|
4. A mozghbor idszaka (1914)
2007.01.08. 09:10
A hbor els vnek fontosabb esemnyeit mutatom be
4. A mozghbor idszaka (1914).
A vilghbor a szemben ll hatalmi csoportosulsok llamai kztt a hivatalos hadzenetekkel (1914. jlius 28.-augusztus 5.) kezddtt. Az els szrazfldi hadmveletek a nyugati- s kelet-eurpai, valamint a balkni hadszntereken bontakoztak ki. Ksbb, 1914. oktberben Trkorszgnak a kzponti hatalmakhoz val csatlakozsval a hbor kiterjedt a Kaukzusra s a Kzp-Keletre is. A dnt fontossg hadmveletek azonban Eurpban, a nyugati s a keleti hadszntren zajlottak le. A hbor gpi korszaka els vilgmret sszecsapsnak kezdetn vlt elszr nagy jelentsgv a hbor kezdeti idszaknak problmja. Mr a XIX. Szzad folyamn vvott hborkban fokozatosan kialakult az a nzet, hogy a vgs gyzelem feltteleit, a hbor elejn. -annak kezdeti idszakban- kell megteremteni.. Ezen ltalban csak a hivatalos hadzenettl a sztbontakozott csapotok hatr menti harctevkenysgnek kezdetig tart idszakot rtettk. Ez magba foglalta a mozgstst, a csapatok felvonultatst s hadszati sztbontakoztatst, valamint q ferk tkzetbe vetst biztost bevezet harcokat. Ezen feladatok gyors, az ellensget megelz vgrehajtsban lttk a gyzelem elfeltteleit. A vezrkarok mg a hbor kitrse eltt klnbz intzkedseket hoztak, elssorban az ltalnos mozgsts rejtett elksztsre, a fegyveres erk hadillomnyra val szrevtlen feltltsre, az ellensg sztbontakoztatsnak megelzsre.
Ennek jelentsgt a vratlansgra s meglepsre trekv nmetek ismertk fel leginkbb. 1914. augusztus 2-n megszlltk Luxemburgot, majd 3-n jjel az Emmich-fle hadmveleti csoport (6 bkellomny dandr, a nehz tzrsg s 3 lovashadosztly) betrt Belgiumba, majd a Maas foly tkel helyei irnyban tmadott. Az tkel helyek (Liege, Huy stb) birtokbavtelvel biztostottk a ferk zavartalan tkelst, sztbontakozst, ezzel kedvez feltteleket teremtettek tkzetbe vetskhz. A ferk tmadsa augusztus 18-n indult meg, a Schlieffen-tervben elrt feladatok vgrehajtsra. A nmetek Belgiumba val betrse tcsoportostsra knyszerttette az Elszsz-Lotharingival szemben ll francia eriket. Az tcsoportostst augusztus 14-n fejeztk be, s ngy nap mlva a nmetekkel egy idben k is megkezdtk tmadsukat a nmet jobb szrny ellen. A hadmvelet elgondolsa, az eredeti tervtl eltren az volt, hogy a szrnyon val lekts mellett, szak fel tmadva a nmeteket bekertik s megsemmistik. A kt fl tmad tevkenysge a francia-belga hatr krzetben nagymret tallkoztkzetek kialakulshoz vezetett, amelyekben mindketten a hbor gyzelmes befejezsnek feltteleit akartk megteremteni. Az tkzeteknek ezt a sorozatt „hatr menti tkzetek”nven tartja szmon a hadtrtnelem
Az augusztus25-ig lefolyt kzdelemben a szvetsgesek hadmveletei nem jrtak sikerrel; a nmet csapsmr erk megsemmistst nem tudtk vgrehajtani, nagy vesztesgeket szenvedtek, knytelenek voltak hadszati vdelembe tmenni. Ennek f formja a mozgvdelem volt. A franciknak a veresg ellenre sikerlt feriket a tovbbi kzdelemre megrizni, de a nmetek eredmnyei mgis nyomaszthangulatot keltettek Prizsban. A dntnek tartott csata elvesztse kvetkeztben a helyzetet helytelenl rtkel francia kormny szeptember 3-n Bordeuxba meneklt, annak ellenre, hogy ferik nem semmisltek meg. A nmet hadvezets a hatr menti tkzetek utn gy vlte, hogy a dnt csatt megnyerte, mr kezben rezte a gyzelmet. Mg jobban megerstettk ezt a feltevst, az ellencsapsokat vgrehajt szvetsges erkkel szemben az augusztus 28-29-n elrt jabb sikerek. A keleti arcvonalon kialakult helyzet azonban a nmeteket a Schlieffen-terv mdostsra knyszerttette. Az orosz tmads Kelet-Poroszorszgban a vrtnl hamarabb, mr augusztus 17-n kibontakozott, amit a 8. nmet (n) HDS. Nem tudott feltartztatni. A nmet hadvezets – hadszati tartalk nem lvn- arra knyszerlt, hogy nyugatrl vonjon el erket, ezt azonban csak gy tudta magvalstani, ha Prizs megkerlsrl lemondva szkti az arcvonalat, s gy hajtja vgre a mg meglv francia erk bekertst. A mdostott elgondols vgrehajthatsgnak a biztostkt az ellensg feri ellen elrt eddigi sikerekben lttk. Az j elhatrozsnak megfelelen a jobb szrny hadseregei az eddigi dlnyugati irny helyett dl,, illetve dlkelet fel folytattk a tmadst.
Galciban hasonl manverez hadmveletek s nagyarny tallkoztkzetek bontakoztak ki, amelyekben mind az osztrk-magyar, mind az orosz erk a kezdemnyezs megragadsrt, az ellensg feri megsemmistsrt kzdttek. A vltoz siker hadmveletek vgl az osztrk-magyar csapatok visszavonulsval vgzdtek, de az orosz csapatok sem tudtk sikereiket kifejleszteni, a gyors gyzelem feltteleit megteremteni. Az 1914. augusztus 18-25. kztt, lezajlott hatr menti tkzetekkel lezrult a hbor bevezet szakasza. A dnt jelentsgnek tartott idszak azonban egyik fl szmra sem hozta meg a vgs sikert. Az ellenfl ferit nem tudtk megsemmisteni. Teht a hbor kezdeti idszaknak tartalma a hbor eltti elvektl eltren a gyakorlatban a ferk mozgstsn, felvonultatsn s tkzetbe vetsn tlmenen magba foglalta az ellensg feri sztversre irnyul trekvst is.
Szeptember 5-n a francia vezets felismerve a ferktl elszakadt 1. n. HDS. Szrnyainak nyitottsgt, az jonnan fellltott 6. francia (fr.) HDS. A fvros krzetbl ellencsapst indtott. Ennek sikert kihasznlva a kvetkez napon a Marne foly mentn a tbbi szvetsges hadsereg is tmadsba ment t. Az ellentmads- „a marnei csata” eredmnyeknt, a nmetek knytelenek voltak szeptember9-n megkezdeni a visszavonulst az Aisne s a Vesle folyk mg, valamint a Verdun krli magaslatokra. A szvetsgesek a kezdemnyezst megszerezve, szeptember 13-n jabb tmadst indtottak, de ezt a nmetek visszavertk. A szemben ll felek tovbbra is a szrnyak tkarolsra trekedtek. E ksrletek nem jrtak eredmnnyel, mert mire a tmad csapatok kijutottak az ellenfl szabadnak vlt szrnyra, ott mr frissen tcsoportostott, szabadon manverez tartalkokba tkztek A prblkozs mindaddig tartott, amg a tmad csoportosts ki nem jutott az szaki-tenger partjra. Ezeket, a hadmveleteket „versenyfuts a tengerig„sszefoglal nven trgyalja a hadtrtnelem. A tengertl a svjci hatrig zrt sszefgg arcvonal alakult ki.
A nmetek ezt kveten az ellensg vdelmnek ttrsvel igyekeztek tkarolhat szabad szrnyakat teremteni, de a flandriai Ypern krzetben indtott ksrletek nem jrtak eredmnnyel. A november kzepig tart kzdelemben a nmet tmegrohamok nagy vesztesggel sszeomlottak, az arcvonal megmerevedett. Nyugaton mg ngy hnap sem telt el, s a mozghbor idszaka vget rt. Megkezddtt a hbor j, eddig ismeretlen formja az llshbor. A keleti hadszntren december kzepig tartott a mozghbor idszaka. A kzponti hatalmak csapatai tbb ksrletet tettek az orosz ferk megsemmistsre, de dnt sikert itt sem rtek el. Az v vgig az arcvonal itt is megmerevedett.
| |