Lszl a kerletben lv nemzetr erk parancsnoka Klmn Bla hadnagyot utastotta, hogy a Soroksri t s a Gubacsi t kztti rszt biztostsa s a szovjet csapatok bejutst, akadlyozza meg. A nemzetr alegysgbe ezen a napon sokan jelentkeztek szolglatra. A feladat vgrehajtshoz Klmn Bla nemzetrei kt darab lgvdelmi gpgyt s egy szovjet sorozatvett szereztek, s ezeket, az eszkzket a tzharcra elksztettk. November5-n a Klmn Bla hadnagy alegysge a rszre kijellt krzetben—a Hatr t s Trk Flris utca keresztezdsben—s ms csoportokhoz tartoz nemzetrk egy szovjet katonai gpkocsira tzet nyitottak. A gpkocsin lv katonk felvettk a harcot. Ebben a tmadsban kt szovjet katona meghalt, hat megsebeslt s hrmat elfogtak. Klmn Bla alegysge ksbb a Mikuls-dombon foglalt tzelllst, de ezen a helyen sszetzsre nem kerlt sor. November6-n az alegysg mr a Hangya-dombrl nyitott tzet egy szovjet harckocsira. Az alegysg, ksbb mg a Nagykrsi ton s a Juta-dombon foglalt llst, de a tlerben lv szovjet csapatokkal itt harcba mr nem bocstkoztak. Ez alatt az id alatt Klmn Bla hadnagy utastsra sorozatvetvel lttk a Npligetet s a Mester utca krnykt. A Klmn Bla vezette nemzetr alegysg november10–11-n feloszlott.
Csepelen a november4-e utn hirtelen 500-550 fre duzzadt nemzetrsg a Pf. 9318. szm lgvdelmi tzr ezred 6. tegtl tbb kzepes lgvdelmi gyhoz s egy lgvdelmi gppuskhoz jutott. A lvegeket Krsi Sndor fhadnagy Csepel belterletn tzelllsba rendelte, a tzrendszert megszervezte, a lvegek kezel szemlyzett civil jelentkezkkel kiegsztette. A lvegrajokat a nemzetrsghez tllt honvdek irnytottk. A lvegek elhelyezse az Imre tr minden irnybl val vdelmt, illetve a Csepel terletn thalad szovjet csapatok megtmadst tette lehetv. Egy lveg november4-n dlutn a Kossuth Lajos utcn kzeled pnclosra tzet nyitott, s azt megsemmistette. Ugyanez a lveg nem sokkal ezutn egy pnclost megronglt. Ksbb egy Tkl fell kzeled pnclozott harcjrmre nyitottak tzet. A megrongldott harcjrmvet a nemzetrk benzines veggel felgyjtottk. A menekl szovjet katonk a tzharcban letket vesztettk. Az Ady Endre ton a HV llomsnl fellltott lveg egy pnclost ltt ki, s ezt a pnclost ksbb fel is gyjtottk. November7-n a lvegekkel egy IL—28-as tpus replgpet lelttek. Kovcs Sndor fhadnagy 30–35 fs csoportja november5-n vagy 6-n a Kirlyerdi rszen egy lszerszllt gpkocsit megsemmistett. A szovjet csapatok kzlekedsnek megakadlyozsa, illetve lasstsa cljbl az utat a Gubacsi hd eltt felrobbantottk, illetve vagonokkal lezrtk. A XX. kerletbl visszakrt sorozatvetvel lttk, a tkli replteret. A szovjet csapatok november7-e s 9-e kztt vgrehajtott tmadsai kvetkeztben—novembert 10-n—a nemzetrk az ellenllst beszntettk.
