szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
Az 1945 utni helyi hbork
Az 1945 utni helyi hbork : Az afganisztni hbor

Az afganisztni hbor

  2007.04.16. 17:56

A szovjet intervenci s az ellenlls

¾              Az Afganisztni hbor

A hbor elzmnyei s a szovjet beavatkozs kezdete

Az els vilghbor befejeztvel Amanul Kan Afganisztn kirlya arra trekedett, hogy szaktson a brit gymkodssal s kirobbantotta a harmadik angol-afgn hbort. Ennek eredmnyekppen az angolok kivonultak Afganisztnbl (1919) s felhagytak az afgn klpolitika ellenrzsvel. Pakisztn megalakulsa az angolok kivonulsa utn, slyos klpolitikai konfliktusokhoz vezetett. Az j llamhoz kapcsoldtak azok az Inditl nyugatra fekv „Pustu krzetek”, melyek korbban Afganisztnhoz tartoztak. Az tvenes vekben, Afganisztn klpolitikjban a Szovjetuni s az USA kztt lavrozott. A Pakisztn s Afganisztn kztti konfliktus miatt az USA fokozatosan megszntette Afganisztn gazdasgi tmogatst. Ebben az idben a terleti kvetelsek tekintetben a Szovjetuni maradktalanul Afganisztn oldalra llt. Az USA s a Szovjetuni gazdasgi tmogatsnak ksznheten Afganisztnban kiplt az thlzat. A hatvanas vekben Nur Muhammed Taraki vezetsvel Halk (Np) nven megalakult Afganisztnban a kommunista prt. 1967-ben a prt kt rszre oszlott: Halk (np) s Parcsam (lobog). A Parcsam frakcijt egy tbornok fia, Babrak Karmal vezette. 1973. jnius 17-n megdlt a monarchia: a fordulatot Mohammed Daud Khan, a kirly unokafivre hajtotta vgre. 1978. prilis 27-n az Afgn Demokratikus Npprt nven egyeslt kt kommunista frakci ltal vgrehajtott puccs elzte Daudot. Akit csaldjnak 30 tagjval egytt kivgeztek. Az „prilisi forradalom” eredmnyeknt a kommunista Taraki lett az elnk. Aki gazdasgi s pnzgyi segtsget kapott a Szovjetunitl. Szovjet „tancsadk” ezrei rkeztek az orszgba. A kommunista kormny Afganisztnt gyorsan szocialista llamm akarta alaktani. Dekrtumokkal fld-, szocilis s tangyi reformot vezettek be. Ez a gyorstott program nem valsult meg. Sem a Halk, sem pedig a Parcsam frakcinak nem sikerlt megteremteni sajt bzist a hv muzulmn lakossg krben. A prt tagjai a szimpatiznsokkal egytt Afganisztn lakossgnak kevesebb, mint felt tettk ki. 1979. prilisban egy esztendvel az „prilisi forradalom” utn minden tartomnyban felkels kezddtt a kommunista rendszer ellen. A kormny 90 000 fs hadseregvel csak a vrosokat ellenrizte, de elvesztette hatalmt az orszg nehezen jrhat kzponti rsze felett. 1979. mjusban Hafizulla Amin lett a miniszterelnk, aki kegyetlenl elfojtotta a felkelst. A brtnk megteltek, de a felkels mindinkbb kiszlesedett. Vrhat volt az afganisztni kommunista rendszer kzeli buksa. Ekkor nyugaton senki nem reaglt ezekre, az esemnyekre, a szovjet kormny viszont nyugtalankodni kezdett. Kabul eleste s a muzulmn fundamentalista erk hatalomra jutsa a szovjet kzp-zsiai kztrsasgok lakossga krben rendbontshoz vezethetett volna. Az zbgek, tadzsikok fldrajzilag s vallsuk szerint is kzel llnak az afgnokhoz. Ezen kvl a hszas vek baszmacs mozgalmai ta rokoni kapcsolataik is voltak az afgnokkal.

