Hadtudomny a helyihborkrl
2007.04.21. 16:49
A kvetker rszekben az 1945 utni fontosabb helyihborkat mutatjuk be, A tananyag rvidtett vltozata a dr.Horvth Csaba ales egyetemi docens "Az 1945 utni legjelentsebb helyihbork s azok tapasztalatai" cm egyetemi tanknyvnek.
A hadtudomny a helyi hborkrl
A msodik vilghbort kveten a nemzetkzi kapcsolatokban tbb nagyjelentsg vltozs kvetkezett be. Ezek kzl meghatrozak voltak, hogy Nmetorszg s Japn veresgvel politikai s gazdasgi erejk jelentsen cskkent, j ercsoportosulsok alakultak ki, egyrszrl az USA s Nyugat-Eurpa, msrszrl a Szovjetuni s a csatls szocializmust pt orszgok rszrl. Gyakorlatilag a vilg tartsan ktkzpontv vlt. A hbor utn a msik nagy vltozst a gyarmati rendszer sztesse s ennek eredmnyeknt az gynevezett „harmadik vilg” kialakulsa jelentette. Nhny v alatt 110 llam vlt ki a gyarmati rendszerbl, ami a fld lakossgnak 55-60 szzalkt tette ki. A gyarmati rendszer megsznst elsegtette, hogy a hbor sorn a fgg orszgokban nagymennyisg fegyver s kikpzett katona halmozdott fel, amelyek nemzeti hadseregg szervezdtek s a hbort kveten fegyverrel, kveteltk fggetlensgk elnyerst, ami egy sor hbors konfliktust eredmnyezett a volt gyarmatostkkal. Ezekben, a konfliktusokban a nagy gyarmattart birodalmak, mint Anglia, Olaszorszg, Franciaorszg, Belgium, Hollandia s Portuglia sorra elvesztettk domniumaikat. Ezek a helyi hbork s katonai konfliktusok a vilghbor utni nemzetkzi kapcsolatok rszv vltak. A fggetlensgi harcok mellett gyakran jelentkeztek hbors okknt az j llamok kztti terleti vitk, illetve vallsi klnbsgek is.
Kende Istvn a hbor fogalmt a kvetkez kpen definilta:
a.) „Kt vagy tbb szembenll fegyveres fl legalbb egyike llami irnyts alatt ll fegyveres erkkel, kormnyhadsereggel vagy ms regulris kormnyzati alakulatokkal, vesz rszt a harcban.
b.) Mind kt fl tevkenysge kzpontilag irnytott, szervezett formt lt, mg ha ez a szervezett forma a szervezett s irnytott fegyveres vdekezst vagy stratgiai tervek alapjn vgrehajtott mdszeres rajtatseket (gerilla hadmveletek, partizn hadvisels) jelenti is.
c.) a fegyveres tevkenysg nem spontn, szrvnyos sszetkzsekbl, hanem mindkt fl rszrl kidolgozott stratgiai, tervezs alapjn vgrehajtott, szisztematikus fegyveres tevkenysgbl ll, folyjk br az adott hbor egy vagy tbb orszg terletn, huzamosabb vagy rvidebb ideig.”
A helyi hbort ettl eltren, viszonylag korltozott politikai clok jellemzik, ami alapjn bizonyos mrtkig behatrolt mret haditevkenysgrl beszlhetnk, ami sajtos hadszatot s harcszatot felttelez, a fegyveres harc eszkzeinek mrlegelt alkalmazsval. Ezzel a meghatrozssal prhuzamban teht a helyi hbor korltozott mret haditevkenysgeket felttelez. Ezek a korltozott mretek azonban inkbb a behatrolhat fldrajzi trsgre s a rszt vev erk nagysgra vonatkoznak, mintsem a haditevkenysgek idejre, a hadernemek, illetve a fegyvernemek szerepre.
A helyi hbor meghatrozs helyett nyugaton inkbb a korltozott hbor (limitid war) fogalmt hasznljk, amelyben a rsztvev felek tudatosan korltozzk a kitztt clokat, a konfliktus kiterjedst s az alkalmazott fegyvereket. Ebbe a fogalomkrbe tartozik a katonai konfliktus kifejezs is, de a gyakorlatban nem knny klnbsget tenni a klnbz meghatrozsok kztt. Nem egy esetben a katonai konfliktusok megelzik a hborkat, vagy hborba csapnak t, illetve ksriv vlnak.
Az Egyeslt llamokban a 80-as vek vgn megjelent az alacsony intenzits konfliktus (low intensity conflict – LIC) fogalma. Ez tartalmilag a hagyomnyos hbornl kisebb sszetzst felttelez. Ez a konfliktusforma lokalizlhat s ltalban a harmadik vilg trsgeire jellemz, de minden pillanatban magba rejtheti egy globlis hbor csrjt is.
