|
4./III.Hadveletek Magyarorszg terletnek megtartsrt
2007.01.26. 19:11
Ebben a rszben a fvrosban rekedt erk harct, illetve a felmentskre indtott kisrleteket, valamint a vroa feladst mutatjuk be. III. rsz
III
Harcok a Budapesten rekedt erk felmentsrt (1945. 01. 01.¾02. 16.)
Az OKH mr december24-n megkezdte a felmentshez szksges tervek kidolgozst s a feladat vgrehajtsra kijellt erk tcsoportostst. A IV. SS- pnclos hadtestet (a 3. s az 5. SS- pncloshadosztlyokat) valamint a 96. s 711. gyaloghadosztlyokat a viszonylag nyugodt lengyelorszgi arcvonalrl hoztk t. A hadtest ktelkbe kerlt mg a „Pape” pnclos csoport, melynek llomnyt a 26/I., a 11/I., 130/I. pnclos osztlyok, valamint a 8. SS-lovas- s a 13. pncloshadosztly rszei alkottk. (kb. 150 harckocsi s 50 njr pncltr). Alkalmazsukat tekintve kt vltozat vetdtt fel. A „dli megolds” a Balaton, Vrpalota vonalrl indult volna Szkesfehrvron s a Velencei-t dli partszeglyn t Budapestre. Ezt a megoldst elvetettk, mert a nagy tvolsg tcsoportosts sok idt s fleg sok zemanyagot ignyelt. Az „szaki megolds”, amely az Esztergom¾Bicske—Budapest irnyt tartalmazta, ebbl a szempontbl elnysebbnek mutatkozott, radsul a tmad csoportosts bal szrnyt a Duna fedezte. Az OKH ezt a vltozatot fogadta el s december31-n az rsos engedlyt meg is adta a Dl Hadseregcsoport szmra.
A „Konrd-I.” fednev felmentsi tervnek kt lnyeges mozzanata volt. Az elst a Balatontl szakra vd 1. pncloshadosztlynak kellet vgrehajtania a Berhida¾si terepszakaszrl, Polgrdi irnyba, hogy a fcsaps valdi helyrl megtvesszk a 3. Ukrn Front vezetst. Ezt a IV. SS- pnclos hadtest Komrom¾Esztergom, illetve Tatabnya¾Bicske irny tmadsa kvette azzal a cllal, hogy ttrjk a szovjetek arcvonalt s felmentsk a Budapesten rekedt erket.
A szovjetvezets tudomst szerzett a nmet tcsoportostsokrl, de nem dertettk fel annak cljt, s a vrhat ellentmads valdi irnyt. A 3. Ukrn Front parancsnoka a helyzetet rtkelve gy dnttt, hogy a 4. grdahadsereg jobb szrnyn lv csapatok menjenek t vdelembe, mg a bal szrnyn lv erk folytassk a tmadst s foglaljk el a Balaton szaki partvidkt s Mrt. A 4. grdahadsereg jelents megerstseket kapott december vgn. llomnyba kerlt az 5. lvszhadtesten tl 2 ttr tzrhadosztly, 4 pncltr-, 3 tzr-, 4 lgvdelmi tzr, 1 aknavet- s 1 nehz harckocsi-dandr, tovbb 4 pncltr-, 5 tzr-, 2 aknavetezred s egyb szakalegysg. Ezen kvl tmogatsra rendeltk a front lgierejnek 1000 replgpt, az 5. grda-lovashadtestet s megkezdtk az 1. gpestett hadtest (a front j ktelke) elrevonst Bicske trsgbe.
A 23/I. pnclos osztllyal megerstett 1. pncloshadosztly (30 harckocsi) 15 rs (13+2) tzrsgi elkszts utn 1945. janur1-jn 02,15-kor tmadst indtott si irnyba. Egy harccsoportja elfoglalta a teleplst, majd a ferk bekeldtek a 21. szovjet lvszhadtest vdelmbe. A nmetek tmadsa a dli rkban elakadt, majd egy ers szovjet ellencsaps visszavetette ket a megindulsi llsba. Ez a kis akci ppen elegend volt arra, hogy a 3. Ukrn Front vezetst megtvesszk. Sikerlt elhitetni velk, hogy a trsgben indtott korltozott cl tmads egy nagyszabs hadmvelet eljtka.
Mg a szovjet trzsek a Polgrdi irnyban bekvetkez nmet tmads elhrtsi tervein dolgoztak, a IV. SS- pnclos hadtest az szaki szrnyon tmadsba ment t. Janur1-jn 20 rakor a 96. nmet gyaloghadosztly Neszmlynl¾a 31. szovjet lvszhadtest arcvonala mgtt¾megkezdte az erszakos tkelst a Dunn, majd 22 rakor a 4. SS- pnclos hadtest feri¾a komromi hdon trtn elrevons utn¾Dunaalms, Tata kztt ers csapst mrtek a szovjet vdelemre. Janur2-n ttrtk a 31. lvszhadtest fvdvt s egyesltek a hdft foglal 96. gyaloghadosztllyal.
A 3. Ukrn Front trzse csak 2-n dlutn ismerte fel a nmetek valdi szndkt, illetve a csapsuk firnyt. Ekkor azonban igen hatrozott intzkedseket tettek a vdelem megszilrdtsra. A trsgbe veznyeltek 4 lvszhadosztlyt, az 1. s a 2. grda-, a 7. gpestett, a 18. harckocsi-, s az 5. grda-lovashadtesteket, valamint 2 pncltr tzrdandrt s jelents mszaki erket. A gyalogsg szmra elrendeltk, hogy Tt¾Srisp¾Gyermely vonalban j vdelmet, ptsenek ki, mg a gpestett- s harckocsi hadtestek mrjenek ers ellencsapst a nmet bekelds felszmolsa rdekben. Ezzel prhuzamosan lelltottk a 46. hadsereg Buda elleni tmadst, mg a 6. grda-harckocsi hadseregnek a Duntl szakra pozcijavt s tehermentest hadmveletet kellett kezdemnyeznie Komrom irnyba. A 7. grda-gpestett s az 5. grda-lovashadtest Bicsktl szaknyugatra a tatabnyai s tarjni tjrkat zrta, 2. grda-gpestett hadtest Dny s ny kztt, az 1. grda-gpestett hadtest pedig Bicske trsgben gylekezett ellencsapsok vgrehajtsa cljbl. Tolbuhin marsall a 18. harckocsi-hadtestnek megparancsolta, hogy 3-n mrjen ellencsapst Bicske¾Nagysp irnyba s tartztassa fel a IV. SS- pnclos hadtestet. A 18. harckocsi hadtest tmadsa teljes kudarccal vgzdtt. Janur3-n estig csak kisebb rszeinek sikerlt visszavonulnia Bicske trsgbe.
A IV. SS- pnclos hadtest az ellencsaps elhrtsa utn rszekre vlt, s legyez alakban folytatta a tmadst. Az szaki szrnyon tmad 96. gyaloghadosztly Dorog¾Esztergom, a 3. SS-pncloshadosztly Szomor¾Tk, az 5. SS-pncloshadosztly a tarjni tjrban (a Szent Lszl-vz mentn), Bicske irnyba trt elre. Janur3—5. kztt 20-22 kilomtert nyomultak elre s kijutottak Esztergom¾Dorog—Zsmbk¾Mny¾Bicske vonalra. A tmads azonban itt elakadt. Az egyre nagyobb szmban berkez szovjet tartalkok jelents erflnybe kerltek. Kedvez volt szmukra az is, hogy a nmetek csak irnyokban, a pr hegyi tjr mentn tudtak tmadni, manverezsre, tkarolsra nem volt lehetsgk.
1945. janur5-n a IV. SS-pnclos hadtest tatai harcllspontjn tartott tancskozson a nmet vezets elismerte, hogy a harcszati sikereket hozott ugyan, a Nordlsung (szaki megolds) hadmveletileg mgis kudarcot vallott. Ennek ellenre nem mondtak le az eredeti tervrl, csupn kisegt tmadssal kvntk jbl mozgsba lendteni az esemnyeket. Az elkpzels az volt, hogy a Breith csoporttal (a 21., a 3., a 23. nmet, s a 2. magyar pncloshadosztly, a 130/I. pnclos osztly, valamint a 4. lovasdandr, 99 pnclossal s 14 rohamlveggel). Zmoly-nyugat¾Cskvr, illetve Ptka¾Lovasberny—Vrtesacsa irnyokba tmadva ttrik a szovjet vdelmet, majd htba tmadjk a Szr¾Bicske¾Zsmbk vonaln oly szvsan vdekez szovjet erket. A nmet vezets ettl a tmadstl remlte, hogy az szaki szrnyon elakadt tmads feljthat lesz s vgre sikerl a Budapesten rekedt erket felmenteni. Az j elhatrozs rdekben janur6-n lelltottk a Konrd-I-et s megkezdtk a Konrd-II. Elksztst. A felkszlst nmileg zavarta, hogy a 2. Ukrn Front 7. grdahadserege s a 6. grda-harckocsihadsereg a Garam vlgyben 6-n tmadsba ment t rsekjvr¾Komrom irnyba. A nmet vezets tisztban volt a szovjet hadmvelet veszlyeivel s a komromi tkelhely birtoklsnak jelentsgvel, mgis gy dnttt, hogy a tmad csoportostst nem gyengti meg. A Duntl szakra vdekez erk tcsoportostsval kvnta a 2. Ukrn Front tmadst feltartztatni. Ezzel prhuzamosan a 96. gyaloghadosztlyt Esztergom¾Komrom kztt a Duna jobb partjn vdelemre rendelte.
A Konrd-II. 7-n a kora reggeli rkban a Breith csoport tmadsval kezddtt meg. A tmads azonban nem rte vratlanul a 4. grdahadsereget. A nmet tmad csoportostsrl idben rtesltek, gy az emltett terepszakaszt mr korbban megerstettk. A 20. grda-lvszhadtest tmogatsra rendeltek 7 tzrezredet, 1 pncltr tzrdandrt, egy mszaki ezredet valamint az 1. s a 7. gpestett hadtestet. A hadtest mgtt dlnyugati arcvonallal a 21. lvszhadtest ment t vdelembe. Az arcvonalnak ezen a szakaszn 11-ig folytak heves harcok. A nmeteknek sikerlt elfoglalniuk ugyan Zmolyt, s mintegy 10-15 kilomtert bekeldni a vdelembe, de a hadmveleti mlysg ttrse nem sikerlt.
Kzben a IV. SS-pnclos hadtest is feljtotta tmadst. Mivel 8-ig nem rt el jelents sikert Bicske trsgben, az 5. SS „Wiking” pncloshadosztlyt, pnclgrntos rszeit 9-n Esztergom trsgbe dobtk t azzal a feladattal, hogy szakrl trjn be Budra. Ez a megolds teljesen vratlanul rte a szovjeteket. A „Wiking”-ek s a 96. gyaloghadosztly tmadsa oly sikeres volt, hogy 11-n mr elfoglaltk Pilisszentkeresztet, s Csobnka fel nyomultak elre. Ezzel elrhet kzelsgbe kerlt a kldets sikere. Hitler azonban ennek ellenre lelltotta a tmadst s egy j csoportosts ltrehozsra adott parancsot. Janur9-n a Budapesten rekedt erk, ltva kiltstalan helyzetket, engedlyt krtek a kitrsre. Hitler¾hivatkozva az jabb tervre, s annak biztos sikerre¾nem jrult hozz.
A Konrd-III. tervnek a lnyege a kvetkez volt. A IV. SS-pncloshadtestet rejtve kivonjk az arcvonalbl, majd Gyrn keresztl Veszprmbe irnytjk. Mrtl dlre a Breith alakulatokat is magba foglal ers csapsmr csoportostst hoznak ltre. Feladata, hogy a Velencei-t s a Balaton kztt trje t a vdelmet, majd Dunafldvrhoz kijutva vgja kett a 3. Ukrn Front arcvonalt. Ezt kveten a ferkkel szakra fordulva verje szt a 4. grda- s a 46. hadsereget majd mentse fel a Budapesten rekedt erket. A tovbbiakban az „F” Hadseregcsoporttal egyttmkdve gngyltse fel az 57. hadsereg vdelmt s ezzel az egsz 3. Ukrn Frontot vesse vissza a Duna mg. A „Sdlsung” elksztsnek kapcsn sikerlt a szovjetvezetst megtveszteni. A IV. SS-pncloshadtest 12-i kivonst Gyr irnyba gy rtkeltk, hogy a nmetek ezt a jelents ert a f hadszati irnyba csoportostjk t, mivel ott 12-n megkezddtt a szovjet csapatok visztula-oderai hadmvelete. Ezt a koncepcit ksz tnynek vettk, s feldertsk nem is kvette tovbb a nmet csapatmozgsokat. St, a 4. grdahadsereg szmra elrendeltk az ldzs bevezetst, amit termszetesen nem tudott vgrehajtani. A IV. SS-pncloshadtest szigor lczsi s titokvdelmi rendszablyok mellett janur 12. s 17. kztt sikeresen vgrehajtotta az tcsoportostsokat. Ez id alatt jjszerveztk a nmet-magyar csapatok vdelmt is. Az 1. lovas hadtest, (sszesen 26 zszlalj¾ebbl 10 magyar¾, 35 teg, 22 pnclvadsz-, 11 rohamlveg s 31 harckocsi) az Esztergom¾Dorog¾Srisp¾Tatabnya vonalon vdett. A III. pnclos hadtest (sszesen 26 zszlalj ¾ebbl 8 magyar¾, 15 teg, 42 harckocsi, 20 pnclvadsz s 4 rohamlveg), Bnhida¾Krnye¾Bokod¾Pusztavm¾Srkeresztes—Csr vonalban foglalta el vdllst. A 2. pncloshadosztly tisztn magyar ktelk, amely a 27 P¾IV-es harckocsival, 5 Nimrd pnclvadsszal s 4 zszlaljjal Mr¾Srkeresztes¾Csr vonalban vdekezett.
A tmad csoportosts Csr s Balatonakarattya kztt vonult fel. A balszrnyon az 1. pncloshadosztly (8 nmet-, 3 magyar zszlalj, 13 harckocsi s 9 teg) Vrpalota s Berhida kztt bontakozott szt. Tle dlre, Berhida s Csajg kztt a 3. SS „Totenkopf” (23 harckocsi, 9 pnclvadsz s 13 rohamlveg) s az 5. SS „Wiking” pncloshadosztly (19 harckocsi, 4 pnclvadsz s 1 rohamlveg) fejldtt fel a tmadshoz. A tmad csoportosts jobb szrnyt a 3. pncloshadosztly (28 harckocsi, 11 pnclvadsz s 8 rohamlveg) biztostotta. szakrl (balrl) a 23. pncloshadosztly (2 harckocsi, 7 pnclvadsz s 4 rohamlveg) kszlt fel kisegt csaps mrsre Srkeresztes¾Szkes-fehrvr irnyba. A nmet-magyar csapatok a 35-40 kilomteres szakaszon 37 zszlaljat, 65 harckocsit, 32 pnclvadszt s 26 rohamlveget sszpontostottak a tmadshoz.
A tmad csoportostssal szemben kt (a 135. s a 21. grda-) lvszhadtest, a 7. gpestett hadtest s a megerstsl kapott tzrsg (2 pncltr-, 1 gys- s 1 aknavetezred) volt vdelemben.
A Konrd-III. Srkeresztes s a Balaton kztt 1945. janur18-n a reggeli rkban indult. A tmads kezdetben, j temben haladt. Az els napon ttrtk a szovjet vdelem f- s msodik vdvt s mintegy 25-30 kilomtert nyomultak elre. A msodik vdv megtartsa rdekben a 4. grdahadsereg parancsnoka Polgrdi¾Vrpalota irnyba, tkzetbe vetette a 7. gpestett hadtestet. Mivel a gpestett hadtest nem rt ki idben a megadott terepszakaszra s az ellencsapst igen rosszul ksztettk el, az akci sikertelen maradt. Egy rszt bekertettk, mg a fennmarad rsze slyos vesztesgek utn Polgrdiba vonult vissza. A IV. SS-pncloshadtest eri 19-n reggelre elrtk a Srvz- s a Si-csatornt, majd hdfket foglaltak rajtuk. A 3. Ukrn Front parancsnoka Szkesfehrvrra rendelt egy lvszhadosztlyt, mg a Srvz-csatornt a 18. harckocsi- s a 133. lvszhadtestekkel, valamint jelents tzr egysgekkel erstettk meg. Azonban ezeket, az intzkedseket nem gondoltk t, illetve rosszul ksztettk el. A tmad csoportostst nem tudtk feltartztatni, azok 20-n Dunajvrosnl (Dunapentele) elrtk a Dunt. s ezzel bekvetkezett a 3. Ukrn Front csapatainak kettvgsa. A dli arcvonal, Sifok¾Mezkomrom¾Cece¾Dunajvros, mg az szaki arcvonal Dunajvros¾Srkeresztr¾Brgnd¾Szkesfehrvr vonalban hzdott.
Tolbuhin marsall, mivel a 18. harckocsi- s a 133. lvszhadtest jelents rszeit bekertettk a Velencei-t s a Duna kztti mintegy 20 kilomteres szakaszt jabb erk bevetsvel igyekezett lezrni. Az ide veznyelt 2 lvszhadosztlynak, az 1. grda-gpestett- s az 5. grda-lovashadtestnek, valamint a 7 tzrezrednek s 1 rohamlvegezrednek az volt a feladata, hogy Dinnys s Adony kztt lltsa meg a IV. SS-pncloshadtest szaki irny elretrst. Janur21. s 26. kztt igen heves s vres harcok dltak a Velencei-ttl keletre valamint Buda elterben. A IV. SS-pncloshadtest ttrte ugyan a megerstett szovjet vdelmet is s kijutott Vereb¾Vl¾rd vonalig, de ott az jabb szovjet erk (a 2. Ukrn Fronttl tirnytott 23. harckocsi- s a 104. lvszhadtestek illetve 6 tzrezed) feltartztattk.
Az arcvonal kettvgsa igen nehz helyzetbe hozta a 3. Ukrn Front dli szrnyn vd 57. hadsereget is. Fennllt annak a veszlye, hogy a nmet-magyar erk a bekeldsbl dli, mg a 2. pnclos hadsereg arcvonalbl keleti irny csapssal rszekre szabdaljk az 57. hadsereget s a Duna mg vetik vissza. Tolbuhin marsall aggodalma azonban alaptalan volt, mivel a feladat vgrehajtshoz az „F” Hadseregcsoport parancsnoksgnak nem llt kell er rendelkezsre. Radsul janur9¾18-a kztt berkezett az 1. bolgr hadsereg 6 gyaloghadosztlya. Eri egy rszvel (2 hadosztllyal) Barcs s Nagyatd kztti vdszakaszon felvltotta a szovjet 57. lvszhadtestet, mg a tbbi hadosztly a Drva szaki partjn ment t vdelembe. A szovjet arcvonal ilyen mrv megersdse¾s a firnyban zajl esemnyek kedveztlenre fordulsa¾miatt a janur25-re tervezett „Jgtr” fednev ellentmads elmaradt. A 3. Ukrn Front trzse mr 22-tl dolgozott azon a terven, amelynek cljt a bekeldtt ellensg felszmolsa kpezte. Az elkpzels lnyegt a mly zsk szjnak bektse kpezte Srosd trsgben. Ennek rdekben kt tmad csoportostst hoztak ltre. szakon a 23. harckocsi- s az 5. grda-lovas-, valamint a 104. lvszhadtest, mg dlen a 26. hadsereg 3 lvszhadteste s a kzben feltlttt s a dli szakaszra irnytott 18. harckocsi hadtest kszlt fel a feladat vgrehajtsra. A harckocsi hadtestek tbb mint 300 harckocsi s rohamlveg feltltst kaptak, amivel jelents erflnybe kerltek. A 3. Ukrn Front 27-n a dleltti rkban indtotta meg a kt hadmveleti csoportosts sszetart irny csapst. A kzel 3 htig tart heves kzdelmekben a szovjet erk, br igen lassan s risi vesztesgek rn, de fokozatosan visszaszortottk a nmet csapatokat s februr16-ra kijutottak Mr¾Zmoly¾Szkesfehrvr kelet¾Cssz kelet¾Sifok terepszakaszra.
Tolbuhin marsall, hogy IV. SS-pncloshadtest szvs ellenllst megtrje, a 4. grdahadseregnek megparancsolta, hogy foglalja el Szkesfehrvrt. A tmad csoportostst az 1. grda-gpestett hadtest, a 21. grda-lvszhadtest s az 5. grda-lovashadtest rszei kpeztk jelents tzrsgi megerstssel. A Balck hadmveleti csoport vezetse tudott a Szkesfehrvr ellen kszl tmadsrl, ezrt a Zmoly¾Ptka¾Szkesfehrvr vonalat vd 4. lovasdandr vdelmt megerstettk 1 rohamlvegdandrral (11 rohamlveg) s az 503. nehz harckocsi-osztllyal (9 P-VI/II. harckocsi). A Zmoly s Ptka irnyba kibontakoz szovjettmadst a 4. lovasdandr ellenlksekkel prblta meglltani tbb-kevesebb sikerrel. A dandrnak vgl fel kellett adnia llsait s a Szkesfehrvr krl kiptett vdelmi gyrbe vonult vissza. A janur31. s februr16. kztt vvott harcokban a 4. grdahadsereg tmad csoportostsa felmorzsoldott, de a vrost elfoglalni nem tudta.
Februr16-ig a 3. Ukrn Front felszmolta a bekeldst. A Velencei-ttl szakra visszalltotta az eredeti helyzetet, mg attl dlre a nmet-magyar csapatok meg tudtk tartani a Margit-vonal llsait.
A Budapest feladsa (1944. 12. 20¾1945. 02. 13.)
Budapest kzvetlen vdelmt keletrl az Attila-vonal biztostotta, amelyet mr szeptemberben elkezdtek kipteni. A vdelmi rendszer hrom llsbl, llsonknt 2-4 rokbl llt. A nmet vezets Budapestet erdd nyilvntotta („Budapest-Festung”), s Hitler kiadta a parancsot, hogy a vrost mindenron meg kell tartani. Ezrt az Attila-vonal mgtt mg 6 vdvonalat s tbb mint 200 ellenllsi csompontot ptettek ki. Az els ellenllsi vonal a Rkos-patak, a msodik a Knyves Klmn-, a Hungria- s a Rbert Kroly krutak, a harmadik a mai Asztalos Sndor utca, Dzsa Gyrgy t s a Drva utca, a negyedik a Haller utca s a Fiumei t, a Rottenbiller utca, Csandy utca, az tdik a Nagykrt, mg a hatodik a Kiskrt mentn hzdott.
Budapestet a kvetkez erk vdtk. A nmet 8. s a 22. SS-lovas-, a 13. pnclos-, a „Feldherrnhalle” pnclgrntos s a 271. npi grntos-hadosztlyok, valamint a 239. rohamlvegdandr s pr rendrzszlalj, valamint a magyar 10. s a 12. gyalog-, az 1. lovas-, s az 1. pncloshadosztlyok maradvnyai, 6 rohamtzrosztly, 5 mszaki zszlalj, tovbb r-, rendr-, csendr- s nyilas-zszlaljak, osztagok. A budapesti erd parancsnoka december6-tl. Karl Pfeffer von Wildenbruch SS Obergruppenfhrer volt, kezdetben a Fretter-Pico, majd ksbb a Balck hadmveleti csoportnak alrendelve. Ezen erk 1944. december vgn kb. 80-90 ezer ft tettek ki, de a vdelmi harcokban tnylegesen rsztvevk szma nem haladta meg a 40-50 ezer ft.
Az Attila-vonallal szemben december20-n a 7. grdahadsereg s a 18. nll lvszhadtest helyezkedett el. A 2. Ukrn Front alrendeltsgben harcol csapatok mr november1-tl szinte sznet nlkl tmadtk az Attila-vonalban vdekez magyar erket. Kezdetben a 46. hadsereg, majd az t vlt 7. grdahadsereg tett szmtalan ksrletet az ttrsre. 1944. december vgn jult ervel lngoltak fel a harcok a pesti hdf birtoklsrt.
A nmet-magyar csapatok sorsa 1944. vgre megpecsteldtt. A budai oldal bekertse utn a gyr bezrult s az ellts egyik naprl a msikra katasztrofliss vlt. A lakossg is sokat szenvedett. Az utck kihaltak, az emberek a hideg s nyirkos pinckbe menekltek. Szilvesztertl az sszes lovat levgtk, a napi fejadag 5 dkg kenyr volt. A vdekez csapatok utnptlst alig kaptak. Janur elejn az zemanyag teljesen elfogyott, a gpjrmvek s a pnclosok mozgskptelenn vltak.
A 2. s 3. Ukrn Front december29-n parlamentereket kldtt a krbezrt erkhz, hogy ultimtumot adjanak t az illetkes parancsnoksgnak. A 3. Ukrn Front parlamenterei, Ilja Afanaszjevics Osztapenko szzados, Orlov fhadnagy s Gorbatyuk trzsrmester volt, a Budarsi ton mentek t a 8. SS-lovashadosztly arcvonaln. A szovjet ultimtumot a nmetek felbontatlanul visszakldtk. Visszafel jvet a kldttsg, a „senki fldjn” a felek kereszttzbe kerlt s Osztapenko szzados lett vesztette. A 2. Ukrn Front parancsnoksga az ultimtum tadsval a magyar szrmazs Steinmetz Mikls szzadost (ksri Kuznyecov hadnagy s Filimonyenko rmester) bzta meg. A nmet peremvonal eltt 20-30 mterre a Steinmetz szzadost szllt gpkocsi felrobbant. A kt sajnlatos esetrt a szovjetek a nmeteket hibztattk. Azzal vdoltk a vdket, hogy mindkt esetben kszakarva nyitottak gy- s gppuskatzet a kldttekre. A nmetek lltsa szerint az els esetben elszr a szovjetek nyitottak tzet, mg Steinmetz szzados gpjrmvt nem a nmet tzrsg ltte ki, hanem aknra futott. A parlamenterek halla utn jbl fellngoltak a harcok a pesti oldalon. A jobb szrnyon (szakon) a 30. lvszhadtest jpest¾Rkospalota—Rkosszentmihly vonaln harcolt s Angyalfld irnyban igyekezett trt nyerni. A balszrnyon a 18. grda-lvszhadtest friss hadosztlyok bevetsvel janur1-jn az jkztemetnl ttrte az Attila-vonal utols llst s Kispest¾Npliget fel nyomult elre. Kzpen a 7. romn hadtest 29-n Rkoscsaba—Cinkota¾Mtysfld trsgben bekeldtt az Attila-vonal utols llsba.
Janur2-n a harcok slypontja Rkospalota, Sashalom s Kispest krzetbe tevdtt t. A szovjet-romn csapatok gppisztolyos alegysgekbl rohamcsapatokat szerveztek, amelyeket tzr lvegekkel, mszaki katonkkal s lngszrkkal erstettek meg. Az elkeseredett, heves kzdelemben a nmet-magyar csapatok fokozatosan szorultak vissza. Janur3-n a szovjetek a 30. lvszhadtest bal szrnyn egy jl feltlttt friss hadosztlyt (36. grda-lvszhadosztly) vetettek harcba. Ennek eredmnyeknt elrtk a Krvast vonalt, mg a 18. hadtest megkzeltette a Lversenytr terlett. A Lversenytr kulcsfontossg volt a pesti oldalon harcol nmet-magyar csapatok elltsa szempontjbl. A repltr elvesztse a lgi szlltsok, megsznst jelentette. Mivel janur4-n a 7. romn hadtest is felzrkzott a Lversenytr keleti oldalra, a repltr hasznlhatatlann vlt. Janur 9-n elesett a Lversenytr, a Npliget, a Valria-telep, Kossuthfalva, Kispest, Pesterzsbet. Az esemnyeket rtkelve a Balck hadmveleti csoport trzse gy tlte meg, hogy a IX. SS-hegyi hadtest mr kptelen hosszabb idn keresztl eredmnyesen harcolni, ezrt clszer lenne visszavonni Budra. Hitler azonban Pest feladsrl hallani sem akart.
Janur10-tl a vdk ellenllsnak gyenglsvel a szovjet erk elretrse gyorsabb s folyamatosabb lett. Ezt elsegtette Malinovszkij marsallnak azon intzkedse, hogy a hrom hadtest egysges vezets al kerljn. A „Budapesti csoport” nven ltrehozott hadmveleti csoportosts vezetsre a 18. lvszhadtest parancsnokt (I. M. Afonyin vezrrnagy) jellte ki. Feladatul szabta, hogy a „Budapesti csoport” fejezze be a pesti hdfben vd ellensg sztverst s 14-n estre jusson ki a Duna keleti partjra. A jobb szrnyon tmad 30. lvszhadtest janur14-e s 15-e kztt az Angyalfld s a Vrosliget birtokbavtelrt harcolt. 15-re hadosztlyai kijutottak a Dzsa Gyrgy tig, valamint a Nagykrtig a Nyugati plyaudvar s Rkczi t kztt. A 7. romn hadtest 14-n estig vltakoz siker harcokat vvott a Thkly t¾Kerepesi t¾Hungria krt¾Keleti plyaudvar ltal hatrolt terleten. A 18. hadtest a Npligettl indulva a Lgymnyosi Dohnygyr, a Petfi-hd illetve a Vaskapu utca irnyba nyomult elre. Igen heves ellenllsba tkztt a Kerepesi temetnl. A kt napig dl harcokban gyakran kzitusig men kzdelmek alakultak ki. A 13. pncloshadosztly rszinek vgl is vissza kellett vonulniuk. A hdf szklse miatt a 17. romn hadtestet kivontk a harcokbl s Szcsnybe irnytottk az 1. romn hadsereghez. Janur 15-n a pesti oldalt vd erk sorsa megpecsteldtt. Az zemanyag a lszer s az lelem elfogyott, a csapatok harci morlja teljesen leromlott. A tovbbi harcoknak mr semmi rtelme nem volt, gy janur17-n 22 rakor megkezdtk a maradk erk kivonst Budra, mikzben felrobbantottk az Erzsbet- s a Lnchidat.
Buda krlzrsa utn a 46. hadsereg tmadst janur2-n Tolbuhin marsall lelltotta. A hadsereg erit a nmet felmentsi ksrletek miatt vdelemre rendelte. Erinek egy rszt (a 2.grda gpestett hadtestet s 2 lvszhadosztlyt) a nmet tmads elhrtsra irnytotta s vdelmi harcok vezetsvel a 46. hadsereg parancsnokt bzta meg. Malinovszkij marsall ezrt janur18-n j tmad csoportostst hozott ltre Buda elfoglalsa rdekben. A pesti oldalrl tmanvereztette a 18. grda-lvszhadtestet, amelynek alrendeltsgbe kerlt a budai oldalon harcol 37. s 75. lvszhadtest. Ezen erk tovbbra, is mint „Budapesti csoport” tevkenykedtek a 18. hadtestparancsnoksg vezetse alatt. Malinovszkij marsall ezzel a megoldssal gyesen elhatrolta egymstl a kls s bels arcvonalon foly esemnyeket. Az j csoportosts janur msodik felben jult ervel folytatta a tmadst. A 18. grda-lvszhadtest (dlrl) Budafok trsgbl a Gellrt-hegy, a 37. lvszhadtest (nyugatrl) a Jnos-hegytl a Vr, mg a 75. lvszhadtest (szakrl) a Hrmashatrhegytl a Rzsadomb irnyba igyekezett elrenyomulni. Mivel a felmentsi ksrletek nem jrtak sikerrel s utnptls sem rkezett, a vdk Buda feladst s a kitrs megszervezst illetve vgrehajtst krtk. Hitler hallani sem akart a vros feladsrl s megparancsolta, hogy a bekertsben lv csapatok erejk vgs megfesztse rn tartztassk fel az oroszokat.
Februr els napjaiban tovbb folytatdott a budai hdf zsugortsa. A 18. grda-lvszhadtest 1-jn betrt a Sas-hegytl dlre hzd vdllsokba, mikzben a msik kt hadtest is lpsrl-lpsre nyomult elre. Az egyre kiltstalanabb helyzetben, amikor az utnptlsi lehetsgek is szinte teljesen megszntek, hiba krt Pfeffer von Wildenbruch SS-Obergruppenfhrer szabad kezet, az azonnal visszakldtt vlasztvirat tovbbra is knyrtelen volt .”A Fhrer azon parancsa, hogy Budapestet a legvgskig kell tartani! nem vltozott”. Februr5-e jabb fordulatot hozott Buda ostromban. Ekkor a 37. grda-lvszhadtestnek is sikerlt ttrnie a Sas-hegytl szakra kiptett vdelmet, s gy msnapra a kt hadtest kzsen felszmolta a trsgben harcol csoportostst. Ezzel prhuzamosan a tmadk elvgtk egymstl a Vrhegy s a Gellrthegy vdit. Ezek a jelents eredmnyek lehetv tettk a Farkasrti temet krzetben hossz ideje tart harcok gyors befejezst, illetve a Dli plyaudvar elleni tmads megindtst.
A mg mindig vdekezk szmra kt lehetsg nylott: vagy megadjk magukat, vagy megprblnak kitrni a szovjet gyrbl. A nmetek ez utbbit vlasztottk, de errl szndkosan csak nhny rval a vgrehajts eltt rtestettk Hindy Ivn vezrezredest, a budapesti magyar erk parancsnokt. Ennek clja az lehetett, hogy az id rvidsge miatt mr nem gylekeztethet magyar alakulatok kssk le a szovjet csapatokat a kitrs vgrehajtsig. 1945. februr 11-n, este 8 rakor indult meg a ktsgbeesett akci. gy terveztk, hogy a mai Szilgyi Erzsbet fasoron t jutnak ki a hegyekbe, s Budakeszi¾Budajen¾Perbl¾Tinnye, illetve Pesthidegkt¾Solymr—¾Pilisvrsvr¾Pilissznt¾Pilisszent-llek irnyban elretrve veszik fel a kapcsolatot a gyrn kvl lv nmet erkkel. A terv azonban mr a kezdet kezdetn meghisult. A szovjet tzrsg a kitrs pillanatban olyan pusztt csapst mrt az sszetorld csapatokra, hogy roncsok s tetemek torlaszoltk el a Vrbl kivezet utakat. Akiknek mg sikerlt tkzdenik magukat a 180. szovjet lvszhadosztly Szilgyi Erzsbet fasori vdelmn, azok zmt a budai hegyekben szmoltk fel, vagy kerltek a szovjet csapatok fogsgba. A kitrni kszl mintegy 14 000 nmet s 4 500 magyar katonbl, illetve civilbl 786 nmet s 80 magyar rte el a nmet vonalakat. A Budapest Erd parancsnoka az rdg-rokban, Hindy vezrezredes, az I. hadtest parancsnoka a Budakeszi ton esett fogsgba. A kitrsi ksrlet meghisulsa utn a vdelem sszeroppant. 1945. februr13-n Budapesten vgleg elhallgattak a fegyverek. A magyar fvros Sztlingrd kpt mutatta, az pletek s ptmnyek 3/4 rsze elpusztult, vagy jelentsen megrongldott.
| |