szantomihaly
szantomihaly
Menü
     
E.mail címem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Hírlevél hallgatóimnak
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
     
A Magyar Honvédség a kiegyezés után
     
MH 1867-től
     
A harckocsi csapatok fejlődése
A harckocsi csapatok fejlődése : 7.A páncélelhárítás elvei és gyakorlata a háborúban

7.A páncélelhárítás elvei és gyakorlata a háborúban

  2007.01.04. 21:00

Ebben a fejezetben mutatom be a páncélelhárítás eszközeit, elveit és gyakorlatát a második világháború éveiben

 

A páncélelhárítás elvei és eszközei a második világháborúban

 

  • A páncélelhárítás elvei és eszközei

 

    1. A Lengyelország elleni hadjárat tapasztalatai

 

A Lengyelország elleni hadjárattal elkezdődött a második világháború, szembeötlő újdonság volt a páncélos- és gépesített magasabb egységek tömeges és főirányban való összpontosított

alkalmazása. Ez a tény sürgető követelményként vetette fel a páncélelhárítás gyakorlati kérdéseinek megoldását. A lengyel hadszíntér katonaföldrajzi és időjárási viszonyai (nagy síkságok, száraz időjárás) elősegítették a német páncélosok nagy tömegben való bevetését. Kedvezően hatott számukra, hogy a légierő és a szárazföldi csapatok főerői váratlanul kezdték a támadást. Ezzel hadászati meglepetést értek el. A páncélos magasabb egységek 3-5km-es áttörési szakaszokon 50-80db/km harckocsi sűrűséggel támadtak. A lengyel hadosztályok első világháborús állásvédelemre készültek, de páncéltörő eszközeik száma kevés volt, így hatásos ellenállást nem tudtak kifejteni. Problémát jelentett az is, hogy a lengyelek harckocsik elleni harcra való felkészítése, kiképzettsége nem volt kellő színvonalú, a védelem mélységében nem volt páncélelhárító védelem, de páncéltörő tartalékkal sem rendelkeztek.

A korabeli német harckocsik zöme (Pz I, Pz II) páncélvastagsága 8-14mm között volt. Ellenük eredményesen lehetett volna alkalmazni a gyalogsági közelharc eszközeit, de még a nehézfegyvereket is, illetve a harckocsikat. Erre volt példa, amikor Lvov térségében bevetett lengyel harckocsi dandár, 20-25%-os veszteséget okozott egy német páncélos hadosztálynak.

Összességében a hadjáratban elszenvedett lengyel vereség bizonyította, hogy az állásháború időszaka lejárt. A nagytömegben támadó páncélos magasabb egységek elleni védelmet, már nem lehet a régi módon megszervezni és megvívni. A páncélosok több hullámban végrehajtott csapását, csak mélyen lépcsőzött, elegendő hatásos páncéltörő eszközközökkel rendelkező védelem képes megállítani. A támadó szándékról való lemondatáshoz, azonban még szükséges a harckocsi magasabb egységekkel végrehajtott ellencsapás is.

 

    1. A Franciaország elleni hadjárat tapasztalatai

 

A francia vezérkar a két világháború között katonai gondolkodás terén lemaradt a fejlődésben. Azt remélték, hogy a technika korszerűsödése ellenére a hadművészetben érvényesek maradnak az első világháborúban kialakult elvek. Úgy gondolták, hogy az új fegyverek és eszközök tömeges elterjedése ellenére a hadászati védelem akkor lesz megbízható, ha mélyen lépcsőzött, műszakilag jól kiépített, megerődített, erős tűz- és akadályrendszerrel kerül kiépítésre. Ennek megfelelően a határmentén mélyen lépcsőzött erődrendszert hoztak létre, amelyben állásvédelemmel kívánták a támadó ellenséget elvéreztetni, és további támadó szándékáról lemondatni.

A hadjárat megindulásakor a szövetségeseknek csaknem 500 harckocsival több volt, mint a németeknek. Ezt az előnyt azonban nem tudták kihasználni, mert harckocsijaik lassúak voltak, kis űrméretű lövegekkel, gyengébb páncélzattal rendelkeztek. Elmaradtak a németektől a manőverezésben, páncélátütő képességben, de szervezetük és alkalmazási módjuk is alulmaradt. A harckocsik többségét zászlóaljakba szervezve a gyaloghadosztályoknak rendelték alá. Ugyanakkor a gyaloghadosztályok 25mm-es páncéltörő ágyúi, már lényegében nem voltak eléggé hatásosak a németek Pz III, és Pz IV-es harckocsijaival szemben, ráadásul a rendszeresített lövegeik száma még felét sem érte el a német hadosztályok páncéltörőinek. Gyakorlatilag az erős páncélelhárító védelemhez szükséges páncéltörő fegyverek hiányoztak. Sajnos a szövetségesek légiereje, ha számszerűleg nem is, de szervezeti rendszerük és alkalmazási elveik elmaradt a követelményektől. A védelem általában kis mélységre terjedt ki, ennek áttörése az erős páncélos csoportosításoknak nem jelentett különösebb nehézséget.

A német páncélos- és gépesített magasabb egységek, a légierő tömeges támogatásával megváltoztatták a franciaországi hadjáratban a hadműveletek jellegét. A támadó tevékenység gyorsabbá, a csapások mélyebbekké váltak, melyekben a fő szerepet a fontos irányokban tömegesen alkalmazott páncélos- és gépesített csapatok játszották. A franciák törekvése arra irányult, hogy megállítsák a támadókat. Ezt azonban nem tudták megvalósítani, mert –sok más hiányosság mellett- nem volt megbízható páncélelhárításuk. A Weygand-vonalban, ahol 15km mély összefüggő védelmi rendszert hoztak létre, aknamezőkkel és más akadályokkal biztosították, a páncéltörő eszközökkel jól ellátott ellenállási csomópontok hálózatát. A tüzérség- és a páncéltörők tűzrendszerét összehangolták az akadályok rendszerével, a harckocsik elleni gyalogsági közelharc módszereivel és a légierővel. A védelem sikerrel járt. 1940. június 5-én a Kleist-páncélos csoport nagy veszteségei ellenére nem tudott áttörni. Ez azonban csak elszigetelt tevékenység volt, így a súlypontáthelyezéssel, más irányban az áttörés sikerrel járt.

A hadjárat bizonyította, hogy a védelem csak akkor lehet eredményes, ha mélyen lépcsőzött. Ha rendelkezik nagy mennyiségű és jó minőségű páncéltörő eszközzel, ezeket a várható harckocsi veszélyes irányokban összpontosítják. Ha a természetes és mesterséges akadályokat és aknamezőket jól kihasználják. Ha rendelkeznek jó menőverező képességű páncélelhárító és harckocsi tartalékokkal, és végül, ha a csapatokat szervezetileg és kiképzésileg is felkészítik a tömegesen támadó harckocsik elleni harcra. A vezetés szilárdan kézben tarja a csapatok harc alatti irányítását.

A franciák ezt nem tudták biztosítani, ezért páncélelhárításuk kudarcba fúladt és vereséget szenvedtek.

 

    1. A Szovjetunió elleni háború első két évének tapasztalatai

 

Németország és szövetségesei a Szovjetunió elleni háborút 190 hadosztállyal, állományukban kb. 47200 tüzérségi eszközzel, 4300 harckocsival és rohamlöveggel, valamint kb. 4300 repülőgéppel, kezdte. Támadásukat a korábbi tapasztalatoknak megfelelően váratlanul a főerőkkel, a fő irányokban keskeny arcvonalszakaszra összpontosított páncélos csapatokkal, igen erős légitámadással és légi támogatással kezdték. Így a fő irányokban a védőkkel szemben többszörös erőfölénnyel bírtak. Az arcvonal kilométerenként a harckocsi sűrűség elérte a 60-80 darabot.

Ilyen nagy erejű csapás elhárítására a határ menti szovjet csapatok nem voltak felkészülve. A hadosztályoknak a rendszeresített 88 páncéltörő lövegeinek csak alig fele volt meg. A tisztikar nem rendelkezett olyan háborús tapasztalatokkal, mint a németek. A csapatok nagy része a késői riasztás miatt nem tudta elfoglalni védőkörletét. Mindezek-és egyéb okok-azt eredményezték, hogy a németek kezdeti csapása rendkívül súlyos veszteségeket okozott a szovjet csapatoknak. A németeknek az első napokban sikerült kijutni a hadműveleti mélységbe. Megállításukra az első héten a határtól 300-400km-re elhelyezett szovjet gépesített hadtestek ellencsapásokat hajtottak végre, de a várt eredmény elmaradt. Mert a hadtestek feltöltöttsége harckocsikkal és lőszerrel alig haladta meg az 50%-ot. Másrészt a harckocsik többsége elavult volt, és menetoszlopaikat, gyülekezési körleteiket a német légierő folyamatosan támadta. A létszámban jelentősen megfogyatkozott harckocsi kötelékeket tüzérségi és egyéb biztosítás nélkül vetették be, úgy hogy a németek már felkészülve várták a rohamot. Ehhez megfelelő mennyiségű páncéltörővel (hadosztályonként 80-90db.) és harckocsival rendelkeztek. Így aztán a szovjet gépesített hadtestek állományuknak több mint 90%-át elvesztették, a németek előre törését némileg lassítani tudták.

 A nehézségek ellenére a megmaradt, bekerítésből kitört és az újonnan felállított erők elkeseredett harcot folytattak, és jelentős veszteségeket okoztak a németeknek. Például július-augusztusban Szmolenszk térségében. Az 1941. augusztusában készített német összefoglaló jelentés szerint az itt támadó 3. páncélos csoport elvesztette állományának 55-57%-át, a 2. páncélos csoport pedig 55%-át. A német páncéloshadosztályok ereje folyamatosan csökkent, a szovjet páncélelhárítás pedig lassan erősödött. Annak ellenére, hogy az eszközökben még mindig hiányt szenvedtek. 1941. októberében például a legerősebb Nyugati Front állományában, a hadműveleti felépítésben arcvonal kilométerenként csak 0,9 harckocsi,1,5 páncéltörő löveg, és 7,5 tüzérségi eszköz jutott.

 A szovjet legfelső vezetés, utasításokat hozott a harckocsi veszélyes irányokban a páncélelhárítás összpontosítására, megerősítésére. Így például 1941. október-novemberben Volokalamszk térségében védő 316. lövészhadosztály (14km széles 3-4km mély sávban), minden ezrede egy páncélelhárító körletet hozott létre, melyekbe 4-20 löveget osztottak be. Helyenként robbanó és más műszaki zárakat alkalmaztak. A hadseregnél és a hadosztálynál is páncélelhárító tüzértartalékot képeztek, számukra több irányban szétbontakozási terepszakaszt készítettek elő. A harc alatt a hadsereg páncélelhárító tartalék a hadosztály mélységében bontakozott szét. A szervezés bevált, 1941. október16-21-ig a hadosztály sávjában 80 német páncélost pusztítottak el. Voltak olyan helyek ahol zászlóaljanként páncélelhárító támpontokat szerveztek 4-6 löveggel. A támpontok, körletek parancsnoka mindig tüzér tiszt volt, a hadosztály páncélelhárításáért a tüzérfőnök volt a felelős, az összfegyvernemi parancsnok köteles volt megszervezni a beosztott tüzérséggel az együttműködést. Ez a felelősség megosztás a hatékonyság rovására ment, illetve csökkentette a parancsnokok szerepét. 1941 őszétől a harckocsik elleni közel harc mellett alkalmazták a harc alatti aknatelepítést. Önálló műszaki csoportok (rajok) telepítették az aknákat. Ezekből alakultak ki a mozgózáró osztagok. Csak 1943-tól válnak általánossá, és a páncélelhárító tartalékkal együtt alkalmazzák őket.

Az 1941-ben vívott harccselekmények felszínre hozták a szovjet páncélelhárítás gyengeségeit. Ezek a következők voltak: kevés a páncéltörő fegyver, a fegyvereket nem a legcélszerűbben alkalmazták, a páncélelhárításnak nem volt mélysége, gyenge volt az együttműködés, megosztott vezetés (tüzértiszt, összfegyvernemi parancsnok).