A szovjet kormny els reakciknt nhny ezer katonai tancsadt kldtt Afganisztnba. Ezzel egy idben azt javasoltk Tarakinak, hogy tvoltsa el (vltsa le) a np ltal gyllt, de nemzeti belltottsg Amint. De Amin gyorsabban cselekedett. 1979. szeptember 14-n ostromolta meg a palott. Taraki slyosan megsrlt s szeptember 17-n meghalt. Az elzetes tervekkel ellenttben teht a szovjet elkpzelsek nem vltak valra, ezrt nagyon gyorsan megkezddtek a szovjet csapatok Afganisztnba trtn bevonulsnak elkszletei. A kzp-zsiai kztrsasgokban llomsoz csapatokat fleg zbgekkel s trkmnekkel tltttk fel s erstettk meg. Ezzel egy idben a szovjet-vezets arra igyekezett rbeszlni Amint, hogy a szovjet csapatok bevonulsnak napjig adja t a hatalmat Babrak Karmalnak. 1979. december25¾26-n IL-76, AN-22 s AN-12 szllt replgpekkel fldet rt a Bagran repltren a teljes 105. szovjet hadosztly. December 27-e kritikus nap volt. Amikor a 105. hadosztly egysgei harcjrmveikkel bevonultak Kabulba s elfoglaltk a stratgiai jelentsg csompontokat, ms egysgek harckocsikkal bekertettk a Kabultl dlre fekv Daruloman kastlyt. Paputin szovjet megbzott nhny nappal korbban azt javasolta Aminnak, hogy biztonsgi okokbl jjjn ide, valamint megprblta rbeszlni, hogy az 1978. decemberben megkttt szerzds alapjn hivatalosan forduljon katonai segtsgrt a Szovjetunihoz, mondjon le Karmal javra. Amin ellenllt, testrei meggyilkoltk Paputint. Ez utn a szovjet deszantosok megostromoltk a palott s megltk Amint. Ily mdon nem valsult meg a csapatok hivatalos behvsa. A lakossg, ahogy az vrhat volt, nem tmogatta Karmalt, ellenkezleg, harcot indtott a „betolakodk” ellen. A 105. lgi deszant hadosztly kiraksval egyidejleg Kuska s ms hatrtkel pontokon keresztl bevonult a 357. s a 66. gpestett lvszhadosztly. Ezek elfoglaltk Hepatot s a nyugaton fekv Tarakot. Ugyanebben az idben a 360. s a 201. gpkocsiz lvszhadosztly, Termezt tmadva tkelt az Amu-Darjn s folytatta az elnyomulst, mivel az ejternysk birtokba vettk a Szalang alagutat. Ezen, hadosztlyok hackocsijait nyerges vontatkon szlltottk. Az afgn hadsereg, szvs ellenllst tanstott a megszllkkal szemben. 1980. februrjban, az Afganisztnban llomsoz szovjet csapatok ltszma elrte a 85 000 ft s az v kzepre Afganisztnba veznyeltk mg a 16. s az 54. gpestett lvszhadosztlyt. 1981-ben a 357. hadosztlyt a 346. vltotta fel, s Afganisztnba veznyeltk mg az 5. gpestett lvszhadosztlyt. 1984-re az Afganisztnban tartzkod szovjet csapatok ltszma elrte a 135000-150 000 ft. Ezen kvl mg 40 000 katona llt kszen az zsiai szovjetkztrsasgokban, az Afganisztnban vgrehajtand specilis feladatok, illetve elltsi krdsek vgrehajtsra.

Az Afganisztnban hadmveleteket folytat 40. szovjet hadsereg parancsnoksga hossz ideig a Kabultl 50 km-re szakra lv Bagram repltr kzelbe teleplt. 1983-ban ezt a vezetsi pontot Kabul mell, 1984-ben pedig, a tmads veszlye miatt, Termezbe, a szovjet hatrhoz teleptettk t. Ht szovjet gpestett lvszhadosztly helyezkedett el a fontos afgn krgyr s a Kiber tkelhelyhez vezet t mentn. A 105. grda lgi deszant hadosztly Bagrama-Kabul krzetben tartzkodott. Az e hadosztlyhoz tartoz t dandr egyike Dzsalalabadban teleplt. Az alapvet ellt raktrak a Szovjetuni terletn Kuskban s Termezben voltak. Magban Afganisztnban a lgierbzis teleplt Sindaud krzetben, Herat s Faraham kztt. A szovjet hatrtl Keragajig zemanyag csvezetket fektettek le. Termeznl kombinlt t-vasti hd plt az Amu-Darjn keresztl. A csapatok fegyverzete megfelelt a hagyomnyos gpestett lvszhadosztly fegyverzetnek.

A szovjet csapatok sszettele

1985 kzepre a szovjet csapatok ltszma elrte a 150 000 ft. Ennek 70-75%-a harcol csapat 25-30%-a pedig a hadtpbiztost s az afgn hadsereg mellett mkd tancsad (instruktor) llomny volt. Ezen kvl a turkesztni katonai krzetben mg 50 000 katona llt lland harckszltsgben. A szovjet csapatok elltst helikopterekkel, tehergpkocsikkal s tartlykocsikkal oldottk meg. A fldi ellts fknt a Termez¾Szalang alagt¾Kabul ton zajlott le s innen a tmpont-helyrsgekhez. Az afganisztni szovjet kontingens nyolc gpestett lvszhadosztlybl, egy (105.) grda lgi deszant hadosztlybl, kt hatrr-alegysgbl (KGB) s 2-3 dandrnyi szakcsapatbl llt. A hadosztlyok egysgei klnbz tmpontokban helyezkedtek el. Az afganisztni harcokban kt replhadosztly (270 harci replgp) s 4 MI-24-es harci helikopterezred vett rszt. A turkesztni s kzp-zsiai katonai krzetek repltereirl ezen kvl mg kt replhadosztly tevkenykedett. 1981-ig a szovjet kontingens fleg a fiatal sorkatonkbl llt, majd fokozatosan deszantosok s a klnleges rendeltets csapatok katoni vltottk fel ket. A specilis rendeltetsek (a diverzis feladatok mellett) terroristk verbuvlsval foglalkoztak. A diverzis feladatok abbl lltak, hogy polgri ruhban, vagy az ellensges hadsereg egyenruhjban hajtottak vgre specilis feladatokat. A szovjet hadsereg mind a 192 hadosztlyban van feldert zszlalj (527 f) s minden ezredben feldert szzad (80 f). A feldert zszlalj egy szzadnak s a feldert szzad egy szakasznak feladata a feldertsi adatok megszerzse, diverzis cselekmnyek vgrehajtsa az ellensg htorszgban. Erre specilis kikpzst kaptak. A ht lgi deszant hadosztly mellett a szovjet hadseregben mg nyolc csapsmr deszant dandr szolgl hadmveleti lgi deszantknt. Minden ilyen dandr kt BMD-vel (deszant harcjrm) rendelkez ejternys zszlaljbl ll. A deszantosok aktvan rszt vettek az afgn partiznok elleni harcban. A hatrrcsapatok mr 1979. decemberben rszt vettek a Kabulrt foly harcokban s ott is maradtak, vdve a 40. hadsereg hadmveleti parancsnoksgt, valamint a legfontosabb hrkzpontokat. Vannak olyan adatok, amelyek szerint Afganisztn 1984-tl nll hatrrkrzet volt. Mindenesetre Afganisztnban kt fknt az orszg szaki vidkein tevkenyked hatrralegysg volt. Az alkalmazott belgyi csapatok a vrosokban s a fontos objektumoknl tartzkodtak. Fegyverzetk olyan, mint a KGB hatrrcsapatai, de rendelkeztek lgvdelmi eszkzkkel is. A belgyi csapatok feladata: a „kmkeds” leleplezse, az ipari ltestmnyek evakulsa, a hidak s alagutak vdelme. Az dolguk tovbb a hadifoglyok rzse s a megszllt terletek igazgatsa volt. A szovjet csapatok afganisztni intervencijnak megkezdse eltt ppen a belgyi csapatok altbornagynak, a mr emltett Viktor Paputinnak volt az a feladata, hogy Amin elnkt rvegye a lemondsra.

