A pnclelhrts elvei s eszkzei a msodik vilghborban
- A pnclelhrts elvei s eszkzei
- A Lengyelorszg elleni hadjrat tapasztalatai
A Lengyelorszg elleni hadjrattal elkezddtt a msodik vilghbor, szembetl jdonsg volt a pnclos- s gpestett magasabb egysgek tmeges s firnyban val sszpontostott
alkalmazsa. Ez a tny srget kvetelmnyknt vetette fel a pnclelhrts gyakorlati krdseinek megoldst. A lengyel hadszntr katonafldrajzi s idjrsi viszonyai (nagy sksgok, szraz idjrs) elsegtettk a nmet pnclosok nagy tmegben val bevetst. Kedvezen hatott szmukra, hogy a lgier s a szrazfldi csapatok feri vratlanul kezdtk a tmadst. Ezzel hadszati meglepetst rtek el. A pnclos magasabb egysgek 3-5km-es ttrsi szakaszokon 50-80db/km harckocsi srsggel tmadtak. A lengyel hadosztlyok els vilghbors llsvdelemre kszltek, de pncltr eszkzeik szma kevs volt, gy hatsos ellenllst nem tudtak kifejteni. Problmt jelentett az is, hogy a lengyelek harckocsik elleni harcra val felksztse, kikpzettsge nem volt kell sznvonal, a vdelem mlysgben nem volt pnclelhrt vdelem, de pncltr tartalkkal sem rendelkeztek.
A korabeli nmet harckocsik zme (Pz I, Pz II) pnclvastagsga 8-14mm kztt volt. Ellenk eredmnyesen lehetett volna alkalmazni a gyalogsgi kzelharc eszkzeit, de mg a nehzfegyvereket is, illetve a harckocsikat. Erre volt plda, amikor Lvov trsgben bevetett lengyel harckocsi dandr, 20-25%-os vesztesget okozott egy nmet pnclos hadosztlynak.
sszessgben a hadjratban elszenvedett lengyel veresg bizonytotta, hogy az llshbor idszaka lejrt. A nagytmegben tmad pnclos magasabb egysgek elleni vdelmet, mr nem lehet a rgi mdon megszervezni s megvvni. A pnclosok tbb hullmban vgrehajtott csapst, csak mlyen lpcsztt, elegend hatsos pncltr eszkzkzkkel rendelkez vdelem kpes meglltani. A tmad szndkrl val lemondatshoz, azonban mg szksges a harckocsi magasabb egysgekkel vgrehajtott ellencsaps is.
- A Franciaorszg elleni hadjrat tapasztalatai
A francia vezrkar a kt vilghbor kztt katonai gondolkods tern lemaradt a fejldsben. Azt remltk, hogy a technika korszersdse ellenre a hadmvszetben rvnyesek maradnak az els vilghborban kialakult elvek. gy gondoltk, hogy az j fegyverek s eszkzk tmeges elterjedse ellenre a hadszati vdelem akkor lesz megbzhat, ha mlyen lpcsztt, mszakilag jl kiptett, megerdtett, ers tz- s akadlyrendszerrel kerl kiptsre. Ennek megfelelen a hatrmentn mlyen lpcsztt erdrendszert hoztak ltre, amelyben llsvdelemmel kvntk a tmad ellensget elvreztetni, s tovbbi tmad szndkrl lemondatni.
A hadjrat megindulsakor a szvetsgeseknek csaknem 500 harckocsival tbb volt, mint a nmeteknek. Ezt az elnyt azonban nem tudtk kihasznlni, mert harckocsijaik lassak voltak, kis rmret lvegekkel, gyengbb pnclzattal rendelkeztek. Elmaradtak a nmetektl a manverezsben, pncltt kpessgben, de szervezetk s alkalmazsi mdjuk is alulmaradt. A harckocsik tbbsgt zszlaljakba szervezve a gyaloghadosztlyoknak rendeltk al. Ugyanakkor a gyaloghadosztlyok 25mm-es pncltr gyi, mr lnyegben nem voltak elgg hatsosak a nmetek Pz III, s Pz IV-es harckocsijaival szemben, radsul a rendszerestett lvegeik szma mg felt sem rte el a nmet hadosztlyok pncltrinek. Gyakorlatilag az ers pnclelhrt vdelemhez szksges pncltr fegyverek hinyoztak. Sajnos a szvetsgesek lgiereje, ha szmszerleg nem is, de szervezeti rendszerk s alkalmazsi elveik elmaradt a kvetelmnyektl. A vdelem ltalban kis mlysgre terjedt ki, ennek ttrse az ers pnclos csoportostsoknak nem jelentett klnsebb nehzsget.
A nmet pnclos- s gpestett magasabb egysgek, a lgier tmeges tmogatsval megvltoztattk a franciaorszgi hadjratban a hadmveletek jellegt. A tmad tevkenysg gyorsabb, a csapsok mlyebbekk vltak, melyekben a f szerepet a fontos irnyokban tmegesen alkalmazott pnclos- s gpestett csapatok jtszottk. A francik trekvse arra irnyult, hogy meglltsk a tmadkat. Ezt azonban nem tudtk megvalstani, mert –sok ms hinyossg mellett- nem volt megbzhat pnclelhrtsuk. A Weygand-vonalban, ahol 15km mly sszefgg vdelmi rendszert hoztak ltre, aknamezkkel s ms akadlyokkal biztostottk, a pncltr eszkzkkel jl elltott ellenllsi csompontok hlzatt. A tzrsg- s a pncltrk tzrendszert sszehangoltk az akadlyok rendszervel, a harckocsik elleni gyalogsgi kzelharc mdszereivel s a lgiervel. A vdelem sikerrel jrt. 1940. jnius 5-n a Kleist-pnclos csoport nagy vesztesgei ellenre nem tudott ttrni. Ez azonban csak elszigetelt tevkenysg volt, gy a slypontthelyezssel, ms irnyban az ttrs sikerrel jrt.
A hadjrat bizonytotta, hogy a vdelem csak akkor lehet eredmnyes, ha mlyen lpcsztt. Ha rendelkezik nagy mennyisg s j minsg pncltr eszkzzel, ezeket a vrhat harckocsi veszlyes irnyokban sszpontostjk. Ha a termszetes s mestersges akadlyokat s aknamezket jl kihasznljk. Ha rendelkeznek j menverez kpessg pnclelhrt s harckocsi tartalkokkal, s vgl, ha a csapatokat szervezetileg s kikpzsileg is felksztik a tmegesen tmad harckocsik elleni harcra. A vezets szilrdan kzben tarja a csapatok harc alatti irnytst.
A francik ezt nem tudtk biztostani, ezrt pnclelhrtsuk kudarcba fladt s veresget szenvedtek.
- A Szovjetuni elleni hbor els kt vnek tapasztalatai
Nmetorszg s szvetsgesei a Szovjetuni elleni hbort 190 hadosztllyal, llomnyukban kb. 47200 tzrsgi eszkzzel, 4300 harckocsival s rohamlveggel, valamint kb. 4300 replgppel, kezdte. Tmadsukat a korbbi tapasztalatoknak megfelelen vratlanul a ferkkel, a f irnyokban keskeny arcvonalszakaszra sszpontostott pnclos csapatokkal, igen ers lgitmadssal s lgi tmogatssal kezdtk. gy a f irnyokban a vdkkel szemben tbbszrs erflnnyel brtak. Az arcvonal kilomterenknt a harckocsi srsg elrte a 60-80 darabot.
Ilyen nagy erej csaps elhrtsra a hatr menti szovjet csapatok nem voltak felkszlve. A hadosztlyoknak a rendszerestett 88 pncltr lvegeinek csak alig fele volt meg. A tisztikar nem rendelkezett olyan hbors tapasztalatokkal, mint a nmetek. A csapatok nagy rsze a ksi riaszts miatt nem tudta elfoglalni vdkrlett. Mindezek-s egyb okok-azt eredmnyeztk, hogy a nmetek kezdeti csapsa rendkvl slyos vesztesgeket okozott a szovjet csapatoknak. A nmeteknek az els napokban sikerlt kijutni a hadmveleti mlysgbe. Meglltsukra az els hten a hatrtl 300-400km-re elhelyezett szovjet gpestett hadtestek ellencsapsokat hajtottak vgre, de a vrt eredmny elmaradt. Mert a hadtestek feltltttsge harckocsikkal s lszerrel alig haladta meg az 50%-ot. Msrszt a harckocsik tbbsge elavult volt, s menetoszlopaikat, gylekezsi krleteiket a nmet lgier folyamatosan tmadta. A ltszmban jelentsen megfogyatkozott harckocsi ktelkeket tzrsgi s egyb biztosts nlkl vetettk be, gy hogy a nmetek mr felkszlve vrtk a rohamot. Ehhez megfelel mennyisg pncltrvel (hadosztlyonknt 80-90db.) s harckocsival rendelkeztek. gy aztn a szovjet gpestett hadtestek llomnyuknak tbb mint 90%-t elvesztettk, a nmetek elre trst nmileg lasstani tudtk.
A nehzsgek ellenre a megmaradt, bekertsbl kitrt s az jonnan fellltott erk elkeseredett harcot folytattak, s jelents vesztesgeket okoztak a nmeteknek. Pldul jlius-augusztusban Szmolenszk trsgben. Az 1941. augusztusban ksztett nmet sszefoglal jelents szerint az itt tmad 3. pnclos csoport elvesztette llomnynak 55-57%-t, a 2. pnclos csoport pedig 55%-t. A nmet pncloshadosztlyok ereje folyamatosan cskkent, a szovjet pnclelhrts pedig lassan ersdtt. Annak ellenre, hogy az eszkzkben mg mindig hinyt szenvedtek. 1941. oktberben pldul a legersebb Nyugati Front llomnyban, a hadmveleti felptsben arcvonal kilomterenknt csak 0,9 harckocsi,1,5 pncltr lveg, s 7,5 tzrsgi eszkz jutott.
A szovjet legfels vezets, utastsokat hozott a harckocsi veszlyes irnyokban a pnclelhrts sszpontostsra, megerstsre. gy pldul 1941. oktber-novemberben Volokalamszk trsgben vd 316. lvszhadosztly (14km szles 3-4km mly svban), minden ezrede egy pnclelhrt krletet hozott ltre, melyekbe 4-20 lveget osztottak be. Helyenknt robban s ms mszaki zrakat alkalmaztak. A hadseregnl s a hadosztlynl is pnclelhrt tzrtartalkot kpeztek, szmukra tbb irnyban sztbontakozsi terepszakaszt ksztettek el. A harc alatt a hadsereg pnclelhrt tartalk a hadosztly mlysgben bontakozott szt. A szervezs bevlt, 1941. oktber16-21-ig a hadosztly svjban 80 nmet pnclost puszttottak el. Voltak olyan helyek ahol zszlaljanknt pnclelhrt tmpontokat szerveztek 4-6 lveggel. A tmpontok, krletek parancsnoka mindig tzr tiszt volt, a hadosztly pnclelhrtsrt a tzrfnk volt a felels, az sszfegyvernemi parancsnok kteles volt megszervezni a beosztott tzrsggel az egyttmkdst. Ez a felelssg megoszts a hatkonysg rovsra ment, illetve cskkentette a parancsnokok szerept. 1941 sztl a harckocsik elleni kzel harc mellett alkalmaztk a harc alatti aknateleptst. nll mszaki csoportok (rajok) teleptettk az aknkat. Ezekbl alakultak ki a mozgzr osztagok. Csak 1943-tl vlnak ltalnoss, s a pnclelhrt tartalkkal egytt alkalmazzk ket.
Az 1941-ben vvott harccselekmnyek felsznre hoztk a szovjet pnclelhrts gyengesgeit. Ezek a kvetkezk voltak: kevs a pncltr fegyver, a fegyvereket nem a legclszerbben alkalmaztk, a pnclelhrtsnak nem volt mlysge, gyenge volt az egyttmkds, megosztott vezets (tzrtiszt, sszfegyvernemi parancsnok).
A hadiipar termelsnek nvekedsvel 1942-re javult a pncltr fegyverek mennyisge s minsge. Ez lehetv tette a csapatok llomnyban lv pncltr eszkzk szmnak nvelst, j szervezetek ltrehozst. 1942. szeptemberben Sztlingrd trsgben a frontok 23, a hadseregek 3-4 pncltr tzrezreddel rendelkeztek. Ebbl a frontoknl 2-3, a hadseregeknl 1 pncltr tzrezredbl pncltrtzr tartalkot hoztak ltre, a tbbit a hadosztlyok megerstsre osztottk be. gy sikerlt harcszati szinten arcvonal kilomterenknt 2-4 pncltrt biztostani. Harc alatt hadmveleti mretekben a pnclelhrt tartalkok manvervel pedig a pncltrk szmt jelentsen nvelni. Mint pldul az 57. hadseregnl, ahol a nmet tmads firnyban 8 pncltr tzrezredet sszpontostottak, ezzel a pncltr lveg srsg kilomterenknt 20-ra nvekedett. A pnclelhrt rendszer fejldst 1942-ben Sztlingrd trsgben a 38. lvszhadosztly szemllteti. A pnclelhrt eszkzket a szzad s zszlaljparancsnokoknak rendeltk al, egyszemlyi felelssgk nyilvnvalv vlt, javult a vezets s az egyttmkds. A zszlaljaknl pnclelhrt tmpontokat szerveztek, llomnyukban lehetett: 4-6 pncltr lveg, egy pncltr pusks szakasz, egy pnclvadsz csoport, mely pncltr grntokkal, vagy kzigrntokkal felszerelt 4-5 fbl llt. A harckocsik vrhat tmadsi irnyba aknamezket s ms mszaki akadlyokat teleptettek. A hadosztly az els s msodi lls kztt harckocsi veszlyes irnyban pnclelhrt krletet szervezett. llomnyban egy pncltr osztly, vagy ezred tartozott. A pnclelhrt tartalkot egy pncltr tzrosztly kpezte. Kpeztek harckocsi tartalkot is. A tbori tzrsg llskrlett a harckocsi vrhat tmadsi irnyban jelltk ki, elje harckocsi aknamezt teleptettek, a tzrsget felksztettk a harckocsik elleni kzvetlen irnyzs feladatokra. A tzrsg felkszlt a peremvonal el harckocsik elleni tmegtz s zrtz lvsre. A lgier felkszlt a tvoli megkzeltsi utakon a harckocsik puszttsra, illetve harc alatt az ellencsapsok elksztsre, tmogatsra. sszessgben javult a pncltr eszkzk srsge, ntt a pnclelhrts mlysge, ersdtt a vezets, egyttmkds s a fegyverek felhasznlsnak mdszere. Ennek ellenre mg volt mit javtani.
- A pnclelhrts jellemzi a kuszki vdelemben
A keleti hadszntren, 1943 tavaszn patt helyzet alakult ki, egyik fl sem tudta folytatni a tmadst, gy vdelembe mentek t s ert gyjtttek a nyron indtand tmadshoz. A nmet hadvezets az ersd szovjet pnclelhrts ellenslyozsra nvelte harckocsik vdettsgt s tzerejt. A megalkotott j harckocsik (Prduc s Tigris), illetve rohamlvegek (Ferdinnd), a korbbi tpusok 30-80mm-es pnclzatval szemben 80-100mm-es pncllal, s 50mm-es lvegek helyett 88mm-es lveget kaptak. A pnclelhrts erstse rdekben 75mm-es s 88mm-es pncltr lvegeket rendszerestettek, egy rszket njrstottk. A nmetek Kurszk trsgben ksztettk el a tmad hadmveletet a hadszati kezdemnyezs megragadsra. Ennek rdekben a krzetben 50 hadosztlyt (kztk 14 pnclost s 2 gpestetett), 2700 harckocsit sszpontostottak. A tmads tervezett firnyiban hadmveleti szinten arcvonal kilomterenknt 100 harckocsit alkalmaztak, az ttrst ngy lpcsben terveztk elrni. A tmad csoportostsok ers lgi tmogatsban rszesltek. A gyzelem mgis elmaradt.
A szovjetek idben feldertettk a nmetek szndkt s ers, nagy mlysg, szilrd pnclelhrtssal rendelkez vdelmet, hoztak ltre. Ezt az tette lehetv, hogy ekkor mr nagy tmegben gyrtottk a klnbz harctechnikai eszkzket. Javult a pncltr eszkzk minsge, az j nmet harckocsik ellen mr hatstalan 45mm-es lvegek helyett 57mm-est gyrtottak. A harckocsik elleni kzelharcra kumulatv hats pncltr kzigrntot rendszerestettek. Tmegvel jelentek meg a SZU-76, SZU-122 s a SZU-152-es rohamlvegek. 1943 tavasztl a harckocsi- s gpestett hadtestekhez tzr-, aknavet-, lgvdelmi-, pncltrtzr- s rohamlvegezredeket szerveztek. Ltrehoztk az ttr tzrhadtesteket s pncltrtzr dandrokat. Mindez lehetv tette a szilrd, megbzhat vdelem megszervezst. A kurszki vdelem pnclelhrtsban kitnt: nagy mlysgvel, ami hadosztlynl elrte az 5-8km-t, hadseregnl a 20-25km-t, a frontnl akr az 50km-t is. A pnclelhrt elemek sokoldalsgval, mint: szzadoknl pnclelhrt tmpontok (3-5 lveggel), zszlaljaknl pnclelhrt csompontok (8-12 lveggel), ezredektl-frontig pnclelhrt krletek, zszlaljtl felfele minden szinten pncltr tzrtartalk s mozg zr osztag, klnbz fegyvernemi tartalkok, robban s egyb mszaki zrak, pnclvadsz csoportok, a lgier. A pnclelhrtsban rsztvev eszkzk sokasgval, mint: kumulatv kzigrntok, harckocsi aknk, pncltr puskk s gyk, rohamlvegek, tbori s lgvdelmi tzrsg, harckocsik. Az ellensges harckocsik vrhat tmadsnak irnyaiban sszpontostott nagy mennyisg tzrsggel (elssorban pncltr) s harckocsikkal. Harc alatt a pnclelhrt eszkzk cltudatos s a szksgletnek megfelel, gyors manverestetsvel. A vdelmi rendszer nagy mlysg mszaki kiptsvel (lvszrkok, kzleked rkok, tzelllsok, figyel- s vezetsi pontok, stb), hadszati szinten a vdelem mlysge elrte a 220-250km-t. A jl megszervezett tzrendszervel (elssorban pncltr s tzrsgi), a mszaki akadly rendszervel (aknazrrendszer, harckocsi rkok, harckocsi akasztk, drtakadlyok stb.). Harckocsi magasabb egysgek s seregtestek ellencsapsaival, a jl szervezett s eredmnyes lgi tmogatssal. A pnclelhrts megszervezsrt s vezetsrt minden szinten az sszfegyvernemi parancsnok volt a felels, gy megsznt a korbbi kettssg s a vezets egyttmkds hatkonyan mkdtt. Ezek egyttes hatsa knt a kurszki vdelem a kitztt cljt elrte. Meg lltotta s elvreztette a nmet tmad csoportostsokat, megteremtette az ellentmadsba val tmenet feltteleit.
A hbor tapasztalatai alapjn a pnclelhrts elvei, mra vonatkozan is a kvetkezkben foglalhatk ssze:
- A harckocsi elhrtsa pnclosok elleni harc a szrazfldi csapatok minden fegyvernemnek f feladata, ez kpezi a vdelem alapjt.
- A harckocsik elleni harchoz-a harckocsik technikai adottsgtl fgg-jminsg s a szksges mennyisg pnclelhrt eszkzre van szksg, s termszetesen jl felksztett, erklcsileg szilrd kezelkre.
- A harckocsik elleni harc a rendelkezsre ll minden eszkz bevonst s alkalmazst ignyli.
- A pnclelhrtst a vrhat harckocsi tmadsok irnyba sszpontostva a mlysgbe tagolva kell elhelyezni.
- A harckocsik elleni tevkenysget a vdelemhez vezet megkzeltsi tvonalakon kell kezdeni, s a vdelem teljes mlysgre ki kell terjeszteni.
- A ksr gyalogsgot a harckocsikrl le kell vlasztani.
- A peremvonalat s a kzeli mlysget kell pncltrkkel legjobban megersteni, hogy a tmad harckocsik a vdelembe val betrs eltt megsemmisljn.
- A tmad harckocsik manverez kpessgvel azonos vagy jobb manverez s tzhats eszkzk manvert kell szembe lltani.
- A permvonal el s a vdelem mlysgbe robban s ms mszaki akadlyokat kell telepteni.
- A vdelem nem lehet eredmnyes megbzhat lgvdelem s lgi tmogats nlkl.
- A klnbz tzeszkzk, fegyvernemek, s szakcsapatok kztti egyttmkdst a harckocsik megsemmistsnek f clkitzsvel kell megszervezni
- A pnclelhrts megtervezse, megszervezse s vezetse az sszfegyvernemi parancsnok feladata s felelssge.
.