|
3/2. A harckocsik technikai fejlesztsnek irnyai
2007.01.05. 19:00
Ebben a fejezet rszben mutatom be a pnclos technika fejlesztsnek irnyait a kt vilghbor kztt s az elkpzelseket a pnclelhrts megvalstsra.
· A harckocsik fejlesztsnek irnyai s a nagyhatalmak nhny tpusa.
A harckocsik els vilghbor utni fejldsben a hbor tapasztalatai reztettk hatsukat, de az egyes vtizedek a fejlesztsben jellegzetes eltrseket mutattak. Az 1920-as vekben az j tpusok megalkotsnl illetve a rgiek tkletestsnl az llshbor harcszati kvetelmnyeit terveztk kielgteni. A f cl a tmad gyalogsg ttrsben val megbzhat segtse, ezrt igyekeztek nvelni a tmogat harckocsik vdettsgt s tzerejt.
Az els vilghborban a harckocsikat slyuk szerint felosztottk: 4 t-ig kis, 20 t-ig knny, 40 t-ig kzepes s e felett nehz harckocsirl beszltek. A kt vilghbor kztt e vonatkozsban csak a technikai megoldsokban kvetkezett be minsgi vltozs s kialakult a harckocsik rendeltets szerinti csoportostsa. (Mint azt Guderiannl lttuk.) A harckocsik slya termszetesen hatssal volt a fegyverzetre, pncl vastagsgra, ezen keresztl vdettsgre s mozgkonysgra is, befolysolta szlltsi, tkelsi s harcszati rendeltetst. Alkalmazhatsg szerint megklnbztettek: sor harckocsikat (harcszati s hadmveleti feladatokra egyarnt alkalmasak), ttr-, az ellensg tmadst elhrt-, gyalogsgot ksr-, feldert-, hdvet- s klnleges illetve specilis eszkzkkel felszerelt harckocsikat. Mint pl.: lngszrs-, aknarak-, aknataposs-, vegyi fegyveres-, srlt harckocsi vontat, hrad- illetve csapatvezetsre alkalmass tett harckocsikat.
Az 1930-as vekben a gyors tem ipari fejlds a tmeges gpestst erstette, nvekedett a harckocsik hattvolsga, sebessge, manverez kpessge, mely lehetv tette a hadmveleti mozgs kvetelmnyeinek kielgtst. A katonai elmletek a hbor elestjn a harckocsi csapatoktl azt ignyeltk, hogy vegyenek rszt az ellensges vdelem harcszati mlysgnek ttrsben, a harcszati siker hadmveletiv mlytsben s legyenek kpesek nll manverezsre, gyors, meglep cselekvsre a hadmveleti mlysgben, az ellensg csoportostsnak megkerlsre s bekertsre, valamint fontos hadmveleti objektumok, tkelhelyek, hdfk birtokbavtelre s biztonsgos megtartsra a ferk berkezsig. A klnbz vtizedekben ltrehozott harckocsikon az elvekben bekvetkezett vltozs kimutathat.
A technikai fejlds s az alkalmazsi elvek vltozsa kihatssal volt a szervezeti felptsre is. A kt vilghbor kztti szervezeti vltozsok rszleteire nem trnk ki, csupn a tmnkbl ereden a harckocsik fbb szervezeteit mutatjuk be a nagyhatalmak haderiben.
