|
6. Hadernemek, fegyvernemek s szakcsapatok az els vilghborban
2007.01.08. 08:55
A fejezet a hadernemek, fegyvernemek s szakcsapatok fejldst mutatja be az els vilg hborban.
6. A hadernemek, fegyvernemek s szakcsapatok fejldse az els vilghborban
Az els vilghborban a fegyveres kzdelem a szrazfldi hadszntereken s a vilgtengereken bontakozott ki. A haditevkenysgekben kt hadernem: a szrazfldi csapatok s a haditengerszet eri vettek rszt. A vilgtengereken foly kzdelmek br lnyegesek voltak, a hbor vgs kimenetele alapveten mgis a szrazfldi hadernem fegyvernemeinek s szakcsapatainak tevkenysgtl fggtt.
A gyalogsg a szrazfldi csapatokon bell tovbbra is f fegyvernem maradt. Ennek ellenre a hbor veiben a fegyveres erkn belli szmarnya cskkent. 1918-ra a franciknl 72 szzalkrl 40, a nmeteknl 65 szzalkrl 39 szzalkra. Ezt lehetv tette tzerejnek jelents nvekedse, ugyanakkor megkvetelte a vezets megknnytse, illetve a harcbiztost s kiszolgl llomny ltszmnak knyszer nvekedse. 1914-ben a 6-8 gppuskval rendelkez, kb. 4000 fnyi ltszm gyalogezred percenknt 45 000 lvst tudott leadni, addig 1918-ban mr csak 1 500 fbl ll ezred 24-32 gppuskval, illetve golyszrval 80-100 ezret. gy a ltszm kt s flszeres cskkense mellett a tzer kt s flszeresen nvekedett.
A lovassg a hbor kezdetn valamennyi hadvisel llam hadseregben jelents arnyt kpviselt. A katonai vezets a hbor j felttelei mellett nem tallta meg alkalmazsnak helyes mdjt. A nagyszm tzrsgi lveg s gppuskk alkalmazsa mellett ugyanis rendkvl sebezhetv vlt, s mr a hbor mozg idszakban ptolhatatlan vesztesgeket szenvedett. A vilghbor alatt ezrt a lovassg nagyobb mret sikeres tevkenysgre egyetlen esetben sem kerlt sor. Mint fegyvernem, jelentsgben s rszarnyban ersen lecskkent.
A tzrsg, amg a francia-porosz s az orosz-japn hborban az sszvesztesgnek csupn 15-25%-t okozta, addig az els vilghbor folyamn ez mr elrte a 70-75 szzalkot. A fedezkek s az erdk elleni harc klnsen a nehzlvegek szmnak emelst kvetelte meg. Megjelentek a ksrlvegek, s ltrehoztk a lgvdelmi s a pncltr tzrsget is. Nagy jelentsgre tettek szert az aknavetk, mert alkalmazsukkal lnyegesen cskkentettk a tzrsgi tz holttereit. Az ttrsi szakaszokon az tlagos lvegsrsg a vdelem ellenll kpessgnek fggvnyben llandan ntt. 1914-ben az arcvonal-kilomterenknti 20 lveg 1917-ig 100-160-ra emelkedett, majd a harckocsik s a vegyi-lvedkek alkalmazsval 100-125-re cskkent. A tzrsg feladata 1916-ig a roham tzrsgi elksztsre korltozdott, majd ezt kveten ltalnoss vlt a tmads tzhengerrel val tmogatsa.
A pnclos technikt a hbor eltt a pnclvonatok s a pnclgpkocsik kpviseltk. Az llshbor idszakban azonban a vastvonalhoz kttt pnclvonat s a gyenge terepjr kpessg pnclgpkocsi mr nem felelt meg a kvetelmnyeknek. A kialakult mly vdelem ttrsre, olyan harceszkzre volt szksg, amely a vdelem meg nvekedett tzereje s akadlyai ellenre is kpes a megerstett llsokon ttrni s a gyalogsgot kzvetlenl tmogatni. Az j harceszkzt - a harckocsit – az angolok alkalmaztk elszr 1916 szeptemberben a Somme foly melletti hadmveletekben, nem sok eredmnnyel. A nmeteket az j fegyver meglepte ugyan, de a lassan mozg, nagy clt mutat”szrnyeteget” nem tartottk veszlyesnek, s nem ismertk fel jelentsgket. (Amg Franciaorszgban s Angliban a hbor vgig 7800 harckocsi kszlt el s tbb ezerre adtak megrendelst az ipar szmra, addig Nmetorszg mindssze kb. 80db-t gyrtott s nhny tucat zskmnyolt harckocsit lltott hadrendbe.) A hbor folyamn jabb s jabb tpusok jelentek meg, harcszat-technikai tulajdonsgaik sokat javultak. Sebessgk az rnknt tlag 6km-rl 13-ra, hattvolsguk pedig 37-rl 100-150 kilomterre emelkedett. A harckocsi csapatokat hrom, ksbb ngy harckocsi-zszlaljbl (36-42db) ll harckocsi dandrba (126-144db) szerveztk. A harckocsi dandrokat megosztva a gyaloghadosztlyoknak rendeltk al. A harckocsik a gyalogsg harcrendje eltt tmadtak, rendszerint vonal alakzatban, 30-50 mter trkzre egymstl. Megjelensk nem oldotta fel az llshbor kialakulsbl keletkezett ellentmondsokat, mert harcszati s technikai lehetsgk, mennyisgk, illetve gyakorlati alkalmazsuk kezdetlegessge ezt nem biztostotta. A gyalogsg tmogat eszkznek tekintettk, nll feladat megoldsra nem tartottk kpesnek, gy nem vlhatott fegyvernemm.
A pnclelhrts, a harckocsik elleni harc fterht kezdetben a gyalogsg viselte. A harckocsik vezet- s figyelnylsokra ltt sszefogott puska- s gppuska tzzel igyekeztek meglltani, majd kzelharcban kzigrnt ktegekkel megsemmisteni. Ksbb az elhrtsba bevontk a hadosztlyok 77mm-es lvegeit is, amelyeket a peremvonal mgtt 500-1500 mter tvolsgra lesllsokban helyeztek el. A gyalogsgot pnclelhrtsra alkalmas fegyverekkel, gy 13mm-es nehzpuskkkal s 20mm-es pncltr gykkal lttk el. A hbor vgre a pnclelhrts mlysge a harckocsik hattvolsga miatt mindjobban meg nvekedett. Magba foglalta a harckocsi rkok, aknamezk, vasbeton akadlyok, lngszrk, lesllsban elhelyezett s pnclkupolkba beptett lvegek rendszert. A harckocsi-elhrt fegyverek meglehetsen nagy vesztesget okoztak a tmad harckocsiknak (Arrasnl 50%, az Aisne mellett 53%, Cambrai-nl 33%), azonban a pnclelhrts krdse valjban megoldatlan maradt.
A replgpeket, amelyek a hbor kezdetn rendelkezsre lltak, elssorban feldertsre, tzrsgi tzvezetsre, valamint sszekt s futrszolglatra terveztk alkalmazni. Az llshbor kialakulsval ezeknek, a feladatoknak a megoldsa egyre fontosabb vlt. A hbor folyamn azonban szksgszeren kialakultak alkalmazsuk j mdszerei is, mint az ellensg csapatai felvonulsi tvonalainak, hadtpjnak bombzsa s a sajt gyalogsg oltalmazsa, illetve harcnak tmogatsa. Ez a feladat rendszer ms-ms tpus replgpek ptshez vezetett. Kialakultak a ksbbi repl nemek kezdeteiknt A feldert, vadsz-s bombz replgpek eldei. Az j fegyverek szmnak s pusztt lehetsgeinek nvekedse maga utn vonta az ellenk val vdelem eszkzeinek megteremtst. (gppuskk, lvegek) s a harcbiztosts j elemeknt a csapatok lgvdelmnek megszervezst. 1914-ben a replgpek – osztagszervezsben – a hadtestek llomnyba tartoztak. 1916-ban repl szzadokat, dandrokat s hadosztlyokat hoztak ltre. 1918 elejn Franciaorszgban megalakult az els lgi hadsereg is (600 replgppel). Nem tudtk azonban megoldani a replk s a szrazfldi csapatok kztti kell szint egyttmkdst. A htorszg bombzsa a gpek kis hattvolsga miatt mg nem vlhatott ltalnoss s jelentss.
A mszaki csapatok rszarnya a fegyveres erkn bell a hbor alatt az llshbor kvetkezmnyeibl ereden 2%-rl 7-re emelkedett. Alkalmaztk ket erdtsre, mszaki zrak ltestsre, t-, vast- s hdptsre, folyn val tkels biztostsra. Eszkztrukban megjelentek az els mszaki gpek (roks, famegmunkl, betonkever, specilis rakodgpek s az tkel eszkzk).
Vegyi harceszkzket az els vilghbor sorn – az1906-os genfi megllapodst megszegve – a nmetek alkalmaztak elszr – 1915. prilis22-n Ypernnl - klrgzt fjtak az ellensgre. Ksbb vegyi lvedkeket ksztettek. 1917-ben megjelentek a marad mrgez anyagok is. A vegyi harceszkzk pusztt hatsa elleni vdekezs rdekben a csapatokat ellttk egyni s csoportos vdeszkzkkel, illetve vegyvdelmi szakcsapatok alakultak. A harcbiztosts pedig j elemmel, a vegyvdelemmel bvlt.
A hradcsapatok, a fegyveres kzdelem trben s idben val kiterjedse, a rsztvev haderk szmbeli nvekedse, a folyamatos vezets fenntartsa megkvetelte a hrad eszkzk mennyisgi s minsgi fejlesztst. A tvbeszl-, tvr- s rdi-sszekttets ltalnoss vlt. Ezen eszkzk lehallgathatsga szksgess tette a rejtjelz szolglat megszervezst.
A hadtp anyagi szolgla (logisztika), a millis tmeghadseregek, a fegyveres kzdelem elhzd jellege a hadtp fogalmnak kibvtst kveteltk meg. Bebizonyosodott, hogy az orszgok teljes gazdasgi potenciljt a hbor szolglatba kellett lltani. Ez azzal jrt, hogy a fels katonai vezets egyre inkbb rszt vett a termels megszervezsben s irnytsban. A fegyveres kzdelem nagy anyag- s eszkzignyessge megkvetelte a megalapozottabb tervezst, a vezet s vgrehajt szervek ltszmnak jelents emelst. Az ellt szolglat alacsony mozgkonysga fleg a tmad hadmveleteknl mutatkozott meg htrnyosan. Ezrt a hadmveleteket az ellts lehetsgnek fggvnyben 100km krlire terveztk. A hbor vgn a tmegesen alkalmazott gpkocsi szllts mr jelezte a megolds lehetsgt.
| |