szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
Az els vilghbor hadtrtnete
Az els vilghbor hadtrtnete : 2.Katonai elmletek s hbors nzetek a hbor eestjn

2.Katonai elmletek s hbors nzetek a hbor eestjn

  2007.01.08. 09:24

Ez a fejezt a hborra val felkszls sorn kialaktott elmleteket s hbors elkpzelseket mutatja be.

 

2       Katonai elmletek s hbors nzetek a hbor elestjn

 

A szzadfordulra a katonai teoretikusok kidolgoztk a kor legfontosabb hadmvszeti elveit. Kutattk a fegyveres harc megvvsnak krlmnyeit, szmba vettk a rendelkezsre ll erket s eszkzket. Orszgaik eltr politikai cljaibl, gazdasgi s katonai lehetsgeibl sokszor egymsnak ellentmond kvetkeztetseket vontak le. A millis tmeghadsereg dnt szerept (amelynek legfontosabb rsze a szrazfldi hader) az angolok kivtelvel minden katonai teoretikus elismerte. Valamennyien arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy a jv hborjt hatalmas tmegek vvjk. A katonai szakemberek nagytbbsge a hbor gyors befejezst, a dnt siker elrst-az ellensg ferinek rvid id alatti megsemmistst-a hbor kezdetre az els sszecsapsok idejre tervezte.

A dnt csatval megvvott gyors lefolys hbor elvnek legjelentsebb kpviselje a nmet Alfred von Schlieffen tbornagy (1844-1913), a nmet hadtudomny kiemelked alakja volt. Vlemnye szerint a hbornak nhny hnapnl tovbb nem szabad tartani. Elmletnek legfontosabb jellemzje az ellensg megsemmistst clz dnt csatra val trekvs volt, a ferk bekertsre indtott (cannaei elv)[1] tkarol manver rvn. Azt vallotta, hogy az arcbl mrt csaps nem teszi lehetv a gyors gyzelmet, mert nagy vesztesggel jr, s elhzd tevkenysghez vezet. Schlieffen elmlete nagy hatst gyakorolt az els vilghbort megelz vek katonai teoretikusainak gondolkodsra, illetve a hbors nzetek kialakulsra. Hasonl gondolatot kpviselt a francia Ferdinand Foch (1851-1929) marsall is –a ksbbi antant fparancsnok-, aki az elkvetkez hbort rvid ideig tart, a korbbiaknl sokkal nagyobb erfesztst, hatalmas emberi s anyagi ldozatokat kvetel kzdelemnek kpzelte el. Ebbl ereden nagy jelentsget tulajdontott az erklcsi tnyeznek, amely alatt a csapatok s a vezets minsgt, energijt, lendlett s hozzrtst rtette. Foch a hadmvszet rk vltozatlan elveit hirdette. Ezek kz sorolta az erk gazdasgos alkalmazst, a cselekvs szabadsgt, a hadmveletek biztostst stb. Vlemnye szerint a hadi technika fejldse a hadmvszetben j formkat s mdszereket hoz ltre, ami az elvek pontosabb s vilgosabb alkalmazst kveteli meg. Foch az ismeretlent tekintette a hbor trvnynek, ezrt igen nagy jelentsget tulajdontott a felderts s a biztosts gondos megszervezsnek. Clausewitzhez hasonlan a harcot tartotta a hbor dnt tnyezjnek, mert csak az biztosthatja a sikert, ezrt a hadszat a harcnak van alrendelve, gondolta tvesen. Fontosnak tartotta a csapatok mozgkonysgt, magas fok fegyelmt s a harccselekmnyek aktv vezetst. A harctevkenysg f formjnak a tmadst tekintette, a vdelemrl az volt a vlemnye, hogy ha az csak az llsok, megtartsra szortkozik, elkerlhetetlenl veresghez vezet. A kor teoretikusai a hadsznterek befolysol tnyezit vizsglva azt gyakran tlrtkeltk. Az amerikai Alfred Thayer Mahan (1840-114) ellentengernagy n. tengeri er elmlete hazja fldrajzi helyzetbl kiindulva a tengeri uralmat tartotta dnt tnyeznek. Ennek megvalstshoz ers tengeri flottra s a kereskedelmi tvonalak mentn kiptett tmaszpontrendszerre volt szksg. Lnyegben Mahan elkpzelsn alapult az angol Philip Colomb tengernagy (1831-1899) elmlete is. Szerinte azonban nem elg csupn a tengeri szllts zavartalansgnak biztostsa, a gyzelmet csak az ellensges flotta teljes megsemmistse eredmnyezheti, ezrt gyakoriakk vlnak a nagymret tengeri csatk.

Ezek az elmletek – az uralkod rtegek politikai clkitzsei s gazdasgi-technikai bzis teljestkpessge mellett- jelents hatst gyakoroltak a klnbz llamok hbors nzeteinek kialakulsra. gy a nmetek terveik kialaktsnl elssorban azt vettk figyelembe, hogy olyan llamok elleni hborra kszlnek, amelyek gazdasgi s katonai potencilja nagyobb, mint az vk s szvetsgeseik. A hivatalos nmet hbors elkpzelsek ezrt a gyors lefolys hborban lttk a gyzelem feltteleit, addig kell a gyzelmet elrni, mg az ellensg nagyobb gazdasgi s katonai potencilja rvnyeslni tud. Emellett a vrhat ellenfelek hadszntri elhelyezkedse az is maga utn vonta, hogy Nmetorszgnak kt arcvonalas hborra kellett kszlnie. gy vltk, ellenfeleik eltr felkszltsgk miatt nem lesznek kpesek egy idben hadmveleteket kezdeni. Ezrt Nmetorszg a hbor kezdetn flnybe kerlhet, s gy kpes lesz ellensgeit egymsutn megsemmisteni. A gyzelem feltteleit a kvetkezkben hatroztk meg: tmadssal gyorsan sztzzni az ersebb ellenfelet (Franciaorszgot), ez alatt kis erkkel feltartztatni s puszttani a gyengbbet (Oroszorszgot), majd a ferk tcsoportostsa utn azt is trdre knyszertik. Az ellensg eri egyeslsnek megakadlyozsra vratlansggal s meglepssel a hadszati kezdemnyezst kezdettl fogva kzben kell tartani. Az Osztrk-Magyar Monarchia hbors nzetei s tervei lnyegket tekintve megegyezett a nmet elkpzelsekkel.

A Francia hbors nzeteket s terveket az orszg megvltozott politikai s stratgiai helyzete hatrozta meg. Franciaorszg az 1870-71. vi veresg sokkol hatsa kvetkeztben a hbor kezdetn Nmetorszggal szemben vdekezni akart. Ez az elgondols az j francia nmet hatron kiptett erdrendszerek (vvrak Verdun, Toul, Epinal, Belfort) ltrehozsban valsult meg. A vgs sikert azonban a tmadk vdelemmel trtn elvreztetse utn, ellentmadssal lttk megvalsthatnak. Az antant ltrejttvel azonban Franciaorszg politikai s katonai helyzete megersdtt. Ettl kezdve a francia katonai elmletben fokozatosan, mr a hbor kezdettl a tmads kerlt eltrbe. Hossz vitk utn a gyors lefolys tmad hbor elmlete a francia hbors tervek alapgondolata lett. Az j elmlet gyakorlatba val tltetse azonban megksett, ami a hbor kezdetn komoly hibk forrsv vlt.

Az orosz katonai elmlet nem volt egysges. A teoretikusok nzetei megoszlottak a gyors lefolys hbor, a dnt csata elve, valamint a passzv vdelem a kezdemnyezsrl val lemonds kztt. Nem alakult ki egysges irnyvonal a hborra val felkszls s annak megvvsa krdsben.

Anglia hbors elkpzelse az n. „utols csata megnyerse” elmletn alapult. Ennek lnyege az volt, hogy a szrazfldi hadmveleteket Anglia szvetsgesei vvjk, a szigetorszg elssorban tangeri erejvel vesz rszt a hborban, biztostva a tengeri uralmat. Az angol szrazfldi erk csak az utols fzisban (utols csata) vesznek rszt a kzdelemben, s ekkor nemcsak az ellensg feletti gyzelmet szerzik meg, hanem elnys helyzete teremtenek a meggyenglt szvetsgesekkel szemben is.

Az elmletek s nzetek kialaktsnl a szakemberek nem vettk kellen figyelembe sem az orosz-japn (1904-1905, sem a Balkn-hbork (1912-1913) tapasztalatait, jllehet sokan ezeket a vrhat hbor fprbjnak tekintettk.  Nem ismertk fel, hogy az orosz-japn hborban az tkarolsra trekv csapatok megtorpantak a Vdk nagy erej tzben, ami viszont lehetv tette, hogy a vdk szrnyaikat meghosszabbtva zrt arcvonalat alaktsanak ki. gy az tkarols szndkval indtott tmads arcbl mrt csapss vltozott. Ilyen krlmnyek kztt a gyors dnts mind nehezebb vlt, az tkzetek ideje elhzdott. A csapatok tevkenysgnek mretei mind trben, mind idben kiterjedtek. A tz meg nvekedett hatsa ell a csapatok mind tbbszr lvszrkokban kerestek menedket, s tevkenysgk igen sokszor az rkokbl, helybl folytatott tzharcra korltozdott. Hasonl tapasztalatokat hoztak az 1912-13. vi Balkn-hbork is. E hbork hadmveleteinek tapasztalataiban a nagyhatalmak vezrkarai inkbb sajt nzeteik igazolst kerestk annak ellenre, hogy az esemnyek mr jeleztk a technika s a hadmvszeti elvei kztt kibontakoz ellentmondsokat. A tapasztalatok bizonyos vonatkozsaiban mgis hatottak. Az orosz vezrkar pl. megszervezte s begyakoroltatta a rejtett mozgstst . A nmetek a tmads tapasztalatait hasznostva, a nehztegek szmnak szaportst hatroztk el. A francik a vdelem mszaki berendezsnek tanulsgait igyekeztek hasznostani. Mindezek azonban nem vltoztattk meg a fegyveres kzdelem megvvsnak ltalnos elveit.

 



[1] I.e. 216-ban Cannaenl Hannibl teljesen bekertette s megsemmistette a nlnl ersebb rmai hadsereget, azta ez a bekerts s teljes megsemmists iskola pldja.

     
Pontosid
     
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.