A XVIII. Kerletben (Pestszentlrincen) november4-e utn tbb helyen tmadst intztek a szovjet csapatok ellen. A rendrsg tagjai elhagytk az pletet, a felkelk s a lakossg a rendrsg fegyvereit szthordtk.A Bke tren november4-n nemzetrk s katonk vegyesen Sznt Farkas Bla fhadnagy, a kzeli lgvdelmi alakulat tisztje segtsgvel, majd irnytsval a szovjet csapatok bejutsnak megakadlyozsa cljbl kt lgvdelmi lveget helyeztek tzelllsba. Errl a helyrl tzet nyitottak egy replre, illetve tbb lvst adtak le fldi clokra is. A kt lvegre mrt ers tzcsaps miatt november5-n a kzeli temetbe vonultak vissza. Sznt Bla fhadnagy ezen a helyen is tvette a parancsnoksgot, helyettese Forr Andrs fhadnagy lett. A lveggel november6-n lgi clra tzeltek, november7-n a szovjet harckocsikkal folytattak tzharcot. Ezt kveten a lveggel az iparvast mellett j tzelllsba telepltek. Ezen a helyen a kezelk egy szovjet tehergpkocsit kilttek, a menekl szovjet katonkat elfogtk. Ksbb Budapest fell szovjet harckocsik rkeztek, amelyekre tzet nyitottak. A szovjet harckocsik visszalttek. Forr fhadnagy megsrlt s kt felkel az lett vesztette. November8-n Tusch Jzsef nemzetrei a „Piros iskolnl” szovjet harckocsikat tmadtak meg. Egy harckocsit kilttek, egy szovjet katona meghalt. Ksbb hrom teherautnyi lelemmel a Bakonyba indultak, hogy Kirly Blhoz s Malter Plhoz csatlakozzanak, de hamarosan visszafordultak s a csoport feloszlott.
A XIX. kerletben november4-n Koroly T. Gyrgy hadnagy fegyvert adatott a harcra jelentkezknek, akik ezt kveten tzet nyitottak a rendrsg eltt elvonul szovjet csapatokra. Ksbb a szovjet csapatok tze, majd tmadsa az pletben lv nemzetrket meneklsre knyszerttette. November6-n Koroly hadnagy mr egy 100-150 fs csoport ln szervezte a szovjet csapatok elleni harcot. A nemzetrkbl ngy kisebb csoportot alaktott. Ezek a csoportok a kerlet tbb pontjn vettk fel a harcot a szovjet csapatok ellen, majd november8-n, 9-n a szovjet tler az ellenlls beszntetsre knyszerttette ket.
A Kbnyn (X. kerlet) teleptett lgvdelmi alegysgek november4-t kveten a nemzetrkkel egytt a tmad szovjet csapatokra tzet nyitottak, s a november8-ig folytatott harcokban a— elssorban az les saroknl—krlbell ngy-t harckocsit, hrom pnclozott szllt harcjrmvet s egy hrads gpkocsit megsemmistettek. A kerletben a harcok sorn krlbell 30 szovjet katona lett vesztette. A kerleti rendrkapitnysg pletben alakult csoport november4-t kvet harcok sorn egy lszerszllt gpkocsit feltartztatott s a szovjet katonkat lefegyverezte. Az alegysget november6-n a szovjet csapatok sztvertk. A X. kerletben a Fzr utcai csoport november4-e utn kt pnclozott szllt harcjrmvet tett harckptelenn. Ezen a helyen tbb szovjet katona meghalt, az elfogott katonkat ksbb szabadon engedtk. Az alegysg az ellenllst november11-n szntette be.
A Magyar Nphadsereg alakulatainak lefegyverzse
Babadzsanjan s Mamszurov tbornokok hadseregei vidken a Magyar Nphadsereg legfontosabb helyrsgeit, laktanyit krlvettk. Elszr a repltereket, majd ezzel szinte egyidben a laktanykat tmadtk meg, foglaltk el, de ellenrzsk al vontk a Budapestre s az osztrk hatrhoz vezet tvonalakat is. A szovjet hadsereg nagy erej tmadst ltva a Magyar Nphadsereg alakulatainak tbbsge meg sem ksrelte az ellenllst. A mr november3-n krlzrt vidki laktanyk egy rszre minden figyelmeztets nlkl a szovjet csapatok tzet nyitottak, a magt tbbsgben harc nlkl megad alakulatokat lefegyvereztk, sztkergettk. A szovjet csapatok kegyetlensgre jellemz, hogy a zhonyi 19. honi lgvdelmi tzrosztly fegyvertelenl gylekez katonira a laktanyt krlzr szovjet harckocsik tzet nyitottak, melynek kvetkeztben 5 katona meghalt, 8 f megsebeslt. Akiket a szovjet katonk elfogtak—sszesen 60 ft—tvittk a Szovjetuniba ahonnan november6-n trhettek vissza. Szolnokon 4 ra 15 perckor a szovjet csapatok megkezdtk a honi lgvdelmi tzr tiszthelyettes kikpz ezred, a 27. lgvdelmi tzrezred s az 56. aknavet tzrezred laktanyjnak a megszllst. A tiszthelyettes kikpz ezred reinek a lvseire a szovjetek harckocsi gyval nyitottak tzet, melynek kvetkeztben egy nvendk meghalt s egy megsebeslt. A 27. lgvdelmi tzrezred llomnybl egy honvd meghalt, kett megsebeslt. Az 56. aknavet tzrezredbl ketten sebesltek meg. A magyar egysgeket lefegyvereztk.
Dunafldvron a 35. lgvdelmi tzrezred technikai llomst sztlttk a szovjetek, majd harckocsi s tzrsgi tz al vettk a laktanyt. Szkesfehrvron a szovjet csapatok 4 ra utn elfoglaltk a vros fbb objektumait. Ezen harcok sorn tbb belvs rte a hadtest parancsnoksgt, a tiszti klubot, a vrosi tancs, megyei tancs s a posta plett. A reptri laktanya elfoglalsakor egy feltartott kez katont a szovjetek lelttek. Ez ismtldtt meg a Vadsztltny Gyrnl is, ahol egy magt megad s egy megsebeslt katont vgeztek ki. A 75. hrad zszlaljbl sszesen hrom f meghalt, kett megsebeslt.
A szovjet csapatok elfogott magyar katonkat vgeztek ki a fvrosban is. Erre plda, hogy a MV Igazgatsg Kerepesi ton lv pletbl a felkelk tbb lvst adtak le a Keleti plyaudvarnl csoportosul szovjet csapatokra, majd a hts kijraton eltvoztak. Az pletet, ezt kveten tvizsgl szovjet alegysg Katonai Szlltsi Vezetsg llomnybl kt tisztet elhurcolt, s rvid id mlva kivgzett.
Komolyabb sszecsapsra kerlt sor a berkez szovjet erk kztt Dunapenteln, a lgvdelmi tzrezred llsainl is. Miutn a Nemzeti Bizottsgot, fegyverlettelt megtagadta, november7-n 14 ra 30 perckor megindult az ltalnos tmads. 25 perces tzcsaps utn 8 darab MIG 17-es replgp tmadta a harcot folytat lgvdelmi tegek llsait. A szovjetek nehz aknavetkkel s 122 mm-es tarackokkal lttk a harckocsikkal krbefogott vrost. 06 ra 30 perckor Dunapentele vdelme sszeomlott. A harcokban magyar rszrl meghalt 8 f, megsebeslt 35 f. Harckptelenn vlt 41 darab kzepes- s knny lgvdelmi lveg.
Szovjet forrsok szerint a magyar felkelk szervezett ellenllst november vgre sikerlt mindentt megtrni s vgrehajtottk a hadsereg lefegyverzst is. Ezt kveten a szovjet csapatok orszgszerte a katonai kzigazgats—vrosparancsnoksgok keretben folytatott jrrtevkenysg, rszolglat, stb.,—feladatait lttk el. A szovjet llambiztonsgi szervek—KGB—azonban folytattk a felkelk s az ellenllk letartztatst, valamint a lakossgnl lv fegyverek sszegyjtst.
Karhatalom szervezse s „tisztogats” a Magyar Nphadseregben
November5-n, amikor a forradalom leverse, a magyar hadsereg lefegyverzse be sem fejezdtt a Kdr Jnos vezette bbkormnyt—Forradalmi Munks-Paraszt Kormny—tmogat honvd s belgyis tisztek utastst, kaptak a karhatalom megszervezsre. November8-n—az oktber vgn feloszlatott Magyar Dolgozk Prtja helyett (november1-n) megalaktott prt—a Magyar Szocialista Munksprt vezetse s a Forradalmi Munks-Paraszt kormny kzs hatrozatot hozott a karhatalmi erk ltrehozsrl. Mnnich Ferenc, a fegyveres erk minisztere 1956. november10-n a Rdin keresztl felhvssal fordult a Budapesten tartzkod honvdtisztekhez, hogy a Petfi Akadmin vagy a Zrnyi Akadmin jelentkezzenek. Az akadmikra bevonult tisztekbl, prtmunksokbl, volt VH-s s rendrsgi beosztottakbl alakult meg—november13-ig—Budapesten hrom karhatalmi ezred. A Belgyminisztrium rendr karhatalmi ezrede 1956. decemberben llt fel. November27-re az orszg valamennyi megyjben megalakultak a karhatalmi zszlaljak.
A hadseregben—s gy a karhatalomban is—csak azok a tisztek maradhattak, illetve lehettek a tagjai, akik alrtk az Elnki Tancs ltal 1956. november10-n kibocstott Tiszti Nyilatkozatot. Ebben a nyilatkozatban tbbek kztt az olvashat, hogy Magyarorszgon 1956. oktberben „...nagymrtk hazafias npmozgalom indult meg a szocialista demokrcia kiszlestsrt, a Rkosi-Ger klikk ltal elkvetett slyos hibk kijavtsrt, a nemzeti fggetlensg s szuverenits biztostsrt.
Ezeknek a kvetelseknek a jogossgt elismerem, ezeket magam is tmogatom.... A helyzet tisztzst nagymrtkben megneheztette a Nagy Imre kormny gyengesge s hatrozatlansga. E politika kvetkeztben nphadseregnkben is meglazult a katonai fegyelem. Ezek utn npnket az a slyos veszly fenyegette, hogy az ellenforradalmi erk fellkerekedtek, visszaadjk a gyrakat a tkseknek, a fldet a nagybirtokosoknak, megdntik haznkban a np hatalmt.
Kijelentem, hogy felttel nlkl csatlakozom az 1956. november 4-n megalakult Forradalmi Munks-Paraszt Kormnyhoz. ... Egyetrtek azzal, hogy ... szksges volt krni a barti Szovjetuni, illetve a szvetsges szovjet hadsereg segtsgt, ... kijelentem, hogy a Forradalmi Munks-Paraszt Kormny intzkedseit magamra nzve felttel nlkl kteleznek elismerem s a katonai eskhz hven, a katonai parancsnak ntudatosan alvetem magam. ...” Ezt a nyilatkozatot a tisztikar 75-80%-a alrta. Br a szovjet csapatok behvsa szksgessgnek elismerse a tisztikar tbbsgnek nrzett srtette, a forradalmi retorika azonban megtette hatst. Voltak azonban olyan tisztek is, akik alrtk a nyilatkozatot, de ksbb—a megtorls kegyetlensge miatt— a sortzek s gyilkossgok hatsra krtk a leszerelsket.
A forradalmat kvet hnapokban a lefegyverzett, sztkergetett, majd a megtorls szolglatba lltott hadsereg sorai nehezen rendezdtek. A honvdsg ltszma 1957. janur vgn - 16 776 tiszt, 7171 tiszthelyettes, 19 139 honvd—43 086 f, a forradalom eltti katonaltszm 36%-a volt. A hadsereg llomnybl ekkor a Budapesten lv karhatalmi egysgekben 4450, a vidken lv karhatalmi alegysgekben 5910, sszesen 10 360 f teljestett szolglatot. Tbb tszervezs utn az Elnki Tancs 1957. prilis30-n feloszlatta a honvd karhatalmat. A Budapesten lv karhatalmi ezredek maradvnyaibl megalakult „Forradalmi Honvd Tiszti Ezred” 1957. december20-n szntette be tevkenysgt.
A forradalom leverse utn els alkalommal 1957. mjusnak elejn hvtak be joncokat s mjus 8-n a Magyar Nphadseregben megkezddtt a „bkekikpzs”.
Vesztesgek, s ami utna kvetkezet
A szovjet csapatok „segtsgnyjtsnak”, valjban a Magyarorszg ellen vgrehajtott tmadsnak szomor kvetkezmnyeit a kvetkez adatok is rzkeltetik: A harcok kvetkeztben Budapest 11 vvel a hbor utn ismt romokban hevert, kzel 20 ezer f megsebeslt, tbb mint kt s fl ezer ember meghalt, kb. 200 000 magyar hazja elhagysra knyszerlt. A Budapesten folytatott harcok kvetkeztben 1945 f vesztette lett. A fvrosban a polgri ldozatok szma hozzvetleges adatok szerint 1569 f volt, akiknek 50,2%-a a 30-ik letvt nem tlttte be. Ezen bell a magyar erszakszervezetek llomnybl—a, Magyar Nphadseregbl 279 f, az BM dolgozibl s a Bels Karhatalombl 90 f, a Rendrsgtl 41 f, a Hatrrsgtl 12 f, a Bntets Vgrehajtsi Intzetektl 1 f—sszesen 423 szemly vesztette lett.
