szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
A Magyar Kirlyi Honvdsg msodik vilghborban
A Magyar Kirlyi Honvdsg msodik vilghborban : 2./II: Csatlakozs a Szovjetuni elleni hadjrathoz

2./II: Csatlakozs a Szovjetuni elleni hadjrathoz

  2007.01.30. 15:28

Ebben a rszben a Gyorshadtest tovbbi tevkenysgt s a harcban szerzett fbb tapasztalatokat mutatrjuk be. II. rsz

 

 

 

 

Hadmveleti sznet s vdelem a Dnyeper nyugati partjn (augusztus17—oktber11.)

A nyikolajevkai harcok utn a Gyorshadtest mozgskptelenn vlt, mert elfogyott az zemanyaga. Ennek az volt az elzmnye, hogy a tmads eltt a nmetek kiutaltk ugyan a szksges hajtanyagot, de 700 kilomterre az arcvonal mgtt, ezrt Mikls tbornok egyszeren megtagadta az tvtelt. Valszn azzal a szndkkal, hogy a mozgskptelensggel ksz helyzet el lltsa a nmeteket, s vgre kicsikarja a mr rgta esedkes hadmveleti sznetet, amely augusztus17-tl 27-ig tartott. A 10 nap alatt az llomnyt pihentettk, felzrkztattk az anyagi alapot s feltltttk a dandrokat. A legnehezebb helyzetben a lovasdandr volt. A nyikolajevkai harcok vgre 6000 lbl 3300 vesztesge volt. Ezek tbbsge mg felgygyult, megersdtt, de nagyobb ignybevtelre mr nem voltak alkalmasak.

Mg a Gyorshadtest pihent s feltltst hajtott vgre, a nmet csapatok kijutottak a Dnyeperhez. Vezetsk kedveznek tlte meg a helyzetet arra, hogy Kijev trsgben vd szovjet Dlnyugati Frontot a Kzp- s Dl Hadseregcsoportok szrnyairl Lohvica irnyban mrt csapssal bekertsk. Ezrt minden tkpes erre szksgk volt. Mivel Dnyepropetrovszktl dlre kt pncloshadosztlyuk ltta el a foly vdelmt, a Dl Hadseregcsoport parancsnoka gy hatrozott, hogy ezen erket a Gyorshadtest elrevonsval s vdelembe rendelsvel vltja ki. A Dnyeper s part menti svja igen sajtos jelleggel brt. A jelzett szakaszon a foly szlessge 600-1200m kztt ingadozott. Vzsebessge nagyobb a Duna magyarorszgi szakasznak tlagnl. A partviszony igen vltakoz, klnsen ebben az idszakban. A nyugati part fels szakasza 15-20 mterrel magasabb volt, mint a tloldali terlet, helyenknt mlyen homokos, teljesen kopr (sztyeppe jelleg), mshol srn bentt s horhosokkal tarktott. Zaporozsjnl egy nagy kiterjeds sziget emelkedett ki a folymederbl. Ott a foly gai 200-300, illetve 400-800 m re szkltek. A Gyorshadtest megrkezsekor a szovjetek felrobbantottk Zaporozsjnl a zsilipet, aminek kvetkeztben a foly 10-15km szlesre duzzadt, gy a partot napokig lehetetlen volt megkzelteni. Az rhullm levonulsa utn a vzszint lnyegesen lecskkent, visszatrt eredeti medrbe, mikzben a dli szakaszon kisebb szigetek tmkelege bukkant el. A folyvdelem idszakban mindkt fl nagy erfesztseket tett a szigetek birtoklsrt.

Mikls tbornok a 200km-es(!) vdszakaszon llomnyt ngy rszre osztotta. szakon a lovas s a kerkpros rszekbl ltrehozta az Ankay csoportot, mg a kzps s a dli szakaszt a 2., illetve az 1. gpkocsiz dandr szllta meg. A negyedik rszt a gpkocsiz tartalk kpezte. Az egyes harccsoportok sszettele vegyes volt. A vdelem felptsnl gondolni sem lehetett sszefgg s mlyen lpcsztt llsok ltrehozsra. Az els vonalat a mszaki zrakkal sszhangban fellltott figyel-flelk lncolata kpezte. Mgttk tbori rsszeren kiptett s mkdtetett raj-, szakasztmaszpontok hzdtak. A sort vgl a tartalkok vonala zrta, amelyeket szzadnl 1-3 raj, zszlaljnl egy-kt szakasz, dandrnl egy pusks s egy forgalomszablyz szzad, mg a hadtestnl kt lovas osztly er kpezett. A nehzfegyvereket a szigetekkel szemben, uralg pontokon helyeztk el, mg a harckocsikat tartalkban hagytk. A oktber elejig tart folyvdelem nagybani jellemzse: a magas vzlls idszakban zskmnyolt vzi jrmveken golyszrkbl, mszaki katonkbl s tzrfigyelkbl sszelltott feldert jrrk kutattk t a folyamszakasz tls partjt s a szigeteket. Miutn a vz apadni kezdett, egyre nagyobb szmban jelentek meg a polgri ruhs partiznok a szigeteken, majd ket soralakulatok kvettk. A magyar feldert jrrk igen gyakran vvtak tzharcot rszben a vzi jrmvekrl, rszben a szigeteken, azok feldertse sorn. Hamarosan megkezddtt a polgri ruhs partiznok tszivrgsa a Dnyeper nyugati partjra, is s mint halszok s egyb vzi munksok elvegyltek a teleplsek lakossga kztt. jszaknknt pedig egyre nagyobb katonai csoportokat vezettek t az innens partra. Sokszor jelenltket csak a terrortmadsok, rajtatsek alkalmval lehetett felfedezni. Pr nap utn llandsultak a szovjet tkelsi ksrletek, amelyek mindig igen ers leplez tzrsgi tzzel s lgitmadsokkal prosultak.

Ezt az idszakot jl jellemzi a kvetkez eset. Az egyik jjel a tbb mint 20km szlessgben vd 2. gpkocsiz zszlalj svjban, Nyikopol trsgben egy szovjet lvszzszlalj ksrelt meg tkelni szk szakaszon. A figyelk idben felfedtk a partvlts kezdett s segtsget krtek. A dandrtartalkbl rvidesen megrkezett egy pusks szzad s 10 harckocsi. Itt mg javban tartottak a harcok, amikor az 1. gpkocsiz zszlaljat, amely 47km-es szakaszt vdett, szintn megtmadta egy megerstett lvszzszlalj. Az ellensggel szemben csupn egyetlen tbori rs, valamint a 4k-re teleplt zszlaljparancsnoksg s a msfl szakasz tartalk llt. A zszlaljparancsnoksg ezen kis erkkel rkon t feltartztatta a tmadkat, mg be nem rkezett 65km tvolsgrl a dandr utols tartalkait jelent hrom szakasz s 5 darab harckocsi. A hajnalban indul ellenlksek szinte teljesen megsemmistettk a vdelembe bekeldtt ellensget. Az 1. gpkocsiz zszlaljnl 180 foglyot ejtettek s 200 szovjet halott katona maradt a helysznen. Az egyre ersd harcok utn vgre a nmetek is belttk, hogy a szles arcvonal miatt a hadtest kptelen feladatt maradktalanul teljesteni. Szeptember7-e s 8-a kztt levltottk az 1. gpkocsiz dandrt, gy a vdelmi sv szlessge kzel felre cskkent. Ezt kveten a hadtest sokkal zrtabb figyel- s tzrendszert tudott kialaktani. A relisabb feladat, a vztkrre szervezett elhrt tz megtette hatst. A zszlalj, nem egy esetben ezred erej, tzrsgi tzzel s lgi csapsokkal tmogatott tkelsi ksrleteket mr a kezdet kezdetn elfojtott. A tartalkokat kivlan felksztettk, pontosan ismertk az ell lvk helyzett, az odavezet utakon jszaka is brmikor oda talltak. Az sszekttetst tbbszrsen is megszerveztk. Futrszolglatok, vezetkes eszkzk s rdik lltak rendelkezsre. Ezen kvl kidolgoztk, a lt- s hangjelek rendszert is. Mr arra is jutott er, hogy a magyar ktelkek is nyugtalantsk az ellensget, s vllalkozsokat hajtsanak vgre. A korabeli lersok elismerleg szlnak a szovjet katonkrl.

A Dnyeper-mentn vvott vdelmi harcok szokatlanul frasztak voltak. Nappal a rejtzs, a mozgs teljes hinya, jjel a feszlt figyelem s vget nem r vres harcok idegileg s fizikailag is, egyre jobban felrltk a mr amgy is kifradt magyar katonkat. A kzdket csak nha tudtk levltani, mert kevs volt a tartalk, mg tisztlkodsi lehetsg is alig akadt. A nmet pncloshadosztlyok elretrsvel prhuzamosan megsznt a Gyorshadtestre nehezed nyoms s oktber6-tl a vdelmi hadmvelete lnyegben vget rt. A 17. nmet hadseregparancsnok 11-ig pihent biztostott a hadtest szmra. Mikls tbornok ezt az idt a mgttes terletek megtiszttsra, a nmet elretrsek szrnyainak fedezsre, illetve feltltsre s pihentetsre fordtotta. Oktber10-n pedig vgleges dnts szletett arrl, hogy a lovasdandr lovas rszeit kivonjk. A hazavonulk Pongrcz ezredes parancsnoksga alatt gylekeztek. A nmetek tbb ksrletet tettek arra, hogy a lovasdandrt visszatartsk, s megszllsi feladatokra hasznljk fel. Mikls tbornok hatrozott fellpsnek ksznhet, hogy ezek a ksrletek kudarcot vallottak. Szigoran megparancsolta Pongrcz ezredesnek, hogy a dandrt minden krlmnyek kztt vigye haza, ha kell erszak rn is. A dandr utols rszei november elejn rtek Kassra. nneplyes fogadtatsra s a dszszemljre 1941. november15-n kerlt sor.

Tmads a Donyec-medencben s a Gyorshadtest hazaszlltsa (oktber12—november 15.)

A pr napos pihen utn a Gyorshadtest oktber12-n megkezdte elrevonst, hogy felvegye tmad pozcijt a 17. nmet hadsereg arcvonalban. A sznni nem akar eszsek kvetkeztben a magyar-nmet csapatok knytelenek voltak megllni. A kzel egy htig tart knyszerpihent j tmad csoportostsok ltrehozsra fordtottk. A 17. nmet hadseregnl s a Gyorshadtestnl is tszervezsek trtntek. A gpestett s harckocsi csapatokbl tkpes, j menettulajdonsgokkal rendelkez harccsoportokat hoztak ltre.

A Gyorshadtestnl a zszlalj harccsoportok a kvetkez erkbl lltak; egy gpkocsiz zszlalj, egy-kt gpvontats teg, egy gpvontats lgvdelmi szakasz, egy-kt mszaki szakasz s 5-10 darab harckocsi. Az 1. gpkocsiz dandr kerlt az els lpcsbe, amelyet a 2. gpkocsiz dandr jobbra eltoldva kvetett. A kerkpros zszlaljak Ankay alezredes parancsnoksga alatt a 17. nmet hadsereg alrendeltsgbe kerltek. A gyalogrszek a ferk mgtt biztostsi feladatokat lttak el, s szemlyi tartalkot kpeztek. A kt gpkocsiz dandrunk eltt kt-kt feldertosztagot alkalmaztak; egy feldert pusksszzad, egy tzrteg, egy lgvdelmi teg, egy utsz-szakasz s egy harckocsi szakasz erben.

A soron kvetkez hadmveletek clja a szovjet erk bekertse volt Harkov trsgben, s minl elbb kijutni a Donyec-medencbe. A tmads slyt Rozsdesztvenszkoje¾Mecsebelovka¾Izjum irnyban hatroztk meg. Az 1. gpkocsiz dandr harccsoportjai oktber19-n egyms mgtt (Peinlich, Temesvri, Bal) a kt feldertosztag fedezete mellett nyomult elre. Rozdesztvenszkoje ellen a Peinlich harccsoport kezdte meg a tmadst, de mr a telepls eltt megtorpant. A Britaj patak megradt s a tloldalrl olyan ers elhrt tz zdult a harccsoportra, amely jelezte, hogy a tmadshoz az egsz dandr erejre szksg lesz. Major vezrrnagy ezrt gy dnttt, hogy a tmadst az alapos felkszts befejezsig lelltja. Az j tmads idpontjnak 20-t hatrozta meg. A feldertk jelentse alapjn megllaptst nyert, hogy a dandr eltt egy megerstett lvszhadosztly vdekezik, melynek elvd zszlalja Rozdesztvenszkojt, mg feri Mecsebelovkt vdik. A hdvers a Britaj patakon csak ks dlutn fejezdtt be. A Peinlich harccsoport, hogy teljestse a napi feladatt, a sttsg leple alatt betrt a szovjet elvd llsaiba. A vratlan s hatrozott tmads meglepte az ellensget, akik nehzfegyvereiket htrahagyva meneklsszeren visszavonultak a fvdvk mg. A harccsoport, fenntartva a tzsszekttetst, szorosan kvette a visszavonulkat s felzrkzott az ellensg fvdve eltt hzd mszaki zrrendszerre. Mg a dandr feri a msnapi tmadsra kszltek, Szentgyrgyi fhadnagy sajt kezdemnyezsre mszaki katonkkal megerstett szzadval, thatolva a mly harckocsi rkon s a mszaki zron 21-n 01 rakor betrt a szovjet vdelembe. A meglepett ellensget sztugrasztva a telepls kzepig nyomult elre. A dandrparancsnok azonnal riadztatta ell lv harccsoportjait, amelyek reggelre elfoglaltk a telepls nagy rszt s mlyen behatoltak a szovjet lvszhadosztly vdelmbe. A kora reggeli rkban a vdk kt zszlaljbl ll csoportostssal ellenlkst hajtottak vgre a falu irnyba. A tmadkat szervezett tz fogadta, mg a tartalk szzad a megerstsl kapott Toldi harckocsikkal tkarolta a szovjeteket. Az ellenlks alig egy ra alatt sszeomlott, s vele egytt az utols szervezett szovjet vdelem is a Donyectl nyugatra. Ebben a szp sikerben igen nagy rdeme volt Szentgyrgyi fhadnagynak s a dandrparancsnoknak, akik szemlyes btorsgukkal, magukkal ragadtk az egsz tmad lpcst, st mg a 257. nmet hadosztlyt is. A dandr a harcok sorn 1000 f foglyot ejtett s igen nagy mennyisg hadianyagot zskmnyolt. Hot vezrezredes a nagyszer gyzelem hrre megltogatta a magyar dandrt s igen elismeren szlt teljestmnyrl

Kzben Mikls vezrrnagy egyre trelmetlenebbl krte a Gyorshadtest kivonst. Mivel egyrtelm vlaszt nem kapott, a parancsnoksgot tadta Major vezrrnagynak, majd oktber27-n a nmet fhadiszllsra, onnt pedig Budapestre replt. jabb eszsek kvetkeztben szinte az egsz 17. nmet hadsereg a sr fogsgba esett. A magyar dandr ennek ellenre gyalogosan folytatta elnyomulst s a hnap vgre kijutottak a Donyec folyhoz. Mikls vezrrnagy november11-n rkezett meg, a mr oly rgta vrt kivonsi paranccsal. A hadtest Dnyepropetrovszk trsgben gylekezett. 25 000 f sajt jrmveiken, mg 15 000 f vonaton trt haza. Fogadsukra s nnepi dszszemljkre 1941. december14-n kerlt sor a Hsk tern. Az I. magyar kirlyi Gyorshadtest a honvdsg legmozgkonyabb, legtkpesebb ktelknek szmtott, amelyet kivl parancsnoki llomny vezetett. Br klnbz szerkezet, manverez kpessg s lk ervel rendelkez rszek (harckocsiz, gpkocsiz, kerkpros s lovas) sszeolvasztsa nem volt szerencss dolog, de ez nem a korszertlen elveket vall nzetek, hanem a knyszersg kvetkezmnye volt. A Magyar Kirlyi Honvdsgnek egyszeren nem volt lehetsge korszer technikval elltni a hadtest valamennyi egysgt. A Gyorshadtest mindezek ellenre kivlan helytllt a tbb mint 4 hnapig tart harcok alatt. Felszereltsghez mrten ern fell s pldsan teljestett, vesztesgeinek nagy rsze is a gyengbb sznvonal technikai elltottsgbl addott. Szemlyi vesztesge 4524 f (208+4316) volt. Meg nem trl vesztesgei: 1200 db gpjrm, 30 db replgp, 28 lveg, a pnclos eszkzk 80¾85%-a.

A Gyorshadtest tevkenysgnek rtkelse

Major vezrrnagy (az 1. gpkocsiz dandr parancsnoka) hazatrtk utn igen szakszer s rszletes jelentst rt a Gyorshadtest tevkenysgrl, a harcok tapasztalatairl. Rszletezs nlkl nhny szemelvny a jelentsbl.

Az oroszorszgi hadmveletek jellemzsrl

„Ismert tny, hogy a nmet tmads nem vrt idben megelzte az ugyancsak tmadsra kszl orosz hadsereget. Ezrt a nmetek mr kezdetben sem talltak sszefgg vdelmi vonalakat. A nmet csapatok minden igyekezete arra irnyult, hogy a rsekben minl mlyebbre elretrjenek motorizlt csapataikkal s bekertsk a szabad szrnyakkal rendelkez orosz gcokat. A hadmveleteket teht a folyamatos mozgs, a gyors trnyersre val trekvs jellemezte. Az oroszok igyekeztek a nagy mlysgbe elretr keknek gtat vetni, ami a kzlekedsi tvonalak rombolsbl, ellentmadsokbl s a firnyokban hosszabb-rvidebb id alatt kiptett vdelmi vonalak megtartsbl llt. A nmetek eme gtak felszmolsa rdekben igen mozgkony s ers n. Voraus-Abteilunk-okat (elretolt csapatokat) alkalmaztak.... A klnbz menetsebessg csapatrszeknl a teljestmny a leglassbb jrmvek szintjre esik vissza. A harcot az egyes rszek szttagolsa, magra hagyatottsga s nllsga jellemezte. Mr a zszlaljak is szabad szrnyakkal rendelkeztek, amelyek tkarolsval mindig szmolni kell.”

A vezetsrl

 „A magasabb vezets sikert …elssorban az egyni cselekvkpessg, a megbzhat hrhlzat s az alrendeltek helyzetrl val tkletes tjkozottsg biztostja.… A harcok bevezetsnl a hadtestparancsnok tartzkodjk annyira ell, hogy szemlyes benyomsa s rhatsa legyen az esemnyekre. Ezt legclszerbb gy megoldani, hogy legszkebb trzse (1 f vk. tiszt, 1 f parancsrtiszt, 1 f tolmcs s 1 rdilloms) csekly biztostssal (2 motorkerkpros, vagy Botond gpjrmvn szlltott fl raj) az lcsapatokat szorosan kveti, innen utastva a tgabb trzsben tartzkod vezrkari fnkt parancsainak tovbbtsra. A dandrokat kzvetlenl irnytja, de parancsairl azonnal tjkoztassa tgabb trzst. Ez a mdszer igen jl bevlt. Az els lpcsk rezhettk parancsnokuk jelenltt, mg a harchoz felfejld htsbb lpcskre j hatssal volt midn megpillantottk t a tzvonalban.

A hossz, rszleteket tartalmaz parancsok ltalban elkstek, s mire lertek a vgrehajtkhoz, mr tlhaladott llapotokat talltak… A megolds: rvid rszletparancsok kiadsa rdin, vagy rsban mozgkony hrviv tjn.

Az als vezetket a nagy nllsg jellemezze, a kapott feladat szellemben kezdemnyezen jrjon el. Az ilyen parancsnokok mindig sikerrel, kevs vesztesggel oldottk meg feladataikat. …

A parancsnokok tbb mint 11 fle trkpbl dolgoztak, s nem volt ritka, amikor csak 1:300 000 mretarnyban llt rendelkezsre, domborzat feltntetse nlkl… Az orosz, illetve a szovjet trkpek egyltaln nem voltak pontosak. Olyan helyisgeket tartalmaztak, amelyek nem lteztek, a meglvknek pedig nyomuk sem volt, vagy ppen nagy tvolsgra mshol voltak fellelhetk…

Mindez megkvetelte az elzetes szemrevtelezseket s tolmcsok alkalmazst.”

A feldertsrl

„Az elmleti kpzettsgnk teljesen tisztban van a felderts fontossgval. Az els hetekben mgis elfordultak mulasztsok. Szmos esetben trtntek menetek s tmadsok anlkl, hogy nem lltak rendelkezsre feldertsi adatok. A vratlan megbosszul meglepetsek hamar kijzantottk a vezetket.

A fldi felderts eszkzei a feldert zszlaljak voltak. Ezeket rendszerint egy tzrteggel, egy lgvdelmi gpgys szakasszal, egy harckocsi-szakasszal, egy forgalomirnyt- s egy utszszakasszal, valamint egy gpkocsiz pusks szzaddal kellett megersteni. gy ez a ktelk sszettelben igen hasonltott a nmet hadosztlyok Voraus-Abteilung-jhoz…

A csapatok ltalban hajlamosak voltak, klnsen jszaka a harcfeldertsek elhanyagolsra. Ez is hozzjrult sok esetben ahhoz, hogy a szovjetek jszaka le tudtak vlni csapatainkrl.”

A biztostsrl

„a.) Menetbiztosts: …Tekintettel arra, hogy a hadtest ltalban kt, a dandrok egy menetvonalat kaptak, az len menetel feldert zszlaljak menetbiztostsi feladatokat is kaptak… Az elvd legtbbszr gy szerepelt, mint a feldert zszlalj msodik lpcsje. Az elvd gyakran megerstette a feldert zszlaljat egy pusks szzaddal s egy lvegszakasszal.

…Az elvd s a feldert zszlalj lnyegben egy ers harccsoportot kpezett, amely nmagn bell hernyaraszols mdszervel mozgott elre. Az elvd a feldert zszlaljat 25-30km tvolsgra kvette. A kt ktelk egytt 1 1/2 gpkocsiz zszlaljbl, egy harckocsi- s egy pnclgpkocsi szzadbl, 1-2 tzrtegbl, 8 pncltr lvegbl, 3-4 lgvdelmi gpgybl, egy mszaki szzadbl llt s meghaladta a dandr sszerejnek 1/3-t.

A feldert zszlalj motorkerkprosokkal, vagy gpkocsiz gyalogsggal megerstett pnclos lt tolt elre. Ezen l mgtt az elosztag menetelt a mszaki erkkel s pncltr eszkzkkel megerstve. ket a feldert zszlalj zme kvette 5-6km tvolsgra lemaradva, kell nbiztosts mellett.

A dandr elvd zszlalja egy ersebb el osztagot klntett ki sajt biztostsra s a feldert zszlaljjal val kapcsolattartsra.

A dandr feri 20 kilomternyi tvolsgban kvettk az elvdet, kijellt csoportparancsnok vezetse alatt… A menetoszlopot pncltrkkel megerstett utvd zrta be.

b.) Biztosts a harc alatt: Tekintettel arra, hogy mr a zszlaljak is szabad szrnyakkal rendelkeztek, gy azok biztostsrl mindig gondoskodni kellett. Az orosz pnclosok elszeretettel tmadtk az oldalakat, amit csak jl szervezett pnclelhrtssal lehetett ellenslyozni. A magyar csapatok kezdeti oldalrzkenysge fokozatosan megsznt.

A ht biztostsa a mgttes lpcskre hrult, de az nllan tevkenyked ktelkeknek maguknak kell gondoskodniuk. Ide tartozik mg a helysg s erdei harcoknl a mr birtokba vett terlet tfslse, a visszamaradt ellensg felkutatsa.

c.) Biztosts nyugvs alatt: A mlysgben tagozott nyugvs mr nmagban is biztonsgrzetet nyjt, mindenek eltt az ellrl jv rajtatsekkel szemben. Ugyanakkor minden esetben gondoskodni kell az oldal s a ht biztostsrl is. Az jszakai szllsra alkalmas helyeket mindig alaposan t kell kutatni. (Az 1. gk. dd. psgot egy emeletes hzban orvtmads rt, a padlson elhelyezett vztartlyban megbjt ngy szovjet katona rszrl. Ez a figyelmetlensg 3 f halottat s 5 f sebesltet kvetelt.)”

Az sszekttetsrl

„…sok mulaszts fordult el, klnsen a harcok s az elnyomuls sorn. Be kell vallanunk, hogy a csapatok kztti hzagok ressge igen sokig idegesten hatott a csapatokra. Augusztus vgig sokszor elfordult, hogy nmet gyalogsgi s tzrsgi tzbe kerltek csapataink, mert azok nem kerestk az sszekttetst s nem engedtk magukhoz a mi sszekt jrreinket.

Sokszor a nagy tvolsgok s a gyors helyzetvltozsok kvetkeztben csak a rdikra lehetett szmtani.”

A menetekrl

„Az orosz tviszonyok mlyen ama sznvonal alatt voltak, mint amit eleve elkpzeltnk. Minl keletebbre rtnk, annl ritkbban lettek a kves alapptmny utak, Kamenyec-Podolszkij utn egy-kt 100km-es szakaszt kivve mr csak fldutak lltak rendelkezsre. Ezek egszen klnleges termszetek. Szraz idben az ttest kkemnysg s sokszor jobb, mint a k s aszfaltt. Elg volt azonban egy tperces zpor ahhoz, hogy sztmlljon s a bogrht formja miatt a szembejv forgalom lehetetlenn, vljon… A heves lgkri zavarok lnyegesen cskkentettk a hrads lehetsgt. Mindezek a tnyezk ersen prbra tettk a csapatokat, ezrt lelemnyes kiegszt rendszablyok foganatostsra volt szksg.

Ilyenek: az oszloprszek nllstsa, a terepjr, vontatkpes gpjrmvek arnyos elosztsval, a tzrsg s a mszaki alakulatok arnyos sztosztsa, a kisegt vontatk belltsa a nehz tszakaszon, valamint szksganyagok, esetleg llati vontater felhasznlsa stb.

Tarts eszsek oktber10-e utn kezddtek el. A fagyok belltig csak a Botond tpus jrmvek tudtak tbb-kevsb megbzhatan mozogni. Ezek terepjr kpessgt nagymrtkben nveltk a kerekekre felszerelt hlncok. Ebben az idszakban igen fontos volt az azonos menetteljestmnyre kpes csapatrszek kialaktsa gy, hogy az nll harcra is alkalmas legyen…

A forgalomszablyozs a menetek igen fontos rsze.

Eszkze a forgalomszablyz szzad (dandronknt), amely harcos szzad.

Feladatai: az t szemrevtelezs, amit legtbbszr a mszakiakkal s a feldertkkel old meg, az tmegjells, tblkon feltntetett ismertet jelrajzokkal, az tkeresztezdsekben, rossz ltsi viszonyoknl irnyt kzegek htrahagysa, a menetakadlyoknl forgalmat irnyt, lemaradkat gyjt s irnyt, elljrkat tjkoztat az oszlopok helyzetrl, harc eltt eltolsi lehetsgeket keres s jell ki, mg harc alatt tartalk harci er.

A nmetek minden gpjrmvezetvel kzltk a menetclt. Ez a tjkozds s titoktarts szempontjbl meggondoland eljrs. A Gyorshadtestnl az utakat rmai szmmal jelltk s tzettk ki, amit mindenkivel kzltnk. A vonatkozsi pontokat (teleplseket, krleteket, telgazsokat stb.) arab szmmal hatroztuk meg az llomny rszre. A vonatkozsi pontok igazi tartalmt csak a trkppel elltott parancsnokok ismertk. Ez a mdszer igen jl bevlt. A rdin nyltan lehetett forgalmazni s kizrtuk a tveds lehetsgt…

Az jjeli meneteket igen gondosan el kell kszteni, mert klnben az oszloprszek leszakadnak. Fontosabb feladatok: a menetek eltt, ha lehetsges szemrevtelezs; tbb forgalomszablyz alkalmazsa s lmpval val elltsa, az oszlopok kztt nagyobb tvolsgokat kell hagyni, mert az elrejuts nehezebb, az len halad sokszor megll tjkozdni; torldsok esetn figyelrsket kell fellltani, akik jelzik, amikor az elttk lv oszlop megindul; a gpjrmvezetket minden lehet alkalommal pihentetni kell.”

A harcrl

„A tallkozharc

Ennek ltalban az albbi formi fordultak el.

1. Amikor mindkt fl lei menetkzben tkztek egymsba. Ilyen esetekben az azonnali vakmer rmens, mg a jrrk vonatkozsban is megtorpantja s vdekezsre knyszerti az ellensget. Ebben a pillanatban mr szabad oldalai vannak, amelyeket a menetvonalrl letr feldert jrrk hamar kikezdhetnek….

Miutn a feldert zszlalj minl szlesebben bevezette a harcot, a vele, egyttmkd elvddel mindig sikeresen verte szt, vagy szortotta vissza az ellensget. A mi ers sszettel leink gyorsan magukhoz ragadtk a kezdemnyezst, amelyben a gyorsan cselekv tzrsg fontos szerepet jtszott. Az egyre szlesed arcvonalunk lehetv tette a mindkt oldal tkarolst, vagy olyan terepszakasz elfoglalst, amelyrl a fcsapat kedvez irnyban tmehetett tmadsba….

2. Amikor vizes akadlynl biztostottuk a javtsi vagy hdversi munklatokat s a felvonul ellensg lei fedez erinkbe szaladt.

A szles arcvonal s oldalt lpcsztt biztosts minden esetben lehetv tette zskok kpzst. A szrnyakon elhelyezett mozgkony s tzers rszekkel gyorsan be lehetett a zskot zrni, illetve abba befutkat megsemmisteni.

A tlparton kzdknek a nyomatkot az elvd tzrsge adta meg.

3. Amikor sajt leink rfutottak az ellensgre. Az oroszok azt a mdszert alkalmaztk, hogy az l biztostkat, feldert jrrket tengedtk a jl lczott vonalaikon s csak a ferkre nyitottak meglepetsszer tzet. Ha az ellensg feldertsben megelztt minket, maradt elg ideje rejtett terepet kivlasztani s a tzt megszervezni.

…A feldert zszlalj, illetve az elvd zme ilyenkor azonnal teljes ervel vgjon bele az ellensg ellenllsba. A habozst nem tr gyors cselekvs mindig sikerrel jrt, amellett, hogy: ttrte a mg gyenge ellensges vonalat, elfoglalta az ellensgtl a vdelemre alkalmas terepszakaszt, az ellensg ferit kedvez s elksztett terepszakaszon tudta fogadni, s nem utols sorban felmenti az ellensg tzhatsa kz szorult sajtert.

Fegyvernemek a tallkoz harcban:

A tzrsg ritkn volt abban a helyzetben, hogy sszevontan kzponti vezets mellett tmogassa a tallkoz harcokat. Mint azt a meneteknl jeleztem, a clszersg s a rossz tviszonyok a sztosztst kveteltk meg. sszevonsra csak azutn kerlhettek, amikor a tmadsi terv elkszlt, befejezdtt a csapatok felfejldse.

Alkalmazsa:

a.      a slyon lv zszlalj mg vonni s a mr ott lvvel tmogat csoportot kpezni,

b.      a szervezetszer tzrsgen felli erkbl, klnsen a kzepes lvegekbl kzponti tzrcsoportot ltrehozni, vagy

c.       a zszlaljakat, tmogat tegeket a harc alakulshoz mrten sszmkdsre brni.

Ezen esetekhez a tzrparancsnok jelenlte szksges, aki mindig a dandrparancsnokkal a tzvonal kzelben tartzkodjon. A zszlaljaknak alrendelt tegek rendszerint nylt tzelllsbl, kzvetlen irnyzssal nyitottk meg tzket. Harcszati biztostsukrl maguknak kell gondoskodniuk. A tzrsgi figyelsbe s feldertsbe a tmogat gyalogsgot be kell vonni, amit mindig szvesen vllalt.

Szaklgvdelem

Hasonl okokbl a menetek alatt mr sztosztsra kerltek. A harc sorn a lgvdelmi parancsnokknt mkd legidsebb lgvdelmi tiszt ugyangy rendszerbe vonja az tegeket, mint a tzrparancsnok. A dandroknak csak egy 6 lveges gpgys tege van, ami kevs. A harcok sorn kaptak mg egy lgvdelmi tzrosztlyt. Ez volt az a legkisebb er, amely a dandrt mg megbzhatan tudta oltalmazni.

Pnclelhrts

Egysgesen a tallkoz harcokban megszervezni lehetetlen. Minden dandrnak, ezen bell zszlaljnak nllan mkd pnclelhrtsa kell, hogy legyen. Ebben rszt kell vennie minden 20 mm-es nehzpusknak, harckocsinak, pnclgpkocsinak, a 37 mm-es pncltr gynak, a 40 mm es lgvdelmi gpgynak s a tarackoknak.

A legnagyobb sikert az az irnyz ri el, aki rejtett tzelllsbl 100m-re meri engedni a pnclost, s higgadtan tud mg irnyozni. Tzet korbban akkor kell megnyitni, ha felfedeztk az elhrt tzfegyvert, de csak azutn, amikor a pnclos megllt. Tallkoz harcban az oldalak biztostsra mindig gondolni kell. Ezen csoportokat elhrt tzfegyverekkel meg kell ersteni s lpcszni kell.”

Tmads a vdelemre berendezkedett ellensg ellen

„A tmads lefolysnak mikntjt elssorban az ellensg vdelmi rendszere, mszaki kiptettsgnek foka hatrozza meg. Ezek kzl a kvetkez esetek fordultak el:

Utvdek halogat harca az elterep mtrgyainak rombolsval. Ez leggyakrabban a hidak krnykn fordult el…

A feldert zszlalj s az elvd szksgeszkzkn, gyalogosan gzlkon, vagy harcsolt vzi jrmvekkel azonnal megkezdte az tkelst s hdfszeren biztostott. Valamennyi tzrteg ezen csoportok harct tmogatta. A hdf egyre bvlt, mert mind tbb sajt er kelt t. A kzben elkszlt szksghdon tkeltek a fcsapatok s tmadshoz csoportosultak.

2. Nagyobb erk tallkozharct megakadlyoz vdelmi berendezs, amelynek elksztshez tbb ra llott rendelkezsre.

Ha az orosz felderts idben megllaptotta elremozgsunkat, az ugyancsak felnk mozg ellensges zm megllt egy alkalmas terepszakaszon s ott gyorsan vdelemre rendezkedett be.

Ebben az esetben a viszonylag nagy tzervel rendelkez lcsapat (f. z. s elvd) azonnal bevezette az erszakos feldertst, mind szlesebb arcvonalon. Pnclosaink a gyalogsggal egytt kivlak voltak arra, hogy a vdelembe bele-bele dfjenek, felmrve azok mlysgt s tzrendszert. Ezen erk lekt tevkenysge mellett ferink kihzdtak oldaltmadsra. Ez j tzrsgi tmogats esetn mindig meghozta a sikert.

3. Nagyobb erk tbb napig tart vdelmi berendezkedse az elterep elaknstsval.

Erre akkor kerlt sor, amikor a szovjet erk mr elre elhatroztk, hogy azt hosszabb idn keresztl fogjk tartani. Az aknkat tbb egyms mgtt fekv vben, venknt tbb vonalban sakktblaszeren teleptettk. Ezen kvl a tmpontokat is flkrben krlvettk aknkkal, helyenknt drtakadlyokkal…

Az aknavn 10-15m szles tjrn a pusks szakaszok mr veszlymentesen thaladhattak, tzrsgi s gppusks fedezet mellett. Az elnyomuls ezt kveten igen lassan haladt, mert az elterepet tzetesen t kellett vizsglni. Klnsen azon helyeken, ahol friss fldkivgsokat fedeztnk fel.

A figyelsnek igen fontos szerepe volt, klnsen az ellensg harcelrseit illeten. Ugyanis visszavonulsi utjaikat btran lehetett hasznlni, mivel azok nem voltak elaknstva. Ezen fell minimlisan egy szzad szmra szksges svot is meg kellett tiszttani a betrshez, illetve a rstshez. Az ilyen tmadst nem lehetett lerohans szeren vgrehajtani. Ennek elksztshez s befejezshez 2-3 nap kell.

4. Tervszer vdelemre val berendezkeds, az elterepen harckocsi-rokkal, aknamezkkel, drtakadlyokkal. (1-2 htig tart vdelmi munklatokkal elksztve).

A tmads rendje: az elterep kzbevtele, az elrsk elzse; a vdelem rszletes feltrkpezse harcfeldertssel s lgi megfigyels ltal; a tmadsi terv kidolgozsa; slykpzs az ellensg gyenge pontjn s betrs.

Cl a vdelem tvgsa, felbortsa s jobbra-balra trtn felgngyltse.

5. Termszetes akadly mgtti tervszer vdelem, hosszabb ideig tart elksztssel.

Ilyen esetekben a gyors siker csak akkor rhet el, ha sikerl a hidakat az ellensggel egytt elrni, vakmeren megrohanni. Rajta pnclosokkal gyorsan tjutni s tlparton hdft kpezni. Ennl elengedhetetlen az ers lgi s tzrsgi tmogats.

Ha ez nem sikerl, csak a szablyzatban lefektetett tervszer elkszts marad.

A tzrsgnket a vdelemhez fejldtt ellensg ellen igyekezni kell egy kzbe fogni. Klnsen akkor, ha a vdelem kiptettsge elrehaladott.

A harckocsiknak fontos szerepk van a betrsnl s az k elretrsnl. Kivlan alkalmasak sszekttets fenntartsra is. Ellentmadsok elhrtsban val rszvtel miatt mindig legyen nhny harckocsi tartalkban.

A lgvdelemnek a tmadsi tervhez kell igazodni. Legyen kpes a tmads menett kvetni, a betrs helyn slyt kpezni.

A mszaki egysgek beosztsnl a betrket s a feldertst, vgrehajtkat kell elssorban figyelembe venni.

A harci replk kzremkdse igen fontos a betrseknl, hdfkpzsnl s az ellentmadsok elhrtsakor. Igen eredmnyesen mkdnek az ellensg vdllsainak, tzfegyvereinek, kszl ellentmadsnak feldertsben, a tzrsgi tznk hatsnak megfigyelsben. A bombatmadsok sorn fontos a gyors s biztos rdisszekttets a fldi s a lgi egysgek kztt.”

A vdelemrl

„Hadjratunk sorn csak folyam menti vdelemben volt rsznk.

1. A Bug mentn trtn elnyomuls sorn 1-3 napig hdfllsokban.

A gyors elretrs kvetkeztben egyes esetekben hdf kpzse vlt szksgess, abbl a clbl, hogy tkelhelyeket megbzhatan kzen tartsunk lemaradt (htsbb) lpcsk berkezsig s a tovbbi tmads megknnytse rdekben. Ezek a hdfk mindig igen szlesek voltak.

2. A Dnyeper mentn t-htig tart folyamvdelem.

A hadtest kezdetben tbb mint 200km szlessgben vdett. Ekkor a vdelemnek nem volt mlysgi tagozdsa, st mg a hzag nlkli figyelst sem lehetett teljesen biztostani. Ezrt a figyelhelyek kztt jrrzst kellett folytatni. A figyelket a vztkrnl helyeztk el. sszekttetst egyms kztt hang- s lt jelekkel, valamint jrrkkel tartottak. Mgttk helyezkedtek el a kzdk egymstl 800-3000m trkzre, tbori-rs-szeren. A harmadik vonalban a mozgkony tartalkok csoportosultak.

Szeptember7-tl rendes vdelmi csoportostsban, 100km szlessgben. A figyelket s egyes nehz tzfegyvereket a vztkrnl lltottuk fel.

Tartalkok: szzadnl egy szakasz; zszlaljnl egy-kt szzad; dandrnl egy zszlalj s 10-15 darab harckocsi; a hadtestnl a kt lovas osztly (megmaradt rszek), kzepes tzrosztly s harckocsik.

Tzrsg elosztsa: minden zszlalj mgtt egy alrendelt teg, amely a zszlalj egsz terlett s foly tlpartjt 1-3km mlysgig uralta. Ezeken fell dandronknt egy kzepes tzrtegbl tvolharc csoportot hoztak ltre, illetve az orosz zskmnyanyagbl kzponti teget lltottak fel vndor vltllsokkal. A zszlaljaknak alrendelt lvegekbl prat rejtett tzelllsban helyezetek el a vztkr hosszanti psztzsra.”

ldzs:

Fontos feladat a visszavonuls ellenszereinek a megtallsa.

Ezek lehetnek: a szakadatlan fldi- s lgi felderts; a visszavonulkat tzrsgi s repl tmadsokkal zavarni; tzers, gyorsan mozg erkkel ldzni, a fedez erket idejekorn sztverni s nem engedni, hogy a harcrintkezs megszakadjon;a hidakat gyorsan birtokba venni, mieltt az ellensg befejezte az tkelst.

Harc klnleges viszonyok kztt:

Harc jjel: ltalban a nmetek s az oroszok is kerltk az jjeli mozgharcot. llharcokban, klnsen folyvdelemnl inkbb vllalkoz jellegek voltak.

Ezzel szemben mi elnyomuls kzben is igen sokszor meneteltnk jjel. Ugyangy a hadtesten belli tcsoportostsokat, vagy a tmadshoz trtn felfejldseket, jformn vesztesgek nlkl. jjeli rajtat tmadsaink mindig meglepen hatottak s igen eredmnyesek voltak.

Erdei nvnyzet harc:

Lehetleg kerlni kell a nagy kiterjeds erdket, mert a csapat kicsszik a parancsnokok kezbl s a meglepetsek tmkelege, rheti ket. Kisebb erdkn is bizonyos rendszablyok betartsa szksges. Erre vonatkozan szablyzatunk kivl. Kiegszthet:

Fkon a sr lombok kztt gyakran maradnak vissza orvlvszek. Az thalads eltt a lombok magassgba ltt gppuskatz igen hatsos.

Magas nvnyezettel fedett terleten (kukorics, gabonatbla) gy trtnik mint az erdkn. A szrnyakat pncltrkkel fedezni kell, mert igen alkalmasak harckocsik lesllsra.

Helysgharc:

A pnclosok trjenek elre prhuzamos utckon, minimlisan 200m-re egyms mgtt, az ell lvket fedezve. A pncltrkkel elltott gyalogsg szakaszrl-szakaszra nyomuljanak elre a hzfalak mellett, a keresztutcknl oldalbiztostssal. Uralg hztetkre, tornyokba gppuskkat, terekre, utck torkolatnak tengelybe tzrlvegeket kell elhelyezni. A htsbb lpcsk, tartalkok a tmadk mgtti pleteket kutassk t. Nagyon fontos a villanytelepek, a postk, a plyaudvarok, vzkzpontok mielbbi kzbevtele s megbzhat rzse. A vrosban a parancsnoksgok, s a csapatok kztt gyorsan mozg alakulatokbl hrlncot kell kpezni. Megbzhat rsgek legyenek mindentt.

     
Pontosid
     
Naptr
2025. Jnius
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG