|
Az 1916-os v esemnyei
2007.08.27. 09:35
III. RSZ.
Hadmveletek 1916-ban
Tervek 1916-ra
1916-ban mindkt fl tovbbra is a dnt sszecsapsra kszlt. A nmetek gy gondoltk, hogy az oroszoktl most j ideig nem kell tartani, gy eriket nyugaton sszpontosthatjk. Az eddigi tapasztalatok azt mutattk, hogy az arcvonalat nem lehet ttrni. Ezrt Falkenheyn, a nmet vezrkar fnke j stratgit dolgozott ki. Vlemnye szerint Franciaorszgot megfosztva szaki vasrclelhelyeitl sszeroppanhat, ha erit a fronton szakadatlanul felrlik. A tmads helysznl — ahol a francia hadsereget fel lehet rlni — Verdunt szemelte ki. Nmetorszg valban minden eddiginl nagyobb ervel (118 hadosztly) tudott megjelenni a nyugati hadszntren, de az antant csapatok erejt nem tudta tlszrnyalni (105 francia, 37 angol, 3 kanadai hadosztly).
Az Osztrk—Magyar Monarchia a kvetkez v tervezsnl a balkni hadjratot akarta tovbb folytatni s annak rszeknt gyzni Olaszorszg felett. A nmetek viszont nem lltak mg hadillapotban Olaszorszggal. Az osztrk-magyar politikai vezets sem erltette a nmetek rszvtelt, mert szerette volna ket tvol tartani a trsgtl. gy a kzponti hatalmak kvetkez vre vonatkoz terveit nem sikerlt egyeztetni. Az Osztrk—Magyar Monarchia 1915 vgn, 1916 elejn tovbb folytatta a hadjratot Montenegrban s Albniban. Arra kszltek, hogy Dl-Tirolban indtanak nagy erej tmadst az olaszok ellen.
Az antant 1916-ra elfogadott terve szintn az ellensges hader felmorzsolsn alapult. Mindhrom hadszntren egyszerre terveztek tmadst, s gy mindhrom arcvonal egyidej harcval akartk felmorzsolni az ellensges erket, elssorban a nmeteket a nyugati arcvonalon.
Az olasz arcvonal esemnyei: Asiago s az 5. isonzi csata
Az osztrk-magyar hadvezets 1916 elejn befejezte Montenegr s Albnia tlnyom rsznek elfoglalst s minden rendelkezsre ll ervel az olaszok elleni tmadsra kszlt. A terve az volt, hogy Dl-Tirolbl Pdua fel trik t az olasz vdelmet, gy kijutva az szak-olasz sksgra htba tmadhatja az Isonznl harcol olasz hadseregeket. Mjus15-n ers tzrsgi elkszts (641 knny s 276 nehz lveg) utn megkezddtt a 11. s a 3. osztrk-magyar hadsereg tmadsa. Els lpsknt Arsiero s Asiago vrosokat kellett volna elfoglalni. A siker alapfelttele a meglepets lett volna, azonban a nagyarny elkszleteket nem lehetett titokban vgrehajtani, gy az 1. olasz hadsereg megfelelen felkszlt az ellenllsra. A sikeresen indul akci hamarosan lelassult s egyre tbb tartalkot kellett a galciai arcvonalrl tszlltani. A hnap vgre mgis sikerlt a vrosokat bevenni. Ez azonban csak flsiker volt, mert a tmads tovbbfejlesztsre nem volt lehetsg, mivel a keleti (orosz) arcvonalon nagy erej tmads indult. Ezrt itt le kellett lelltani az elnyomulst, vdelemre berendezkedni s minden nlklzhet ert a keleti arcvonalra szlltani. Az olasz arcvonalon a monarchia ltal indtott tmads korltozott sikere ellenre jelents zskmnyt eredmnyezett: 318 lveg, 191 gppuska, 45 ezer fogoly. Kzben a Doberd-fennskon s a Monte St. Michelen jabb olasz tmads kezddtt mrcius11-n (5. isonzi-csata). Az egy htig (mrcius16-ig) tart tkzetben az olaszok most sem rtek el eredmnyt.
Az orosz arcvonalon: Bruszilov offenzvja
Az antant egyeztetett tervei szerint, jnius vgn—jlius elejn, kzel azonos idben kellett sszehangolt offenzvt indtani keleten, dlen s nyugaton. Az orosz tmads indul elszr Vilnnl, az arcvonal szaki szrnyn. Ezt kveten angol-francia tmads kezddik a Somme folynl, vgl az olaszok csatlakoznak az Isonznl. Az olaszok mr mjusban srgettk az orosz offenzva megkezdst, hogy cskkenjen a nyoms az Asiago-fronton. Kln krtk, hogy a nagy tmads az osztrk-magyar arcvonal ellen is irnyuljon. Az antant mltnyolta ez utbbi krst, hiszen az olaszok megsegtsre mskpp nyugatrl kellett volna csapatokat tszlltani. Az oroszok azonban nem tudtk vllalni a Vilna elleni tmads korbbi megkezdst. Bruszilov tbornok azonban szrevette, hogy az olaszorszgi tmads miatt a vele szemben lv osztrk-magyar erk jelentsen meggyengltek. Az orosz hadvezets ragaszkodott eredeti tervhez, jlius kzepn mgis engedlyezte Bruszilovnak a Vilna elleni tmadst. Az orosz Dlnyugati Frontnak 630 000 katonja volt, mg vele szemben az osztrk-magyar s nmet csapatok ltszma mintegy 475 ezer ft tett ki. Bruszilov a tmads sorn j taktikt alkalmazott. Hogy ne fedjk fel az ttrs helyt, a hossz, napokig tart tzrsgi elkszts helyett csak rvid ideig tart tzrsgi elksztst alkalmazott. Ezzel megakadlyozta az ellensg tartalkainak szabad tmanvereztetst a nem tmadott arcvonalszakaszokrl, a 400 kilomter hossz arcvonalon egy idben 11 helyen kezdte meg az ttrst. A gyalogsg ngy hullmban tmadott. Az els hullm elfoglalta az els s msodik ellensges llst, a msodik hullm a vesztesgeket ptolta, a harmadik s negyedik hullm biztostotta a tovbbhaladst. A tmadsnak ez a mdja mr eleve felttelezte a hatalmas vrvesztesget. A Dlnyugati Front 1916. jnius4-n Luck s Csernovicz kztt ttrte az osztrk-magyar csapatok (4, s 7. osztrk-magyar hadsereg) jl kiptett llsait. Jlius vgre az ttrs mlysge az arcvonal egyes szakaszain elrte az 50-100 kilomtert s csak szeptemberben sikerlt a tmadkat a nyugati arcvonalrl s a Dl-Tirolbl tcsoportostott erkkel feltartztatni. Br az oroszok jelents terleteket (20 000 km2) foglaltak el s jelents vesztesgeket okoztak, kzben nagy vesztesgeket szenvedtek, a sikert nem tudtk kiaknzni. szakon pedig egyltaln nem jutottak elre.
A Doberd ostromai
A dl-tiroli osztrk-magyar tmads lelltsa, valamint a Bruszilov offenzva miatt az Osztrk—Magyar Monarchia katonai helyzete meglehetsen vlsgosra fordult. Nem csak a tiroli arcvonalrl, de az Isonz mellkrl is csapatokat kellett elvonni s egyrszt Oroszorszgba, msrszt Erdlybe a kszbn ll Romn tmads elhrtsra. Ilyen krlmnyek kztt kerlt sor az olaszoknak azon ttrsi ksrleteire, amelyek az gynevezett 6.,7.,8. s 9. isonzi csatkat eredmnyeztk. Mind a ngy tmads arra irnyult, hogy a Doberd krli fennskon t utat nyissanak Trieszt fel. Az els nagy tmads az gynevezett 6. isonzi csata augusztus4-n kezddtt s 16-ig tartott. Az olasz hadvezetsg olyan eredmnyt akart felmutatni, amely javthatja a hadsereg harci morljt s a szvetsgesek szemben is komoly gyzelemnek, tnhet. A kzelebbi cl Grz vrosnak elfoglalsa volt. A tmadst rajtatsszeren akartk vgrehajtani, ezrt a 3. olasz hadseregnek rejtetten kellett felvonulnia. A tmads kezdetig sikerlt is biztostaniuk a ktszeres erflnyt. 17 olasz hadosztly (223 zszlalj) 700 tbori s 240 nehz lveg llt szemben a Monarchia 9 osztrk-magyar hadosztlyval (106 zszlalj) 402 tbori s 137 nehz lvegvel. Augusztus6-n kezddtt a tzrsgi elkszts, ami pergtzz fokozdott Tolmeinitl a tengerig hzd arcvonalszakaszon. A roham tzrsgi elksztse egszen dlutnig tartott. A hullmharcrendbe tagozott olasz gyalogsg ezutn kezdte meg a rohamot a grzi hdft vd 9, meglehetsen „leharcolt” zszlalj ellen. A hdf jobbszrnyn, a Monte Sabotinn vd zszlalj nem tudta magt sokig tartani. A hdf ms rszein azonban sikerrel vertk vissza az els olasz rohamot. Az olasz csapatok trnyerse csak akkor volt lehetsges a hdfben, ha a doberdi trsg szaki pillrt, a Monte St. Michele hegyet is elfoglaljk. Itt, a Jzsef kirlyi herceg vezette magyar alakulatokbl ll VII. hadtest rendezkedett be vdelemre. A 17. kzs, valamint a 20. honvd gyalogos hadosztly alkotta ezt a hadtestet.
A nagy erkkel indtott olasz tmadst feltartztatni nem lehetett, elkeseredett harcok utn az osztrk-magyar hadvezets gy dnttt, hogy kirti a hdft. Erre augusztus8-n sor is kerlt. Az utvdharcok nehz feladata a gyulai 2. npfelkel gyalogezrednek jutott, amit eredmnyesen vgre is hajtott. A hdf megtartsa az olaszok szmra csak akkor volt lehetsges, ha a dlen a Monte St. Michelt, szakon pedig a Monte Sabotnt is elfoglaljk. Ezrt a kvetkez napokban ezek ellen indtottak elkeseredett rohamokat az olasz csapatok. Augusztus12-n a Monte St. Michelt el is foglaltk, de az szaki szrnyon nem sikerlt elrejutniuk, az arcvonalat csapataink megszilrdtottk.
Szeptember13-n kezddtt a „7. Isonz-csata”. A harc kzpontja most is a Doberd-fennsk volt, ahol 130 olasz zszlalj prblt elre jutni 62 osztrk-magyar zszlalj ellenben. Az t napig tart kzdelemben 45 ezer fs vesztesggel csak a San Grado di Merna magaslatot sikerlt bevennik.
A „8. Isonz-csata” oktber9-n kezddtt. Az olasz tzrsg nehz aknavetk s nehz lvegek tzvel szinte teljesen sztrombolta a vdk akadlyait, mellvdjeit. Ezt kveten ngy napon t megismtelt rohamokkal prbltak az olaszok elrejutni. Oktber11-n kilenc rohamot intztek az osztrk-magyar rkok ellen, eredmnytelenl. Az oktber12-n vgrehajtott roham utn 65 000 fs vesztesggel vge szakadt a „csatnak”.
Az oktber31-n kezdd „9. Isonz-csatban” az olaszok azt remltk, hogy az elz „csatkban” megpuhtott vdkn most mr knnyen gyzelmet arathatnak. Az olasz gyalogsg tmadsa ismt a Doberdt rte 20 kilomter szles arcvonalon. A Wippack vlgyben egy hadtest ellen 6 olasz hadosztly intzett rohamot. Az olaszok kezdetben ttrtk az osztrk-magyar arcvonalat, de a november2-n indtott ellentmads meglltotta az olasz elnyomulst. A „9. Isonz-csatval” a Doberd elfoglalsra indtott olasz ksrletek sora bezrult. A hadijelentsekben gyakran tettek emltst dcsrleg a szkesfehrvri 17. honvd, a debreceni 3. honvd, a nagykanizsai 48. kzs, a budapesti 32. kzs, a debreceni 39. kzs, a komromi 43. kzs, a szegedi 46. kzs, a pcsi 52. kzs s a gyulai 2. npfelkel gyalogezredrl.
Romnia hadba lpse. Hadmveletek a romn arcvonalon
Az antant 1916-os nyri tmadssorozata mindhrom fronton rendkvl nehz helyzetbe hozta a kzponti hatalmakat, klnsen a Monarchia llt kzel az sszeomlshoz. Tartalkai kimerltek s az egyidej orosz s olasz nyomsnak mr nem tudott megfelelni. Elkerlhetetlen volt a nmet segtsg ignybevtele, amit viszont a hbor kezdete ta prblt elkerlni, vagy legalbb minimlis szinten tartani. Ebben a helyzetben egyre inkbb szmtani lehetett Romnia hadba lpsre. Ettl leginkbb a magyar kormny tartott s srgette a hadvezetst az ellenintzkedsek megttelre. 1916 jliusban vgre a nmet, osztrk-magyar s bolgr katonai vezets kztt megllapods jtt ltre a romn hader tmadsa esetn alkalmazand katonai lpsekrl. A megllapods szerint — romn tmads esetn — a hrom orszg sszehangolt tmadst indt Romnia ellen. A kzponti hatalmak nem engedhettek meg egy jabb arcvonal kialakulst, ezrt a f cl nem a romn hadsereg feltartztatsa, hanem megsemmistse volt. A nyugati s a keleti arcvonalrl ehhez a hadmvelethez nem lehetett erket elvonni, ezrt a nmet hadvezets a szaloniki arcvonalrl csoportostott bolgr, trk s nmet egysgeket Bulgria szaki hatrra. Ennek a csoportostsnak, ami mg nem kpviselt jelents ert, egy kiprblt nmet tbornok, Mackensen vezrezredes lett a parancsnoka. A Monarchia kezdetben nem rendelkezett jelents hadervel Erdlyben.
A francia kormny a verduni harcok idejn egyre erteljesebben srgette Romnia hadba lpst s arra krte az orosz kormnyt, hogy maximlisan elgtse ki Romnia terleti ignyeit. Ezeket, az ignyeket viszont Oroszorszg is tlzottnak tartotta, klnsen ott, ahol orosz rdekek is srltek volna. Az oroszok elismertk Romnia ignyt az Osztrk—Magyar Monarchia romnok lakta terletre, de Bukovina nagy rszre maga is szmot tartott. A Temesi bnsgot, pontosabban annak nagyobb rszt pedig Szerbinak sznta. A romn kormny viszont hajthatatlan s telhetetlen volt. Ignyelte Bukovint, tovbb azt is, hogy a Maros torkolattl dlre a Tisza s a Duna legyen az j llamhatr. A katonai egyttmkds krdsben is rendkvl makacsnak s nznek mutatkozott az j antantszvetsges. A romn kormny erdlyi benyomulssal akarta megkezdeni a hadmveleteket, de az esetleges bolgr tmadssal szemben orosz csapatoktl vrta, hogy tehermentestsk. Az orosz hadvezets viszont a galciai siker kiaknzsban val kzremkdsre krte a romn hadert.
A romn kormny mr bizonyos volt az antant teljes gyzelmben s terleti ignyeit gyorsan, kevs vesztesggel akarta realizlni. Jniusban s jliusban mr folytak a titkos trgyalsok az antant s Romnia kztt. Jlius6-n ajnlotta fel csatlakozst az antant szvetsgesekhez s augusztus17-n Bukarestben alrtk a titkos egyezmnyt, amelyben Oroszorszg engedett szvetsgesei krsnek. Az egyezmnyben a romn kormny ktelezte magt, hogy a Monarchia ellen augusztus vgig hadba lp s megszakt minden kapcsolatot Nmetorszggal. A ngy nagyhatalom ennek fejben elismerte Romnia jogt Erdlyre, valamint Bukovina s a Bnsg rszeire.
A romn kormny mg jnius vgn titokban megkezdte a hadsereg mozgstst, majd augusztus27-n hadat zent a Monarchinak s a romn hadsereg els egysgei mg aznap jjel tlptk a hgknl a magyar hatrt. Msnap Nmetorszg, Bulgria s Trkorszg hadat zent Romninak, amire vlaszul Olaszorszg — br olasz s nmet csapatok mr egy ve harcban lltak egymssal — is hadat zent Nmetorszgnak. A romn hader 600 000 katonval (20 hadosztly) ngy hadseregbe csoportostva, 1300 lveggel megkezdte a hadmveleteket. Hrom hadseregk (1.,2.,4.) a magyar hatr egsz vonaln benyomult Erdlybe, a 3. hadsereg pedig a bolgr hatron vdelemre rendezkedett be.
Az osztrk-magyar hadsereg-fparancsnoksg 1916 nyartl biztos volt a romn tmadsban, amit augusztus kzepre vrt. Ennek ellenre — az olasz s orosz arcvonalon foly antanttmadsok miatt — nem tudott megfelel csapatokat Erdly vdelmre sszpontostani. Jlius15-n Erdly vdelmnek elksztsvel megbztk Karl Pflanzer-Baltin vezrezredest az orosz arcvonal dli szrnyn kzd 7. osztrk-magyar hadsereg parancsnokt. Ehhez alrendeltk az erdlyi pttesteknl a vesztesgek ptlsra sznt s menetksz llapotba helyezett 16 menetzszlaljat, a petrozsnyi sznbnyk munksaibl alakult 3 bnysz zszlaljat, valamint Erdlybe veznyeltek mg 10 hadtp zszlaljat, amelyeknek a kirtsnl kellett volna segdkeznik. A hadtest-fparancsnoksg jlius vgn mg Erdlybe kldtt hrom olyan magyar hadosztlyt, amelyeket nagy vesztesgeik miatt az orosz arcvonalbl ki kellett vonni. gy a 2500 ft szmll 51. honvd gyaloghadosztlyt, a 3000 fbl ll 61. gyaloghadosztlyt (magyar npfelkel zszlaljakbl llt!) s a 11. honvd lovashadosztlyt, amelyik hadiltszmnak mindssze egynegyedvel rendelkezett. Ezeken fell mg kt npfelkel s 23 menetzszlalj indult Erdlybe.
A korbbi elkpzelsekkel szemben — mely szerint a Maros vonalra vonulnak vissza, s ott vrjk be az erstseket — az a dnts szletett, hogy a hatron kell vrni a tmadst. A vdelem vezetsre az erdlyi szlets Arz Artr gyalogsgi tbornokot neveztk ki, aki augusztus14-n Kolozsvron tvette a parancsnoksgot. Br augusztus27-e eltt mg Erdlybe rkezett a szkely 82. gyalogezred, a 32. s 44. kzs gyalogezredek 1-1 zszlalja, a marosvsrhelyi npfelkel huszrosztly (11. honvd lovashadosztlyt viszont Bukovinba veznyeltk), a romn tmads napjn Arz tbornoknak mindssze 51 zszlalja (33 900 f) 9 lovasszzada s 19 tegbe osztott 76 lvege volt. De ez sem volt mind harcra alkalmas. A 11 tbori zszlalj felelt meg csak a kvetelmnyeknek. Arz tbornok csapatai azt a feladatot kaptk, hogy a lehetsgek fggvnyben ksleltessk a romn elnyomulst, minl kisebb vesztesg rn. A csapatok harci erejt a ksbbi ellentmadsra kellett tartogatni. Ezt a feladatot sikeresen teljestettk is. A tler ell, az tkarolsok kivdsre fokozatosan harcolva vonultak vissza. A romnok, mivel nem tudtk felderteni, hogy mekkora er ll velk szemben s hogy a velk kzvetlen harcrintkezsben lv osztrk-magyar csapatok mgtt llnak-e nagyobb tartalkok, az egsz arcvonalon nagyon vatosan s lassan nyomultak elre. Hrom ht alatt mindssze 60 kilomter-t jutottak elre az szaki s 100 kilomter-t a dli szrnyon.
Kzben dlen August von Mackensen tbornagy „Duna-hadserege” rajtatssel elfoglalta Tutrakan romn erdt, a 3. bolgr hadsereg pedig benyomult Dobrudzsba. Szeptember10-n pedig a szaloniki antant hader kezdett tmadst, hogy megakadlyozza a macedniai arcvonalrl nmet s bolgr csapatok Romniba szlltst. Erre az arcvonalra egy jabb nmet hadosztlyt szlltottak a bolgr s nmet erk fparancsnoknak Otto Blow tbornokot neveztk ki. A hbor alatt els zben sikerlt a nmeteknek kiknyszertenik szvetsgeseiknl az egysges fvezrlet elfogadst.
A Mackensen tbornagy parancsnoksga alatt ll Duna-hadsereget megerstettk s Bukarest elleni tmadsra, csoportostottk. A Dobrudzsba benyomult 3. bolgr hadsereget szintn Mackensen parancsnoksga al helyeztk. Az eddig Erdlyben vdekez csapatokat, mint az 1. osztrk-magyar hadsereget a Maros mentn, Marosvsrhely krnykn sszpontostottk, attl dlkeletre pedig a nmet s osztrk-magyar egysgekbl ll 9. nmet hadsereget vonultattk fel Falkenhayn tbornok parancsnoksga alatt. A Bukarestet dlrl fenyeget tmads a romn hadvezetst arra knyszerttette, hogy lelltsa az erdlyi tmadst s erinek egy rszt dlre, csoportostsa. Ez a krlmny jelentsen megknnytette a tmadshoz felsorakozott 1. osztrk-magyar s 9. nmet hadsereg helyzett. Szeptember26-n a 9. nmet hadsereg megkezdte az ellentmadst az 1. romn hadsereg nagyszebeni csoportostsa ellen. A 9. nmet hadsereg llomnyba volt beosztva az 51. honvd gyaloghadosztly (300., 301., 302., s 305. honvd gyalogezred.) Szeptember22-tl kt nmet (187. s 76.) hadosztly kztt vonult fel, hogy kt oldalrl tkaroljk a Nagyszebentl dlre ll romn hadtestet. A kt nmet hadosztly hajtotta vgre az tkarolst, mg az 51. honvd hadosztly arcbl rohamozott. A gyztes „nagyszebeni csatban” a hadosztly 1375 fs vesztesggel eredmnyesen teljestette feladatt, majd vgig a hadjrat alatt kiemelked teljestmnyt nyjtott. A 9. nmet hadsereg, miutn az 1. romn hadsereget megfutamtotta, a 2. romn hadsereget is kiszortotta Erdlybl. A 4. romn hadsereget az 1. osztrk-magyar hadsereg knyszerttette visszavonulsra. A romn hadseregek minden arcvonalon nehz helyzetbe kerltek s sajt erikkel mr nem voltak kpesek a rendezett visszavonulsra sem. A dobrudzsai arcvonalon megjelentek az orosz Dlnyugati Front csapatai, gy az itt harcol romn alakulatok Bruszilov tbornok parancsnoksga al kerltek. Az Erdlybl visszaznl romn erket csak francia segtsggel (Berthelot tbornok katonai misszija) sikerlt jj szervezni. Novemberben Erdly fell a 9. nmet hadsereg, a Duna irnybl Mackensen hadserege nyomult elre a romn Alfldn. December6-n elfoglaltk Bukarestet s Ploietit, s az v vgre Romnia tlnyom rsze nmet fennhatsg al kerlt. Mindssze a Szeret-Duna vonalon tudtk — valjban orosz erk — stabilizlni az arcvonalat.
A romn rszvtellel az antant helyzete nem vlt knnyebb. Az orosz arcvonalon pedig kifejezetten htrnyt teremtett, hiszen a Bruszilov offenzva vgre alaposan kimerlt orosz hadseregeknek most mr egy sokkal hosszabb arcvonalon kellett helytllniuk. A visszavonuls alatt a romn hadseregnek mintegy a fele elveszett. Az olajkutakat a visszavonul romn csapatok felrobbantottk ugyan, de a romn gazdasgot rvidesen helyrelltottk, s a nmet hadsereg ellt bzisv vlt, ugyanis a megszllt Romnia nmet katonai igazgats al kerlt. A romnok kiszortsa utn Erdlyben a harcok nem rtek vget. A keleti hatrok megszllsa s biztostsa meglehetsen nehz feladat volt. A romnok utvdharcai, majd az orosz csapatok segtsgvel vgrehajtott ellentmadsai megneheztettk csapataink helyzett, amit a terep s az idjrs tovbb neheztett. Az tlag 1000 mternl magasabb hegyek szk vlgyekkel, meredek hegyoldalakkal, sokszor serd jelleget lt rengetegeivel, a vast, t s emberi teleplsek hinyaival, a hideg ess szi id s a korn beksznttt zord tl nagyon megneheztette a csapatok mozgst s vezetst. A rendelkezsre ll csapatok sem minden esetben voltak alkalmasak az ilyen krlmnyek kztti harcra. Az orosz, vagy az olasz hadszntrrl ideszlltott csapatok rendszerint leharcolt, kimerlt llapotban voltak, s a hegyi harcra nem rendelkeztek megfelel felszerelssel. Mivel nem volt elegend er, az alakulatok a szoksosnl lnyegesen nagyobb arcvonalszakaszt kaptak, amit meg kellett vdenik.
Az erdlyi fronton csapataink csak nfelldoz harcokkal tudtk tartani az arcvonalat a tlerben lev orosz hadseregek ellen. Ezek a vdelmi harcok tettk lehetv, hogy Mackensen tbornok katoni december6-n bevonulhattak Bukarestbe. A harcok igen nagy vesztesget okoztak mind a tmadnak, mind a vdnek. A november28-tl december4-ig tart mveletekben pldul a 39. honvdhadosztly 1200 ft vesztett. A nagy vesztesgekre val tekintettel a 61. hadosztlyt a hadvezetsg fel is oszlatta, s megmaradt llomnybl megalaktottk a 16. npfelkel-dandrt.
Az 1916-os v tapasztalatai
Ez vben elhunyt I. Ferenc Jzsef csszr s kirly. Az agg uralkodt unokaccse IV. Kroly kvette a trnon. Az 1916. vi felrl harcok nyomn az erviszonyok egyre inkbb az antant javra kezdtek billenni. Az antant 1916 vgn 14,5 milli katonval rendelkezett, amit tartalkban tartott tovbbi 3 millival tudott megnvelni. A kzponti hatalmak 9,5 milli katonjt csak 1 millival tudta mg kiegszteni. A haditechnikai eszkzk tekintetben is egyre inkbb az antant javra billent a mrleg. Mindez azonban a vdelmi harcban ellenslyozhat, az llsok ttrst kveten tovbbra sem tudtk a harcszati sikert hadmveleti sikerr fejleszteni. Felismertk, hogy a tzrsg egy idben nem kpes lefogni az ellensg vdelmt annak teljes mlysgben, ezrt a tzet csak a vdelem egyes llsaira irnytottk. A gyalogsg tmadsa csak tbbnapos tzrsgi elkszts utn indult meg. Miutn birtokba vettk az els rkokat, a tzrsg a tzt a kvetkez terepszakaszra helyezte t. A tlzott mdszeressg a tmads temnek tovbbi cskkenshez vezetett.
| |