4. A magyar pnclos fegyvernem megjelense
2007.01.05. 18:30
Ebben a fejezetben mutatom be a magyar erfesztseket a pnclos erk megteremtsre a kt vilghbor kztt.
A magyar pnclos fegyvernem megjelense
- A magyar pnclos fegyvernem megjelense
Az els vilghbor alatt a Monarchia hadereje rendelkezett nhny pnclozott gpkocsival, de inkbb csak ksrleti clokra s nem harci alkalmazsra. A hbor eltt szmoltak pnclvonatok bevetsvel. Az llshbor kialakulsval ezek alkalmazsi lehetsge minimlisra korltozdott. A magyar kirlyi honvdsg azonban ezekkel, az eszkzkkel nem rendelkezett.
A hbort kveten a Tancskormny Vrs Hadserege a romn s a cseh intervencis hadseregekkel vvott nvdelmi harcban rendelkezett nhny pnclvonattal. Ezeket, az eszkzket egy mozdonybl s nhny pncllemezekkel megerstett tehervagonbl lltottk ssze. prilisban 3db volt, mjus vgre mr 12-vel rendelkeztek. Fegyverzetk s tzerejk illetve llomnyuk eltr volt, rendszerint egy gys-, egy gppusks- s egy szakasz vagy egy szzad alkotott egy pnclvonatot, a mozdonyon kvl. Az gy ltalban egy 7cm-es hajgy volt s ht gppuska. Alkalmaztk feldertsre, a gyalogsg tmadsnak tmogatsra, esetleg elre vetett osztag feladatra, rajta tsre, ldzsre, vdelem erstsre, visszavonuls fedezsre. Hasznlatukat az tette lehetv, hogy nem volt sszefgg vdelem, a vastvonalakat egyik fl sem tette jrhatatlann, az arcvonalakon is tvezettek.
A trianoni bkedikttum megtiltotta haznk szmra- sok egyb mellett –pnclosalakulatok ltrehozst s ezt 1927-ig kzvetlenl ellenriztk. Ezrt a magyar katonai vezets arra knyszerlt, hogy rejtve prbljon valamit tenni a fegyvernem megteremtsrt. Ilyen clzattal hoztk ltre 1924. mjus 5-n a Rendr-jonciskola (RUISK) nven a magyar pnclosalakulatok blcsjnek tekinthet szervezetett. Hivatalosan karhatalmi cllal lltottk fel, valjban egy zszlaljkeret volt. Ahol a szemlyi llomnyt teher s szemlygpkocsi alvzra bdoglemezekbl kszlt harckocsi s pnclgpkocsi maketteken prbltk felkszteni a majdani harcjrmvek kezelsre. Az els igazi harckocsikat a nmetektl kaptk titokba uszlyon gabona alatt szlltva mg 1920 tavaszn 14db. LK-II fegyvertelen harcjrmvet. Az ellenrzs miatt azonban szt kellett szerelni ket. 1927-ben megsznt a kzvetlen ellenrzs, gy nagyobb lehetsg nylt a fegyvernem fejlesztsre. 1929-ben kt angol gyrtmny Vickers pnclgpkocsival, majd 1931-ben t Fiat-3000B tpus elavult harckocsival bvlt a paletta.
1928. oktber 1-jvel a RUISK llomnyban megszerveztk a honvd pncljrmves osztlyt. 1929. jlius 1-jvel mr a nylt hadrendben szerepeltettek egy pnclgpkocsi-szzadot. Az 1930-as nylt hadrend 8 pnclgpkocsival s 1 pnclozott rdis kocsival, a titkos plusz 5 harckocsival szmolt (ezek az LK-II.-ek voltak)
A magyar pnclos fegyvernem br slyos eszkz hinnyal kzdtt, a fels vezets nagy figyelmet fordtott a vilgban foly vitra a pnclosok alkalmazsrl. Vgl is a nmet elkpzelsekhez kzelll llspontra jutott, mely szerint a pnclos s gpestett alakulatokat hadmveleti feladatok nll vgrehajtsra is alkalmas magasabb egysgekbe kell szervezni. Ezek ferinek a harckocsi csapatokat tekintettk, melyek lendletes tmadssal kpesek ttrni az ellensg vdelmt, s biztostjk a tbbi gyorsan mozg alakulat elre trst. A fellltand harckocsi zszlaljakat kis- s knny harckocsi szzadokbl gondoltk megszervezni. Az ttrst az gyval felszerelt harckocsik feladatnak tekintettk, mg a csak gppusks harckocsik feladata harcfelderts, kzelbiztosts, sszekttets s ldzs lett volna.
Az 1932. oktberben letbe lptetett hadrend az alkalmazsi elvekben megfogalmazott gondolatokat tkrzte. Gpestett alakulatknt egy harckocsi szzaddal benne 11 knny s 5 kis harckocsival, illetve a pnclgpkocsi-szzadban 7 harcjrmvet rt el.
A gpestett anyagok beszerzse el azonban tovbbra is megoldhatatlan akadlyok tornyosultak. A barti orszgok Nmetorszg s Olaszorszg maga sem rendelkezett elegend s korszer harckocsival, a volt antant orszgok pedig elzrkztak a szlltstl, ezrt a harmincas vek elejtl elkezddtt magyar fejleszts s gyrts harckocsi kialaktsa. Ezek voltak a V-3 s a V-4 tpus jel harckocsik, melyek a 30-as vek msodik felben jutottak el a csapatprbig.
A gpestett alakulatok hadrendben trtn megjelense az 1930-as vek elejn felvetette a majdani pnclos tisztek szakkpzsnek problmjt. Eddig ugyanis a RUISK-nl a gyakorlatban sajttottk el a tudnivalkat. A megvalsts 1934-ben a Ludovika II. tanulmnyi fcsoportjban indult el. A Hvsvlgyben mkd intzmnyt a honvdsg mszaki, hrad, vonat, s gpkocsiz tiszti sarjadk nevelsre hoztk ltre. Itt az emltett vben kezddtt meg nhny gpkocsiz hallgat pnclos tiszt kpzse.
Az 1930-as vek elejtl a tilts ellenre a katonai fels vezets nagyobb llegzet tervet dolgozott ki a hadsereg szmra, melybe beletartozott a harckocsi csapatok kialaktsa is. 1932-tl titokban bevezettk az ltalnos hadktelezettsget. Miutn a nemzetkzi helyzet, Hitler hatalomra jutst kveten egyre inkbb a hbor fel sodrdott, haznk is egyre erteljesebben fegyverkezett. 1933-ban Olaszorszg felajnlotta a Fiat-Ansald 3 tonns kis harckocsijuk bemutatst s elfogads esetn eladst is Magyarorszg szmra. A mintapldny 1934 nyarn elnyerte a magyar szakemberek tetszst s a Haditechnikai Intzet javaslata alapjn 150db-ot rendeltek, melyeket 1935 M kis harckocsiknt rendszerestettek.
gy az 1936-os v jelents fordulatot hozott a magyar harckocsi csapatok fejlesztsnek trtnetben. Az olasz-magyar megllapods rtelmben decembere berkezett haznkba az utols Ansaldo kis harckocsi is. Az 1936. oktber 1-jvel letbe lp hadrendben ezek egy rszbl 7 harckocsi szzadot szerveztek, melyeket gpjrm szzad fednvvel a ht vegyes dandrhoz osztottak be, azonban a harckocsik Hajmskren s rknytborban kikpzsi feladatokat lttak el, a leend pnclos alakulatok szemlyzett ksztettk fej a harcjrmvek kezelsre.
Mikzben folytatdott a V jelzs magyar harckocsik fejlesztse, 1936-ban a svd Landsverk mvek, felajnlotta L-60 tpus knny harckocsijt megvtelre Magyarorszg szmra. 1937-ben pedig a nmetek egy Pz-IA tpus harckocsit adtak t kiprblsra. Erre az idre mr a tengelyhatalmak politikai s katonai slya jelentsen megntt. Ez eredmnyezte azt, hogy 1938. mrcius 5-n Darnyi Klmn miniszterelnk gyri beszdben bejelentette a honvdsg jelents arny fejlesztst. Ennek nemzetkzi legalizlst jelentette az augusztus vgi jugoszlviai Bledben megkttt egyezmny, melyben a kisantant llamok elismertk Magyarorszg fegyverkezsi egyenjogsgt.
Az els lpsek egyikeknt ltrehoztak kt lovasdandrt s egy (2.) gpkocsiz dandrt. Ez utbbi llomnyba hrom gpkocsiz lvszzszlalj, kt kerkpros zszlalj, egy gpvontats tzrosztly, egy feldert-zszlalj, illetve egy gpkocsiz utsz-, egy hradszzad, valamint egy lgvdelmi teg tartozott. A feldert-zszlaljba osztottak egy pnclgpkocsi-, egy kis harckocsi- s egy gpkocsiz pusksszzadot. A lovasdandrok is rendelkeztek egy-egy kis harckocsi szzaddal. 1938. oktber1-n ltrehoztk az 1. gpkocsiz dandrt is, a korbban emltett 2. mintjra, de a feldert-zszlaljban eszkz hiny miatt a pnclgpkocsi-szzad nem kerlt megalaktsra.
1938-ban mr nyltan vetettk sszehasonlt prba al a V-4 harckocsi prototpust s a berkezett L-60-ast. Vgl is az utbbi nyerte el a hadvezetsg tetszst. Megvettk a gyrtsi jogt s 38 M Toldi knny harckocsiknt, rendszerestettk. 1939 tavaszn 80db legyrtst rendeltk meg.
Ugyan akkor szksg volt egy j terepjr kpessg pnclgpkocsira is. Mivel a Weiss Manfrd gyrban vilgsznvonalon ll knny pnclgpkocsi alvzat gyrtottak, a figyelem erre irnyult. Megfelel csapatprbk utn 1939 nyarn a innen rendeltek 60db-ot s 39 M Csaba feldert pnclgpkocsi megnevezssel kerlt a honvdsg hadrendjbe.
A megrendelsek figyelembe vtelvel az 1939. oktber1-n letbelp hadrendben a kt-kt lovas- s gpkocsiz dandrok meglv kis harckocsi szzadai mell rendszerestettek egy-egy knny harckocsi s pnclgpkocsi szzadot. A fegyvernem gyors fejldst jl szemllteti a tisztkpzs nvekedse. A Ludovika Akadmin 1939. oktber1-n fellltottk a pnclos tagozatot. A kpzs gyorstott temben folyt, 1940-ben 10, 41-ben 20, 42-ban 27, 43-ban 77 s 44-ben 54 f harckocsiz hadnagyot avattak. A fokozott csapattiszti igny kielgtsre 1941-ben lltottk fel Marosvsrhelyen a Csaba Kirlyfi Gyorsfegyvernemi Hadaprd iskolt, ahol tves kpzs utn zszlsokat bocstottak ki. Az els elrehozott avats 1944. november 15-n volt.
|