|
4./V. A Magyar Nphadsereg 1957-1989
2007.01.16. 15:49
Az tdik rszben mutatjuk be az MN tevkenysgt 1968-ban Csehszlovkiban s az 1980-as vekben a hadseregben lejtszd fontosabb trtnseket. V. rsz.
CSEHSZLOVKIA 1968
Legkevsb sem tartozik az MN trtnetnek fnyes lapjai kz az 1968-as v msodik fele, amikor is politikai dntsre augusztustl oktberig „internacionalista segtsgnyjtst” hajtott vgre ngy msik VSZ orszg hadseregvel karltve Csehszlovkiban. A „SUMAVA” fednev egyttmkdsi gyakorlat 1968 nyarn mr kifejezetten a nyomsgyakorls eszkze volt. A szovjet politikai vezets jlius kzepn jelezte egy jabb “gyakorlat” tervt Csehszlovkia terletn. A magyar hadert a Duntl szakkeletre terveztk alkalmazni a Dli Hadseregcsoport alrendeltsgben.
A szovjet elvrsoknak megfelelen jlius26-n megkezddtt a kijellt zalaegerszegi 8. gpkocsiz lvszhadosztly, a 11. harckocsiz hadosztlytl bevont 31. (rtsgi) harckocsiezred, valamint a 20. (cegldi) tzrezred „felksztse”. A 22 rakor elrendelt fokozott harckszltsget kveten a szemlyi llomny, kiegszt feltltst 9 ra alatt vgrehajtottk. A hadosztly 27-n 12 rig befejezte a rejtett mozgstst. Ezt kveten elfoglaltk megindulsi krleteiket, ahol a Dli Hadseregcsoport parancsnoknak alrendeltsgbe kerltek. A tbb mint tzezer katona, 964 tiszt, 659 tiszthelyettes, 8749 honvd, tovbb 1258 gpjrm s 558 klnleges jrm, 242 harcjrm, harckocsi s 205 db klnbz tzrfegyverzeti eszkz is felvonult. A megszll magyar csapatok tevkenysgnek lgi oltalmazsra s tmogatsra mindhrom vadszrepl ezred sszes MIG¾21 F¾13-as szzada, valamint a Killin Gyrgy Repl Mszaki Fiskola kikpz ezrednek kt MIG—15 BISZ szzada felkszlt. Lgi feldertsi feladatokra az 59. honi vadszrepl szzadot, valamint az idkzben Taszrrl Kecskemtre tteleplt 31. honi vadszrepl ezred 4. szzadt jelltk ki. A 8. gpkocsiz lvszhadosztlyhoz Isaszeg trsgben 8 MI—1-es helikopter is tteleplt. A megszllsban nem rintett replszzadok, lgvdelmi raktaegysgek is kaptak feladatot, felkszltek az orszg lgternek vdelmre, hiszen az agresszi kvetkezmnyei kiszmthatatlanok voltak.
Augusztus 19-n este Szcs Ferenc vezrrnagy, a vezrkari fnk helyettese, a hadmveleti sszekt tartott eligaztst a hadosztlytrzsnl az ezred- s nll alegysgparancsnokok szmra. Augusztus20-n 12 rakor kaptk meg az alrendeltek a hadosztlyparancsnoktl a „zrt bortkot” a konkrt feladatokrl s egyben elrendeltk, hogy az les lszert 20 rig osszk ki. Ezt kveten megkezdtk a felzrkzst a megkapott csehszlovk hatr menti terepszakaszra. A Csehszlovkiba trtn bevonulst augusztus20-n jszaka rendeltk el. jflkor mindhrom menetvonalon a feldertcsapatok tlptk a hatrt. A kvet csapatok f tevkenysgi krzete a Lva-Csallkz-Nagyszombat-Vgjhely-Nagytapolcsny-Aranyosmort hatrolta terleten bell (mintegy 13 ezer ngyzetkilomter) 10 helyrsg (Nyitra, Nagytapolcsny, Szered, rsekjvr, Lva, Vgjhely, Pstyn, Galgc, Nagykrts s Verebly) s a vonzskrzetkbe tartoz jelents szm csehszlovk katonai egysgek, tiszti, tiszthelyettesi iskolk, lszer- s egyb raktrak megszllsa, „kiiktatatsa” szerepelt. A szovjet lgideszant-hadosztlyok ugyanakkor az sszes csehszlovk katonai replteret, nyugati hatrsvot, Prga stratgiailag fontos kzpontjait szlltk meg.