A helyi hborkat a kvetkez szempontok alapjn osztlyozhatjuk:
1. Mretei szerint:
¾ a rsztvev felek (orszgok) szma;
¾ a hadmveleti terlet kiterjedse;
¾ a rsztvev erk mennyisge
¾ a konfliktus idtartama.
2. Az alkalmazott erk minsge szerint:
¾ regulris csapatokkal megvvott hbor;
¾ regulris s irregulris erkkel megvvott hbor.
3. A hbors terlet fldrajzi meghatrozsa szerint:
¾ egyazon fldrajzi trsg llamai kztti hbor;
¾ a vilg klnbz trsgeibe tartoz orszgok kztti hbor.
A kvetkezkben felsoroljuk, a teljessg ignye nlkl, a klnbz fldrajzi trsgekben lezajlott nagyobb mret helyi hborkat s katonai konfliktusokat idrendi csoportostsban.
Helyi hbork s katonai konfliktusok 1945-1990 kztt
Eurpban:
A grg polgrhbor (1943-1949)
A kelet-berlini felkels (1955)
A magyar forradalom (1956)
Csehszlovkia megszllsa (1968)
A ciprusi krds (1955-1977)
szak-rorszg (1969-tl)
A jugoszlviai polgrhbor (1991-tl)
A Kzel- s Kzp-Keleten:
Az els arab-izraeli hbor (1948-1949)
Szuezi invzi (1946-1957)
A Libanon elleni hbor (1958-1983)
Az 1967-es arab-izraeli hbor (1967)
A jordniai polgrhbor (1970)
Az 1973-as arab-izraeli hbor (1973)
Az Irak-irni hbor (1980-1987)
Az bl-hbor (1991) „A Sivatagi Vihar”
Afrikban:
Az algriai forradalom (1954-1962)
A nigriai polgrhbor (1966-1970)
Polgrhbor Kongban (1960-1971)
Angolai hbor (1961-1975)
Szomliai s ogadeni hbor
Hbor Eritreban
zsiban:
A knai polgrhbor (1949-ig)
Indoknai hbor (1946-1954)
A koreai hbor (1950-1953)
Knai-indiai hatrhbor (1962)
A vietnami hbor (1964-1975)
Az indiai-pakisztni hbor (1965)
A knai-szovjet hatrkonfliktusok (1969-1980)
Kna Vietnam elleni hborja (1979)
Az afganisztni-szovjet invzis hbor (1980-1989)
Kzp- s Dl-Amerikban:
Guatemala elleni invzi (1954)
A kubai forradalom (1961-62)
Dominika elleni USA tmads (1965)
A Falkland-szigetekrt foly hbor (1982) „Anglia s Argentna kztt”
Az USA invzija Grenada ellen (1982)
A legjelentsebb helyi hbork a katonai elmlet szinte minden terlett gazdagtottk s gazdagtjk, megismersk elsegti a tisztek szakmai felksztst. A bevetett ktelkek nagysgnak, sszettelnek vltozsai; az alkalmazott j harcszati-hadmveleti mdszerek, eljrsok; a vezets j technikai szervezeti lehetsgei, a megjelen legjabb harci-technikai eszkzk stb., mind-mind j informcikat tartalmaznak az rtkel szakember szmra. Egy helyi hbor katonai, hadmvszeti szempont rtkelsnl az albbi terleteket kell figyelembe vennnk:
¾ a hbors trsg katona-fldrajzi rtkelst;
¾ a szemben ll felek erejt, elhelyezkedst, felszereltsgt, stb.;
¾ a szemben ll felek szndkt, terveit;
¾ a hadmveletek lefolyst;
¾ tapasztalatok, rtkelst.
A kvetkezkben vizsglt hbors konfliktusok minden esetben, katonai-szakmai szempontbl, valami jat hoztak a hadmvszet trtnete szmra. Vizsglatukat ezrt tartottuk szksgesnek. A terjedelmi korltok miatt a hbork lefolyst, esemnyeit csak a legszksgesebb mrtkben mutatjuk be, s a tapasztalatokbl is a legfontosabbakat emltjk. A rszletes megismershez szksges ttanulmnyozni dr Horvth Csaba alezredes egyetemi docens „ Az 1945 utni legjelentsebb helyi hbork s azok tapasztalata.” cm egyetemi tanknyvt. Tananyagunkban bemutatjuk a koreai-, a vietnami-, a harmadik s negyedik arab-izraeli, az Irak-irni, az angol-argentin, az afganisztni-szovjet s az bl-hborkat. A politikai s trsadalmi httr ismertetsvel csak egyes helyeken, nagyon rvid terjedelemben foglalkozunk.
|