|
8. Magyar harckocsiz fegyvernem a hborban
2007.01.04. 20:54
Ebben a rszben bemutatom a magyar harckocsi gyrtst s alkalmazst a msodik vilghborban
Magyar harckocsiz fegyvernem a msodik vilghborban
A magyar harckocsiz fegyvernem a hborban
A nmet-lengyel hbor tapasztalatai alapjn a magyar katonai vezets arra a megllaptsra jutott, hogy a gyzelem egyik f oka a nmet gyorscsapatok (harckocsi-, gpestett-, kerkpros- s lovas alakulatok) egysges vezetse s tmeges alkalmazsa volt. Ezrt 1940 szn a meglv kt-kt gpkocsiz- s lovasdandrt az gy nevezett gyorshadtestbe vontk ssze. Ugyanakkor nyilvnval volt a vezets szmra, hogy az alakulat felszereltsge s technikai elltottsga nem korszer. A korszersget egy pnclos hadtest testesthette volna meg. Mivel erre nem volt lehetsg, szorgalmaztk a gpkocsiz dandroknl egy-egy harckocsi zszlalj rendszerestst. Fontosnak tartottk a gyorsfegyvernem a pncl- s lgvdelmnek megoldst is. A fels vezets ennek bizostsra rvid csapat prba utn megvsrolta a svd Landsverk cg L-62 njr lvegnek gyrtsi jogt. Ez nem volt ms, mint egy Toldi alvzra szerelt 40mm-es gpgy. Magyarorszgon 40 M Nimrd pnclvadsz s lgvdelmi gpgy elnevezst kapta. 1940. szeptemberben 46db legyrtst rendeltk meg.
Ezzel azonban mg nem olddott meg az alakulatok magfelel minsg harckocsival val elltsa. A klfldrl val beszerzsre nem volt lehetsg. Ezrt egyetlen lehetsgknt a pilseni Skoda gyr, a gyakorlatban mg ki nem prblt T-21 harckocsijnak gyrtsi jogt vettk meg, rvid prba utn. 1940 szeptemberben 40 M Turn kzepes harckocsiknt rendszerestettk, ezzel egy idben 230db-ot rendeltek az ipartl.
Az 1941. december1-nletbe lp j hadrend lnyeges vltozsokat hozott az I. gyorshadtest szervezetben. Igaz a technikval val feltltse inkbb vgylom volt, mert sok eszkz csak gyrts alatt ltezett. Az 1. gpkocsiz dandr 9. s a 2. gpkocsiz dandr 11. kerkpros zszlaljt, harckocsi zszlaljakk szerveztk t. Zszlaljanknt hrom knny s egy kzepes harckocsi szzadbl lltak, szzadonknt 23 harckocsival. A zszlaljhoz rendszerestettek mg kt pnclvadsz szzadot 6-6 Nimrdbl, illetve a zszlaljtrzsbe 3 knny s egy kzepes harckocsit. Ezen kvl nmi tcsoportostst hajtottak vgre, melyet 1941. jnius15-re fejeztek be. A technikai feltlts azonban elmaradt, mert csak a Toldi knny-, Ansaldo kis harckocsik s a Csaba pnclgpkocsik lltak rendelkezsre.
1941. jnius27-n haznk belpett a Szovjetuni elleni hborba. Az I. gyorshadtest csak a meglv Ansaldkkal, Toldikkal s Csabkkal vonult el a hadszntrre. Az itt szerzett tapasztalatok azt bizonytottk, hogy az Ansaldk pnclos harcfeladatok megoldsra alkalmatlanok, ezrt 1941 szeptemberben kivontk ket a hadrendbl. A Toldik fegyverzete s pnclzata pedig gyengnek bizonyult, ezrt gyrtsukat lelltottk, illetve elrendeltk talaktsukat, a pnclvdettsg s a tzer fokozsa rdekben. gy jtt ltre, 1942 vgre a 42 M Toldi II, 40mm-es lveggel szerelve.
