A Magyar Honvdsg a hbor elestjn
2007.08.24. 11:33
II. Rsz. Ebben a fejezetben mutatjuk be Bosznia Hercegovina okupciojt, a tiszt kpzs rendszert a honvdsgnl s a hadsereg llapott a hborba lps eltt.
Magyar rszvtel Bosznia—Hercegovina okkupcijban
A XV. szzad kzeptl az egsz Balkn trk fennhatsg alatt llott. A XIX. szzad hetvenes veire rett meg a helyzet arra, hogy a gyengl trk birodalommal szemben a balkni npek kivvjk fggetlensgket. Oroszorszg a trekvseket hathatsan tmogatta, mert a Balknt a sajt rdekszfrjban akarta tudni. Az ennek kapcsn keletkez hbors feszltsg Oroszorszgot az Osztrk—Magyar Monarchival val egyezkedsre knyszerttette. Budapesten s Bcsben, 1877-ben olyan szerzdsek keletkeztek, ami az Osztrk—Magyar Monarchit adott esetben felhatalmazta Bosznia-Hercegovina katonai megszllsra s igazgatsra. A hbor 1877-ben valban kitrt a trk porta s a cri birodalom kztt. Az orosz gyzelem biztostotta Romnia, Szerbia, Montenegr s Bulgria nllsgt, amit a San Stefano-i szerzdsben rgztettek. Az eurpai nagyhatalmak mg ugyanebben az vben, a balkni orosz befolys cskkentsre Berlinben revideltk a San Stefano-i bkt. Az Osztrk—Magyar Monarchit viszont felhatalmaztk, hogy rendteremts cljbl szllja meg Bosznia-Hercegovint.
A feladat vgrehajtsval 1878 jliusban a kzs hadsereg 13. hadtestt s 18. nll hadosztlyt bztk meg. A kezdetben csak rutinfeladatknt tervezett megszllst azonban a felkelk ellenllsa miatt a kijellt erk nem tudtk vgrehajtani. Augusztus 27-n jabb hrom hadtest bevonsval megalaktottk a 2. hadsereget s a hadmveletek oktber kzepig tartottak. A haditevkenysg elhzdsnak okai igen sszetettek voltak. Bosznia-Hercegovina lakossgnak a zme nem a rendteremtt, hanem a megszllt ltta a Monarchia katoniban. A mr a trkk elleni fggetlensgi harcban fegyveres csoportokba tmrlt szerb, bosnyk erk lveztk a lakossg tmogatst s jl ismertk a terepviszonyokat. Kisebb csoportjaik vratlan csapsaival eredmnyesen gtoltk az thoz s utnptlshoz kttt regulris hader tevkenysgt. A 270 000 fre duzzadt osztrk-magyar sereg szmra teljesen szokatlan volt az thlzattal alig rendelkez, hegyes terepen val tevkenysg. Az erk egyharmadt a nagy eszsek miatt tnkrement utak helyrelltsra s biztostsra, msik harmadt az utnptls szlltsra kellett alkalmazni. gy a hadmveletekhez tnylegesen is alkalmazhat erk ltszma jelentsen lecskkent.
A mozgstott erk zmkben a magyar szentkorona orszgainak terletrl kerltek ki. A 13. zgrbi, a 4. budapesti, az 5. pozsonyi kiegszts hadtest volt, de a 18. hadosztly llomnyba is voltak magyar alakulatok beosztva. A hadmveletek msodik szakaszban a magyar honvdsg VII. zgrbi kerletnek 83. dandrt, valamint a 3. szegedi, a 65. szkesfehrvri s a 66. paksi gyalogzszlaljakat is mozgstottk. A magyar alakulatok a 2. hadsereg parancsnoksgnak alrendeltsgbe kerltek. A honvdek alapveten hadtpszolglati s hatrbiztostsi feladatokat lttak el, melynek sorn kisebb csatrozsokban is rszt vettek. I. Ferenc Jzsef oktber 19-n rendelte el a mozgstott erk leszerelst. A hivatalos jelents 900 halottrl s 3700 sebesltrl adott szmot. Ms forrsok ezt hromszorosra emelik, de beszmolnak mintegy 100 000 hastfuszban s malriban megbetegedett katonrl is.
TISZTKPZS AZ OSZTRK—MAGYAR MONARCHIBAN
A kiegyezs a tisztkpzs szerkezetben alapvet vltozsokat nem hozott, a katonai kpz- s nevelintzetek nagy rsze mr korbban meg volt. A dualista llam hadseregnek tisztkpzsben a fordulpontot az 1874-es esztend jelentette, amikor tangyi reformot vezettek be a hadseregben. Az gynevezett „Wurmb” reform alapjn kialaktott kpz- s nevelintzetek rendszere egszen 1918-ig fennllt, st a kt vilghbor kztt a megvltozott trsadalmi s politikai viszonyokhoz alkalmazkodva tovbb lt. Adolf Wurmb ezredes a bcsi klgyminisztrium 6. (tangyi) osztlynak vezetje dolgozta ki az 1874-ben indul iskolarendszer elveit. E szerint voltak 4 vfolyamos alreliskolk, 3 vfolyamos freliskolk, 4 ves hadaprdiskolk, 3 illetve 4 ves akadmik. Az alreliskolkbl frelba csak kivl nvendkek kerltek t, a nagyobb rsz a hadaprdiskolkban tanult tovbb, ahonnan kikerlve a nvendkek hadaprd-tiszthelyettesi rendfokozattal a csapatokhoz kerltek. A freliskolt vgzettek az akadmira mehettek tovbb, s onnan avattk ket hadnagyokk. Kivtelt kpezett ez all a haditengerszet akadmija, ami 4 ves volt, az alreliskolbl lehetett r jelentkezni s a vgzett nvendkek, mint msodosztly hadaprdok lphettek a haditengerszet ktelkbe. Ebbe a rendszerbe illeszkedve a kzs hadseregnek kt akadmija volt. Az egyik a bcsjhelyi „Mria Terzia” Katonai Akadmia, ahol a gyalogsg, a hegyivadsz s lovassgi fegyvernemek szmra kpeztek tiszteket. A msik akadmia a mdlingi Mszaki Katonai Akadmia. Ebben az iskolban a tzr s mszaki (utsz, hidsz, rksz) vasti s tvr alakulatok tisztjeit kpeztk, akik, mint az elz akadmia nvendkei is, hadnagyknt kerltek szolglati helyeikre.
A Haditengerszeti Akadmia Fiumben volt. Az elzektl eltren a kpzs itt ngy vig tartott. Az akadmia trtnetnek rdekessge, hogy a nvendkek kikpzse 1856 s 1866 kztt egy fregatton trtnt, majd ismt a szrazfldn mkdtt az iskola. 1866-ban alaktottk ki az akadmia kpzsnek azt a formjt, ami szerint az els vilghbor vgig mkdtt.
A Magyar Kirlyi Honvdsg nevel- s kpzintzetei
A honvdsg fellltsnl a legnagyobb gondot a tisztikar megteremtse jelentette. A kzs hadseregtl tvett, vagy reaktivlt honvdtisztek nem elgtettk ki a tnyleges szksgletet. Ezrt mr az els vben minden honvdkerletben flves tisztkpz iskolt szerveztek. Ennek sikeres elvgzst kveten a jellteket, mint tartalkos hadaprdokat avattk fel. Aki kzlk vllalta a tnyleges szolglatot, azt beosztottk csapatszolglatra. Bizonyos szolglati id utn s sikeres vizsgt kveten vettk csak fel ket tnyleges (akkori elnevezs szerint tettleges) llomnyba.
Az 1868. vi honvdsgi trvny rtelmben a honvdsg tisztikarnak kialaktsnl a kvetkez kategrikkal szmoltak:
¾ a kzs hadsereg nyugllomnyba vonult tisztjei, akik szolglatra mg alkalmasak voltak;
¾ rangjuk megtartsval a hadseregbl kilpett tisztek, akik nem tartoztak a tartalkba;
¾ az 1848/49-es honvdtisztek, akik szolglatra alkalmasak voltak;
¾ olyan polgri egynek, akik kzmegbecslsben lltak, hadktelezettsgknek eleget tettek s a tiszti lls betltshez kell kpessgekkel rendelkeztek;
¾ a honvdsg altisztjei tiszti vizsga lettele utn.
A felsorolt kategrik mutatjk, hogy egysges tisztikarrl a kezdeti idszakban sz sem lehetett. Nvelte a gondokat, hogy nem csak a „tettleges” (tnyleges) llomnyrl, hanem a „szabadsgolt llomnyrl” (tartalk) is gondoskodni kellett. A minisztriumi osztlyok lre, a fparancsnoksghoz, a kerletek lre s zszlaljparancsnoki beosztsba 1868—69-ben zmben a volt 1848—49-es honvdtisztek, tovbb a nyugllomnybl visszahvott magasabb rendfokozat tisztek kerltek. Kevs volt a kzs hadseregbl tvett tisztek szma, mivel azok rangon alulinak tartottk, hogy egy msodik vonalbeli alakulatnl szolgljanak. A zszlaljak alantos- (beosztott) tiszti kart nagy rszben az nknt jelentkez polgri szemlyek tiszti kinevezsvel biztostottk. Ebben a kategriban jelents volt azoknak a szma, akiket az 1866-os porosz-osztrk hborban altisztbl tisztt lptettek el, majd a hbor utn elbocstottak. A magyar ifjsg krben risi volt a lelkeseds az 1848—49-es honvdsg kapcsn, de amikor a vgrehajtsra kerlt sor, ez jelentsen megcsappant. 1869 s 1871 kztt a pesti, a pozsonyi, a kassai, a zgrbi, a nagyvradi s a pcsi egyetemeken, fiskolkon katonai tanszkeket lltottak fel hadaprdkpzs cljbl. A csapattiszti kpestst a polgri diploma mell kaptk volna az nknt jelentkezk. A hallgatk kezdetben, nagy szmban jelentkeztek, majd a kurzus sorn gyakorlatilag lemorzsoldtak. 1873-ban meg is szntettk a katonai tanszkeket.
1869—70 teln kerletenknt gyalogos tiszti s tisztkpz iskolkat lltottak fel. A tiszti iskola hrom hnapig tartott. Hallgati mr kinevezett tisztek voltak. A honvdlovassg szmra Szkesfehrvron lltottak fel hasonl iskolt. Az alantostiszti hiny ptlsra 1870-ben elrendeltk, hogy arra alkalmas polgri egynek hadaprdvizsgt tehetnek. Az nknt jelentkezk a kerletenknt fellltott bizottsgoknl vizsgztak. A vizsga anyaga attl fggtt, hogy tnyleges vagy tartalkos szolglatra, illetve gyalogsghoz vagy lovassghoz jelentkezett-e az illet. A tisztt vls lehetsgeinek eddig felsorolt formcii csak ideiglenes megoldst jelentettek a kezdeti problmk lekzdsre. A vgleges megoldst csak az nll magyar tisztkpz intzmny, a Magyar Kirlyi Honvd Ludovika Akadmia fellltsa hozta.
A Ludovika Akadmia pleteit mr 1836-ra felptettk, de a tervezett tisztkpzs a magyar oktatsi nyelv kirlyi tiltsa miatt nem indult meg. A forradalom s szabadsgharc idszakban ksrletet tettek az intzmny beindtsra, de az a hadiesemnyek miatt nem lte tl az 1849. janur 7-i tanvnyitt. A valsgos tisztkpzs a Ludovika pletben csak a kiegyezs a honvdsg fellltsa utn kezddhetett meg. Az 1872. vi 14. trvnycikk alapjn, az 1873—74-es tanvvel nyitottk meg az akadmit. A tanintzetben hrom tanfolyamot indtottak:
1. Elkszt tanfolyam: azok szmra, akik mr testek a nyolchetes jonckikpzsen, hivatsos llomnyba jelentkeztek, s a kzpiskola hrom vagy ngy osztlyt elvgeztk. Egy vkpzs utn a j rendeket tvettk a tisztkpz tanfolyamra, a tbbiek visszakerltek a csapatokhoz.
2. Tisztkpz tanfolyam: az elzeken kvl krhettk felvtelket azok is, akik eredmnyesen elvgeztk a gimnzium nyolc, vagy a reliskola hat osztlyt. A tanv vgn a hrom els helyen vgzettet hadnaggy, a tbbieket hadaprd tiszthelyettesekk neveztk ki.
3. Tiszti tanfolyam: ide azokat iskolztk be, akik legalbb kt vet csapatnl tltttek s magasabb katonai kpests megszerezsre trekedtek.
Az 1883. vi 34. trvnycikk az akadmit lnyegben hadaprdiskola jellegv vltoztatta. A hadaprdiskolk a csapattiszteket kpeztk ki, akik tanulmnyaik sorn magasabb, akadmiai kpzsben is rszeslhettek. Felvtelket azok a 14-17 ves fiatalok krhettk, akik elvgeztk a kzpiskola ngy, illetve t osztlyt. Az iskola ngy vfolyamos volt. A kitn s j eredmnnyel vgzetteket zszlsknt, a tbbieket hadaprd tiszthelyettesknt avattk. Ezen tl fellltottak egyves tartalkos tiszti tanfolyamot, de a felsbb tiszti tanfolyam tovbbra is megmaradt.
A tisztkpzs, els vilghbor vgig fennll rendszert az 1897. vi 23. trvnycikk alapozta meg:
„—1. A Magyar Kirlyi Honvdsg tnyleges llomny tisztsarjadknak kikpzsre a kvetkez honvd nevel- s kpzintzetek rendszeresttetnek:
a. a magyar kirlyi honvd Ludovika Akadmia hrom vfolyamban, s minden vfolyamban 50 nvendkkel, s
b. egy magyar kirlyi honvd freliskola hrom vfolyammal, s minden vfolyamban 50 nvendkkel, s
c. kt magyar kirlyi honvd hadaprdiskola ngy-ngy vfolyammal, minden vfolyamban 100 nvendkkel.”
A freliskolt Sopronban, a hadaprdiskolt Pcsen s Nagyvradon lltottk fel. A freliskolsok a Ludovika Akadmia utnptlsra voltak hivatottak, mg a hadaprdiskolkba a korbban lertak alapjn lehetett jelentkezni. A csapatokhoz kerl hadaprd tiszthelyetteseket, 1908-tl zszlsokat egy-kt v szolglat utn hadnagyokk lptettk el. A legjobbak eltt nyitva volt az t az akadmira. A Ludovika Akadmin vgzett tiszteket magasabb beosztsba terveztk.
A Magyar Kirlyi Honvdsgnl a vezrkari tisztek rszre nem volt iskola. vente 2-4 ft iskolztak be a bcsi hadiakadmira, s vgzs utn a honvdsgnl teljestettek szolglatot, de a kzs hadsereg llomnyba tartoztak. A magyar honvdsgnek teht nem voltak sajt llomny, vezrkari minsts tisztjei, mint ahogy vezrkara sem volt. Ehhez hasonlan tbornoki kara sem volt a honvdsgnek, mert a tbornokk kinevezettek a kzs hadsereg llomnytbljt terheltk.
A Ludovika Akadmin 1912-ig csak gyalogos s lovas szakon folyt kpzs, de 1912-ben a tzrsg megalakulsakor ez a fegyvernem is helyt kapott a tisztkpzsben.
A Monarchia fegyveres eri a nagy hbor elestjn
A vderrl szl 1912. vi 30. tc. s a honvdsgrl alkotott 31. tc. vgre lehetv tette a hader modernizlst. Nvekedett az joncltszm, cskkent a tnyleges szolglati id, valamint a gyakorlatok szma s idtartama. Mdosult a hadkiegszts rendszere. A trvny 12 vre elre, a korbbinl lnyegesen nagyobb vi joncltszmot llaptott meg: A kzs hadseregnek 159 ezer, a honvdsgnek 25 ezer, a Landwehr-nek 27 ezer ft. A tnyleges szolglati id 2 vre cskkent a kzs hadsereg gyalogsgnl, a tzrsgnl s a mszaki csapatoknl. A lovassgnl, a lovas tzreknl viszont megmaradt a hrom v, a haditengerszetnl a 4 v.
Jelents vltozs volt a hadkiegsztst vgz szervezetek nllv vlsa. A honvdkerletek szmt 7-rl 6-ra cskkentettk, s terleteiket szinkronba hoztk a kzs hadsereg Magyarorszgon llomsoz hadtesteinek hadkiegsztsi terleteivel. tlltak a hadosztly, ezred- dandrszervezsre, a hadtestek szmra pedig tzrezredeket szerveztek. j alakulatokat hoztak ltre, mint pl.: gpkocsi- s lghajs osztlyt.
A honvdsg megsznt msodvonalbeli hader lenni. Szervezetben, fegyverzetben, kikpzettsgben a monarchia els vonalbeli alakulatai sorba emelkedett. A Magyar Kirlyi Honvdsg az j trvny alapjn nem csak tzrsget kapott, de gyalogsgt is szaportottk ngy ezreddel s az egsz honvdsg eddigi 25 000 fs bkellomnyt 50 000 fre emeltk. Az tszervezst fokozatosan kellett vgrehajtani, gy, hogy az 1916-ig befejezdjn. A honvd csapatok az tszervezs utn 32 gyalogezredbl, 10 huszrezredbl, 8 tbori gys s 8 tbori tarackos ezredbl, valamint 2 lovas tzrosztlybl lltak volna.
A Monarchia szrazfldi hadserege 16 hadtestbe volt szervezve, amelyek llomnyba sszesen 52 gyalog- s 11 lovashadosztly tartozott. A gyaloghadosztlyokbl 19 magyarorszgi kiegszts volt. Ebbl 10 volt a kzs- s 9 a honvd hadosztly. A lovashadosztlyok kzl 2 honvd- s 4 kzs-hadosztly szervezdtt Magyarorszg terletrl. Termszetesen ehhez mg klnbz szervezs s rendeltets alakulatok s intzetek is tartoztak. Tbbek kztt 483 tbori s hegyi tzrteg, 2610 lveggel, 224 erdtzrsgi szzad, 155 technikai s 15 replszzad, stb.
