szantomihaly
szantomihaly
Menü
     
E.mail címem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Hírlevél hallgatóimnak
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
     
A Magyar Honvédség a kiegyezés után
     
MH 1867-től
     
A második világháború története
A második világháború története : A német-szovjet háború IV.

A német-szovjet háború IV.

  2007.09.09. 19:25

IV. Rész.Ebben a részben mutatjuk be A Szovjetunió területének teljes felszabadításától a német kapitulációig terjedő időszak legfontosabb hadműveleteit

 

A Vörös Hadsereg 1944. évi nyári-őszi hadjárata.

Az 1944. évi téli-tavaszi hadjáratának sikeres befejezése után a főhadiszállás további támadások, végrehajtását tervezte. Az 1944. évi nyári-őszi hadjárat fő célkitűzése az volt, hogy a főcsapást a szovjet-német arcvonal középső szakaszán méri azzal a szándékkal, hogy szétverjék a Belorussziában és Ukrajna nyugati körzeteiben védelemre berendezkedett Közép- és Észak-Ukrajna HDSCS-ot. A Belorusszián keresztül mért főcsapás a legrövidebb úton vezethette el a szovjet csapatokat Németország határához, és az északnyugati, illetve déli irányokban harcoló ellenséges csapatok szétválasztásával kedvező feltételeket teremthetnek a szárnyakon indítandó újabb hadműveletekhez. A terv sikere végrehajtásához a hadászati főirányban indítandó támadást megelőzően, illetve azzal egy időben több kisegítő hadműveletet is terveztek az arcvonal különböző szakaszain. A német vezérkar ismerte és helyesen értékelte Belorusszia hadászati jelentőségét, hiszen a védelem kiépített mélysége elérte a 250-271km-t, de ebben az irányban csak korlátozott célú támadó tevékenységet vártak. Valószínűnek tartották, hogy a szovjet fegyveres erők a főcsapást ismét az arcvonal déli szakaszán mérik a romániai olajmezők birtokbavétele és a Balkánra való behatolás céljából. A belorussziai hadművelet közvetlen célja a német Közép HDSCS szétverése volt. A feladat végrehajtását az 1. Balti, 3., 2. és 1 Belorusz Frontra bízták, de tevékenységüket összehangolták a körzetben tevékenykedő partizánokkal is. A védelem áttörését egyszerre hat helyen, egymástól távol eső arcvonalszakaszokon tervezték. Mivel a német főerők Vityebszk és Bobrujszk körzetében összpontosultak, úgy döntöttek, hogy bekerítik mindkét csoportosítást. Az áttörést lendületes sikerkifejlesztésnek, a bekerített erők gyors felszámolásának és a támadás tovább fejlesztésének –a Baltikum, Kelet-Poroszország, illetve Lengyelország irányában- kellett követni. Az erőviszonyok minden vonatkozásban a szovjet csapatok meggyőző fölényét mutatták.

Erőviszonyok a belorussziai hadműveletben

 

Szovjetunió

Németország

Arány

Létszám

2400000

1200000

2:1

Löveg és av.

36400

9500

3,8:1

Harckocsi és rolg.

5200

900

5,8:1

Repülőgép

5300

1350

3,9:1

A nyári támadás Karéliában indult, ahol a Leningrádi és a Karéliai Front június-júliusban a viborgi és szvir-petrozavodszki hadműveletben szétverték a finn csapatokat és elérték a szovjet-finn határt. Tevékenységüket késedelem nélkül követte a Belorussziában mért főcsapás. Június23-július5-éig a terveknek megfelelően hatszakaszon áttörték az ellenség védelmét, bekerítették, megsemmisítették a németek bobrujszki és vityebszki csoportosítását, majd körülzárták a Minszktől keletre lévő 4. PCHDS erőit, és augusztus29-éig fölszámolták azt, és kifejlesztették a támadást nyugati irányba. A hadművelet eredményeként a szovjet csapatok felszabadították Belorussziát, Litvániát és Lettország nagy részét, Lengyelország területére lépve elérték a Visztulát és Varsótól délre hídfőket (Magnusev-i, Pulawy) létesítettek rajta. A Baltikumban az Észak HDSCS elszigetelődött.

Abban a pillanatban, amikor a német hadvezetés felismerte, hogy főesemények Belorussziában bontakoztak ki, és megkezdte erőinek ide való átcsoportosítását, a Lvov-Sandomierz-i irányban az 1. Ukrán Front erői lendültek támadásba. A július13-án induló hadművelet eredményeként kijutottak a Visztulához, és szintén hadműveleti hídfőt vettek birtokba Sandomierz körzetében. Az arcvonal középső szakaszán még folytak a harcok, amikor a főhadiszállás a déli hadászati irányban is felújította a támadást. Azt a célt tűzte ki, hogy a 2. és 3. Ukrán Front csapatai verjék szét a Dél-Ukrajna HDSCS-t, fejezzék be Moldva területének felszabadítását, léptessék ki a háborúból Romániát, és teremtsenek kebvező feltételeket a támadás tovább fejlesztéséhez Bulgária, Jugoszlávia Magyarország irányába. A hadműveletekben jelentős a Fekete-tengeri Flotta is. A két Ukrán Front iasi-kisinyovi hadművelete augusztus20-án kezdődött, és már 24-ére bekerítették a Dél-Ukrajna HDSCS főerőit. A bekerített erők felszámolásával egyidejűleg a szovjet csapatok folytatták az előrenyomulásukat a bukaresti és az izmaili irányokban. A siker kedvező feltételeket teremtett Románia háborúból való kilépéséhez, melyet a királyi kormány 23-án jelentett be, és 25-én Bukarest bombázása miatt hadat üzent Németországnak. A 2. Ukrán Front csapatai augusztus31-én bevonultak Bukarestbe.

A megváltozott hadászati helyzetben a frontok további feladatot kaptak. A 2. Ukrán Frontnak Bukarest-Turnu Severin irányába támadva ki kellett jutni a Déli-Kárpátok előterébe, és fel kellett készülnie az azon való átkelésre. A 3. Ukrán Front arra kapott utasítást, hogy gyors ütemben jusson ki a román-bolgár határra, és legyen kész a bulgáriai tevékenységre. A szovjet kormány szeptember8-án hadat üzent Bulgáriának, és ezen a napon a 3. Ukrán Front benyomult az országba. A bolgár nép és a hadsereg felszabadítóként fogadta a szovjet csapatokat. A szeptember9-én végbement baloldali fordulat következtében Bulgária kilépett a fasiszta blokkból, és másnap hadat üzent Németországnak. A délnyugati hadászati irányban végrehajtott sikeres támadás, a román és bolgár fordulat eredményeként a hadászati helyzet a Balkánon és Közép-Európában gyökeresen megváltozott. A Dél Ukrajna HDSCS főerői megsemmisültek, a szovjet csapatok előtt megnyílt az út Magyarország felszabadításához és a Jugoszláv Népfelszabadító Hadsereg megsegítéséhez. Románia két Bulgária egy hadsereggel csatlakozott a Vörös Hadsereghez. Az előbbiek a 2., az utóbbiak a 3. Ukrán Front alárendeltségébe kerültek.

1944 augusztusa és októbere között az arcvonal északi szárnyán a három Balti és a Leningrádi Front csapatai a Kurland-félsziget kivételével befejezték a Szovjetunió felszabadítását. Finnország elfogadta a szövetségesek fegyverszüneti feltételeit, és szeptember4-én szakított Németországgal. A Vörös Hadsereg nyári-őszi hadjáratát teljes siker koronázta. Az ellenségnek okozott hatalmas veszteségek és területi nyereségek mellett igen jelentős az a tény, hogy a fasiszta koalíció csaknem teljes egészében széthullott, Németország gazdasági potenciálja rohamosan csökkent. Kedvező feltételek jöttek létre a végső megsemmisítéséhez.

A vörös Hadsereg 1945. évi téli-tavaszi hadjárata.

1945 elejére a Szovjetunió katonai-politikai helyzete tovább szilárdult. Fegyveres erői addigi sikerei, a fasiszta koalíció széthullása, az általános erőviszonyok alakulása lehetővé tették, hogy az 1945-ös téli-tavaszi hadjárat célját a szovjet főparancsnokság a német hadsereg végleges szétverésében határozza meg.

Általános erőviszonyok 1945 elején

 

Szovjetunió

Németország

Arány

Létszám

6700000

3700000

1,8:1

Löveg és av.

107000

56200

1,9:1

Harckocsi és rolg.

12100

8100

1,5:1

Repülőgépek

14700

4100

3,6:1

A támadást a Balti-tengertől a Kárpátokig tervezték megindítani. A főcsapás végrehajtására a varsó-berlini irányban az 1. Belorusz és az 1 Ukrán Front kapott parancsot. Feladatuk az volt, hogy semmisítsék meg az ellenség csoportosítását a Visztula és az Odera között, szabadítsák fel Lengyelországot, és jussanak ki Berlin megközelítési útvonalaira. Ezzel egy időben a 3. és a 2. Belorusz Front csapatainak a kelet-poroszországi hadműveletet kellett végrehajtaniuk a Balti Flottával együttműködésben. Ennek célja az volt, hogy az ott lévő német erőket bekerítsék, tengerhez szorítsák, majd részekre darabolva megsemmisítsék. A Vörös Hadsereg más erőinek tovább kellett folytatnia Közép-Európa felszabadítását, és Ausztrián keresztül kellett kijutniuk Németország körzeteibe.

A német erők főcsoportosítása 1944 végén még az arcvonal középső szakaszán helyezkedett el, és a berlini irányt zárta le. Az OKW úgy ítélte meg a helyzetet, hogy a szovjet csapatok 1945 elején a Varsó-Berlin irányú támadása előtt a szárnyakon indítanak nagyszabású támadó hadműveleteket, és a hadászati főirányban csak ezután bontakoznak ki az események. Ezért a központi csoportosítás rovására a szárnyakat erősítették meg. Ez azonban nem jelentette azt, mintha a német vezetés leértékelte volna a varsó-berlini irány jelentőségét, hiszen a Visztula és az Odera között, 500km mélységben lépcsőzve hét védelmi terepszakaszt építettek ki.

Erőviszonyok a Visztula-Oderai hadműveletben

 

Szovjetunió

Németország

Arány

Létszám

2203700

560000

3,9:1

Löveg és av.

33500

5000

6,7:1

Harckocsi és rolg.

7000

1220

5,7:1

Repülőgép

5000

630

7,9:1

A főhadiszállás hatalmas erőket rendelt a hadászati főirányban támadó két front állományába, így azok minden vonatkozásban döntő erőfölénnyel rendelkeztek az ellenséggel szemben. Az 1. Ukrán Front támadása 1945. január12-én indult a sandomierzi hídfőből, és a második nap reggelére áttörték a harcászati mélységet, majd elhárítva a német páncélos erők ellencsapásait, estig mintegy 40km-t nyomultak előre, az áttörést pedig 60km-re szélesítették ki. Az 1. Belorusz Front kötelékei január14-én a magnisewi és a pulawy hídfőből lendültek támadásba. Két nap alatt kijutottak az ellenség hadműveleti mélységébe, és a két hídfőből induló támadást egyetlen csapássá egyesítették. A front Varsótól északra lévő erői átkelve a Visztulán, az 1. lengyel hadsereggel alárendeltségükben, január17-én felszabadították a lengyel fővárost. A két front erői január17-éig, szétzúzva az ellenség főerőit, illetve a megmaradt kötelékeket visszavonulásra kényszerítve, mintegy 100-160km-t nyomultak előre. Ekkor a főhadiszállás a támadás felgyorsítására, az Odera minél előbbi elérésére adott parancsot. Ezután a harckocsi hadseregek és –hadtestek messze elszakadva az összfegyvernemi csapatoktól, gyors ütembe törtek előre nyugati irányba, az egyre fokozódó német ellenállás ellenére. Az 1. Ukrán Front csapatai január19-én átlépték a volt német-lengyel határt, és 22-28. között kijutottak az Oderához. A menetből történő átkelés után Breslautól északra és délre hídfőket foglaltak a nyugati parton. A hónap végéig az1. Belorusz Front csapatai is Németország földjére léptek, és felzárkóztak az Odera vonalára. Küstrintől északra és délre szintén hídfőket létesítettek a folyón. A hadművelet eredményeként a szovjet csapatok 500km szélességben, 500km-t nyomultak előre, és mindössze 60km-re álltak Berlintől. A létrehozott hídfők kedvező helyzetet teremtettek a főváros elfoglalásához.

A Visztula-Oderai hadművelettel egy időben indulta 3. és 2. Belorusz Front Kelet-poroszországi támadása. A két front csaparai január26-ára mély átkaroló csapással tengerhez szorították és elvágták a főerőktől az itt lévő ellenséget. Ezután három elszigetelt csoportra tagolták és a bekerített kötelékeket, és április26-áig részenként megsemmisítették azokat. A két hadművelet eredményeként a Vörös Hadsereg erői felszabadították Lengyelországot és Csehszlovákia nagy részét, elfoglalták Kelet-Poroszországot, elérték az Oderát, és hídfőket létesítettek rajta. Közép-Európában a 2. és 3. Ukrán Front befejezte Magyarország felszabadítását, és a szovjet csapatok Ausztria területén nyomultak előre. A 4. Ukrán Front erői és a 2. Ukrán Front egy része Csehszlovákiában tevékenykedett eredményesen.

Az 1945 elején meginduló döntő hadműveletek közepette ült össze Jaltában február4-11. között a három nagyhatalom vezetőinek újabb értekezlete. Sztálin, Roosevelt és Churchill egyeztették a fasiszta Németország végleges szétzúzására irányuló terveiket, és felvázolták a háború utáni rendezési elveket. Megállapodtak Németország feltétel nélküli fegyverletételének körülményeiben, a fasizmus teljes felszámolásában, és hogy Berlint a szovjet csapatok foglalják el. Rögzítették az egyes megszállási övezetek határait, a négyhatalmi (szovjet, amerikai, angol, francia) megszállási rendszert. A szovjet delegáció erőteljes követelésére döntöttek Lengyelország határairól és a lengyel kormány elismeréséről. Elhatározták, hogy április25-ére San Franciscóban összehívják az ENSZ alakuló értekezletét. A Szovjetunió Kötelezettséget vállalt arra, hogy az európai háború befejezése után 2-3 hónappal belép a Japán ellen folyó küzdelembe.

A szovjet csapatok 1945. április elejére mindössze 60km-re voltak Berlintől. Az amerikai-angol erők egyes irányokban kijutottak az Elbához és 100-120km-re közelítették meg a német fővárost. A berlini irányt a szovjet csapatok előtt a Visztula és a Közép HDSCS-ok zárták le két tábori és két páncélos hadsereggel. Védelmük magába foglalta a három védőövből álló Odera-Neisse terepszakaszt és a kilenc körkörösen kiépített berlini védelmi szektort. A berlini hadművelet végrehajtására a 2. ésaz1 Belorusz, valamint az 1. Ukrán Front kapott parancsot. A hadművelet célja a fasiszta Németország fegyveres erőinek teljes megsemmisítése, Berlin elfoglalása és az európai háború befejezése volt. Az elgondolás az Odera-Neisse védelmi terepszakasz áttörését, a berlini csoportosítás bekerítését és részenkénti felszámolását tartalmazta. Az áttörésre, a védelemben lévő nagy csoportosítások szétzúzására a főhadiszállás az erők, és eszközök döntő fölényét hozta létre a berlini irányban.

Erőviszonyok a berlini hadműveletben

 

Szovjetunió

Németország

Arány

Létszám

2500000

1000000

2,5:1

Löveg és av.

41600

10400

4:1

Harckocsi és rolg.

6250

1500

4,2:1

Repülőgép

7500

3300

2,3:1

Az 1. Belorusz és az 1. Ukrén Front támadása április16-án indult, és 19-éig befejezték az Odera-Neisse terepszakasz leküzdését. Ezen a napon a 2. belorusz front is bekapcsolódott a hadműveletbe. A három front erői 25-éig bekerítették az ellenség Frankfurt-Guben és Berlin körzetében lévő csoportosításokat. A körülzárt erők felszámolása május8-áig tartott. Május7-ére a szovjet csapatok széles arcvonalon elérték az Elbát.

Reimsben, Eisenhower tábornok főhadiszállásán 1945. május7-én 02 óra 41 perckor a szövetségesek képviselői előtt Jodl vezérezredes aláírta a feltétel nélküli megadásról szóló okmányt. Ez rögzítette, hogy a német szárazföldi, tengeri és légi haderő csapatai 1945. május8-án 23 óra 1 perckor minden ellenállást beszüntetnek. Sztálin, a szovjet fegyveres erők legfelsőbb főparancsnoka ezt előzetes fegyverszüneti okmánynak tekintette, és követelte, hogy Berlinben kerüljön sor a jegyzőkönyv végleges aláírására. Erre a történelmi eseményre Berlin Karlshorst nevű elővárosában, a volt műszaki tiszti iskola éttermében került sor, 1945. május9-én 0 óra 16 perckor. Európában véget ért a második világháború. A fasiszta német birodalom elbukott.

     
Pontosidő
     
Naptár
2024. Augusztus
HKSCPSV
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
     
Látogatók száma
Indulás: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
Üzenetrögzitő
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!