A hadiipar termelésének növekedésével 1942-re javult a páncéltörő fegyverek mennyisége és minősége. Ez lehetővé tette a csapatok állományában lévő páncéltörő eszközök számának növelését, új szervezetek létrehozását. 1942. szeptemberében Sztálingrád térségében a frontok 23, a hadseregek 3-4 páncéltörő tüzérezreddel rendelkeztek. Ebből a frontoknál 2-3, a hadseregeknél 1 páncéltörő tüzérezredből páncéltörőtüzér tartalékot hoztak létre, a többit a hadosztályok megerősítésére osztották be. Így sikerült harcászati szinten arcvonal kilométerenként 2-4 páncéltörőt biztosítani. Harc alatt hadműveleti méretekben a páncélelhárító tartalékok manőverével pedig a páncéltörők számát jelentősen növelni. Mint például az 57. hadseregnél, ahol a német támadás főirányában 8 páncéltörő tüzérezredet összpontosítottak, ezzel a páncéltörő löveg sűrűség kilométerenként 20-ra növekedett. A páncélelhárító rendszer fejlődését 1942-ben Sztálingrád térségében a 38. lövészhadosztály szemlélteti. A páncélelhárító eszközöket a század és zászlóaljparancsnokoknak rendelték alá, egyszemélyi felelősségük nyilvánvalóvá vált, javult a vezetés és az együttműködés. A zászlóaljaknál páncélelhárító támpontokat szerveztek, állományukban lehetett: 4-6 páncéltörő löveg, egy páncéltörő puskás szakasz, egy páncélvadász csoport, mely páncéltörő gránátokkal, vagy kézigránátokkal felszerelt 4-5 főből állt. A harckocsik várható támadási irányába aknamezőket és más műszaki akadályokat telepítettek. A hadosztály az első és másodi állás között harckocsi veszélyes irányban páncélelhárító körletet szervezett. Állományában egy páncéltörő osztály, vagy ezred tartozott. A páncélelhárító tartalékot egy páncéltörő tüzérosztály képezte. Képeztek harckocsi tartalékot is. A tábori tüzérség álláskörletét a harckocsi várható támadási irányában jelölték ki, eléje harckocsi aknamezőt telepítettek, a tüzérséget felkészítették a harckocsik elleni közvetlen irányzású feladatokra. A tüzérség felkészült a peremvonal elé harckocsik elleni tömegtűz és zárótűz lövésére. A légierő felkészült a távoli megközelítési utakon a harckocsik pusztítására, illetve harc alatt az ellencsapások előkészítésére, támogatására. Összességében javult a páncéltörő eszközök sűrűsége, nőtt a páncélelhárítás mélysége, erősödött a vezetés, együttműködés és a fegyverek felhasználásának módszere. Ennek ellenére még volt mit javítani.

 

    1. A páncélelhárítás jellemzői a kuszki védelemben

 

A keleti hadszíntéren, 1943 tavaszán patt helyzet alakult ki, egyik fél sem tudta folytatni a támadást, így védelembe mentek át és erőt gyűjtöttek a nyáron indítandó támadáshoz. A német hadvezetés az erősödő szovjet páncélelhárítás ellensúlyozására növelte harckocsik védettségét és tűzerejét. A megalkotott új harckocsik (Párduc és Tigris), illetve rohamlövegek (Ferdinánd), a korábbi típusok 30-80mm-es páncélzatával szemben 80-100mm-es páncéllal, és 50mm-es lövegek helyett 88mm-es löveget kaptak. A páncélelhárítás erősítése érdekében 75mm-es és 88mm-es páncéltörő lövegeket rendszeresítettek, egy részüket önjárósították. A németek Kurszk térségében készítették elő a támadó hadműveletet a hadászati kezdeményezés megragadására. Ennek érdekében a körzetben 50 hadosztályt (köztük 14 páncélost és 2 gépesítetett), 2700 harckocsit összpontosítottak. A támadás tervezett főirányiban hadműveleti szinten arcvonal kilométerenként 100 harckocsit alkalmaztak, az áttörést négy lépcsőben tervezték elérni. A támadó csoportosítások erős légi támogatásban részesültek. A győzelem mégis elmaradt.

A szovjetek időben felderítették a németek szándékát és erős, nagy mélységű, szilárd páncélelhárítással rendelkező védelmet, hoztak létre. Ezt az tette lehetővé, hogy ekkor már nagy tömegben gyártották a különböző harctechnikai eszközöket. Javult a páncéltörő eszközök minősége, az új német harckocsik ellen már hatástalan 45mm-es lövegek helyett 57mm-est gyártottak. A harckocsik elleni közelharcra kumulatív hatású páncéltörő kézigránátot rendszeresítettek. Tömegével jelentek meg a SZU-76, SZU-122 és a SZU-152-es rohamlövegek. 1943 tavaszától a harckocsi- és gépesített hadtestekhez tüzér-, aknavető-, légvédelmi-, páncéltörőtüzér- és rohamlövegezredeket szerveztek. Létrehozták az áttörő tüzérhadtesteket és páncéltörőtüzér dandárokat. Mindez lehetővé tette a szilárd, megbízható védelem megszervezését. A kurszki védelem páncélelhárításában kitűnt: nagy mélységével, ami hadosztálynál elérte az 5-8km-t, hadseregnél a 20-25km-t, a frontnál akár az 50km-t is. A páncélelhárító elemek sokoldalúságával, mint: századoknál páncélelhárító támpontok (3-5 löveggel), zászlóaljaknál páncélelhárító csomópontok (8-12 löveggel), ezredektől-frontig páncélelhárító körletek, zászlóaljtól felfele minden szinten páncéltörő tüzértartalék és mozgó záró osztag, különböző fegyvernemi tartalékok, robbanó és egyéb műszaki zárak, páncélvadász csoportok, a légierő. A páncélelhárításban résztvevő eszközök sokaságával, mint: kumulatív kézigránátok, harckocsi aknák, páncéltörő puskák és ágyúk, rohamlövegek, tábori és légvédelmi tüzérség, harckocsik. Az ellenséges harckocsik várható támadásának irányaiban összpontosított nagy mennyiségű tüzérséggel (elsősorban páncéltörő) és harckocsikkal. Harc alatt a páncélelhárító eszközök céltudatos és a szükségletnek megfelelő, gyors manőverestetésével. A védelmi rendszer nagy mélységű műszaki kiépítésével (lövészárkok, közlekedő árkok, tüzelőállások, figyelő- és vezetési pontok, stb), hadászati szinten a védelem mélysége elérte a 220-250km-t. A jól megszervezett tűzrendszerével (elsősorban páncéltörő és tüzérségi), a műszaki akadály rendszerével (aknazárrendszer, harckocsi árkok, harckocsi akasztók, drótakadályok stb.). Harckocsi magasabb egységek és seregtestek ellencsapásaival, a jól szervezett és eredményes légi támogatással. A páncélelhárítás megszervezéséért és vezetéséért minden szinten az összfegyvernemi parancsnok volt a felelős, így megszűnt a korábbi kettősség és a vezetés együttműködés hatékonyan működött. Ezek együttes hatása ként a kurszki védelem a kitűzött célját elérte. Meg állította és elvéreztette a német támadó csoportosításokat, megteremtette az ellentámadásba való átmenet feltételeit.

A háború tapasztalatai alapján a páncélelhárítás elvei, mára vonatkozóan is a következőkben foglalhatók össze:

  • A harckocsi elhárítása páncélosok elleni harc a szárazföldi csapatok minden fegyvernemének fő feladata, ez képezi a védelem alapját.
  • A harckocsik elleni harchoz-a harckocsik technikai adottságától függő-jóminőségű és a szükséges mennyiségű páncélelhárító eszközre van szükség, és természetesen jól felkészített, erkölcsileg szilárd kezelőkre.
  • A harckocsik elleni harc a rendelkezésre álló minden eszköz bevonását és alkalmazását igényli.
  • A páncélelhárítást a várható harckocsi támadások irányába összpontosítva a mélységbe tagolva kell elhelyezni.
  • A harckocsik elleni tevékenységet a védelemhez vezető megközelítési útvonalakon kell kezdeni, és a védelem teljes mélységére ki kell terjeszteni.
  • A kísérő gyalogságot a harckocsikról le kell választani.
  • A peremvonalat és a közeli mélységet kell páncéltörőkkel legjobban megerősíteni, hogy a támadó harckocsik a védelembe való betörés előtt megsemmisüljön.
  • A támadó harckocsik manőverező képességével azonos vagy jobb manőverező és tűzhatású eszközök manőverét kell szembe állítani.
  • A permvonal elé és a védelem mélységébe robbanó és más műszaki akadályokat kell telepíteni.
  • A védelem nem lehet eredményes megbízható légvédelem és légi támogatás nélkül.
  • A különböző tűzeszközök, fegyvernemek, és szakcsapatok közötti együttműködést a harckocsik megsemmisítésének fő célkitűzésével kell megszervezni
  • A páncélelhárítás megtervezése, megszervezése és vezetése az összfegyvernemi parancsnok feladata és felelőssége.

 

.



 

     
Pontosidő
     
Naptár
2023. Július
HKSCPSV
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
     
Látogatók száma
Indulás: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
Üzenetrögzitő
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77