Az 1920-as vekben a harckocsi csapatok szervezsben nagyon reztette hatst az els vilghbor, a harckocsikat zszlalj ktelkbe szerveztk s a gyalogsg tmogatsra, kvntk alkalmazni. Nagyobb szervezeti egysgek az 1930-as vekben jelentek meg. A Szovjetuniban, 1930-ban lltottk fel az els gpestett dandrt, ennek bzisn alakult meg 1932-ben a kt vilghbor kztti legnagyobb harckocsi ktelk a gpestett hadtest, mely hrom gpestett dandrbl llt, sszesen 500 harckocsival s 200 pnclos jrmvel rendelkezett. Kzvetlenjei megegyeztek a gyaloghadtest kzvetlenjeivel. gy, mint tzr ezred, mszaki, hrad egysgek illetve alegysgek, valamint ellt, kiszolgl csapatok s intzetek. Ksbb a szemlyi kultusz s a spanyol polgrhbor helytelen rtkelse miatt 1939-ben felszmoltk. Ugyanakkor tervbe vettk 15 gpestett hadosztly megszervezst, melyek 275 harckocsival, tmogat s kiszolgl egysgekkel s alegysgekkel rendelkeztek. 1940-tl megkezdtk a hadosztlyokbl ll gpestett hadtestek fellltst.
A francik egyltaln nem szerveztek gpestett hadtestet. Az angolok ltrehoztk, ugyan az un.: „kirlyi harckocsi hadtestet”, de csak, mint igazgatsi egysget. llomnyba tartoztak az Angliban tartzkodkon kvl, a Kanadban s Indiban lv harckocsi csapatok is, sszesen egy harckocsi dandrral, kt nll harckocsi zszlaljjal s kilenc szintn nll szzaddal. A hbor megindulsa eltt a nmetek sem szerveztek gpestett hadtestet.
A gpestett hadosztlynak orszgonknt eltr volt a felptse. Angliban, 1934-ben lltottk fel az els, un. „ksrleti gpestett ktelket”, melyet 1935-ben hadosztlly fejlesztettek, llomnyban kt pnclos feldert, hrom knny, hrom vegyes (knny s kzepes) harckocsi zszlaljjal (sszesen 136 harckocsi), valamint kt gpkocsiz lvszzszlalj, tzrezred s kiszolgl illetve ellt csapatok tartoztak. A hbors veszly kzeledtvel 1938-ban, Angliban, 260 db harckocsival megalakult egy pnclos hadosztly is.
A francik, elszr un. „gpestett lovashadosztlyokat” lltottak fel 1932-ben. llomnya kt lovas s egy gpestett dandr, egy tzrezred, valamint klnbz szakcsapatokbl llt. A hadosztlyhoz 56 pnclos harcjrm, ebbl 24 harckocsi tartozott. 1933-ban egy teljesen gpestett un. „knny hadosztllyal” ksrleteztek. llomnyba harckocsi s gpestett gyalogdandr, valamint kzvetlenek tartoztak, 220 knny s kzepes harckocsival, illetve 40 pnclgpkocsival. A harckocsik zmt zszlaljakba szerveztk s a gyalogsg tmogatsa volt a feladatuk, llomnyukba 30 harckocsi tartozott, csak a nmet-lengyel hbor tapasztalatai utn kezdtk meg ngy gpestett s ngy pnclos hadosztly ltrehozst, 200 harckocsival.
A nmet gpestett hadosztly 2-3 gpestett, illetve pnclos ezredbl, gpestett tzrezredbl, feldert, pncltr, mszaki, hrad s hadtp alegysgekbl, intzetekbl llt. 102 lveggel s aknavetvel, valamint 26 ksr lveggel (tzrsgi feladatokat nem oldhattak meg), 75 db. 37 mm-es pncltr gyval rendelkezett. Szlltsa gpkocsin trtnt, hadtpja teljesen gpestett volt. Feldertsi s biztostsi feladatok megoldsra a nmetek szerveztek nhny knny gpestett hadosztlyt, mely egy-egy lovas-, pnclos feldert s tzr ezredbl, valamint egy harckocsi s egy motorkerkpros zszlaljbl llt, sszesen 86 knny harckocsival s 70-130 pnclgpkocsival. A pnclos hadosztlyt, mint a fegyvernem alapvet ktelkt elszr a nmetek hoztk ltre 1935-ben. Felptshez tartozott egy-egy pnclos s gpestett lvszdandr, gpestett tzrezred, tmogat s kiszolgl alegysgek, sszesen 324 harckocsival, s 130 tzrsgi eszkzzel rendelkezett.
A kt vilghbor kztt a klnbz orszgok igen sok harckocsi ellltsval ksrleteztek, az egyes tpusokon bell fl tucat vagy tbb vltozat is elkszlt, illetve rendszerestsre kerlt. Ezek bemutatsra, terjedelmi korltok miatt nincs lehetsg, ezrt csak a nagyhatalmak nhny tpus csaldjt mutatjuk be.
Nagy-Britannia:
Annak ellenre, hogy a brit katonai szakrtk len jrtak a pnclosok tmeges alkalmazsnak kidolgozsban, a fels katonai vezets nem sok figyelmet fordtott erre a terletre. Harceljrson nem vltoztattak, a harckocsikat megosztva a gyalogsg s a lovassg tmogatsra kvntk alkalmazni. A lovassgot, knny, mozgkony s feldert harckocsikkal erstettk meg. A gyalogsg megerstsnl a pnclvdettsgen volt a hangsly. Az 1930-as vekre belttk a vastag pnclzat, lass „gyalogsgi” harckocsik nem alkalmasak az ellensg tkarolsra. Ekkor hatroztk el egy olyan harckocsi tpus kifejlesztst, ahol a „tzer-mozgkonysg- vdettsg” hrmas kvetelmnyt is szem eltt tartjk. Jellegzetes pldja az 1937-ben megjelent Cruiser tpus (egyes irodalmak Cruiser Tank Mark I A9 nven emltik). Tmege 12,5 t., pnclzata max.:14 mm., fegyverzete a toronyban elhelyezett 40 mm-es harckocsi gy, melynek 57mm-es pncltt kpessge volt s egy 7,7 mm-es prhuzamostott gppuska, ezen tl ell kt kln mozgathat kupolkban 7,62-es gppuskk. Szemlyzete 6 fs, parancsnok, irnyz, tlt-kezel, kt gppusks lvsz s ell kzpen a vezet. Sebessge maximlisan 40km/h, hattvolsga 241 km. A ksbbi vekben tbb vltozata is elkszlt.
A Matilda harckocsi csald az angol harckocsi pts jellegzetes, a msodik vilghbor idejre kifejlesztett s nagy sorozatban gyrtott pldja. Az els prototpus 1936 vgre lett ksz, ez mg elg sok mszaki s harcszat technikai problmval kzdtt, gy hogy a sorozatgyrts eltt mr jelents mdostson esett t, a Matilda II-t mr nagyobb pnclvdelemmel, ersebb fegyverzettel s motorral szereltk. A kezelk szma ngy volt. 1939-ben a hbor megindulsakor kett darab Matilda II s 50 db I volt a hadsereg birtokban. A Franciaorszg elleni hadjrat idejn 27 db I-es s 23 db II-es harcolt eredmnyesen nmetek ellen. Ksbb jabb vltozatok jelentek meg. A brit hader birtokban a hbor kitrsekor 79 korszer kzepes, 1000 db csak gppuskval felszerelt knny s 160 db mg az 1920-as vekben gyrtott elavult kzepes harckocsi volt.
Amerikai Egyeslt llamok:
Az els vilghbor utn a doktrnbl kiindulva nem figyeltek a pnclos erk fejlesztsre, br a hbor vgn rendelkeztek harckocsi hadtesttel, a harmincas vek elejn csupn nhny harckocsi s pnclgpkocsi volt rendszerestve a szrazfldi vdernl. 1938-ban kezdtk meg az M2 tpus, knny harckocsi bzisn egy tornyos s kazamats kialakts kzepes harckocsi kifejlesztst. A 17.2 t sly harckocsi 37 mm-es gyval s hat 7.6 mm-s gppuskval rendelkezett. Ksbb tbb vltozatt fejlesztettk ki s rendszerestettk.
Franciaorszg:
A francia hader szmra 1921-31 kztt fejlesztettk ki s ptettk meg a Char-B tpus klnbz vltozatait. Felptsk az els vilghbors elveket kvette, nehz robosztus, oldalpnclzattal, romboid alak pncltesttel, lass, manverezsre kptelen, de a legersebb fegyverzettel rendelkezett mg 1939-ben is. rdekessge, hogy a homlokpnclzatba merev helyzetben egy 75mm-es, a forg toronyba pedig egy 47mm-es harckocsi lveget ptettek be. Fegyverzethez tartozott mg kt 7.5 mm-es gppuska, kezelszemlyzete ngy f volt. A hbor megindulsig mintegy kilenc zszlaljat szereltek fel velk, de a hozz fztt remnyeket nem vltotta be, a Franciaorszg elleni hadjrat utn nem alkalmaztk.
A Char-B harckocsik kiegsztsre kezdtk meg egy kisebb tmeg harckocsi tervezst. A fejlesztst a Somua cg vgezte, a sorozatgyrtst 1936-ban kezdtk. A tpus csald Char Souma Modele 1935-S nven lett rendszerestve, rviden S-35-nek hvtk. Az 55mm-es toronypncl, a 47mm-es lveg s a j manverez kpessg, a kor legjobb francia harckocsijv avatta. Ugyanakkor hasznlhatsgt zavarta, hogy a parancsnok egyben a fegyverek kezelje is volt, valamint, hogy hinyzott a homlok gppuska. A francia veresg utn a nmetek a zskmnyolt harckocsikat a Balknon s szak-Afrikban alkalmaztk.
Nmetorszg:
A bkeszerzds elrsai miatt a nmet vezrkar csak 1932-ben hatrozta el egy kikpzsi clokra alkalmas knny harckocsi tpus tervezst. A kivitelezsben tbb nagy nmet cg is rszt vett, vgl is a Krupp-cg PzKpfw I alaptpust fogadtk el s a MAN-cg sorozatgyrtsban kszlt 1934-tl. 1942-ig klnbz vltozatokban mintegy 3000 db-t gyrtottak. A csapatokhoz legnagyobb szmban az „A” vltozat kerlt. Harci rtke nem tl nagy tbbnyire kikpzsi s propaganda clokat szolglt. Ennek ellenre harcoltak a lengyelorszgi- s a nyugat-eurpai hadjratban, st a Szovjetuni elleni hbor els vben is. Ekkor kivontk ket a harctrrl s eredeti feladatuknak megfelelen kikpzsi clokra, alkalmaztk.
A nmet vezrkar 1934-ben a MAN-cgtl rendelte meg egy 20mm-es gpgyval s egy gppuskval felszerelt knny harckocsi megalkotst. A Pz.I.tpus tapasztalatait felhasznlva az els sorozat PzKpfw II nven 1935-ben kerlt a csapatokhoz. A folyamatos korszerstsek kvetkeztben tbb vltozatban kszlt. 1935 s 1944 kztt a klnbz vltozatokbl mintegy 3200db-ot ptettek. A Lengyelorszg elleni hadjratban ez a tpus alkotta a nmet pnclos alakulatok harckocsijai tbbsgt, fegyverzete s pnclvdettsge azonban mr nem felelt meg a kor kvetelmnyeinek. A Szovjetuni elleni hbor megindulsakor mg 1060db. llt hadrendben. 1942-tl alvznak felhasznlsval kezdtk gyrtani a 75mm-es pnclvadszokat s a 105mm-es njr tarackokat.
Hosszabb ksrletezs utn a nmet vezrkar 1939-ben rendszerestette a PzKpfw III tpus harckocsit a Wehrmachtnl. Az v vgig 157db kszlt el, de mg 1940. mjusban is csak 349 llt rendelkezsre. A Szovjetuni megtmadsakor mr 1440db volt hadrendben. Ez a tpus is folyamatosan korszersdtt, a klnbz vltozatokbl a hbor folyamn tbb mint 6000db-ot gyrtottak. Alvzt szintn felhasznltk pnclvadszok, illetve njr tarackok gyrtsra. Figyelembe vve az alvzra ptett klnbz fegyvereket, 21 vltozata ismert, ezekbl a hbor vei alatt 15000db kszlt el.
A PzKpfw IV tpus csald tervezst 1934-ben kezdtk el, sorozatgyrtst 1936-tl vezettk be. Ez az egyetlen nmet harckocsi, amely mr a kt vilghbor kztt rendszerben llt s a hbor vgig gyrtottk, mint egy 10000db-ot. A nmet hadsereg alapvet harckocsi tpusv vlt. Nem tl sok vltozatban kszlt, csupn a harctri tapasztalatok alapjn szksgess vlt mdostsokat hajtottk vgre, de ezek az alapmreteket nem mdostottk. Tmeg gyrtsa a hbor alatt 1942-ben indult. Alvznak felhasznlsval megalkottk pnclvadsz s njrlveg, st ngycsv 20mm-es gpgyval szerelve lgvdelemre szolgl vltozatt is.
Szovjetuni:
A szovjethatalom mr ltrejtttl nagy hangslyt fektetett a klnbz rendeltets harckocsi tpusok kifejlesztsre. A kt vilghbor kztt egyedl tbb harckocsit gyrtott, mint az sszes tbbi orszg egyttvve. Az 1930-as vek elejre mr hat alapvet tpust rendszerestettek a hadseregben. A T26-os klnbz vltozatait dandrokba szerveztk a gyaloghadosztlyok tmogatsra. 1931 s 1934 kztt gyrtottk nagysorozatban. Elbb 37, majd 45, vgl 76.2 mm-es lveggel is. Termszetesen ezek a vltoztatsok befolysoltk a mreteit, alakjt s slyt is. A spanyol polgrhborban a nmet s olasz harckocsikkal szemben jl megllta a helyt.
A gyorsjrat BT harckocsikat a lovassg megerstsre szntk. Gyrtst licencvsrls utn indtottk be. Els vltozatt BT-2 nven 1931-tl lltottk el. A BT harckocsik jelentsge mozgkonysgukban rejlett, klnleges kpessgk az volt, hogy kerken s lnctalpon is tudtak mozogni, a szemlyzet 30 perc alatt elkszlt az talaktssal. A BT-5 tpust 1932-35 kztt gyrtottk, ez a tpus rszt vett a spanyol polgrhborban. Az alkalmazs tapasztalatai inkbb negatvak, mszakilag nem volt megbzhat, pnclvdettsge gyenge s nem tudtk kihasznlni a futm ketts mkdst. E tpus csaldbl fejlesztettk ki a hborban legendss vlt T-34-est.
Az 1932-tl rendszerestett T-28-as harckocsi fegyverzete, pnclvdettsge, manverez kpessge sszhangban volt. A kzepes harckocsi-tpus els megjelensi formja. Fegyverzete a ftoronyban elhelyezett 76.2 mm-es lvegbl s ngy mellk tornyokban lv 7.62 mm-es gppuskbl llt. A kezelk szma hat f volt. 1941-ig gyrtottk. A fin hborban ttrsre alkalmaztk, erre a feladatra azonban pnclzata nem volt elg ers.
Ugyancsak a vdelem ttrsre terveztk a T-35-s nehz harckocsit, br 1931-ben mr kszen volt sorozatgyrtsa 1933-tl 1939-ig folyt. t tornyban hrom lveget s t gppuskt helyeztek el, a kezelk szma tz f volt. Szinte mozg erdnek tekinthet, pnclvdettsge azonban nem volt megfelel.
Elkpzelsek a pnclelhrts megvalstsra s fontosabb eszkzei.
A kt vilghbor kztt a katonai szakrtk a tapasztalatok feldolgozsa sorn, annak ellenre, hogy a harckocsik jvbeni alkalmazsrl, feladat rendszerrl eltren vlekedtek, kiemelten fontos jelentsgket senki sem vonta ktsgbe. A pnclelhrts krdse azonban- gy utlag gy tnik- nem kerlt a figyelem kzppontjba. Ez betudhat taln annak, hogy a hbor alatt a pnclvdelem gyengesge ellenre, a harckocsik helytelen alkalmazsa, illetve technikai fogyatkossguk miatt, vgl is betlttte szerept. A siker hadmveleti mret kifejlesztse elmaradt. Ezt bizonytja, hogy mg az 1920-as vek kzepn is a harcszablyzatok a pnclelhrts eszkzeiknt a nehz puskkat, gppuskkat, lngszrkat (15-50m-en bell), kzigrntktegeket, a gyalogsg kisrsre alkalmas ezred gykat (75mm-es) s a mszaki zrakat tekintettk. Termszetesen szmtsba vettk a 20mm-es pncltr gykat is, melyek a hbor vgn jelentek meg a fegyverzetben. Az j tpus harckocsik pnclvdettsgnek ersdsvel az 1930-as vekben, mr a 30-50mm-es pncltr gykat is rendszerestettk, amelyek 600m-es tvolsgon bell kpesek voltak a 20-50mm-es pncl ttsre s gy a harckocsik megsemmistsre.
A spanyol polgrhborban a pnclelhrts flnybe kerlt a harckocsikkal. A pncltr lvegek jelents vesztesget okoztak a harckocsiknak. Esetenknt a harckocsikat s a lgiert is bevontk a pnclelhrtsba. Mindez azt bizonytotta, hogy a jl szervezett pnclvdelem kpes megakadlyozni, harckocsikkal tmogatott tmads esetn is a vdelem teljes mlysg ttrst. A polgrhborban azonban a harckocsik tmeges alkalmazsa elmaradt, gy ez nem hatott szksgszer tnyezknt a pnclelhrts elvi s gyakorlati krdseinek tisztzsra.
Termszetesen, ahogyan nvekedett a hadseregek felszereltsge pnclos eszkzkkel, a szablyzatokat is mdostottk. Pldaknt a magyar 1939. augusztus1-n letbe lpett Harcszati Szablyzatotemltjk. A vdelemmel foglalkoz rsze egy helyen a kvetkezket rta: ”Az ellensges harckocsik ellen szervezzk meg az elhrtst. Harckocsi-elhrt fegyvereinket gy lltsuk fel, hogy a tmad harckocsikat oldalazhassk. Ehhez clszer olyan termszetes terepakadlyok mg val fellltsuk, amelyeken keresztl harckocsi tmads nem lehetsges.” (479.pont, 179. oldal) Ennyi, az, hogy ha a harckocsik mozgsa az adott irnyba akadlyba tkzik az ellenk felvonultatott eszkzk esetleg nem alkalmazhatk nem merlt fel, minknt az sem, hogy a harckocsik ellen mszaki zrakat kell telepteni, csupn a vdelmi terv rszeknt emltette mg „a harckocsi-elhrtst”. Ksbb a vdelmi harc megvvsnl a kvetkezket olvashatjuk: „Az ellensges harckocsik lekzdse idrendben elssorban a replk, a tzrsg, vgs fokon a pncltr gyk (nehz puskk) feladata.
A tzrsg bnttzzel hasson a harckocsik ellen, lehetleg mr nagy tvolsgra, esetleg lgi figyels segtsgvel, ksbb pedig a harckocsik gylekez helyeire. A knny tegek egy rsze mr eleve gy vonuljon fel, hogy a fellenllsi vonal mg es minl nagyobb terletre kzvetlen tzzel tudjon hatni. A tzrsgnek a harckocsik-elhrtsban trtn alkalmazst egysgesen a tzrsgi parancsnok szervezze meg.
A pncltr gykat (nehz puskkat) kzvetlen tzzel hat, rejtett tzfegyverknt alkalmazzuk. Kezdjk meg a tzket az ellensges harckocsikra, mihelyt azok hatskrkbe jutottak; a tzrsg pedig helyezze t a tzt, a harckocsikat kvet gyalogsgra.
A harckocsi tmads elhrtsban a replk alacsony tmadssal hathatsan kzremkdhetnek.”
Ezekbl, a gondolatokbl arra lehet kvetkeztetni, hogy a katonai vezetk nem tekintetk a vdelem legfontosabb terletnek a pnclelhrtst. Annl is inkbb nem, mert a harckocsik elleni harc feszkzei (lgier, tzrsg, pncltrk) hrom parancsnok (lgier-, tzr-, gyalogsgi) kezben sszpontosult. A legtbb orszg szablyzataibl kiolvashat hasonl megkzelts, vagy ms ellentmonds. Mint pldul a szovjeteknl. A szovjet 1936. vi Ideiglenes Harcszati Szablyzat mg azt rta, hogy a korszer vdelem mindenek eltt pnclelhrtst jelent s, hogy a fellenllsi vonalat, a hadosztlytartalkok krlett s a tzrsg tzelllsait a pnclvdelem kvetelmnyeinek megfelelen kell kijellni, vagy a pnclelhrt gyk egy rszt az ellensggel ellenttes oldal lejtkn fedezk mgtt, lehetleg lesllsban kell elhelyezni. A ksbbi szablyzat nem tagadta, hogy a vdelemnek harckocsi biztosnak kell lennie, az elzekben olvasott pozitv kvetelmnyeket azonban elhagytk, helyette a gyalogsg ffeladatnak az ellensg gyalogsga elleni harcot tekintettk. Azt fogalmaztk meg, hogy a vdelem ereje, a csapatok llhatatossgn tl a gyalogsg elleni tzbl ll. Ez pedig szemben ll azzal a kijelentssel, hogy „a korszer vdelem mindenek eltt pnclelhrtst jelent”,
Mint lttuk teht a kt vilghbor kztt a pnclelhrts elmlete s gyakorlata nem fejldtt egyenes vonalan s a szksges mrtkben. Ennek ellenre megfogalmazdtak a pnclvdelem legfontosabb alapelvei, ezek a kvetkezk voltak:
· a pnclelhrtst a vdelem teljes mlysgre meg kell szervezni;
· a legtbb lveget a permvonal kzelben kell elhelyezni;
· a harckocsik elleni harcot, mr a peremvonal eltt a lehet legnagyobb mlysgben kell kezdeni;
· a pnclelhrtst hrom f terepszakaszra kell megszervezni, a vdelem els, msodik s harmadik llsa el;
· a harckocsi veszlyes irnyokban, a mlysgben pnclelhrt krleteket kell ltre hozni;
· a pnclelhrtsba be kell vonni a termszetes s mszaki akadlyok szles hlzatt;
Ezen fontos s elre mutat alapelvek mellett megfogalmazdtak olyan kvetelmnyek is, amelyek nem szolgltk a szilrd pnclelhrtst. Ilyenek voltak:
· a tbori tzrsg llskrleteink, harckocsi veszlyes irnyoktl tvoli kijellse;
· a harckocsik tvoltartsa a pnclelhrtstl;
· egyes pnclelhrt krletek termszetes harckocsi akadlyok mgtti elhelyezse;
A pnclelhrts jelentsgnek felismerse, alapelveinek megfogalmazsa, szablyzatokban val lefektetse szksges, de nem elgsges felttele a gyakorlatban val megvalstsnak. A pnclosok elleni harchoz megfelel mennyisg s j hatkonysg pncltr eszkzre, korszer szervezetre, kikpzsre s az anyagi ellts problminak megoldsra is szksg van. Az egyes nagyhatalmak ezeket, a krdseket klnbz kpen oldottk meg. Az ltalnosan elfogadott volt, hogy az 1930-as vekben, hogy 30-40mm-es rmret pncltr lvegeket rendszerestettek.
Nmetorszgban pldul 37mm-es rmret lvegeket rendszerestettek a harckocsik elleni harcra, de szmtsba vettk mg a pncltr puskkat is. A lengyel hadjrat eltt a nmet hadsereg arzenljban 11200 pncltr lveg s mintegy 5-600 nehz puska szerepelt. Alapvet szervezeti egysg a szzad volt, melybe 4-5 lveget szerveztek. Elbb kett majd hrom szzadot osztly ktelkbe vontak ssze. Alkalmazsuk lehetett szzad, de osztly ktelkben is. A hbor megindulsakor 55 pnclelhrt osztly llt rendelkezsre.
A Szovjetuniban, a harmincas vekben azzal szmoltak, hogy a rendszerben lv 45mm-es pncltr s 76mm-es ezred gyk kpesek lekzdeni a 20-50mm-ig terjed pnclvastagsgot, aminl nem volt vastagabb az akkor meglv harckocsik pnclja. Msrszt gy gondoltk, hogy a zszlalj szervezetszer fegyvereivel egy1.5-2.5km szles s 2km mly llst kpes szilrdan vdeni. Msoldalrl abbl indultak ki, hogy a megbzhat pnclvdelem rdekben a vdelem egy kilomteres szakaszra –harckocsi veszlyes irnyokban –6-9 pncltr lvegre van szksg a peremvonal kzeli mlysgben (2-3km). Nos ezek az elvek szpen hangzanak, de a valsgban nem tudtk megvalstani. Ugyanis, ha a zszlaljnak (az elbbiekbl kiindulva) tlag 2km szles vdelmi kiterjedst szmolunk, akkor 12-18 pncltr lvegre lett volna szksge. A zszlaljnak azonban szervezetszeren csak egy pncltr szakasza volt 2db 45mm-es pncltrvel. A lvszezrednek ugyan mg volt egy ngylveges 76mm-es tege s egy 6 lveges pncltr tege, de ez is csak 16 pncltrsre alkalmas eszkz, ami maximum kilomterenknt 4 eszkzt jelent. Ha hozz szmoljuk a hadosztly 18 lveges nll pncltr tzrosztlyt, ktlpcss felptsnl sem biztost legjobb esetben is csak t lveget kilomterenknt, ami nem ri el a szksges pnclelhrt srsg alshatrt sem. A vdelem mlysgben ez esetben viszont alig marad pncltr eszkz. Radsul a szervezetbe nem tartozott nehz puska sem.
Ksbb a lengyelorszgi s nyugat-eurpai hadjratok tapasztalatai figyelembe vtelvel elhatroztk a pnclelhrts megerstse rdekben tz pncltr tzrdandr fellltst. Az kb. 1360db pncltr gy rendszerestse jelents ert kpviselt, volna, de megszervezsk a nmet tmads megindulsig nem fejezdtt be. Ezzel prhuzamosan, mivel az j Pz. III. s Pz. IV. tpus nmet harckocsik pnclvastagsga a fontosabb helyeken meghaladta az 50mm-t ezek ellen a szovjet 45mm-es s 76mm-es lvegek hatstalann vltak, beszntettk gyrtsukat. Ez hiba volt, mert a helyettk tervezett 107mm-es lvegek gyrtsa a hborig nem indult be.
A nmet s brit hadosztlyok rendelkeztek a legnagyobb szmban pncltr lvegekkel. A legyelek s a francik lveg szma mg minimlisan, sem biztostotta a megbzhat pnclvdelmet.
sszessgben elmondhat, hogy a kt vilghbor kztti jelents fejldst mutat a lvegek pncltt kpessge, mennyisgk a legtbb orszgban elmarad a szksgestl, ez prosulva az elvi krdsek rszbeni tisztzatlansgval a pnclelhrts gyakorlata megoldatlan maradt. Ezt bizonytottk a msodik vilghbor els vei.
| |