szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
A harckocsi csapatok fejldse
A harckocsi csapatok fejldse : 6. Harckocsi csapatok a msodik vilghborban II

6. Harckocsi csapatok a msodik vilghborban II

  2007.01.04. 21:45

II. rsz

 

Harckocsik a msodik vilghborban  II

 

 

 

1.      Harckocsi tkzet a magyar Alfldn

 

1944. szeptember elejre a szovjet-nmet arcvonal dli szrnyn a nmet-magyar csapatok szmra a helyzet kedveztlenl alakult. A szovjet csapatok befejeztk Romnia s Bulgria birtokba vtelt s elrtk Magyarorszg s Jugoszlvia keleti hatrait. A magyar politikai s katonai vezets gy rtkelte—a szvetsgesekkel Svjcban a hborbl val kilpsrl trgyal diplomatk figyelmeztetse ellenre-, elrkezett az id Dl-Erdly visszaszerzshez. Engedve a nmetek nyomsnak szeptember 5-n Kolozsvr s Marosvsrhely krzetbl tmadst indtottak Torda, illetve Marosludas irnyba, azzal a cllal, hogy birtokba veszik a Dli-Krptok hgit, ott megszilrdtjk a vdelmet. A nmeteknek is ez volt a szndkuk. Hitler ugyanis a hadszati helyzetet tvesen rtkelte s azt remlte, hogy a szovjetek nem Magyarorszg fel, hanem a tengerszorosok birtokbavtelre koncentrljk eriket. A kis erkkel indtott tmads kezdeti lendlete utn a msodik nap kifulladt. A szeptember 13-n Arad krzetben feljtott tmads sem hozott jelents sikert. Kzben a szovjet csapatok tkeltek a Dli-Krptokon. A nmetek tovbbra is Magyarorszg mindenron val megtartsra trekedtek. Ennek rdekben elvrtk a magyar kormnytl, hogy minden segtsget megadjanak. A kormny ltalnos mozgstst rendelt el s fellltotta a 2. s 3. hadsereget. Az j helyzetben a nmet hadvezetsnek az volt a szndka, hogy az szak-erdlyi llsok megtartsa mellett, Debrecen dl trsgben friss erket-pnclos s gpestett csapatokat- sszpontost, tmadsba megy t, sztveri a Dli-Krptokon tjutott szovjet s romn erket, birtokba veszi a hgkat, s ott szilrdvdelmet ltest, melyet kevs ervel is hossz idn t kpesek lesznek tartani. Szeptember 30-n a „Dl” hadseregcsoport erre kapott utastst. A feladat vgrehajtsra Friessner vezrezredesnek 800km-es vdelmi szakaszon hrom hadmveleti csoport llt rendelkezsre. A balszrnyon a Borsai-hgtl, Mrosvsrhelyen s Tordn keresztl Gyulig terjed terepszakaszon a Whler hadmveleti csoport, sszesen tizenkt hadosztly (kztk egy pnclos) s hrom dandr vdelemre rendezkedett be, viszonylag jl kiptett vdelmi rendszerben. A „Dl” hadseregcsoport az eri zmt ngy nmet pnclos (az 1., 13., 23., 24.), a Feldherrnhalle pnclgrntos hadosztlyt s kt magyar gyaloghadosztlyt (4. s 12.), Nagyvrad, Nagyszalonta, Debrecen trsgben sszpontostotta. Ezek kpeztk az ellencsapsra kijellt erket, parancsnoknak Fretter-Pico tzrsgi tbornokot jelltk ki. A csoport oktber3-tl a 6. hadsereg megnevezst kapta. Ezen erk Nagyvrad s Debrecen trsgt erstettk, rszben, mert itt vrtk a szovjettmadst, msrszt innen szndkoztak indtani a „Cignybr” fednev ellentmadst oktber 12-n. A 6. hadseregtl dlre Gyulavri, Mak, Nagykikinda 220km-es arcvonalszakaszon, a szeptember 21-vel fellltott 3. magyar hadsereg, llomnyban 7 magyar s 2 nmet hadosztllyal, mszakilag gyengn kiptett vdelmet hozott ltre. Feladata volt az Arad, Szolnok s Temesvr, Szeged irnyok lezrsa, illetve a 6. hadsereggel egytt az Alfldre kijutott szovjet erk megsemmistse.

Malinovszkij marsall a 2. Ukrn Front parancsnoka, figyelembe vve a terep viszonyokat, gy hatrozott, hogy ferit- harckocsi-, gpestett-, s lovas ktelkeket- Nagyvrad, Mak terepszakaszon alkalmazva ttri a 3. magyar hadsereg kipts alatt ll vdelmt, majd Debrecen, Nyregyhza, Csap irnyba folytatja a tmadst.

Oktber 6-n reggel a firnyban tmad 53. hadsereg s a Plijev lovas gpestett csoport (4. s 6. grda lovas-, illetve 7. gpestett hadtest, 389 harckocsi) tz perces lgi s tzrsgi elkszts utn ttrtk a 3. magyar hadsereg vdelmt. A gpestett magasabb egysgek az els nap 35-40km-t trtek elre. A harmadik napon kijutottak Ndudvar, Karcag, Pspkladny, Hajdszoboszl krzetbe. Ezzel elvgtk Budapest, Debrecen vast- s mtvonalat, kedvez felttelt teremtve Debrecen birtokba vtelhez. Az 53. hadsereg eri a gyenge ellenllst lekzdve Csongrdnl s Mindszentnl tkeltek a Tiszn s hdft foglaltak, illetve a Szolnok-debreceni mttl dlre birtokba vettk az egsz Tiszntlt. A 6. grda harckocsi hadsereg tmadsa Nagyvrad, Debrecen irnyban nem jrt sikerrel. A vros Debrecen s az egsz szak-Erdly tartsnak kulcsa volt, s az ide sszpontostott „Cignybr” hadmvelet vgrehajtsra sznt nmet ferk sztvershez nem rendelkezett elgsges ervel. Ugyanis augusztus 20-a ta folyamatosan, megszakts nlkl harcban llt, 500 harckocsijbl 130 maradt zemkpes. gy Nagyvrad birtokba vtele elmaradt. Malinovszkij marsall felismerve a helyzetet, oktber9-n megparancsolta Plijev tbornoknak, hogy ferit dlkeletnek fordtva mrjen csapst, a Nagyvradot vd erk htba, s segtse elfoglalni a vrost. A lovas gpestett csoport (egy lovas s egy gpestett hadteste) oktber 11-n szaknyugatrl megkzeltettk Nagyvradot s 12-n a dl, dlkeleti irnybl egyidejleg csapst mr 6. grda harckocsi hadsereggel s 33. lvszhadtesttel egyttmkdsben birtokba vettk a vrost. Ezzel kedvez helyzetet teremtettek Debrecen elfoglalshoz. Veszlyeztettk az szak-Erdlyben harcol 8. nmet, 1. s 2. magyar hadsereg utnptlsi vonalait, illetve fennllt ezen erk tkarolsnak, bekertsnek lehetsge is.