Az afgn kormnycsapatok

Az afgn hadsereg ltszma, mely elszr 90 000 ft szmllt, a harci vesztesgek s a partiznokhoz val tmeges tlls kvetkeztben 40 000-re cskkent. A kormny a szolglati id nvelsvel, a sorkteles korhatr cskkentsvel (ekkor 16 vre) s erszakos mdon igyekezett feltlteni a hadsereget. A hadsereg mellett a szovjet tancsadk sajt mintra kiptettk a belgyminisztriumi rendrsget s a titkosrendrsget (KHAD), melynek sajt katonai egysgei voltak. Ily mdon a 40. szovjet hadsereg parancsnoksga rendelkezett a kabuli kormny 47 000 fs haderejvel.

A szovjet s afgn csapatok ltal alkalmazott taktika 1985¾86-ban:

A szovjet csapatok a kvetkez taktikt alkalmaztk az afgn partiznok s a polgri lakossg ellen:

1)        A vlgyek s teleplsek ellen tzrsgi tz s bombzs.

2)        Tmeges megtorl csaps a partizn tmpontok s tborok ellen.

3)        Az ellt-szllt oszlopok oltalmazsa.

4)        A sajt tmpontok s helyrsgek oltalmazsa.

5)        A klnleges csapatok tevkenysge a partizncsapatok utnptlsi vonalai, tmpontjai s osztagparancsnokai ellen.

A tmpontok s helyrsgek krl sszefgg tzrsgi tzznt s aknamezt hoztak ltre. Ez j vdelmet biztostott a partiznok ellen, de korltozta a helyrsgben llomsoz csapatok mozgkonysgt. Az ostromlott helyrsgek felszabadtsa rdekben nagy erej hadmveletek folytak. Szovjet rszrl ezekben, a harcokban rendszerint csak a klnleges csapatok egysgei vettek rszt. A klnleges csapatok hadmveletei csak 1985-ben kezddtek. A klnleges csapatok a deszantosokkal, feldertkkel, hatrr csapatokkal s a Belgyminisztrium csapataival klnfle hadmveleteket hajtottak vgre Afganisztnban: a partiznok hrad rendszernek ronglsa aknk s csapdk segtsgvel, a partizn tmpontok megsemmistse; a replterek s szllt oszlopok oltalmazsa; partizn vezetk likvidlsa; a falvak s a lakossg elpuszttsa; Afganisztnon kvli hadmveletek, pldul mernyletek Pesavarban.

A szovjet csapatok hadmveletei

Nyugaton: Kisknl a szovjet hatrtl kezdve Heraton s Kandaharon keresztl dlre a Regisztrn sivatagig es terlet a szovjet parancsnoksg rszre klnleges jelentsg volt a sandandei repltr s tmpont mivel innen szllhatnak fel a kzphattvolsg bombzk s indthatk a hadmveleti-harcszati raktk a Perzsa-bl fel. Ebben a trsgben mintegy 40 000 fs szovjet kontingens sszpontosult.

szakon s keleten: Termeznl a szovjet hatrtl dlre Mazari-Serifen s a Salang-alagton keresztl, Kabul, Dzsalalabad krzete, Hajber-hg, volt a msodik hadmveleti krzet. A szovjet csapatok ezekben a znkban a partiznok s a helyi polgri lakossg ellen folytattk a hadmveleteket. Kabul trsgben a Kabul krnykn lv partizn tmpontok megsemmistsre irnyult a f erkifejts, ahonnan a partiznok folyamatosan beszivrogtak a fvrosba, ott tmadtk az egyes objektumokat s gyakran utcai harcokat vvtak. A klnleges csapatok hadmveletei nhny tartomnyban folytak: A helikopterekbl deszantol klnleges rendeltets csapatok fleg a falvak lakossga ellen tevkenykedtek. Vratlan rohamokkal kertettk be az aulokat s semmistettk meg a lakossgot. Ennek sorn a cl a partiznellenes tisztogats s a Termez¾Szalang-alagt¾Kabul vonalon hzd ellt tvonal biztostsa volt. Amg az afganisztni megszlls els veiben a klnleges csapatok a gpestett lvsz- s harckocsi csapatok hadmveleteit tmogattk, addig idvel felcserldtek a szerepek, s a f hadmveleteket a klnleges csapatok kezdtk vgrehajtani, a gpestett lvszek pedig tmogattk ket. Az j taktiknak ksznheten a szovjet csapatok mozgkonyabbak lettek s nagy hadmveleti sikereket rtek el.

Az afgn ellenlls

A partiznok szikls barlangokban rejtzkdtek a szovjet csapatok tzrsgi tze s bombzsok ell. A vlgy bejratnl aknazrakat s ms akadlyokat teleptettek. A partizn osztagokat aknavetk, nehz gppuskk, s lgvdelmi gyk tze tmogatta. A replgpek s a helikopterek ellen a partiznok fldbe sott nehz gppuskkat hasznltak. A partiznok a krnyez magaslatokon teleptettk a legnehezebb fegyvereiket. Mivel a partiznoknak alig volt tzrsge, a taktika az ellensg ostrommal val kifrasztsban s idnknti tz al vtelbl llt. Ez tbbnyire csak a kabuli kormnycsapatok ellen volt eredmnyes. Ezek gyakran, nem brva ki a hosszan tart ostromot, dezertltak vagy fogsgba estek. Miutn a partiznok 1984-tl egyre tbb nehzfegyverhez jutottak, kevsb mozgkony, statikus taktikra trtek t: tmpontok ltestsre s a korbbi mozgkony tevkenysgek (csapdk s az ellt oszlopok rohamozsa) helyett az ellensges helyrsgek ostromra. Ugyanakkor a partiznok vesztesge az ellensg tznek kvetkeztben jelentsen megntt. Ezrt Maszud harminc fbl ll kis osztagokkal tevkenykedve s nagyobb hadmveletekben az egyes osztagok tevkenysgt sszehangolva visszatrt mozgkony partiznharc taktikjhoz. 1985-tl fogva, a szovjet s a kabuli csapatok tevkenysgvel sszhangban a partiznok hadmveletei vidken folytak. Itt 25-30 ezer partizn tevkenykedett. Mg az els hadmveleti krzetben a partiznok tevkenysge fknt a Herat s Kandahar krzetben llomsoz ellensg tmpontjai ellen irnyultak, addig a msodikban alapveten Kabul elleni jszakai rohamok folytak. Paktija s Kunar hatrvidkein a partiznok tevkenysge az ostromlott tmpontok blokdjnak ttrse ellen irnyult.

A partizn parancsnoksg a kvetkez clokat tzte maga el: A szovjet vesztesgek s kltsgek (rfordtsok), tovbbi nvelse, az ellenlls szellemnek erstse. Vgl, minden tlk telhett megtegyenek azrt, hogy tretlenl nvekedjk a Nyugat, a muzulmn orszgok s a harmadik vilg orszgainak a Szovjetunira gyakorolt politikai, erklcsi s gazdasgi nyomsa abbl a clbl, hogy az kivonja csapatait Afganisztnbl.

Harcol erk 1986-87-ben

A szovjet csapatkontingens ltszma 1987 vgre 150 000 f volt. Ebbl mintegy 110 000 f volt harcol, 40 000 f pedig a htorszgban, az objektumok rzse, illetve kormnycsapatok harckikpzse cljbl tartzkodott ott. A csapatok zemanyaggal trtn elltsra a hadvezets Kelegajtl a Szalang-hgn t Bagramig, valamint Nyugat-Afganisztnban, Kuskitl Heraton t Obehig csvezetket ptett ki. Azrt, hogy szabotzs, vagy srls esetn se legyen fennakads az zemanyag-szlltsban, szzmterenknt szelepeket helyeztek a csvezetkbe, amelyek nyomscskkens esetn automatikusan elzrtk a vezetket. A kabuli kormnycsapatok ltszma az utbbi kt vben nem vltozott, de megvltozott elhelyezkedse. Mg a hadosztly harcllspontok lland krletekben maradtak, az ezred- s zszlalj harcllspontok egyik tmpontbl a msikba telepltek t, hogy megakadlyozzk a lakossggal val kapcsolatteremtst. Az afgn tisztek kikpzse a katonai akadmin trtnt, ahov csak a kommunista prt tagjait vettk fel. Az afgn hadsereg tisztjeinek egy sor eljoga volt. A j ellts s ruhzat mellett gyerekeik ltalnos iskolkban tanulhattak, a tisztek s csaldjaik ingyenes orvosi elltsban rszesltek, a tiszt halla esetn csaldtagja teljes llami elltsban rszeslt.

A szovjet s az afgn csapatok hadmveletei 1986-87-ben

1986. mjus 4-n Nadzsib lett az afgn kommunista prt vezetje a kabuli hatalom hadmveleti elkpzelsei a kvetkez politikai s katonai rendszablyokbl lltak: Az Afganisztn s Pakisztn kztti hatr zrsa az afgn partiznok utnptlsnak megszaktsa cljbl. A pustuni hatrmenti trzsek elszigetelse, hogy gy az afgn kormny tmogatsra knyszerljenek. Nemzeti megbklsi kampny az afgn ellenllsnak a fegyversznetre, valamint koalcis kormny ltrehozsra tett javaslattal, melyet a szovjet csapat kivons elfeltteleknt jelltek meg. Az Afganisztn s Pakisztn kztti hatr lezrsnak terve a kvetkez rendszablyokat felttelezte. A falusi vezetk lepnzelse a hatr pakisztni oldaln lv pustun trzsek tmogatsnak megszerzse cljbl. Ez a taktika 1987 jliusban s augusztusban sikeres volt Pesavar krzetben. A kormny hatrr csapatainak elhelyezse a hatr menti kis megerdtett tmpontokban. Ezeket, a hatrr rsket feldert replgpek tmogattk, tudstva ket a partiznok s az ellt oszlopok mozgsrl. A nagy megerdtett krletekben szovjet csapsmr egysgek tartzkodtak a partiznok elleni hadmveletek cljbl. A lakossg eltvoltsa a hatrmenti krzetekbl, a rgi bevlt mdszerhez folyamodtak. Bombzsokkal s tzrsgi tzzel puszttottk, knoztk a lakossgot. A harc msik mdja a klnfle provokci volt. Nagy pnzrt fegyvereket vsrolnak a partiznoktl vagy pnzt knltak a nekik ezek megvsrlshoz. Ez az egsz fegyver ads-vtel az afgn ellenlls erinek megosztst szolglta. Mg egy mdszer: robbananyagok s bombk sztdoblsa. Ettl csak 1980-ban, Pakisztnban (Lahor, Iszlamabad, Pesavar, Karacsi) emberek szzai pusztultak el. Ezekkel, a mernyletekkel akartk a pakisztni lakossgot a meneklt afgnok s a pakisztni vezets ellen hangolni.

A szovjet taktika 1987-ben

Mint az 1986-as v megmutatta, a klnleges s a deszantos csapatoknak az afgn partiznok ellen lltott csapdi kevs sikert hoztak, a szovjet lgiernek a partiznok „Stinger” rakti okozta vesztesgei jelentsek voltak. Ezrt a szovjet szrazfldi s lgi csapatok megvltoztattk taktikjukat. A partiznok tmpontjait a szovjet terletekrl felszllt replgpek nagy magassgbl bombztk. A partiznllsokat kis magassgbl helikopterek puszttottk. A lgi taktika ilyen vltozsa ahhoz vezetett, hogy a szovjet helikopterek a partiznok 12,7 mm-es DSK nehz gppuski s pncltr lvegeinek ltvolsgba kerltek. Ennek kvetkeztben 1987 utols hnapjaiban sok szovjet helikoptert lttek le. 1987 kzeptl kezdve a szovjet csapatok szles krben alkalmaztak klnbz rmret tzrsgi fegyvereket: 76 mm-es hegyi taracktl, 240 mm-es aknavetn keresztl, 220 mm-es, sorozatvetig mindent. Tzrsgi tmegtz utn rendszerint az afgn gyalogos egysgek tmadtak. Tmogatsul s a dezertlsok visszaszortsra klnleges csapatok kvettk ket. Ha az afgn csapatok tmadsa nem jrt sikerrel, akkor a szovjet csapatok mentek t tmadsba. Elfordult, hogy tzrsgi elkszts utn nem a gyalogsgot vetettk be, hanem a klnleges csapatokat. Ha ezek a csapatok birtokba vettk a megerdtett partizn llsokat, nyomukban tevkenykedni kezdtek a hagyomnyos gpestett lvszcsapatok, hogy megszilrdtsk a sikert, s a terepet megtiszttsk a partiznoktl. A tmad taktika mellett bizonyos vdekezt is kidolgoztak a szovjet csapatok szmra. Minden megerdtett szovjet elhelyezsi krletet s replteret szles aknamez s rhelyek vettek krl. Pldulhat a sibirgani fldgz feldolgozs krzetben a szovjet szakemberek csaldtagjaikkal egytt aknamezvel s rhelyekkel krlvett fldalatti „falvakban” ltek.


A hbor ltalnos tapasztalatai

Az Afganisztnban lv szovjet kontingens llomnyba nyolc (5., 16., 54., 66., 201., 306., 360., 346. gpkocsiz lvsz) hadosztly (40. HDS.) s egy (105.) lgi deszant hadosztly, tovbb kt KGB hatrr dandr s ms szakcsapatok tartoztak. (A gpkocsiz lvsz hadosztlyok llomnybl kivontk a harckocsi ezredeket s a harcszati rakta osztlyokat), gy tulajdonkppen a hadosztlyok nem voltak teljesen feltltve. A hadosztlyok egysgei klnbz tmpontokban kerltek elhelyezsre. A szrazfldi harcokat Afganisztnban kt replhadosztly (270 harci gp) s ngy helikopter ezred (240-250 MI-24 s MI-8) tmogatta. A honi terletrl ezeken kvl mg kt replhadosztly vett rszt a harcokban.

Az afgn kormnyhadsereg is a 40. szovjet hadseregnek voltak alrendelve. llomnyukba 3 hadtest-parancsnoksg, kt gpestett lvsz, 11 gyalogos- s hrom harckocsi hadosztlyt tartozott. (Valjban az afgn hadosztlyok csak dandr erk kpeztek). A belgyi erk llomnyba tartozott mg t hatrr dandr s kb. 60 000 fnyi rendri alakulat. Az afgn fegyveres ellenll erk ltszma 150-200 ezer f kztt ingadozott. (A hbor vge fel valamelyest cskkent.).

Az afgn ellenlls etnikai, fldrajzi s vallsi klnbsgeket mutatott. Az egysgestsi trekvsek sem tudtk lekzdeni a kt alapvet csoportosts, az iszlm fundamentalistk s a mrskelt iszlm tradicionalistk, kztti klnbsgeket. Az orszg dli s dlkeleti rszben az ellenlls a hagyomnyos trzsekre s a vlgyek lakossgra tmaszkodott. szakon s szakkeleten, az egyes teleplseken harcksz partizn alakulatok (szzadok) tevkenykedtek, korltozott krzetekben. Az ellenll erk felszerelst fleg szovjet eredet knny fegyverek (kzi fegyverek, RPG grntvetk, knny s nehz gppuskk, Sztrela-2 kzi lgvdelmi raktk s aknavetk) kpeztk.

A szovjetek afganisztni hadmveleteit a kvetkezk jellemeztk:

            eleinte harckocsikkal s BTR-ekkel tmogatott nagyobb erej tmadsok, amelyek azonban ltalban sikertelenek voltak;

            ksbb a kis s rvid ideig tart mveletek, amelyekben mr a KGB csapatok is rszt vettek;

            1985-86-ban ttrtek a vlgyek s teleplsek tzrsgi tzzel s lgiervel val bombzsra is;

            a tmeges megtorl csapsok mrse az ellenllk tmpontjai s tborai ellen.

Mivel a 80-as vek els felben alkalmazott harceljrs nagyrszt sikertelen volt, 1986-ban s 1987-ben szovjet szrazfldi csapatok s lgier vltoztatott az alkalmazsi mdszereken.

A honi terletrl felszll vadszbombzkkal t-hatezer mter magassgbl, bombzkkal 10-12 km-es magassgbl bombztk az ellenllk tmpontjait. Az ellenllk llsait harci helikopterekkel tmadtak kis magassgbl. A lgier intenzvebb alkalmazsa ugyanakkor nvelte a szovjet vesztesgeket is. 1987 kzeptl a szovjetek ttrtek a klnbz rmret tzrsgi lvegek szlesebb kr alkalmazsra. A tzrsgi elkszts utn els lpcsben ltalban az afgn, msodikban szovjet csapatok tmadtak. Esetenknt helikopter szllts deszantokat vetettek be s a siker esetn tmadtak csak a gpestett lvszcsapatok a terletek megtiszttsa s birtokbavtele cljbl. Az ellenllknak a szovjet szllt- s harci menetoszlopok elleni gyakori tmadsai szinte azonnal szovjet vlasztevkenysget vltott ki, a tmpontok ellen jjeli partizntzre nappali tzrsgi tzzel vagy a lgier csapsaival vlaszoltak. Harcszati tren az ellenllk, hadmveleti szinten viszont a szovjetek voltak flnyben.

A hbor rvid rtkelse, vesztesgek

A kzel ht esztends afganisztni hbor, amit helyenknt a vietnami hbor szovjet vltozataknt is emltettek. 1987 elejn mr mintegy 40 000 fre rgott a szovjet sebesltek s halottak szma s kb. 36 millird rubelbe kerlt az orszg szmra a katonai konfliktus.

Ezt a szmot messze fellmlta az afgnok vesztesge. Afganisztni rszrl mindsszesen kb. 950 000 f volt a halottak s sebesltek szma. Itt a polgri lakossg slyos vesztesgeket szenvedett el. Tovbb kzel ngy milli f volt knytelen elhagyni az orszgot a hadmveletek kvetkeztben.

sszessgben meg kell llaptani, hogy egy katonai szuperhatalom hadserege nem volt kpes legyzni a kevsb jl szervezett, rosszul felfegyverzett, kzponti irnytssal nem rendelkez afgn ellenll erket. Ez a hbor klasszikus rtelemben nem sok adalkkal gazdagtotta a s hadmvszet trtneti krdseket. A hbor elvesztst s a nagy vesztesgek miatti hazai nyoms hatst elismer szovjetvezets 1989. februr 15-ig az utols katonjt is kivonta Afganisztn terletrl.

 

     
Pontosid
     
Naptr
2025. Februr
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG