|
4./II. Hadmveletek Magyarorszg terletnek megtartsrt
2007.01.26. 19:17
Ez a rsz Budapest bekertsre indtott harmadik s negyedi szovjet kisrletet, s a 3. Ukrn Front tevkenysgbe val bekapcsoldst, illetve a fvrosnk bekertst mutatja be. II. rsz
A Budapest elfoglalsra tett harmadik ksrlet meghistsa (1944. 11. 29¾12. 10.)
A szovjet fparancsnoksg is tanult s 8 napos hadmveleti sznetet engedlyezett a 2. Ukrn Front szmra pihentets, feltlts illetve tcsoportosts vgrehajtsa cljbl. 1944. november26-n utastotta Malinovszkij marsallt, hogy erit jobban koncentrlja. A firnyon bell Balassagyarmat, majd Budapest, a kisegt irnyon bell pedig Miskolc elfoglalst hatrozta meg elrend clknt. Malinovszkij marsall ennek figyelembevtelvel szabta meg alrendeltjeinek feladatt. A fcsaps irnyban tmad 7. grdahadsereg Hatvan s Kartal kztt 8 kilomteres szakaszon trje t az ellensg vdelmt. Nagykknyes¾Verseg¾Pusztamagyaros vonaln biztostsa a 6. harckocsi-hadsereg s a Plijev lovas-gpestett csoport tkzetbe vetst. A harmadik nap vgre zrkzzon fel a gyorscsoportokhoz s vegye t Ipolyszeg¾-Borsosberny¾Ngrd¾Vercemaros vonalnak vdelmt. Az 53. hadsereg bal szrnyval csatlakozzon a 7. grdahadsereg ttrshez. Szcsi s Lrinci kztt trje t a vdelmet s fejlessze ki tmadst Szcsny irnyba. A harmadik nap vgre vegye birtokba Karancslapujt¾Balassagyarmat vonalt. A 46. hadsereg a Csepel-szigetrl Ercsinl keljen t a Dunn, majd fejlessze ki a sikert szaki irnyba s nyugatrl zrja krl Budapestet. A feladat vgrehajtsra a 46. hadsereget megerstettk a 2. grda gpestett hadtesttel (160 harckocsi) s 1300 lveggel. A 2. Ukrn Front jobb szrnyn a harcok lnyegben le sem lltak. Mivel a 27. hadsereg az elz feladatt¾Miskolc elfoglalst¾nem tudta teljesteni, Malinovszkij marsall a seregtestet 1 szovjet s 1 romn hadtesttel erstette meg. A 27. hadsereg feladata volt, hogy november29-n Onga trsgben trje t a nmet vdelmet s a nap vgre, vegye birtokba a magyar hadiipar egyik legfontosabb fellegvrt. Ezzel prhuzamosan a 40. hadseregnek ki kellett jutni a Hernd vlgybe, majd Aszal¾Halmaj irnyba nyomulni. Miskolcrt 4 napon t elkeseredett kzdelem folyt. A nmet hadosztlyok szinte teljesen felmorzsoldtak. Lszerkszletk elfogyott, tmogatst nem kaptak s szemlyi llomnyuk 20-30%-ra cskkent. A Karola-vonalban s elterben foly kzdelmek vgl is a szovjet csapatok sikert hoztk. December5-re a Whler hadmveleti csoportnak fel kellett adnia Miskolcot, Sajszentptert, Storaljajhelyet s a Hernd vlgynek egy rszt. Ezzel prhuzamosan az 53. hadsereg s a 27. hadsereg csatlakozsn kzd hadtestek november30-n elfoglaltk Egert, s az arcvonal ettl szakra tmenetileg stabilizldott.
A nmet vezetsnek ebben az idszakban nem volt hatrozott elkpzelse s ereje aktv ellentevkenysgre. Tartalkait felhasznlta, gy egyedli cljt a szovjet tmads lasstsa kpezte. Mivel a Dunntlon kialakult helyzetet veszlyesebbnek tlte meg, knytelen volt az szaki arcvonalrl erket tdobni oda. A firnyban a harcok december elejn kezddtek el jbl. A Dl Hadseregcsoport-parancsnoksgot meglepte, hogy a szovjetek a legersebb csoportostsukat, a harckocsi- s gpestett erik zmt, a Cserht s a Brzsny irnyba vetik be. Friessner vezrezredes korbban ppen ezt a vdelmi szakaszt gyengtette meg Budapest megtartsa s a Dunntlon elnyomul 3. Ukrn Front feltartztatsa rdekben. A 7. grda- s az 53. hadsereggel szemben tbb mint 80 kilomteres szakaszon a IV. nmet hadtestnek alrendelt hadosztlyok (4 gyalog-, 2 pnclgrntos s 2 pnclos-) vdtek, 30-50%-os feltltttsggel. A Dl Hadseregcsoport parancsnoka ezrt lelltotta a 2. magyar pncloshadosztly kivonst (pihenre s feltltsre ment volna) s Vc, mg a 24. pncloshadosztlyt Egerbaktrl Balassagyarmat vdelmre rendelte. Ezzel egyidben elrendelte, hogy a Feldherrnhalle pnclgrntos hadosztly s a 13. pncloshadosztly rszei Vc trsgbl ksztsenek el egy ers ellencsapst a szovjettmad kek ellen. Tovbb tbb riad s mszaki alegysget irnytott a Brzsny tjrinak vdelmre.
December5-n a Szcsi s Kartal kztti tmadsi svban a szovjetek 10 lvszhadosztlyt vetettek be. A msodik lpcsben mg 4 lvszhadosztly, a siker kifejlesztsre pedig a 6. grda-harckocsihadsereg s a Plijev lovas-gpestett csoport llt rendelkezsre. A sokszoros erflny ellenre a tmadk a nap vgre csupn 6-8 kilomteres bekeldst rtek el, mikzben a nmet-magyar csapatok ellenllsa ntt. Malinovszkij marsall, tartva attl, hogy a tmads teme most sem ri el a kvnt mrtket, mr 5-n kora dlutn tkzetbe vetette a 6. grda-harckocsihadsereget (tbb mint 500 harckocsi) 6-n pedig a Plijev lovas-gpestett csoportot, 2-2 lvszhadosztllyal egytt.
Friessner vezrezredes ennek ellenslyozsra a Vc trsgbe rendelt Feldherrnhalle pnclgrntos hadosztlynak s a 13. pncloshadosztlynak feladatul szabta, hogy egy keleti irny csapssal vessk vissza a szovjet harckocsi- s gpestett ktelkeket. Az sszecsapsra a Galga vlgyben kerlt sor, de mr a kezdet-kezdetn kiderlt, hogy a kb. tzszeres flnyben lv ellensget kptelensg akr csak feltartztatni is. A kt hadosztlyt ezrt gyorsan visszavontk a pesti hdfbe. December10-ig fel kellett adni a Balassagyarmat, Ipolyszg, Rtsg, Kismaros vonaltl dlre es terleteket. A 6. grda-harckocsihadsereg viszont a Brzsny mgtti Ipoly vlgyt nem tudta elfoglalni s Budapestre trtn behatolsa is elmaradt.
A Balassagyarmat irnyba indtott tmadssal egy idben a 46. hadsereg s a 2. grda gpestett hadtest megkezdte a Dunn val tkelst. December4-n 23 rakor a Csepel-sziget szaki rszn a 23. lvszhadtest els lpcsben lv zszlaljai az j leple alatt tzrsgi elkszts nlkl indultak meg. A megleps nem sikerlt, mert ers, igen jl szervezett tz fogadta az tkelst, vgrehajt deszantokat, nagy vesztesget okozva a tmadk soraiban s zemkptelenn tve az tkel-eszkzk hromnegyed rszt. Ezzel prhuzamosan a 239. rohamlveg-dandr s a 271. npi pnclgrntos-dandr sorozatos ellenlkseket hajtott vgre, tbb alkalommal is a Dunba vetette vissza az tkel lpcsket. A szovjetek azonban mit sem trdve vesztesgeikkel, egyms utn indtottk tkel csoportjaikat. Az eredmny nem maradt el, az els nap vgre sikerlt pr szz fnek megkapaszkodnia a foly tloldaln. December5-n a 37. lvszhadtest a Csepel-sziget dli cscsknl (Adonytl dlre) tett ksrletet az tkelsre, amely teljes kudarccal vgzdtt. Az 59. lvszhadosztly eri a 2. magyar huszrezred tzben szinte teljesen megsemmisltek. A 46. hadsereg parancsnoka itt le is lltotta az tkelst, erit Ercsi krzetbe s attl szakra sszpontostotta. December6-n a szovjet prblkozsok vgl sikerrel jrtak. A szakadatlan harcokban kimerlt nmet-magyar erk knytelenek voltak visszavonulni a Margit-vonal rd¾Velencei-t kztti szakaszra. A Dl Hadseregcsoport parancsnoka a trsgbe irnytotta a 8. pncloshadosztlyt, amellyel lnyegesen megersdtt a vdelem. A 46. hadsereg 8-a s 10-e kztt tbb ksrletet tett a vdelem ttrsre, sikertelenl. Az tkels s a hdfbl indtott rohamok sorn olyan vesztesgek rtk, amelyek rtelmetlenn tettk a tovbbi ksrleteket a tmads folytatsra.
A 2. Ukrn Frontnak Budapest elfoglalsra tett harmadik ksrlete sem jrt sikerrel. Ugyanakkor jelents terleteket foglalt el, csapatai a Karola-llst Balassagyarmat s Miskolc trsgben ttrtk, s ezzel a Whler hadmveleti csoportot elvgtk a magyarorszgi utnszlltsi tvonalaitl. Rontotta viszont pozcijukat az a tny, hogy a front feri kedveztlen csoportostsban, csak irnyokban jrhat hegyes krzetekbe kerltek.
A Dl Hadseregcsoport helyzete mg kritikusabb vlt. A Karola-lls lnyegben elvesztette jelentsgt, a seregtest tartalkait mr felhasznlta, utnptlsra alig-alig szmthatott. Radsul a Dunntlon is vszjslan alakultak az esemnyek, miutn a 3. Ukrn Front Jugoszlvibl elretrve a Drva szgben megkezdte tkelst a Dunn.
A 3. Ukrn Front bekapcsoldsa a magyarorszgi hadmveletekbe
A szovjet fparancsnoksg eredetileg nem tervezte a 3. Ukrn Frontot bevonni a Budapestrt foly kzdelmekbe. A 3. Ukrn Front azt a feladatot kapta, hogy a Drva-szgben keljen t a Dunn, majd fcsapst szaki irnyban mrve hozza ltre a bekerts kls gyrjt. A feladathoz a frontot¾az erk berkezsnek temben¾jelents szm tartalkkal erstettk meg. llomnyba a novemberi harcok idejn az 57. s a 4. grdahadsereg, a 17. lgi hadsereg, a 18. harckocsi-, a 7. gpestett-, az 5. grda-lovashadtestek, valamint a 83. nll tengerszgyalogos dandr s a Dunai Katonai Flottilla eri tartoztak. Az 57. hadsereg feladata volt, hogy november elejn Apatinnl s Batinnl (Kiskszeg) hozzon ltre hdft, majd ebbl tmadva kzelebbi feladatknt november20-ra jusson ki Prbly—Alsnyk¾Aptvarazsd¾Pcs¾Kmes vonalra, majd tmadjon tovbb Kaposvr¾Nagykanizsa irnyba. A 4. grda hadseregnek¾amely mg felvonulban volt¾az 57. hadsereg jobb szrnya mgl kellett tkzetbe lpnie. Feladatul kapta, hogy tmadjon Szkesfehrvr irnyba, majd a vros elfoglalsa utn szaki irnyban elretrve hozza ltre a bekerts kls gyrjt.
A Dl Hadseregcsoport parancsnoksga mr november els napjaiban tudomst szerzett a szovjetek szndkrl, mivel a 2. magyar hadsereg parancsnoksga jelentette, hogy Apatin trsgben a Duna tlpartjrl ers famegmunkls zaja hallatszik. Ez igen kellemetlen hr volt Friessner vezrezredes szmra. Mert a Duna vonalt is alig vdtk erk. Bajtl a Drva torkolatig terjed 100 kilomteres szakaszt csupn a 31. SS-pnclgrntos hadosztly, a Brandenburg pnclgrntos hadosztly rszei, valamint a magyar 1. folyamr zszlalj, kt hatrvadsz- s kt csendrzszlalj tartotta. Tartalkban csupn kisebb rendr-, csendr- s rszolglati alegysgek voltak. Nyilvnval volt, hogy ezen minimlis erkkel lehetetlen egy komolyabb szovjet tkelst megakadlyozni, majd szervezetten visszavonulni s a Margit-vonalban ers vdelmet kialaktani. Hossz huzavona utn az OKH vgre rendezte a nyitott szrny krdst, s ide irnytotta a 44. grntos-hadosztlyt, s a Baja-Balaton vonaltl dlre es terletek vdelmvel az „F” Hadseregcsoportot bzta meg. Ezzel egyidben a Duna vonaln is megvltoztak a parancsnoklsi viszonyok. A Bajtl dlre es szakaszt a 2. magyar hadsereg parancsnoksgtl a 2. nmet pnclos hadsereg LXVIII. hadteste vette t, mg a Bajtl Vcig tart szakasz vdelmrt¾a budapesti szakasz kivtelvel¾a 3. magyar hadsereg felelt.
Az 57. hadsereg parancsnoksga nem fordtott valami nagy figyelmet az tkelhelyek feldertsre, amikor gy dnttt, hogy Apatin trsgben fog partot vltani. A telepls krzetben a szovjeteknek elszr egy 150-200 mteres holtgat kellett lekzdenik, mieltt elrtk volna a fgat. A Duna jobb partjn pedig kb. 15-20 kilomter mlysg vzzel bortott rtri erdsg hzdott, sr, jelents mlysg csatornahlzattal.
A nmet-magyar vdelem e vizenys terlet mgtt plt ki, a vztkrt csak jrrkkel s kisebb alegysgekkel figyeltk. A f ellenllsi vonal 2-3 rokbl llt, komolyabb mszaki megerdtse nem volt. A jl jrhat irnyokat azonban ers tmpontokkal zrtk le.
Az els szovjet katonk november5-n jelentek meg az rtri erdsgben. Pr tkels meghistsa utn a nmet-magyar fedez erk visszahzdtak a kiptett vdelmi vonalakba. Az 57. szovjet hadsereg els lpcsjben lv hadosztlya 3 nap alatt kb. ezrednyi ert juttatott t a Dunn. Ezzel egyidben egy hadosztlya Batina trsgben igyekezett hdft kialaktani. A nmet vezets ez utbbit sokkal veszlyesebb szakasznak minstette, mert¾ellenttben az apatini hdfvel¾a terep alkalmas volt arra, hogy nagyszabs hadmveletet indtsanak belle. Itt egy szovjet lvszhadosztly s kt jugoszlv dandr ksrelte meg az tkelst. A harcok hevessgre jellemz, hogy ezek az erk november9. s 12. kztt szinte teljesen felmorzsoldtak, mikzben csak egy jelentktelen mret harcszati hdft tudtak kialaktani. Helyket s feladatukat a 64. lvszhadtest vette t. A nmet-magyar vezets minden erejt arra fordtotta, hogy megakadlyozza a kt hdf kibvtst s egyestst. Ezrt a Batinnl vd csapatokat, magyar r- s csendr alegysgekkel erstettk meg, mg a kzben berkez 44. grntos hadosztly erinek egy rszvel ket vertek a kt hdf kz.
Az 57. hadsereg november14-tl minden tartalkt bevetette, hogy az tkelst befejezze s kitrjn a hdfbl, gy 10 napon t heves s vltakoz siker harcok dltak Batina trsgben. A szovjetek vgl november24-n egyestettk a kt hdft, s ezzel egy 50 km szles s 10-15 km mly terletet vettek birtokba a Duna jobb partjn. Nyilvnvalv vlt, hogy az tkelst mr nem lehet megakadlyozni s az ttrs csak id krdse. Radsul a 4. grda hadsereg¾kihasznlva, hogy a nmet-magyar csapatok minden erejket Batina s Apatin trsgbe sszpontostottk¾november24-n reggelre Mohcsnl viszonylag knnyen tkelt a Dunn.
Az esemnyek hatsra a magyar s a nmet vezets kztt egyre feszltebb lett a viszony. A nmetek gyenge harcrtknek, st esetenknt gyvnak minstettk a magyar csapatokat. Klnsen a solti hdfnl trtnt esemnyek utn vlt feszltt a kt fl kapcsolata. Beregffyk a helyzetet azzal magyarztk, illetve arra hivatkoztak, hogy a magyar vezetsnek semmi beleszlsa nincs a hadmveletek irnytsba. A magyar csapatokat zszlaljakra sztszedve nmet alakulatokhoz osztjk be, ami mlyen srti a katonk nrzett. Radsul a nmet vezets csak kvetel, ugyanakkor mg azokat a fegyvereket sem szlltotta le, amiket a magyar kormny mr rgen kifizetett. Ennek ellenre a nyilas appartus¾amely november24-25-n teleplt t a Dunntl szaknyugati krzetbe, mindent elkvetett, hogy a nmet ignyeket kielgtse.
Az OKH elvrsa volt, hogy a Dl Hadseregcsoport a szovjet tmads temt lelasstsa, csapatai szervezetten vonuljanak vissza a Margit-vonalba s ott szilrd vdelmet, hozzanak ltre. Ennek rdekben elrendelte, hogy a 3. magyar hadsereg-parancsnoksg az alrendeltsgben lv mszaki erkkel Duna-fldvr¾Simontornya¾Sifok vonalban egy kzbees, feltartztat („Jen”) vonalat ptsen ki. Ezzel sszhangban elkszleteket tett arra, hogy Szkesfehrvr trsgben egy ersebb tmad csoportostst alaktson ki a szovjet elretrsek ellenslyozsa rdekben.
Tolbuhin marsall gy rtkelte a helyzetet, hogy a csapatai eltt a nmet-magyar erk jelentsen meggyengltek, vdelmkben nagy rsek keletkeztek. Ezrt elrendelte, hogy alrendeltjei december1-jn menjenek t ldzsbe s akadlyozzk meg az ellensget vdelmnek jjszervezsben. Az 57. hadsereg feladatul kapta, hogy a hadmveletek 5. napjra foglalja el Kaposvrt, s a 10. napra jusson ki Keszthely¾Zalaapti, illetve a Drva-Mura torkolat terepszakaszra. A hadsereg gyorscsoportjt (32. grda gpestett dandrt) Kaposvr, mg az 5. grda lovashadtestet, mint a front (egyik) gyorscsoportjt, Nagykanizsa elfoglalsa rdekben terveztk tkzetbe vetni. A 4. grda hadseregnek kzelebbi feladatknt Szkesfehrvrt, tovbbi feladatknt Dunaalmst kellett elfoglalnia. A hadsereg gyorscsoportjt, a 7. grda-gpestett hadtestet (107 harckocsi) Szkesfehrvrrt vvott harcok idszakban, mg a front (msik) gyorscsoportjt a 18. harckocsi-hadtestet (227 harckocsi) a tovbbi feladat teljestse rdekben kvntk tkzetbe vetni. A 3. Ukrn Frontnak teht Budapest bekertst nyugatrl kellett biztostania azltal, hogy az emltett vonalon egy kls gyrt hoz ltre.
A 3. Ukrn Front kt hadserege december1-jn indtotta meg dntnek vlt tmadst a Dunntlon. A nmet-magyar vdelem a Balatontl dlre kettvlt, hogy az erket a „magyar tengertl” szakra s dlre hzd Margit-vonalba tudja htravonni. gy a Dl Hadseregcsoport jobb szrnyn vd II. magyar hadtest a Jen-vonalba, mg a LXVIII. nmet hadtest Kaposvr irnyba vonult vissza. Ez utbbi azonban kedveztlen helyzetbe kerlt, mert bal szrnya nyitott vlt. Az 57. hadsereg a nmetek szabad szrnyt kihasznlva Marcali¾Keszthely irnyba vetette be ferit. A bekerts elkerlse vgett a LXVIII. nmet hadtestet htra kellett vonni Marcali, Nagybajom, Barcs vonalra. Ezzel egy idben a Balaton szaki partjnak vdelmre rendelt erkbl ltrehozott harccsoportokkal ellencsapst mrtek az tkarolssal fenyeget 6. grda-lvszhadtest jobb szrnyra, amely mr Keszthely elterbe rt. Az ellencsapst a 3. nmet lovasdandr rszei, a magyar 1. ejternys- s a 13. feldert-zszlalj, valamint kt huszrszzad hajtotta vgre. 7-e s 9-e kztt visszavetettk a 6. grda-lvszhadtestet Balatonszentgyrgy¾Kthely¾Marcali vonalra. Ezt kveten a 2. pnclos hadseregnek december20-ra sikerlt a vdelmet megszilrdtania Balatonmria¾Kthely¾Bhnye¾Nagybajom—Nagyatd¾Babocsa vonalban, amely 15-20 kilomterre hzdott a Margit-vonal eltt. Kzben a 2. nmet pnclos hadsereg erit megerstettk, amely december20-n egy pnclos- (LXVII.) s egy hegyi hadtestbl (XXII.) llt. A 31 zszlalj sszesen 8413 fvel, 55db pncltr gyval, 33 rohamlveggel s kb. 280 db tzrlveggel rendelkezett. Harckocsija nem volt!
A 4. grda hadsereg eltt a LVII. nmet pnclos- s a II. magyar gyaloghadtest vdekezett, a Kapos csatornra tmaszkodva. Ezt az arcvonalat azonban nem lehetett tartani, mivel a Dombvrtl dlre es szrnya nyitott volt s a 4. grda hadsereg itt tmad 20. lvszhadteste megkerlte, majd Sifok irnyba trt elre. A Dl Hadseregcsoport parancsnoka ezrt elrendelte, hogy december3-ra virrad jjel csapatai kezdjk meg visszavonulsukat a Jen-vonalba. E gyenge, pkhlszer vdelmet a nmetek 4 zszlaljjal erstettk meg. A jobb szrny mgtt Enying trsgben az 1. folyamer dandr, a bal szrny mgtt pedig az 1. lovashadosztly rszei kszltek fel ellenlksek vgrehajtsra. Friessner vezrezredes ezen fell krte, hogy a 23. s az 1. pncloshadosztlybl (23 harckocsi s 12 teg) kpezzenek tmad lpcst Simontornya trsgben.
A 4. grda hadsereg azonban nem hagyott sok idt a vdelem megszervezsre, illetve a tmad csoportosts ltrehozsra. A szovjet elrevetett osztagok mr december3-n dleltt elrtk a Jen-vonalat s hdfket alaktottak ki Mezkomrom s Simontornya kztt. A nmet-magyar csapatok szmos ellenlkst hajtottak vgre, amelyek lnyegesen lecskkentettk ugyan a szovjet csapatok tmadsi temt, de meglltani nem tudtk azt. Nem volt jobb a helyzet a vdelem bal szrnyn sem. December5-n a 31. szovjet lvszhadtest itt is ttrte a hadtest vdelmt. A 979. nmet grntos ezred anlkl vonult vissza, hogy arrl az 1. lovashadosztlyt, illetve a „Solt” ezredet rtestette volna. A „soltiak”, felismerve kiltstalan helyzetket, szintn visszavonultak, illetve az ezred 3. zszlalja megadta magt. Az arcvonal itt is sszeomlott. 6-ra virrad jjel a 42. gyalogezred maradvnyait Baracskra, mg a megmaradt „Solt” erket Kpolnsnykre vontk vissza. A teljesen „leharcolt erk” kisebb-nagyobb ellenlksekkel igyekeztek lasstani a szovjettmadst a Margit-vonal elterben, hogy vdelmket jj tudjk szervezni. December8-n a szovjet erk Martonvsrnl s Polgrdinl mlyen betrtek a Margit-vonalba. 8-n a kora dlutni rkban a nmetek ksrletet tettek a bekeld ellensg visszaszortsra, egyelre sikertelenl.
December9-n a 4. grda hadsereg hadtestei tbb ksrletet tettek a Margit-vonal ttrse rdekben, de ezek a ksrletek kudarcot vallottak. A szovjetvezets ltva, hogy a 3. Ukrn Front kptelen a Margit-vonalban vdekez erk ellenllst megtrni, 9-n este lelltotta a tmadst s 10 napos hadmveleti sznetet rendelt el. December9-e s 20-a kztt mindkt fl tcsoportostsokat hajtott vgre, pihentettk s feltltttk a csapatokat.
Budapest bekertse (1944. 12. 20.¾31.)
A szovjetvezets elkpzelse az volt, hogy a Velencei-t kt oldaln tmadva ttrik a nmet-magyar vdelmet, majd a tmadst szakkeleti s szaknyugati irnyokba kifejlesztve egyidejleg ltrehozzk a bekerts bels s kls gyrjt. Az egysges vezets s a feladatok jobb sszehangolsa rdekben a 46. hadsereget a 3. Ukrn Front alrendeltsgbe utaltk. Ezzel egy idben a 2. Ukrn Front tmadst ksztett el az Ipolysg krzetben abbl a clbl, hogy Neszmly¾Esztergom kztt a Duna szaki partjnak birtokbavtelvel megakadlyozza a nmet-magyar erk kicsszst a gyrbl. A 46. hadseregnek feladatul szabtk, hogy Kpolnsnyk s Felspettend kztt trje t a nmet-magyar csapatok vdelmt, majd a 2. grda-gpestett hadtest tkzetbe vetse utn kzelebbi feladatknt vegye birtokba Bicskt s a hadmveletek 8-9. napjra foglalja el Budt. A 4. grdahadsereg a Velencei-ttl dlnyugatra trjn t s foglalja el Szkesfehrvrt. Ezt kveten a 7. gpestett hadtest tkzetbe vetsvel szak-szaknyugati irnyba tmadva a hadmvelet 5-6. napjra Dunaalms, Mr, Balaton vonalban alaktsa ki a kls gyrt. A front gyorscsoportjainak (az 5. grda-lovashadtest s a 18. harckocsi-hadtest) tkzetbe vetst a helyzettl tettk fggv. Feladatuk volt, hogy a kt hadsereg csatlakozsn tmadva Esztergomnl s attl nyugatra jussanak ki a Dunhoz, s vegyk fel a kapcsolatot a 2. Ukrn Fronttal.
A Dl Hadseregcsoportnl mr december10-n felvetdtt egy nagy ellentmads indtsnak gondolata. A „Ksi Szret” („Sptlese”) fednev hadmvelet elfogadott vltozatt a Balaton¾Velencei-t szakaszrl Dunafldvr irnyban megindtand tmads jelentette. Ehhez a lengyelorszgi arcvonalrl hrom pncloshadosztlyt (3., 6., s 8.) s hrom Prduc pnclos osztlyt (11/I., 6/I. s a 130/I.) terveztek tcsoportostani. December20-ig mind a hat pnclos ktelk megrkezett, de a rossz idjrs miatt (a felzott talaj miatt a nehz harckocsik csak utakon tudtak mozogni) a tmadst el kellett halasztani. gy a „Ksi Szret” helyett december20-n a Balaton s Martonvsr kztt a szovjettmads bontakozott ki.
A Margit-vonal Balaton¾Velencei-t kztti szakaszt¾4. grdahadsereggel szemben¾a III. pnclos hadtest eri vdtk. Az els vdvben az 1. s a 23. pncloshadosztlyok gyalogrszei rendezkedtek be vdelemre. A 2. vdvet Szkesfehrvr kzponttal a 6. pncloshadosztly szllta meg. A pnclos-ezredek 10-20 harckocsibl ll harccsoportjai a kt vdv kztt helyezkedtek el. A Velencei-t s rd kztt a 46. hadsereggel szemben a LXII. Gyaloghadtest vdekezett. Els lpcsben az 1. magyar huszrhadosztly, egy levente rohamszzad, egy kerkpros zszlalj (sszesen 9 teggel s 2 Turn harckocsival), a „Kesse” harccsoport (3 magyar, 2 nmet zszlalj s 5 teg), az 1. lgvdelmi tzrdandr 8 tege pnclelhrtsra berendezkedve, valamint a 271. nmet npi grntos hadosztly (4 nmet, 3 magyar zszlalj, 7 teggel) eri vdtek. A jobbszrny mgtt a Lovasberny trsgben a 2. magyar pncloshadosztly (5 Toldi s 2 P—IV-es harckocsi, 7 Nimrd pnclvadsz s 5 pncltr gy, mg a balszrny mgtt Kajsz¾Vl trsgben a 8. pncloshadosztly (21 harckocsi s 8 teg) sszpontosult. A kt hadtest mgtt tartalkban llt mg a 3. pncloshadosztly s hrom „Prduc” harckocsi osztly, ellencsapsok vgrehajtsra. E nagyszm pnclos egysgek azonban nem jelentettek tl nagy ert. A magyarorszgi harcokban korbban is rszt vett pncloshadosztlyok (az 1., a 8., s a 13.) egyenknt kb. 2-3 ezer fbl s 10-20 harckocsibl lltak. A Lengyelorszgbl tcsoportostott pnclos-ktelkek valamivel jobban fel voltak tltve. A 6. pncloshadosztly tbb mint 13 ezer fbl, 107 harckocsibl, mg a 3. pncloshadosztly 7 ezer fbl, 52 harckocsibl s rohamlvegbl llt. A hrom nll harckocsi osztlynak sszesen 39 harckocsija volt. A nmet-magyar csapatok az emltett szakaszon kb. 35-40 ezer fvel, 200 harckocsival s 300-350 lveggel rendelkeztek.
A 3. Ukrn Frontnak a trsgben 32 lvszhadosztlya, a Dunai Katonai Flottillja, 1 nll tengerszgyalogos dandrra, 2 ttr tzrhadosztlya, 1 lovas-, 1 harckocsi- s 2 gpestett hadteste llt rendelkezsre a tmads vgrehajtshoz. Ez mindsszesen kb. 200-240 ezer ft, 800-900 harckocsit s rohamlveget, valamint 3400-3500 lveget s aknavett jelentett. Ezek az erk december20-n ers lgi s tzrsgi elkszts utn megkezdtk a tmadst a Margit-vonal ellen. A 46. hadsereg els lpcsben tmad hadosztlyai a nap vgre csupn az els llsbl tudtk kiszortani a nmet-magyar csapatokat. Tmadsuk a sorozatos ellenlksek kvetkeztben a msodik lls eltt elakadt. A 4. grdahadsereg az els napon sikeresebben harcolt. A jobb szrnyon tmad 31. grda-lvszhadtest ttrte a fvdvet s megkzeltette Pkozdot. A sikert azonban egyelre nem tudtk kifejleszteni, mert a III. nmet pnclos-hadtest erinek rszeivel sorozatos ellenlkseket mrt a bekeld erkre. Fjodor Tolbuhin marsall, a 3. Ukrn Front parancsnoka a tmads temnek felgyorstsa rdekben elrendelte, hogy 21-n vessk tkzetbe a hadseregek gyorscsoportjait. Feladatul szabta szmukra, hogy a nap vgre fejezzk be a harcszati mlysg ttrst s fejlesszk ki a sikert Bicske, illetve Tatabnya irnyba. A kt gpestett hadtest azonban nem tudta ezt a feladatot teljesteni, tmadsuk a msodik vdvben elakadt. A sikertelensgben az is kzrejtszott, hogy a gyorscsoportokat rszenknt, szles arcvonalon s nem kell elkszts utn vetettk tkzetbe. A tmads klnsen a Velencei-ttl nyugatra, Szkesfehrvr trsgben akadozott. A front parancsnoka ezrt gy hatrozott, hogy a 18. harckocsi hadtestet¾mint a front legersebb gyorscsoportjt¾a 46. hadsereg svjban veti tkzetbe, a 2. grda-gpestett hadtest bal szrnyn, Pzmndtl nyugatra. Tmadsa Vereb¾Vrtesacsa¾Bicske irnyban bontakozott ki, mg a 2. grda-gpestett hadtest szakkeletnek fordult, hogy birtokba vegye a Budai-hegysg tjrit. Ez dnt fordulatot jelentett a harcok menetben. A 46. hadsereg tbb mint 400 harckocsival s rohamlveggel a Velencei-ttl szakra dnt, mindent elspr flnybe kerlt.
A Dl Hadseregcsoport a Duntl szakra is igen nehz helyzetbe kerlt. Ugyanis a 2. Ukrn Front 7. grdahadserege s a 6. grda-harckocsihadserege ttrte a nmet vdelmet s 21-n estre kijutott az Ipolyhoz. A 6. grda-harckocsihadsereg ezt kveten menetbl tkelt a Garamon. Ez azzal a veszllyel jrt, hogy a Budapest krl kialaktand gyr szakrl bezrul s a szovjeteknek lehetsgk, nylik arra, hogy a Dunn tkelve nagy zavart keltsenek s eldntsk a hadmvelet kimenetelt. Heinz Guderian vezrezredes, az OKH fnke a felderti jelentsek alapjn mr december18-n intzkedseket tett a Garam vlgyben kialakult helyzet ellenslyozsra. 19-n a 3., a 6. s a 8. pncloshadosztly pnclgrntos ezredeit, 20-n pedig a magyar „Szent Lszl” hadosztlyt dobtk t a Dunntlrl a szovjet tmads meglltsa, illetve eriknek a Brzsny mg trtn visszavetse rdekben. Ennek sorn igen heves harcok¾kzttk pnclos tkzetek¾alakultak ki az Ipoly s a Garam kztti terleten. A nmet-magyar csapatoknak sikerlt a 2. Ukrn Front tmadst lelasstani s megakadlyozni. Az emltett erk tdobsa utn a dunntli arcvonal igen meggyenglt, ezrt Friessner vezrezredes Guderintl azt krte, hogy a Pest vdelmben rszt vev 8. SS- lovas hadtestet bocsssk rendelkezsre, mert arcvonala klnben hamarosan sszeomlik. Hitler a krst¾a nagy szm pnclos erkre hivatkozva¾visszautastotta, st 24-n az egsz vezetst levltotta. Friessner helyre Whler gyalogsgi tbornokot, Fretter-Pico tzrsgi tbornok helyre pedig Herman Balck pnclos tbornokot nevezte ki. A szovjet ttrst azonban k sem tudtk megakadlyozni.
A 46. hadsereg gyalogrszei s a 2. grda-gpestett hadtest 26-ra Szentendre¾Budakalsz¾rd vonalban ltrehozta a bekerts bels gyrjt, mg a 18. harckocsi hadtest elfoglalta Esztergomot s felvette a kapcsolatot a 2. Ukrn Front 6. grda-harckocsihadseregvel. Kzben a 4. grdahadsereg svjban is felprgtek az esemnyek. December24-tl a Dl Hadseregcsoport vdelme kettszakadt s szrnyai nyitottakk vltak. Tolbuhin marsall ki is hasznlta a knlkoz lehetsget: Cskvr trsgbl tkzetbe vetette az 5. grda-lovashadtestet, mg a 18. harckocsi-hadtest ferit Esztergomnl nyugatnak fordtotta azzal a feladattal, hogy Dunaalms, Almsfzt s Tata kztt biztostsa a 4. grdahadsereg jobb szrnyt a lvszerk berkezsig. A hnap vgre a 4. grdahadsereg is teljestette feladatt s ltrehozta a bekerts kls arcvonalt. Dunaalms s Tatabnya kztt a 31., Krnye s Pusztavm kztt a 68., Pusztavm s Csr kztt a 20., mg ettl dlre Balatonakarattyig a 21. lvszhadtestek mentek t vdelembe. A 2. grda- s a 7. gpestett hadtestek a 46. s a 4. grdahadsereg alrendeltsgben maradtak, mg a 18. harckocsi hadtestet Bicske, az 5. grda-lovashadtestet pedig Cskvr trsgbe vontk ssze, hogy mint fronttartalkok brmely irnyba bevethetk legyenek.
Ezzel bekvetkezett az elkerlhetetlen, Budapest, s az ott rekedt erk krlzrsa.
| |