A magyarorszgi kzs- s honvdhadosztlyok bkben 6 hadtest ktelkbe tartoztak (a budapesti IV., a pozsonyi V., a kassai VI., a temesvri VII., a nagyszebeni XII., s a zgrbi XIII. hadtest). A honvdhadosztlyok a hadvezets rendelkezse szerint hbor esetn kzvetlenl a hadsereg parancsnoksgok alrendeltsgbe kerltek, gy hbors hadtestbeosztst nem kaptak. Ennek megfelelen a kzs- s honvdhadosztlyok hadi beosztsa (mozgsts utn) az albbi volt:
¾ az 1. hadsereghez beosztva: a 14. pozsonyi, a 33. komromi kzs gyaloghadosztly, a 37. pozsonyi honvd gyaloghadosztly;
¾ a 2. hadsereghez: a 31. s 32. budapesti, a 17. nagyvradi, a 34. temesvri, a 16. nagyszebeni, a 35. kolozsvri kzs gyaloghadosztly, az 1. temesvri kzs lovashadosztly, a 23. szegedi, a 38. kolozsvri, a 20. nagyvradi honvd gyaloghadosztly, az 5. budapesti honvd lovashadosztly;
¾ a 3. hadsereghez: a 2. pozsonyi kzs lovashadosztly, a 41. budapesti honvd gyaloghadosztly, az 5. budapesti honvd lovashadosztly;
¾ a 4. hadsereghez: a 15. miskolci, a 27. kassai, kzs gyaloghadosztly, a 39. kassai honvd gyaloghadosztly, a 10. budapesti honvd lovashadosztly;
¾ az 5. hadsereghez: a 42. zgrbi honvd gyaloghadosztly;
¾ a 6. hadsereghez: a 40. budapesti honvd gyaloghadosztly.
A magyarorszgi kzs hadosztlyok nemzetisgi sszettele ppgy, mint a monarchia egyb rszeiben vegyes volt, legtbbszr nem magyar ajk legnysg kpezte a tbbsget. A magyar kirlyi honvdhadosztlyoknl a magyar nemzetisgi llomny 40-70% kztt ingadozott, kivve a zgrbi hadtest hadosztlyait, ahol az llomny nagy tbbsge szerb-horvt volt. A magyar kirlyi honvd lovashadosztlyok ezredeiben a magyar elem elrte a 75-90%-ot. A gyaloghadosztlyok szervezse nem volt egyforma, 15 klnbz hadosztlytpust klnbztettek meg. A legltalnosabban hasznlt hadosztlytpus az albbiak szerint plt fel:
¾ a zszlalj 4 szzadbl s 1-2 gppuskval rendelkez gppusks osztagbl llt;
¾ az ezredben 3-4 zszlalj volt;
¾ 2 ezred alkotott egy dandrt;
¾ 2 dandr, 7-9 tzrteg, mszaki szzad s 2 lovasszzad alkotott 1 hadosztlyt;
¾ 3 hadosztly s 1 nehz tarackos osztly alkotott 1 hadtestet.
Ezen kvl a mozgstskor rendelkezsre ll idsebb korosztlyokbl lltottk fel a npfelkel dandrokat, szm szerint 21-et. Ezek sokszor elavult fegyverzettel rendelkeztek s alig volt tzrsgk. Kezdetben mg egyenruha sem jutott szmukra. Mgis a hadvezetsg mr 1914 augusztusban bevetette az els vonalakban ezeket, a dandrokat, ahol igen nagy vesztesgeket szenvedtek.
A hadsereg bels feszltsgt fokozta, hogy a csapatok kikpzse — amely a korbbi hbork rosszul levont s helytelenl rtelmezett tapasztalatain alapult — a csakhamar kibontakoz harcokban korszertlennek bizonyult. A kikpzsi elveknek megfelelen a gyalogsgot csupn tmadsra ksztettk fel: a „tmadni minden ron” jelsz nagyszeren rvnyeslt a fhercegek, vezette bkebeli hadijtkokon, hadgyakorlatokon, de egszen mskpp festett a valsgban, amikor a tmad gyalogsg az ellensg modern tzfegyvereivel megerstett vdelmvel tallta szembe magt. A tmadsok majdani kudarcai, a vrtnl nagyobb vesztesgek arra is visszavezethetk, hogy a meglev felszerelst helytelen szervezsi elvek alapjn osztottk szt. gy pldul a vilghbor nagy hats tzfegyvervel, a gppuskval, amelybl a hbor kitrsekor egy-egy zszlaljra ltalban 2, 1 lovashadosztlyra 4 jutott, nem gyalogsgi szakaszokat szereltek fel, hanem kln gppusks osztagokat, amelyeket a harc hevben ide-oda veznyeltek. A korszertlen karabllyal felszerelt lovassgrl mr a hbor els heteiben kiderlt, hogy nem tudja megoldani feladatt. A tvolfeldertsre bevetett lovas alakulatok informcii, amelyeknek az orosz hadsereg felvonulsrl, erejrl kellett volna helyes kpet adni, a hadvezetst flrevezettk, illetve helytelen kvetkeztetsek levonsra ksztettk. A megbzhatatlan feldertsi adatok nem kis szerepet jtszottak a hadsereg 1914 szi vesztesgeiben.
Az osztrk-magyar tzrsg klnsen elmaradottnak bizonyult. Mg egy nmet hadtestnek 160, egy francia hadtestnek 120, egy orosz hadtestnek 108 lvege volt addig egy osztrk-magyar hadtest tlag 50 lveggel rendelkezett. 1914 sztl kezdtk meg a hadsereg modern lvegekkel val felszerelst, de tmeggyrtsukat nem tudtk biztostani. A termels szervezetlensge miatt a lszerhiny is llandsult. A hader a hbor megindulsakor motorizlt alakulatokkal nem rendelkezett, kivve a 30,5 cm-es mozsarakat s a szlltjrmveket.
A kor j vvmnynak, a replgpeknek (79 db) felhasznlst csak a feldertsben szorgalmaztk. 1914 augusztusban a replgp-felderts nem vltotta be a hozzfztt remnyeket.
A vilghbor nagy tzerej fegyvereivel szemben fokozott jelentsge volt a terep kihasznlsa, a rejtzkdsnek is. A hadsereg tbbszn ruhzata nem felelt meg a kvetelmnyeknek. Pldul a magyar lovassg kk atillja mr messzirl elrulta a feldert jrrket. Persze igazsgtalan lenne, ha csak a Monarchia vezetsrl feltteleznnk azt, hogy nem megfelel szn ruhzatot biztostott katoninak. Ez sokszor a csapatok hagyomnyokhoz ragaszkod ellenllsn is mlott. A francia gyalogsg is 1914-ben hagyomnyaihoz ragaszkodva piros nadrgban s sttkk kabtban indult hborba, jl lthat clpontot adva ez ltal a nmet lvszeknek.
A hadsereg lelmezse, elltsa is komoly gondokkal kzdtt a hbor folyamn. A csapatok elltst a hadgyminisztrium s a hadbiztosok irnytottk. A kzponti elltmny rendszertelensge miatt a hadbiztosok s beosztottjaik rszben vsrlsokkal, rszben a rendelkezskre bocstott katonai klntmnyek segtsgvel harcsols vagy rekvirls tjn igyekeztek lelmet biztostani.
Mindezekbl lthat, hogy a monarchia fegyveres ereje csak rszben tudott megfelelni azoknak a kvetelmnyeknek, amelyeket a modern gpi hbor tmasztott. A hadsereg szervezete, ltszmviszonyai, a hbor eltti, majd a hbor menetben fokozd nemzetisgi ellenttei, a kikpzs az anyagi-technikai felkszletlensg az ellts s ptls korszertlen volta a hbor vgn bekvetkezett felbomlst is elsegtettk.
Magyar rszvtel Bosznia—Hercegovina okkupcijban
A XV. szzad kzeptl az egsz Balkn trk fennhatsg alatt llott. A XIX. szzad hetvenes veire rett meg a helyzet arra, hogy a gyengl trk birodalommal szemben a balkni npek kivvjk fggetlensgket. Oroszorszg a trekvseket hathatsan tmogatta, mert a Balknt a sajt rdekszfrjban akarta tudni. Az ennek kapcsn keletkez hbors feszltsg Oroszorszgot az Osztrk—Magyar Monarchival val egyezkedsre knyszerttette. Budapesten s Bcsben, 1877-ben olyan szerzdsek keletkeztek, ami az Osztrk—Magyar Monarchit adott esetben felhatalmazta Bosznia-Hercegovina katonai megszllsra s igazgatsra. A hbor 1877-ben valban kitrt a trk porta s a cri birodalom kztt. Az orosz gyzelem biztostotta Romnia, Szerbia, Montenegr s Bulgria nllsgt, amit a San Stefano-i szerzdsben rgztettek. Az eurpai nagyhatalmak mg ugyanebben az vben, a balkni orosz befolys cskkentsre Berlinben revideltk a San Stefano-i bkt. Az Osztrk—Magyar Monarchit viszont felhatalmaztk, hogy rendteremts cljbl szllja meg Bosznia-Hercegovint.
A feladat vgrehajtsval 1878 jliusban a kzs hadsereg 13. hadtestt s 18. nll hadosztlyt bztk meg. A kezdetben csak rutinfeladatknt tervezett megszllst azonban a felkelk ellenllsa miatt a kijellt erk nem tudtk vgrehajtani. Augusztus 27-n jabb hrom hadtest bevonsval megalaktottk a 2. hadsereget s a hadmveletek oktber kzepig tartottak. A haditevkenysg elhzdsnak okai igen sszetettek voltak. Bosznia-Hercegovina lakossgnak a zme nem a rendteremtt, hanem a megszllt ltta a Monarchia katoniban. A mr a trkk elleni fggetlensgi harcban fegyveres csoportokba tmrlt szerb, bosnyk erk lveztk a lakossg tmogatst s jl ismertk a terepviszonyokat. Kisebb csoportjaik vratlan csapsaival eredmnyesen gtoltk az thoz s utnptlshoz kttt regulris hader tevkenysgt. A 270 000 fre duzzadt osztrk-magyar sereg szmra teljesen szokatlan volt az thlzattal alig rendelkez, hegyes terepen val tevkenysg. Az erk egyharmadt a nagy eszsek miatt tnkrement utak helyrelltsra s biztostsra, msik harmadt az utnptls szlltsra kellett alkalmazni. gy a hadmveletekhez tnylegesen is alkalmazhat erk ltszma jelentsen lecskkent.
A mozgstott erk zmkben a magyar szentkorona orszgainak terletrl kerltek ki. A 13. zgrbi, a 4. budapesti, az 5. pozsonyi kiegszts hadtest volt, de a 18. hadosztly llomnyba is voltak magyar alakulatok beosztva. A hadmveletek msodik szakaszban a magyar honvdsg VII. zgrbi kerletnek 83. dandrt, valamint a 3. szegedi, a 65. szkesfehrvri s a 66. paksi gyalogzszlaljakat is mozgstottk. A magyar alakulatok a 2. hadsereg parancsnoksgnak alrendeltsgbe kerltek. A honvdek alapveten hadtpszolglati s hatrbiztostsi feladatokat lttak el, melynek sorn kisebb csatrozsokban is rszt vettek. I. Ferenc Jzsef oktber 19-n rendelte el a mozgstott erk leszerelst. A hivatalos jelents 900 halottrl s 3700 sebesltrl adott szmot. Ms forrsok ezt hromszorosra emelik, de beszmolnak mintegy 100 000 hastfuszban s malriban megbetegedett katonrl is.
TISZTKPZS AZ OSZTRK—MAGYAR MONARCHIBAN
A kiegyezs a tisztkpzs szerkezetben alapvet vltozsokat nem hozott, a katonai kpz- s nevelintzetek nagy rsze mr korbban meg volt. A dualista llam hadseregnek tisztkpzsben a fordulpontot az 1874-es esztend jelentette, amikor tangyi reformot vezettek be a hadseregben. Az gynevezett „Wurmb” reform alapjn kialaktott kpz- s nevelintzetek rendszere egszen 1918-ig fennllt, st a kt vilghbor kztt a megvltozott trsadalmi s politikai viszonyokhoz alkalmazkodva tovbb lt. Adolf Wurmb ezredes a bcsi klgyminisztrium 6. (tangyi) osztlynak vezetje dolgozta ki az 1874-ben indul iskolarendszer elveit. E szerint voltak 4 vfolyamos alreliskolk, 3 vfolyamos freliskolk, 4 ves hadaprdiskolk, 3 illetve 4 ves akadmik. Az alreliskolkbl frelba csak kivl nvendkek kerltek t, a nagyobb rsz a hadaprdiskolkban tanult tovbb, ahonnan kikerlve a nvendkek hadaprd-tiszthelyettesi rendfokozattal a csapatokhoz kerltek. A freliskolt vgzettek az akadmira mehettek tovbb, s onnan avattk ket hadnagyokk. Kivtelt kpezett ez all a haditengerszet akadmija, ami 4 ves volt, az alreliskolbl lehetett r jelentkezni s a vgzett nvendkek, mint msodosztly hadaprdok lphettek a haditengerszet ktelkbe. Ebbe a rendszerbe illeszkedve a kzs hadseregnek kt akadmija volt. Az egyik a bcsjhelyi „Mria Terzia” Katonai Akadmia, ahol a gyalogsg, a hegyivadsz s lovassgi fegyvernemek szmra kpeztek tiszteket. A msik akadmia a mdlingi Mszaki Katonai Akadmia. Ebben az iskolban a tzr s mszaki (utsz, hidsz, rksz) vasti s tvr alakulatok tisztjeit kpeztk, akik, mint az elz akadmia nvendkei is, hadnagyknt kerltek szolglati helyeikre.
A Haditengerszeti Akadmia Fiumben volt. Az elzektl eltren a kpzs itt ngy vig tartott. Az akadmia trtnetnek rdekessge, hogy a nvendkek kikpzse 1856 s 1866 kztt egy fregatton trtnt, majd ismt a szrazfldn mkdtt az iskola. 1866-ban alaktottk ki az akadmia kpzsnek azt a formjt, ami szerint az els vilghbor vgig mkdtt.
A Magyar Kirlyi Honvdsg nevel- s kpzintzetei
A honvdsg fellltsnl a legnagyobb gondot a tisztikar megteremtse jelentette. A kzs hadseregtl tvett, vagy reaktivlt honvdtisztek nem elgtettk ki a tnyleges szksgletet. Ezrt mr az els vben minden honvdkerletben flves tisztkpz iskolt szerveztek. Ennek sikeres elvgzst kveten a jellteket, mint tartalkos hadaprdokat avattk fel. Aki kzlk vllalta a tnyleges szolglatot, azt beosztottk csapatszolglatra. Bizonyos szolglati id utn s sikeres vizsgt kveten vettk csak fel ket tnyleges (akkori elnevezs szerint tettleges) llomnyba.
Az 1868. vi honvdsgi trvny rtelmben a honvdsg tisztikarnak kialaktsnl a kvetkez kategrikkal szmoltak:
¾ a kzs hadsereg nyugllomnyba vonult tisztjei, akik szolglatra mg alkalmasak voltak;
¾ rangjuk megtartsval a hadseregbl kilpett tisztek, akik nem tartoztak a tartalkba;
¾ az 1848/49-es honvdtisztek, akik szolglatra alkalmasak voltak;
¾ olyan polgri egynek, akik kzmegbecslsben lltak, hadktelezettsgknek eleget tettek s a tiszti lls betltshez kell kpessgekkel rendelkeztek;
¾ a honvdsg altisztjei tiszti vizsga lettele utn.
A felsorolt kategrik mutatjk, hogy egysges tisztikarrl a kezdeti idszakban sz sem lehetett. Nvelte a gondokat, hogy nem csak a „tettleges” (tnyleges) llomnyrl, hanem a „szabadsgolt llomnyrl” (tartalk) is gondoskodni kellett. A minisztriumi osztlyok lre, a fparancsnoksghoz, a kerletek lre s zszlaljparancsnoki beosztsba 1868—69-ben zmben a volt 1848—49-es honvdtisztek, tovbb a nyugllomnybl visszahvott magasabb rendfokozat tisztek kerltek. Kevs volt a kzs hadseregbl tvett tisztek szma, mivel azok rangon alulinak tartottk, hogy egy msodik vonalbeli alakulatnl szolgljanak. A zszlaljak alantos- (beosztott) tiszti kart nagy rszben az nknt jelentkez polgri szemlyek tiszti kinevezsvel biztostottk. Ebben a kategriban jelents volt azoknak a szma, akiket az 1866-os porosz-osztrk hborban altisztbl tisztt lptettek el, majd a hbor utn elbocstottak. A magyar ifjsg krben risi volt a lelkeseds az 1848—49-es honvdsg kapcsn, de amikor a vgrehajtsra kerlt sor, ez jelentsen megcsappant. 1869 s 1871 kztt a pesti, a pozsonyi, a kassai, a zgrbi, a nagyvradi s a pcsi egyetemeken, fiskolkon katonai tanszkeket lltottak fel hadaprdkpzs cljbl. A csapattiszti kpestst a polgri diploma mell kaptk volna az nknt jelentkezk. A hallgatk kezdetben, nagy szmban jelentkeztek, majd a kurzus sorn gyakorlatilag lemorzsoldtak. 1873-ban meg is szntettk a katonai tanszkeket.
1869—70 teln kerletenknt gyalogos tiszti s tisztkpz iskolkat lltottak fel. A tiszti iskola hrom hnapig tartott. Hallgati mr kinevezett tisztek voltak. A honvdlovassg szmra Szkesfehrvron lltottak fel hasonl iskolt. Az alantostiszti hiny ptlsra 1870-ben elrendeltk, hogy arra alkalmas polgri egynek hadaprdvizsgt tehetnek. Az nknt jelentkezk a kerletenknt fellltott bizottsgoknl vizsgztak. A vizsga anyaga attl fggtt, hogy tnyleges vagy tartalkos szolglatra, illetve gyalogsghoz vagy lovassghoz jelentkezett-e az illet. A tisztt vls lehetsgeinek eddig felsorolt formcii csak ideiglenes megoldst jelentettek a kezdeti problmk lekzdsre. A vgleges megoldst csak az nll magyar tisztkpz intzmny, a Magyar Kirlyi Honvd Ludovika Akadmia fellltsa hozta.
A Ludovika Akadmia pleteit mr 1836-ra felptettk, de a tervezett tisztkpzs a magyar oktatsi nyelv kirlyi tiltsa miatt nem indult meg. A forradalom s szabadsgharc idszakban ksrletet tettek az intzmny beindtsra, de az a hadiesemnyek miatt nem lte tl az 1849. janur 7-i tanvnyitt. A valsgos tisztkpzs a Ludovika pletben csak a kiegyezs a honvdsg fellltsa utn kezddhetett meg. Az 1872. vi 14. trvnycikk alapjn, az 1873—74-es tanvvel nyitottk meg az akadmit. A tanintzetben hrom tanfolyamot indtottak:
1. Elkszt tanfolyam: azok szmra, akik mr testek a nyolchetes jonckikpzsen, hivatsos llomnyba jelentkeztek, s a kzpiskola hrom vagy ngy osztlyt elvgeztk. Egy vkpzs utn a j rendeket tvettk a tisztkpz tanfolyamra, a tbbiek visszakerltek a csapatokhoz.
2. Tisztkpz tanfolyam: az elzeken kvl krhettk felvtelket azok is, akik eredmnyesen elvgeztk a gimnzium nyolc, vagy a reliskola hat osztlyt. A tanv vgn a hrom els helyen vgzettet hadnaggy, a tbbieket hadaprd tiszthelyettesekk neveztk ki.
3. Tiszti tanfolyam: ide azokat iskolztk be, akik legalbb kt vet csapatnl tltttek s magasabb katonai kpests megszerezsre trekedtek.
Az 1883. vi 34. trvnycikk az akadmit lnyegben hadaprdiskola jellegv vltoztatta. A hadaprdiskolk a csapattiszteket kpeztk ki, akik tanulmnyaik sorn magasabb, akadmiai kpzsben is rszeslhettek. Felvtelket azok a 14-17 ves fiatalok krhettk, akik elvgeztk a kzpiskola ngy, illetve t osztlyt. Az iskola ngy vfolyamos volt. A kitn s j eredmnnyel vgzetteket zszlsknt, a tbbieket hadaprd tiszthelyettesknt avattk. Ezen tl fellltottak egyves tartalkos tiszti tanfolyamot, de a felsbb tiszti tanfolyam tovbbra is megmaradt.
A tisztkpzs, els vilghbor vgig fennll rendszert az 1897. vi 23. trvnycikk alapozta meg:
„—1. A Magyar Kirlyi Honvdsg tnyleges llomny tisztsarjadknak kikpzsre a kvetkez honvd nevel- s kpzintzetek rendszeresttetnek:
a. a magyar kirlyi honvd Ludovika Akadmia hrom vfolyamban, s minden vfolyamban 50 nvendkkel, s
b. egy magyar kirlyi honvd freliskola hrom vfolyammal, s minden vfolyamban 50 nvendkkel, s
c. kt magyar kirlyi honvd hadaprdiskola ngy-ngy vfolyammal, minden vfolyamban 100 nvendkkel.”
A freliskolt Sopronban, a hadaprdiskolt Pcsen s Nagyvradon lltottk fel. A freliskolsok a Ludovika Akadmia utnptlsra voltak hivatottak, mg a hadaprdiskolkba a korbban lertak alapjn lehetett jelentkezni. A csapatokhoz kerl hadaprd tiszthelyetteseket, 1908-tl zszlsokat egy-kt v szolglat utn hadnagyokk lptettk el. A legjobbak eltt nyitva volt az t az akadmira. A Ludovika Akadmin vgzett tiszteket magasabb beosztsba terveztk.
A Magyar Kirlyi Honvdsgnl a vezrkari tisztek rszre nem volt iskola. vente 2-4 ft iskolztak be a bcsi hadiakadmira, s vgzs utn a honvdsgnl teljestettek szolglatot, de a kzs hadsereg llomnyba tartoztak. A magyar honvdsgnek teht nem voltak sajt llomny, vezrkari minsts tisztjei, mint ahogy vezrkara sem volt. Ehhez hasonlan tbornoki kara sem volt a honvdsgnek, mert a tbornokk kinevezettek a kzs hadsereg llomnytbljt terheltk.
A Ludovika Akadmin 1912-ig csak gyalogos s lovas szakon folyt kpzs, de 1912-ben a tzrsg megalakulsakor ez a fegyvernem is helyt kapott a tisztkpzsben.
A Monarchia fegyveres eri a nagy hbor elestjn
A vderrl szl 1912. vi 30. tc. s a honvdsgrl alkotott 31. tc. vgre lehetv tette a hader modernizlst. Nvekedett az joncltszm, cskkent a tnyleges szolglati id, valamint a gyakorlatok szma s idtartama. Mdosult a hadkiegszts rendszere. A trvny 12 vre elre, a korbbinl lnyegesen nagyobb vi joncltszmot llaptott meg: A kzs hadseregnek 159 ezer, a honvdsgnek 25 ezer, a Landwehr-nek 27 ezer ft. A tnyleges szolglati id 2 vre cskkent a kzs hadsereg gyalogsgnl, a tzrsgnl s a mszaki csapatoknl. A lovassgnl, a lovas tzreknl viszont megmaradt a hrom v, a haditengerszetnl a 4 v.
Jelents vltozs volt a hadkiegsztst vgz szervezetek nllv vlsa. A honvdkerletek szmt 7-rl 6-ra cskkentettk, s terleteiket szinkronba hoztk a kzs hadsereg Magyarorszgon llomsoz hadtesteinek hadkiegsztsi terleteivel. tlltak a hadosztly, ezred- dandrszervezsre, a hadtestek szmra pedig tzrezredeket szerveztek. j alakulatokat hoztak ltre, mint pl.: gpkocsi- s lghajs osztlyt.
A honvdsg megsznt msodvonalbeli hader lenni. Szervezetben, fegyverzetben, kikpzettsgben a monarchia els vonalbeli alakulatai sorba emelkedett. A Magyar Kirlyi Honvdsg az j trvny alapjn nem csak tzrsget kapott, de gyalogsgt is szaportottk ngy ezreddel s az egsz honvdsg eddigi 25 000 fs bkellomnyt 50 000 fre emeltk. Az tszervezst fokozatosan kellett vgrehajtani, gy, hogy az 1916-ig befejezdjn. A honvd csapatok az tszervezs utn 32 gyalogezredbl, 10 huszrezredbl, 8 tbori gys s 8 tbori tarackos ezredbl, valamint 2 lovas tzrosztlybl lltak volna.
A Monarchia szrazfldi hadserege 16 hadtestbe volt szervezve, amelyek llomnyba sszesen 52 gyalog- s 11 lovashadosztly tartozott. A gyaloghadosztlyokbl 19 magyarorszgi kiegszts volt. Ebbl 10 volt a kzs- s 9 a honvd hadosztly. A lovashadosztlyok kzl 2 honvd- s 4 kzs-hadosztly szervezdtt Magyarorszg terletrl. Termszetesen ehhez mg klnbz szervezs s rendeltets alakulatok s intzetek is tartoztak. Tbbek kztt 483 tbori s hegyi tzrteg, 2610 lveggel, 224 erdtzrsgi szzad, 155 technikai s 15 replszzad, stb.
A magyarorszgi kzs- s honvdhadosztlyok bkben 6 hadtest ktelkbe tartoztak (a budapesti IV., a pozsonyi V., a kassai VI., a temesvri VII., a nagyszebeni XII., s a zgrbi XIII. hadtest). A honvdhadosztlyok a hadvezets rendelkezse szerint hbor esetn kzvetlenl a hadsereg parancsnoksgok alrendeltsgbe kerltek, gy hbors hadtestbeosztst nem kaptak. Ennek megfelelen a kzs- s honvdhadosztlyok hadi beosztsa (mozgsts utn) az albbi volt:
¾ az 1. hadsereghez beosztva: a 14. pozsonyi, a 33. komromi kzs gyaloghadosztly, a 37. pozsonyi honvd gyaloghadosztly;
¾ a 2. hadsereghez: a 31. s 32. budapesti, a 17. nagyvradi, a 34. temesvri, a 16. nagyszebeni, a 35. kolozsvri kzs gyaloghadosztly, az 1. temesvri kzs lovashadosztly, a 23. szegedi, a 38. kolozsvri, a 20. nagyvradi honvd gyaloghadosztly, az 5. budapesti honvd lovashadosztly;
¾ a 3. hadsereghez: a 2. pozsonyi kzs lovashadosztly, a 41. budapesti honvd gyaloghadosztly, az 5. budapesti honvd lovashadosztly;
¾ a 4. hadsereghez: a 15. miskolci, a 27. kassai, kzs gyaloghadosztly, a 39. kassai honvd gyaloghadosztly, a 10. budapesti honvd lovashadosztly;
¾ az 5. hadsereghez: a 42. zgrbi honvd gyaloghadosztly;
¾ a 6. hadsereghez: a 40. budapesti honvd gyaloghadosztly.
A magyarorszgi kzs hadosztlyok nemzetisgi sszettele ppgy, mint a monarchia egyb rszeiben vegyes volt, legtbbszr nem magyar ajk legnysg kpezte a tbbsget. A magyar kirlyi honvdhadosztlyoknl a magyar nemzetisgi llomny 40-70% kztt ingadozott, kivve a zgrbi hadtest hadosztlyait, ahol az llomny nagy tbbsge szerb-horvt volt. A magyar kirlyi honvd lovashadosztlyok ezredeiben a magyar elem elrte a 75-90%-ot. A gyaloghadosztlyok szervezse nem volt egyforma, 15 klnbz hadosztlytpust klnbztettek meg. A legltalnosabban hasznlt hadosztlytpus az albbiak szerint plt fel:
¾ a zszlalj 4 szzadbl s 1-2 gppuskval rendelkez gppusks osztagbl llt;
¾ az ezredben 3-4 zszlalj volt;
¾ 2 ezred alkotott egy dandrt;
¾ 2 dandr, 7-9 tzrteg, mszaki szzad s 2 lovasszzad alkotott 1 hadosztlyt;
¾ 3 hadosztly s 1 nehz tarackos osztly alkotott 1 hadtestet.
Ezen kvl a mozgstskor rendelkezsre ll idsebb korosztlyokbl lltottk fel a npfelkel dandrokat, szm szerint 21-et. Ezek sokszor elavult fegyverzettel rendelkeztek s alig volt tzrsgk. Kezdetben mg egyenruha sem jutott szmukra. Mgis a hadvezetsg mr 1914 augusztusban bevetette az els vonalakban ezeket, a dandrokat, ahol igen nagy vesztesgeket szenvedtek.
A hadsereg bels feszltsgt fokozta, hogy a csapatok kikpzse — amely a korbbi hbork rosszul levont s helytelenl rtelmezett tapasztalatain alapult — a csakhamar kibontakoz harcokban korszertlennek bizonyult. A kikpzsi elveknek megfelelen a gyalogsgot csupn tmadsra ksztettk fel: a „tmadni minden ron” jelsz nagyszeren rvnyeslt a fhercegek, vezette bkebeli hadijtkokon, hadgyakorlatokon, de egszen mskpp festett a valsgban, amikor a tmad gyalogsg az ellensg modern tzfegyvereivel megerstett vdelmvel tallta szembe magt. <SPAN style="LETTER-SPACING: -0.1pt
|