A ksbbiekben a katonai szakrtk s a tervezk tovbbi erfesztseket tettek a Toldi harckocsik mg hasznlhatbb vltozatnak ellltsra. Ez volt a Toldi III, ebbl azonban csak alig nhny darab (12) kszlt el. A tpus mindvgig megmaradt knny harckocsinak. 1941 szn idehaza jabb pnclos alakulat fellltst kezdtk meg. Ez volt a 2. pncloshadosztly, llomnyba a 2. gpkocsiz lvszdandr s a 2. harckocsi dandr kerlt. Ez utbbinak ferejt az 1. harckocsiezred ngy harckocsi zszlalja kpezte, melyek hadrendi szmozsa (1/I., 2/I., 3/I., 4/I.) arra utal, hogy ksbb a zszlaljakat ezredekk kvntk tszervezni. Egyelre azonban a harckocsi zszlaljakban egy knny- s kt kzepes harckocsi szzaddal szmoltak, szzadonknt 22 harckocsival. A haditapasztalatok nyomn a knny harckocsik helyett egy 11 harcjrmves, kzepes harckocsi szzadot lltottak be. A hadosztly pncl- s lgelhrtsra ltrehoztk a hrom szzadbl ll 51. pnclvadsz zszlaljat, szzadonknt 6-6 Nimrd pnclvadsszal. Az egsz hadosztlyt a gyorshadtest llomnyba osztottk be. A hadtest gpkocsiz dandrinak llomnyba tartoz 9. s 11. harckocsi zszlaljakat tszerveztk. llomnyukban kt-kt 22db Toldibl ll knny harckocsi szzad s egy-egy 6 Nimrdos pnclvadsz szzad kerlt. Megnevezsket 31. s 32. nll harckocsi zszlaljra vltoztattk, de tovbbra is a dandrokhoz tartoztak. A technikai ellts rdekben 1941 nyarn az ipartl megrendeltek 40 Toldit, 70 Csabt, 89 Nimrdot s 309 Turnt rendeltek. Kzben kiderlt, hogy a Turnok 40mm-es lvege gyenge, ezrt 205db-ot mr 75mm-es lveggel szereltek. Ez a tpus 41 M nehz Turn (esetenknt TurnII nven is szerepeltettk) elnevezssel lett rendszerestve.
Az 1941. vgn a Szovjetunibl hazatr I. gyorshadtest harckocsi llomnya csaknem teljes egszben megsemmislt, vagy javtsra szorult. gy aztn 1942 elejn gyakorlatilag egyetlen hadrafoghat harckocsi alakulattal sem rendelkezett.
1942. janurjtl a nmetek kveteltk, hogy haznk nagyobb rszt vllaljon a hbor terheibl. Vgl is a 2. magyar hadserek frontra kldsben llapodtak meg. Azt azonban a nmet s a magyar hadvezets egyarnt tudta, hogy harckocsi csapatok nlkli seregtest nem kpez megfelel harcrtket. Ezrt a nmetek engedve a korbbi krsnek, segtsget ajnlottak a frontra kldend 1. honvd tbori pncloshadosztly flszerelshez. A hadosztly terejt kpez 30. harckocsi ezredet a nmetek szereltk fel, 108db PzKfw 38/t. tpus knny s 22db PzKfw IV. tpus kzepes harckocsikkal. A hadosztly pnclos alakulata volt mg az 51. pnclvadsz zszlalj 18 Nimrddal, a hadosztlyban volt mg klnbz helyeken 17db Toldi harckocsi s 14 Csaba pnclgpkocsi. Az ottani harcokban elszenvedett vesztesgek ptlsra, a hadosztly kapott mg egy-egy szzadnyi PzKfw III. s PzKfw IV. hossz csv harckocsikat. Ezek azonban tbbsgkben az 1943. januri harcokban megsemmisltek s Magyarorszgra csak nhny pldny kerlt haza. Az 1. honvd tbori pncloshadosztly egy alkalmilag sszelltott seregtest volt, mint az egsz frontra elvonult 2. hadsereg, ltrehozsa nem kapcsoldott szorosan a magyar pnclos fegyvernem ltrehozsnak programjhoz.
A harctri tapasztalatok alapjn 1942. oktberben jabb tszervezsre kerlt sor. Az I. gyorshadtest llomnybl kivontk a kt lovasdandrt, s bellk megszerveztk az 1. lovashadosztlyt, tkpessgnek fokozsra a kzvetlenek kztt helyet kapott egy pnclos zszlalj is. Ezzel prhuzamosan az I. gyorshadtest-parancsnoksg talakult I. pnclos hadtestparancsnoksgg. llomnyba kerlt a mr meglv 2. pncloshadosztly, s megszerveztk az 1. pncloshadosztlyt. Az j hadosztlyok szervezete a dandrok helyett hrom zszlaljas harckocsi- s gpkocsiz lvszezredbl llt. Ilyen formn megalakult az 1. s 3. harckocsiezred, melyek harmadik zszlaljbl kvntk ltrehozni a jvben a 2. s 4. harckocsiezredet, ezrt 2/I. s 4/I. hadrendi szmot kaptk. A harckocsi zszlaljak kt nehz, s kt kzepes harckocsi szzadbl lltak, 11-11 nehz s 17-17 kzepes Turnnal. A zszlaljak kaptak tovbb egy pnclos gpgys szzadot 6 Nimrddal, s feldertsi feladatokra 5 Toldibl ll knnyharckocsi-szakaszt. A hadosztlyok lgvdelmt egy-egy pnclos lgvdelmi gpgys zszlalj Nimrdjai biztostottk. Az 1 hadosztlynl az 51., a 2.-nl az 52.
1943. janurjra megersdtt az a vlemny, hogy a Turn harckocsik (se a kzepes, se a nehz) nem felelnek meg a korszer kvetelmnyeknek. Miutn a nmetek korszer harckocsi licenct nem adtk el, arra az elhatrozsra jutottak, hogy a gyrts alatt lv nehz Turnokhoz, kidolgoznak egy szintn 75mm-es lveget, de hossz csvt, melynek nagyobb a pncltt kpessge. Kzben kifejlesztenek egy j nehz harckocsit. Ennek sorozatgyrtsnak megindulsig, a nehz Turnokat hossz csv 75mm-es lveggel gyrtjk. Ez lett volna a 44 M Turn, vagy Turn III. A ksrleti pldny 1944 tavaszn hagyta el a szerel csarnokot, tovbbi sorsrl eddig nem kerlt el dokumentum. A TurnII tptse 75mm-es hossz csv lvegekkel, a Weiss Manfrd gyr slyos bombzsa miatt elmaradt.
1943 szn a magyar vezrkar a rohamtzrsg megteremtst ltta nagyon srgs feladatnak. E feladat megoldsra a Turn alvzra szerelt lvegeket tartottk alkalmasnak. Kt vltozata kszlt, 105mm-es 40M tarackkal szerelt 42 M Zrnyi II rohamtarack s a 75mm-es hossz csv harckocsi gyval szerelt 44 M Zrnyi I rohamlveg.
A tervek szerint 1944-ben minden gyalog- s lovashadosztlyhoz rendszerestettek volna egy-egy rohamtzrosztlyt, hrom 10 lveges teggel, az els kettt Zrnyi I-el, a harmadik teget Zrnyi II-kel szereltk volna fel. Terveztk, tovbbi mg hrom rohamtzrosztly fellltst is Zrnyi I-ekkel. 1945-ben jabb t rohamtzrosztly ltre hozsval szmoltak. Ez azonban nagyrszt elmaradt, anyaghiny s a bombzsok kvetkeztben. 1943-ban a Weiss Manfrd gyrban elkezdtk egy j nehz harckocsi tervezst s gyrtsnak elksztst. A tpus tlett a nmet PzKfw V. nmet harckocsirl vettk. 1944 tavaszra elkszlt a trzs, a motorral s ertviteli szervekkel, illetve a futmvel egytt, de a torony a beptett 75mm-es harckocsi gyval mg nem. A gyr 1944. jlius 27-i bombzsakor azonban a szerelcsarnokkal egytt elpusztult. A tpus neve 44 M Tas nehz harckocsi lett volna. A tpus alvznak felhasznlsval egy rohamlveg tervezete is elkszlt, melybe a nmetek 88mm-es harckocsi lvegt ptettk volna be. A rszegysgek gyrts a elkezddtt, de a bombzskor ezek is megsemmisltek. gy rendszerestsk elmaradt.
A front 1944 tavaszn megkzeltette hatrainkat, gy kerlt a pnclos alakulatok kzl elsknt (a 2. magyar hadsereggel elvonult pnclosokat nem szmtva) bevetsre a 2. pncloshadosztly. A tapasztalati jelentsbl az derlt ki, hogy a rvid csv Turnok laza mocsaras terepen alig hasznlhatk s pnclvdettsg, illetve tzer vonatkozsban messze elmaradnak ellenfeleik mgtt. Knyszer megoldsknt get szksg lett volna a hossz csv Turnokra. Volt mg egy az alkalmazst rendkvl megnehezt problma. Nevezetesen az, hogy az erltetett tem fejleszts mellett, nem maradt id s energia a harcjrmvek zemeltet, kiszolgl, javt stb. rendszer kifejlesztsre s az alakulatokhoz val hozz rendelsre. Ezek nlkl pedig a meghibsodott, harcbl kiesett jrmveket nem tudtk zemkpess tenni. A 2. pncloshadosztly harcjrm vesztesgeit a nmetek a helysznen rszben ptoltk. gy kaptak 12 PzKfw IV-est, 10 darab Tigrist, s 10 nmet rohamlveget.
1944. augusztus vgre, a hbor Magyarorszgra rkezett. A bevetett pnclos alakulatok Erdlyben s az Alfldn jelents vesztesgeket szenvedtek, melyet a hinyz kiszolgl appartus s a bombzsok miatt elmarad gyrts kvetkeztben ptolni nem tudtak. A nmetek grtk egy magyar pncloshadosztly korszer harckocsikkal val felszerelst, de nem hajtottk vgre. Esetenknt adtak ugyan t, klnbz tpus harckocsikat s rohamlvegeket, de ezek alkalomszeren trtntek s kis ktelkekben, az adott csapatok kztti megllapods alapjn, nem pedig egy pnclos magasabb egysg ltrehozsa rdekben.
A lertakbl kitnik, hogy a magyar katonai fels vezets jelents erfesztseket tett a pnclos fegyvernem megteremtsre. Ennek megvalstst azonban elbb a bkedikttum, ksbb az orszg gazdasgi helyzete, illetve az ipar mszaki llapota akadlyozta. Korszer licencvsrlsra pedig az akkori Eurpban nem volt lehetsg. gy a magyar harcjrmvek a hbor alatt nem rtk el a korszersg kvetelmnyt. Ugyan akkor az is bebizonyosodott, hogy a magyar ipar kpes volt megoldani a harckocsi gyrts biztostsnak bonyolult problmit, az ms krds, hogy az anyaghiny, a kapacits szkssge, az id rvidsge nem tette lehetv a honvdsg pnclos harcjrm ignynek idbeli kielgtst. A hbor azt is bizonytotta, hogy nem elg a pnclos alakulatok megszervezse, harcjrmvekkel val ellts, a szemlyzet s a parancsnokok felksztse, kikpzse. Emellett elengedhetetlen a gpestett csapatok javt-, ellt-, kiszolgl s karbantart szolglatainak megszervezse is.
| |