szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
Az els vilghbor a monarchia, illetve Magyarorszg szempontjbl
Az els vilghbor a monarchia, illetve Magyarorszg szempontjbl : Az els vilghbor kitrse s a mozg hbor

Az els vilghbor kitrse s a mozg hbor

  2007.08.27. 09:39

I. RSZ.

 

AZ ELS VILGHBOR A MONARCHIA S MAGYARORSZG SZEMPONTJBL

 

I. RSZ

 

A XIX. szzad vgn s a szzadfordul idejn lefolyt hbork tapasztalatai, valamint a szembenll hatalmi csoportosulsok clkitzsei arra ksztettk a kor katonai teoretikusait, hogy kidolgozzk a kor hadmvszeti elveit, s vlemnyt alkossanak az eljvend j hborrl. A millis tmeghadsereg dnt szerept (amelynek f- s legtkpesebb rsze a szrazfldi hader) az angolok kivtelvel minden katonai teoretikus elismerte. Valamennyien arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy a jv hborjt hatalmas tmegek vvjk. A gyorslefolys hbor gondolata ltalnosan elterjedt. A teoretikusok nagy rsze a tmeghadseregek s az j, minden eddiginl puszttbb harceszkzk megjelenst gy rtkeltk, hogy az j technika lehetv teszi a hbor gyors befejezst, mert hatsa kvetkeztben az elkvetkezend hbor minden vonatkozsban puszttbb, kegyetlenebb lesz s sokkal, nagyobb erfesztsekkel, s ldozatokkal jr, mint az elzek - ezrt nem tarthat hossz ideig. A katonai szakemberek a hadszati feladatok meghatrozsnl elssorban a gyorslefolys hbor gondolatt tartottk szem eltt. A dnt siker elrst — az ellensg ferinek rvid id alatti megsemmistst — a hbor kezdetn az els sszecsapsok idejre terveztk. A XIX. szzad vgn, a szzadforduln s az azt kvet vekben lezajlott hbork rtkelsbl gyakran helytelen kvetkeztetsre jutottak. Tbbek kztt nem vettk kellen figyelembe sem az orosz-japn (1904—1905), sem a Balkn-hbork (1912-1913) tapasztalatait annak ellenre, hogy sokan a nagy hbor fprbjnak tekintettk ezeket, az sszecsapsokat.

A katonai vezetk elkpzelsei szerint az nll hadmveleteket folytat tbori hadseregeknek egyms mellett egylpcss hadmveleti felptsben kellett tevkenykednik, ltalban 20-30 kilomter szlessgben. A hadtestek s hadosztlyok egy- vagy ktlpcss harcrendet alaktottak ki. A hadtest harcrendjnek szlessge tmadsban ltalban 6-10, a hadosztly, 3-5 kilomter volt. A harc tzrsgi prbajbl, a sr rajvonalakban elretr gyalogsg tzharcbl s szuronyrohamaibl llott. Vdelmet csak ideiglenesen, rvid ideig szndkoztak folytatni. Cljaknt az idnyerst, a tmadsba val tmenet feltteleinek megteremtst hatroztk meg.

A felek hadszati tervei s erik csoportostsa

A tbbmillis hadsereggel felvonul kontinentlis nagyhatalmak (Nmetorszg, Franciaorszg, Oroszorszg, Osztrk—Magyar Monarchia) hadszati tervei arra pltek, hogy a tzrsggel s lovassggal tmogatott gyalogsg elnyomulsn, rohamain, egy hatalmas tmads tterejn dl el minden, igen rvid id alatt. Mind a ngy nagyhatalom nhny hetes, legfeljebb nhny hnapos tmad hborra kszlt fel.

Az Osztrk—Magyar Monarchia tervei

A Monarcia hadszati terve s mozgstsi rendszere tbb lehetsggel szmolt:

¾     a Szerbia s Montenegr elleni hborval (B eset);

¾     az Oroszorszg elleni — Nmetorszggal kzsen megvvand — hborval (R eset);

¾     szmoltak az Olaszorszg elleni hbor lehetsgvel (I eset);

¾     valamint a Romnival szembeni vdelmi sszpontostssal.

A mozgsts rendszert gy dolgoztk ki, hogy az minden eshetsgnek megfeleljen. A hadert hrom rszre osztottk:

1. Az „A” lpcst (Staffel—A), ami az l.,3.,4. hadsereget foglalta magba Oroszorszg ellen terveztk felvonultatni. Amennyiben csak Szerbia elleni hbor alakulna ki, akkor a hader e rszt nem mozgstank, tartalkot kpezne arra az esetre, ha Oroszorszg ksbb mgis beavatkozna.

