|
3. A felek hadszati tervei s az erk csoportostsa
2007.01.08. 09:18
A fejezet a koalcik hadszati elkpzelseit mutatja be a gyzelem kivvsra
3. A felek hadszati tervei s az erk csoportostsa
A nmet haditerv alapjait Schlieffen 1905-ben rakta le, s Helmuth Johannes Ludwig von Moltke vezrezredes (1848-1916) vezrkari fnk nttte vgs formba. N hbor kezdetn a gyengbb Oroszorszggal szemben kisebb erkkel vdelmet szndkoztak folytatni, ugyanakkor Franciaorszg ellen a ferkkel tmad hadmveleteket terveztek. A fcsapst a francik nmet hatr erdtseit szakrl megkerlve Belgiumon keresztl ksztettk el. A francia hadsereg sztverst nagyarny bekert hadmvelettel terveztk, majd ferik tcsoportostsa utn nhny hnap alatt keleten is be akartk fejezni a hbort.
A nmet hadvezets a tmad feladatot, a jobb szrnyat kpez t hadsereg Prizst nyugatrl megkerl hatalmas csapsval szndkozott vgrehajtani, mg Elszsz-Lotaringit a francia betrstl kt hadsereggel biztostotta. Keleten, az oroszokkal szemben tmenetileg egy hadsereget vonultatott fel vdelemre.
A francia haditerv lnyege szak-Franciaorszg terletnek megtartsa s Elszsz-Lotharingia visszafoglalsa volt. A francik t hadsereget terveztek felvonultatni. A jobb szrnyon Toul s Epinal kztt tmad feladattal Elszsz-Lotharingia ellen az 1. s 2. hadsereget (HDS.), kzpen Verdun krzetben a 3. HDS.-et a nmetek tevkenysgtl fggen tmad vagy vd feladattal, a balszrnyon, a belga-francia hatron pedig az 5. HDS.-et olyan elgondolssal, hogy Luxenburgon keresztl oldalba tmadja a nmeteket. A 4. HDS.-et a 3. mgtt hadmveleti tartalkknt terveztk alkalmazni.
Anglia a tengeri uralom biztostsra trekedve a nyugati hadszntren mindssze egy expedcis hadsereg partra ttelvel szmolt, melyet a francia hader bal szrnyn vonultattak fel, alkalmazsukat azonban nem hangoltk kellen ssze.
Az osztrk-magyar haditerv szintn tbb arcvonalas hborval szmolt. Ennek megfelelen a hadert hrom rszre osztottk. Az „A” lpcst (1., 3., 4. HDS) Oroszorszg ellen, a „minimlis Balkn-csoport”-ot %., 6. HDS.) Szerbia ellen, a „B” lpcst (2. HDS.) pedig ketts feladattal tervezte alkalmazni. Ha Oroszorszg belp a hborba, akkor az „A” lpcs megerstsre felvonul Galciba, ha nem, akkor Szerbia ellen az 5., 6. HDS.-gel egytt, mint „maximlis Balkn-csoport” kerl alkalmazsra.
Az orosz haditerv clkitzseit a Franciaorszggal kttt szerzds is befolysolta, aminek rtelmben a hadzenettl szmtott 15 napon bell tmadnia kellett Kelet-Poroszorszgban, a nmet erk lektsre s a nyugati arcvonal teher mentestsre. Ezek figyelembevtelvel az, szaknyugati Frontot Nmetorszg, a Dlnyugati Frontot a Monarchia ellen terveztk felvonultatni.
Valamennyi haditerv a hadszati clok rvid id alatti elrsre plt. Ezek kidolgozsa sorn helytelenl rtkeltk az erviszonyokat, figyelmen kvl hagytk a millis tmeghadseregek sztversnek lehetsgeit. Abbl a tves felttelezsbl kiindulva, hogy a feladatokat egy csapsra- dnt csatban- megoldhatok, elhanyagoltk a hadszati tartalkok kpzst. A haditervek szrnyrl val megkerlsre, bekertsre irnyultak, s ltalban az ellenfl lebecslse jellemezte ket. A hadszati feladatokat a katonai vezetk elkpzelsei szerint az nll hadmveleteket folytat tbori hadseregeknek ltalban 20-30 km szlessgben, egylpcss hadmveleti felptsben kellett vgrehajtaniuk. A hadtestek s hadosztlyok egy- vagy ktlpcss harcrendet alaktottak ki. A hadtest harcrendjnek szlessge tmadsban ltalban 6-10, a hadosztly 3.5 km volt. A harc tzrsgi prbajbl, sr rajvonalban elretr gyalogsg tzharcbl s szuronyrohambl llt. Vdelmet csak ideiglenesen, rvid ideig szndkoztak folytatni. Cljaknt az idnyerst, a tmadsba val tmenet feltteleinek megteremtst hatroztk meg.
| |