|
7. A hadmvszet fejldse az els vilghborban
2007.01.08. 08:43
Ebben a rszben foglalom ssze a hadszat, hadmvelet, a harcszat s a vezets legfontosabb krdseit
7. A hadmvszet fejldse az els vilghborban
A trtnelem els vilgmret hborjban harminchrom orszg vett rszt, mintegy msfl millird lakossal. Hadmveletek folytak Eurpban, a Kzel- s Tvol-Keleten, Afrikban s mindhrom cenon. A hbor folyamn a halottak szma elrte a tz millit, a sebesltek a hszmillit.
A hadszat: els ngy hnapjnak esemnyei bebizonytottk, hogy a hadszati elkpzelsek a fegyveres kzdelem j felttelei kztt rvnyket vesztettk. A kidolgozott katonai elmletek nem feleltek meg a kor politikai, technikai s gazdasgi lehetsgeinek. A millis tmeghadseregek, s a hbor gpi korszakban az ellensget egy dnt csatban nem lehet megsemmisteni. Az indul hadszati tervek bekertsre irnyul szrnycsapsait a rendelkezsre ll pusztt eszkzk hatsa s a csapatok lehetsge kztti ellentmonds kizrta. Ugyanis a vd fl tzfegyvereivel s szabadon manverez tartalkaival az alacsony tmadsi tem miatt kpes volt szabad szrnyait lezrni. A kiegyenltett erviszonyok egyik fl szmra sem tettk lehetv a hadszati kezdemnyezs tarts megragadst. Az arcvonalak 1914 vgre a fldrajzi krnyezet szabta hatrok kztt fokozatosan, megmerevedtek. A hadszat j helyzet el kerlt. Egyrszt meg kellett oldani a hadmvszet eddig ismeretlen problmit, msrszt meg kellett teremteni az egyre jobban elhzd hbor anyagi s szemlyi feltteleit.
Az arcvonalakon kialakult helyzet kvetkeztben az ellensg megsemmistse rdekben alapvet feladatt vlt a tmads s a vdelem j elmletnek s gyakorlatnak kidolgozsa. A tmads s a vdelem dialaktikus kapcsolatt nem ismertk fel. Megoldsra vr feladatok voltak: a vdelem harcszati mlysgnek ttrse, annak hadmveleti s hadszati sikerr val tovbbfejlesztse; a mlyen lpcsztt hadszati vdelem ltrahozsa; a tbb hadszntren foly s koalcis jelleg tevkenysg vezetsi rendszernek kialaktsa. A hadszati tartalkok s a htorszg szerept ksve, csak a hbor folyamn ismertk fel, gy menetkzben kellett megoldani a hadvisel felek egsz trsadalmi, gazdasgi potenciljnak a fegyveres kzdelem szolglatba lltst. Ezeknek, a feladatoknak a szemben ll felek politikai s katonai vezetse csak rszben tudott megfelelni.
A hadszat mr a hbor elejn kptelenn vlt a tbb hadszntren foly tevkenysg irnytsra. A vezets folyamatoss ttele, a hadvisels megvltozott kvetelmnyeinek megfelelen egyes hadmveleti irnyokban (csatkban, hadmveletekben) tevkenyked csapatok sszefogsra front vagy hadseregcsoport elnevezssel hadmveleti trzseket szerveztek, s ezek alrendeltsgbe utaltk a seregtesteket s az nll magasabb egysgeket, klnbz alakulatokat. A 3-5 hadseregbl ll frontra, hadseregcsoportra hrult a hadszntr egyes irnyaiban vgrehajtott tevkenysgek megszervezse (anyagi, technikai, szemlyi, katonai stb.) s vezetse. Ezzel a hadszat a haditevkenysggel kapcsolatos terheket megosztotta. gy a vezrkarok vagy fparancsnoksgok nagyobb figyelmet szentelhettek a hbor sszproblmira. A ltrehozott trzsek azonban a rjuk bzott feladatokat csak rszben tudtk teljesteni, mert a katonai gondolkods a hadmveletek vezetsnek nll elmlett s gyakorlatt mg nem dolgozta ki, gy a gyakorlatban alakult az elmlet.
A hadmveleti vezets, a hadmvszetnek ez az ga, mint a hbor gpi korszaknak termke a hadvisels anyagi-technikai bzisa megvltozsnak, a millis tmeghadseregek megjelensnek, a tmeges fegyvergyrts elterjedsnek, a szllts, az sszekttets s manverezs megnvekedsnek kvetkezmnye. Akkor alakult ki, amikor a fegyveres kzdelem ltrejtt felttelei szksgess tettk. Az els vilghborban gyakorlatilag vgleg kivlt a hadszatbl a hadmveleti vezets s bekelte magt a hadszat, illetve a harcszat kzz. (Tbben azon a vlemnyen vannak, hogy ez a megfogalmazs csupn a szovjet-orosz katonai gondolkodsban terjedt el s hadmveleti vezets nem nll elmlet s gyakorlat, hanem a hadszati vezetshez tartoz tudomny s gyakorlat.)
A hadmveleti trzsek feladata a harcszati mlysg ttrse s a siker hadmveleti mret kifejlesztse lett volna. Ehhez azonban nem rendelkeztek a szksges erkkel s eszkzkkel, illetve az jonnan megjelent fegyverek (harckocsik, replk stb) hadmveleti, harcszati alkalmazsnak elveit s gyakorlatt nem dolgoztk ki, de nem talltk meg a lovassg alkalmazsnak helyes mdszereit sem. gy feladatnak a hbor veiben, a legtbb esetben nem tudott eleget tenni. Az 1915. vi hadmveletekben az ttrst keskeny arcvonalszakaszon (10-15km) igyekeztek vgrehajtani a tzrsgi srsg arcvonal-kilomterenknt 40 lveg fl emelkedett. A vdelem mlysge megkvetelte a tmad erk lpcszst. A hadseregek hadmveleti felptse az v vgn mr sok esetben hromlpcss volt. Az els s msodik lpcsben gyaloghadtesteket, a harmadik lpcsben pedig a siker kifejlesztsre lovashadosztlyokat alkalmaztak.
1916-ban az ttrsi szakasz 45-50km-re val kiszlestsvel s a tzrsg tovbbi sszpontostsval igyekeztek a vdelmet ttrni. Az llsrendszerek teljes rombolst a hossz tzrsgi tztl vrtk. Ez azonban a meglepets teljes elvesztst jelentette, az ellenfl a mlysgbl idben elrevont tartalkaival j vdelmet tudott megszllni. Jelents tapasztalatokat hozott az ttrs krdsnek megoldshoz az orosz Dlnyugati Front 1916 nyarn vgrehajtott tmadsa. Ennek sorn 400km-es arcvonal szakaszon egy idben tizenegy szakaszon rvid (25 perces) tzrsgi elkszts utn, mrtek csapst a kzponti hatalmak csapataira. Ezzel megfosztottk ket a hadmveleti tartalkokkal val manverezs lehetsgtl. A siker kifejleszts azonban – megfelel er hinyban – itt is elmaradt.
1917-18-ban a harcszati mlysg ttrsben, annak ellenre, hogy a harckocsikat s replgpeket is alkalmaztk, illetve a nmetek kidolgoztk a beszivrgsos vagy rohamharcszat szisztmjt, lnyeges vltozs nem trtnt. Ha egyes esetekben a tmad csapatok ki is jutottak a hadmveleti mlysgbe (pl Caporetto, vagy a nmetek 1918 elejn), a tartalk elre mozgsa olyan lassan trtnt, hogy az ellenflnek volt ideje a megfelel erk akr vaston val tcsoportostsval az ttrst elreteszelni. Mindezekbl kvetkezik, hogy megoldatlan maradt a siker hadmveleti mretekben val kifejlesztse s a jelents csoportostsok bekertse s megsemmistse.
A harcszat, a hbor vei alatt bebizonyosodott, hogy a harcfeladatokat – tmadsban s vdelemben egyarnt – csakis sszfegyvernemi harccal lehet megoldani. Mr az1914-es s tapasztalatai rmutattak a hbor eltti harcszati elvek tarthatatlansgra. A tz meg nvekedett szerepe, a gppuska szles kr alkalmazsa lehetetlenn tette a gyalogsg sr lncalakzatban val tmadst. A rajvonalakban rohamoz katonk fl vagy egy lps tvolsgra voltak egymstl, ezzel magyarzhat, hogy a kezdeti vesztesgek elrtk a ltszm 40-50%-t. A hadosztly 3-5km szles s 400m mly harcrendben tmadott. A harcok tapasztalatai bebizonytottk a tzrsg s a gyalogsg kztti szoros egyttmkds megszervezsnek szksgessgt. Alkalmazni kezdtk tmads eltt az ellenfl tzfszkeinek tzrsgi tzzel val lefogst.
1915-ben, az elz s sikertelensgei a hadvisel feleket j tmad harcrend, a „hullmharcrend” kialaktsra knyszerttettk. Ebben a tmad hadosztly szlessgi kiterjedse 1,5-2km-re cskkent, ugyanakkor mlysge 1-2km-re meg nvekedett. Az j harcrendben a hadosztly ezredei, illetve zszlaljai egyms mgtt szles lncalakzatban tmadtak. Az egyms mgtt 70-100m-re elrenyomul 8-16 soros „hullmok” biztostottk ugyan az erkifejts fokozst a mlysgbl, de lnyegesen cskkentettk a tzert s nveltk a vesztesgek lehetsgt. A katonai vezetk mg 1915-ben is a szuronyrohamtl vrtk. A gyalogsg a roham vgrehajtsakor a tzrsgtl nem kapott tmogatst, ezrt vesztesgei arnytalanul nagyok voltak.
1916-ban felismertk, hogy a tzrsg egy idben nem kpes lefogni a vdelem teljes mlysgt, ezrt a tzet csak a vdelem egyes llsaira irnytottk. A tmadst tbb napos tzrsgi elkszts utn indtottk. Miutn birtokba vettk az els llst, a tzrsg a tzt a kvetkez terepszakaszra helyezte t. A tlzott mdszeressg a tmads temnek tovbbi cskkenshez vezetett.
1917-ben mr ltalnoss vlt a gyalogsg tzhengerrel val kisrse, a kritikus 400m–en bell azonban tovbbra is tmogats nlkl maradtak. A vratlansg nvelse rdekben a tzrsgi elkszts idejt lervidtettk. A harckocsik tmeges alkalmazsakor az angolok olyan helytelen kvetkeztetst is levontak, hogy a tzrsgi elkszts el is hagyhat. A lgiert mr nem csak feldertsre hasznltk, hanem az ellensg tzrsge, tartalkai s hadtpterlete elleni csapsok vgrehajtsra is. A harckocsik bevetse, a gyalogsg flautomata fegyverekkel val elltsa s a ksr tzrsg megjelense a csoportos harcrend kialakulshoz vezetett. Jellemzje volt, hogy a gyalogsg mr nem sszefgg lncalakzatban, hanem egy-kt raj a harckocsik s lvegek kr csoportosulva tmadott. A csoportok csak az ellensges tzfszkek vagy objektumok megrohamozsakor bontakoztak szt. A katonk csoportosulsa a harckocsik, gppuskk, lvegek, krl jl szemlltette, hogy a tmadharc csak akkor jrhat sikerrel, ha valamennyi fegyvernem egyttes erkifejtst tanst. A nmetek – harckocsik hinyban – 1917-ben a tz- s az ter nvelse rdekben ksrlvegeket s aknavetket alkalmaztak, illetve 1918-ra kidolgoztk a rohamharcszat elmlett s gyakorlatt. Mindezek ellenre a harcszat alapvet feladatt harcszati mlysg ttrst s a siker kifejleszts alapjnak megteremtst nem tudta megoldani.
A tmadharc vezetse is megvltozott. A hbor eltti nzetek szerint vezetsi pontokat csak a hadosztlynl s hadtestnl hoztak ltre 0,5-1km mlysgben. A parancsnok harcllspontjrl, illetve egy figyelpontrl vezette a harcot. Az ezredparancsnok az elslpcs-zszlaljak harcrendjben vagy a mgtt helyezkedett el, s lovon mozogva szemlyesen irnytotta az ezred harct. A hbor alatt a vezetsi pontok szma megntt. Az ezredparancsnok rszre is az els lpcstl kb. 0,5-1km-re harcllspontot rendeztek be, ahonnan irnyok szerint tvbeszl-sszekttetst szerveztek a zszlaljakkal, illetve az elljrval. A hadosztly s a hadtest vezetsi pontjai htrbb kerltek. A hbor vgre ltalban 2-3, illetve 3-5km tvolsgra voltak az els lpcsktl. A vezets gyakran megszakadt, a harcllspontok elre teleptse a tmads sorn lass volt, s legtbbszr lemaradt a csaptoktl. Teht az egysgek, magasabb egysgek vezetse, egyttmkdsk megszervezse s fenntartsa az egsz hbor alatt megoldatlan maradt.
A vdelem, az ellensg tze 1914 szn arra knyszerttette a vdket, hogy a hbor eltti szablyzatokkal ellenttben sszefgg lvszrkokat, fedezkeket stb. ptsenek ki. A vdelem az v vgn mr kt-hrom sszefgg lvszrokbl, ll vdvbl (mai terminolgia szerint – llsbl) llt. Az rkok kztti tvolsg 100-150m volt. A vdvben a hadosztly vdett 10km-ig terjed szlessgben s 3-4km mlysgben. Az erk-eszkzk zmt a peremvonalban helyeztk el.
1915-16-ban a tzrsgi tz hatsra a vdelem mlysge 15-20km-re nvekedett. A hadtesttartalkokat igyekeztek az ellensg hadosztly tzrsgnek hattvolsgn kvl elhelyezni. A vdelemben fokozatosan kt vdvet ptettek ki. A 10km mlysgig terjed els vdv kt-hrom llsbl plt fel, melyeket a hadtest eri szlltak meg. A msodik vdvben a hadsereg tartalkok helyezkedtek el. A hadosztly vdsvjnak szlessge a mlysgi nvekeds miatt 7-8km-re cskkent.
1917-ben a peremvonal el 3-4km mlysg fedez znt (biztostsi vet) hoztak ltre. Tmpontrendszeren ptettk ki oly mdon, hogy a tmadkat a sorozatlv fegyverek s a tzrsg tzhats-krzetbe tereljk. A fedez znt az elslpcss ezredek elrevetett zszlaljai szlltk meg. A fedez zna mgtt ptettk ki a harci znt, melyet a hadtest vdett. Az erk s eszkzk zmt itt helyeztk el. Mlysge 6-10km volt, hrom llssal, melyek egymstl 2-3km tvolsgra voltak. A harci zna mgtt 4-8km tvolsgra ptettk ki a 10-12km mlysg hts znt, ahol a hadseregtartalkok helyezkedtek el. A vdelem teljes mlysge elrte a 25-30km-t. Az erket a vdelemben lpcszve helyeztk el. Az eddigi passzv vdelmet felvltotta az aktivitsra val trekvs, amely a tartalkok ellenlkseiben nyilvnult meg. Az sszefgg rokrendszer kiptse ellenre a vdelem egyre inkbb tmpontrendszerv vlt.
A vdelem fejldsre teht jellemz, hogy a tzeszkzk meg nvekedett szerepe miatt egyre nagyobb mlysgekben, mind tbb mszaki megerdtssel ltrahozott llsok s akadlyok rendszerre plt.
A vdelmi harc vezetsben is vltozs ment vgbe a hbor veiben. A zszlaljparancsnokok figyelpontjai a peremvonal mgtt 200-300m-re, az ezred harcllspontja 1,5-2km-re, a hadosztlyparancsnok vezetsi pontja 3-5, a hadtestparancsnok 10-15km mlysgben teleplt. A hbor msodik feltl kezdve gyakran tartalk harcllspontot is ltrehoztak, br ez nem vlt ltalnoss.
| |