|
1. Az els vilghbor hadtrtnete
2007.01.08. 09:26
A Kvetkez ht fejezetben az els vilghbor hadtrtnett mutatjuk be. A feldolgozs a ZMNE hallgatinak tananyagt kpezi. Az els fejezet a szemben ll felek gazdasgi, politikai s katonai helyzett trgyalja.
I. Az els vilghbor hadtrtnete
Bevezets
Tisztelt Olvas!
Jelen tananyag Dr.Fzi Imre alezredes, Gonda Andrs rnagy, Lengyel Ferenc rnagy, Szauter Lajos rnagy s Dr. Sznt Mihly rnagy ltal rt. „Az egyetemes s magyar hadmvszet fejldse az kortl napjainkig”, cm, a Zrnyi Katonai Kiad ltal 1986-ban kiadott Tanknyvnek vonatkoz rszeinek szinte szszerinti felhasznlsval kszlt. Annak rdekben, hogy az oktatsban rsztvevhallgatk legalbb az Interneten keresztl elfogadhat, rviden sszefoglalt tananyaghoz jussanak.
1. A szemben ll llamcsoportok gazdasgi, politikai s katonai helyzete
A XIX. Szzad folyamn Eurpban tbb hatalmi csoportosuls alakult ki. A legfontosabb kett, a XIX. szzad vgn s a XX. szzad elejn, a kibontakoz gyors tem kapitalista fejlds kvetkeztben jtt ltre. A kzponti hatalmak szvetsgi rendszere a Nmetorszg s az Osztrk-Magyar Monarchia kztti 1879-es katonai egyezmnnyel jtt ltre, amihez csatlakozott 1882-ben Olaszorszg s 1883-ban Romnia. Az antanthatalmak kialakulsa a Franciaorszg s Oroszorszg kztti 1893-ban kttt szvetsggel kezddtt. Ezt kveten rtk al 1904-ben Anglia s Franciaorszg az „entente cordiale”-t (ebbl szrmazik a blokk neve), melyhez 1907-ben angol-orosz egyezmny rvn Oroszorszg is csatlakozott. A szzadfordulra a vilggazdasgban jelents ereltolds kvetkezett be. Anglia s Franciaorszg az ipari alapanyagok termelse tekintetben az USA s Nmetorszg mg szorult.
Nmetorszg a vilg jrafelosztst kvetelte, mert tovbbi fejldshez nyersanyagra, s termelt ri szmra felvevpiacra volt szksge. Elssorban a Kzel-Kelet fel trekedett, ugyanakkor afrikai befolyst is igyekezett nvelni, amit csak Anglia s Franciaorszg rovsra valsthatott meg. A msodrend politikai s gazdasgi hatalomnak szmt Osztrk-Magyar Monarchia nmet segtsggel a balknon kvnt terjeszkedni. Az antant pedig rdekei vdelmben a kzponti hatalmak, de klnsen Nmetorszg elszigetelsre trekedett. Az ellentteket mindkt csoport hbor tjn akarta megoldani. Ennek jegyben a vezet imperialista hatalmak hbors kszlse-klnsen a szzadfordultl kezdve- egyre jobban felgyorsult. Ez megmutatkozott a hatalmas fegyverkezsi hajszban, a haderk ltszmnak emelsben s a tmegek nacionalista, soviniszta szellem nevelsben
Valamennyi hadsereget - elbb a nmetet, majd a francit-j korszer fegyverekkel lttk el. A gyalogsg ismtl puskival percenknt 10-12 lvst tudott leadni, a gppuskk tzgyorsasga elrte a 250lvs/percet, hatsos ltvolsguk pedig 2000m volt. A 75-77mm-es knny tbori lvegek ltalban 6-8km-re lttek. A kzepes lvegek (100mm-ig) ltvolsga 7-10, az aknavetk 1-1,5km volt. A htrasikl csv gyorstzel lvegek percenknt 4-10 lvst tudtak leadni. A csapatok vezetst tvbeszl-, tvr-, gptvr s rdi gptvr- (50-200km-ig) kszlkek biztostottk
A csapatok szervezse valamennyi orszgban hasonl elveken alapult. A f fegyvernem a gyalogsg volt, k kpeztk az sszes erk 75%-t. A tzrsg 15, a lovassg 8, a klnbz szakcsapatok 2%-ot tettek ki. A haditevkenysg vgrehajtsra szervezett legnagyobb ktelk a kt vagy tbb hadseregbl ll hadseregcsoport, illetve front volt. A legnagyobb harcszati magasabb egysgnek a hadtestet tekintettk, amelynek llomnyba 2.3 gyaloghadosztly, tzr-, repl-, hrad-, s mszaki egysgek, -alegysgek s kiszolgl szervek tartoztak. A gyaloghadosztly kt gyalogdandrba szervezett ngy gyalogezredbl, egy tzrdandrbl s szakcsapatokbl llt. A gyalogezredet 3-4 zszlaljbl szerveztk, zszlaljanknt 4 szzaddal.
A lovassg szervezete hasonl volt a gyalogsghoz. Egy lovas hadtestbe 2-3 lovashadosztly tartozott hadosztlyonknt 3500-4500 lovassal, 12 lveggel, 6-12 gppuskval. A tzrsg fleg, a hadosztly eszkze volt. Valamennyi orszg ma hbor manverez jellegbl kiindulva fknt a knny tbori tzrsget fejlesztette. Nmetorszg a tzrsg szervezeti kialaktsnl a belga s francia vdelmi erdrendszerek, lekzdst vette figyelembe, ezrt a tbori tzrsg mellett nagyszm nehzlveggel ltta el hadseregt. A replket a hbor eltt csak feldertsre, tzrsgi tz vezetsre vettk szmtsba. Legnagyobb szm repl-gpe (kb. 250db) Franciaorszgnak volt. Gpkocsikkal valamennyi hadsereg csak kis mennyisgben rendelkezett. A nmeteknek csak 1300, a franciknak 6000 gpjrmvk volt Hadihajkban az antant-Anglia rvn_ nyomaszt flnyben volt ellenfeleivel szemben, s ez a tengeri uralmat biztostotta szmukra. Az antanthatalmak ltalban flnyben voltak, de ezt a hbor kezdetn a nmet hadsereg magasabb harckszltsge s a kikpzettsg foka kiegyenslyozta.
| |