szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
A Magyar Kirlyi Honvdsg msodik vilghborban
A Magyar Kirlyi Honvdsg msodik vilghborban : 4./IV.Hadveletek Magyarorszg terletnek megtartsrt

4./IV.Hadveletek Magyarorszg terletnek megtartsrt

  2007.01.26. 18:02

Az utls rsz a balatoni nmet-magyar ellentmadst, s az orszg egsznek szovjetek ltali brtokba vtelt trgyalja. IV. rsz

A msodik vilghbor utols nmet tmadsa a Dunntlon (1945. 03. 06.¾23.)

A Dunntl a Nmet Birodalom szempontjbl igen fontos hadszati trsgg lpett el. Ennek okai nmet szempontbl igen egyrtelmek voltak. Magyarorszg mg jelents emberi s anyagi forrsokkal rendelkezett. Klnsen az ler, az olaj, a bauxit s a hadiipari kapacits volt elsrend a hbor tovbbfolytatsa szempontjbl. Ezen kvl Hitlernek volt egy olyan felttelezse, hogy a fhadszntren a szvetsgesek egyms ellen fognak fordulni. A nmet hadsereg visszahzdva Nmetorszg hegyes krzeteibe, az „Alpesi erdbe” kivrja a felek kimerlst, majd feltlts s ergyjts utn akciba lpve vgleg leszmol ellenfeleivel. Ehhez egy nagy tmadst ksztett el azzal a cllal, hogy a szovjet csapatokat visszaszortsa a Duna bal partjra, s ott megszilrdtsa a termszetes akadlyra tmaszkod vdelmet. A „Tavaszi breds” fednev ellentmadshoz a dunntli csoportostst az Ardennekbl kivont s feltlts alatt ll 6. SS-pncloshadsereggel terveztk megersteni. A hadmveletet igen gondosan s nagy titoktarts kzepette ksztettk el. A 6. SS-pncloshadsereg tcsoportostsa mgsem maradt titokban. A megleps elmaradsrt a nmetek elssorban nmagukat okolhattk. Ugyanis a 6. SS-pncloshadsereg kt hadosztlyt mr februrban tkzetbe vetettk a Garam vlgyben, a szovjet hdf felszmolsa cljbl. gy amikor a szvetsgesek figyelmeztettk a fhadiszllst a nagy volumen tcsoportostsrl, az mr nem volt ismeretlen a szovjetvezets eltt.

A 2. s a 3. Ukrn Front mr a nmet felmentsi ksrletek elhrtsa alatt megkezdte a bcsi tmad hadmvelet elksztst. A februr17-i direktva rtelmben a 2. Ukrn Frontnak a fcsapst a Duntl szakra elhelyezked csapatainak kellett mrnik rsekjvr¾Znojmo irnyba. A hadmvelet 20. napjra clknt Brno elfoglalst hatroztk meg. Ezt kveten a balszrnyon, a Duntl dlre elhelyezked 46. hadseregnek csatlakoznia kellett a 3. Ukrn Front tmad hadmvelethez. A 3. Ukrn Front feladata volt, hogy a Balatontl szakra mrjen csapst a Dunntlon elhelyezked nmet-magyar erk fcsoportostsra, s dlrl kerlje meg Bcset. A tmad hadmvelet elksztse alig kezddtt meg, amikor februr17-n a 2. Ukrn Front jl elksztett garami hdfjt teljesen vratlanul, a mr emltett nmet tmads rvid id alatt elsprte. A front felderti a hdf feladsa utn megllaptottk, hogy a tmadsban a 6. SS-pncloshadsereghez tartoz ktelkek is rszt vettek. A fhadiszlls az j helyzetre val tekintettel mdostotta korbbi direktvjt. Mindkt frontot vdelemre rendelte, de a bcsi tmad hadmvelet elksztst nem lltotta le.

A 2. Ukrn Front feri a Garam bal partjn, mg a 46. hadserege a Duntl dlre Esztergom s Gnt kztt ment t vdelembe gy, hogy tmad csoportostst megtartotta. A Front hadmveleti felptsben csak annyi vltozs llt be, hogy megkezdtk a 6. grda-harckocsihadsereg tcsoportostst a dunai hdfbe. A 2. Ukrn Front jobb szrnyn lv 4. grdahadsereg Gnt¾Sereglyes vonalban helyezkedett el. F feladata a vdekez csoportosts jobb szrnynak fedezse, a budapesti irny lezrsa, majd a tmad hadmveletben val aktv rszvtel volt. A vdelmi csoportosts f erejt a Velencei-t s a Balaton kztt a 26. s a 27. hadseregek kpeztk, ktlpcss hadmveleti felptsben. Feladatuk a nmet tmads feltartztatsa volt. Velk a fhadiszlls a tmad hadmveletekben nem szmolt.

A front bal szrnyn, a Balaton s a Drva kztt, az 57. szovjet, az 1. bolgr s a 3. jugoszlv hadsereg rszei helyezkedtek el. F feladatuk a dli szrny szilrd biztostsa volt, majd a tmad hadmveletben kisegt csaps mrse Nagykanizsa¾Dl-Ausztria irnyba. A tmad csoportosts f terejt Budapest dlnyugaton a 6. grda-harckocsihadsereg s a Duna-Tisza kzn sszevont 9. grdahadsereg kpezte. Ezen erket s a harckocsi-gpestett csoportok zmt tilos volt a vdelmi hadmvelet sorn alkalmazni. A szovjetvezets els temben a vdelmi feladatra kijellt hadseregeket tlttte fel s erstette meg. A 3. Ukrn Front ferkifejtst Gnt s a Balaton kztt sszpontostotta. Az els lpcsben a 4. grda- s a 26. hadsereg, a msodik lpcsben a 27. hadsereg helyezkedett el. A vdelmi sv mlysge a hdf egyenltlen kiterjedse miatt igen eltr volt, de a terepszakaszok berendezse a teljes mlysget tfogta. A vdvek kiptsnl a kurszki tapasztalatokat is felhasznltk. Hadseregenknt kiptettek hrom vdvet, venknt 5-6 rokkal s szmos reteszllst, illetve tbb kzbees ellenllsi terepszakaszt. A peremvonal eltt s a vdvek kztt mszaki zrakat ltestettek. A legveszlyesebb irnyokban harckocsi aknbl 2700, gyalogsgi aknbl 2500 darabot teleptettek arcvonal-kilomterenknt. A pnclelhrtst is gondosan megterveztk. Szzadonknt pnclelhrt tmpontokat, zszlaljanknt pnclelhrt csompontokat, ezredenknt s hadosztlyonknt pnclelhrt krleteket rendeztek be. A pncltr eszkzk srsge, belertve a mobil erket is elrte a 100-120 darabot arcvonal-kilomterenknt. A harckocsi- s a gpestett hadtesteket sztosztottk a lvszhadosztlyok kztt. Megtiltottk, hogy ellenlkseket, ellencsapsokat hajtassanak velk vgre. A vdelem szilrdsga s az erk-eszkzk megvsa rdekben a pnclelhrt krletekbe, vdelmi terepszakaszokba is beosztottk ket. A 3. Ukrn Front ezen erkn kvl szmthatott mg a 2. Ukrn Front tartalkaira s az 5. lgi hadsereg tmogatsra is. A hdfharcok folyamatos anyagi biztostsa rdekben a Dunn tbb ideiglenes tkelhelyet ptettek, tbbek kztt kt 16 tonns s egy 10 tonns szhidat, kt komptkelhelyet, egyenknt 16 db 40 tonns komppal. Az zemanyag tszlltshoz csvezetket, a lszer ptlsa rdekben pedig drtktlplykat ptettek ki.

A szovjet csapatokkal szemben Esztergom s Gnt kztt az „Amaiser” hadtestcsoport (a VIII. magyar gyalog- s az 1. nmet lovas hadtest 49 gyalogzszlalja 46 harckocsival, 39 rohamlveggel, 14 pnclvadsszal s 50 teggel) volt vdllsban. Tle dlre Gnt s Dinnys kztt a IV. SS-pncloshadtest rendezkedett be vdelemre. F feladata az volt, hogy biztostsa a tmad csoportosts bal szrnyt egy esetleges szovjet ellencsapssal szemben. llomnyba ekkor 30 gyalogzszlalj, 52 harckocsi, 24 rohamlveg, 12 pnclvadsz s 27 tzrteg tartozott. A tmad csoportosts balszrnyt a Srvz-csatorntl szakra a III. pnclos hadtest (89 harckocsi, 13 rohamlveg, 24 pnclvadsz s 27 tzrteg) mg a jobbszrnyt, a Srvz-csatorna s a Balaton kztt a 6. SS-pncloshadsereg (81 500 f, 303 harckocsi, 132 rohamlveg, 66 pnclvadsz) kpezte. A tmad csoportosts msodik lpcsjben (tartalkban) a 23. pncloshadosztly (23 harckocsi, 11 rohamlveg s 11 pnclvadsz) sszpontosult. A csapsmr er jobbszrnyt, Mezszentgyrgy s Balatonvilgos kztt az 1. lovas hadtest (8 zszlalj, 10 lovas osztly, 4 harckocsi, 19 rohamlveg, 39 pnclvadsz, 13 teg) biztostotta. Ez az er jelents erflnyt jelentett a tmads kezdetn a Velencei-t s a Balaton kztt vdekez szovjet csapatokkal szemben. Az erflny azonban viszonylagos s csak tmeneti volt. Ugyanis a trsg valamennyi ktelkt figyelembe vve a szovjet csapatok voltak flnyben.

A nmet tmads, figyelem-elterel cllal az arcvonal dli szrnyn indult meg elszr. Az 1945. mrcius6-ra virrad jjel (2-2 gyaloghadosztly) a nmetek Donji Miholjac s Valpovo krzetben vratlanul tkeltek a Drvn s reggelre mr kt, egyenknt 10 kilomter szles s 3-4 kilomter mly hdft alaktottak ki. Ez a hadmveleti megolds igen kedveztlen helyzetet teremtett az 57. hadsereg szmra, mert veszlybe kerltek az utnptls tvonalai, st az egsz dunntli hdf. Az 57. hadsereg-parancsnoknak vgl is sikerlt a kt bekeldst lokalizlnia, amihez jelents tmogatst kapott a 3. Ukrn Fronttl.

A firnyban mrcius6-n a kora reggeli rkban indultak meg a nmet csapatok annak ellenre, hogy a 6. SS-pncloshadsereg kt legtkpesebb pncloshadosztlya a rossz tviszonyok miatt mg nem rkezett meg. A csoportosts jobbszrnyn tmad III. pnclos hadtest 60 perces tzrsgi elkszts utn rst ttt a 26. hadsereg els lpcsjben vd 1. grda-megerdtett krlet s a 30. lvszhadtest csatlakozsn. A hadtest eri ttrtk az els kt llst, de tmadsuk a dlutni rkban a fvdv harmadik llsa eltt ideiglenesen elakadt. A frontparancsnok ugyanis ide irnytott egy lvszhadtestet (a 27. hadseregbl) a msodik vdvbe pedig 3 pncltr tzrezredet, kt ttr tzrhadosztlyt (160 lveget), valamint a 18. harckocsi hadtest kt dandrt. Mrcius7-n a III. pnclos hadtest Sereglyes trsgben feljtotta a tmadst. A telepls krl 3 napon t igen heves harcok dltak, szinte sznet nlkl. A fvdv ttrse 10-re befejezdtt, de a tmads a msodik vdv eltt jbl elakadt. Tolbuhin marsall itt jabb friss erket vetett be, tbbek kztt a 23. harckocsi- s az 1. grda-gpestett hadtestet. A nmeteknek ennek ellenre 11-n dlre sikerlt a msodik vdvet is ttrnik s kijutniuk a hadsereg vdv peremvonala el. Mrcius12 s 15 kztt a nmetek szmtalan tmadst indtottak, a Velencei-t s Pusztaszabolcs kztt, hogy ttrjk a szovjet tartalkok vdvt. Ezek a prblkozsok azonban nem hoztak tt sikert, gy ezen a szakaszon 15-n lelltottk a tmadst.

A 6. SS-pncloshadsereg II. pnclos hadteste (2. SS „Das Reich”- s a 9. SS „Hohenstaufen” pnclos-, valamint a 44. grntos hadosztly, sszesen: 37 ezer f, 73 harckocsi, 39 rohamlveg s 52 pnclvadsz) nagy ksssel, mrcius6-n 15 ra utn indtotta meg tmadst Aba ltalnos irnyba. A hadtest els lpcsjben tmad 9. SS-pncloshadosztly s a 44. grntos-hadosztly 7-n reggelre a szkesfehrvri vastvonal s a Srvz kztt ttrte a szovjet vdelem fvdvt s felzrkzott a msodik vdvre. A hadtestparancsnok mrcius8-n elrevonta a 2. SS pnclos-hadosztlyt, hogy a tmads temt fokozza s befejezze a szovjet vdelem ttrst. Erre az idre azonban a szovjet vdelem jelentsen megersdtt. A pnclos hadtest erinek a fcsapsi irnyok tbbszri megvltoztatsa utn sikerlt ugyan a msodik vdvet ttrnik, de Srkeresztrt mr kptelenek voltak elfoglalni. A nmetek mrcius10¾15-e kztt szmtalan rohamot indtottak a telepls elfoglalsra, nem egyszer sikerrel, de a vdk minden esetben kivertk ket. A hadtestnl mrcius15-n vgleg lelltottk az eredmnyt nem hoz tmadsokat s az elrt terleteken elrendeltk a vdelembe val tmenetet.

A hadsereg jobb szrnyn tmad I. SS-pncloshadtestet (1. SS „Liebstandarte Adolf Hitler”, a 12. SS „Hitlerjugend” pncloshadosztly s a hadtest pnclgrntos eri; 36 ezer f, 61 harckocsi, 28 rohamlveg s 14 pnclvadsz) mr a 04 ra 45 perckor elkezdett tzrsgi elkszts utn megindtotta tmadst a szovjet 30. s a 135. lvszhadtestek ellen. Az ers szovjet pnclelhrt tz miatt a nap vgre csak az els llst sikerlt elfoglalni s kijutni Klz trsgben a msodik llshoz. Mrcius7-n egsz nap a msodik llsban dlt a harc s csak estre sikerlt az itt vdekez szovjet erk vdelmt ttrni. A siker kifejlesztse rdekben itt vetettk tkzetbe a 6. SS-pncloshadsereg msodik lpcsjt, a 23. pncloshadosztlyt. Ennek eredmnyeknt 9-n sikerlt ttrni a msodik vdvet s felzrkzni a hadseregtartalkok vdvre.

A Simontornytl szaknyugatra hzd vdelmi vonaluk megerstsre a szovjetek egy lvszhadtestet, kt rohamlvegdandrt s kt pncltr tzrezredet csoportostottak t. A nmetek 9-tl meg-megjul rohamokkal kerestk a vdelem gyenge pontjt, hogy a tmadst valamilyen irnyba ki tudjk fejleszteni. A szovjet vdelem azonban ttrhetetlennek bizonyult. Mrcius12-n az I. SS-pncloshadtest egy harccsoportjnak Simontornytl nyugatra mg sikerlt tkelnie a Si-csatornn, de hdfjt mr nem tudta kibvteni. A tmads mrcius14-n a hadtest egsz arcvonaln kifulladt.

Az 1. lovas hadtest a 6. SS-pncloshadsereg jobb szrnyt fedezte. Mezszentgyrgy s Balatonvilgos kztt indtott tmadsa az ers mszaki zrak miatt lassan bontakozott ki. A 3. lovashadosztly pldul 8-n egsz nap llva maradt, mert utszszzada csak 9-n reggelre tudta a kzel ezer aknt felszedni s tjrt nyitni Enyingtl dlnyugatra hzd msodik lls eltt. A hadtestnek ezt kveten sikerlt a 104. lvszhadtest vdelmt ttrnie s Pusztaszentmihlyfa trsgben megkzelteni a Si-csatornt. Kzben Enying trsgben is igen kemny harcok bontakoztak ki a 2. lovashadosztly s a 93. szovjet lvszhadosztly kztt. Mivel a lovashadosztly kptelen volt a teleplst elfoglalni, mrciu 8-n llomnyba utaltk a 25. feldert-zszlaljat, a 20. rohamtzr osztlyt (15 „Herzer” rohamlveg) s a 153. sorozatvet osztly kt tegt. A nmet-magyar csapatok csak ktnapos kemny harcok utn tudtk megtrni a szovjet vdk ellenllst. Mrcius10-n vgl is a 25. magyar gyalogezrednek sikerlt betrnie a teleplsre, amelyet kzel egynapos vres utcaharcokkal vett birtokba. Enying elfoglalsa utn az I. lovas hadtest f clkitzse az volt, hogy a Si-csatornn val tkels utn dnd s Szabadhdvg kztt hdft alaktson ki, amelybl csapst tud mrni az 57. hadsereg szaki szrnyra, hogy segtse a 2. pnclos hadsereg Kaposvr irny tmadst. Mrcius13-n reggel sikerlt egy 3 km szles s 2 km mly hdft kialaktani. Ide vontk ssze az I. lovas hadtest ferit, miutn az arcvonal fedezst a 25. magyar hadosztly tvette. A szovjetek azonnal tmadst indtottak a magyar csapatok szrnyai ellen, de azokat a hadosztly eri rendre visszavertk, st a 26. gyalogezred ellentmadsba ment t. ttrte a 93. lvszhadosztly vdelmt s megkzeltette Sifok szakkeleti szeglyt. Itt, s a hdfben foly harcok azonban mr nem hoztak klnsebb eredmnyt, az arcvonal 14-tl megmerevedett. 1945. mrcius15-n estre a 6. SS pnclos-hadsereg s az I. lovas hadtest eri mindentt vdelembe mentek t a Srosdtl Simontornyn t Sifokig hzd arcvonalon. A 6. SS. Pnclos hadsereg vesztesgei (nmet adatok): meghalt s eltnt 53 tiszt s 1538 katona; megsebeslt 154 tiszt s 4174 katona; megsemmislt 117 pnclos eszkz (harckocsi, rohamlveg, pnclvadsz stb). Bevethet llapotban maradt 98 harckocsi, 105 rohamlveg ill. pnclvadsz s 594 lvszpnclos. A szovjetek vesztesge (nmet adatok): hadifogoly 510 f; halott 2138 f. Megsemmislt: 105 harckocsi s rohamlveg; 307 pncltr gy; 13 egyb lveg, zskmny: 12 harckocsi.

A kisegt irnyban a Balatontl dlre a 2. pnclos hadsereg s a „F” Hadseregcsoport XCI. hadtest eri igyekeztek minl jelentsebb szovjet erket lektni. Mint arrl mr korbban sz volt az „F” Hadseregcsoporthoz tartoz hadtest tkelt a Drvn s kt hdft alaktott ki, s azt egszen mrcius20-ig meg is tartotta. A kt htig tart hdfharcok csak azt kveten rtek vget, miutn a nmetek megkezdtk erik kivonst. A 2. pnclos hadsereg a XXII. hegyi- s a LXVIII. gyaloghadtestekbl llt. A XXII. hadtestnek az volt a feladata, hogy Kthely, Marcali trsgbl trje t az 57. hadsereg erinek vdelmt s tallkozzon a Si-csatornn ltestett hdfbl dlnyugat irnyban tmad I. lovas hadtesttel. A LXVIII. hadtest fcsapst Kaposvr irnyban tervezte mrni azzal a cllal, hogy a Dombvr, illetve Pcs irnyokban elretrve kijusson a Dunhoz. A dliszrnyon lv erknek elsdleges feladata az erlekts volt. A XXII. Hegyi hadtest mrcius6-n tmadst indtott a Mesztegny, Szenyr kztt vdekez 73. szovjet lvszhadosztly ellen. A reggeli rkban betrt ugyan a fvdv harmadik llsig, de ott tmadsa kifulladt. Krlbell 5 rs harc utn a hadtest vdelembe ment t. Itt a harcok egszen 14-ig szneteltek, mivel a 2. pnclos hadsereg parancsnoka ferkifejtst Nagybajom, Kaposvr irnyban sszpontostotta. A Nagybajom trsgben harcol LXVIII. gyaloghadtest a Kaposvr fel vezet mt mentn kvnt elretrni, de ksrletei nem jrtak sikerrel. Mrcius7-n a fcsapst Nagybajomtl DK-re helyeztk t, hogy a mutat vd erk htba kerljenek. A dlkeleti irnyban kibontakoz tmads mr sikeresebb volt. Estre sikerlt a fvdvet ttrni, de a 211. lvszezred s a 32. gpestett dandr ellenlkse a tovbbi trnyerst megakadlyozta. Mrcius8-n slyos harcok bontakoztak ki Jk trsgben, aminek kvetkeztben a szovjetek feladtk a teleplst. Egynapos sznet utn mrcius10-n a nmetek feljtottk a tmadst. A fcsapst dlebbre helyezve betrtek a Jk, Nagykorpd kztt vd 12. bolgr gyaloghadosztly vdelmbe s bekertettk a csatlakozst biztost 960. szovjet lvszezredet. A harcok 14-ig dltak vltakoz sikerrel, mg a nmet tmads ki nem fulladt. A 2. pnclos hadsereg parancsnoka a fcsapst mrcius14-n visszahelyezte a XXII. Hegyi hadtest svjba. A 16. SS-pnclgrntos- s az 1. npi hegyi hadosztly (30 rohamlveg tmogatsval) Marcali trsgben betrt a 61. grda-lvszhadosztly vdelmbe s 15-re elfoglalta Csmendet s Boronkt. Ezt kveten a tmads elakadt. Mrcius23-ig a nmetek szmos ksrletet tettek a szovjet vdelem ttrsre, de mindhiba. A 2. pnclos hadsereg hadmveleti cljt nem tudta elrni, de aktv harcval megakadlyozta, hogy az 57. hadsereg erket dobjon t a Velencei-t s a Balaton kztt harcol csapataik megerstsre. A 2. pnclhadsereg vesztesgei (nmet adatok): eltnt s meghalt 35 tiszt s 630 katona; megsebeslt 87 tiszt s 2810 katona. A szovjet s bolgr csapatok vesztesgei (nmet adatok): halott 1064 f; fogoly 536 f; kilttek 27 harckocsit, 4 rohamlveget, 49 pncltr gyt s 23 egyb lveget.

A szovjet csapatok bcsi tmad hadmveletnek magyarorszgi szakasza s a Dunntl feladsa (1945. 03. 16¾04. 11.)

A „Tavaszi breds” kifulladsval mr egyrtelmv vlt, hogy a nmet-magyar csapatok a Dunntlt nem tudjk megtartani. Kt jelents tmad csoportostsuk (kb. 20 hadosztly, 1230 lveg, 270 harckocsi- s rohamlveg) ugyan mlyen bekeldtt a szovjet vdelembe, de vdelmi erik igen gyengk voltak. Egy arcvonal-kilomterre 3 harckocsi s 12 lveg jutott, mg 10-12 kilomterre 1 hadosztly. Hadmveleti tartalkokkal nem rendelkeztek, erik 90%-a a harcszati mlysgben helyezkedett el. Radsul a bekeldtt erket igen knnyen be lehetett kerteni. A nmet-magyar csapatok a Dunntlon hrom vdelmi vonallal s tbb hadmveleti reteszllssal rendelkeztek. Az els vdv, vagyis a harcrintkezs els llsai Esztergom, Dorog, Szr Gnt, Szkesfehrvr, Balaton, Barcs, Eszk vonalban hzdott. A msodik vdelmi vonal Kocs, Bokod, Vrpalota, Fzf, mg a harmadik az osztrk-magyar hatr mentn plt ki. Klnsen ers vdelmet hoztak ltre Komrom, Szkesfehrvr s Gyr krl, valamint egy hadmveleti reteszllst a Rba partjn.

A szovjetvezets a korbban kiadott direktvjt annyiban mdostotta, hogy a bcsi tmad hadmvelet eltt a 2. s a 3. Ukrn Front erinek mrcius16-20-a kztt be kellett kertenik s felszmolniuk a Velencei-t valamint a Balaton kztt bekeldtt ellensget. A szovjet csapatok feladatai az ezt kvet idben nem vltoztak. A bekerts s a bcsi tmad hadmvelet vgrehajtsra a Duna s a Si-csatorna kztt a szovjetek 5 sszfegyvernemi s 1 harckocsi-hadsereget, valamint 1 lovas-, 2 gpestett s 2 harckocsi hadtestet vonultattak fel. Mindez 49 lvszhadosztlyt, kzel 1000 harckocsit s rohamlveget, valamint tbb mint 10 000 tzrsgi lveget jelentett. A jobbszrnyon Esztergom s Gnt kztt a 46. hadsereg tovbb a 2. grda-gpestett hadtest (12 lvszhadosztly, 165 harckocsi s rohamlveg, tbb mint 3000 tzrlveg) kszlt fel a tmadsra. Feladatuk volt, hogy Gnt s Szr kztt trjk t a nmet-magyar vdelmet, s Komrom elfoglalsval kertsk be az szak-Dunntlon rekedt ellensges erket.

A 3. Ukrn Front f csapsmr erejt a 4. s a 9. grdalvsz-, valamint a 6. grda-harckocsihadsereg, s a 23. harckocsi hadtest kpezte. Kzelebbi feladatuk volt, hogy dlnyugati irnyban tmadva trjk t a IV. SS-pncloshadtest vdelmt, kertsk be s semmistsk meg a 6. SS-pncloshadsereg s a III. SS-pncloshadtest erit. A fcsoportoststl dlre a 27. s a 26. hadsereg, valamint az 1. grda-gpestett-, a 18. harckocsi- s az 5. grda-lovashadtest kszlt csapst mrni Srbogrd, Polgrdi, illetve dnd, Polgrdi irnyban azzal a cllal, hogy rszt vegyen a 6. SS-pncloshadsereg bekertsben s megsemmistsben.

1945. mrcius16-n a Szr, Velencei-t szakaszon ers lgi s tzrsgi elkszts utn 3 sszfegyvernemi hadsereg ment t tmadsba. Mivel a 4. grdahadsereg eri hiba rohamoztk a Szkesfehrvr krl kiptett vdelmet, Tolbuhin marsall gy dnttt, hogy a 6. grda-harckocsihadsereget a 9. grdahadsereg svjban Mr, Fehrvrcsurg terepszakaszrl veti tkzetbe. A harckocsi seregtest feladatul kapta, hogy a 9. gpestett hadtestvel Zircig nyomuljon elre s hozza ltre a bekerts kls gyrjt, mg az 5. harckocsi hadtestvel Vrpalota, Berhida irnyban elretrve a bekerts bels gyrjt. Azonban a mrcius19-n tkzetbe vetett harckocsi hadsereg sem tudta fokozni a tmads temt. A kt sszfegyvernemi hadsereggel egytt 3 nap alatt csupn 4-5 kilomteres bekeldst rtek el. A 4. grdahadsereg tovbbra sem tudott megbirkzni Szkesfehrvr bevtelvel, ezrt erinek egy rszvel igyekezett a vrost megkerlni. Mivel az ttrs ekkor sem kvetkezett be Tolbuhin marsall 20-n kvetelte, hogy Szkesfehrvrtl nyugatra kzd seregtestei mielbb fejezzk be a bekertst. Ezzel prhuzamosan parancsot adott a 27. s a 26. hadseregnek, hogy mrjenek ers csapst Polgrdi irnyba. A tmads teme ennek ellenre sehol sem ntt, pedig a hadseregek tkzetbe vetettk a msodik lpcsiket is. A 9. grdahadseregnek 21-re csupn pr kilomteres trt sikerlt nyernie s kijutnia csteszr, Jsd, Vrpalota, si terepszakaszra. A 4. grdahadsereg pedig tovbbra is Szkesfehrvr elfoglalst erltette. Ez az id bven elegend volt ahhoz, hogy a nmet pnclos csapatok szervezetten visszavonuljanak, s ne kerljenek bekertsbe. A 6. SS-pncloshadsereg s a III. pnclos hadtest visszavonulsval a nmetek mrcius23-n knytelenek voltak Szkesfehrvrt feladni. A firnyban tmad szovjet csapatok teht nem tudtk teljesteni kzelebbi feladatukat, st a bcsi tmad hadmvelet megkezdse is tbb napot csszott.

A jobb szrnyon tmad 46. hadsereg tmadsa valamivel sikeresebb volt, mivel elretrse, ha nem is nagy tem, de folyamatos volt. A balszrny eri s a 2. grda-gpestett hadtest ttrve a Vrtes dlkeleti lejtin kiptett vdelmet, 21-n gpestett rszeivel Neszmlyt, gyalogos rszeivel pedig Tatabnyt foglalta el. Ezzel az Esztergom trsgben rekedt nmet-magyar erket bekertettk. Malinovszkij marsall mrcius18-n parancsot adott a Dunai Katonai Flottilla 1. pnclos naszd- s a 83. tengerszgyalogos dandrnak, hogy Visegrdtl indulva nyomuljanak elre Ttig s ott vgjk el az Esztergomban rekedt erk visszavonulsi tvonalt. A kt dandr 19-n 21 ra 45 perckor indult meg. Az els lpcsben s a msodik lpcsben 5-5 pnclos naszd haladt 536 fs deszanttal. A biztostst az 5. lgi hadsereg repli s 7 pnclos naszd ltta el. A flottilla eri kt naszd kivtelvel (1 eltvedt, 1 elsllyedt) szrevtlenl eljutott a megadott krzetbe s reggelre egy jelents mret hdft hozott ltre. Msnap egy jabb fordul indult 21 hajval a hdf fel, de ket a Duna kt partjrl mr szervezett tz fogadta. 16 naszd knytelen volt visszafordulni, 2 elsllyedt, 4 eljutott Ttig 60 fvel s lszerrel. A szovjet lvszhadosztlyok mrcius21-n a jobb szrnyon is tmadst indtottak a bekertett erk ellen. 24-re a gyr lnyegben a Duna dli part menti svjra zsugorodott. Kora dlutn a II. SS-pncloshadtest a Trkny, szr terepszakaszrl nagy erej ellencsapst mrt Szend irnyba azzal a cllal, hogy a gyrben lv erket, de klnsen a komromi hdft vd csapatokat tehermentestse. A ngy napig tart elkeseredett kzdelem utn a nmet-magyar csapatok 28-n kirtettk a komromi hdft, s maguk mgtt felrobbantottk a hidat.

Komrom s Esztergom kztt mg folytak a harcok a hdfk birtoklsrt, amikor mr a Balatontl szakra a nmet-magyar vdelem felbomlott. Mrcius26-n a 3. Ukrn Front eri ldzsbe mentek t, ami lehetv tette, hogy a 46. hadsereg hadmveleti helyzete is javuljon. A nmet-magyar csapatok kptelenek voltak megkapaszkodni a Dunntlon. Mg egy utols ksrletet tettek arra, hogy szervezett vdelmet ltestsenek a Marcal s a Rba vonalban kiptett Zsuzsanna-vonalban, illetve az osztrk-magyar hatron. Ez azonban nem sikerlt, mert a szovjet csapatok menetbl tkeltek a Rbn s 28-n elfoglaltk Gyrt. A 4. grdahadsereg jbli tkzetbe vetsvel mg jobban felgyorsultak az esemnyek. A 46. s a 9. grdahadsereg kztt tkzetbe lp seregtest prilis1-jn elfoglalta Sopront s kijutott Bcs elterbe. Mrcius29-n az 57. szovjet s az 1. bolgr hadsereg is tmadsba ment t s a 27. hadsereggel egyttmkdve prilis11-ig birtokba vettk a Dunntl dlnyugati rszt. Ezzel vget rtek a tbb mint 7 hnapig tart harcok Magyarorszgon. (Az 1944. augusztus 26-n az z-vlgybe trtn szovjet betrstl 1945 prilis11-ig, az utols nmet ellencsaps elhrtsig

A Magyarorszgon 1944¾1945-ben megvvott hadmveletek rtkelse

A haznk terletn vvott harcok, igen elhzdtak s tbb mint 7 hnapig tartottak. Ennek okai igen sszetettek s bizonyos rszletei mg ma sem nagyon ismertek. Mindenesetre tny, hogy a Krpt-medence s a Balkn 1944-tl fokozatosan felrtkeldtt, s a hbor elrehaladtval a Dunntl mr ltfontossg hadszntrr vlt a nmetek szmra. A hbor tovbbfolytatsa szempontjbl nlklzhetetlenek voltak haznk nyersanyag kszletei, valamint lelmiszer s emberi forrsai, haditermelsi kapacitsa. Magyarorszg jelentette a nyugat kapujt, Dl-Nmetorszg (Ausztria) hadszati eltert. Nem volt vletlen teht, hogy a Hitler ltal irnytott nmet fels vezets mindent elkvetett a trsg megtartsa rdekben. Nem tvednk sokat teht, ha azt lltjuk, hogy Magyarorszg 1944 vgn s 1945 elejn Hitler szmra majdnem olyan fontos terlet volt, mint a hadszati firnyba es nmet sksg.

