szantomihaly
szantomihaly
Menü
     
E.mail címem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Hírlevél hallgatóimnak
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
     
A Magyar Honvédség a kiegyezés után
     
MH 1867-től
     
Az első világháború hadtörténete
Az első világháború hadtörténete : 6. Haderőnemek, fegyvernemek és szakcsapatok az első világháborúban

6. Haderőnemek, fegyvernemek és szakcsapatok az első világháborúban

  2007.01.08. 08:55

A fejezet a haderőnemek, fegyvernemek és szakcsapatok fejlődését mutatja be az első világ háborúban.

 

6.     A haderőnemek, fegyvernemek és szakcsapatok fejlődése az első világháborúban

 

Az első világháborúban a fegyveres küzdelem a szárazföldi hadszíntereken és a világtengereken bontakozott ki. A haditevékenységekben két haderőnem: a szárazföldi csapatok és a haditengerészet erői vettek részt. A világtengereken folyó küzdelmek bár lényegesek voltak, a háború végső kimenetele alapvetően mégis a szárazföldi haderőnem fegyvernemeinek és szakcsapatainak tevékenységétől függött.

A gyalogság a szárazföldi csapatokon belül továbbra is fő fegyvernem maradt. Ennek ellenére a háború éveiben a fegyveres erőkön belüli számaránya csökkent. 1918-ra a franciáknál 72 százalékról 40, a németeknél 65 százalékról 39 százalékra. Ezt lehetővé tette tűzerejének jelentős növekedése, ugyanakkor megkövetelte a vezetés megkönnyítése, illetve a harcbiztosító és kiszolgáló állomány létszámának kényszerű növekedése. 1914-ben a 6-8 géppuskával rendelkező, kb. 4000 főnyi létszámú gyalogezred percenként 45 000 lövést tudott leadni, addig 1918-ban már csak 1 500 főből álló ezred 24-32 géppuskával, illetve golyószóróval 80-100 ezret. Így a létszám két és félszeres csökkenése mellett a tűzerő két és félszeresen növekedett.

A lovasság a háború kezdetén valamennyi hadviselő állam hadseregében jelentős arányt képviselt. A katonai vezetés a háború új feltételei mellett nem találta meg alkalmazásának helyes módját. A nagyszámú tüzérségi löveg és géppuskák alkalmazása mellett ugyanis rendkívül sebezhetővé vált, és már a háború mozgó időszakában pótolhatatlan veszteségeket szenvedett. A világháború alatt ezért a lovasság nagyobb méretű sikeres tevékenységére egyetlen esetben sem került sor. Mint fegyvernem, jelentőségében és részarányában erősen lecsökkent.

A tüzérség, amíg a francia-porosz és az orosz-japán háborúban az összveszteségnek csupán 15-25%-át okozta, addig az első világháború folyamán ez már elérte a 70-75 százalékot. A fedezékek és az erődök elleni harc különösen a nehézlövegek számának emelését követelte meg. Megjelentek a kísérőlövegek, és létrehozták a légvédelmi és a páncéltörő tüzérséget is. Nagy jelentőségre tettek szert az aknavetők, mert alkalmazásukkal lényegesen csökkentették a tüzérségi tűz holttereit. Az áttörési szakaszokon az átlagos lövegsűrűség a védelem ellenálló képességének függvényében állandóan nőtt. 1914-ben az arcvonal-kilométerenkénti 20 löveg 1917-ig 100-160-ra emelkedett, majd a harckocsik és a vegyi-lövedékek alkalmazásával 100-125-re csökkent. A tüzérség feladata 1916-ig a roham tüzérségi előkészítésére korlátozódott, majd ezt követően általánossá vált a támadás tűzhengerrel való támogatása.

A páncélos technikát a háború előtt a páncélvonatok és a páncélgépkocsik képviselték. Az állásháború időszakában azonban a vasútvonalhoz kötött páncélvonat és a gyenge terepjáró képességű páncélgépkocsi már nem felelt meg a követelményeknek. A kialakult mély védelem áttörésére, olyan harceszközre volt szükség, amely a védelem meg növekedett tűzereje és akadályai ellenére is képes a megerősített állásokon áttörni és a gyalogságot közvetlenül támogatni. Az új harceszközt - a harckocsit – az angolok alkalmazták először 1916 szeptemberében a Somme folyó melletti hadműveletekben, nem sok eredménnyel. A németeket az új fegyver meglepte ugyan, de a lassan mozgó, nagy célt mutató”szörnyeteget” nem tartották veszélyesnek, és nem ismerték fel jelentőségüket. (Amíg Franciaországban és Angliában a háború végéig 7800 harckocsi készült el és több ezerre adtak megrendelést az ipar számára, addig Németország mindössze kb. 80db-t gyártott és néhány tucat zsákmányolt harckocsit állított hadrendbe.) A háború folyamán újabb és újabb típusok jelentek meg, harcászat-technikai tulajdonságaik sokat javultak. Sebességük az óránként átlag 6km-ről 13-ra, hatótávolságuk pedig 37-ről 100-150 kilométerre emelkedett. A harckocsi csapatokat három, később négy harckocsi-zászlóaljból (36-42db) álló harckocsi dandárba (126-144db) szervezték. A harckocsi dandárokat megosztva a gyaloghadosztályoknak rendelték alá. A harckocsik a gyalogság harcrendje előtt támadtak, rendszerint vonal alakzatban, 30-50 méter térközre egymástól. Megjelenésük nem oldotta fel az állásháború kialakulásából keletkezett ellentmondásokat, mert harcászati és technikai lehetőségük, mennyiségük, illetve gyakorlati alkalmazásuk kezdetlegessége ezt nem biztosította. A gyalogság támogató eszközének tekintették, önálló feladat megoldására nem tartották képesnek, így nem válhatott fegyvernemmé.

A páncélelhárítás, a harckocsik elleni harc főterhét kezdetben a gyalogság viselte. A harckocsik vezető- és figyelőnyílásokra lőtt összefogott puska- és géppuska tűzzel igyekeztek megállítani, majd közelharcban kézigránát kötegekkel megsemmisíteni. Később az elhárításba bevonták a hadosztályok 77mm-es lövegeit is, amelyeket a peremvonal mögött 500-1500 méter távolságra lesállásokban helyeztek el. A gyalogságot páncélelhárításra alkalmas fegyverekkel, így 13mm-es nehézpuskákkal és 20mm-es páncéltörő ágyúkkal látták el. A háború végére a páncélelhárítás mélysége a harckocsik hatótávolsága miatt mindjobban meg növekedett. Magába foglalta a harckocsi árkok, aknamezők, vasbeton akadályok, lángszórók, lesállásban elhelyezett és páncélkupolákba beépített lövegek rendszerét. A harckocsi-elhárító fegyverek meglehetősen nagy veszteséget okoztak a támadó harckocsiknak (Arrasnál 50%, az Aisne mellett 53%, Cambrai-nál 33%), azonban a páncélelhárítás kérdése valójában megoldatlan maradt.

A repülőgépeket, amelyek a háború kezdetén rendelkezésre álltak, elsősorban felderítésre, tüzérségi tűzvezetésre, valamint összekötő és futárszolgálatra tervezték alkalmazni. Az állásháború kialakulásával ezeknek, a feladatoknak a megoldása egyre fontosabbá vált. A háború folyamán azonban szükségszerűen kialakultak alkalmazásuk új módszerei is, mint az ellenség csapatai felvonulási útvonalainak, hadtápjának bombázása és a saját gyalogság oltalmazása, illetve harcának támogatása. Ez a feladat rendszer más-más típusú repülőgépek építéséhez vezetett. Kialakultak a későbbi repülő nemek kezdeteiként A felderítő, vadász-és bombázó repülőgépek elődei. Az új fegyverek számának és pusztító lehetőségeinek növekedése maga után vonta az ellenük való védelem eszközeinek megteremtését. (géppuskák, lövegek) és a harcbiztosítás új elemeként a csapatok légvédelmének megszervezését. 1914-ben a repülőgépek – osztagszervezésben – a hadtestek állományába tartoztak. 1916-ban repülő századokat, dandárokat és hadosztályokat hoztak létre. 1918 elején Franciaországban megalakult az első légi hadsereg is (600 repülőgéppel). Nem tudták azonban megoldani a repülők és a szárazföldi csapatok közötti kellő szintű együttműködést. A hátország bombázása a gépek kis hatótávolsága miatt még nem válhatott általánossá és jelentőssé.

A műszaki csapatok részaránya a fegyveres erőkön belül a háború alatt az állásháború következményeiből eredően 2%-ról 7-re emelkedett. Alkalmazták őket erődítésre, műszaki zárak létesítésére, út-, vasút- és hídépítésre, folyón való átkelés biztosítására. Eszköztárukban megjelentek az első műszaki gépek (árokásó, famegmunkáló, betonkeverő, speciális rakodógépek és az átkelő eszközök).

Vegyi harceszközöket az első világháború során – az1906-os genfi megállapodást megszegve – a németek alkalmaztak először – 1915. április22-én Ypernnél - klórgázt fújtak az ellenségre. Később vegyi lövedékeket készítettek. 1917-ben megjelentek a maradó mérgező anyagok is. A vegyi harceszközök pusztító hatása elleni védekezés érdekében a csapatokat ellátták egyéni és csoportos védőeszközökkel, illetve vegyvédelmi szakcsapatok alakultak. A harcbiztosítás pedig új elemmel, a vegyvédelemmel bővült.

A híradócsapatok, a fegyveres küzdelem térben és időben való kiterjedése, a résztvevő haderők számbeli növekedése, a folyamatos vezetés fenntartása megkövetelte a híradó eszközök mennyiségi és minőségi fejlesztését. A távbeszélő-, távíró- és rádió-összeköttetés általánossá vált. Ezen eszközök lehallgathatósága szükségessé tette a rejtjelző szolgálat megszervezését.

A hadtáp anyagi szolgála (logisztika), a milliós tömeghadseregek, a fegyveres küzdelem elhúzódó jellege a hadtáp fogalmának kibővítését követelték meg. Bebizonyosodott, hogy az országok teljes gazdasági potenciálját a háború szolgálatába kellett állítani. Ez azzal járt, hogy a felső katonai vezetés egyre inkább részt vett a termelés megszervezésében és irányításában. A fegyveres küzdelem nagy anyag- és eszközigényessége megkövetelte a megalapozottabb tervezést, a vezető és végrehajtó szervek létszámának jelentős emelését. Az ellátó szolgálat alacsony mozgékonysága főleg a támadó hadműveleteknél mutatkozott meg hátrányosan. Ezért a hadműveleteket az ellátás lehetőségének függvényében 100km körülire tervezték. A háború végén a tömegesen alkalmazott gépkocsi szállítás már jelezte a megoldás lehetőségét.

     
Pontosidő
     
Naptár
2024. November
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
     
Látogatók száma
Indulás: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
Üzenetrögzitő
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!