A Magyar Nphadsereg llomnybl—a felkelk, s nemzetrk oldaln folytatott harcokban— kb. 105 f vesztette lett. A 105 fbl—hozzvetleges adatok alapjn—33 f oktber23-a s 28-a, 15 f oktber9-e s november3-a, 63 f november4-e s 29-e kztt, 5 f november30-a utn halt meg. Ebbl a kategribl Budapesten kb. 87 f halt meg. A fenti 105 fn tl a Magyar Nphadsereg llomnybl szolglati feladataik elltsa sorn—objektum vdelemben 33 f, szlltsi feladat vgrehajtsa kzben 4 f, aktv harctevkenysg alatt, vagy az ott szerzett srlsben 63 f, egyb okok (baleset, ngyilkossg, ms magyar kormnyerk, illetve szovjet csapatok tze, stb.) kvetkeztben 68 f—sszesen 174 f halt meg. 6 elesett katonrl rtkelhet adattal nem rendelkeznk.
sszessgben megllapthat, hogy az elesett katonk 37.6%-a a szovjetek s a tmad magyar erk elleni harcban halt meg. A szovjet csapatok—november4-e utn—tbb magyar katont elfogtak s kivgeztek. A kivgzett s a kormnyerk kztt a szervezetlensg kvetkezben kialakult tzharcban meghalt katonk szma 66 f, a teljes vesztesg kb. 23%-a volt.
A szovjet honvdelmi minisztrium vesztesglistja szerint a hadmveletben rszt vett 7349 tiszt, 51 472 tiszthelyettes s sorkatona. A szovjet csapatok vesztesge 2260 f, ebbl 669 f—85 tiszt, 584 tiszthelyettes s honvd—meghalt, 51 f kztk 2 tiszt eltnt s 1986 f megsebeslt.
A megtorls jogi eszkzkkel trtn vgrehajtsban a katonai igazsggyi szervek—a katonai gyszsgek s a katonai brsgok—is jelents szerepet jtszottak. A katonai igazsggyi szervek tevkenysgnek nagysgt jl rzkeltetik a kvetkez adatok. A katonai gyszsgek 1957-ben szinte kizrlag statrilis s n. „ellenforradalmi” gyek feldolgozsval foglalkoztak. 1957. janur1. s 1958. augusztus31. kztt 5658 honvdszemly ellen jrtak el, akik kzl 2012 ft—kztk 458 tisztet—lltottak brsg el. 1762 f esetben fegyelmi tttelre utal hatrozatot hoztak, mg 1808 szemly gyben az eljrst megszntettk. A katonai gyszsgek—a fentiekkel prhuzamosan— 9749 olyan szemly ellen jrtak el, akik belgyi llomnyba tartoztak, illetve ilyen szemlyekkel sszefggsben kvettek el bncselekmnyeket. 1958. augusztus31-ig az elsfok katonai brsgok „ellenforradalmi” bntett miatt 824 fttltek el: Katont, 379ft, (45,9%), hatrrt, 36f, (4,4%), rendrt, 65ft, (7,9%), polgri egynt, 344ft, (41,8%).MSZMP Adminisztratv Osztly rszre 1959. oktber5-n ksztett feljegyzs szerint az 1958-ban „Npkztrsasg elleni bntet” miatt eltlt 323 fbl 50 ftiszt, 136 tiszt, 16 tiszthelyettes s 121 tisztes vagy honvd volt. A hallratlt 21 katonbl 4 ftiszt, 7 tiszt, 2 tiszthelyettes s 8 tisztes vagy honvd volt. Nem vgleges adatok szerint a nphadsereg volt tagjai kzl „Npkztrsasg elleni bntett” vdjval sszessgben 570 ft tltek el. Kzlk a forradalomban val rszvtelrt 30 fn hajtottk vgre a hallos tletet. 540 ft hosszabb-rvidebb brtnbntetsre tltek, akik kzl tbben csak a 70-es vek elejn szabadultak.
| |