|
A nmet-szovjet hbor I.
2007.09.09. 19:27
I. Rsz.Ebben a rszben mutatjuk ben a nmet-szovjet hbor esemnyeit a kirobbanstl moszkvai csata befejezsig.
Nmetorszg s a Szovjetuni katonapolitikai helyzete 1941. jniusban
Nmetorszg klpolitikai programjban a Szovjetuni megsemmistse kpezte a legfontosabb lncszemet. A hitlerista vezetk a szocialista rendszer trsadalmi s gazdasgi erejnek vlt gyengesgre, klpolitikai elszigeteltsgre, fegyveres erinek felkszletlensgre alapoztk terveiket. A hadjratot rendkvl gondosan, csaknem egsz Eurpa gazdasgi s katonai erforrsaira tmaszkodva ksztettk el. Nmetorszg fegyveres erejnek ltszma 1941 tavaszra 7254000 fre, hadosztlyainak szma pedig 214-re emelkedett. Csak 1940 sztl 1941 tavaszig 58 hadosztlyt, kztk 11 pnclost s 8 gpestettet hoztak ltre. A nmet Vder-parancsnoksg (OKW) s a hadernemek vezrkarai mr 1940 msodik felben dolgoztak a Szovjetuni megtmadsnak elksztsn „Ott” fednv alatt. A tbb vltozatban elksztett tervek mindegyikben a harckocsik, a lgier s a gyalogsg meglepetsszer, nagy erej csapsval szmoltak. Hitler 1940. december 18-n rta al a Szovjetuni elleni hbor megindtsra vonatkoz 21.szm direktvjt, amely a Barbarossa (Fall Barbarossa) fednevet kapta. A hadjrat terve hrom hadszati arnyt jellt meg:
- f hadszati irny: Vars-Szmolenszk-Moszkva, amelyben a Kzp HDSCS-nak kellett tmadnia, llomnyban a 9. s 4. tbori hadsereggel (tb HDS) valamint a 2. s 3. pnclos csoporttal (pc csop).
- Kelet-Poroszorszg terletrl Pszkov-Leningrd irnyban az szak HDSCS erit (18. s 16. tb HDS, 4. pc csop) terveztk alkalmazni:
- Lublin trsgbl Zsitomir-Kijev-Rosztov irnyban a Dl HDSCS-nak (6., 17. s 11. tb HDS, 1. pc csop, 3., 4., romn (r) HDS) kellett mrnie a csapst:
- az szak HDSCS tevkenysgt az 1., a Kzp HDSCS-t a 2., a Dl HDSCS-t pedig a 4. lgiflottnak (LF) kellett tmogatnia. A 2. tb HDS a szrazfldi hader fparancsnoksgnak tartalkt kpezte. szak-Finnorszg terletrl a „Norvgia” nmet HDS-nek nllan kellett tmadnia a murmanszki s kandalaksai irnyban, illetve szksg esetn a finn Karlia s Dlkeleti HDS-gel egyttmkdve segteni az szak HDSCS-ot feladata vgrehajtsban. Az OKW gy vlte, hogy a Vrs Hadsereg feri a nyugati hatrok mentn a Dnyeperig s a Nyugati-Dvinig terjed mlysgben helyezkednek el. Ezek megsemmistse, visszavonulsuk megakadlyozsa, a Nyugati-Dvina s a Dnyeper vonalnak az elrse, a mozgsts vgrehajtsnak meggtolsa, az e trsgben lv katonai s polgri vezets megbontsa, ltfontossg terletek birtokbavtele kpezte a „Barbarossa” terv kzelebbi hadszati cljt. Tovbbi hadszati feladatknt rgztette Leningrd, Moszkva, Kijev s a Donyec-medence menetbl val birtokbavtelt, majd az Arhangelszk-Volga-Asztrahany vonal elrst. Ezt egyetlen, mintegy 3 hnapra tervezett hadjratban szndkoztk vgrehajtani. Az urali nyersanyag- s hadiipari krzeteket a lgier tmeges csapsaival akartk kikapcsolni. Az „szak” HDSCS. azt a feladatot kapta, hogy semmistse meg a Baltikumban tevkenyked szovjet erket, vegye birtokba a balti tengeri kiktket, belertve Leningrdot s Kronstadtot is. Az erk s eszkzk zmt a Kzp HDSCS-ba sszpontostottk. A szrnyakon ltrehozott ers pnclos csoportostsokkal, Minszk ltalnos irnyban mrt tallkoz csapsokkal be kellett kertenie a nyugat-belorussziai szovjet csapatokat, s kifejleszteni a sikert Szmolenszk ltalnos irnyban. A Dl HDSCS feladata az volt, hogy ferit a balszrnyon sszpontostva trjn t Kijev fel, s a dnyeperi tkelhelyek, elfoglalsval akadlyozza meg a szovjet erk visszavonulst a folyn tlra. A Romniban felvonult 11. HDS s a 3. 4. romn (r) HDS azt a feladatot kaptk, hogy ersebb csoportostsnak feltntetve magukat Kssk le a szovjeteket, majd tmadsba tmenve segtsk a fcsaps mr erket.
A Szovjetuni a hbort megelz vekben ipari nagyhatalomm, hadserege pedig dinamikusan ersd, a jv hborja ltal tmasztott kvetelmnyeknek egyre inkbb megfelel fegyveres erv vlt. Ez mg akkor is igaz, ha tudjuk, hogy a hadseregben vgigvitt tisztogatsok gyakorlatilag lefejeztk a parancsnoki llomnyt, amivel mrhetetlenl gyengtettk hadrafoghatsgt s csapsmr erejt. Lnyeges lemaradsban voltak emellett a csapatok korszer technikai s fegyverzeti elltsban. Az j harceszkzk tmeges gyrtshoz csak 1939-40-ben kezdtek hozz. Az orszg nyugati rszn helyezkedtek el a hatr menti katonai krzetek: a Leningrdi, a Balti Klnleges, a Nyugati Klnleges, a Kijevi Klnleges s az Odesszai Katonai Krzet csapatai, valamint a flottk: az szaki-, a Balti-tengeri Flotta, illetve a Pinszki s a Dunai Katonai Flottilla eri. A hbors veszly fokozdsra megkezdtk az itt lv csapatok j fegyverekkel val elltst. tdolgoztk a hatrbiztostsi s alkalmazsi terveket. A hbor kezdetre azonban sok feladatot nem sikerlt vgrehajtani. Mindent sszevetve az ellensg a szovjet csapatokat felkszltsgben lnyegesen fellmlta, mivel a hadszati els lpcs a Barenst tengertl a Fekete tengerig 3375 km szles arcvonalon s mintegy 300-400km-es mlysgben voltak szttagolva. A hatr menti katonai krzetek fedez hadseregeink llomnyban 56 hadosztly s kt dandr tartozott, melyek 50km-es mlysget szlltak meg. gy a ksn elrendelt riaszts miatt a nmet csapatok keskeny arcvonalszakaszon nyomaszt erflnyt tudtak ltrehozni. A Szovjetuni mg nem volt felkszlve a nmet ferkkel mrt els csapsnak elhrtsra. Ennek tudatban a szovjet kormny kerlt minden olyan lpst, amely sietette volna a nmet agresszit. A feldertsi adatok egyrtelmsge ellenre, csak 1941. 06. 21-n 23.45-kor engedlyezte a nyugati hatr menti krzetek harckszltsgbe helyezst. A parancs elkset, egyes helyekre le sem jutott. gy a nmet tmads kezdetn a Vrs Hadsereg a kijellt vdelmi terepszakaszokat csak rszben tudta megszllni.
A hbor kezdeti idszaka. (1941. 06. 22—09. vge.)
