|
Hadmveletek a Csendes-cen s Dlkelet-zsia trsgben I.
2007.09.09. 19:20
I Rsz.Ebben a rszben mutatjuk be Japn hadba lpst, trnyerst a Csendes-cen, Dlkelet-zsia trsgben. A Midwayi sszecsapst, majd a szvetsgesek elre trst Okinawa elfoglalsig.
HADMVELETEK CSANDES-CEN S DLKELET-ZSIA
TRSGBEN
Japn mr hossz id ta folytatta az egsz Tvol-Kelet s a Csendes-cen feletti uralom megszerzsre irnyul tevkenysgt. Az Egyeslt llamok tisztban volt Japn agresszv szndkval, de mg nem volt felkszlve a hborra. A japn katonai vezets gy dnttt, hogy kihasznlja Anglia eurpai lektttsgt, s az USA felkszletlensgt, s megszerzik azok dlkelet-zsiai s csendes-ceni rdekeltsgeiket. Kzelebbi hadszati clknt az angol-amerikai tengeri erk megsemmistst, a Flp-szigetek, Maljfld, Holland-India, Thaifld, Burma s szmos csendes-ceni sziget birtokba vtelt tztk ki. A meghatrozott clt kt szakaszban rtk el. Az els szakaszba (1941. december7-1942. februr kzepe) tartoztak: a Hawai, a Flp-szigetek s Maljfld elleni hadmveletek. A msodikba (1942. februr kzepe-prilis vge) tartoztak: Holland-India birtokba vtele, a tengeri uralom kivvsa az Indiai-cen keleti trsgben, Burma bekebelezse, valamint a Csendes-cen dlnyugati rszn fontos krzetek elfoglalsa.
A hawai hadmvelet kzvetlen clja az USA Pearl Haborban llomsoz „Csendes-ceni” Flottjnak megsemmistse volt. A kiktben 94 hadihaj horgonyzott. Az Ohau-szigeten lv lgitmaszpont – amely Hawai lgvdelmt volt hivatva elltni- nem folytatott feldertst s nem volt felkszlve a tmeges lgi csaps elhrtsra. Nagumo tengernagy parancsnoksga al tartoz tengeri erk november26-n indultak el a Kurill-szigetekrl. A ferk december7-n hajnalban kirtek a csapsmrs krzetbe, s 6 rakor az anyahajkrl levegbe emeltk a replgpek els, 7 ra 15 perckor a msodik hullmt. A kt lgitmads kvetkeztben megsemmislt, illetve harckptelenn vlt az amerikaiak 8 sorhajja, 6 knny cirklja, 1 torpedrombolja s 272 replgpe. A szemlyi vesztesg 3400 f volt. Szerencsre az anyahajk s tbb ms haj gyakorlatozott a tengeren, gy azokat nem rte tallat. Ezzel az Egyeslt llamok belpett a hborba, amelynek december11-n Nmetorszg s Olaszorszgis hadat zent, amit a csatlsaik is kvettek. Az USA hadba lpsvel a hbor 1941. vgre valban vilgmreteket lttt. Kiterjedt csaknem valamennyi kontinensre, cenra, tfogta a vilg nagyhatalmait, a kzepes s kis orszgok jelents rszt. A hbor kiszlesedse nemzetkzi szinten egyben az erk elklnlshez vezetett. Az 1941. augusztus14-n kzztett, a vilg nemzetei leend egyttmkdsnek alapelveit rgzt, amerikai-angol egyezmnyt, az Atlanti Chartt, a Szovjetuni s sok ms orszg is elfogadta. A Charta alapelveit vall 26 llam 1942. janur1-jn az Egyeslt Nemzetek Kiltvnyban hirdette meg az antifasiszta koalci politikai programjt.
A Flp-szigetek elleni hadmvelet kzvetlen clja az volt, hogy sztzzzk az USA „zsiai” Flottjt s a Flp-szigeteken llomsoz erit, birtokba vegyk a terlett s kedvez feltteleket teremtsenek a tovbbi hadmveletekhez Holland-India s Ausztrlia ellen. A hadmveletbe a tengeri, a szrazfldi s a lgi er csapatait vontk be. A tmads 1941. december8-n a japn lgier vratlan csapsval kezddtt, Kt nap alatt megsemmislt a trsgben tartzkod amerikai replk zme. A tengeri erk kihajztak a nylt vizekre, mert lgi tmogats nlkl nem mertek hadmveletet kezdeni. gy a japnok simn partra szlltak s 1942. janur2-ra elfoglaltk Manilt. Az amerikaiak a Bataan-flszigeten tartottk magukat, de a tler nyomsnak knytelenek voltak engedni. A japnok mjus7-n elfoglaltk az utols amerikai llsokat is.
A Maljfld elleni hadmvelet az elzvel egy idben kezddtt. Az angolok nagy gondot fordtottak a trsg s Singapur vdelmre. 100 ezer fs szrazfldi er s a „Keleti” Flotta vdte. A japnok elkpzelse az volt, hogy tengeri s lgiervel megsemmistik a brit lgiert s a „Keleti” Flottt. Ezzel prhuzamosan a szrazfldi erk tmadst indtanak Indokina terletrl, s tengeri deszantot raknak ki Thaifldre s Maljfldre. A tmads december8-n jszaka indult a deszantok partra ttelvel. Mg ezen a napon Indokina fell is megindult a szrazfldi tmads. A Hajnalban a japn lgier megsemmistette a brit replk jelents rszt. A Singapurbl kihajz „Keleti” Flotta jelents rszt a japn replk megsemmistettk. A japn erk 1942. janur vgre birtokba vettk Maljfldet. A Singapuri erd vdi februr15-ig tudtk tartani magukat. Singapur elfoglalsval a japnok kedvez feltteleket teremtettek a tovbbi hadmveleteikhez (Burma, Szumtra, Jva)
A burmai hadmvelet clja az volt, hogy befejezzk az angol s holland erk megsemmistst, kiszortsk ket a Bengli-blbl s birtokba vegyk Burmt. A szrazfldi erk tmadsa december vgn indult Thaifldrl. Az angolok szvs ellenllssal a Sittang s a Bilin folyknl meglltottk a japn tmadst, de az ellensg megkerlte a jl kiptett vdelmet, s mrcius8-n elfoglalta a fvrost Rangoont. Ezt kveten szak fel nyomulva, ttrtk a knai vdelmet s betrtek Knba. Az angol-indiai csapatok knytelenek voltak Indiba visszavonulni.
A Jva elleni hadmvelet a terveket igen gondosan dolgoztk ki. A feladathoz itt is szrazfldi, lgi s tengeri erket alkalmaztak. A szvetsgesek ebben a trsgben 50 ezer holland katonval s egy kzs angol, amerikai, holland hajrajjal rendelkeztek. A hadmvelet 1942. februr14. s mrcius 15. kztt zajlott. A japnok az elkszts sorn elfoglaltk a Jva krzetben lv szigeteket, s Szumtra dli rszt. Ezt kveten a japn flotta, csapst mrt Darvin kiktjre. A szvetsges hajraj ksrletet tett a japnok partra szllsnak megakadlyozsra, de bekertsbe kerlt s szinte teljesen megsemmislt. Ezt kveten a japnok partra szlltak s mrcius5-14 kztt elfoglaltk Batvit, Surabajt s kifejlesztettk a tmadst a sziget belseje fel. Mrcius kzepre elfoglaltk egsz Holland-Idit.
A Ceylon elleni hadmvelet. A japn flotta mrcius elejn hadmveleteket kezdett az Indiai-cen trsgben, hogy kivvja a tengeri uralmat s megakadlyozza az angol tengeri szlltsokat a Tvol-Keletre. A feladat vgrehajtst Nagumo tengernagy replgp anyahaj magasabb egysgre bztk. Az angolok felfedtk a Ceylon ellen indtand tmads elkszleteit, s megkezdtk a „Keleti” Flotta tcsoportostst a Maldiv-szigetre. A japn replk azonban feldertettk a manvert, s slyos vesztesget okoztak a brit flottnak. Ezt kveten a brit tengeri er lnyegben megsznt ltezni a Tvol-Keleten
A japnok a hbor kezdeti szakaszban magukhoz ragadtk a hadszati kezdemnyezst, sztvertk a szvetsgesek tengeri erejt s elfoglaltk gyarmatait Kntl Ausztrliig. A tovbbiakban lemondtak Ausztrlia megtmadsrl, de hadmveleteket kezdtek Szamoa, Fidzsi-szigetek, j-Kalednia, valamint j-Guinea ellen azzal a cllal, hogy megszilrdtsk pozciikat a Csendes-cen dlnyugati trsgben s megakadlyozzk az USA s Ausztrlia kztti tengerhajzst.
Az amerikai hadvezets felismerte a veszlyt, amelyet Ausztrlia elszigetelse jelentett volna, ezrt intzkedtek, hogy tengeri ervel zrjk le a Hawai s Midway-szegetek vonalt s biztostsk az Ausztrlival tartand tengeri sszekttetst, klns tekintettel a Hawai, Midway, Szamoa s a Fidzsi-szigetekre. Ennek rdekben 1942. janur s prilis kztt jelentsen nveltk a Csendes-cen trsgben lv csapataikat. Miutn felfedtk, hogy a japnok tmadst ksztenek el j-Guinea s a Salamon-szigetek ellen, megelz csapst mrtek a kiktkben berak deszantokra. A japnok a vesztesgek miatt knytelenek voltak lemondani eredeti tervkrl, illetve mdostottk azt.
Tengeri tkzet a Midway-szigeteknl
A japnokat nyugtalantotta az egyre ersd amerikai tengeri er aktivizldsa, ezrt elhatroztk, hogy a Midway- s a Aluet-szigetek elfoglalsval s a trsgben tartzkod ellensges flotta sztversvel, ttrik a vdelmet s elszigetelik Ausztrlit. Az sszpontostott erkbl hrom csoportostst hoztak ltre. A Midway-szigetek ellen tevkenykedett t anyahaj, kt replgp szllt haj, ngy sorhaj, tizenhrom cirkl, harminchrom torpedrombol s tezer fs deszant szllt haj. Az Aleut-szigetek ellen kt anyahajt, hat cirklt, tizenkt torpedrombol, hat tengeralattjrt, 2500 fs deszant szllt hajt s szmos ms hajt sszpontostottak. A kt tmad csoportostst szakrl (Midwaytl 600 mrfldre) egy anyahaj, kt replgp szllt, ht sorhaj, hrom cirkl, huszonegy torpedrombol biztostotta.
Az amerikai parancsnoksg megfejtette a rejtjeles rdiadsokat, gy tudott a japn tmadsrl. Az elhrtsra kszltek, de csak hrom anyahaj nyolc nehzcirkl tizenngy torpedrombol s tizenkilenc tengeralattjr llt rendelkezskre. A szigetek eltert elaknstottk, a megkzeltsi tvonalakat tengeralattjrk biztostottk. A lgier 700 mrfldes krzetben folyamatos lgi feldertst vgzett. Az amerikaiak helyzete a japn erflny ellenre nem volt teljesen kiltstalan. A szrazfldi telepts replkkel flnyben volt, ismertk a japn elkpzelseket, mg azok nem tudtak semmit az amerikai elkszletekrl. Az amerikai feldert replgpek jelentettk a firnyban tevkenyked deszant konvojt, s a lgier, csapst mrt r, igaz a rossz ltsi viszonyok miatt kevs eredmnnyel. Kzben a japn csaps mr ktelk 240 mrfldre megkzeltette Midwayt, de a rdi forgalmazs tilalma miatt, az amerikai repl csapsrl nem tudtak. gy aztn a terveknek megfelelen jnius4-n 108 repl szllt fel az anyahajkrl, hogy csapst mrjenek Midwayra. A tmad japn replket szervezett tz s a mr felemelt vadsz ktelkek fogadtk, jelents vesztesgeket okozva nekik. Ezt kveten az amerikai lgier tmadsba ment t. A szigetekrl s az anyahajkrl felszll replk tbb hullmban tmadtk a japn ferket, jelents vesztesget okozva nekik. gy a japnok knytelenek voltak lemondani szndkukrl s visszavonultak Japn irnyba. Az tkzetben a japnok ngy anyahajt, kt nehzcirklt hrom torpedrombolt egy szllt hajt s 322 replgpet vesztettek, mg az amerikaiak vesztesge egy anyahaj, egy torpedrombol s 150 replgp volt. A japnoknak sikerlt elfoglalni az Aleut-szigeteket, de a Midwayn lv ers amerikai tmaszpont ezt jelentktelenn tette. Ez az tkzet fordulpontot jelentett a csendes-cen trsgben foly hadmveletekben, mert az erviszonyok s a kezdemnyezs egyre inkbb az amerikaiak javra kezdtek eltoldni.
1942. htralv hnapjaiban a hadmveletek a Salamon-szigetek krzetbe tevdtek t. Az amerikaiaknak sikerlt Guadalconl tengeri deszantot partra tenni s a szigetet elfoglalni. A tengeren inkbba japnok voltak eredmnyesebbek. Haditermelsk azonban meg sem tudta kzelteni az amerikaiakt. 1943-ban a szvetsgesek Az ABC tervnek megfelelen Tvol-Keleten s a Csendes-cen trsgben nem indtottak nagyobb hadmveleteket. Japn a viszonylagos nyugalmat fegyveres erinek fejlesztsre hasznlta ki. 1944 kezdetn a japn hadvezets arra knyszerlt, hogy tovbbra is vdelmet folytasson a Csendes-cen trsgben. A megszllt szigeteket megtartva kvnta megakadlyozni a szvetsgesek elretrst. Knban viszont nagyszabs tmadst terveztek azzal a cllal, hogy elfoglaljk Kna kzps s dli rszn lv amerikai lgi tmaszpontokat s megteremtik a szrazfldi sszekttetst Dlkelet-zsia orszgaival. A szvetsgesek erre az idre jelents erflnyben voltak, klnsen a tengeri- s lgier tekintetben. A Csendes-cen kzps rszn Nimitz tengernagy, a dlnyugati trsgben pedig Mac Artur tbornok hadmveleti csoportja mkdtt.
1944. februr1-n kezddtt a szvetsgesek aktv tevkenysge. Mg e hnapban elfoglaltk a Marshall- szigeteket, augusztus10-re a Mariana-szigeteket, majd szeptemberben a Palau- s Ulithi-szigetek birtokbavtelvel elszigeteltk a Karolina-szigetcsoport japn helyrsgt. A dlnyugati krzetben februr msodik felben s mrciusban elfoglaltk az Admiralits-szigeteket, prilisban mr j-Guinert folytattak tmadst. Szeptember kzepre kedvez feltteleket teremtettek a Flp-szigetek elleni hadmvelethez. A Flp-szigeteken a deszantok partra szllsa a flotta s a lgier tztmogatsval oktber20-n kezddtt. A japn hadvezets a flotta ferit rejtve a Flp-szigetek krzetbe vonta. A vratlan csapsmrst az amerikai felderts histotta meg. Oktber23-25-n az Enganc-foktl keletre a Samar-szigetnl s a Surigao tengerszorosnl a msodik vilghbor legnagyobb tengeri tkzete bontakozott ki. Az amerikai flotta nagy flnyben volt az anyahajk fedlzetn lv replgpek tekintetben, gy a tmeges lgi csapst tudott mrni a japn hajkra mg mieltt azok megkzelthettk volna a clterletet. Ezen kvl a rdilokcis feldert eszkzk meglte is flnyes helyzetet teremtett. Ezeket, az elnyket az amerikai flotta jl kihasznlta s sztverte a japn erket. A japnok hrom nap alatt ngy anyahajt, hrom sorhajt, kilenc cirklt s nyolc torpedrombolt vesztett. A veresg teht katasztroflis volt. Kudarcot vallottak a japn elkpzelsek a knai arcvonalon is. A hadmveletek folyamn rtek ugyan el sikereket a Csang Kaj-sek vezette Kuomintang csapatok ellen, azonban tervket- Kn kzps s dli rsznek elfoglalst, az amerikai tmaszpontok felszmolst- nem tudtk vgrehajtani. Japn hadszati helyzete 1944-ben jelentsen romlott. Ennek ellenre mg szmottev szrazfldi s lgiervel s jelents embertartalkokkal s hadszati nyersanyagkszletekkel rendelkezett.
A Csendes-cen addigi legnagyobb deszant hadmvelete.
1945.tavaszn felersdtek a szvetsgesek hadmveletei a Csendes-cen s a Tvol-Kelet trsgben. A clkitzs az volt, hogy befejezik a Flp-szigetek elfoglalst, majd hdfket foglalnak az eredetileg is Japnhoz tartoz szigeteken s elksztik az anyaorszg elleni invzit. A Flp-szigeteken feljul harcokkal prhuzamosan birtokba vettk Ivo-Jima szigett s elksztettk Okinawa elleni, invziz. A sziget birtoklsa stratgiai jelentsg volt a tovbbi tevkenysg szempontjbl. Helyrsgt 72000 japn katona s 250 replgp alkotta. A partra szllst a 10. amerikai HDS, az 5. flotta s egy angol repl magasabb egysg hajtotta vgre, llomnyukba 450 ezer katona, 1300 hadi- s szllt haj, valamint 1700 replgp tartozott. prilis1-jn hatalmas erej lgi s tzrsgi elkszts utn kezddtt meg a deszantok kiraksa a nyugati parton. 5-re a csapatok elrtk a keleti partot s kzben kt rszre osztottk a vdekez erket. A japn flotta eri s az ngyilkos (kamikaze) piltk sikertelen ksrletet tettek a deszant-mvelet megakadlyozsra. Jnius22-re az amerikai csapatok elfoglaltk Okinawt.
| |