2. A „minimlis Balkn-csoportot” (Minimalgruppe Balkan), ami az 5.,6. hadseregbl llt, Szerbia elleni tevkenysgre sszpontostottk. Amennyiben csak Oroszorszg elleni hborra kerlne sor, ez az er akkor is a Szerbia felli esetleges tmads kivdsre szolgl.

3. A „B” lpcs (Staffel—B), melynek keretbe a 2. hadsereg tartozott ketts feladatot kapott. Ha Oroszorszg belp a hborba, akkor felvonul Galciba, ha nem, akkor Szerbia ellen az 5.,6. hadsereggel egytt, mint "maximlis Balkn-csoport" kerl alkalmazsra. Ugyancsak a 2. hadsereget szntk egy esetleges Olaszorszg elleni hborra felvonul er gerincnek. A vezrkar fnke Conrad von Htzendorf grf, tbornagy is kptelensgnek tartotta az Oroszorszg s Olaszorszg elleni egyidej hbort s kijelentette: „ha Olaszorszg is fellp, akkor nem mozgstunk”. Romnival szemben mr 1913-tl ltrehoztak egy vdelmi csoportostst, de csak msodrend alakulatokkal.

Az orosz haditerv

Az orosz haditerv clkitzseit sajt rdekei mellett, a Franciaorszggal kttt szerzds szabta meg. Eszerint a hadzenettl szmtott 15 napon bell tmadni kellett Kelet-Poroszorszgban a nmet erk lektsre s csapatok elvonsra a nyugati arcvonalrl. A Nmetorszg s a Monarchia elleni orosz haditerv alternatv volt:

¾     az „A-tervet” (Ausztria) akkor szndkoztak alkalmazni, ha Nmetorszg f erit nyugaton veti be. Ez esetben Nmetorszg ellen kt (1. s 2.), a Monarchia ellen ngy (3.,4.,5.,8.) hadsereg a teljes mozgsts bevrsa nlkl, teht amint akcikpes, tmadsba lendl.

¾     a „G-tervet” (Germnia) abban az esetben kvntk alkalmazni, ha Nmetorszg f erit Oroszorszg ellen vetn be. Ebben az esetben mind a nmet, mind az osztrk-magyar arcvonalon hrom-hrom hadsereggel vdekezni kell, esetleg visszavonulni s mindaddig vdelemben maradni, amg a teljes mozgsts eredmnyeknt nem alakul ki az orosz erflny, majd ezt kveten kerlhet sor a tmad hadmveletekre.

Szerbia elkpzelsei

Szerbia 200 000 fnyi mozgstott hadereje a Balkn hbork alatt mr jelents harci tapasztalatokat szerzett katonbl llt. A szerb haditerv lnyege az volt, hogy a tlerben lv ellensges tmadssal szemben a szerb hadsereg harcolva visszavonul, ellenlksekkel lasstja elnyomulsukat. Mindenkppen megrizik a hader srtetlensgt az orosz tmads kibontakozsig, ami lehetv teszi majd a Monarchia elleni tmad mveletek megkezdst.

A nmet terv

A nmet hadszati terv alapjait Alfred von Schlieffen vezrtbornagy, a nmet nagyvezrkar fnke dolgozta ki a szzadfordul veiben. Tervnek lnyege: kzel az egsz nmet hader bevetse Franciaorszg ellen oly mdon, hogy egy viszonylag kisebb rsz a francia-nmet hatron az erdrendszerre tmaszkodva vdekezik. A hatalmas erej jobbszrny nagyvben a tengerpartot rint manverrel tkarolja a nmet-francia hatrra s Prizs vdelmre felsorakozott francia hadert. gy vlte ez lesz a XX. szzad j cannae-i csatja. Ennek tovbbi kifejtst nem trgyaljuk. (Megnzhet az els vilghbor hadtrtnete rszben.)

A francik XVII. terve

Franciaorszg hadszati koncepcija az 1870—71-es porosz-francia hbor ta gyakran vltozott, de mindegyiknek kzponti eleme volt egy nagyszabs, Elzsz-Lotharingia visszaszerzst eredmnyez tmad hadmvelet. A francia vezrkar korn tudomst szerzett a schlieffeni koncepcirl, de hadszati tervnek lnyegn nem vltoztatott. gy vltk, hogy miutn a Schlieffen-terv gyengbb erket csoportost a francia hatrra, megknnyti az n. XVI. terv vgrehajtst, ami hatalmas frontlis tmadst rt el Lotharingiban, mikzben viszonylag kisebb erk a belga s az elzszi hatron feltartjk a nmeteket.