1941. 06. 22-n 04.00-kor Nmetorszg fegyveres eri betrtek a Szovjetuni terletre. Velk egytt tmadtak Olaszorszg, Romnia, Finnorszg s Szlovkia, 06. 27-n Magyarorszg is bekapcsoldott, ez tovbbi 37 hadosztllyal nvelte az agresszor erejt. A nmet lgier 300km-es mlysg csapsaival az els napon mintegy 800 szovjet replgpet a fldn s krlbell 400-at a levegben semmistett meg, gy azonnal kivvta a lgi uralmat. A szrazfldi csapatok a fedez hadseregek ellenllst lekzdve mintegy 50-60km-t trtek elre. A szovjet csapatok knytelenek voltak visszavonulni, vagy bekertsben harcolni. A szovjet legfelsbb vezets a frontok helyzetre vonatkoz hinyos s helytelen adatok miatt a helyzetet nem ltta tisztn. Ezrt az eredeti tervek alapjn 22-n este mg tmadsra adott parancsot azzal, hogy a hadmveleteket helyezzk t az ellensg terletre. A nmet hadseregcsoportok kihasznlva a szmukra kedvez helyzetet, mr a hbor kezdetn magukhoz ragadtk a hadszati kezdemnyezst. A helyzet tisztzatlansga, a lgi tmogats s az egyttmkds hinya miatt eredmnytelenek maradtak a szovjet gpestett hadtesteknek az arcvonal klnbz pontjain az ellensg pnclos csoportjaira mrt ellencsapsai, annak ellenre, hogy vesztesget okoztak nekik s fkeztk azok trnyerst. Az szaknyugati Front magasabb egysgeit a Nyugti-Dvina vonalra vontk vissza, de itt sem tudtak, azonban megkapaszkodni s folytattk a visszavonulst. 07. 9-re a nmetek kijutottak a leningrdi krzetbe. A Kzp HDSCS 2. s 3. pc csop-jai keleti irnyba kifejlesztve a sikert, 06. 29-n Minszk krzetben elvgtk a Nyugati Front jelents eri visszavonulsnak tvonalait. A bekertett szovjet csapatok (3., 10. s 13. HDS) 07. 8-ig ktttk le a hadseregcsoport gyalogsgnak ferit. gy lehetsget kapott a szovjet fhadiszlls, hogy jelents erket vonjon elre a Dnyeper vonalra. 07. 10-re a nmet pnclosok kijutottak a Dnyeperhez. A dlnyugati irnyban a szovjet csapatok utvdharcokban vonultak vissza az 1939-es hatron lv megerdtett krletek vonalra, azonban a nmet csapatokat itt sem tudtk feltartztatni. Az 1. pc csop 07. 9-re ttrt s kijutott a Kijevbe vezet utakra, 07. 1-jn a romniai erk is tmadsba lendltek s a szrnyakon elrt nmet-romn sikerek kvetkeztben Kijevet az elfoglals a Dlnyugati Frontot a bekerts veszlye, fenyegette, azonban a szovjetcsapatok ellencsapsa meglltotta a nmetek elretrst.
A hatr menti krzetekben elrt nmet sikerek kvetkeztben az arcvonal a nyugati hatrtl 300-600km-re keletre helyezdtt t. A szovjet csapatok slyos vesztesgeket szenvedtek, de ellenllsuk nem trt meg. 06. 23-n megalakult a Szovjet Fegyveres Erk Fparancsnoksga Fhadiszllsa s jnius vgn hadszati vdelemre, val ttrsre adott ki direktvt. Ez az ellensg tmadsnak meglltst, tervnek mindenron val meghistst, HDSCS-jai legyengtst s elvreztetst szabta feladatul. Ezzel prhuzamosan intzkedseket foganatostottak a mozgsts vgrehajtsra, hadszati tartalkok kpzsre s felvonultatsra, a nemzetgazdasg haditermelsre, val tlltsra, valamint az ellentmads felttelei megteremtsre.
Az OKW gy vlte, hogy a Nyugati-Dvina, Dnyeper vonal elrsvel 07. 10-re felmorzsolta a Szovjetuni ferit, s ezzel teljestette a kzelebbi hadszati cljt, megteremtette a vgs gyzelem feltteleit. A tovbbiakban mr csak nhny leharcolt hadosztly ellenllsval szmoltak. Jlius 10-tl mindhrom HDSCS folytatta a Barbarossa-terv megvalstst, de a szovjetvezets keresztl hzta szndkaikat. A hadszati firnyban tmad Kzp HDSCS eltt a kzvetlen harcrintkezsben ll frontok mgtt 07. 14-tl a Sztaraja Russza, Osztaskov, Belij, Jelnya, Brjanszk terepszakaszon vdelembe rendezkedett be a hat HDS-bl ll Tartalk Front. Mgttk Moszkva elterben pedig hrom HDS megkezdte a mozsajszki vdelmi vonal kiptst. A Kzp HDSCS-nak ugyan 07. 10-20. kztt mg sikerlt elfoglalni Szmolenszket s mintegy 170-200km-t elrenyomulnia, de a hnap vgre a szovjet csapatok ellencsapsai kvetkeztben a tmads elakadt. gy bontakozott ki a szmolenszki tkzet, amely szeptember vgig tartott. Kzben a Dl HDSCS erit is sikerlt a Gomel, Kijev terepszakaszon feltartztatni. Ennek kvetkeztben a kt HDSCS kztti hzag tbb szz kilomterre nvekedett. Ebben a hadszati helyzetben, Hitler parancsra a vezrkar 07. 30-n lelltotta a firnyban, val elnyomulst s a Kzp HDSCS meggyengtsvel a 2.tb HDS-et s a 2. pc csp-ot a dlnyugati irnyba csoportostotta t. A cl- Kijev elfoglalsa utn- az arcvonal kiegyenestse s a HDSCS-k kztti rs lezrsa volt, ugyanis a szabad szrnyak ellen llandsultak a szovjet csapatok ellencsapsai. Ez vgs soron azt jelentette, hogy a szovjet ferk nem semmisltek meg, a Barbarossa-tervet mdostani kellett, teht a villmhbors elkpzels megbukott. Az szaki hadszati irnyban 09. 8-ra a nmet-finn csapatok blokd alvettk Leningrdot, de a vdk erfesztsei kvetkeztben tmad lehetsgeik kimerltek. A jelentsen megerstett Dl HDSCS a 2. s az 1. pc csop-ok sszetart irny csapsaival szeptember elejre tkaroltk a slyos vdelmi harcokban meggyenglt Dlnyugati Front mindkt szrnyt. A Kijevet, vd erket a bekerts veszlye fenyegette, de Sztlin nem engedlyezte a visszavonulst. 09. 15-re a nmetek befejeztk a Dlnyugati Front erinek bekertst, melybl csupn 150000 katonnak sikerlt kitrnie a 23-ig elhzd harcokban. A nmetek kijutottak a Donyec-medencbe, elfoglaltk a Balparti Ukrajnt, s elrtk a Krmbe vezet utakat. 10. 16-ra slyos harcokban elfoglaltk Odesszt, s november elejn mr Rosztovot veszlyeztettk. Meglltsuk, j vdelmi arcvonal kialaktsa csak nagy erfesztsek rn, friss tartalkok bevetsvel sikerlt. Vg is a szovjet csapatok Rosztov alatti ellencsapsa visszavetette az ellensg hadosztlyait, s ideiglenesen vdelemre knyszerttette azokat.
A szovjet fegyveres erk 1941. 07. 10-tl szeptember vgig a Szmolenszk krzetben, illetve a leningrdi, s a dlnyugati irnyban folytatott vdelmi hadmveleteivel lezrult a hbor kezdeti idszaka. A nmet csapatoknak a kzelebbi hadszati clkitzsbl csak a terletit sikerlt elrnik. A szovjet ferket nem semmistettk meg, a hadszati firnyban a hbor harmadik hnapjban knytelenek voltak ideiglenesen vdelembe tmenni. A Vrs Hadsereg mozgstst, hadszati tartalkok felvonultatst, a nemzetgazdasg haditermelsre, val tlltst, s a hadszati vezets dezorganizlst sem rtk el. A szovjet fegyveres erk slyos vesztesgeik ellenre az agresszort ideiglenesen vdelemre knyszerttettk, az ellentmads feltteleit ugyan nem tudtk megteremteni, de kpess vltak a hbor tovbb folytatsra.
A moszkvai vdelem. (10941. 09. 30—12. 05.)
1941. szeptember vgre az arcvonal a Leningrd, Volhov foly, Ilmeny t, Roszlavl, Zaporozsje vonalra tevdtt t. Az OKW a hadszati firnyban a Tajfun fednev hadmvelettel Moszkva elfoglalsra kszlt. Az elgondols szerint ttrik a szovjet vdelmet a Moszkvhoz vezet utakon, bekertik s megsemmistik a szovjet csapatok ferit Vjazma, illetve Bjanszk krzetben, a tovbbiakban a tbori hadseregekkel kifejlesztik a tmadst kzvetlenl Moszkva ellen, a pnclos csoportok pedig megkerlik a vrost szakrl s dlrl. A terv vgrehajtshoz a Kzp HDSCS hrom csapsmr csoportostst hozott ltre: Duhovcsinnl a 9.HDS s a 3. ps csop, Roszlavl krzetben a 4. HDS s a 4. pc csop, Gluhovnl s attol szakra a 2. HDS s a 2. pc csop.
A Kzp HDSCS-vel szemben 750km-es svban a Nyugati, a Tartalk s a Brjanszki Frontok lltak. A szovjet fparancsnoksg elgondolsa az volt, hogy elksztett, mlyen lpcsztt vdelemre tmaszkodva, a fer kifejtst a legfontosabb (vjazmai, juhovi, brjanszki) irnyokban sszpontostva, megakadlyozza a vdelem ttrst, minl nagyobb vesztesget okoz ellensgnek, idt nyer s megteremti a tmadsba val tmenet feltteleit. A szovjetvezets –mint ksbb kiderlt – helyesen a nyugatit (moszkvait) tlte firnynak, ide sszpontostotta eri s eszkzei tbb mint 40%-t. A vdelem mlysge a ngy vdelmi terepszakasszal s a moszkvai vdelmi vezettel mintegy 300km volt. Az er- s eszkzviszonyok a nmetek jelents flnyt mutattk, a lgvdelmi erk kivtelvel. A szovjetvezets ugyanis klnleges figyelmet fordtott a fvros lgvdelmre. Ezt a feladatot a honi lgvdelem 1. s 6. vadszrepl-hadtestre bztk, amelyek tbb mint 1000 lgvdelmi lveggel, 700 vadszreplgppel, 763 fnyszrval, s 702 figyel- s jelzrssel rendelkeztek.
A nmet csapsmr csoportostsok tmadsa a Brjanszki Front arcvonaln szeptember 30-n, a Nyugati s a Tartalk Front ellen pedig oktber 2-n kezddtt. A szrnyakon mrt csapsokkal az ellensg ttrte a vdelmet, s a pc csop-ok kijutottak a szovjet ferk htba. Oktber 6-ra Vjazna illetve Brjanszk trsgben ht szovjet sszfegyvernemi hadsereg jutott a bekerts sorsra, amelyek 23-ig 28 nmet hadosztlyt ktttek le, s tbbsgk sikeresen ttrt sajt csapataihoz. A Nyugati Front megmaradt eri visszavonultak a mozsajszki kiptett vdelmi terepszakaszra, ahov a fhadiszlls jabb s jabb erket irnytott. Oktber vgre a Moszkvhoz vezet ftvonalak mentn az ellensg jelents (230-250km) trnyerse ellenre sikerlt a nmet csapatokat meglltani. Tula elterben a Brjanszki Front eri meglltottk Guderian vezrezredes 2. pnclos hadseregt (PCHDS), meggtolva, hogy a nmetek dl fell megkerljk Moszkvt. A Tjfun hadmvelet teht kifulladt. A kiknyszerttet sznetet a szovjet fhadiszlls a vdelem megszilrdtsra s jabb tartalkok felvonultatsra hasznlta fel. Az OKW nem mondott le Moszkva bevtelrl a tl bellta eltt. Elgondolsa szerint a Kzp HDSCS erivel szakrl Volokalamszk, dlrl Tula krzetbl Noginszk ltalnos irnyba mrt egyidej csapssal megkerlik, bekertik Moszkvt, majd elfoglaljk azt. A szovjet felderts azonban idejben felfedte a nmetek szndkt, gy lehetsgk volt a szmukra kedvez csoportosts kialaktsra. A nmet tmads Volokalamszk trsgbl november 15-16-n, Tulanl pedig 18-n indult. November vgre az szaki csoportosts elrte a Moszkva-Volga csatornt, s Jahroma krzetben tkelt azon. A szovjet csapatok ellencsapsa azonban visszavetette ket a nyugati partra. A dli irnyban tmad 2. PCHDS slyos harcokban megkerlte ugyan Tult, de a vrost bevenni nem sikerlt. A szovjet csapatok ellencsapsai kvetkeztben december 2-n vdelembe knyszerltek. December 5-re a Kzp HDSCS tmadsa az egsz arcvonalon lellt. A Moszkva elleni msodik tmads is meghisult. Egyben vget rt az 1941-es nyri-szi vdelmi hadjrat, s lezrult a moszkvai csapa els vdelmi szakasza.
A szovjet csapatok 1941-1942 vi tli tmadsa. (1941. 12. 6-19—prilis vge)
Az 1941-42. vi tli hadjrat s a moszkvai csata msodik szakasza azzal kezddtt, hogy a szovjet csapatok ellentmadsba mentek t. A fhadiszlls nagy nehzsgek rn a vdelemi hadmvelet alatt teremtette meg az ellentmads feltteleit, annak ellenre, hogy a Wehrmacht- replgpek kivtelvel- mg mindig erflnnyel rendelkezett. Az ellentmadsban a fszerepet a Nyugati Frontnak szntk, amelynek az volt a feladata, hogy verje szt s semmistse meg az ellensg klin-szolnyecsnogorszki s tulai csoportostst. A Kalinyini Frontnak meg kellett semmisteni az ellensget Kalinyin, a Dlnyugati Frontnak pedig jelec krzetben. A tovbbiakban pedig dlnyugati, illetve szaknyugati irny tmadsukkel segtsget kellett nyjtaniuk a Nyugati Frontnak a feladat megoldshoz. Valamennyi front igen rvid id alatt, az ellensggel kzvetlen harcrintkezsben kszlt fel a tmadsra. December5-n a Kalinyini, msnap pedig a msik kt front csapatai is hadmveleti sznet nlkl mentek t ellentmadsba. December26-ig a Nyugati Front jobbszrny-hadseregei sztzztk a nmet vdelmet, jelents vesztesget okoztak a 3. s 4. pc csop-nak, majd a sztvert ellensges hadosztlyokat 90-100km-re szortottk vissza. Ugyanakkor a front bal szrnya a Dlnyugati Front csapataival, illetve december18-tl a Brjanszki Frontal is egytmkdve, veresget mrt a nmetek dli csoportostsra, s 100-200km-t nyomult elre. A Kalinyini front csapatai december16-ra felszabadtottk Kalinyint, majd janur7-re Rzsev krzetben kijutottak a Volghoz. A szovjet csapatok a 25-30 napos ellentmads alatt jelents veresget mrtek a Kzp HDSCS-ra, sztverve szaki s dli csapsmr csoportostsait. A szovjet fvrost kzvetlenl fenyeget veszlyt felszmoltk, az ellensget Moszkvtl 100- 250km-re vetettk vissza. A moszkvai csata vget rt, a hadszati kezdemnyezs pedig a szovjet csapatok kezbe ment t. A fhadiszlls gy rtkelte, hogy kedvez felttelek jttek ltre egy ltalnos tmads kibontakoztatshoz.
A nmetek Moszkva alatti veresgnek vilgtrtnelmi jelentsge volt. Szertefoszlott a Wehrmaht legyzhetetlensgnek mtosza s a nmet villmhbors elkpzels. Ez a gyzelem megszilrdtotta a szovjet llam s fegyveres eri tekintlyt, elsegtette az antifasiszta koalci ltrejttt, hozzjrult a nemzeti felszabadt mozgalmak fellendlshez. A szovjet csapatok novemberben s decemberben Tyihvin s Rosztov trsgben is tmad hadmveletet indtottak. Ennek kvetkeztben az ellensg tyihvini csoportostst visszavetettk a Volhov foly mg, helyrelltottk a vasti kzlekedst a Ladoga-tig, azon keresztl pedig Leningrddal, ami javtott a vros elltsnak lehetsgn. A Dli Front csapatai felszabadtottk Rosztovot, meghistottk, hogy az ellensg ttrjn a Kaukzus irnyba.
A moszkvai ellentmads befejezse utn a fhadiszlls olyan elhatrozst hozott, hogy a sikert kihasznlva ltalnos tmadst indt mindhrom hadszati irnyban. 1942 janurjban kilenc front ment t tmadsba, mintegy 2000km-es arcvonalon. Az szaknyugati hadszati irnyban a Leningrdi s Volhovi Front csapatai 1942 prilisig tmadtak, de az szak HDSCS sztverst s a Leningrd blokd alli felmentst nem tudtk elrni. Kedveztlenl alakult a helyzet dlen, a Kaukzusi (01. 28-tl Krmi) Front szakaszn is, mert a sikertelen tmads utn, a nmet ellencsapsok kvetkeztben 30-35km-t voltak knytelenek visszavonulni. A Dlnyugati s DliFront csapatai janur msodik felben mintegy 90km-t nyomultak elre Barvenkov krzetben, kialaktva az un. barvenkovi kiszgelst. A tovbbi tmads itt sem jrt sikerrel.
Elkeseredett kzdelem alakult ki a hadszati firnyban, ahol ngy front csapatai harcoltak azrt, hogy befejezzk a Kzp HDSCS megsemmistst. Az szaknyugati Front eri februr 20-n Gyemjanszk krzetben bekertettek kt ellensges hadosztlyt. Ezeknek prilis msodik felben sikerlt kitrni, egyesltek a ferkkel s megszilrdtottk az arcvonalat. Az szaknyugati Front bal- s a Kalinyini Front jobbszrny-csapatai janur janur vgre mintegy 200km-t nyomultak elre, s kijutottak a Velikije Luki, Vityebszk, Velizs, Belij vrosok megkzeltsi tjaira. Ez id alatt a Nyugati front ktelkei 150km-re visszavetve az ellensget, elrte Vjazma dli rszt. Kedvez krlmnyek jttek ltre egy sszefgg bekertsi arcvonal kialaktsra s a Kzp HDSCS ferinek megsemmistsre. A nagy harckocsi egysgek hinya miatt azonban a bekerts lassan haladt. gy a nmet hadvezetsnek sikerlt Nyugat-Eurpbl s ms arcvonal szakaszokrl mintegy 30 hadosztlyt tdobva, megszilrdtani az arcvonalat. A vjazmhoz kijutott szovjet hadosztlyokat elvgtk a ferktl, s azok knytelenek voltak vdelembe tmenni, illetve bekertsben harcolni. Az ltalnos tmads sorn a szovjetek jelents vesztesgeket okozva az ellensgnek, egyes irnyokban 151-400km-t nyomultak elre, de a hadmveletek befejezetlenek maradtak. A mindhrom hadszati irnyban egyidejleg folytatott tmads, az er- s eszkzflny hinya, valamint a tartalkok sztforgcsolsa miatt nem tudta teljesteni az elje kitztt clokat.
| |