|
A koreai hbor
2007.04.21. 16:34
Ez a rsz az 1950-53 kztt zajlott koreai hbort mutatja be rviden
A KOREAI HBOR
BEVEZETS
A koreai flszigeten a II. vilghbor befejezsekppen a 38. szlessgi foktl szakra a szovjetek, attl dlre pedig az amerikaiak fegyvereztk le az addig ott megszll japn csapatokat (erre mg 1945 jniusban, a Potsdamban tartott rtekezleten hoztak hatrozatot a szvetsgesek). Az orszg egyestse s fggetlensgnek a visszalltsa azonban elmaradt. A 38. foktl szakra 121.l93 ngyzetkilomteren (kb.9 milli f) kialakult a szovjet, illetve knai befolys alatt ll Koreai Npi Demokratikus Kztrsasg (KNDK), a dli rszen pedig (93.431 ngyzetkilomter) amerikai dominancia alatt megalakult a Koreai Kztrsasg. Az orszg terlete tlnyomrszt hegyekkel bortott flsziget a Japn-tenger s a Srga-tenger kztt. szak-dli irnyban 845-965km, kelet-nyugati irny kiterjedse pedig 145-320km. A kt orszgrsz kztti konfliktushelyzetek kvetkeztben magas fok feszltsg alakult ki, amely 1950 nyarn hbor kirobbanshoz vezetett. A koreai hbor a II. vilghbor befejezst kvet legjelentsebb helyi hbor volt, mind a fegyveres kzdelem terleti kiterjedst, mind a harcol erk s az alkalmazott eszkzk mennyisgt tekintve. A hborban a szemben ll felek lnyegben mg a II. vilghbor utols idszakban alkalmazott fegyvereket hasznltk s az ott kialakult elvek szerint harcoltak figyelembe vve a helyi terep-, s idjrs nyjtotta sajtossgokat. Csak a hbor ksbbi szakaszban jelentek meg j tpus, korszer sugrhajtmves harci gpek (MG-15), helikopterek.
ERVISZONYOK S FEGYVERZET
Az amerikai szrazfldi csapatoknl a szervezeti alapot mg a II. vilghbor alatt bevezetett hrmas tagozds kpezte. Egy gyaloghadosztly ltszma 14.000 f volt. Hrom gyalogezreddel rendelkezett, ezredenknt 3200 katonval. Egy ezredben hrom zszlalj, egy zszlaljban ngy szzad (hrom pusks s egy nehzfegyver szzad). Tovbb a hadosztlynak volt egy tzr ezrede, feldert, mszaki s hrad zszlalja s ms tmogat alegysgei. A hadosztly fegyverzetbe tartozott: 11.500 karably, 1228 pisztoly, 195 gppisztoly, 539 golyszr, 90 gppuska, 90 db 60 mm-es grntvet, 54 db 81 mm-es aknavet, 70 db a37 mm-es s 57 mm-es pncltr lveg, 54 db 105 mm-es kzepes s 12 db 155 mm-es nehz tarack. Ksbb a hadosztlyokat csapatlgvdelmi s pncltr eszkzkkel erstettk meg s harckocsikat rendeltek az llomnyukba s a ltszmukat kb. 19.000 fre nveltk. A dl-koreai hadsereget, az elz vek folyamn, amerikai tancsadk segtsgvel lnyegben az amerikai hader mintjra szerveztk meg, br a csapatlgvdelem, a tzrsg, s a harckocsik tern gyengbbek voltak az elzeknl. A hadosztlyok ltszma mintegy 10.000, a gyalogezredek 2.500 katona volt. A hadsereg 1950. jniusban 102.800 fbl llt, amelybl kb. 95.000 katona a szrazfldi csapatokhoz, 6.100 f a partvdelemhez s 1.800 f a lgierhz tartozott. A szrazfldi csapatok nyolc hadosztlybl s egy nll ezredbl llt. Felszerelst 700 lveg s aknaver, 140 knny pncltr lveg, 27 harckocsi s 20 replgp kpezte. A haditengerszetnek mintegy 79 kisebb hajja volt. A Japn terletn llomsoz amerikai csapatok ltszma 101.500 f krl volt s hrom gyaloghadosztlybl, egy pnclos feldert ezredbl s egy nll harccsoportbl llt. A fegyverzethez 1081 lveg s aknavet s 500 harckocsi tartozott. A lgierben100 bombz, 600 vadsz s 300 egyb feladat (feldert, szllt, stb) volt. Az USA haditengerszetnek 1 repl-anyahajja, 2 cirklja, 12 rombolja, 4 tengeralattjrja s kb. 230 egyb feladat (partraszll, aknarak, s szed, stb.) hajja s 120 replgpe volt a trsgben. A Koreai Nphadsereg sszltszma 1950. jniusban kb. 135.500 f volt (benne 18.000 fs hatrrsggel). A szrazfldi csapatok llomnyba ht lvsz- s hrom tartalkhadosztly s egy harckocsi dandr a fegyverzetkhz pedig 1500 lveg s aknavet, 150 harckocsi s rohamlveg tartozott. A hbor folyamn ezt az ert kibvtettk. A lgiert egy vadszrepl-, egy csatarepl-hadosztly, valamint egy kikpz dandr kpezte (240 db harci replgp). A haditengerszetnek mintegy 25 kis hajja volt. Az erviszonyok a haditevkenysgek kezdetekor a Koreai Nphadsereg szmra voltak kedvezek, amelyek szerint a f, phenjani, irnyban, gyalogsgban 1,4-szeres, harckocsikban 5,5-szeres, replgpekben 1,2-szeres flnyben voltak a dliekkel szemben.
A HBOR LEFOLYSA
A koreai hbor hadicselekmnyei 1950. jnius 25-n hajnalban kezddtek hatrmenti provokci formjban, majd a KNDK eri mentek t tmadsba s 28-n mr elfoglaltk a dli fvrost, Szult. A dl-koreai erket a hatrozott csapsok gyors visszavonulsra ksztette s mr a kezdetben mintegy 40.000 ft vesztettek halottakban, foglyokban stb. Az USA kormny mg jnius 25-n este olyan dntst hozott, hogy belpnek a hborba a KNDK ellen s Truman elnk mr 27-n elrendelte a Japnban lev erk egy rsznek a partraszllst Dl-Koreban. Az amerikai csapatok jlius 5-n mr harcba lptek a Kum folynl. A polgrhbor jellege ezzel megvltozott, klnsen annak kvetkeztben, hogy ENSZ hatrozat kvetkeztben ms orszgok is bekapcsoldtak. (A Szovjetuni ugyanis bojkottlta a Biztonsgi Tancs lst, gy nem tudta megvtzni a KNDK-t agresszorknt elitl hatrozatot.) A KNDK azonban jabb erk bevetsvel augusztus kzepre mr Korea 90 szzalkt elfoglaltk s a negyedik tmad hadmvelet eredmnyekppen az amerikai s dl-koreai csapatokat a koreai-flsziget dli cscskbe Puszan krzetbe, szortottk vissza (az n. puszni hdf Dl-Korea kb. 10 szzalkra terjedt ki). Az szak-koreaiak augusztus msodik s szeptember els fele folyamn azonban mr tbbszr is hasztalanul prblkoztak a hdf felszmolsval s kb. szeptember kzepre az erviszonyok a dliek, javra vltoztak meg, fleg az amerikai teljes lgi s tengeri uralom kialakulsa eredmnyekppen. Az szakiak vdelembe mentek t. Mac Artur USA tbornok (aki az sszes n. ENSZ erk parancsnoka volt) felismerve a kedvez helyzetet, az elzekben kidolgozott terveknek megfelelen, 1950. szeptember 15-n Dl-Korea nyugatai partvidkn, Incsonnl egy tengeri deszantot (a megerstett 10. amerikai hadtestet) szlltott partra. Msnap a puszni hdfbl az USA 8. HDS indtott tmadst. Az ellentmads clja az volt, hogy tallkoz irny csapsokkal megsemmistsk az szak-koreai erket, majd elfoglaljk egsz Koret. Az ellentmads sikeresen bontakozott ki s a dli erk oktber 19-n mr Phenjant is, elfoglaltk, majd oktber 26-n kis erkkel szak-nyugaton elrtk a koreai-knai hatrt. A Knai Npkztrsasg 1950. oktberben mintegy 200.000 fs „nkntessel” bekapcsoldott a hborba s az egyeslt knai s KNDK erk ellentmadst hajtottak vgre s 195l. janur kzepig ismt elfoglaltk Szult. Az ezt kvet tli, valamint az 1951-es tavaszi hnapokban a hadvisel felek a 38-as szlessgi foktl szakra s keletre hajtottak vgre hadmveleteket. A felek mg 1953 kzepig folytattak aktv harctevkenysget, arra szmtva, hogy kedvezbb trgyalsi pozcikat szerezzenek maguknak.
Az arcvonalon lv csapatok llomnya 1951 vgn: a knai „nkntesekkel”, a KNDK eri 1.200.000 f, az ENSZ erk (90%-ban USA erk) 770.000 f volt. A harcrintkezs vonala 1951. jniusa utn lnyegben az eredeti kiindul vonalat kpez 38. szlessgi foktl nmileg szakra stabilizldott. lls jelleg hbor alakult ki, amelyben dnt szerepet a lgier jtszotta.
Tbb mint ktvi trgyalsok utn 1953. jlius 27-n Panmindzsonban alrtk a koreai tzszneti egyezmnyt. Az orszg kt rszre szakadva maradt, s ellenttes irny fejldst indtottak el. A hbor folyamn sszesen mintegy 2.400.000 f volt a halottak, slyos sebesltek, illetve az eltntek szma.
A HBOR FONTOSABB TAPASZTALATAI
A koreai hbor helyi hbor volt, korltozott hadszntren zajlott. A hbor folyamn mindkt fl azokat a harctevkenysgi formkat s eljrsokat alkalmazta, amelyek a msodik vilghbor folyamn kialakultak. A hbor els idszakra a nagyfok manverez hadmveletek, a vgsre pedig az llshbors tevkenysg voltak jellemzek. A szemben ll felek egyarnt alkalmaztk a tmad s a vdelmi harceljrst.
A KNDK (s a knai) erk a szovjet tapasztalatokat, s harcszati elveket alkalmaztk, melyet j rzkkel kombinltak a terlet erds-hegyes s fldrajzi viszonyainak lehetsgeivel. Az ellensg lgi flnyt pldul a barlangok, alagutak szleskr alkalmazsval igyekeztek ellenslyozni. Kihasznltk az ellensg gyengesgeit, pl: a technikai eszkzk tmeges alkalmazsa az utakhoz kttte az amerikaiakat, ezrt a jrhat irnyokban az erk kisebb rszvel lekt tevkenysget folytattak, mg a ferk tkarolsokat s megkerlseket alkalmaztak. Erltettk az jszakai harcot, mert itt nem rvnyeslt a lgi flny. A haditechnikban fleg a msodik vilghbors szovjet fegyvereket alkalmaztk. Itt kerltek elszr harci alkalmazsra a szovjet els sugrhajtmves replgpek a MiG-15-k. Igen jelents volt a Szovjetuni s a tbbi akkori szocialista orszg, anyagi-technikai tmogatsa a KNDK szmra. Haznk egy orvos csoportot s ms anyagokat kldtt a koreaiak segtsre.
Az amerikaiak s a dliek a msodik vilghborban felhalmozott amerikai tapasztalatokat hasznostottk. Az amerikaiak a gyzelem rdekben vratlan s meglep tmadsra trekedtek, s a szrazfldi erk tevkenysgt sszehangoltk a lgi- s haditengerszeti erk tmeges alkalmazsval. Tmads indtsra akkor vllalkoztak, ha jelents er s eszkzflnnyel rendelkeztek, melyet rendszerint igen ers lgi s tzrsgi elkszts elztt meg. A vdelmet rendszerint nlltmpontok rendszerre alapoztk, az llshbor kialakulsval a mlyen lpcsztt sszefgg vdelmi rendszer vlt jellemzv. Az amerikaiak is fleg a msodik vilghbors fegyvereket s technikt alkalmaztk. jknt jelent meg az arzenlban a csapatszlltsra alkalmas helikopter, a hajfedlzetrl indthat rakta, a „felperzselt fld”taktikjnak megfelel napalm s ms gyjteszkzk alkalmazsa. Jelents anyag s szemlyszlltsi feladatot ltott el az USA-Japn-Dl-Korea kztt mkd lgihd.
A koreai hborban a felek „nmrskletet” tanstottak, a harmadik vilghbor elkerlse kzs rdekk vlt! A Szovjetuni pl. nhny pilttl eltekintve kzvetlenl nem avatkozott be, Kna formlisan csak „nknteseket” engedett Koreba, az USA-ban a legendsan harcias (az atombomba bevetst is szorgalmaz) Mc Arthurt levltottk fparancsnoki beosztsbl.
| |