A megszllt vrosok vezeti elutastottk az egyttmkdst, de jelentsebb incidens csak Nyitrn trtnt, amikor a magyar harccsoport figyelmezet lvszekkel oszlatta fel a helyi tntetket. Ugyanez a harccsoport fegyverhasznlat nlkli harckocsi bevetssel vett birtokba egy illeglis rdiadt. Csehszlovk rszrl egyik esetben sem volt vesztesg. Ekkor mg nem volt informci arrl, hogy Svoboda csehszlovk elnk (fparancsnok) s a honvdelmi miniszter az esemnyeket megelz napokban parancsot adott, hogy megszlls esetn ellenlls s fegyverhasznlat nlkl kell a hadseregnek tudomsul vennie a trtnteket. Ezzel ezrek lett s risi anyagi javakat mentettek meg a pusztulstl. A civil lakossggal szembeni fellps erstsre augusztus25-n a vezrkari fnk a megszllsban rszt vev egri gpkocsiz lvszezred kt zszlaljt megerstette a belgyminisztrium llomnybl 300 f rendszeti csoporttal. Ezek felszerelst mr gumibottal s 4 vzgyval egsztettk ki. Komoly erprbt jelentett az MN szllt zszlaljainak az utnptls biztostsa, mely mindvgig Magyarorszgrl trtnt. Mg az zemanyag s kenanyagok szlltst is tbb szz tonns nagysgrendben a felcsti raktrbl biztostottk.
Szerencsre a „csehszlovkiai esemnyek” nem eszkalldtak. Br az osztrk, romn s jugoszlv oldalon trtntek csapatsszevonsok, de ezek inkbb csak „figyelmeztet” felvonulsok voltak. Ennek ellenre folyamatos volt a Jugoszlvia s Romnia hatr menti terleteinek lgi feldertse. Ausztria irnyba eddig is az volt. Ezen tlmen intzkedsekre is sor kerlt. t kellett szervezni a magyar lgier hatskrt, egyrszt az eddig Magyarorszg lgterben mkdtt szovjet vadszktelkek Csehszlovkiba telepltek, msrszt a megszll feladatok biztostsra kijellt magyar replerknek az MN csapatai menetvonalnak lgtrbiztostsra, szksg esetn lgi tmogatsra is fel kellett kszlnie. Miutn a csehszlovk lgier „fldhz volt ktve”, (szovjet lgi deszantosok rizetben), a magyar vadszreplk csak 128 rnyi „tmogat” bevetsen vettek rszt.
A csapatok s fegyverzetk kivonst politikai trgyalsok elztk meg. Szeptember kzepn a magyar csapatoka—a Nyitrn lv harccsoport kivtelvel¾a Kis-Krptok erdsgeiben vontk ssze. A rszt vevk els csoportja oktber21¾25 kztt, az utols oktber31-n hagyta el Csehszlovkit. Az esemnyek sorn 4 katona vesztette lett, nem fegyveres harcban (1f harckocsi baleset, 1f fegyverbaleset, 1f ngyilkossg, 1f betegsg miatt.) Az les helyzethez kpest nem volt jelents a vesztesg, klnsen, ha figyelembe vesszk, hogy ugyanezen vben sajnlatosan 4 lgi katasztrfa sorn t pilta vesztette lett. De a „bks ptmunka” minden emberldozata jelents s rtelmetlen akr Csehszlovkiban, akr Magyarorszgon kvetkezett is be.
