szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
Az els vilghbor a monarchia, illetve Magyarorszg szempontjbl
Az els vilghbor a monarchia, illetve Magyarorszg szempontjbl : Az 1917-es v esemnyei

Az 1917-es v esemnyei

  2007.08.27. 09:33

IV. RSZ.

 

IV. RSZ.

 

Hadmveletek 1917-ben

Tervek 1917-re

Az 1916-os esztend hadmveletei sorn az antant vesztesgei nagyobbak voltak ugyan a kzponti hatalmak vesztesgeinl, de az utnptls minden arcvonalon folyamatos volt. Az 1916—17 forduljn kialakult antant elkpzels 1917 tavaszra dnt tmadssorozatot tervezett. Nem volt teljesen egysges ez a dnts, mert br a nyugati arcvonalon ez elkpzelhetnek tnt, az orosz hadvezets inkbb valamilyen kompromisszumos befejezsben gondolkodott, nem kizrva az esetleges klnbkt sem.

Az j nmet hadsereg-fparancsnoksg (Hindenburg, Luddendorf) szintn dnt gyzelmet hoz nagy ltalnos tmadsra kszlt, de ezt 1917 msodik felre tervezte. Addig vdekeznek, s kzben megerstik a hadsereget. Ennek rdekben hatalmas fegyverkezsi programot dolgoztak ki. (Hindenburg program). Ennek keretben a lszer s aknavetgyrtst a ktszeresre, a lveg-, a gppuska-, s replgpgyrtst a hromszorosra kvntk emelni. A munkaer tovbbi militarizlsa rdekben bevezettk a „segdszolglat” trvnyt. Az antant tmads kivdsre az Arras s Soissons kztti arcvonal mgtt 120 kilomter szles szakaszon kiegyenestett vdelmi vonalat („Siegfried lls”) ptettek ki. Anglia ellen bevezettk a korltlan tengeralattjr hbort. A keleti arcvonalon Oroszorszg bels bomlsa miatti sszeomlsra is szmtottak, gy remnyeik szerin a nyugati arcvonalon csak egy frontos hbort kell majd vvniuk.

Az Osztrk—Magyar Monarchia politikai vezetse 1916—17 forduljn egyre inkbb hajlott a hbor kompromisszumos befejezsre. Ennek ellenre az v msodik felben a nmet tervekhez igazodva Olaszorszg ellen nagy offenzvt tervezett. A vesztesgek ellenre az osztrk-magyar hadseregnek mg volt tartsa. A hadvezets elkpzelseiben fontos helyet foglalt el az a gondolat, hogy az v msodik felben az orosz-romn arcvonalrl az erk zmt az olasz arcvonalra csoportosthatja, gy ott dnt flnybe kerlhet.

A 10. isonzi csata

Az 1917 tavaszra meghirdetett nagy antant tmads keretben az olasz hadszntren mjus12—jnius 8. kztt zajlott a 10. isonzi csata. 1917 tavaszra az olasz hadsereg jelentsen megersdtt mind a hadsereg ltszmban, mind fegyverzetben. 1917 tavaszra 16 j hadosztlyt lltottak fel s tovbbi 6 volt szervezs alatt. Fegyverzetk jelents rszt az antant szvetsgesek biztostottk. A nehztzrsgk ngyszeresre, a knny ktszeresre nvekedett.

A Monarchia sem ttlenkedett a 9. isonzi csata ta eltelt 6 hnap alatt, jelentkeny erstseket irnytott az olasz arcvonalra a Romniban felszabadult ktelkekbl. gy kerlt az 5. osztrk-magyar hadsereg llomnyba a 7. kzs gyalogos hadosztly s a 41. honvd hadosztly. Az olasz tmadssal szemben ll 5. osztrk-magyar hadsereg ereje 148 zszlaljrl 215-re, 1720 gppuskra, 915 knny, 347 kzepes s 63 nehz lvegre emelkedett. Az erviszony gy 2:1 volt az olaszok javra.

Az olasz tmads f clja Trieszt elfoglalsa volt. A mjus12-n kezdd tmads a trieszti irnyt lezr Hermada-magaslat elfoglalsra irnyult. Az olasz hadvezets elkpzelse szerint az olasz 3. hadseregnek a Hermada—Trtelj vonalt, mg az Isonz kzps folysnl llsban lev „grzi hadsereg”-nek a Kuk—Monte Santo—Monte St. Gabriele—S. Marco magaslatok vonalt kellett elfoglalnia. A 2. olasz hadsereg az arcvonal szaki szrnyn csak lekt tevkenysgre kszlt. Mjus7-n a tzrsgi tz az egsz arcvonalon felledt, majd 10-n s 11-n a repl-felderts is rendkvl meglnklt. Az ttrs helyein 12-n pergtzzel kezddtt a roham tzrsgi elksztse, ami kt napon tszakadatlanul tartott. 14-n dlben az Isonz kzps szakasznl s a Comen-i fennskon. Itt az osztrk-magyar XVII. s XVI. hadtest vdett. Az olasz tmegrohamok kzvetlenl a 62. s 57. kzs hadosztly llsaira zdultak, amelyek a vdk jl sszefogott tzben sorra sszeomlottak. Ks estre az olaszok a tmads slypontjt thelyeztk a Monte Santo magaslat irnyba, ahol a 25. npfelkel gyalogezred katonit kiszortottk llsaibl, elfoglalva a magaslatot. jszaka azonban az 57. hadosztly tartalka, a kassai 34. gyalogezred IV. zszlalja vratlan rohammal visszafoglalta a magaslatot. A XVI. hadtest arcvonaln Grztl keletre az 58. hadosztly s a dli szrnyhoz csatlakoz pozsonyi 14. hadosztly az olasz tmadsokat gyakori ellenlksekkel visszaverte. Mjus 20-ig az olaszoknak mindssze a Kuk magaslatot sikerlt tartsan elfoglalniuk.