sszefoglals

Valamennyi haditerv a hadszati clok rvid id alatti vgrehajtsra plt. Nem vettk figyelembe, hogy a millis tmeghadseregek s a korszer technika a hadmveletek sorozatt kvetelik meg. Abbl a helytelen felttelezsbl kiindulva, hogy a feladatokat egy csapsra — dnt tkzetben — oldjk meg, elhanyagoltk a hadszati tartalkok kpzst. A haditervek mindegyike az ellensges hadseregek szrnyrl val megkerlsre s bekertsre irnyult, amit vgrehajthatnak tartottak. A terveket ltalban az ellenfl erejnek lebecslse jellemezte. A nmetek pldul nem szmoltak azzal, hogy az oroszok mg a mozgsts teljes befejezse eltt tmad mveleteket kezdenek Kelet-Poroszorszgban. A nagymlysg feladatot hadszati tartalk nlkl akartk vgrehajtani. A francik haditerve a katonai elmlet ellentmondsait tkrzte, ltalban a passzivits s kivrs jellemezte. Noha az elgondols tartalmazta Elzsz-Lotaringia visszafoglalst, de a tmads idpontjt s mdjt nem hatroztk meg, a kezdemnyezst tengedtk a nmeteknek. A tervek ltalnos hibja, hogy az elkvetkezend hbort kizrlag mozgkony, gyorslefolys hbornak kpzeltk el, ahol a gyzelmet egyetlen, esetleg nhny dnt tkzettel ki lehet vvni. A rsztvev hatalmak ezrt nem is kszltek fel hosszantart kzdelemre. A legtbb llamban a fegyver s lszertartalk kevsnek, a hadiipar kapacitsa pedig elgtelennek bizonyult.

1914. Hadmveletek Galciban

 

A kzponti hatalmak arra szmtottak, hogy Oroszorszg fegyveres erejnek csak egy rszt lesz kpes felvonultatni nyugati hatrainl. A kzponti hatalmaknak ez a szmtsa tvesnek bizonyult, mert Oroszorszg az orosz-japn hbort kveten tszervezte mozgstsi s felvonulsi rendszert s 1914 szn haderejnek jelents rszvel kpes volt a kell idre felvonulni a nmet s osztrk-magyar csapatok ellen. A Monarchia hadvezetsnek gy nem volt ms vlasztsa, mint hogy viszonylag gyors tmad hadmveletekkel meglepni s rszenknt megsemmisteni a felvonuls kzben lv orosz hadseregeket. Ebbl az elgondolsbl fakadt a hadmveleteknek az a sorozata, amelyeket a nmet erk Kelet-Poroszorszgbl, a Monarchia hadseregei pedig Galcibl hajtottak vgre. Vdekezsrl sz sem lehetett, mert az osztrk-magyar balszrnyat az szakrl s keletrl egy idben jv orosz tmads tkarolhatta volna s gy szabadd vlt, volna az t az orszg belsejbe. A jobbszrny csak vdelemre kapott utastst, mert erinek nagy rsze mg a szerb hadszntren, vagy felvonuls alatt volt.

Mg nem fejezdtt be az osztrk-magyar hadseregek felvonulsa, mikor megrkezett a nmet krs, a tmads azonnali megindtsra, hogy tehermentestsk a Kelet-Poroszorszgban vdekez 8. nmet hadsereget. Az osztrk-magyar hadsereg-parancsnoksg augusztus 22-n adta ki a parancsot a tmad hadmvelet megkezdsre. Ebben a tmad hadmveletben az 1. s 4. osztrk-magyar hadsereg vett rszt, amelyek mr zmmel befejeztk a felvonulst. Az 1. hadseregnek Lublin, a 4. hadseregnek Cholm irnyba kellett elnyomulnia, mg a 3. hadseregnek s az ennek jobb szrnyhoz csatlakoz erknek vdelmi feladatot, adtak. Itt kellett volna felvonulnia a 2. hadseregnek, de az mg Szerbiban volt lektve.

A krasniki s komarovi tkzetek

A kt hadsereg (1. s 4. osztrk-magyar hadsereg) augusztus 23-n kezdte meg az elnyomulst Lublin s Cholm irnyba. (Kezdetben jl haladt a tmads, bevettk Krasnik s Komarov vrosokat.) Az 1. hadsereg balszrnya mg aznap megtkztt az elnyomul orosz csapatokkal s Krasnik fel szortotta azokat vissza. Msnap itt fejldtt ki a krasniki tkzet, melyben a nagy lendlettel tmad csapatok 25-re elfoglaltk Krasnik vrost. Az tkzetben derekasan lltak helyt a pozsonyi 14. kzs, a komromi 33. kzs, s a pozsonyi 37. honvdhadosztly ezredei, amelyek az arcvonal jobb szrnyn harcoltak. A 101. npfelkel dandr hrom, a soproni 18., a nagykanizsai 20. s a veszprmi 31. npfelkel gyalogezredek., kikpzetlen, rgimdi Werndl puskkkal felszerelt katoni elszr csak htul ksrtk az elnyomul hadsereget. Aztn a helyzet vlsgosra fordultval erltetett menetben rendeltk ket elre, hogy az ellensg szls oszlopait k kertsk be. A nagy menetekben, a rossz utakon elmaradtak a vonataik, elltsuk rosszabb volt, mint a tbbiek, mgis augusztus 26-n Chodelnl k trtk t a drtakadlyokkal megerstett orosz llsokat. Ezt kveten a Kummer tbornok csoportjhoz tartoz 100. npflkel dandrt (pozsonyi 13. nyitrai 14. trencsnyi 15. npflkel ezred) augusztus 30-n vetettk be Egersdorfnl hasonl feladattal, ktnapi szakadatlan (jjel-nappali) menet utn.