A „Dl” hadseregcsoport parancsnoka az egyetlen lehetsges megoldst vlasztotta. Sorozatos ellenlksekkel s Debrecen krzetnek jelents megerstsvel igyekezett lefkezni a szovjet erk trnyerst. A nmetek mr oktber 9-10-n, amikor Plijev tbornok feri Nagyvrad fel fordultak, visszafoglaltk Berettyjfalut s Derecskt. Ezzel elvgtk feritl a 6. grda lovas hadtestet. A bekertett hadtest kiszabadtsra s a debreceni nmet vdelem felszmolsra a front parancsnok jelents erket irnytott a trsgbe (kztk a 6. grda harckocsi hadsereget, a Plijev s Gorskov lovas gpestett csoportot, ez utbbi az 5. lovas- s 23. harckocsi hadtestbl llt, ezen tl, a 18. harckocsi hadtestet s ms erket, sszesen mintegy 600 harckocsit). A nmetek ngy pnclos hadosztlyt vetettek tkzetbe (300 harckocsit). A kialakult helyzetben teht mindkt fl aktv tmad tevkenysggel kvnt kedvez feltteleket teremteni a tovbbi tevkenysghez. gy bontakozott ki oktber13-tl Debrecen dl trsgben mintegy 900 harckocsi rszvtelvel a pnclos tallkoz tkzet. Az sszecsaps ht napig tombolt, vltakoz eredmnnyel, vgl is oktber 20-n Debrecen szovjet birtokba vtelvel zrult. Ezt kveten a kt sszevont lovas gpestett csoport meglls nlkl folytatta a tmadst Nyregyhza elfoglalsrt, hogy ezzel elzrjk az szak-Erdlyben lv nmet-magyar csoportosts visszavonulsi tjt. Br Nyregyhzt a szovjet csapatok 22-n elfoglaltk a bekerts, mgsem sikerlt. Friessner vezrezredes ugyanis ellencsapst mrt Nagykl, jfehrt s Polgr krzetbl, Nyregyhza dl irnyba azzal a cllal, hogy a Nyregyhzn lv lovas gpestett csoportot elvgja feritl, elfoglalja a vrost s biztostsa az szak-erdlyi csoportosts visszavonulst. A 23-n indtott nmet csapsok sikerrel jrtak. A lovas gpestett csoport hromnapos nehz harcok utn, nagyvesztesgek rn knytelen volt feladni a vrost s kitrni a bekertsbl. Nyregyhza oktber 31-n kerlt vglegesen a szovjet csapatok birtokba. Kzben oktber 19-n a nmet csapatok a szolnoki hdfbl jelents erkkel tehermentest ellencsapst mrte Karcag irnyba. gy a front parancsnok a front tartalkt kpez 7. grda hadsereget, mely 450km-es menet megttele utn oktber 19-n Karcag dl krzetben gylekezett, knytelen volt bevetni az ellencsaps felszmolsra, melyet t nap alatt sikeresen teljestett.

A 23 napig tart hadmveletben a szovjet csapatok 150-270km-t trtek elre, sikerlt a Tiszntlt elfoglalniuk, de az szak-Erdlyben lv 150 000 fs nmet-magyar csoportostst nem tudtk bekerteni s megsemmisteni. Azok sikeresen visszavonultak a Tisza mg s ott j vdllsokat hoztak ltre.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A harckocsik technikai fejlesztsnek irnyai a msodik vilghbor alatt

 

  • A harckocsik technikai fejlesztsnek irnyai s nhny jellemz tpusa

 

 

A msodik vilghbor veiben a harckocsi technika rohamosan tkletesedett valamennyi hadvisel flnl. A hbor tapasztalatai a konstruktrket arra sarkalta, hogy korszerstsk a mr alkalmazott tpusokat, illetve jakat lltsanak el. A fclkitzs az volt, hogy nvekedjen a harcjrmvek mozg, manverez kpessge, pnclvdettsge s nem utolssorban tzereje. Mint az ttrst vgrehajt gyalogsg tmogat tzrsge jttek ltre a hbor veiben a rohamlvegek. A korszersd kzepes s nehz harckocsik tmeges elterjedse, maga utn vonta olyan j pnclelhrt, illetve a sajt harckocsikat tmogat fegyver megjelenst, amelynek terepjr kpessge megegyezett, de tzereje jelentsen meghaladta a harckocsit. A tbori s pncltr tzrsg erre alkalmatlan volt, ezrt a rohamlvegek feladata kibvlt. A hbor veiben elssorban a nmetek s a szovjetek gyrtottak tmegesen rohamlvegeket. Minden orszg, minden harcjrm fejlesztsnek bemutatst, a terjedelmi korltok nem teszik lehetv. Ezrt csak Nmetorszg, Nagy Britannia, az Egyeslt llamok s a Szovjetuni nhny jellemz tpust mutatjuk be.

Nmetorszg.

A nmetek a hbor els veiben a mr meglv harckocsijaikat korszerstettk. A keleti fronton elszenvedett harckocsi vesztesgek, azonban egy j, ersebb tpus kialaktst sztnztk. A szovjet T-34-esek konstrukcijbl tbb ellem tvtelvel szletett meg a PzKpfw V Panther (Prduc). A gyrts 1942 szn indult, de mr a kurszki csatba bevetsre kerltek, szinte csapat prba nlkl. Itt fknt fut- s hajtm problmk miatt jelents vesztesgeket szenvedtek. Szemlyzete 5 f, fegyverzete egy 75mm-es lveg s hrom 7.92mm-es gppuska, hattvolsga 177, illetve 88 km volt, pnclzata 15-110mm-ig. A konstrukcis hibkat javtottk, tbb vltozata kszlt el. sszesen kb.: 5500db-ot gyrtottak a tpusbl.

Szintn 1942-ben lltottk hadrendbe j nehz harckocsijukat a PzKpfw VI Tigert. Akkor a vilg legersebb harckocsija volt. 88mm-es lvege flelmetes tzert kpviselt, vastag pnclzata (26-100mm.) pedig szinte lekzdhetetlenn tette. 1944-ig 1300 darab kszlt belle. Ezt kveten korszerstett vltozatt gyrtottk Knigstiger nven, br ezt a nevet a nmetek nem hasznltk. Ez a tpus (Tiger II) a hbor legnehezebb s legvastagabb pnclzat harckocsija volt. Pncl vastagsga s lvege, nhny korszer tpussal is vetekszik. Mozgkonysga azonban nem volt megfelel, ennek ellenre sok ellenfelt megsemmistette, mg maga csak jelentktelen srlseket szenvedett. Kezelszemlyzete t f, hattvolsga 117, illetve 68km volt, ez mr akkor is kevsnek szmtott. A hbor vgig mintegy 1800 darabot gyrtottak.

Pz. III. alvzt felhasznlva ksztettk el a nmetek a legnagyobb szmban hasznlt StuG III rohamlveget. Kiprblsra a francia hadjrat sorn kerlt sor, 50mm-es homlokpncllal s 75mm-es lveggel kszlt. Ksbb nveltk a pnclvdettsgt s ksztettk 105, illetve 150mm-es tarackkal szerelve is. A kezelk szma 4 f volt.

 

 

A Panther alvz felhasznlsval 1943 folyamn fejlesztettk ki a Jagdpanther pnclvadsz harcjrmvet. 88mm-es L/71-es pncltr lveggel szereltk, mely 500m-rl 220cm-es pncltt kpessggel rendelkezett. Kezel szemlyzete t f. Alig 400 darabot gyrtottak belle.

 

Nagy Britannia.

A msodik vilghbor legnagyobb s legsikeresebb gyalogsgot tmogat brit harckocsija a Churchill. Az 1941-ben az I s II vltozatot, a III s IV vltozatokat 1942-ben, az V, VI s VII vltozatokat 1943-tl gyrtottk. Az egyes vltozatokban ltalban a lvegek rmrete nvekedett, illetve a hegesztett toronyrl az nttt torony alkalmazsra trtek t. A futm s az erforrs lnyeges vltozson nem ment t, ezrt a sorozat tagjainak mozgkonysga nem, csak tzereje s pnclvdettsge fejldtt. Kszltek csapatszllt, hdvet, lngszrs s mszaki vltozatai is. Kezelinek szma 5 f, leginkbb hasznlt lvege 57mm-es volt.

 

1941-ben jelent meg a Cromwell harckocsi els tpusa, ksbb mg12 vltozata kszlt el. 1943-tl gyrtottk nagyobb szmban. Az egyes vltozatok kztt lnyeges eltrs a motorteljestmnyben s a lveg rmretben volt. Az elbbi 360LE-rl 600-ra, az utbbi 57mm-rl 95mm-re nvekedett. A pncltest s a torony merleges fal, ezrt alakja elnytelen volt, fegyverzet tekintetben a vele azonos idben alkalmazott nmet harckocsikkal ltalban alul maradt, de mozgkonysga magfelel volt. Kezelinek szma t f.

 

Amerikai Egyeslt llamok.

A kt vilghbor kztt az amerikai klpolitikt az eurpai kontinenstl val elzrkzs jellemezte, ami a hader fejlesztsben is megnyilvnult. Az orszg vdelmt a tengeren keresztl szndkoztak biztostani. A szrazfldi hader kis ltszm volt, teljesen gpestett, de a pnclosok fejlesztse lassan haladt. A hbor kitrsekor a meg lv pnclos hadtestben csak nhny M2-es tpus harckocsi s pnclgpkocsi volt rendszerestve. A Lengyelorszg elleni hadjrat tapasztalatai alapjn 1940-ben kezdtk meg a hbor kvetelmnyeinek jobban megfelel j tpus az M3-as sorozat fejlesztst. Alapul a korbban meglv M2A4-es modell szolglt. 1941 tavaszn mr kigrdltek a gyrbl az els M3A1 tpus knny harckocsik, melyeket elssorban a britek szmra gyrtottak. Els bevetskre az afrikai hadszntren kerlt sor, ahol az angolok „GENERAL STUART” nven hasznltk. Kt 25 gallonos pt-zemanyagtartly felszerelse alkalmass tette, nagytvolsgok lekzdsre. Tzerejt egy 37mm-es harckocsi gy s hrom 7.6 mm-es Browing gppuska biztostotta. Kezelk szma ngy f, pnclvdettsge gyenge, de j menet tulajdonsgai s fegyverzete alapjn sikeres tpuss vlt. Tmeg gyrtst 1942-tl vezettk be tbb vltozatban, erstettk pnclvdettsgt s tzerejt is. gy ltrejtt tpusok mr kzepes harckocsinak szmtottak, ezekbe szereltek mg egy 75mm-es harckocsi lveget is. Az amerikaiak elssorban a csendes-ceni sszecsapsokban a hbor vgig alkalmaztk.

 

                       

Az M4A1 General Sherman harckocsik sorozatgyrtsa 1942-ben kezddtt, az M3-as kzepes harckocsik tovbbfejlesztseknt hoztk ltre. A hbor veiben csaknem tvenezer darabot gyrtottak belle. Tbb vltozata kszlt, hdvets, tollapos, aknataposs, stb. Els bevetsk az szak-afrikai hadszntren trtnt. A Szovjetuniba is szlltottak tbb pldnyt bellk. Kifejezetten elnye volt, hogy a gyors gyrthatsg s a j karbantarthatsg. Fegyverzett egy 75mm-es harckocsi gy, egy 12,7mm-es s kett 7,62mm-es Browwing gppuska kpezte. Kezel szemlyzete t f volt. A hbor vgre mr nem szmtottak igazn korszernek, de nagy tmegben alkalmazva elbrtak a Prducokkal s a Tigrisekkel is.

 

A nmetek nyugat-eurpai sikerei sztnztk az amerikaiakat a nehz harckocsik kifejlesztsre. Az els tpus az M6-os volt, ksbb tbb vltozatot kiprbltak, de sorozatgyrtsuk nem indult meg. A fejleszts akkor vett nagyobb lendletet, amikor a nmetek kifejlesztettk a sajt nehz harckocsijaikat. 1945 janurjban jelentek meg Eurpban az M26-os, ksbb „General Pershing” nvre kereszteltk. A gyrts ksi megindtsa nem tette lehetv, hogy jelents szmban kerljenek harci alkalmazsra. A hbor utn megjelen amerikai harckocsik eldjnek is tekintik. Fegyverzett egy 90mm-es harckocsi gy, egy 12.7 mm-es s kt 7.66 mm-es gppuska kpezte. Kezelinek szma t f.

Szovjetuni.

A szovjet harckocsi gyrts az 1930-as vek vgre jutott el egy forradalmilag j gyrts technolgival elllthat harckocsi megalkotshoz. A tervezs fontos kvetelmnye volt, hogy megteremtsk a harckocsinl a tzer, a manverez kpessg s a pnclvdettsg szintzist. Ugyanakkor j konstrukci volt a dnttt pnclzat test, melyet hegesztssel lltottak el, valamint az ntsi eljrssal ksztett torony. Nagy elnye volt a tpusnak, hogy az egyszer gyrts technolgia miatt gyengn kpzett szakmunks grda is elvgezhette az sszeszerelst, s a harctren is knnyen javthat volt. Lnctalpai szlesek, fajlagos talajnyomsa alacsony, gy nehz terepen is gyorsan mozgott. Megbzhat V-2 12 hengeres Diesel motorja (500LE) a Prducnl s a Tigrisnl is jval nagyobb hattvolsgot s mozgsi sebessget biztostott szmra. E tpus volt a T-34-es, kevs harckocsi rendelkezett ilyen nagy hatssal a ksbbi harckocsi genercikra. Mint a msodik vilghbor egyik legjobb harckocsija, jelentsen hozzjrult a Szovjetuni gyzelemben jtszott szerephez. Kt alap vltozatban kszlt. Az els a T-34/76, mr 1941-ben hadrendbe llt, ksbb A, B, C mdozatait is rendszerestettk. Ezek a tpusok is jelents tzervel s pnclvdettsggel rendelkeztek. Az 1943-ban megjelen nmet harckocsik tzerben s vdettsgben flnybe kerltek vele. Ezrt lnyeges mdostsokat vgeztek a harckocsin. Nveltk a homlokpncl vastagsgt (110mm-re), ugyancsak nagyobb tornyot kapott, ezltal a parancsnokot fggetlenteni tudtk a fegyverek kezelstl. A tzer nvelsre a 76-os lveget 85mm-esre cserltk, ennek pncltr kpessge 900m-en 30 fokos becsapdsi szgnl 95mm volt, ez mr elegendnek bizonyult a Tigrisekkel szemben is. Az j vltozat T-34/85 1943 vgn rkezett meg a csapatokhoz. A hbor alatti szovjet harckocsigyrts 68%-t a T-34-es klnbz vltozatai kpeztk. A hbor utn tbb orszgban mg hosszideig alkalmaztk.

 

A harmincas vek vgre a szovjet tervezk szmra nyilvnvalv vlt, hogy az t gppuskval s hrom lvegtoronnyal felszerelt T-35-s nehz harckocsi tpus mr nem korszer. Ezrt a T-34-es kzepes harckocsi kifejlesztsvel prhuzamosan j nehz harckocsi modell tervezst is elkezdtk. Tpusjele KV lett (KV=Kliment Vorosilov). Ezt is az j elveknek megfelelen szerkesztettk, egy toronnyal, dnttt lemezekbl hegesztett testbl, fegyverzete 76.2 mm-es lveg s hrom gppuska. Az els pldnyok 1940-ben kerltek a csapatokhoz, a nmetek tmadsakor mg kevs llt rendelkezsre. Tbb vltozatban kszlt, rdekessget mutat a KV-II-es tpus, amely nagy szgletes tornyot - benne 152mm-tarackka – kapott. ’943-tl fokozatosan a KV-85-s modell gyrtsra trtek t.

                       

A szovjet ipar 1943 vgn egy j Sztlinrl elnevezett nehz harckocsit bocstott a hader rendelkezsre. A JSZ-I-et 85mmes lveggel, kt 7.62 mm-e s egy 12.7 mm-es gppuskval szereltk. A nehz harckocsik kztt knnyebbnek szmtott. Alvza alapjt kpezte az ISZU rohamlvegeknek. 1945-ben az eurpai hbor utols napjaira kszlt el a JSZ-III-as, 230mm-es pnclzattal, 122mm-es lveggel, egy 7.62 mm-es beptett s egy 12.7 mm-es lgvdelmi gppuskval. Szinte sokkolta a berlini dszszemln rsztvev nyugati szakrtket.

                        A msodik vilghbor veiben – mint korbban rtuk – a harckocsi-, gpestett magasabb egysgek s seregtestek nagyterleten vvott harca olyan tzrsgi harceszkzket ignyelt, a melyek mozgkonysga, terepjr kpessge megegyezett a harckocsikval. Tzfeladataikat viszonylag kzelrl kzvetlen irnyzssal tudjk megoldani. A tzrsgi kzelharcot az njrstott, pnclzattal vdett lvegek vvtk. Feladataik alapjn njr-, roham-, illetve pnclvadsz lvegeknek neveztk ket. A harckocsik tmeg gyrtsa lehetv tette, hogy e       harceszkzk ellltst, a harckocsik gyrt bzisn alaktsk ki. gy volt ez a nmeteknl is. A szovjetek 1942-ben a T-34/76 alvznak felhasznlsval alaktottk ki a SZU-122-es rohamlveget. A 122mm-es lveg rvid csve, a lvedk kis kezd sebessge miatt pncltr feladatra kevsb volt alkalmas. Kezelinek szma hrom f volt. Ksbb gyrtottk 85mm-es, s 100mm-es gyval szerelve is. Ezek  pnclvadszknt szerepeltek.

 

 

                                  

                                  


 

     
Pontosid
     
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.