A Magyar Nphadsereg utols tz ve (1980—1989)
Kl- s belpolitikai felttelek
A 70-es vek vgre Magyarorszgot, s ezen bell a hadsereget az egyre szortbb gazdasgi knyszer jellemezte. A hadsereg hivatsos llomnya is rzkenyen reaglt a kialakult gazdasgi feszltsgekre, nyitott volt a szksges reformok elfogadsra, azok hadseregben val alkalmazsra. A negatv gazdasgi tendencik a Szovjetunit is katonai kiadsai cskkentsre s gy a leszerelsi megllapodsok mielbbi elfogadsra ksztette. 1987. februrjban megszletett a „bullavltozaton” alapul „eurorakta” megllapods a Szovjetuni s az USA kztt, melynek keretben mind a kt fl leszerelte az Eurpban teleptett kzp-hatsugar raktit. Ezt kvette Washingtonban ugyanezen v december8-n annak a szerzdsnek az alrsra, mely 3 v alatt irnyozta el a kzepes s rvid hattvolsg atomfegyverek teljes felszmolst. A magyar kzvlemny gy tudta, hogy haznk terletn nem volt atom- s vegyi fegyver. Ma mr tbb-kevsb bizonytottnak tekinthet, hogy a Bakonyban a Szovjet Hadsereg trolt ilyen fegyvereket haznkban. Ez az enyhl nemzetkzi helyzet kihatott valamennyi VSZ-tagllamra. Akkor mg nem is tudtuk, mennyire.
A magyar politikai vezets eddig az orszg honvdelmt a Varsi Szerzdsre bzta. Nem tztek ki nemzeti katonai stratgiai clokat. A bels stabilitst a mind sikeresebb gazdasgi s klpolitikai trekvsek rvn igyekezett biztostani. nll alkalmazsra kpes hadsereg kialaktsra nem trekedett, nem is igen trekedhetett. Ehhez sem gazdasgi, sem katonapolitikai helyzetnk nem volt elgg “szuvern”: F cl a konfliktusok elkerlse volt. Akrcsak trtnelmnk sorn annyiszor “vonakod szvetsges” volt haznk. A politikai vezets megelgedett a “vdelemhez val hozzjruls” alacsonyabb kvetelmnynek teljestsvel, a tetemes rfordtsok ellenre is slyos arnytalansggal kzd hadsereg alakult ki. A Magyarorszgon ltalnos, a VSZ tbbi orszghoz kpest szabadabb, rugalmasabb gondolkodst s gyakorlatot a szovjet politikai, katonai vezet szervek nem fogadtk kedvezen, st a legklnbzbb utakon igyekeztek gtolni. „A magyar s szovjet vezrkar tbb mint t ves perlekedse (1980¾85) a nphadsereg szervezetirnytsi rendje krli vitban jl kifejezte ezt az irnyultsgot s magatartst.” A VSZ tagllamai nemzeti trekvseket is igyekeztek kvetni, de lnyegben az nll katonai stratgia kialaktsig, illetve megfogalmazsig nem jutottak el.
A 80-as vek els felben mr egszen lthatv vlt, hogy a „szvetsgi hsg oltrn” nem ldozhat fel tovbb a nemzeti szuverenits. Md s lehetsg mutatkozott a gorbacsovi peresztrojka katonapolitikai kvetkezmnyeinek kihasznlsra, a korbbi szempontok trtkelsre. Az nyilvnval volt, hogy a rgi struktrk nem voltak tovbbfejleszthetk. Ez termszetesen a szemlletmd megvltoztatst, kvetelte a hadsereg teljes szemlyi llomnytl.
A hadsereg ltalnos helyzete
Az 1980-as vek elejre nyilvnvalv vlt, hogy az eddigi intzkedsek csak tmenetileg javtottk az MN helyzett. Az alapproblmt pl. a szervezetek szmnak folytonos nvekedst a 70-es vek intenzv minsgi fejlesztsnek idszakban sem sikerlt megoldani, ugyanakkor a ltszmkorltozs betartsa egyre nagyobb s nagyobb mrv „keretestst” tett szksgess, aminek kvetkeztben az egyes szervezetek ltszma folyamatosan cskkent, „elvkonyodott”. Mind nehezebb vlt a szablyzat szerinti bketevkenysg fenntartsa, a kikpzsi feladatok vgrehajtsa, a harckszltsg elrt szintjnek s a mozgstsi feladatok naprakszsgnek biztostsa. Mr a 70-es vek vgn a fels politikai vezets olyan ignyt tmasztott a katonai vezetssel szemben, hogy orszgunk nagysgrendjnek, fldrajzi elhelyezkedsnek, a Varsi Szerzdsben betlttt helyzetnek, valamint a fegyverzetben s a technikban vgbemen vltozsoknak jobban megfelel szervezeti struktra kialaktsra tegyen javaslatot. Orszgunk nagysgnak s katona-fldrajzi helyzetnek jobban megfelel, a meglvnl kisebb, de korszerbb eszkzkkel rendelkez, knnyebben vezethet hadsereg ptse volt a cl. Ez azonban csak rszben s vontatottan valsult meg, elssorban a rgi gondolkods kvetkeztben. Holott a vltoztats ekkor mr elengedhetetlen volt. A legtbb gondot s nehzsget az okozta, hogy az intzkedsek ellenre sem tudtk a kvetelmnyeknek megfelelen megoldani a szksges szakember-utnptlst, s emiatt llandsult a tiszt s tiszthelyettes hiny. Nem tudtk a hivatsos llomnyra hrul terheket rdemben cskkenteni, st a csapatok szervezetnek bonyolultabb vlsa s a sorkatonai id tovbbi cskkentse 1981. janur1-jtl, a 3x6 hnapos kikpzsi rendszer tarthatatlansga kvetkeztben ezek a terhek mg nvekedtek is, mikzben romlott a hivatsos katonai plya presztzse, nem emelkedett kellen anyagi s erklcsi megbecslse.. A klnbz szint parancsnoksgok meg nvekedett jogkrvel s nllsgval nem lltak arnyban anyagi s egyb lehetsgeik. Ezek a feszltsgek s ellentmondsok az orszgos tlagot, meghalad terheket rttak a szemlyi llomny jelents rszre.