Mjus23-n az olasz csapatok dnt rohamra indultak. 40 kilomter szlessgben bontakozott ki az elkeseredett kzdelem, ami minden eddigi sszecsapst fellmlt. A pergtzz fokozott tzrsgi elksztst 6 napon t kvettk az olasz rohamok llsaink ellen. A leghevesebb tmads a Hermada-irnyt lezr hadtestnket rte. A hadtest jobbszrnyn a 10., kzpen a 7., balra a 16. hadosztly vdte llsait. Az olasz tler csapatainkat a Jamiano-tl szakkeletre, lev magaslatokra szortotta vissza. Ezekrt, a magaslatokrt heves, hullmz harc kezddtt, az egyes magaslatok tbbszr cserltek gazdt, mg vgl a tler gyztt. Msnap, mjus24-n az olaszok friss erket bevetve folytattk a tmadst. A 7. hadosztly arcvonaln a nagyvradi 37. gyalogezred vratlan ellentmadsa Jamiano mellett hrom magaslatot foglalt vissza, amit 18 rohammal szemben meg is vdelmeztek. Ezt kveten az elrevont 9. hadosztly az utols elvesztett llsokat is visszafoglalta. Az olaszok mjus28-ig folytattk az elsznt rohamaikat a 10. s 9. hadosztly llsai ellen. Az arcvonal dli szrnyn Konstanjevica kzsgnl a 17. kzs s a 41. honvd gyalogos hadosztly tntette ki magt. Mjus28-n az olasz hadvezets beszntette a tmad hadmveletet. Ekkor azonban a vdknek nylt alkalmuk egy kisebb visszacsapsra. A kolozsvri 35. kzs gyaloghadosztly ekkor rkezett az arcvonalba a romn hadszntrrl. A jnius4-n indtott tmadsban a 28., s 35. hadosztly rszei s a 12. hegyi dandr vett rszt. A tmads a Hermada magaslattl nyugatra tt sikerrel jrt. Teljesen visszafoglaltk a Jamiano melletti magaslatokat, 4 olasz dandrt felmorzsoltak, 7000 olasz foglyot ejtettek, majd az olasz ellentmadsokat sikeresen visszavertk.

A vres csata eredmnye: a plavai Isonz-kanyarban egy kis sv, (a Kuk-hegyht) s a Comen-i fennsk dli rszn 2 kilomter mlysg trnyers az olaszok javra. A szerny sikerrt az olasz hadvezets nagy rat fizetett: 159 ezer f vesztesg (36 000 halott, 96 000 sebeslt, 27 000 fogoly). A vdk vesztesge: 76 300 f (7300 halott, 45 000 sebeslt s 23 400 fogoly.) A hadvezets az 5. hadseregnket a 10. isonzi csata els idszakban az „Isonz-hadsereg” nvvel tntette ki. Cadorna tbornok az olasz vezrkar fnke az isonzi sikertelensgek utn jnius10-n Asiagonl kezdett tmadst, amit a hnap vgig erltetett, de itt is csak jelentktelen sikert rt el, jelents vesztesgek rn.

Az orosz arcvonal esemnyei 1917 nyarn

Nmetorszg nem szmolt azzal a lehetsggel, hogy 1917 tavaszn-nyarn, az orosz arcvonalon komoly hadmveletre kerl sor, gy tartalkait a nyugati arcvonalra szlltotta a nagy antant tmads kivdsre. Mivel a nyugati arcvonalon az antanttmads kudarcot vallott, szksgess vlt, hogy az orosz tmads nmet csapatokat vonjon el nyugatrl. Az orosz tmadsnak teht fontos szerepet szntak a nmet erk megosztsban. Az elkpzels be is vlt, mert az orosz elkszletek hatsra a nmet hadvezets jnius vgn hat hadosztly tszlltst kezdte meg nyugatrl a keleti arcvonalra. Igy jnius vgn, az orosz fronton a kzponti hatalmak 126 gyalogos- s 21 lovashadosztlya llt szemben Oroszorszg 221 gyalogos s 37 lovashadosztlyval, de az orosz hadosztlyok zme hinyosan volt felszerelve, rossz volt az utnptlsuk. A forradalmi szellem terjedse s a hadsereg bomlsa miatt ezek az alakulatok mr csekly harcrtket kpviseltek. A nagy tmadst az orosz Dlnyugati Front arcvonaln terveztk, gy mint az elz vben a kezdetben sikeres „Bruszilov-offenzvt”. A hadmveletet is maga Bruszilov tervezte, ksztette el s irnytotta, aki ekkor mr az orosz hadsereg fparancsnoka volt. A tmadst mgis az orosz Ideiglenes Kormny hadgyminiszterrl, Kerenszkijrl neveztk el „Kerenszkij-offen-zvnak”. A tmads slypontjban — Kelet-Galciban Brzezanytl szakra s dlre 65 kilomteres arcvonalszakaszon — 31 hadosztllyal s 1328 lveggel kvntak tmadni. Els lpsknt Lemberget s Drohobyczot kellett elfoglalni, ezt kveten terveztk a teljes osztrk-magyar hader sztzzst. A sikeres fcsaps utn a tbbi frontszakaszon kisegt csapsok kezddnek, hogy a nem tmadott arcvonalszakaszokrl se lehessen a tartalkokat tcsoportostani.

