szantomihaly
szantomihaly
Menü
     
E.mail címem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Hírlevél hallgatóimnak
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
     
A Magyar Honvédség a kiegyezés után
     
MH 1867-től
     
A második világháború története
A második világháború története : Hadműveletek a Csendes-óceán és Délkelet-Ázsia térségében I.

Hadműveletek a Csendes-óceán és Délkelet-Ázsia térségében I.

  2007.09.09. 19:20

I Rész.Ebben a részben mutatjuk be Japán hadba lépését, térnyerését a Csendes-óceán, Délkelet-Ázsia térségében. A Midwayi összecsapást, majd a szövetségesek előre törését Okinawa elfoglalásáig.

 

 

 

 

 

 

HADMŰVELETEK CSANDES-ÓCEÁN ÉS DÉLKELET-ÁZSIA

TÉRSÉGÉBEN

 

Japán már hosszú idő óta folytatta az egész Távol-Kelet és a Csendes-óceán feletti uralom megszerzésére irányuló tevékenységét. Az Egyesült Államok tisztában volt Japán agresszív szándékával, de még nem volt felkészülve a háborúra. A japán katonai vezetés úgy döntött, hogy kihasználja Anglia európai lekötöttségét, és az USA felkészületlenségét, és megszerzik azok délkelet-ázsiai és csendes-óceáni érdekeltségeiket. Közelebbi hadászati célként az angol-amerikai tengeri erők megsemmisítését, a Fülöp-szigetek, Malájföld, Holland-India, Thaiföld, Burma és számos csendes-óceáni sziget birtokba vételét tűzték ki. A meghatározott célt két szakaszban érték el. Az első szakaszba (1941. december7-1942. február közepe) tartoztak: a Hawai, a Fülöp-szigetek és Malájföld elleni hadműveletek. A másodikba (1942. február közepe-április vége) tartoztak: Holland-India birtokba vétele, a tengeri uralom kivívása az Indiai-óceán keleti térségében, Burma bekebelezése, valamint a Csendes-óceán délnyugati részén fontos körzetek elfoglalása.

A hawai hadművelet közvetlen célja az USA Pearl Haborban állomásozó „Csendes-óceáni” Flottájának megsemmisítése volt. A kikötőben 94 hadihajó horgonyzott. Az Ohau-szigeten lévő légitámaszpont – amely Hawai légvédelmét volt hivatva ellátni- nem folytatott felderítést és nem volt felkészülve a tömeges légi csapás elhárítására. Nagumo tengernagy parancsnoksága alá tartozó tengeri erők november26-án indultak el a Kurill-szigetekről. A főerők december7-én hajnalban kiértek a csapásmérés körzetébe, és 6 órakor az anyahajókról levegőbe emelték a repülőgépek első, 7 óra 15 perckor a második hullámát. A két légitámadás következtében megsemmisült, illetve harcképtelenné vált az amerikaiak 8 sorhajója, 6 könnyű cirkálója, 1 torpedórombolója és 272 repülőgépe. A személyi veszteség 3400 fő volt. Szerencsére az anyahajók és több más hajó gyakorlatozott a tengeren, így azokat nem érte találat. Ezzel az Egyesült Államok belépett a háborúba, amelynek december11-én Németország és Olaszországis hadat üzent, amit a csatlósaik is követtek. Az USA hadba lépésével a háború 1941. végére valóban világméreteket öltött. Kiterjedt csaknem valamennyi kontinensre, óceánra, átfogta a világ nagyhatalmait, a közepes és kis országok jelentős részét. A háború kiszélesedése nemzetközi szinten egyben az erők elkülönüléséhez vezetett. Az 1941. augusztus14-én közzétett, a világ nemzetei leendő együttműködésének alapelveit rögzítő, amerikai-angol egyezményt, az Atlanti Chartát, a Szovjetunió és sok más ország is elfogadta. A Charta alapelveit valló 26 állam 1942. január1-jén az Egyesült Nemzetek Kiáltványában hirdette meg az antifasiszta koalíció politikai programját.

A Fülöp-szigetek elleni hadművelet közvetlen célja az volt, hogy szétzúzzák az USA „Ázsiai” Flottáját és a Fülöp-szigeteken állomásozó erőit, birtokba vegyék a területét és kedvező feltételeket teremtsenek a további hadműveletekhez Holland-India és Ausztrália ellen. A hadműveletbe a tengeri, a szárazföldi és a légi erő csapatait vonták be. A támadás 1941. december8-án a japán légierő váratlan csapásával kezdődött, Két nap alatt megsemmisült a térségben tartózkodó amerikai repülők zöme. A tengeri erők kihajóztak a nyílt vizekre, mert légi támogatás nélkül nem mertek hadműveletet kezdeni. Így a japánok simán partra szálltak és 1942. január2-ára elfoglalták Manilát. Az amerikaiak a Bataan-félszigeten tartották magukat, de a túlerő nyomásának kénytelenek voltak engedni. A japánok május7-én elfoglalták az utolsó amerikai állásokat is.

A Malájföld elleni hadművelet az előzővel egy időben kezdődött. Az angolok nagy gondot fordítottak a térség és Singapur védelmére. 100 ezer fős szárazföldi erő és a „Keleti” Flotta védte. A japánok elképzelése az volt, hogy tengeri és légierővel megsemmisítik a brit légierőt és a „Keleti” Flottát. Ezzel párhuzamosan a szárazföldi erők támadást indítanak Indokina területéről, és tengeri deszantot raknak ki Thaiföldre és Malájföldre. A támadás december8-án éjszaka indult a deszantok partra tételével. Még ezen a napon Indokina felől is megindult a szárazföldi támadás. A Hajnalban a japán légierő megsemmisítette a brit repülők jelentős részét. A Singapurból kihajózó „Keleti” Flotta jelentős részét a japán repülők megsemmisítették. A japán erők 1942. január végére birtokba vették Malájföldet. A Singapuri erőd védői február15-éig tudták tartani magukat. Singapur elfoglalásával a japánok kedvező feltételeket teremtettek a további hadműveleteikhez (Burma, Szumátra, Jáva)

A burmai hadművelet célja az volt, hogy befejezzék az angol és holland erők megsemmisítését, kiszorítsák őket a Bengáli-öbölből és birtokba vegyék Burmát. A szárazföldi erők támadása december végén indult Thaiföldről. Az angolok szívós ellenállással a Sittang és a Bilin folyóknál megállították a japán támadást, de az ellenség megkerülte a jól kiépített védelmet, és március8-án elfoglalta a fővárost Rangoont. Ezt követően észak felé nyomulva, áttörték a kínai védelmet és betörtek Kínába. Az angol-indiai csapatok kénytelenek voltak Indiába visszavonulni.

A Jáva elleni hadművelet a terveket igen gondosan dolgozták ki. A feladathoz itt is szárazföldi, légi és tengeri erőket alkalmaztak. A szövetségesek ebben a térségben 50 ezer holland katonával és egy közös angol, amerikai, holland hajórajjal rendelkeztek. A hadművelet 1942. február14. és március 15. között zajlott. A japánok az előkészítés során elfoglalták a Jáva körzetében lévő szigeteket, és Szumátra déli részét. Ezt követően a japán flotta, csapást mért Darvin kikötőjére. A szövetséges hajóraj kísérletet tett a japánok partra szállásának megakadályozására, de bekerítésbe került és szinte teljesen megsemmisült. Ezt követően a japánok partra szálltak és március5-14 között elfoglalták Batáviát, Surabajót és kifejlesztették a támadást a sziget belseje felé. Március közepére elfoglalták egész Holland-Idiát.

A Ceylon elleni hadművelet. A japán flotta március elején hadműveleteket kezdett az Indiai-óceán térségében, hogy kivívja a tengeri uralmat és megakadályozza az angol tengeri szállításokat a Távol-Keletre. A feladat végrehajtását Nagumo tengernagy repülőgép anyahajó magasabb egységére bízták. Az angolok felfedték a Ceylon ellen indítandó támadás előkészületeit, és megkezdték a „Keleti” Flotta átcsoportosítását a Maldiv-szigetre. A japán repülők azonban felderítették a manővert, és súlyos veszteséget okoztak a brit flottának. Ezt követően a brit tengeri erő lényegében megszűnt létezni a Távol-Keleten

A japánok a háború kezdeti szakaszában magukhoz ragadták a hadászati kezdeményezést, szétverték a szövetségesek tengeri erejét és elfoglalták gyarmatait Kínától Ausztráliáig. A továbbiakban lemondtak Ausztrália megtámadásáról, de hadműveleteket kezdtek Szamoa, Fidzsi-szigetek, Új-Kaledónia, valamint Új-Guinea ellen azzal a céllal, hogy megszilárdítsák pozícióikat a Csendes-óceán délnyugati térségében és megakadályozzák az USA és Ausztrália közötti tengerhajózást.

Az amerikai hadvezetés felismerte a veszélyt, amelyet Ausztrália elszigetelése jelentett volna, ezért intézkedtek, hogy tengeri erővel zárják le a Hawai és Midway-szegetek vonalát és biztosítsák az Ausztráliával tartandó tengeri összeköttetést, különös tekintettel a Hawai, Midway, Szamoa és a Fidzsi-szigetekre. Ennek érdekében 1942. január és április között jelentősen növelték a Csendes-óceán térségében lévő csapataikat. Miután felfedték, hogy a japánok támadást készítenek elő Új-Guinea és a Salamon-szigetek ellen, megelőző csapást mértek a kikötőkben berakó deszantokra. A japánok a veszteségek miatt kénytelenek voltak lemondani eredeti tervükről, illetve módosították azt.

Tengeri ütközet a Midway-szigeteknél

A japánokat nyugtalanította az egyre erősödő amerikai tengeri erő aktivizálódása, ezért elhatározták, hogy a Midway- és a Aluet-szigetek elfoglalásával és a térségben tartózkodó ellenséges flotta szétverésével, áttörik a védelmet és elszigetelik Ausztráliát. Az összpontosított erőkből három csoportosítást hoztak létre. A Midway-szigetek ellen tevékenykedett öt anyahajó, két repülőgép szállító hajó, négy sorhajó, tizenhárom cirkáló, harminchárom torpedóromboló és ötezer fős deszant szállító hajó. Az Aleut-szigetek ellen két anyahajót, hat cirkálót, tizenkét torpedóromboló, hat tengeralattjárót, 2500 fős deszant szállító hajót és számos más hajót összpontosítottak. A két támadó csoportosítást északról (Midwaytől 600 mérföldre) egy anyahajó, két repülőgép szállító, hét sorhajó, három cirkáló, huszonegy torpedóromboló biztosította.

Az amerikai parancsnokság megfejtette a rejtjeles rádióadásokat, így tudott a japán támadásról. Az elhárításra készültek, de csak három anyahajó nyolc nehézcirkáló tizennégy torpedóromboló és tizenkilenc tengeralattjáró állt rendelkezésükre. A szigetek előterét elaknásították, a megközelítési útvonalakat tengeralattjárók biztosították. A légierő 700 mérföldes körzetben folyamatos légi felderítést végzett. Az amerikaiak helyzete a japán erőfölény ellenére nem volt teljesen kilátástalan. A szárazföldi telepítésű repülőkkel fölényben volt, ismerték a japán elképzeléseket, míg azok nem tudtak semmit az amerikai előkészületekről. Az amerikai felderítő repülőgépek jelentették a főirányban tevékenykedő deszant konvojt, és a légierő, csapást mért rá, igaz a rossz látási viszonyok miatt kevés eredménnyel. Közben a japán csapás mérő kötelék 240 mérföldre megközelítette Midwayt, de a rádió forgalmazás tilalma miatt, az amerikai repülő csapásról nem tudtak. Így aztán a terveknek megfelelően június4-én 108 repülő szállt fel az anyahajókról, hogy csapást mérjenek Midwayra. A támadó japán repülőket szervezett tűz és a már felemelt vadász kötelékek fogadták, jelentős veszteségeket okozva nekik. Ezt követően az amerikai légierő támadásba ment át. A szigetekről és az anyahajókról felszálló repülők több hullámban támadták a japán főerőket, jelentős veszteséget okozva nekik. Így a japánok kénytelenek voltak lemondani szándékukról és visszavonultak Japán irányába. Az ütközetben a japánok négy anyahajót, két nehézcirkálót három torpedórombolót egy szállító hajót és 322 repülőgépet vesztettek, míg az amerikaiak vesztesége egy anyahajó, egy torpedóromboló és 150 repülőgép volt. A japánoknak sikerült elfoglalni az Aleut-szigeteket, de a Midwayn lévő erős amerikai támaszpont ezt jelentéktelenné tette. Ez az ütközet fordulópontot jelentett a csendes-óceán térségében folyó hadműveletekben, mert az erőviszonyok és a kezdeményezés egyre inkább az amerikaiak javára kezdtek eltolódni.

1942. hátralévő hónapjaiban a hadműveletek a Salamon-szigetek körzetébe tevődtek át. Az amerikaiaknak sikerült Guadalconál tengeri deszantot partra tenni és a szigetet elfoglalni. A tengeren inkábba japánok voltak eredményesebbek. Haditermelésük azonban meg sem tudta közelíteni az amerikaiakét. 1943-ban a szövetségesek Az ABC tervnek megfelelően Távol-Keleten és a Csendes-óceán térségében nem indítottak nagyobb hadműveleteket. Japán a viszonylagos nyugalmat fegyveres erőinek fejlesztésére használta ki. 1944 kezdetén a japán hadvezetés arra kényszerült, hogy továbbra is védelmet folytasson a Csendes-óceán térségében. A megszállt szigeteket megtartva kívánta megakadályozni a szövetségesek előretörését. Kínában viszont nagyszabású támadást terveztek azzal a céllal, hogy elfoglalják Kína középső és déli részén lévő amerikai légi támaszpontokat és megteremtik a szárazföldi összeköttetést Délkelet-Ázsia országaival. A szövetségesek erre az időre jelentős erőfölényben voltak, különösen a tengeri- és légierő tekintetében. A Csendes-óceán középső részén Nimitz tengernagy, a délnyugati térségben pedig Mac Artur tábornok hadműveleti csoportja működött.

1944. február1-én kezdődött a szövetségesek aktív tevékenysége. Még e hónapban elfoglalták a Marshall- szigeteket, augusztus10-re a Mariana-szigeteket, majd szeptemberben a Palau- és Ulithi-szigetek birtokbavételével elszigetelték a Karolina-szigetcsoport japán helyőrségét. A délnyugati körzetben február második felében és márciusban elfoglalták az Admiralitás-szigeteket, áprilisban már Új-Guineáért folytattak támadást. Szeptember közepére kedvező feltételeket teremtettek a Fülöp-szigetek elleni hadművelethez. A Fülöp-szigeteken a deszantok partra szállása a flotta és a légierő tűztámogatásával október20-án kezdődött. A japán hadvezetés a flotta főerőit rejtve a Fülöp-szigetek körzetébe vonta. A váratlan csapásmérést az amerikai felderítés hiúsította meg. Október23-25-én az Enganc-foktól keletre a Samar-szigetnél és a Surigao tengerszorosnál a második világháború legnagyobb tengeri ütközete bontakozott ki. Az amerikai flotta nagy fölényben volt az anyahajók fedélzetén lévő repülőgépek tekintetében, így a tömeges légi csapást tudott mérni a japán hajókra még mielőtt azok megközelíthették volna a célterületet. Ezen kívül a rádiólokációs felderítő eszközök megléte is fölényes helyzetet teremtett. Ezeket, az előnyöket az amerikai flotta jól kihasználta és szétverte a japán erőket. A japánok három nap alatt négy anyahajót, három sorhajót, kilenc cirkálót és nyolc torpedórombolót vesztett. A vereség tehát katasztrofális volt. Kudarcot vallottak a japán elképzelések a kínai arcvonalon is. A hadműveletek folyamán értek ugyan el sikereket a Csang Kaj-sek vezette Kuomintang csapatok ellen, azonban tervüket- Kíní középső és déli részének elfoglalását, az amerikai támaszpontok felszámolását- nem tudták végrehajtani. Japán hadászati helyzete 1944-ben jelentősen romlott. Ennek ellenére még számottevő szárazföldi és légierővel és jelentős embertartalékokkal és hadászati nyersanyagkészletekkel rendelkezett.

A Csendes-óceán addigi legnagyobb deszant hadművelete.

1945.tavaszán felerősödtek a szövetségesek hadműveletei a Csendes-óceán és a Távol-Kelet térségében. A célkitűzés az volt, hogy befejezik a Fülöp-szigetek elfoglalását, majd hídfőket foglalnak az eredetileg is Japánhoz tartozó szigeteken és előkészítik az anyaország elleni inváziót. A Fülöp-szigeteken felújuló harcokkal párhuzamosan birtokba vették Ivo-Jima szigetét és előkészítették Okinawa elleni, invázióz. A sziget birtoklása stratégiai jelentőségű volt a további tevékenység szempontjából. Helyőrségét 72000 japán katona és 250 repülőgép alkotta. A partra szállást a 10. amerikai HDS, az 5. flotta és egy angol repülő magasabb egység hajtotta végre, állományukba 450 ezer katona, 1300 hadi- és szállító hajó, valamint 1700 repülőgép tartozott. Április1-jén hatalmas erejű légi és tüzérségi előkészítés után kezdődött meg a deszantok kirakása a nyugati parton. 5-ére a csapatok elérték a keleti partot és közben két részre osztották a védekező erőket. A japán flotta erői és az öngyilkos (kamikaze) pilóták sikertelen kísérletet tettek a deszant-művelet megakadályozására. Június22-re az amerikai csapatok elfoglalták Okinawát.

 

     
Pontosidő
     
Naptár
2025. December
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
     
Látogatók száma
Indulás: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
Üzenetrögzitő
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77