Czinege Lajos hadseregtbornokot, honvdelmi minisztert 1984. december6-n nyugllomnyba helyeztk. Az j miniszter, Olh Istvn vezrezredes felkszltsge, katonai ismeretei remnyt nyjtottak egy olyan koncepci megvalstsra, mely az 1984-re megmerevedett hadsereg szerkezetet megbontva hatkonyabb, korszerbb s egyben haznk lehetsgeihez, szksgleteihez jobban igazod hadert eredmnyezhet. Olh Istvn rvid minisztersge alatt meg is felelt a vrakozsoknak. Mr els utastsainak egyikben elrendelte az MN dandr-szervezetre val tlltsnak kidolgozst, elksztst, br ez eltrt a VSZ-tagllamok hadsereg-szervezsi elveitl. De ez nem azt jelentette, hogy figyelmen kvl lehetett hagyni a Varsi Szerzdst. A VSZ tagllamainak prt-llami vezeti 1985-ben mg 10 ves meghosszabbtsrl rtak al jegyzknyvet. Semmi jele sem volt annak, hogy ez a szerzds-meghosszabbts mg 5 vet sem fog lni. Olh Istvn vezrezredes (1985. szeptember27-tl hadseregtbornok) megfesztett munkval trekedett az MN sznvonalnak korszerstsre. Ez is kzrejtszhatott abban, hogy 1985. december15-n a honvdelmi miniszter tragikus hirtelensggel elhunyt. A megkezdett korszersts az j honvdelmi miniszter (Krpti Ferenc vezrezredes) kinevezse utn is folytatdott. A magyar katonai vezets a NATO-orszgok katonai vezetsvel kzvetlen kapcsolatot teremtett. Vgrehajtottk a hadsereg depolitizlst.
Mintegy vgs aktusknt, mg az Egyestett Fegyveres Erk fparancsnokval egyeztetve kidolgozott tervek alapjn az MN mindkt hadernemnl lnyeges vltozsokat irnyoztak el 1985-86-tl, s ez tartott is az egsz idszakban. Ennek betetzse volt, hogy 1989 decemberben ltrehoztk a Magyar Honvdsg Parancsnoksgt s az 1990. XVI.tv. alapjn a magyar hadsereg 1990. mrcius15-tl a Magyar Honvdsg elnevezst viseli.
Irnyvlts eltt
A 80-as vekben a Honvdelmi Minisztrium szervezetben megvalsult a lgvdelem egysges kzponti irnytsa. Megvltozott a szrazfldi fegyvernemi fnksgek szervezeti elrendezse is. A mszaki, a vegyvdelmi fnksgek technikai osztlyai az j Fegyverzeti s Technikai Fcsoportfnksgbe olvadtak be. Maguk a fnksgek pedig a tzrfnksggel egytt a Kikpzsi Ffelgyel irnytsa al kerltek. Ltrejtt a Fegyverzeti s Technikai Fcsoportfnksg,—amely klnsen az anyagi, technikai biztosts (ATB) egysges, az egsz nphadsereget tfog rendszernek kialaktsval sszefggsben—elsegthette a csapatok technikai elltottsgnak javulst. A vltozs kvetkeztben a HM-ben nmileg mdosult az anyagi-gazdlkods fels szint irnytsval kapcsolatos munkamdszer.
A honi lgvdelemnl Lgvdelmi s Repl Parancsnoksg jtt ltre. Ezzel egytt termszetesen megsznt a lgvdelmi s repl felgyeli beoszts is. Megsznt a 1. honi lgvdelmi hadsereg-parancsnoksg s a kt hadosztlyparancsnoksg. Helyettk megalakult az 1. honi lgvdelmi hadtestparancsnoksg Veszprmben, amelynek kzvetlen alrendeltsgbe kerlt a honi lgvdelem mindhrom fegyvernemnek valamennyi csapatszervezete. Ugyanakkor mennyisgi fejlesztsre kerlt ismtelten sor, a csapatreplknl 1982. szn lltottk hadrendbe a 90. vadszbombz s futr helikopterezredet. A csapatrepl alakulatoknl a feldert replgpeknek korszerbbekkel trtn lecserlse kvetkeztben a 101. feldert replezred helyett nll szzadot, a szllt, illetve harci helikoptereket ezredekbe szerveztk. Ezzel az MN szrazfldi csapatai is sajt tmogat replgpet kaptak, amelyek eddig hinyoztak.
A szrazfldi csapatoknl, br a seregtest vezetsi szinten az 5. hadsereg-parancsnoksg s a seregtest kzvetlen csapatok vltozatlanul maradtak, teljesen j szervezeti struktra jtt ltre 1986-tl. Megszntek a hadosztly s az ezred szervezetek. Az j struktra a raj, szakasz, szzad, zszlalj, dandr, hadtest, hadsereg vezetsi lpcsk szerint alaktottk ki. Ezzel mindkt hadernemnl kiiktatdott az ezred s a hadosztly vezetsi szint s gy a kiszolgl s biztost szervezeteket a nyolc hadosztly helyett ngy¾egy honi lgvdelmi s hrom szrazfldi¾hadtest fogta ssze. Ennek alapjn lltottk fel az 1. gpestett hadtestparancsnoksgot Tatn s a 2. hadtestparancsnoksgot Kaposvrott. Az eddig nll 3. (cegldi) hadtest pedig az 5. hadsereg-parancsnoksg alrendeltsgbe kerlt. A gpestett lvsz- s harckocsi-dandrokba egy-egy tzrosztlyt, s 4+2 gpestett lvsz-, illetve harckocsi-zszlaljat is szerveztek. A hadsereg llomnyban ezzel nem emelkedett a zszlaljak, harckocsik, valamint a pncltr s tzrfegyverek szma, de az 5¾6 zszlaljjal rendelkez dandr jobban megfelelt a felttelezett harc dinamikjnak. Vagyis ksrlet trtnt a szrazfldi csapatok tszervezsvel a vezets korszerstsre, ami az elzetes tervek szerint a csapatok harcrtknek megrzse mellett ltszm s fegyverzet cskkenssel is jrt volna. Az tszervezs utn a szrazfldi csapatok harcrtke gyakorlatilag valban nem vltozott, de jelents ltszm- s fegyverzet-cskkenssel sem jrt.
Kzvetlenl a rendszervltozs eltt, 1988-ban az MN tizenhrom gpestett lvsz-, ngy harckocsi-, s ngy tzrdandrral, ngy pncltr tzrezreddel, ht mszaki s hrom hradezreddel, egy hadmveleti—harcszati raktadandrral, hrom harcszati raktaosztllyal, ngy feldert- s egy deszant rohamzszlaljjal, egy rditechnikai dandrral, tizenegy lgvdelmi tzr- s raktaezreddel, illetve dandrral, hrom harci replezreddel, egy harci helikopter ezreddel rendelkezett. Ezen kvl a hadrendbe szmos hrad, elektronikai harc, vegyvdelmi, ellt, javt, szllt s egyb egysg s alegysg, valamint klnfle hadtp, kutat s oktatsi intzetek is tartoztak. Mindent sszevetve a hadsereg bkeltszma 106 800 f volt.
A technikai elltottsg mennyisgileg elfogadhat volt (kezdett vette egy 35%-os cskkents a tmad harceszkzknl), a minsgi megtls mr inkbb problmsabb. A csapatoknl 113 harci replgp, 96 harci helikopter, 1435 harcjrm, 27 tzrsgi raktaindt, 1750 tbori tzr lveg, 270 pncltr lveg, kb. 50 njr hdvet volt rendszerestve. A hadrendben lv MIG—21-es elfog vadszreplgpek mell berkeztek a nagyobb hatkonysg, harmadik genercihoz tartoz, vltoztathat szrnylls MIG—23 tpus gpek, valamint a harci helikopterek is. A ktsgtelen technikai fejlesztsek ellenre a Magyar Nphadsereg a 80-as vekre sem vlt korszer hadseregg.
A 80-as vekben a haditechnikai fejleszts kiterjedt a vezets technikai elltottsgnak korszerstsre is. Viszonylag szles krben alkalmaztk mr a vezets gpi eszkzeit. A 60-as vek stacionris, majd a 70-es vek mobil rendszer¾harcvezetsi clokat szolgl, valamint a harceszkzk irnyt rendszerbe ptett, fleg tzvezetsi feladatok megoldst segt¾szmtgpei utn a 80-as vekben mr megtallhatk az MN kzponti szerveinl s a csapatoknl fl automatikus, automatikus informcigyjt, feldolgoz s tovbbt berendezsek is. A korszerbb hrad eszkzk teleptse megjavtotta az sszekttetst, az informciramlst a klnfle vezetsi pontok kztt. gy a vezetsi kpessg sszhangba kerlhetett a nagyobb hats harceszkzk irnytsnak meg nvekedett ignyvel. Ennek kvetkeztben a harcbiztost, kiszolgl alakulatok teljestkpessge, hatkonysga nvekedett, s jelentsen javult a fegyvernemek harci lehetsgeinek kihasznlhatsga. Ugyanakkor a vezets szervezeti rendszere korntsem felelt meg a korszer kvetelmnyeknek.
Felkszls; Felkszltsg
Kln gondot jelentett, hogy 1945 ta szinte folyamatosan cskkent a katonatiszti, tiszthelyettesi hivats presztzse. A 80-as vekre vrhat tiszthinyok ptlsra mr a 70-es vekben jelents energit s pnzt fordtottak. Hrom j kzpiskolai Katonai Kollgiumot hoztak ltre, a 4. szmt Szegeden, az 5. szmt Gyrben, a 6. szmt Balassagyarmaton. Ezt kveten 1986-ban Pcsett a 8., Szkesfehrvron a 9., majd 1988-ban Szolnokon a 10. szm Katonai Kollgiumot.
Komoly hiny volt alsbb szint csapattisztekbl. Ezek ptlsra 1986-ban az MN Szemlygyi Fcsoportfnksg lehetsget biztostott tiszthelyetteseknek 3¾5 hnapos tiszti tanfolyam utn a tiszti vizsga lettelre, akik utna alhadnagyi rendfokozattal kerltek szolglati beosztsba. Ugyancsak a szakasz szint tiszti alegysg-parancsnoki hinyok ptlsra a tartalkos tiszti kikpzsben rszeslt s tartalkos tiszti rendfokozattal rendelkezk lehetsget kaptak hivatsos vagy tovbbszolgl llomnyba vtelre. 1987-ben jelent meg az a miniszteri rendelet, amely lehetsget teremtett arra, hogy a tiszthelyettes kpz szakkzpiskolt eredmnyesen elvgzk¾tovbbra is hallgati llomnyban maradva¾tanulmnyaikat felvteli vizsgk nlkl folytathattk valamely szakirny katonai fiskoln. A szaktisztek szmnak nvelst szolglta az MN Szemlygyi Fcsoportfnksg 1987-88-as tanvre meghirdetett plyzata is a Budapesti Mszaki Egyetemen indult hadmrnkkpzsre. Termszetesen nvekedett a katonai fiskolkra felvettek szma is, st a Szovjetuniban tanulk mellett Kassn, a Csehszlovk Npkztrsasg Katonai Repl Fiskoljra is beiskolztak 20 magyar replhajz tisztjelltet. Az alapfok tisztkpzs jelents anomlijt szntettk meg azzal, hogy hivatsos llomnyba vettk a katonai tanintzetekben tanul hallgatkat. A mennyisgi nvels mellett nem lehetett a minsget sem elhanyagolni. Elemi felttele volt ennek, hogy a katonai fiskolra beiskolzottak megfelel elkpzettsggel rendelkezzenek. 1988-ban helyeztk hatlyon kvl az rettsgivel nem rendelkez, szakmunks kpests fizikai dolgozk katonai fiskolai elkszt tanfolyamrl szl 1975/23. szm HM utastst. Ennek kvetkezmnyeknt jra ktelezv tettk az rettsgit a katonai fiskolai plyzathoz.
Az akadmiai tisztkpzs, illetve annak intzmnynek megbecslst jelentette, amikor is 1985-ben a MN VKF a hadtudomnyokban egyetemi doktortust szerzettek doktorr avatsnak nneplyesebb, benssgesebb ttele rdekben a ZMKA rszre Tisztsglncot s Zrnyi szablyt adomnyozott. Ugyanakkor a ZMKA-n foly kpzs elismerst mutatta, hogy 1988-ban a Minisztertancs t egyetemi tanri kinevezst is jvhagyott. Az 1980-as vek kzepig tbb mint 20 doktori, s 200-at meghalad kandidtusi tudomnyos fokozattal rendelkez szemly dolgozott a hadseregben. 76%-uk a hadtudomny, 24%-uk pedig a trsadalom-, a termszet- a mszaki- s az orvostudomnyok klnbz krdseirl ksztett rtekezst. A kifejezetten hadtudomnyi kandidtusok kzl 1984 vgig tbb ves aktv tudomnyos tevkenysgre alapozva 11-en ksztettk el s vdtk meg az akadmia doktori fokozat elnyersre irnyul munkt. 1982-ben a Zrnyi Mikls Katonai Akadmin vgre megindult a szervezett egyetemi doktori kpzs s a fokozat odatlse.
Termszetesen a tanintzetek tananyaga is korszersdtt. A ltrehozott dandr, hadtest szervezet meg is kvetelte a mdostst. 1988-ban a ZMKA-n vgzett hallgatk egy rsze mr szakdolgozati tmaknt dandrral, kapcsolatos problmkkal foglalkozott. Harcszati foglalkozsokon, valamint a hallgati parancsnoki s trzsvezetsi gyakorlaton hadtest- s dandrtrzsek klnbz beosztsait gyakorolhattk a hallgatk. Vgl is 1987-ben j harcszablyzatot adtak ki. Ez mr reztette hatst az 1987. jniusban megtartott akadmia hallgati parancsnoki s trzsvezetsi hadijtk majd gyakorlat sorn, amikor is mg hadosztly-ezred szervezet alapjn folyt le a gyakorlat, de mr itt a gyakorlatvezetsg alrendeltsgben mkdtt egy tanrokbl ltrehozott ksrleti dandrtrzs is.
A tiszthelyettes kpzst is nvelni kellett. A honvdelmi miniszter 1984-ben rendeletet adott ki a tiszthelyettes kpz szakkzpiskolk fellltsrl. gy az MN tiszthelyettes llomnynak mennyisgi s minsgi kpzsnek nvelse rdekben Debrecenben elektromszersz, Oroshzn gpszerel s karbantart, Szabadszllson gpjrm technikai, Szolnokon replgp-szerel s replgp-mszersz, Tpiszecsn elektromszersz s mechanikai mszersz, Vcott elektromszersz, Budapesten pedig zenemvszeti szakkzpiskolt ltestettek. 1987-ben Budapesten jabb kikpzkzpont lteslt, lelmezsi Tiszthelyettes kpz Szakkzpiskola nven.
Mintegy a hideghbor egyik zr megnyilvnulsaknt srsdtek a gyakorlatok. 1982-ben a gyakorlaton bemutattk a helikopter alegysgek s a vadszreplgpek harct, valamint a deszant rohamosztag alkalmazst. Ekkor hajtottak vgre els alkalommal honi vadszreplk les bombavetst s SZ—24 leveg-fld raktaindtst. A pozitv nemzetkzi folyamatok kiszlesedsvel, a diktatra kemnyebb vltozatnak megszntvel azrt mg mkdtek a korbbi reflexek. 1987 vgn (oktberben) 8000 katona rszvtelvel tartottk az MN vi harcszati gyakorlatt „BAZALT—87” fednven. Ezt 1988-ban¾igaz, nyugati megfigyelk rszvtelvel¾kvette a VSZ „BARTSG—88” hadgyakorlata. Az mr a klcsns kzeleds jele volt, hogy ebben az vben az ENSZ felkrte Magyarorszgot, hogy 15 fvel¾elsnek 6 hnapon keresztl¾kpviseltesse magt az szak-irni tzsznetet ellenrz katonai megfigyel csoportban.
SSZEGZS
Lthattuk, hogy a trgyalt 30 vben lehetv vlt az alapveten megfelel, de nem problmamentes intenzv fejleszts. Ennek sorn, a kls s bels felttelek, korltok miatt sokszor szlettek erltetett, ksedelmes, nem kellen megalapozott dntsek. Klnsen kirv volt a nemzeti jelleg, nemzeti stratgia egyre szembetlbb hinya. A meghozott dntsek nem voltak minden esetben tudomnyosan megalapozottak. Eltanulmnyok, httranyagok ritkn kszltek, a prognzistanulmnyokat is sok esetben figyelmen kvl hagytk. Mindezek kvetkeztben az egybknt igen kltsges hadseregfejleszts hatkonysga az 1980-as vek vgre sem rte el a kvnt szintet. A felsznre kerlt trsadalmi, politikai s nem utolssorban honvdelmi letnk ellentmondsait feloldani mr csak a rendszervltst kveten lehetett.
Az 1960-70-es vekrl elmondhat, hogy a Magyar Nphadsereg mindkt haderneme a korszak msodik felre kpess vlt a politikai vezets ltal kitztt feladatok vgrehajtsra. Miutn a hadsereg a politika eszkze, a feladatok meghatrozsban, annak vgrehajtsban val rszvtelt nem a katonai vezetk, klnsen nem az „egyszer” katonk akarata vagy szndka dnttte el. A politikai vezets elvrsait, kvetelmnyeit a fbb terleteken lnyegben vgrehajtottk. A munkt neheztette, hogy a feladatokat idkzben lnyegesen szigorbb vlt gazdasgi felttelek, a fejleszts kltsgei gyors tem emelkedse mellett kellett megoldani. Emiatt nhny terleten az eredeti clokhoz s tervekhez viszonytva lemarads is bekvetkezett. A hadsereg arculatnak a felttelezett hadviselsi md elmleti kutatsra alapozott struktra kialaktsa elsrend fontossggal brt. A szellemi fundamentum megerstse, megersdse elfelttele volt az—ersen korltozott—szuverenitsnak is. Ezrt volt nagy jelentsge annak, hogy a hatvanas-hetvenes vekben emelkedett a tisztikar mveltsgi sznvonala s megindult az nll hadtudomnyi kutats is haznkban. gy—br igen szk mozgstr mellett—a kreativits utat trhetett a dogmatizmuson keresztl. Lttuk, hogy a hatvanas vekben ellentmondsoktl sem mentesen, lnyegben megindult a hadsereg fejlesztse. A Magyar Nphadsereg minsgi fejlesztse sorn megtett t nem volt problmktl s nehzsgektl mentes. Ezek a feszltsgek s ellentmondsok az orszgos tlagot meghalad terheket rttak a szemlyi llomny jelents rszre. A „hossz” hetvenes vekben, szintn nem ellentmondsoktl mentesen, lnyegben megindult a hadsereg korszerstse.
A Magyar Nphadsereg tbb mint hrom vtizedes trtnett ttekintve vgl is megllapthat, hogy a kls s bels nehzsgek ellenre a hadsereg figyelemremlt fejldsen ment t az 1957-es lefegyverzstl a 80-as vek hadgyi forradalmhoz val igazodsig. A politikai esemnyeken tl rdemes volt megvizsglni azt is, hogy az MN miknt rte el szervezeti, technikai rtelemben azt a szintet, hogy a 70-es, 80-as vektl nemzetkzi ellenrz, bkefenntart akcikhoz is kpes volt katonkat biztostani. E vitathatatlan fejlds feltrsval taln kzelebb jutunk annak a krdsnek megvlaszolshoz, hogy ez a politikai vezets ltal igencsak „kzben tartott” fegyveres testlet miknt tudott a rendszervlts idejn¾csak a haza rdekeit szem eltt tartva¾tllpni a tlpolitizltsg, tlideologizltsg llapotn, s 10 vvel ksbb NATO tagg vlni.
| |