Az arcvonal balszrnyn tmad 4. osztrk-magyar hadsereg is kezdetben sikeresen nyomult elre s augusztus 26-n tkztek elszr orosz csapatokba. A kassai magyar VI. hadtest a hadsereg jobb szrnyn harcolt. A kassai 39. honvd hadosztly Tomasov irnybl tmadott Komarov fel. Bal szrnyn a miskolci 10. honvd gyalogezred, jobb szrnyon a kassai 9. s a munkcsi 11. honvd gyalogezred nyomult elre. Tarnawatka falunl ers grnt s srapnelzpor fogadta ket, majd orosz gyalogsgi rajvonalakkal talltk magukat szembe. Tmadsba lendltek s visszaszortottk az oroszokat, de azok erstst kapva ellentmadsba mentek t s elsprtk a 10-es honvdeket, akik egy mocsr mgtti erdbe vonultak vissza. Tlk jobbra a kassai 9. honvd gyalogezred a harci zaj irnyba fordult s oldalba tmadta a 10-eseket ldz orosz egysget, amely sikeresen hrtotta el a 9-esek oldaltmadst. A nagy vesztesget szenvedett kassai honvdek visszahzdtak kiindul llsaikba, ahol egy 11. honvd gyalogezredbeli zszlaljjal erstettk meg a nagy vrvesztesget szenvedett ezredet. A megismtelt roham szintn eredmnytelen volt s jszakra Tomasov fel hzdtak vissza.

Az els sszecsaps eredmnye dbbenetes volt. A kassaiak 1233 katonjukat s 27 tisztjket, a munkcsiak 1756 embert, vagyis llomnyuk ktharmadt, a 10-esek 516 embert vesztettek, mindjrt az els napon. Honvdeinktl jobbra a kassai 27. kzs hadosztly szerencssebben jrt, mert nehz harcok utn sikeresen visszaszortottk az oroszokat, gy a honvdek eltt is szabadd vlt az t. A miskolci 15. kzs hadosztly tzkeresztsge is igen rosszul vgzdtt, miutn egy orosz oldaltmads kvetkeztben jelents vesztesget szenvedett. Az 1. osztrk-magyar hadsereg sikerei azonban veszlyeztettk az orosz llsokat, gy azok visszavonultak. Augusztus 31-n vgleg megtrt az oroszok ellenllsa. A 15. miskolci kzs hadosztlynak jutott az a megtisztel feladat, hogy bevonulhatott Komarovba. Szeptember 2-ra az oroszok minden ponton visszavonultak az osztrk-magyar 4. hadsereg eltt.

Mg a keleti front szaki tmad csoportostsa a kraszniki s kamarovi tkzetekben egyelre sikereket knyvelhetett el, addig a dli arcvonalszakaszon, ahol az ellensg feltartztatsa volt a cl, nehz helyzetbe kerltek elkeseredetten kzd csapataink. Mint mr emltettk, a teljes 2. osztrk-magyar hadsereg helyett augusztus kzepn mindssze az erdlyi hadtest volt Galciban. A hadtest 28 zszlalja 48 orosz zszlalj ellen tevkenykedett eredmnyesen. A harcok alatt itt is jelents vesztesgeket szenvedtek a csapatok. A nagyszebeni 16. hadosztly a ktnapi harcban llomnynak a felt vesztette el. A vesztesg klnsen a tisztek kztt volt jelents, hiszen a vd feladatot csak tmadssal oldhatta meg a hadtest. A tiszteknek ekkor mg szemlyesen kellett alegysgeiket rohamra vezetni. gy trtnhetett meg, hogy a 16-osok legtbb szzadban a hnap vgre egyetlen tiszt sem volt.

Az arcvonal bal szrnyn az 1. s 4. osztrk-magyar hadsereg „gyzelmes” elnyomulsa kzben Lembergnl mr rezhetv vlt az orosz erflny (3., 8. s 7. orosz hadsereg). Ennek ellenslyozsra a szerb hadszntrrl felszlltott XII. hadtesttel megerstett 3. hadseregnk a hozz csatlakoz Kvess-fle csoporttal Brodi-Tarnopol fel trtn elnyomulsra kapott parancsot. gy alakultak ki Zlocovnl, Busknl s Brzezanynl azok a slyos harcok, ami ell csapatainknak vissza kellett vonulniuk. Szeptember1-re a 3. hadseregnk mr Lemberg al hzdott vissza. Az osztrk-magyar hadvezets gy gondolta, hogy az szaki szrny mr „gyztt”, a visszaszortott 3. s 2. hadsereget a Vereszyca patak mg rendelte, lelltotta az 1. s 4. hadsereg elnyomulst, a 4. hadsereget Rava Ruska s Magierov al vonultatta gy, hogy annak jobb szrnya a 3. hadsereg balszrnyhoz csatlakozzon. szak fell az arcvonal bal szrnyt mindssze 4 gyaloghadosztllyal biztostottk.

A lembergi tkzet

A jobb szrnyra nehezed nyoms feltartsa rdekben lelltottk teht a balszrny tmadst s a 4. hadsereg egy rszt a jobbszrny megsegtsre csoportostottk. Ekkor azonban a meggyengtett balszrny ellen is megkezddtt az orosz tmads, amelyben a 4. s 5. orosz hadsereg mellett az ide tcsoportostott 9. hadsereg is rszt vett. A 4. osztrk-magyar hadseregre risi nyoms nehezedett. Hogy a nyomst valamelyest cskkentsk, az osztrk-magyar hadvezets a Vereszyca mgtt rendbe hozott 2. osztrk-magyar hadsereget Lemberg irnyba tmadsra rendelte. Ez a tmads meg is kezddtt, de csakhamar elakadt, mert a 7. s 8. orosz hadsereg felfogta. Kzben szakon Grubieszov all a szrnybiztost 4. hadosztlyra (Jzsef Ferdinnd fherceg) valamint az 1. hadseregre Lublin fell is nagy nyoms nehezedett. Narolnl az 1. s 4. hadseregnk kztt olyan hzag keletkezett, amelynek betltsre nem lltak rendelkezsre csapatok. Ezen a hzagon keresztl a 4. s 5. orosz hadsereg veszlyeztette a Wereszyca mentn kzd hadseregnk htt.

Ebben az idben rt vget a nyugati hadszntren a Marne-i csata, ami nyilvnvalv tette, hogy a nmet csapatok nem rkeznek meg gyztesen, rvid idn bell a keleti arcvonalra, gy az oroszokkal szemben kzd osztrk-magyar s nmet csapatoknak mg sokig helyt kell llni az orosz tmegek nyomsnak. Az osztrk-magyar hadsereg-fparancsnoksg szeptember 11-n flbeszaktotta a lembergi tmad hadmveleteket s csapatait a San foly mg rendelte, hogy jl vdhet terepszakaszon kszljenek fel a tovbbi kzdelemre, de itt sem tarthattk magukat, gy tovbb vonultak vissza nyugat fel. A visszavonulst neheztette a folyamatos eszs. A harcokban kimerlt csapatok nehezen jutottak elre a srtengerr vlt utakon. Az ellensg szerencsre nem tudta zavarni a visszavonulst, mert k is ki voltak merlve. Csak az ldz kozkok okoztak vesztesget a vonatoknl, klnsen ahol azok sszetorldtak. Kt htig tartott a visszavonuls. Az 1.,4. s 3. hadsereg a Dunajecig, a 2. hadsereg a Krptokban a magyar hatrokig vonult vissza. Przemysl vra pedig br krlzrva, de biztosan tartotta magt.

Az orosz gzhenger meglltsa

Szeptember kzepn az osztrk-magyar hadsereg-fparancsnoksg srgs segtsget krt a nmetektl. Az a veszly fenyegetett, hogy ha az osztrk-magyar hadseregek nem tudnak ellenllni, az oroszok Magyarorszgra, illetve a gazdag Porosz-Szilziba trnek be. A nmet segtsg teht elkerlhetetlen volt, br a nyugati hadszntrrl sem, lehetett egyetlen katont sem elhozni. Az orosz tmads rvidesen vrhat volt, mert a szmtsok szerint Oroszorszg oktberre befejezte a teljes mozgstst s megkezdte feri tcsoportostst a Visztula kzps, Vars feletti s alatti szakaszhoz. Mivel a teljesen kibontakozott orosz tmads mr nehezen llthat meg, a kzponti hatalmak vezrkarai szeptember 18-n abban llapodtak meg, hogy megelz tmadssal akadlyozzk meg az „orosz gzhenger” teljes beindulst.

A nmet hadvezets egy j hadsereget szervezett Szilziban. A vezrkarok egyeztetett terve szerint a 9. nmet hadsereg Szilzibl elnyomulva Vars s Ivangorod kztt kijut a Visztulig s megksrli az osztrk-magyar hadervel szemben ll orosz Dlnyugati-front jobb szrnyt bekerteni. Ezzel egy idben az 1. osztrk-magyar hadsereg is tmadst indt, hogy az oroszok ne tudjanak innen erket elvonni. A kt hadsereg tmadsa szeptember 28-n kezddtt s oktber kzepig sikeresen haladt elre. A 9. nmet hadsereg Varsig jutott, az 1. osztrk-magyar hadsereg pedig felszabadtotta Przemyslt. Az orosz hadvezets az jjszervezett 8. orosz hadsereg bevetsvel az osztrk-magyar-nmet tmadst a Visztula s a San folyk mentn meglltotta, majd ngy hadsereg ellentmadsval a kiindul llsaiba vetette vissza csapatainkat. Przemyslt ismt krlzrtk.

A nmet hadvezets — a helyzet slyossgra val tekintettel — hat hadtest tszlltst rendelte el a nyugati arcvonalrl s egysges fparancsnoksgot lltott fel Az orosz nyoms egyre inkbb dlnyugati irnyba fordult s az osztrk-magyar arcvonal balszrnyn sszpontosult, ami lehetv tette a 8. nmet hadsereg. (Mackensen) tcsoportostst Posentl keletre. A 9. nmet hadsereg november 11-n indtotta meg tmadst az orosz arcvonal jobbszrnya ellen, hogy a Lodzra tmaszkod 2. orosz hadsereget bekertse. A kezdeti sikerek utn azonban az 5. s 1. orosz hadseregek beavatkozsval a 9. hadsereg nehz helyzetbe kerlt, knytelen volt visszavonulni. Br a tmads kudarcot vallott, sikerlt lelltani a Szilziba tart orosz jobb szrnyat. Az orosz arcvonal bal szrnyn azonban fokozdott a nyoms a Krakk eltt illetve Krakk s a Krptok kztt vdekez osztrk-magyar hadseregekre. Slyos harcok alakultak ki Lapanovnl s Limanovnl.

A limanovai csata

November vgre az osztrk-magyar csapatok szmra meglehetsen veszlyes helyzet alakult ki. A Krptokban harcol 3. osztrk-magyar hadsereg balszrnya s a Visztula mentn harcol ferk jobbszrnya kztt Krakk eltt egy 100 kilomteres hzag keletkezett, amely lehetv tette volna az orosz csapatok szmra az tkarolst. Ezt a komoly htrnyt igyekezett elnny kovcsolni a Monarchia hadvezetse. A terv szerint a nagy hzagba betr orosz csapatokat kellett volna tkarolni. Ehhez december elejn, vaston szlltottak Krakktl tiroli s nmet csapatokat, melyek felvonulst magyar lovas alakulatoknak kellett fedezni. A kzdelemben mind kt fl fokozatosan egyre tbb csapatot vonultatott fel s arra trekedett, hogy a msiknak a dli szrnyt tkarolja. Az tkzet Lapanov krl kezddtt, ahol a sajt csapatok az orosz 3. hadsereg bal szrnyt ksreltk meg tkarolni. Ksbb a harc Limanova krnykre is tterjedt, mikor a Krptokban harcol 8. orosz hadsereg rszei Neu-Sandecen t Limanova krnykn, a hzagon t a monarchia csapatainak oldalba, htba akartak kerlni. Ezt gy akadlyozta meg az osztrk-magyar hadvezets, hogy Magyarorszgon Lubotnynl Szurmay Sndor altbornagy vezetse alatt j seregtestet alaktott a kolozsvri 38. s az jonnan fellltott 51. (kombinlt) honvdhadosztlybl. Ez utbbi nhny httel elbb alakult az akkor fellltott 300., 301. s 302. honvdezredek 401—412. szm zszlaljbl, hinyosan felszerelve, tzrsg nlkl. Mgis szinte emberfeletti teljestmnyt nyjtottak. A sros, fagyos, csszs, rossz utakon megtett hossz menetels utn december 10-n rtk el a Krptokbl Limanova fel elretr orosz hadtest oszlopait s a 38. hadosztly egsz nap harcban llt velk. Az 51. kombinlt honvd hadosztly, t nlkl, egy patak jeges medrben, hen — a konyha nem tudta ket kvetni az ttalan utakon — indult tkarolsra azzal a feladattal, hogy a 38. hadosztllyal szemben harcol oroszok oldalba kerljn, ami a hadosztly egy rsznek sikerlt is, meglltva ezzel a Limanova fel tr orosz hadtest elnyomulst. Mivel a Krptokban harcol 8. orosz hadsereg egy hadtesttel meggyenglt, a vele szembenll 3. osztrk-magyar hadsereg ezt kihasznlva ellentmadsra indult. Az orosz hadvezets 12-n az egsz arcvonal szmra visszavonulst rendelt el a Dunajec mg.

Az tkzetben osztrk-magyar s nmet csapatok vvtk ki a gyzelmet. Arz Artur altbornagy csoportjban a kassai honvd gyaloghadosztly tntette ki magt a harcok sorn. A Limanova krli harcokban a magyar katona hsiessgnek nagyszer pldjt adta a magyar huszr. Nevezetesen az 5. s 14. honvd s a 10. kzs budapesti huszrhadosztly. A napokig tart kzdelemben a lovas harcra ksztett katonk az orosz gyalogsg ellen tartottk llsaikat napokon keresztl. Ezzel biztostottk, hogy a berkez Szurmay hadtest az oroszok oldalba kerlhetett.

Ezt a teljestmnyt akkor rtkelhetjk igazn, ha figyelembe vesszk a huszrok felszerelst s fegyvernemkhz alkalmazott kikpzst. 1914-ben a lovassg mg zsinros atillban, mentben, magas, sarkantys csizmban, szuronyok nlkli karablyokkal s mindssze 50 db tltnnyel llt ki a gyalogharchoz. A huszrok harcszatra nzve ekkor mg az a szably volt rvnyben, hogy a lovassg csak lhton harcol, a gyalogharc csak kivteles s tmeneti mdja a kzdelemnek. A clszertlen ruhzat, a hinyos felszerels, valamint a gyalogharcra val kikpzs hinyossgai ellenre a huszrok nfelldozan oldottk meg feladatukat. Mivel tltnyeiket kilttk, szuronyuk pedig nem volt, tbb alkalommal, puskatussal vertk vissza az orosz gyalogsg szuronyrohamt. A Limanovai tkzet nem csak vgleg megtrte az orosz „gzhengert”, de visszavonulsra is knyszerttette. Ezzel elhrult az a veszly, hogy az oroszok kijuthatnak az Alfldre.

Hadmveletek a szerb arcvonalon 1914-ben

Az osztrk-magyar hadvezets — mint korbban mr emltettk — arra kszlt, hogy az Oroszorszg elleni felvonuls kzben gyors tmadssal lerohanja Szerbit s Montenegrt, majd az itt alkalmazott erk egy rszt (2. osztrk-magyar hadsereg) az orosz arcvonalra szlltja s a mr berkez — nyugati arcvonalon gyztes — nmet hadseregekkel egytt megsemmist csapst mr Oroszorszgra.

A Szerbia ellen felvonultatott 5. s 6. osztrk-magyar hadsereg mintegy 140 000 ft szmllt s a Drina foly mentn sorakozott fel. A 2. osztrk-magyar hadsereg alakulatai a Szva s a Duna mentn gylekeztek. A tmads augusztus 12-n indult. Az 5. hadsereg csapatai tbb helyen tkeltek az Als-Drinn s slyos harcok kzepette haladtak elre. A 2. hadsereg hadosztlyai Sabcnl keltek t a Szvn s elfoglaltk a vrost. Az arcvonal parancsnoka Oskar Potiorek tborszernagy nem volt kpes sszehangolni a hrom hadsereg harct. Ilyen krlmnyek kztt a tmads nagyon hamar megrekedt.

Putnik vajda, a szerb hader vezrkari fnke eleinte visszavonulst rendelt el, de ltva az osztrk-magyar tmads zrzavart, augusztus 16-n ellentmadsra adott parancsot, amihez felhasznlta a rendelkezsre ll teljes ert. A 3. szerb hadsereggel az 5. osztrk-magyar hadsereg tmadst fogta fel, kzben a 2. s 1. hadseregvel Sabc fel vonult, gy az 5. osztrk-magyar hadsereg oldalba kerlt, azt bekertssel fenyegette. Potiorek tbornok elrendelte a visszavonulst. A Monarchia els katonai akcija Szerbia ellen gy kudarccal vgzdtt. A kudarcnak inkbb a morlis hatsa volt nagy, hiszen az Oroszorszg ellen felvonul csapatok harci kedvnek nem hasznlt ez a veresg. Kisebb szerb egysgek szeptember els napjaiban betrtek Szarajev irnyba, amit az ott llomsoz csapatok knnyedn elhrtottak, de az orosz sikerek hatsra szmtani lehetett nagyobb erej szerb tmadsra is. Ezrt Conrad, az osztrk-magyar vezrkar fnke elrendelte a msodik tmadst Szerbia ellen. A szeptember 8-n indtott tmadsban az 5. s 6. osztrk-magyar hadsereg, valamint a 2. hadsereg itt maradt alakulataibl s sebtben ideszlltott csapatokbl Alfred Krauss gyalogsgi tbornok parancsnoksga al helyezett csoport vett rszt. A Drinn s a Szvn sikeresen tkeltek az osztrk-magyar hadsereg csapatok s az els napokban jl haladtak elre. Szeptember 16-n azonban jelents erej szerb ellentmads bontakozott ki. Mivel csapataink tartalkokkal nem rendelkeztek s jabb ert mr nem lehetett bevetni, Conrad elrendelte a visszavonulst. Ez a visszavonuls most szerencssebb volt, mert a Szvn s a Dunn, csapataink hdfket tartottak meg, amelyek egy jabb tmadshoz kedvez feltteleket teremthettek. Erre a legslyosabb galciai harcok idejn, november 5-n kerlt sor. A hbor eddigi menete csak kudarcot hozott a Monarchia szmra. Hogy eddig semleges szomszdai — Olaszorszg s Romnia — ne lpjenek fel ellensgesen, felttlenl sikerre volt szksge. Gyors sikert csak egy Szerbia elleni eredmnyes tmads hozhatott. E mellett szlt Trkorszg hborba val bekapcsoldsa is, hiszen Bulgria s Trkorszg is csatlakozhat az akcihoz.

Trkorszg belpsvel felmerlt egy olyan igny is, hogy kzvetlen vasti sszekttetst teremtsenek Trkorszggal, hiszen a trk hadsereget fegyverzettel s lszerrel fleg Nmetorszgbl kellett elltni. Erre a clra a nmetek csapatokat akartak Szerbia ellen kldeni. Ebben az esetben viszont rvnyeslt volna a nmet befolys a Balknon, amit a Monarchia vezetse szeretett volna elkerlni. Ezen indokok srgettk a Monarchia harmadik tmad hadmvelett Szerbia ellen. A Szva s a Duna menti hdfllsokbl november 5-n indult a harmadik hadjrat. A szerb hadsereg most is visszavonult, gy novemberben sikeresen haladt elre a tmads. November 15-n csapataink elfoglaltk Valjevt, 29-n pedig Belgrdot is. A szerbek december 3-n indtottk meg az ellentmadsokat, aminek kvetkeztben Potiorek tbornok december 9-n elrendelte a visszavonulst. Nhny nap alatt a teljes, — slyos harcok rn — elfoglalt terletet fel kellett adni, mg a korbbi hdfket is kirtettk. Ez a harmadik tmads slyos vesztesgeket okozott mindkt flnek. A monarchia halottainak s sebesltjeinek a szma 150 000 f s 75 000 a fogsgba esett s eltnt. A szerb hadsereg is hasonl vesztesgeket szenvedett s a kis szerb hadsereg mg egy tmadst mr nem tudott volna kivdeni.

Az 1914. v tapasztalatai

Az eredeti hadszati tervek kudarcot vallottak, az els sszecsapsok utn a rgi elkpzelsekbl mr semmi sem volt alkalmazhat. j hadszati koncepcira volt szksg. Ebben mindkt oldalon hosszabb idre terveztk a dnts kicsikarst. Tbb hnapra, esetleg egy egsz esztendre szmtottak, de tovbbi hrom s flves kzdelemre senki sem gondolt. Az elhzd hborban mind nagyobb jelentsget kaptak a gazdasgi mozzanatok, a hadigazdlkods problmi. Fontoss vlt j szvetsgesek keresse s bekapcsolsa is. A hborsokkal sszetettebb, bonyolultabb s totlisabb lett. Az Osztrk—Magyar Monarchia hadimrlege rendkvl elnytelen volt. Az osztrk-magyar hadsereg nem csak hogy nem rte el a hadszati cljt, de slyos katonai veresgeket szenvedett mindkt arcvonaln. A veresgek morlis hatst fokozta a Monarchia soknemzetisg sszettele. A kudarcok a semleges szomszdok beavatkozst is magval vonhattk. Mindezek ellenre mg nem merlt ki, jelents tartalkai voltak. Ellensgei kzl Szerbia mr nem kpviselt komoly ert, csak id krdse volt, hogy a kvetkez tmadsban sszeomoljon, mr csak azrt is, mert a nehz harci megprbltatsok mellett slyos lelmezsi s gazdasgi nehzsgek lptek fel Szerbiban, amit gyorsan terjed jrvnyok is neheztettek. Ami az orosz hadsereget illeti, Kelet-Poroszorszgban jelents veresget szenvedett, de ezt ellenslyozta a Monarchia ellen az arcvonal dli szrnyn elrt sikere, hiszen Galcia nagy rszt elfoglalta. Br slyos vesztesgeket szenvedett (1 000 000 f!), egyelre a katonk ptlsa nem okozott gondot szmra.

 

     
Pontosid
     
Naptr
2025. Jnius
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG