|
1./II. Az 1918-19-es forradalmak hadgye
2007.02.04. 16:43
Ez a rsz a Vrs Hadsereg honvd harcainak eredmnyt s hadmvszeti tapasztalatait mutatja ben. II. rsz
A fegyvernemek szervezse s alkalmazsa
Lovassg
A Magyar Tancskztrsasg honvd hborjt az els vilghborval ellenttben manverez harcok jellemeztk. Igen nagy szksg volt teht gyorsan mozg alakulatokra. A legkzenfekvbb gyors fegyvernem a lovassg volt. A lovassg fellltsa viszont komoly akadlyokba tkztt. Magyarorszg lllomnyt az els vilghbor nagyon lecskkentette s az j lovas ktelkek fellltsa igen lassan haladt. A mjusi tszervezsnl minden hadtesthez egy 10 lovasbl ll szakaszt rendszerestettek, hrviv szolglatra. Ezen kvl az els nyolc hadosztlynl egy-egy hrom szakaszbl ll lovasszzad szervezst kezdtk meg. A hadosztly lovasszzadok f feladata a felderts volt. Ezek a szzadok eleinte csak nhny harcosbl lltak, ezrt ket is inkbb hrvivi feladatokkal bztk meg. Jlius20-n az els 7 hadosztlynl mr 70-120 lovasbl lltak a szzadok. Mjus vgn pedig megkezdtk a hetedik lovasezred fellltst, amelynek ksbb nagy szerepe volt a tiszai harcokban. A lovas alegysgek kiegsztsre kerkpros alakulatokat is szerveztek, azonban ezeket is csak hrviv szolglatra alkalmaztk.
Rgtnztt gyorscsapatok
A mozg harcok folyamn gyakran merlt fel a gyorscsapatok szksgessge, klnsen fontos volt ez a siker kifejlesztsnl. Ilyen alakulatok alkalmazsra szmtalan pldt tallunk a Vrs Hadsereg harcai sorn. Pldul: a salgtarjni ellentmadsnl kt gyorscsoportot hoztak ltre. Az egyik egy gpkocsin szlltott szzadbl s egy tegbl llt. Az volt a feladata, hogy a gyalogsg ltal nyitott rsen keresztl Losonc irnyba trjn elre. A msik csoport kt pnclvonatbl s a vonatra rakott rohamszzadbl llt. Mindkt csoport sikeresen mkdtt az ellensg ldzse sorn.
A pnclvonatok
Ezeket rszben az els vilghborbl megmaradt hadianyagbl, rszben pedig rgtnztt pncllemezekkel megerstett vasti kocsikbl lltottk ssze. prilisban mg csak 3 pnclvonat mkdtt, de az szaki hadjrat kezdetn mr 12-vel rendelkezett a Vrs Hadsereg. A pnclvonatokat feldertsre, a gyalogsg tmadsnak tmogatsra, ldzsre, a vdelem erstsre, valamint a visszavonuls fedezsre hasznltk. A pnclvonatok tzereje nem volt teljesen azonos. A vilghbors pnclvonatok egy gppusks- s egy gys kocsival rendelkeztek, melyekben egy 7 cm-es hajgy s 7 gppuska volt. Voltak azonban ennl ersebb s voltak gyengbb fegyverzettel elltott pnclvonatok is.
Tzrsg
A Magyar Vrs Hadsereg tzrsgnek lveganyaga teljes egszben az els vilghborbl visszamaradt felszerelsbl kerlt ki. A knny tbori tzrsg 8cm-es tbori gykkal s 10cm-es tbori tarackokkal rendelkezett. A mjusi tszervezsnl mivel, hadosztly kzvetlen tzrsg nem volt, az els 6 hadosztlyhoz hrom-hrom 18 lveges tzrezredet szerveztek. A budapesti hadosztly viszont kt tzrezreddel rendelkezett, a 7. s 8. hadosztly, amelyeket ksbb lltottak fel, szervezetszer tzrsget nem kapott. Minden tzrezred 2 osztlybl llt: az 1. osztly 2 tbori, vagy hegyigys, a 2. osztly 2 tbori s egy nehz tarackos tegbl llt. A tzrsg alapvet szervezsi egysge az teg volt. A knny tbori gys s tarackos tegek 4, a nehztegek 2, a mozsrtegek 1 lveggel rendelkeztek. Az tegek a 30,5cm-es mozsarak s gpvontats lvegek kivtelvel fogatoltak voltak. A knny tbori tzrsg tegeit 7,6cm-es tbori gykkal, 7,5cm-es hegyi gykkal, s 10cm-es tbori tarackokkal lttk el. Hadsereg-kzvetlenknt mindssze egy 7 teges nehztzr-ezred fellltst terveztk, 30,5 s 21cm-es, valamint 15,2cm-es gpvontats gykbl s tarackokbl, azonban ennek fellltsa a harcok vgig nem fejezdtt be.
Lgier
A Tancskztrsasg lgiereje 8 replszzaddal alakult meg. A mjusi tszervezs sorn mg kt szzadot szerveztek. A szzadok llomnya ltalban 2-4 gpbl llott. A meglv gpekbl csak 37 volt teljesen zemkpes. j gpek gyrtsa nagy nehzsgekbe tkztt, mert a hazai gpgyrts csak 5 szzad szksglett tudta fedezni, vsrlsra pedig nem volt lehetsg. A hadsereg-fparancsnoksg a feladattl fggen erstette meg replgpekkel a hadtesteket, illetve hadosztlyokat. Nhny esetben a dandrok is kaptak lgi megerstst. A gpeket eleinte ltalban egyenknt, illetve prban alkalmaztk. A legnagyobb csoport 4 gpbl llt. A nagyobb feladatok vgrehajtshoz a hadsereg-fparancsnoksg a rendelkezsre ll gpeket repl csoportokba vonta ssze. A replk feladata fleg felderts volt, lgi harcokra igen ritkn kerlt sor. A feldert replsek ideje 1-3 ra, tvonala 150-500km volt. A lgier a fldi harcokba ritkn avatkozott be.
Mszaki csapatok
Az tszervezsig a dandrcsoportok llomnyba egy rksz s egy munksszzad tartozott. A mjusi tszervezs sorn hadosztlyonknt 1 rkszszzadot szerveztek, ezen kvl a hadtest s hadsereg-kzvetlen mszaki alakulatok fellltst is megkezdtk, de ez a harcok vgig nem fejezdtt be. Mjus 15-n mr 6 hadosztly rendelkezett rkszszzaddal, tovbbi kt hadosztly pedig felllts alatt volt. Hadsereg-kzvetlenknt 1 mszaki szzad llt rendelkezsre. A meglv mszaki erket gynevezett rkszcsoportok ktelkben alkalmaztk. A mszaki csapatok feladata fleg az utak, vasutak s hidak helyrelltsa, valamint szksghidak ptse volt.
Dunai hajraj
Mjus15-n a dunai hajraj 10 harci egysgbl llt. Fegyverzetk 4-7 lveg, s 2-6 gppuska volt. A fentieken kvl nhny segdmonitor, pnclos motorcsnak, aknakeres s szllt haj tartozott a hajraj llomnyba. Az akkori viszonyok kztt az egysgek korszerek voltak, s minden tekintetben fellmltk a cseh s a romn hajrajokat. A dunai hajraj alkalmazst az els vilghborban kialakult gyakorlattal szemben az egysgek nll tevkenysge, az sszefgg arcvonalak hinya, valamint a nagy szlessgi s mlysgi kiterjedsek jellemeztk. A hajraj harctevkenysge fleg feldertsre, aknazrak teleptsre korltozdott. Nagyobb harcokra csak Esztergom trsgben, s a Kisalfldn kerlt sor. A hajraj tmogatta a balszrny elnyomul csapatait, az ellensg jobb szrnyra mrt tzcsapsokkal.
Hrad csapatok
A gyors lefolys hadmveletek komoly feladatok el lltottk a hrad alegysgeket. A hadsereg s a hadtestek kztti sszekttets legtbbszr az llami tvbeszl s tvr hlzaton keresztl trtnt. Tbori vezetkeket csak a legszksgesebb esetekben ptettek ki. Az alegysgek s egysgek kztti mozg sszekttetst lovas, vagy kerkpros hrvivkkel lttk el. Rdit csak a hadsereg s hadtestparancsnoksgok kztt hasznltak. Sikeresen alkalmaztak rdifeldertst is. Az ellensg rditviratainak lehallgatsa tjn rteslt, pl. a hadsereg-fparancsnoksg az ellensg tervezett miskolci tmadsrl.
Anyagi ellts
A hadsereg elltst a mjusi tszervezstl kezdve a fparancsnoksg anyagi osztlya irnytotta. A meglev anyagot a fparancsnoksg olyan gyesen sszpontostotta a kvnt helyen s idben, hogy az antanttl is tmogatst kap cseh hadsereg llandan a Vrs Hadsereg anyagi flnyre panaszkodott. A hadsereg-fparancsnoksg rendelkezsre igen vltozatos ellt intzeteket lltottak fel: plyaudvar-parancsnoksgokat, felvtelez llomsokat, vgmarha telepeket, anyagraktrakat, anyaggyjt llomsokat, stb. A hadtestek ltalban autszzaddal, autjavt mhellyel, autanyag raktrral, krhzzal, lelmezsi rszleggel, mely felvtelez llomsra s vgmarha kirendeltsgre oszlott rendelkeztek. A hadosztlyok hadtpszervezse nem volt teljesen egyforma. ltalban a szlltszolglatot, a hadosztly vonatparancsnoksg, az egyb szolglati gakat pedig a hadosztly ellt hivatal irnytotta. Mg prilisban minden hadosztlyhoz egy szervezetszer autszzadot rendszerestettek. Ennek llomnya papron igen magas volt, a valsgban azonban ennek csak tredkei lltak rendelkezsre. A gpkocsikkal amgy sem tudtk megoldani a hadosztly anyagnak szlltst. Pedig a hadosztlyokra e tren nagy feladat hrult, mert igs llatok hinya miatt az egysgeknek, az alegysgeknek alig volt vonata, gy pl. volt olyan ezred is, amelyet csak mt vagy vast mentn lehetett mozgatni, nehogy utnptls nlkl maradjon. Ezrt mr a hadosztlyok, de klnsen a hadtestek s a hadsereg szlltszolglatt els sorban a vasti szlltsra kteleztk. A hadosztlyok hadtpja ltalban kt vasti szerelvnyen mozgott: Az egyiken rendszerint a lszer s sncszerszm, a msikon az lelem s stoszlop foglalt helyet. Sok esetben ezek a szerelvnyek befutottak egszen a peremvonalig, s az ellensges tzben lttk el az alegysgeket lszerrel, lelmiszerrel, s felvettk a sebeslteket. A Tancskztrsasg harcaiban a folyamatos anyaghiny ellenre is a hadtpszolglat a szksghez mrten biztostani tudta az elltst. A lszer- s a nagyrszt helyszni beszerzsre alapozott lelem ellts viszonylag jnak volt mondhat. Az egszsggyi elltst a krhzvonatok egysges irnytsval, mozg sebszcsoportok szervezsvel s a csapatok rendszeres ferttlentsvel igen jl meg tudtk oldani.
A hadmvszeti tapasztalatok
A Magyar Tancskztrsasg honvd hborjnak hadmvszetben az els vilghborhoz kpest gykeres vltozs termszetesen nem kvetkezett be. Azonban a hadsereg szinte elkpzelhetetlenl rvid id alatti tszervezse, a vakmersg hatrt srol kezdemnyezkszsg, a szokatlanul nagy aktivits, a btor, de kellen tgondolt kockzat vllals, az els vilghbor smitl val eltvolods, mr minsgi vltozst jeleztek. 1919. mjus els heteiben a Tancskztrsasg vezeti eltt nyilvnvalv vlt, hogy az ellensg egy esetleges sszehangolt tmadsval szemben csak napokig llhat helyt, a kezdemnyezsrl val lemonds csak veresget eredmnyezhet. A bonyolult helyzet jszersge vratlan, szokatlan megoldsokat kvetelt. A vezets felismerte, hogy a tmadk ns rdekeibl kiindulva eltr clokat kvetnek, gy gyes manverezssel lehetsg addik egy olyan helyzet kialaktsra, amelyben md lehet, hogy az jjszervezd hadsereg ferivel csak egy arcvonalszakaszon, csak egy ellensg ellen folytasson dntsre irnyul tevkenysget.
Elllt teht az a hadtrtnelemben is igen ritka helyzet, amikor a ltszmban, fegyverzetben, szervezettsgben, gazdasgi lehetsgeiben jval gyengbb fl, szmra kedveztlen politikai s katonafldrajzi helyzetben, az ersebb ellensg megtmadsra knyszerl. 10 nappal az ltalnos politikai s katonai vlsg utn a Vrs Hadsereg mr kpess vlt arra, hogy az arcvonal egy szakaszn ellencsapsokkal meglltsa, majd visszavonulsra knyszertse az ellensget. A Salgtarjnnl s Miskolcnl aratott gyzelmek jelentsen megszilrdtottk a Tancskztrsasg katonai helyzett. A hadvezets arra az elhatrozsra jutott, hogy kihasznlja a kedvezen alakul politikai s katonai feltteleket, amelyet az ellensg passzivitsa is lehetv tett s tmad hadmvelettel maghoz ragadja a kezdemnyezst. Sikerrel leginkbb a gyr gyengbb szakaszt kpez csehszlovk csapatok elleni tmads kecsegtetett. A francia s dlszlv hadsereg elleni kezdemnyezs klpolitikailag slyos hiba, katonailag pedig ngyilkossg lett volna. A romnok megtmadsa ellen a Tiszn val tkels nehzsgei, rads, kevs volt az tkelsi eszkz szltak. Nyomsabb rvek szltak amellett, hogy a ferk a tmadst Miskolc-Kassa irnyban mrt fcsapssal kezdjk meg. Ezen a szakaszon olyan csehszlovk csapatok lltak, amelyek az elz harcok sorn slyos veresget szenvedtek, hadmveleti felptsk megbomlott, a katonk demoralizldtak. Siker esetn el lehetett vgni egymstl a csehszlovk s romn csapatokat. A tmadsi irny elfogadsa mellett szlt az is, hogy a csehszlovk s romn erk tbb ponton is olyan terleten lltak, amelyre mindketten ignyt tartottak, teht nemcsak szvetsgesek, de rivlisok is voltak, gy vrhat volt, hogy az egyttmkdsk problms lesz. Emellett a Tisztl szakra es terletek felszabadtsval kialakulhattak a felttelei, az tkelsre alkalmasabb Fels-Tiszn keresztl, a tiszntli romn csapatok szrnyra vgrehajtott csapsnak. Vgl a borsodi s a ngrdi iparvidk sokszorosan megbzhatbb hadtpterletet kpezett, mint a Dunntl, ahol az ellenforradalmi befolys igen ersen rvnyeslt.
A vezets az utbbi vltozat mellett dnttt. Ez alapjn a hadsereg-fparancsnoksg mjus27-n gy fogalmazta meg clkitzseit: „Politikai s gazdasgi okokbl a hadsereg-fparancsnoksg elhatrozta, a cseh-romn hader bels szrnyt ttrni, s elszr a cseheket megverni s azutn a Tiszn a romn hader ellen fordulni”. A felttelek legfontosabb s azonnali tennivalja volt az arcvonalak megszilrdtsa, a csehszlovk s romn elnyomuls meglltsa. Ezzel egy idben kellett tszervezni, harcra alkalmass tenni a munksok tzezreivel megerstett hadsereget. A hadsereg tszervezsnek els lpse a vezets tovbbi egysgestse s kzpontostsa volt. A Forradalmi Kormnyztancs mjus5-i rendelete rtelmben ltrehoztk a hadsereg-fparancsnoksgot, amely „...szrazfldn, vzen s levegben minden hadmveleti egysggel kizrlagosan intzkedik s ezek (neki) alrendeltetnek” Az j vezetszerv megalaktsval megsznt a vezets tbb fokozatra bontsa, a szervezet egyszersdtt, a mkds rendje ttekinthetv vlt, az informciramls tja s ideje lnyegesen lervidlt.
A hadmveletek tervezse, elksztse, megszervezse, anyagi biztostsa az j parancsnoksg kezbe kerlt, mivel ez a szerv rendelkezett minden meglv ervel, eszkzzel, anyagi kszlettel. Mint az egsz fegyveres er felett ll szerv minden kzbees parancsnoksgot kiiktathatott, s a vltoz helyzetnek megfelelen intzkedhetett, biztostva ezzel egy esetleges jabb elhatrozs, vagy dnts kzponti akarat szerinti rvnyestst. A beavatkozs vonatkozott a tevkenysg jellegnek mdostsra, a tmadsi irnyok megvltoztatsra, a csapatok manvereire, a tartalkok alkalmazsra, azok jrakpzsre, az anyagi kszletek felhasznlsra, illetve felhalmozsra. Ezekkel, az intzkedsekkel a vezetsnek az els vilghborban alig tapasztalt egysgestst, operativitst sikerlt megteremteni. A tbb szz kilomter hossz arcvonalak s az ehhez kpest rendelkezsre ll csekly er problmjt helyeztk eltrbe. Ilyen viszonyok kztt a feladatot csak nagyfok aktivitssal s nllsggal lehetett megoldani. Teht rugalmas, knnyen talakthat, szksg esetn akr nll harcra is alkalmas szervezeti egysgeket kellett ltrehozni, amelyekben alapvet kvetelmny volt a nagy tzer s a mozgkonysg, amelyek biztostst a fegyverzet hinya s az egyb felszerelsi gondok neheztettk.
Az szaki Hadjrat vgrehajtsra kidolgozott tervek rszletekbe men pontossg, a csapatok egyttmkdsnek szoros megszervezse, a tlerben lv ellensg rszenknti megsemmistsre val trekvs mellett az sszer kockzatvllals, a szles kr manverezs, a magas fok aktivits s hatrozott cselekvs elrsa jellemezte. Ez mind elmletileg, mind gyakorlatilag szges ellenttben llt az els vilghbor smival, nem csoda ht, hogy ksbb az szaki hadjrat tervt a csehszlovk, a francia, st a japn hadiiskolkban is gy tantottk, mint a tlerej ellensg elleni tmadst s a kis er, nagy tr problmi megoldsnak gyakorlatban is sikerrel megvalstott pldjt. A tmad hadmveletek a nagy szlessg kiterjedsek, a viszonylag nagy mlysg s a tmads magas teme jellemeztk. Az szaki hadjrat 250km szlessgben folyt. A megkzeltleg 10 napra tervezett szaki tmad hadmvelet mlysge a firnyban 150km volt, ami napi 15km-es tmadsi temet jelentett. Ezt figyelembe vve a terepnehzsgeket, valamint a kedveztlen erviszonyokat, mg az els vilghborhoz kpest is jelents teljestmny. A vezets a mielbbi gyors siker elrse rdekben llandan az tem fokozst kvetelte. Arra trekedett, hogy szorosan az ellensgre zrkzva, fenntartsa a tmads folyamatossgt, s ezzel megakadlyozza az ttrt vdelem helyrelltst, a mlysgben jabb terepszakaszok elksztst, a tartalkok szervezett felhasznlst. Csak ilyen mdon volt elkerlhet, hogy slyos vesztesggel terhes harcokba bocstkozzanak a megkapaszkodott ellensggel. A magas fok aktivitst jellemzen tkrzi a felvidki tmad hadmvelet els szakaszban az 1. dandr, valamint a 3. s az 5. hadosztly tevkenysge. Miutn a Vrs Hadsereg ferit a fcsaps irnyba vontk ssze, az ellensg az emltett magasabb egysgekkel szemben jelents erflnyre tett szert. Ennek ellenslyozsra az rintett hrom ktelk vltoz irnyokbl mrt csapst az ellensgre. Ezzel megosztottk a tartalkait, llandan nyugtalantottk s ellenll kpessgt fokozatosan felrlve, knyszerttettk ki a visszavonulst. A csehszlovk hadseregben nem egy, az 1930-as vekben vgrehajtott csapatgyakorlaton mozzanatknt lltottk be a Stromfeld fle „pofozgpes-tmads” mdszernek elsajttst. A gyors sikert jelentsen elsegtette a hadmveleti tartalkok folyamatos kpzse, amelyekkel a vezets mindenkor fokozni tudta a csaps erejt. gy vlt lehetv, hogy a hadsereg-parancsnoksg kzvetlenl s llandan befolysolhatta a hadmvelet menett. A csapsok erejnek nvelst a rendelkezsre ll erkkel s tartalkokkal val helyes gazdlkods tette lehetv.
A Magyar Vrs Hadsereg a vdelmi hadmvelet megvvsakor is szaktott az els vilghbors elvekkel. Termszetesen ez sem trtnt meg egyik naprl a msikra, hiszen a vilghbor tapasztalatai ersen reztettk hatsukat. A hadgyi npbiztossg, mr a romn tmads megindulsa utn nhny nappal figyelmeztetett ennek veszlyeire, amikor a vdelem hibit elemezve megllaptotta, hogy: „azok a csapatok, amelyek az elmlt vilghborban majdnem mindig zrt arcvonalon harcoltak, amidn a sikert az ttrs eredmnyezte, figyelmket most is az ellenfl arctmadsra irnytottk.”. A mai helyzetben nincsenek sszefgg arcvonalak, s ezrt lehetleg a tmads all esetleg kitr arcbeli csoportokkal, s ers tartalkok megkerl mozdulataival kell sikerre trekedni. A keleti arcvonalon nyert tapasztalatok csak megerstettk a hadsereg-fparancsnoksgot eljrsnak helyessgben: „... az ellensget tmadlag kell visszaverni, vdelmi vonal vtelrl sz sem lehet”. Jl pldzza ezt a sikeres salgtarjni s miskolci ellencsaps.
A Vrs Hadsereg tmad harct az els vilghborban kialakult elhzd jelleg llsharcokkal szemben, j dinamikus harceljrs jellemezte. A „kis er, nagy tr” problmja a tmad harcban is reztette hatst. A szlessgi kiterjedsek abbl kiindulva, hogy egyidejleg minl tbb er s eszkz legyen alkalmazhat, jelentsen megnvekedtek. A hadosztlyok tmadsi svja ltalban 15-40km szles volt, a dandrok 10-20, az ezredek 4-5km szlessgben tmadtak. A hadosztlyok harcrendje ltalban egy, a dandrok, egy-kett, az ezredek, rendszerint ktlpcss volt. Ilyen krlmnyek kztt sz sem lehetett arrl, hogy az egysgek s magasabb-egysgek szorosan egymshoz csatlakozva tmadjanak. Feladataikat irnyok szerint a legtbb esetben nllan kellett megoldaniuk. A hadosztlyok ltalban kett, a dandrok egy tmadsi irnyt kaptak. Az szaki hadjrat harcai ltalban az szak-dli irny folyvlgyekben folytak elssorban. Az utak, vasutak, kzti s vasti csompontok, fontosabb helysgek birtoklsrt. Az ellensg elegend er hinyban a nehezen jrhat hegycscsokat, magaslatokat rendszerint nem szllta meg, ltalban a vlgyek lezrsra trekedett, sszefgg vdelmet nem ptett ki, gy mindig voltak szabad, tkarolhat szrnyai. A magyar csapatok ritkn rohamoztak arcbl, csapsokat rendszerint az ellensg szrnyra s htba mrtk. A vezets igen nagy jelentsget tulajdontott ennek az eljrsnak. A mersz, gyors manverezs nemcsak a csapatokat, hanem a vezetst is sokszor lltotta bonyolult feladatok el. Nem egyszer, magnak a hadsereg-fparancsnoksgnak kellett kzvetlenl irnytani akr a zszlaljak tevkenysgt is. A megvert, visszavonul ellensget azonnal erlyesen ldzni kezdtk. A csapatok mozgkonysgnak biztostsra a vezets nagy gondot fordtott. Ezzel fgg ssze, hogy a hadsereg-fparancsnoksg a legnagyobb erllyel szorgalmazta a minl nagyobb szm lovassg fellltst. A sikeres ldzshez a hadosztlyok ldz klntmnyeket alaktottak. Erejk ltalban egy megerstett szzad, vagy zszlalj volt.
A vdelmi harcot is a kis erknek szles arcvonalakon val alkalmazsa jellemezte. A keleti arcvonalon romn tmads megindulsakor az egysgek mg a vilghborban kialakult zrt, kordonszer vdelem ltrehozsra trekedtek. Az ilyen vdelmet az ellensg minden esetben ttrte, vagy tkarolta s a vdket visszavonulsra knyszerttette. A ksbbiekben a csapatok egyre jobban elsajttottk a vdelmi harc j formit. A vdelmi harc megszervezsre rendszerint igen kevs id jutott. A legtbb esetben tmads kzben hoztk ltre hevenyszett jelleggel. A vdelem tmpontrendszer volt, lvszgdrkkel s gppuskafszkekkel. sszefgg rokrendszer s tarts erdtsek kiptsre nem kerlt sor.
sszessgben megllapthat, hogy a Tancskztrsasg Vrs Hadserege veresgt nem a haderszervezs elhibzott voltnak, a hadsereg rossz vezetsnek ksznhette. Az ellensges hadseregek tlereje s a nemzetkzi helyzet kedveztlen alakulsa mellett a veresg elidzsben nagy szerepe volt a rendelkezsre ll orszgrsz hadigazdasga gyenge teljestkpessgnek, valamint a trsadalom klnbz rtegeinek eltr politikai cljainak. Ennek ellenre a Tancskztrsasg honvdelmi szervezmunkja a magyarorszgi haderreformok sorban fontos helyet foglal el. Ilyen rvid id alatt, egy ngy vig tart kimert hbor utn szinte hihetetlen mdon voltak kpesek az orszg erforrsait mozgstva olyan hadert fellltani, azt mkdtetni, ami csak komoly nemzetkzi sszefogssal volt legyzhet.
| |