Az osztrk-magyar hadvezets idben felfedte Bruszilov elkszleteit s 29 nmet, osztrk-magyar s trk hadosztlyt helyezett kszenltbe az orosz tmads elhrtsra. A tmads jlius1-jn kezddtt, hrom napos tzrsgi elksztssel. Az ttrsi szakaszon ltrehozott slykpzs eredmnyekppen az orosz tmads Sztaniszlaunl 20 kilomter mlysg betrst rt el, azonban jlius kzepre teljesen kifulladt. Ugyangy kifulladtak az szaki, a nyugati s a romn frontszakaszokon vgrehajtott tmadsok is. Jlius19-n kapcsoldtak az tkzetbe a nyugati arcvonalrl tcsoportostott nmet hadosztlyok, amelyek ellentmadst indtottak Zlocov trsgbl Tarnopol irnyba. A vratlan ellentmads hamar ttrte az orosz vonalakat s augusztus els napjaira nemcsak az offenzva sorn elfoglalt terleteket foglaltk vissza, de Kolomea, Tarnopol s Czernovitz is az osztrk-magyar hadsereg kezre kerlt. Ezzel a Monarchia ismt visszaszerezte Bukovint s Kelet-Galcit. A tovbbi tmadsra azonban nem maradt sem er, sem id, mert az augusztus vgre tervezett jabb olasz offenzva elhrtshoz minden erre szksg volt.

Az 1917-es februri oroszorszgi forradalom mg nem vltoztatott az addigi orosz klpolitikn, de az oroszorszgi katonatmegek hborban tartsa egyre nehezebb volt. Az talnos bkevgyat tovbb fokoztk a szocilis feszltsgek, amelyek az v vge fel jabb forradalomba csaptak t. Az 1917 szn megszervezd j hatalom, amelynek lre az orosz bolsevikok kerltek, 1917 vgn fegyversznetet, majd 1918 tavaszn klnbkt kttt a kzponti hatalmakkal. Oroszorszg jelents terleteket volt knytelen tengedni a bke fejben. gy tnt, hogy a nmet keleti arcvonal felszabadulsval a nyugati arcvonalon tlslyt tud teremteni, azonban az Amerikai Egyeslt llamok hadba lpsvel ez a lehetsg a semmibe veszett.

A 11. isonzi csata

A nyugati arcvonalon kibontakoz nagy antanttmadssal (harmadik ypres-i csata) egy idben az olasz hadvezets minden eddiginl nagyobb tmad hadmveletre kszlt az Isonznl. Minden korbbit, meghalad ercsoportostst hoztak ltre az olaszok. 51 hadosztly s 5200 lveg sorakozott fel a Monarchia 29 hadosztlyval s 1450 lvegvel szemben. A 11. isonzi csata augusztus11-n kezddtt s szeptember12-ig tartott. Az olasz hadvezets az arcvonal szaki szrnyn a Bajbsizza fennskon, dlen a Karsztos-fennskon a Hermada-magaslat irnyba trtn ttrssel, ketts tkarols tjn kvnta elrni cljt, elfoglalni Triesztet.

A vdelemre berendezkedett osztrk-magyar csapatok helyzete rendkvl nehz volt. A sztrombolt kietlen trsg, a temetetlen halottak, patknyok s fertzs, a 10. isonzi csatban killott fradalmak mellett komoly gond volt az ellts biztostsa. Az lelem, de fknt az ivvz elteremtse szinte megoldhatatlan feladat volt. Hogy a szemlyi llomny lelmezst megoldjk, a lovak egy rszt levgtk, ami viszont a szlltst neheztette meg. Ennek ellenre a vdk hihetetlen szvssggal vertk vissza az olasz rohamokat. A Bainsizza fennskon napokig hullmz harc utn csak a teljes felbomls vagy megsemmisls ell vonultak vissza a Log—Kal—Vrhovec—Madoni—Zagorje—Monte San Gabriele vonalra. Dlen, a Hermada eltti arcvonalszakaszon is napokig tartott a tmadsok, ellentmadsok sorozata, mg az olaszok jelentktelen trnyerssel augusztus29-n beszntettk a harctevkenysget. Az arcvonal kzps szakaszn ll Monte San Gabriele hegy elfoglalsrl azonban nem tettek le. Mivel kulcsfontossg magaslat volt az olaszok tovbbi hadmveleteihez. A Monte San Gabriele ellen mr szeptember4-n megindultak az olasz tmadsok. Az itt vdekez s mr csak maradvnyaiban ltez 57. hadosztlyt ekkor vltotta fel a 106. npfelkel hadosztly kt ezrede. Az olaszoknak sikerlt elfoglalniuk a magaslat gerinct s 1000 npfelkelnk fogsgba kerlt. Ezt kveten egy ellentmadssal visszafoglaltk a gerincet, s sikeresen tartottk az olasz tmegrohamokkal szemben. A nagy vesztesgek miatt az olaszok ekkor tzrsgi tzzel akartk a vdket elpuszttani. A tzrsgi tz szeptember8-tl kt napon t tartott, s kzel 45 000 lvedket lttek ki a hegyre. Ezt kveten indult rohamra kt olasz dandr, de a megfogyatkozott vdk most is visszavertk a rohamot. A nagy vesztesgek miatt szmolni lehetett a hegy feladsval, de ekkor rkezett be a 14. kzs gyalogezred s a 20. honvd hadosztly. A berkez tartalkok tmadsba mentek t. A budapesti 1. s a szkesfehrvri 17. gyalogezred a Monte San Gabriele hegyre vonult. A 20. honvd hadosztly ettl kezdve minden tmadssal szemben sokszor emberfeletti kzdelemben vdelmezte a csapataink szmra ltfontossg hegyet. A 11. isonzi csata ezzel vget rt. A vesztesgeink nagyok voltak: 10 563 halott, 52 150 sebeslt, 35 041 eltnt. Az olasz vesztesgek: 40 000 halott, 108 000 sebeslt s 18 000 eltnt. Kt s fl v alatt 11 isonzi csatban az olaszok elfoglaltak egy 10-12 kilomter mlysg terletsvot.

A caporetti ttrs

1917 tavaszn s nyarn az antant nagy tmad hadmveletei zajlottak, a kzponti hatalmak kszltek az v msodik felben indtand offenzvjukra, kzben csak vdekeztek minden arcvonalon. A nmet hadvezets gy rtkelte, hogy a „Kerenszkij-offenzva” az orosz erket a dli arcvonalszakaszon elhasznlta, ezrt a Baltikumban viszonylag kisebb erkkel is sikereket rhetnek el. gy kerlt sor szeptember1-jtl a Riga elleni hadmveletre, melynek sorn elfoglaltk a vrost, majd az 1. vilghborban a nmetek ltal vgrehajtott egyetlen nagyobb partraszllsi mveltvel oktber12—21 kztt a Riga eltti szigeteket is elfoglaltk. gy szmtottak, hogy az orosz fronton mr nem vrhat semmi jelents orosz akci. A nyugati arcvonalon viszont csak 1918 tavaszra terveztk a nagyszabs offenzvjukat, gy most lehetsg nylott egy nagyobb hadmvelet vgrehajtsra az olasz fronton.

Az olasz hadsereg a hadba lpstl eltelt kt s fl esztend alatt tizenegy esetben ksrelte meg az osztrk-magyar dlnyugati arcvonal ttrst s Trieszt elfoglalst. A vdelemre berendezkedett osztrk-magyar csapatok azonban minden esetben meghistottk az olaszok szndkait. A 11. csatban, br Trieszt elfoglalst ismt sikerlt megakadlyozniuk, az arcvonal kzps szakaszn knytelenek voltak az Isonz foly vdelemre kivlan alkalmas terepszakaszrl visszavonulni. A folyn csupn a tolmeini hdf maradt szilrdan az osztrk-magyar csapatok kezben. A csata utn a Flisch—Tolmein—Mt.San Gabriele—Duino vonalban megszilrdul arcvonal az osztrk-magyar erk szmra igen kedveztlen terepszakaszon hzdott. Az elszenvedett vesztesgek s az arcvonal meghosszabbodsa kvetkeztben egy jabb olasz tmads visszaverse ktsgess vlt. A helyzeten csak az arcvonal megrvidtse s kedvezbb vdelmi terepszakaszok, elfoglalsa segthetett. Az j vdelmi terepszakaszt az olasz hadsereg mgtt a Tagliamento foly vonalban vlasztottk meg s elfoglalsrt az olaszokat megelz gyors, tmad hadmveletet terveztek indtani. A tervezett tmadshoz azonban a Monarchia sajt ereje mr nem volt elegend s Nmetorszg segtsgt krte. A nmetek a tmadshoz ht nmet hadosztlyt adtak. Ezekbl, az erkbl, valamint nyolc osztrk-magyar hadosztlybl egy j hadsereget (14. hadsereg) hoztak ltre s az Isonz hadseregcsoporttal, egytt (1., 2. Isonz hadsereg) a dlnyugati arcvonal-parancsnoksg al rendeltk.

Az olaszok a 11. isonzi csatban az arcvonal kzps szakaszn sikereket rtek el. Az eredetileg kitztt clt, az ellensg arcvonalnak ttrst vgrehajtani nem tudtk ugyan, de az itt tmad 2. s 3. hadsereg, kedvez feltteleket teremtett az jabb tmadshoz. A csata utn az antant segtsgvel azonnal megindultak az jabb tmads elkszletei. Az elkszts ideje alatt rteslt az olasz hadvezets a kzponti hatalmak kszl tmadsrl. Br az osztrk-magyar hadsereg szkevny tisztjei a kszl tmads idejt s irnyt meglehets pontossggal elrultk, az olasz vezrkar az egymsnak ellentmond feldert jelentsekbl nem tudta a fcsaps vrhat irnyt megllaptani. Emiatt az jabb tmads tervt feladva, az arcvonal teljes szlessgben vdelembe akart tmenni. Az antant azonban ehhez nem jrult hozz s jabb tmadst kvetelt. Az olasz vezrkar mindkt kvetelmnynek eleget akart tenni s felems intzkedseket adott ki. Elhatrozsnak lnyege a vdelem volt, azonban az arcvonal kzps rszn lv csapatokat tmad csoportostsban hagyta. A vdelem elksztett jelleg volt fa-fld erdkkel s beton gppuskafszkekkel, sziklba ptett tmpontokkal megerstve. Erejt a termszetes akadlyok is nveltk. Megszervezsre egy hnap llt az olaszok rendelkezsre. A 2. olasz hadsereg erit s eszkzeit a jobbszrnyon csoportostva ktlpcss hadmveleti felptsben vdett a Rombon hegytl (Flischtl kzvetlenl szakra) a Wippach folyig (Grztl dlre 5 kilomter-re) terjed 60 kilomter szles svban Az els lpcs tizennyolc hadosztlybl s egy dandrbl llott, a msodik lpcs hat hadosztly erej volt. A hadsereg jobbszrnyn lev csapatok tmad csoportostsban maradva rendezkedtek be vdelemre. A balszrnyon lv hadtest hrom hadosztlya szles arcvonalon folytatott vdelmet. A hadsereg kzepe mgtt a hadszati tartalkbl hrom hadosztlyt s egy dandrt csoportostottak Cividale—Ipplis—Azzida krzetben. A vdelem kt vdvbl llott, mlysge 20-25 kilomter volt. A 8-10 kilomter mly els vdv, amelyben az els lpcs hadtestek vdtek egy lpcss harcrendben, hrom nem sszefgg llsbl llott. Ezek mindegyike egy-egy lvszrokkal s tbb tmponttal volt kiptve. Az els vdv mgtt 3-4 kilomterre lev 8-10 kilomter mly msodik vdvet a hadseregtartalk szllta meg. Ez csak tmpontszeren volt kiptve. A vdllsokat az uralg magaslatokon s a gerinceken vlasztottk meg, a vlgyeket nll tmpontokkal s oldalaz tzzel zrtk le. Az olasz vdelmet a mlysgben, a bkeidszakban ptett erdk egsztettk ki. A 3. olasz hadsereg a 2. hadseregtl jobbra, a Wippachtl a tengerig 13 kilomter szlessgben egylpcss hadmveleti felptsben rendezkedett be vdelemre. Az els lpcs ht hadosztlybl llott, a hadsereg tartalk kt hadosztlya a balszrny mgtt 25-30 kilomter-re helyezkedett el krletben. A hadsereg mgtt a hadszati tartalkbl ngy hadosztly csoportosult a peremvonaltl 30-45 kilomter tvolsgra. A 3. hadsereg vdelmre jellemz, hogy csak egy vdvbl llott, de tbb mint szzezer tonna cementet s tsks drtot hasznltak fel megerdtsre.

A kzponti hatalmak hadvezetsge a tervezett hadmvelet cljaknt az olasz 2. s 3. hadsereg, valamint az nll 12. hadtest erinek megsemmistst s az arcvonal megrvidtse rdekben a Tagliamento mentn vdelemre kedvez terepszakasz elfoglalst tzte ki. A hadmvelet elgondolsa: firnyban a dlnyugati arcvonal hrom hadseregvel (sszesen harmincht hadosztly), msodrend irnyban a karinthiai arcvonal egy hadseregvel (hrom hadosztly) csapst mrni az olasz erkre s birtokba venni a Fella vlgyt, valamint a Tagliamento terepszakaszt. Az osztrk-magyar hadvezets az ellensg helyzett rtkelve arra a kvetkeztetsre jutott, hogy a fcsaps legclszerbb irnya a tolmeini s flitschi medencken t Cividale, illetve Tarcento. Eszerint hatrozta meg a dlnyugati arcvonal feladatt: A fcsapst a jobbszrnyon mrve kzelebbi feladatknt birtokba venni a sksgot szeglyez hegyeket s az Isonz als folysnak vonalt; tovbbi feladatknt kijutni a Tagliamento terepszakaszra. A kzelebbi feladat mlysge 5-40, a tovbbi feladat 35-80 kilomter volt. A hadsereg az erk s eszkzk zmt a balszrnyon csoportostva egylpcss hadmveleti felptsben kszlt fel a tmadsra. Az els lpcsben ngy hadtest 12 hadosztlya helyezkedett el, hadseregtartalkban hrom hadosztly volt a balszrny mgtt. A hadsereg fcsapsnak irnyban Mrzli-Selo terepszakaszn a 3. s 51. nmet, valamint a 15. osztrk-magyar hadtest csoportosult azzal a feladattal, hogy Tolmein—Selo terepszakaszn 6 kilomter szlessgben trje t az ellensg vdelmt, majd tmadst az Isonz vlgyben s a Kolowrat hegysg gerincn Caporetto irnyba kifejlesztve, kzelebbi feladatknt vegye birtokba az ellensg els vdvt. Tovbbi feladatknt a hadtesteknek egyttmkdve a vlgyekben irnyok szerint kellett a tmadst tovbbfejleszteni az ellensg msodik vdvnek birtokbavtele cljbl. A kisegt csapst az n. Krauss-csoport (1. hadtest) ngy hadosztlya mrte a hadsereg jobbszrnyn azzal a feladattal, hogy a flitschi medence teljes szlessgben (3 kilomter) trje t az ellensg vdelmt, majd Flitsch—Saga irnyba tmadva kzelebbi feladatknt vegye birtokba az ellensg els vdvt. A tovbbiakban Tarcento-Gemona irnyba elretrve kellett kijutnia az ellensg balszrnynak oldalba s egy hadosztllyal a Fella vlgy irnyba tmadva, a 10. hadsereggel egyttmkdsben, biztostania kellett szaki irnybl a 14. hadsereget. A hadtestek kzelebbi feladatnak tlagos mlysge 10-15 kilomter, a tovbbi feladat 20-30 kilomter volt. A hadtestek harcrendje ktlpcss, a hadosztlyok a helyzettl fggen egy-kt lpcss volt, ers tartalkkal. A jobbszrnyon ttr egyik hadosztly harcrendje hrom lpcss volt. Az ezredek egy-hrom lpcsben tmadtak.

A kzponti hatalmak hadvezetse kzs megllapodssal a tmads kezdett oktber22-re tzte ki. A 14. hadsereg sszpontosulsa a klagenfurti s laibachi medenck terletn szeptember10-n kezddtt. A szksges erket s eszkzket a nyugati, keleti s romniai hadszntrrl indtottk tba. A vasti szllts vgrehajtst 30 nap alatt, oktber10-ig be kellett fejezni. A szlltsokra 100 ezer darab vasti kocsit vettek ignybe. Harminc nap alatt 2400 szztengelyes vonat, nyolc vasti vonalon szlltotta az lert s a szksges felszerelst. Ezen kvl kt tbori vasutat s tbb drtktlplyt ptettek. A megindulsi krletek tlagos tvolsga az sszpontostsi krlettl 80 kilomter volt. Az erk s eszkzk elrevonshoz mind a klagenfurti, mind a laibachi medenckbl 2-2 hegyi tvonal llott a hadsereg rendelkezsre. Az utak az lland eszs miatt igen rossz llapotban voltak. Az tjavtsi, karbantartsi munkkra 83 ezer ft (80%-ban hadifoglyokat) alkalmaztak. A kijellt menetvonalakon igen gondosan szerveztk meg a forgalomszablyzst. Nappal a forgalom sznetelt. A tzrsg elrevonsa a nehz hegyi terepen nagy nehzsggel jrt s csak oktber 22-n fejezdtt be. A lvegek zmt kzi ervel kellett a hegyi tzelllsokba felvontatni. A gyalogsg elrevonst a rossz idjrs, valamint az utak llapota kvetkeztben szintn csak 22-n sikerlt befejezni, ezrt a tmadst 24-re halasztottk. Gondosan szerveztk meg a hadmvelet lczst. A nmet hadosztlyokat kerl utakon szlltottk az sszpontostsi krletbe. Az ignybevett vastvonalak kzl hrom vonalon megtveszt szlltmnyokat irnytottak az arcvonal dli szrnyra. A 14. hadsereg parancsnoka (Otto von Below gyalogsgi tbornok) ugyanekkor feltn utazst tett Dl-Tirolban. Nmet alegysgek az arcvonal klnbz pontjain vllalkozsokat hajtottak vgre. A szksges szemrevtelezseket a nmet tisztek osztrk egyenruhban vgeztk. A tmad nmet hadosztlyokat a megindulsi krletbl csak a tmads eltti este vontk elre a megindulsi llsba. A csapatokat a 14. hadsereg kivtelvel a tmads kezdetig sem lervel, sem a szksges anyagokkal nem tudtk teljes mrtkig feltlteni. Az Isonz hadseregcsoport tbb hadosztly 50%-os feltltttsg volt. Vgeredmnyben a dlnyugati arcvonal az albbi erkkel s eszkzkkel kezdte meg a hadmveletet: harmincht hadosztly, 3975 lveg s aknavet, 81 mszaki szzad (ebbl 6 hidsz) s 68 ezer l. A gpkocsik szllttere mindssze hatezer tonnt tett ki. A csapatok mozgkonysga alacsonyfok volt.

Oktber24-n a flitschi medencben 02,00—03,30-ig gztmadst hajtottak vgre az olaszok els s msodik llsra. 06,00-kor megkezddtt a tzrsgi elkszts az ellensg tzrsgi llsaira. 07,00-kor az aknavetk megkezdtk az rkok s tmpontok lvst. Az ezt kvet rkban (Flitschnl 9-ig) a tzrsgi elkszts kiterjedt az els s msodik llsra, valamint a vlgyeket oldaloz tmpontokra. Az elkszts alatt a gyalogsg megkezdte elremozgst a rohamvonalig s 08,00-kor (a Krauss csoportnl 09,00-kor) megindtotta a rohamot. Az ttrsi szakasz kzepn s a jobbszrnyon Caporetto irnyba tmad hadosztlyok az Isonz vlgyben lev llsokat hrom ra alatt ttrtk s kijutottak az els vdv mg. Az esti rkban elfoglaltk Caporettt, majd a Natisone vlgy irnyba tmadva, a nap vgre elrtk a msodik vdvet. Az ttrsi szakasz balszrnyn a nehz hegyi terepen tmad hadosztlyok csak jflre vettk birtokba a harmadik llst. A tlk balra tmad hadtest erre az idre a msodik llst foglalta el s tbb helyen betrt a harmadik llsba is. A msodrend irnyban tmad Krauss csoport hrom ra alatt ttrte az els s msodik llst, majd elretrst Saga irnyba folytatva estig ttrte az els vdvet s birtokba vette a Sagt. A hadtestek a balszrny kivtelvel a nap vgre teljestettk a kzelebbi feladatot. (A balszrny hadtest csak a msodik nap kzepre.)

A hadmvelet msodik napjn az olasz hadseregtartalkok Robic—Caporetto, illetve Luico—Caporetto irnyban ellencsapst hajtottak vgre, azonban rszenknti harcbavetsk kvetkeztben az ellencsaps eredmnytelen maradt. A nap folyamn megkezddtt a 2. olasz hadsereg felbomlsa. A tmadk folytattk a siker tovbbfejlesztst s a nap vgre tbb helyen, betrtek a msodik vdvbe, illetve kedvez terepszakaszokat foglaltak el a vdv eltt. A Krauss csoport jobbszrnya bekertette az ellensgnek a Rombon hegynl lev csoportjt, s ezzel megknnytette a 10. hadsereg tmadst. A hadseregparancsnok a csapatok harmadik napi feladatul a msodik vdv birtokbavtelt s a visszavonul ellensg ldzst rendelte el. Az elnyomulst a lemaradt tzrsg bevrsa nlkl is folytatni kellett, tekintettel arra, hogy az ellensg sem rendelkezett szmottev tzrsggel. A 2. olasz hadsereg katoni fegyverzetket, felszerelsket elhagyva, rendfokozatukat letpve, igen sokan polgri ruhba ltzve menekltek a sksg fel s csak nhny helyen fejtettek ki ellenllst a msodik vdvben. A 14. hadsereg balszrny hadtestei a tovbbi feladatot teljestve, a nap folyamn birtokba vettk a msodik vdvet s a kzeli hadmveleti mlysgben hrom sszetart irnyban Cividale fel folytattk az ellensg ldzst. A hadseregtartalk 13. hadosztly a Natisone vlgyben kerlt elrevonsa a 3. hadtest mgtt. A Krauss csoport egy hadosztlya a jobbszrnyon Resiutta irnyba trt elre. A csoport balszrnyn a hadseregparancsnok egy hadosztlyt alrendelt azzal a feladattal, hogy gyorstsa meg az elretrst Gemona irnyba, a hadsereg kzelebbi feladata terepszakasznak mielbbi elrse rdekben. A negyedik napon a 14. hadsereg folytatta a sztvert ellensg ldzst s elfoglalta Cividalet, a sksg kapujt. A hadsereg eri 25-40 kilomter mlysgben a nap vgre ltalban elrtk a kzelebbi feladat terepszakaszt. A jobbszrnyon tmad Krauss csoport lemaradva, csak a sksgot szeglyez hegyek egy rszt tudta megszllni, Tarcento s Gemona birtokbavtele nem sikerlt.

Az arcvonal msodrend irnyban tmad Isonz hadseregcsoport csak lassan nyert trt. Nagyobb eredmnyt csak a 2. Isonz hadsereg rt el, amely a 14. hadsereg balszrnyhoz csatlakozva, a nehz hegyi terepen ngy nap alatt 15 kilomtert trt elre. A gyenge 1. Isonz hadsereg az elksztett llsokban szvsan vdekez 3. olasz hadsereggel szemben szmottev eredmnyt nem rt el. A hadmvelet harmadik napjn a 14. hadsereg sikeres elretrse kvetkeztben a 3. olasz hadsereg is knytelen volt megkezdeni a visszavonulst, ezzel az Isonz hadsereg az Isonzn tkelve elfoglalta a fontos Korada magaslatot, az 1. Isonz hadsereg hdft foglalt a foly als folysnl. A hadseregcsoport csapatai a negyedik nap vgre (oktber 27.) 5-15 kilomtert elretrve elrtk a kzelebbi feladat terepszakaszt.

A vratlanul kibontakoz nagy siker kvetkeztben az osztrk-magyar hadvezets az eredeti elhatrozst megvltoztatva, j hadmveleti clknt a Piave s azon tl a Brenta foly elrst tzte ki. Ennek rdekben a dlnyugati arcvonal-parancsnoksg a 14. hadsereg eddigi dlnyugati irny elretrst meglltotta s oktber26-n este a hadsereget nyugati irnyba val tmadsra utastotta azzal a feladattal, hogy menetbl kelljen t a Tagliamenton s fejlessze ki a tmadst a Piavig. A 14. hadsereg parancsnoka azonban felismerve, hogy a 3. olasz hadsereg mg jelents ervel rendelkezik, elssorban azt akarta sztzzni. Ezrt a 14. hadsereg tmadst tovbb folytatta az eredeti irnyba s a 3. olasz hadsereg teljes bekertst tervezte. Az arcvonal-parancsnoksg a kvetkez napon ltva, hogy a 14. hadsereg dlnyugati irny elretrse lehetv teszi a Tagliamentotl keletre lev olasz erk bekertst, jvhagyta a 14. hadsereg parancsnoknak elhatrozst s az elz napi parancst helyesbtve a tmads Codroipo irnyba val folytatsra adott utastst. Egyidejleg utastotta a hadseregparancsnokot tartalkainak elrevonsra, s egy hadosztllyal megerstette a hadsereget. Az arcvonal-parancsnoksg helyesbtett elhatrozsrl az Isonz hadseregcsoportnak nem volt tudomsa. A hadmveleti magasabb egysgek vezetsi pontjai nem telepltek elre s a nagy tvolsg miatt az sszekttets az alrendeltekkel megszakadt. Nem volt sszekttets a 2. Isonz hadsereg jobbszrnyn lv hadosztlyok s a hadsereg trzse kztt sem. Ezrt ezek a hadosztlyok a 14. hadsereghez csatlakoztak s annak balszrnyn tmadtak dlnyugati irnyba Latisana fel.

A 14. hadsereg trzse oktber29-n Cividaleba teleplt elre, ugyanakkor elljrival s tartalkaival valamint a szomszdokkal val sszekttetse megszakadt. A hadsereg ebben a helyzetben is tovbb folytatta az ldzst, de annak temt megfelel gyorscsapatok (gpkocsiz., gyalogsg, lovassg, kerkprosok) hinya miatt fokozni nem tudta. A vzi akadlyok lekzdshez sem rendelkezett kell tkelsi eszkzzel. A napok ta harcol csapatokon a fradtsg jelei mutatkoztak s lszerhiny lpett fel. A tartalkok, s a szksges anyagi eszkzk elrevonsa, az utak rossz llapota, valamint a forgalomszablyozs elhanyagolsa miatt nem vlt lehetv. Oktber 9-n a 14. hadsereg csapatai birtokba vettk Udint, a Tagliamen-ttl keletre lev orszgrsz kzpontjt. A jobbszrnyon tmad 1. hadtest Gemont foglalta le. A hadsereg csapatai megkezdtk a harcot a Tagliamneto tjrirt, ezzel egyidejleg folytattk a tmadst az olasz erk bekertsre. A hadseregparancsnok utastotta a 3. hadtestet, hogy a foly tjrit elrevetett osztagokkal vegye birtokba. A hadtest gyorscsapatok hinya miatt feladatt nem tudta vgrehajtani, az olaszok a hidakat felrobbantva megakadlyoztk az tkelst. A nap folyamn a hadseregparancsnok erit a balszrnyra csoportostotta t s az itt tmad 15. hadtestet elnyomulsnak meggyorstsra utastotta. A hadtest elretrse kvetkeztben a 3. olasz hadsereg teljes bekertse csak rvid id krdse volt.

Ebben a helyzetben a 14. hadsereg dlnyugat fel elretr hadosztlyai az Isonz hadseregcsoport elrenyomul hadosztlyaiba tkztek, amelyek az oktber26-i parancs alapjn nyugati irnyba tmadtak. Az Isonz hadseregcsoport parancsnoksga a kialakult helyzetrl egyltaln nem volt tjkozdva. Miutn nem ismerte az arcvonal-parancsnoksg jabb intzkedseit, ragaszkodott az elz parancshoz s a 14. hadsereg balszrnyn lev hadosztlyait nyugati irny elnyomulsa utastotta. Az ellenttes parancsnok kvetkeztben a hrom hadsereg csapatai sszekeveredtek s csak 31-n tudtk azokat rendezni. Ezzel a 3. olasz hadsereg szmra lehetv vlt, hogy erinek zmt kivonja a bekertsbl. Az olaszok Latisannl visszavonultak a Tagliament nyugati partjra s felrobbantottk a hidat. Oktber31-n a kzponti hatalmak csapatai megksreltk a menetbl val tkelst, ez azonban az eszkzk hinya, valamint a megersdtt olasz ellenlls miatt sem sikerlt. Az tkels csak november2-n kezddhetett meg. Ez lehetsget adott az olasz csapatoknak a Piavhez val rendezett visszavonulsra, ahol a nyugati parton a kzben berkez antant hadosztlyok segtsgvel szilrd vdelmet ptettek ki. A tmad csapatok tbb sikertelen tkelsi ksrlet utn a foly keleti partjn rendezkedtek be vdelemre. A nmet hadosztlyokat visszaszlltottk a nyugati hadszntrre. Az arcvonal megmerevedett s a hbor vgig vltozatlan maradt.

 

     
Pontosid
     
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG