Harckocsik a msodik vilghborban II
1. Harckocsi tkzet a magyar Alfldn
1944. szeptember elejre a szovjet-nmet arcvonal dli szrnyn a nmet-magyar csapatok szmra a helyzet kedveztlenl alakult. A szovjet csapatok befejeztk Romnia s Bulgria birtokba vtelt s elrtk Magyarorszg s Jugoszlvia keleti hatrait. A magyar politikai s katonai vezets gy rtkelte—a szvetsgesekkel Svjcban a hborbl val kilpsrl trgyal diplomatk figyelmeztetse ellenre-, elrkezett az id Dl-Erdly visszaszerzshez. Engedve a nmetek nyomsnak szeptember 5-n Kolozsvr s Marosvsrhely krzetbl tmadst indtottak Torda, illetve Marosludas irnyba, azzal a cllal, hogy birtokba veszik a Dli-Krptok hgit, ott megszilrdtjk a vdelmet. A nmeteknek is ez volt a szndkuk. Hitler ugyanis a hadszati helyzetet tvesen rtkelte s azt remlte, hogy a szovjetek nem Magyarorszg fel, hanem a tengerszorosok birtokbavtelre koncentrljk eriket. A kis erkkel indtott tmads kezdeti lendlete utn a msodik nap kifulladt. A szeptember 13-n Arad krzetben feljtott tmads sem hozott jelents sikert. Kzben a szovjet csapatok tkeltek a Dli-Krptokon. A nmetek tovbbra is Magyarorszg mindenron val megtartsra trekedtek. Ennek rdekben elvrtk a magyar kormnytl, hogy minden segtsget megadjanak. A kormny ltalnos mozgstst rendelt el s fellltotta a 2. s 3. hadsereget. Az j helyzetben a nmet hadvezetsnek az volt a szndka, hogy az szak-erdlyi llsok megtartsa mellett, Debrecen dl trsgben friss erket-pnclos s gpestett csapatokat- sszpontost, tmadsba megy t, sztveri a Dli-Krptokon tjutott szovjet s romn erket, birtokba veszi a hgkat, s ott szilrdvdelmet ltest, melyet kevs ervel is hossz idn t kpesek lesznek tartani. Szeptember 30-n a „Dl” hadseregcsoport erre kapott utastst. A feladat vgrehajtsra Friessner vezrezredesnek 800km-es vdelmi szakaszon hrom hadmveleti csoport llt rendelkezsre. A balszrnyon a Borsai-hgtl, Mrosvsrhelyen s Tordn keresztl Gyulig terjed terepszakaszon a Whler hadmveleti csoport, sszesen tizenkt hadosztly (kztk egy pnclos) s hrom dandr vdelemre rendezkedett be, viszonylag jl kiptett vdelmi rendszerben. A „Dl” hadseregcsoport az eri zmt ngy nmet pnclos (az 1., 13., 23., 24.), a Feldherrnhalle pnclgrntos hadosztlyt s kt magyar gyaloghadosztlyt (4. s 12.), Nagyvrad, Nagyszalonta, Debrecen trsgben sszpontostotta. Ezek kpeztk az ellencsapsra kijellt erket, parancsnoknak Fretter-Pico tzrsgi tbornokot jelltk ki. A csoport oktber3-tl a 6. hadsereg megnevezst kapta. Ezen erk Nagyvrad s Debrecen trsgt erstettk, rszben, mert itt vrtk a szovjettmadst, msrszt innen szndkoztak indtani a „Cignybr” fednev ellentmadst oktber 12-n. A 6. hadseregtl dlre Gyulavri, Mak, Nagykikinda 220km-es arcvonalszakaszon, a szeptember 21-vel fellltott 3. magyar hadsereg, llomnyban 7 magyar s 2 nmet hadosztllyal, mszakilag gyengn kiptett vdelmet hozott ltre. Feladata volt az Arad, Szolnok s Temesvr, Szeged irnyok lezrsa, illetve a 6. hadsereggel egytt az Alfldre kijutott szovjet erk megsemmistse.
Malinovszkij marsall a 2. Ukrn Front parancsnoka, figyelembe vve a terep viszonyokat, gy hatrozott, hogy ferit- harckocsi-, gpestett-, s lovas ktelkeket- Nagyvrad, Mak terepszakaszon alkalmazva ttri a 3. magyar hadsereg kipts alatt ll vdelmt, majd Debrecen, Nyregyhza, Csap irnyba folytatja a tmadst.
Oktber 6-n reggel a firnyban tmad 53. hadsereg s a Plijev lovas gpestett csoport (4. s 6. grda lovas-, illetve 7. gpestett hadtest, 389 harckocsi) tz perces lgi s tzrsgi elkszts utn ttrtk a 3. magyar hadsereg vdelmt. A gpestett magasabb egysgek az els nap 35-40km-t trtek elre. A harmadik napon kijutottak Ndudvar, Karcag, Pspkladny, Hajdszoboszl krzetbe. Ezzel elvgtk Budapest, Debrecen vast- s mtvonalat, kedvez felttelt teremtve Debrecen birtokba vtelhez. Az 53. hadsereg eri a gyenge ellenllst lekzdve Csongrdnl s Mindszentnl tkeltek a Tiszn s hdft foglaltak, illetve a Szolnok-debreceni mttl dlre birtokba vettk az egsz Tiszntlt. A 6. grda harckocsi hadsereg tmadsa Nagyvrad, Debrecen irnyban nem jrt sikerrel. A vros Debrecen s az egsz szak-Erdly tartsnak kulcsa volt, s az ide sszpontostott „Cignybr” hadmvelet vgrehajtsra sznt nmet ferk sztvershez nem rendelkezett elgsges ervel. Ugyanis augusztus 20-a ta folyamatosan, megszakts nlkl harcban llt, 500 harckocsijbl 130 maradt zemkpes. gy Nagyvrad birtokba vtele elmaradt. Malinovszkij marsall felismerve a helyzetet, oktber9-n megparancsolta Plijev tbornoknak, hogy ferit dlkeletnek fordtva mrjen csapst, a Nagyvradot vd erk htba, s segtse elfoglalni a vrost. A lovas gpestett csoport (egy lovas s egy gpestett hadteste) oktber 11-n szaknyugatrl megkzeltettk Nagyvradot s 12-n a dl, dlkeleti irnybl egyidejleg csapst mr 6. grda harckocsi hadsereggel s 33. lvszhadtesttel egyttmkdsben birtokba vettk a vrost. Ezzel kedvez helyzetet teremtettek Debrecen elfoglalshoz. Veszlyeztettk az szak-Erdlyben harcol 8. nmet, 1. s 2. magyar hadsereg utnptlsi vonalait, illetve fennllt ezen erk tkarolsnak, bekertsnek lehetsge is.
A „Dl” hadseregcsoport parancsnoka az egyetlen lehetsges megoldst vlasztotta. Sorozatos ellenlksekkel s Debrecen krzetnek jelents megerstsvel igyekezett lefkezni a szovjet erk trnyerst. A nmetek mr oktber 9-10-n, amikor Plijev tbornok feri Nagyvrad fel fordultak, visszafoglaltk Berettyjfalut s Derecskt. Ezzel elvgtk feritl a 6. grda lovas hadtestet. A bekertett hadtest kiszabadtsra s a debreceni nmet vdelem felszmolsra a front parancsnok jelents erket irnytott a trsgbe (kztk a 6. grda harckocsi hadsereget, a Plijev s Gorskov lovas gpestett csoportot, ez utbbi az 5. lovas- s 23. harckocsi hadtestbl llt, ezen tl, a 18. harckocsi hadtestet s ms erket, sszesen mintegy 600 harckocsit). A nmetek ngy pnclos hadosztlyt vetettek tkzetbe (300 harckocsit). A kialakult helyzetben teht mindkt fl aktv tmad tevkenysggel kvnt kedvez feltteleket teremteni a tovbbi tevkenysghez. gy bontakozott ki oktber13-tl Debrecen dl trsgben mintegy 900 harckocsi rszvtelvel a pnclos tallkoz tkzet. Az sszecsaps ht napig tombolt, vltakoz eredmnnyel, vgl is oktber 20-n Debrecen szovjet birtokba vtelvel zrult. Ezt kveten a kt sszevont lovas gpestett csoport meglls nlkl folytatta a tmadst Nyregyhza elfoglalsrt, hogy ezzel elzrjk az szak-Erdlyben lv nmet-magyar csoportosts visszavonulsi tjt. Br Nyregyhzt a szovjet csapatok 22-n elfoglaltk a bekerts, mgsem sikerlt. Friessner vezrezredes ugyanis ellencsapst mrt Nagykl, jfehrt s Polgr krzetbl, Nyregyhza dl irnyba azzal a cllal, hogy a Nyregyhzn lv lovas gpestett csoportot elvgja feritl, elfoglalja a vrost s biztostsa az szak-erdlyi csoportosts visszavonulst. A 23-n indtott nmet csapsok sikerrel jrtak. A lovas gpestett csoport hromnapos nehz harcok utn, nagyvesztesgek rn knytelen volt feladni a vrost s kitrni a bekertsbl. Nyregyhza oktber 31-n kerlt vglegesen a szovjet csapatok birtokba. Kzben oktber 19-n a nmet csapatok a szolnoki hdfbl jelents erkkel tehermentest ellencsapst mrte Karcag irnyba. gy a front parancsnok a front tartalkt kpez 7. grda hadsereget, mely 450km-es menet megttele utn oktber 19-n Karcag dl krzetben gylekezett, knytelen volt bevetni az ellencsaps felszmolsra, melyet t nap alatt sikeresen teljestett.
A 23 napig tart hadmveletben a szovjet csapatok 150-270km-t trtek elre, sikerlt a Tiszntlt elfoglalniuk, de az szak-Erdlyben lv 150 000 fs nmet-magyar csoportostst nem tudtk bekerteni s megsemmisteni. Azok sikeresen visszavonultak a Tisza mg s ott j vdllsokat hoztak ltre.
A harckocsik technikai fejlesztsnek irnyai a msodik vilghbor alatt
- A harckocsik technikai fejlesztsnek irnyai s nhny jellemz tpusa
A msodik vilghbor veiben a harckocsi technika rohamosan tkletesedett valamennyi hadvisel flnl. A hbor tapasztalatai a konstruktrket arra sarkalta, hogy korszerstsk a mr alkalmazott tpusokat, illetve jakat lltsanak el. A fclkitzs az volt, hogy nvekedjen a harcjrmvek mozg, manverez kpessge, pnclvdettsge s nem utolssorban tzereje. Mint az ttrst vgrehajt gyalogsg tmogat tzrsge jttek ltre a hbor veiben a rohamlvegek. A korszersd kzepes s nehz harckocsik tmeges elterjedse, maga utn vonta olyan j pnclelhrt, illetve a sajt harckocsikat tmogat fegyver megjelenst, amelynek terepjr kpessge megegyezett, de tzereje jelentsen meghaladta a harckocsit. A tbori s pncltr tzrsg erre alkalmatlan volt, ezrt a rohamlvegek feladata kibvlt. A hbor veiben elssorban a nmetek s a szovjetek gyrtottak tmegesen rohamlvegeket. Minden orszg, minden harcjrm fejlesztsnek bemutatst, a terjedelmi korltok nem teszik lehetv. Ezrt csak Nmetorszg, Nagy Britannia, az Egyeslt llamok s a Szovjetuni nhny jellemz tpust mutatjuk be.
Nmetorszg.
A nmetek a hbor els veiben a mr meglv harckocsijaikat korszerstettk. A keleti fronton elszenvedett harckocsi vesztesgek, azonban egy j, ersebb tpus kialaktst sztnztk. A szovjet T-34-esek konstrukcijbl tbb ellem tvtelvel szletett meg a PzKpfw V Panther (Prduc). A gyrts 1942 szn indult, de mr a kurszki csatba bevetsre kerltek, szinte csapat prba nlkl. Itt fknt fut- s hajtm problmk miatt jelents vesztesgeket szenvedtek. Szemlyzete 5 f, fegyverzete egy 75mm-es lveg s hrom 7.92mm-es gppuska, hattvolsga 177, illetve 88 km volt, pnclzata 15-110mm-ig. A konstrukcis hibkat javtottk, tbb vltozata kszlt el. sszesen kb.: 5500db-ot gyrtottak a tpusbl.
Szintn 1942-ben lltottk hadrendbe j nehz harckocsijukat a PzKpfw VI Tigert. Akkor a vilg legersebb harckocsija volt. 88mm-es lvege flelmetes tzert kpviselt, vastag pnclzata (26-100mm.) pedig szinte lekzdhetetlenn tette. 1944-ig 1300 darab kszlt belle. Ezt kveten korszerstett vltozatt gyrtottk Knigstiger nven, br ezt a nevet a nmetek nem hasznltk. Ez a tpus (Tiger II) a hbor legnehezebb s legvastagabb pnclzat harckocsija volt. Pncl vastagsga s lvege, nhny korszer tpussal is vetekszik. Mozgkonysga azonban nem volt megfelel, ennek ellenre sok ellenfelt megsemmistette, mg maga csak jelentktelen srlseket szenvedett. Kezelszemlyzete t f, hattvolsga 117, illetve 68km volt, ez mr akkor is kevsnek szmtott. A hbor vgig mintegy 1800 darabot gyrtottak.
Pz. III. alvzt felhasznlva ksztettk el a nmetek a legnagyobb szmban hasznlt StuG III rohamlveget. Kiprblsra a francia hadjrat sorn kerlt sor, 50mm-es homlokpncllal s 75mm-es lveggel kszlt. Ksbb nveltk a pnclvdettsgt s ksztettk 105, illetve 150mm-es tarackkal szerelve is. A kezelk szma 4 f volt.
A Panther alvz felhasznlsval 1943 folyamn fejlesztettk ki a Jagdpanther pnclvadsz harcjrmvet. 88mm-es L/71-es pncltr lveggel szereltk, mely 500m-rl 220cm-es pncltt kpessggel rendelkezett. Kezel szemlyzete t f. Alig 400 darabot gyrtottak belle.
Nagy Britannia.
A msodik vilghbor legnagyobb s legsikeresebb gyalogsgot tmogat brit harckocsija a Churchill. Az 1941-ben az I s II vltozatot, a III s IV vltozatokat 1942-ben, az V, VI s VII vltozatokat 1943-tl gyrtottk. Az egyes vltozatokban ltalban a lvegek rmrete nvekedett, illetve a hegesztett toronyrl az nttt torony alkalmazsra trtek t. A futm s az erforrs lnyeges vltozson nem ment t, ezrt a sorozat tagjainak mozgkonysga nem, csak tzereje s pnclvdettsge fejldtt. Kszltek csapatszllt, hdvet, lngszrs s mszaki vltozatai is. Kezelinek szma 5 f, leginkbb hasznlt lvege 57mm-es volt.
1941-ben jelent meg a Cromwell harckocsi els tpusa, ksbb mg12 vltozata kszlt el. 1943-tl gyrtottk nagyobb szmban. Az egyes vltozatok kztt lnyeges eltrs a motorteljestmnyben s a lveg rmretben volt. Az elbbi 360LE-rl 600-ra, az utbbi 57mm-rl 95mm-re nvekedett. A pncltest s a torony merleges fal, ezrt alakja elnytelen volt, fegyverzet tekintetben a vele azonos idben alkalmazott nmet harckocsikkal ltalban alul maradt, de mozgkonysga magfelel volt. Kezelinek szma t f.
Amerikai Egyeslt llamok.
A kt vilghbor kztt az amerikai klpolitikt az eurpai kontinenstl val elzrkzs jellemezte, ami a hader fejlesztsben is megnyilvnult. Az orszg vdelmt a tengeren keresztl szndkoztak biztostani. A szrazfldi hader kis ltszm volt, teljesen gpestett, de a pnclosok fejlesztse lassan haladt. A hbor kitrsekor a meg lv pnclos hadtestben csak nhny M2-es tpus harckocsi s pnclgpkocsi volt rendszerestve. A Lengyelorszg elleni hadjrat tapasztalatai alapjn 1940-ben kezdtk meg a hbor kvetelmnyeinek jobban megfelel j tpus az M3-as sorozat fejlesztst. Alapul a korbban meglv M2A4-es modell szolglt. 1941 tavaszn mr kigrdltek a gyrbl az els M3A1 tpus knny harckocsik, melyeket elssorban a britek szmra gyrtottak. Els bevetskre az afrikai hadszntren kerlt sor, ahol az angolok „GENERAL STUART” nven hasznltk. Kt 25 gallonos pt-zemanyagtartly felszerelse alkalmass tette, nagytvolsgok lekzdsre. Tzerejt egy 37mm-es harckocsi gy s hrom 7.6 mm-es Browing gppuska biztostotta. Kezelk szma ngy f, pnclvdettsge gyenge, de j menet tulajdonsgai s fegyverzete alapjn sikeres tpuss vlt. Tmeg gyrtst 1942-tl vezettk be tbb vltozatban, erstettk pnclvdettsgt s tzerejt is. gy ltrejtt tpusok mr kzepes harckocsinak szmtottak, ezekbe szereltek mg egy 75mm-es harckocsi lveget is. Az amerikaiak elssorban a csendes-ceni sszecsapsokban a hbor vgig alkalmaztk.
Az M4A1 General Sherman harckocsik sorozatgyrtsa 1942-ben kezddtt, az M3-as kzepes harckocsik tovbbfejlesztseknt hoztk ltre. A hbor veiben csaknem tvenezer darabot gyrtottak belle. Tbb vltozata kszlt, hdvets, tollapos, aknataposs, stb. Els bevetsk az szak-afrikai hadszntren trtnt. A Szovjetuniba is szlltottak tbb pldnyt bellk. Kifejezetten elnye volt, hogy a gyors gyrthatsg s a j karbantarthatsg. Fegyverzett egy 75mm-es harckocsi gy, egy 12,7mm-es s kett 7,62mm-es Browwing gppuska kpezte. Kezel szemlyzete t f volt. A hbor vgre mr nem szmtottak igazn korszernek, de nagy tmegben alkalmazva elbrtak a Prducokkal s a Tigrisekkel is.
A nmetek nyugat-eurpai sikerei sztnztk az amerikaiakat a nehz harckocsik kifejlesztsre. Az els tpus az M6-os volt, ksbb tbb vltozatot kiprbltak, de sorozatgyrtsuk nem indult meg. A fejleszts akkor vett nagyobb lendletet, amikor a nmetek kifejlesztettk a sajt nehz harckocsijaikat. 1945 janurjban jelentek meg Eurpban az M26-os, ksbb „General Pershing” nvre kereszteltk. A gyrts ksi megindtsa nem tette lehetv, hogy jelents szmban kerljenek harci alkalmazsra. A hbor utn megjelen amerikai harckocsik eldjnek is tekintik. Fegyverzett egy 90mm-es harckocsi gy, egy 12.7 mm-es s kt 7.66 mm-es gppuska kpezte. Kezelinek szma t f.
Szovjetuni.
A szovjet harckocsi gyrts az 1930-as vek vgre jutott el egy forradalmilag j gyrts technolgival elllthat harckocsi megalkotshoz. A tervezs fontos kvetelmnye volt, hogy megteremtsk a harckocsinl a tzer, a manverez kpessg s a pnclvdettsg szintzist. Ugyanakkor j konstrukci volt a dnttt pnclzat test, melyet hegesztssel lltottak el, valamint az ntsi eljrssal ksztett torony. Nagy elnye volt a tpusnak, hogy az egyszer gyrts technolgia miatt gyengn kpzett szakmunks grda is elvgezhette az sszeszerelst, s a harctren is knnyen javthat volt. Lnctalpai szlesek, fajlagos talajnyomsa alacsony, gy nehz terepen is gyorsan mozgott. Megbzhat V-2 12 hengeres Diesel motorja (500LE) a Prducnl s a Tigrisnl is jval nagyobb hattvolsgot s mozgsi sebessget biztostott szmra. E tpus volt a T-34-es, kevs harckocsi rendelkezett ilyen nagy hatssal a ksbbi harckocsi genercikra. Mint a msodik vilghbor egyik legjobb harckocsija, jelentsen hozzjrult a Szovjetuni gyzelemben jtszott szerephez. Kt alap vltozatban kszlt. Az els a T-34/76, mr 1941-ben hadrendbe llt, ksbb A, B, C mdozatait is rendszerestettk. Ezek a tpusok is jelents tzervel s pnclvdettsggel rendelkeztek. Az 1943-ban megjelen nmet harckocsik tzerben s vdettsgben flnybe kerltek vele. Ezrt lnyeges mdostsokat vgeztek a harckocsin. Nveltk a homlokpncl vastagsgt (110mm-re), ugyancsak nagyobb tornyot kapott, ezltal a parancsnokot fggetlenteni tudtk a fegyverek kezelstl. A tzer nvelsre a 76-os lveget 85mm-esre cserltk, ennek pncltr kpessge 900m-en 30 fokos becsapdsi szgnl 95mm volt, ez mr elegendnek bizonyult a Tigrisekkel szemben is. Az j vltozat T-34/85 1943 vgn rkezett meg a csapatokhoz. A hbor alatti szovjet harckocsigyrts 68%-t a T-34-es klnbz vltozatai kpeztk. A hbor utn tbb orszgban mg hosszideig alkalmaztk.
A harmincas vek vgre a szovjet tervezk szmra nyilvnvalv vlt, hogy az t gppuskval s hrom lvegtoronnyal felszerelt T-35-s nehz harckocsi tpus mr nem korszer. Ezrt a T-34-es kzepes harckocsi kifejlesztsvel prhuzamosan j nehz harckocsi modell tervezst is elkezdtk. Tpusjele KV lett (KV=Kliment Vorosilov). Ezt is az j elveknek megfelelen szerkesztettk, egy toronnyal, dnttt lemezekbl hegesztett testbl, fegyverzete 76.2 mm-es lveg s hrom gppuska. Az els pldnyok 1940-ben kerltek a csapatokhoz, a nmetek tmadsakor mg kevs llt rendelkezsre. Tbb vltozatban kszlt, rdekessget mutat a KV-II-es tpus, amely nagy szgletes tornyot - benne 152mm-tarackka – kapott. ’943-tl fokozatosan a KV-85-s modell gyrtsra trtek t.
A szovjet ipar 1943 vgn egy j Sztlinrl elnevezett nehz harckocsit bocstott a hader rendelkezsre. A JSZ-I-et 85mmes lveggel, kt 7.62 mm-e s egy 12.7 mm-es gppuskval szereltk. A nehz harckocsik kztt knnyebbnek szmtott. Alvza alapjt kpezte az ISZU rohamlvegeknek. 1945-ben az eurpai hbor utols napjaira kszlt el a JSZ-III-as, 230mm-es pnclzattal, 122mm-es lveggel, egy 7.62 mm-es beptett s egy 12.7 mm-es lgvdelmi gppuskval. Szinte sokkolta a berlini dszszemln rsztvev nyugati szakrtket.
A msodik vilghbor veiben – mint korbban rtuk – a harckocsi-, gpestett magasabb egysgek s seregtestek nagyterleten vvott harca olyan tzrsgi harceszkzket ignyelt, a melyek mozgkonysga, terepjr kpessge megegyezett a harckocsikval. Tzfeladataikat viszonylag kzelrl kzvetlen irnyzssal tudjk megoldani. A tzrsgi kzelharcot az njrstott, pnclzattal vdett lvegek vvtk. Feladataik alapjn njr-, roham-, illetve pnclvadsz lvegeknek neveztk ket. A harckocsik tmeg gyrtsa lehetv tette, hogy e harceszkzk ellltst, a harckocsik gyrt bzisn alaktsk ki. gy volt ez a nmeteknl is. A szovjetek 1942-ben a T-34/76 alvznak felhasznlsval alaktottk ki a SZU-122-es rohamlveget. A 122mm-es lveg rvid csve, a lvedk kis kezd sebessge miatt pncltr feladatra kevsb volt alkalmas. Kezelinek szma hrom f volt. Ksbb gyrtottk 85mm-es, s 100mm-es gyval szerelve is. Ezek pnclvadszknt szerepeltek.