A Szovjetuni szmra katonai szempontbl a trsg valban mellkhadszntrnek szmtott, br politikai oldalrl mindezt mr nem lehet ilyen egyrtelmen leszgezni, hiszen mindenkppen meg akartk elzni a szvetsgeseket az e trsgbe val kijutsban. Esetkben nem az akarat hinyt, hanem a hadmveletek elksztsnek s vgrehajtsnak gyengesgeit kell megemltennk. A szovjet legfels vezets nem mrte fel kellen a trsg hadszati jelentsgt, s gy nem is szmolt olyan nagy ellenllssal, mint amivel szembekerltek a harcok sorn. Sokszor a kapkods s a trelmetlensg volt tapasztalhat, elssorban a fels vezetsk rszrl. gy j pr esetben olyankor is erltettk a tmadst, amikor annak nem voltak mg meg a kedvez felttelei.. Br a Dlkeleti-Krptokon mg gyorsan t tudtak kelni (a romn tlls miatt), de ezt kveten az elltsi rendszerk igen csak akadozott. Mivel a haditechnikai eszkzk szlltsa prioritst lvezett, az lelmiszer beszerzst helyileg oldottk meg. Tbb alkalommal is elfordult, hogy br jelents erflnnyel rendelkeztek, a nem kell elkszts, a gyenge egyttmkds s vezets miatt a hadmveletek nagy vesztesggel jrtak s elhzdtak. Mindenesetre a nmet vezets rlhetett annak, hogy a szovjetek erik zmt Budapest s szak-Magyarorszg elfoglalsra sszpontostottk s nem ltek azzal a lehetsggel, hogy a Balatontl dlre es, harckocsikkal is jl jrhat irny adottsgait kihasznljk, mg annak tudatban is, hogy a Balknon mg jelents nmet erk tartzkodtak.

A Dunntl a Budai-hegysggel, a Pilissel, a Vrtessel, a Bakonnyal, a Velencei-tval, a Balatonnal stb. jl vdhet terletnek szmtott, amit a nmet-magyar vezets ki is hasznlt. A szovjetek ebben az esetben is a nehezebbik, hadmveleti szempontbl ismt nem indokolhat megoldst vlasztottak, amikor a legnehezebb terepen s a legjobban kiptett szakaszon jelltk ki a fcsaps irnyt a Margit-vonal ttrse rdekben.

A nmet-magyar csapatok alkalmazsnak fbb elvei s sajtossgai

Magyarorszg vdelmt a Szovjetuni fell a Keleti-Krptokban 1941-tl kiptett rpd-vonal volt hivatott biztostani, amelyet a ksbbiekben mg kt llssal bvtettek ki. Ezt a vdvet magyar szakemberek terveztk, a hbor addigi tapasztalatai alapjn. Az rpd-vonal egy olyan sajtos magyar ptmny volt, amelynl a manverezsi lehetsgeket s nem a zrt, merev rendszert helyeztk eltrbe. Beigazoldott ugyanis, hogy a kt vilghbor kztt drga pnzen ptett erdk nem vltottk be a hozzjuk fztt remnyeket. Legnagyobb htrnyuk az volt, hogy az erd vdi elszigetelten, zrt helyen kzdttek. Ez a tny, s a katonknak az a tudata, hogy csak nmagukra szmthatnak, sokszor pnikot okozott, illetve cselekvkpessgk megbnult. A magyar rendszer, amely a merev elveket s a tbori vdelem aktv elemeit tvzte egyedl ll volt, elnyeit s hatkonysgt a nmetek is elismertk. Az erd ellemek szinte kivtel nlkl a termszetes akadlyok maximlis kihasznlsval kszltek el. F szempontnak tekintettk a fontos krzetek vdhetsgt, a minl kisebb er felhasznlst az arcvonal mentn s a mlysgben vgrehajtand manverek lehetsgeit, az ellencsapsok vgrehajtshoz szksges thlzatot illetve a terep jrhatsgt. A nagy feltartztat ervel rendelkez tmpontokat csak a legfontosabb irnyokban ptettk ki. Ezek biztostottk az ellencsapsok szrnyait s a legfontosabb irnyok szilrd vdelmt.

A magyarorszgi vdelmi hadmveletekben a nmet-magyar vezets a f erkifejts krzett, amikor megvolt a lehetsg r, mr a f ellenllsi vonal el helyeztk, igyekeztek lelasstani a tmads temt, megbontania tmadk tzrendszert. A f erkifejtst csak akkor helyeztk a peremvonalra, ha a vdelemnek nem volt mlysge. Ellenkez esetben az erk s eszkzk zmt a msodik lls vagy vdv megtartsra sszpontostottk. Az ellencsapsokat is ennek rdekben hajtottk vgre, ltalban azzal a cllal, hogy az ellensget a tmads eltti helyzetbe vessk vissza. Az llsokat s a vdveket minden esetben a gyalogsg szllta meg, mg a pnclos erk a vdelmi szakaszok szrnyain a gyalogsg mgtt csoportosultak ellenlksek, ellencsapsok vgrehajtsa cljbl. Az ellenlkseket s az ellencsapsokat mindig a legkedvezbb pillanatban hajtottk vgre. Csak azt kveten indtottk meg, amikor mr egyrtelmv vlt az ellensg szndka, felfedte erinek csoportostst s fcsapsnak irnyt. Erre az idre a tmadk lendlete mr rendszerint albbhagyott, ki lehetett vlasztani a csapsmrs irnyt. Gondosan elklntettk egymstl a vd s tmad csoportostsokat s azok feladatait. Ez volt az alapja annak, hogy akr sikeres volt az ellencsaps, akr nem, a tmadk visszavonulsa mindig szervezett maradt, az arcvonal nem bomlott meg. Ezen tl a tmad csoportosts nmagt is biztostotta a szrnyak irnyban, kln erre a feladatra kijellt erkkel. A vdelemnek ezzel az aktv formjval a legtbb esetben biztostani tudtk az ellensgtl val rugalmas elszakadst s a mlysgben mr elre kiptett jabb vdelmi vonal idbeni s szervezett megszllst.

A magyarorszgi harcok kezdetn ezt nem tudtk elrni. A romn kiugrs miatt a dli szrnyon egy hatalmas rs keletkezett, amelynek lezrshoz nem volt elegend er. A nmet-magyar csapatok tmenetileg fziskssbe kerltek. Mire Debrecen trsgbe sszevontk az ellencsapshoz szksges erket, a 2. Ukrn Front tmadsa mr megindult. Ennek ellenre ennek a csoportostsnak ksznhet, hogy a szovjeteknek nem sikerlt az szak-Erdlyben vdekez csapatokat bekerteni. Amikor a vdelmi terepszakasz tovbbi megtartsa mr lehetetlennek bizonyult, esetleg nem volt clszer, vagy egy htsbb terepszakaszon lnyegesen kedvezbbek voltak a felttelek, rugalmasan elszakadtak az ellensgtl. Ezt rendszerint jszaka hajtottk vgre, amelyet tzrsgi elksztssel s sznlelt tmadssal fedeztek, illetve lepleztek. Miutn a debreceni hadmvelet kvetkeztben kialakult igen kedveztlen helyzetet tvszeltk, a Karola- s az Attila-vonalakban vvott harcok a hbor tovbbi menete szempontjbl igen hasznosaknak bizonyultak.

A felmentsi ksrletek s a Balaton trsgben vgrehajtott ellentmads sorn a nmet vezets igen nagy figyelmet fordtott a megleps rdekben a titoktartsra, az tcsoportostsok rejtett vgrehajtsra s a fcsaps valdi irnynak leleplezsre. A felmentsi ksrleteknl, mindezt sikerlt elrni, de a balatoni tmadsnl mr nem. Nem kedvezett az idjrs sem, mert a nehz pnclosok a felzott, felengedett talajon alig tudtak mozogni. A fcsaps irnyban mindezek miatt a tmads lassan bontakozott ki, aminek az lett a kvetkezmnye, hogy a tmads kezdetn meglv erflnyt a szovjetek ellenslyozni tudtk. Vagyis hadmveleti szinten a tmadshoz nem rendelkeztek erflnnyel. Klnsen a gyalogsg elgtelen arnya hatott igen kedveztlenl. A tmads vgrehajtsban j vonsokat nemigen lehet felfedezni. A rs keresse, az erk fokozatos tkzetbe lpse, a fcsapsi irnyok gyakori vltogatsa s a pnclosokra ptett ttrsi szndk mr jl kiforrott, korbbi gyakorlat volt. A hadszntri sajtossg mellett taln az rdemel emltst, hogy a nmet-magyar csapatok a korbbi idkhz viszonytva btrabban vllaltk az jszakai harcot. A „Tavaszi breds” erit a szovjetek nem tudtk ugyan bekerteni, de rvidesen az egsz Dl Hadseregcsoport vdelme rvid id utn sszeomlott.

A szovjet csapatok alkalmazsnak elvei, sajtossgai

A szovjet csapatok a Krpt-medencben alapveten tmad hadmveleteket hajtottak vgre. A 2. Ukrn Front szmra igen kedvez lehetsgeket knlt Romnia kiugrsa s tllsa. Csapatai a Dli-Krptokon gyakorlatilag ellenlls nlkl jutottak t, s a nmet-magyar arcvonalon keletkezett rs j lehetsget teremtett arra, hogy az egsz magyarorszgi csoportostst bekertsk. A szovjetvezets azonban rosszul mrte fel a hadmveleti helyzetet s kedveztlen csoportostst alaktott ki. Olyan feladatokat hatroztak meg a front csapatai szmra, amelyeket lehetetlen volt vgrehajtani. A fcsaps mellett mg hrom kiegszt csapst is terveztek! Radsul a fcsapst nem a balszrnyra, hanem az arcvonal kzepre helyeztk, azzal a megfontolssal, hogy innen lehet legrvidebb ton elrni a vgclt. A fcsapst mr 6. grda-harckocsihadsereget a mly hadmvelet elmlettel ellenttesen, a korbbi gyakorlattl eltren, nem a siker kifejlesztsre, hanem a nmet-magyar vdelem ttrse rdekben vetettk tkzetbe. Nem vettk figyelembe, hogy a vdelem ezen a szakaszon a legersebb, s a harckocsik tbbnyire elhzd, vros elleni harcokra fognak knyszerlni. gy fordulhatott el, hogy a tle balra tmad Plijev lovas-gpestett csoport t tudta trni az ppen szervezs alatt ll 3. magyar hadsereg hevenyszett vdelmt, mg a 6. grda-harckocsihadsereg kptelen volt komolyabb sikert elrni. Ezrt Malinovszkij marsallnak Debrecen trsgbl vissza kellett fordtani a Plijev csoportot. Ez ppen annyi idvesztesget jelentett, ami elegend volt arra, hogy a nmet-magyar csapatok kicssszanak a bekertsbl.

A rossz hadmveleti felpts s az erk helytelen alkalmazsa a kvetkez hadmveletet is befolysolta. A Budapest elfoglalsra kiadott direktva elssorban politikai dnts volt, de a kidolgozott hadmveleti terv is nlklztt minden szakmai megfontolst. Az erket egyenlen osztottk el, a 6. grda-harckocsihadsereget miutn feltltttk, jbl kedveztlen irnyokban vetettk tkzetbe. Az egsz 2. Ukrn Front felzrkzott az szaki Kzphegysgben kiptett Karola-vonalra, mikzben a gpestett s harckocsi ktelkek benyomultak a Mtra, a Cserht s a Brzsny szk vlgyeibe. gy, br a front folyamatosan kapott nem jelentktelen feltltseket, szinte minden hadmvelete utn elvesztette erflnyt.

A szovjetek a mly hadmvelet elmletn szinte semmit sem vltoztattak. Ezt az elvet alkalmaztk a Margit-vonal ttrsnl is. Jellemzje volt ennek, hogy a vgskig ragaszkodtak az eredeti tervekhez, brmibe kerlt is az. A gyorscsoportok ritkn manvereztek, a tmads irnyt csak felsbb utastsra vltoztattk meg. A magyarorszgi harcokban is mindvgig tapasztalhat volt, hogy hadmveleti szinten mg elfogadhat mrtkben manvereztek a csapatok, de harcszati szinten alig.

A vdelmi hadmveletekben mr sokkal eredmnyesebben harcoltak. Ez valsznleg annak tudhat be, hogy szinte kivtel nlkl a szilrd, illetve a merev vdelem formjt helyeztk eltrbe. Ebben mr igen komoly tapasztalatokkal rendelkeztek. A terepszakaszok megtartsra trekedtek, amihez harcszati szinten nem kellett bonyolult manvereket vgrehajtani. A harcszati mlysgben vvott kimert harc pedig kell idt biztostott arra, hogy hadmveleti szinten vgrehajtott tcsoportostsokkal erflnyt hozzanak ltre a dnt irnyokban. Mindezek mellett a pnclelhrtst mesterien tudtk megszervezni. A helyhez kttt (a szzadok vdkrletben ltrehozott pnclelhrt tmpontokat a zszlaljnl csompontba egyestettk, mg ezredtl felfel pnclelhrt krleteket alaktottak ki) pnclelhrtst jl egsztettk ki a mozgkony elemek, mint pl. a pnclelhrt tzrtartalkok s mozg zrosztagok. (Ezredektl a hadseregig, frontig mindentt megszerveztk). A balatoni vdelemben nem terveztek ellenlkseket, ellencsapsokat vgrehajtani. Nem vllaltk a felesleges kockzatot, ezrt a harckocsi csapatokat is vdelmi feladatokra (pnclelhrt krletekbe, tzszakaszokra, lesllsra stb.) osztottk be.

Nagybani sszevetsek

a.) Szervezsi krdsekben

A kt fl kztt e tren ltszlag nem sok klnbsg volt. A nmeteknl s a szovjeteknl is megtallhatak voltak a tmeget jelent, zmben gyalogos tbori, illetve sszfegyvernemi hadseregek, a pnclos-, illetve a harckocsi hadseregek s magasabb egysgek, valamint a gpestett s lovas-egysgek. Az eltrsek ezen csapatok bels struktrjban mutathatk ki. A szovjet fl harcszati szinten dnten a hrmas tagozdst valstotta meg, s tudatosan alacsony szinten hagyta a kisebb ktelkek tkpessgt. gy a lvszhadosztlyok s hadtestek llandan megerstsre szorultak. A hadseregek esetben mr elfordult a ngyes, ts szervezet, de csak a grdaseregtestek esetben. Front szinten azonban se szeri, se szma nem volt az alrendelteknek. A 2. Ukrn Front esetben voltak olyan idszakok, amikor a szmuk meghaladta a hszat

A nmeteknl pontosan ennek az ellenkezje valsult meg, de nem ilyen nagy arnytalansgokkal. Hrmas szervezettel igen ritkn tallkozhattunk, azzal is csak hadmveleti szinten. Harcszati szinten a ngyes-ts, esetenknt a hatos-hetes tagozds volt az ltalnos. Ez azt tkrzi, hogy a harcszatnak is fontos szerepet szntak, st arra alapoztk az egsz hadmveleti tevkenysget. Lnyeges eltrsek figyelhetk meg a fegyvernemek s szakcsapatok tekintetben is. A nmetek a klnbz fegyvernemek s szakcsapatok zmt a pnclos-, illetve a tbori seregtestek ktelkbe soroltk be. A hadmveleti vezets ezek kzl csak ppen annyit tartott meg sajt kezben, amennyi a tartalkkpzs szempontjbl elengedhetetlenl szksges volt. gy rtk el, hogy csapataik az nll harchoz minden felttellel rendelkeztek. Br a pnclos-csapatok szervezsnl is ugyanezen elveket alkalmaztk, a pncloshadosztlyok, hadseregek mindvgig hadszati, hadmveleti szerepet tltttek be s sohasem kerlhettek a tbori hadseregek alrendeltsgbe.

A szovjeteknl a klnbz fegyvernemek s szakcsapatok csak bizonyos szint fltt jelentek meg. Vagyis ebben az esetben is a centrlis vezetsi elv logikja dominlt. Hatalmas fparancsnoksgi tartalkokat kpeztek (mszaki hadseregek, ttr tzrhadtestek, lgvdelmi hadtestek stb.), mikzben a csapatoknl csak mutatban volt bellk. Hadmveleti szinten elszeretettel hasznltk az sszfegyvernemi jelzt, amikor a hadseregeknek egszen a hbor vgig nem voltak pl. szervezetszer feldert eri, tkelsi eszkzei, megbzhat lgvdelme stb!

b.) A vezets oldalrl

A szovjetvezets az egsz hbor alatt sokkal centrlisabb volt, mint a nmet, annak ellenre, hogy a magyarorszgi harcok idejn Hitler mr jcskn megnyirblta alrendeltjei nllsgt. Ez utbbi azonban zmmel az erk elgtelensgbl, a hadszati kezdemnyezs elvesztsbl, s nem a korbbi vezetsi stlus megvltoztatsbl addott. A legtbb kezdemnyezs s javaslat mg mindig a harcolktl jtt, annak ellenre, hogy a birodalmi vezet mindezekre nem sokat adott. A harcszati vezets ugyanakkor alig szenvedett csorbt. gy szabadon dnthetett pl. a harcrendek kialaktsrl, a betrsi pontok helyrl, a csapsok irnyainak megvltoztatsrl stb.

A szovjetvezetsi stlus szinte semmit sem vltozott az vek folyamn. A magyarorszgi harcok idejn is Moszkvbl irnytottk a hadmveletet, s mindent meghatroztak az alrendeltek szmra. Ezt lehetett megfigyelni tbbek kztt a budapesti hadmveletre kiadott fparancsnoksgi direktvk esetben is. Ez a merev vezetsi rendszer eredmnyezte azt, hogy a hadmveletek menetben igen ritkn lehetett vltoztatsokat tapasztalni. Erre csak azt kveten kerlhetett sor, ha a tmads kifulladt, vagy ha kzpontilag lelltottk.

Az egyttmkdsi krdsek az eltr szervezeti struktrkbl s a vezetsi szisztmkbl addan eltren jelentkeztek a szemben ll feleknl. A nmeteknek tbbnyire elegend volt a szervezetszer ktelkek kztti egyttmkdsre sszpontostaniuk. gy ltalban a lgi tmogatsra, a szrnyak fedezsre, a manverek vgrehajtsra. A szovjet csapatoknl mindez sokkal bonyolultabb volt. Mivel az alrendelteket jelents szm csapattal kellett megersteni, az egyttmkds is jobban akadozott. Sokszor nem volt id a megerstk felksztsre, a hadmveleti feladatokba trtn beillesztsre. Itt gondoljunk olyan krdsekre, mint pl. a megerstk fogadsa, a hadrendbe trtn elhelyezse, az sszeszokottsg hinya, a ktelkek sszettelnek s kpessgnek nem kell ismerete stb. Mindezek nyilvn nem knnytettk meg a fogad parancsnokok helyzett. Voltak olyan esetek, amikor egy-egy hadtestet tz ktelkkel erstettek meg, s ezeknek a zme csak kzvetlenl a tmads eltt rkezett be a mkdsi krzetbe (pl. a 10. grda lvszhadtestnl a Margit-vonal ttrsekor).

A szovjet csapatoknl a parancsnokok legnagyobb gondjt a trsg ismeretlensge (trkp hinya) s a feldertsi adatok szegnyessge okozta. Gondoljunk bele, mg a harckocsi hadseregek sem rendelkeztek semmifle szervezetszer feldert ervel. Minden adatot a front trzstl kaptak, amelyek legtbbszr igen nagyvonalak s mire lejutottak, mr el is vltek. Harcfeldertik pedig csak a belthat terepet tudtk feltrkpezni, gy a mlysgben elhelyezked erkrl semmit sem tudhattak.

c.) Technikai s anyagi oldalrl

A szovjet csapatok esetenknt tbbszrs vesztesget szenvedtek, mint a nmet-magyar csapatok. Ezek a vesztesgek klnsen lerben s harckocsik vonatkozsban voltak igen nagyok. Pedig technikai oldalrl a nmetek nem voltak olyan minsgi flnyben, amelyek ezt indokoltk volna. St a szovjet fegyverek minsgben semmivel sem maradtak el a nmetek mgtt. Itt az okokat nyilvn az eszkzk alkalmazsban s a fegyvernemi arnyok helytelen kialaktsban, a vezets gyengesgben kell keresni.

A szovjet csapatok 1944-re minden tekintetben flnybe kerltek. Hadiiparunk egyre jobban mkdtt, mikzben a nmet felttelek egyre szkltek. Klnsen a hajtanyag s az emberi erforrsok tern szenvedtek hinyt. A Dl Hadseregcsoport 1945-ben (nem szmolva a firnybl tdobott pnclos erket) tizedannyi feltltst sem kapott, mint a 2. Ukrn Front. gy pl. a gyalogos hadosztlyaik tlagos ltszma ritkn haladta meg a 3-4 ezer ft, a pncloshadosztlyok harckocsi hinya pedig elrte a rendszerestett ltszm 60-70%-t.

 

     
Pontosid
     
Naptr
2025. Februr
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG