|
4./IV. A Magyar Nphadsereg 1957-1989
2007.01.16. 16:12
Ebben a rszben az idszak let s munkakrlmnyeit, a tiszt s tiszhelyettes kpzst, kikpzst, a harckszltsg s mozgsts krdseit, a gyakorlatokat, s a fegyelmi helyzetet kvnjuk rzkeltetni. IV.rsz
Munka- s letkrlmnyek. Bzisok
Az 1960-as vek sorn nagyobb figyelmet fordtottak az let- s szolglati krlmnyek javtsra is. Alapveten megoldottnak volt tekinthet a ruhzati ellts rendszere. A sorllomnyt 1967-ben teljes egszben ellttk hlruhzattal, befejeztk a szalmazskok lecserlst matracokkal. A technikai fejldsben s a harctevkenysgek lefolysban bekvetkezett vltozsoknak, a vrhat hadmveleti alkalmazs kvetelmnyeinek megfelelen igyekeztek kialaktani a szemlyi llomny ltalnos s klnleges hadiruhzatt. Ennek keretben egy magasabb-egysget ellttak 65 M („surran”) lbbelivel. 1966-tl mg ksrleti jelleggel kerlt sor az „M” ruhzati ellts krdsnek jszer rendezsre, melynek keretben a hadiruhzatot a (tartalkos) hadktelesek egy rsze szmra kiadtk otthoni megrzsre, trolsra. A pozitv tapasztalatok alapjn anyagi lehetsgeket figyelembe vve 1968-ig az 5. HDS alakulatai rszre, majd folyamatosan 1970-ig a tbbi alakulatokhoz biztostott tartalkosoknak is terveztk kiadni az „M” ruhzatot.
Az 1960-as vekben javultak a kikpzs anyagi-technikai felttelei. A laktanykban s a gyakorltereken viszonylag korszer kikpzsi bzisok (hegyi, vzi, pszichikai), objektumok s tantermek komplex rendszert ptettk ki, s mkdsbe lltottk a klnbz korszer kikpzsi segdeszkzket. A munkakrlmnyeket nagyban javtotta a kikpzsi bzisok korszerstse. Az vtized vgre ptettk ki az elektromos berendezsekkel elltott ltereket, a gyakorltereket is felszereltk bizonyos minimlis szimulcis makettekkel. Demonstrcis tantermeket alaktottak ki a kikpzsi feladatok megoldsnak knnytsre, jobb vgrehajtsa rdekben. Korszerbb kikpzsi eszkzk, valamint a meglv lterek, gyakorlterek s bzisok fejlesztsvel megteremtettk a magasabb sznvonal kikpzs elfeltteleit. Mindezek eredmnyeknt a harckszltsg hadtpbiztostsnak felttelei a legfontosabb terleteken alapveten megfelel szinten biztostottk. Megkezdtk a barakk legnysgi krletek helyett lland jelleg legnysgi krletek ptst. Emellett erfesztseket tettek a laktanyk elavult helyisgeinek, berendezseinek, elssorban a legnysgi s tiszti konyhk, valamint ttermek korszerstsre, feljtsra.
A katonai fels vezets az 1970-es vekre fellvizsglta s szigortotta a kikpzssel kapcsolatos anyagnormkat, ami tbb tzmilli forint megtakartst eredmnyezett. De ezen sszegeket nem vontk el. A politikai s hadseregvezets most mr igyekezett jelentsgnek megfelel figyelmet fordtani a szemlyi llomny szolglati s letkrlmnyeinek javtsra. Ez a tevkenysg, a minsgi fejleszts egyik kiemelt terlett vlt. Alapveten megoldottnak volt tekinthet a ruhzati ellts rendszere. J volt az egszsggyi ellts, pl. a fertz megbetegedsek arnya az orszgos tlag alatt volt. Korszerbb vlt az tkeztets. Enyhlt az elhelyezsi feszltsg is. A kormny dntse alapjn jelentsen javult a csaldos sorkatonk eltartsra szorul hozztartozirl val szocilis gondoskods is. Lassan elfogadott vlt az elvi llsfoglals, hogy a hadsereg sznvonala, valamint a fejlesztse attl is fgg, mennyire sikerl a korszer technika, fegyverzet mellett a szemlyi llomny letfeltteleit a trsadalmi fejlettsg szintjn biztostani. Arra trekedtek, hogy a hivatsos llomny anyagi, szocilis s kulturlis krlmnyei lpst tartsanak a trsadalom egsze fejldsvel, s sszhangban legyenek az nknt vllalt hivats magas fok kvetelmnyeivel. Az intzkedsek hatsra az 1970-es vekre emelkedtek a hivatsos llomny illetmnyei. Erfesztsek trtntek a laksgondok enyhtsre, az egszsggyi ellts tovbbfejlesztsre, a pihentetsi s dlsi lehetsgek kiszlestsre is. Emellett megfelel intzkedsekkel cskkenteni kvntk a hivatsos llomny leterheltsgt, annak rdekben, hogy tbb idt fordthassanak tanulsra, kulturldsra, pihensre, a csalddal val trdsre. 1965-re sszesen ezer lakst terveztek biztostani a hivatsos llomny szmra. Az illetkes szervek csak 407 lakst, megptst engedlyeztk. A nphadsereg tevkenysge, szemlyi llomnynak lete az 1970-es vekben alapveten megvltozott, bonyolultabb vlt. Az alaprendeltetsbl addott feladatrendszerek¾harckszltsg biztostsa, nvekv kikpzsi feladatok teljestse—mell trsultak mg a npgazdasgi feladatok, a hadseregen belli pt, feljt s fenntart tevkenysg. A szemlyi llomny jelents rszre komoly terhek nehezedtek. A feszt gondok kezelsre a politikai s katonai vezets knytelen volt megoldsokat keresni. Klnsen jelentsek voltak ebbl a szempontbl az 1971-ben bevezetett, a hivatsos llomny jogi helyzett szablyoz trvnyerej rendelet, az j nyugdjtrvny s az illetmnyrendszer, amelyek a gondoskods egysges, sszefgg rendszert alkottk. Egyttes hatsukban megfelel perspektvt jelentettek a hivatsos llomny szmra. A jogok s ktelessgek tekintetben az j honvdelmi trvny rendezett helyzetet teremtett, valamelyest ntt az letsznvonal, s gy kedvezbb feltteleket hoztak ltre az egzisztencilis gondok cskkentshez.
Felkszts
Kikpzs
A csapatok kikpzse kezdetben alapveten a korbbi rendszer keretei kztt folyt, ami nem bizonyult megfelelen hatkonynak. 1965. msodik felben a honvdelmi miniszter vezette KT arra a kvetkeztetsre jutott, hogy megrettek a felttelek a kikpzsi rendszer tfog megreformlsra. A kikpzsi fcsoportfnk intzkedsre a 3x8 hnapos kikpzst vezettk be 1963. december1-jtl. Elszr a harckocsiz, majd 1965. december1-jtl a gpestett lvsz, tzr- s lgvdelmi tzr, valamint a hrad s csapatfeldert egysgek s alegysgek egy rsznl—ksrletknt. A tapasztalatok alapjn a szksges korrekcikat elvgezve 1967. janur1-jtl a szrazfldi hadernem csapatai teljesen ttrtek az j kikpzsi rendszerre. Majd a fennmarad valamennyi magasabb-egysgnl s csapatnl 1968-ban szintn elkezdtk ezt a kikpzsi formt. Az j kikpzsi rendszer lnyegt a szemlyi llomny s a kikpzsi id harmadolsa, a msodik s harmadik idszak tartalmnak a korbbi idszakokra pt s azt tovbbfejleszt kialaktsa s vgrehajtsa kpezte. Termszetesen nagyobb lett a leterhels, hiszen kt v alatt a korbbi kikpzsi rendszer hrom vre elirt feladatait kellett vgrehajtani. Ugyanakkor a parancsnokok a korbbiaknl lnyegesen nagyobb nllsgot kaptak a vgrehajts megtervezsben s megszervezsben. Mindez minsgi vltozst jelentett. Azt lehet mondani, hogy az j kikpzsi rendszer jobban megfelelt a kvetelmnyeknek, biztostotta az j technika megfelel kezelsnek, harci alkalmazsnak elsajttst, a csapatok hatkony felksztst. Tbb, a harckszsget meghatroz kikpzsi gban pl. lkikpzs, fegyvernemi szakkikpzs, a csapatok rendszeresen „j” s „kivl” eredmnyeket rtek el. Ezen intzkedsek eredmnyeknt is az 1960-as vtized msodik felben javult a kikpzs eredmnyessge, hatkonysga.
A Magyar Nphadsereg csapatainak kikpzse 1965-re beilleszkedett az EFEF egysges kikpzsi rendszerbe. A modernebb kikpzsi elvek rvnyeslsnek eredmnyeknt a szrazfldi csapatok egyre inkbb kpess vltak gyors temben meneteket vgrehajtani; menetbl harcba lpni; gyorsan sszpontostani; tallkozharcot vvni; nagy mlysgre kiterjeden tmadni s rvid id alatt vdelembe tmenni stb. A honi lgvdelmi csapatok kikpzse lland kszenlt elltsa mellett trtnt. A vadszrepl-csapatok elssorban a kis s nagy magassgban tevkenyked ellensges clok lekzdst gyakoroltk, nappal, illetve jjel, valamint bonyolult lgi, illetve idjrsi viszonyok kztt. A lgvdelmi raktacsapatok az ellensges lgi clok megsemmistst, illetve a vadszreplkkel val egyttmkdst igyekeztek elsajttani.
Nmi elrehalads trtnt 1965-ben a hadmveletek mszaki biztostsi krdseinek feldolgozsban. Kialaktottk, meghatroztk a htorszgi mszaki csapatok hadmveleti feladatait, azt tovbbkpzseken, trzs- s csapatgyakorlatokon gyakoroltattk Ennek eredmnyeknt a htorszgi csapatokkal, megtettk az els lpseket a Duna s Tisza tkelsi szakaszok mszaki biztostsra. Vltozatlanul nem volt kielgt eredmny az erds-hegyes terepen folytatott mszaki kikpzsben, a rakta s lgvdelmi rakta csapatok mszaki biztostsi krdseinek megoldsban, a fegyvernemi s szakcsapatok mszaki kikpzsnek megvalstsban.
A Magyar Nphadsereg katonai doktrnja¾tvve a szovjet mintt¾azon az elven alapult, hogy az esetleg bekvetkez hborban a tmegpusztt fegyverek az ellensg megsemmistsnek f eszkzeit kpezik Egy ilyen hbor sikeres megvvsnak alapvet felttele, hogy a harcol csapatok s a htorszg milyen mrtkben kpesek fenntartani a harc-, illetve mkdkpessgket. A csapatok lland harckszltsgnek s a radioaktv anyagok hatstl val megvsnak rdekben a miniszter elrendelte az Orszgos Sugrfigyel- s Jelzrendszer ltrehozst, mkdtetst. A harckszltsg, a kikpzs tovbbi fejlesztst kvntk biztostani a kiadott j szolglati s alaki szablyzatok. Ezekben mr figyelembe vettk a vgbement vltozsokat, a nagyarny technikai korszerstst, a kikpzsi kvetelmnyek nvekedst.
A kikpzs tartalmnak korszerstst alapveten az 1967-ben kiadott sszkvetelmnyi Programokkal kvntk elsegteni Ebben meghatroztk a katonkkal—alegysgekkel s a csapatokkal—szemben tmasztand kikpzsi kvetelmnyeket az szolglati id egszre, illetve a kikpzs egyes idszakaira. Ugyancsak meghatroztk a kikpzsi gak bels tartalmt, annak logikus sorrendjt, klns tekintettel az alegysgek harcszati (szakharcszati) kikpzsnek komplex felfogsra, nagy hangslyt fektetve a valszn hadszntr kvetelmnyeire. Hatrozottan a sokoldal, komplex felkszltsg biztostst tartottk szem eltt, (fegyvernemi ismeretek alkalmazsa, magas tem, terepkihasznls, les helyzetvltozs stb. Tanknyveket, mdszertani tmutatkat s norma-sszefoglalkat is ksztettek, illetve adtak ki. Ugyanakkor napirenden volt a kikpzsi mdszerek, eljrsok fejlesztse is a korszer pedaggiai-pszicholgiai ismeretek fokozottabb alkalmazsval, mindenekeltt a gyakorlatias felkszts rdekben.
Kpzs, tovbbkpzs rendszere
A minsgi fejleszts kezdetn a tisztikar ltalnos mveltsge, katonai- szakmai felkszltsge elmaradt a korszersts ltal tmasztott kvetelmnyektl. 1960-ban az MN tisztjeinek mindssze 27%-a rendelkezett rettsgivel s felsfok polgri vgzettsggel. De a katonai szakkpzettsget, biztost fiskolt, egyetemet, katonai akadmit vgzettek arnya alig haladta meg 20%-ot. Ekkor mg alig szolglt a hadseregben magas fok hadmveleti felkszltsg tiszt. A korszer kvetelmnyeknek megfelelen felkszlt tisztikar megteremtse mind a hadseregvezetstl, mind a tisztikartl rendkvli erfesztst ignyelt. Az j fegyvernemi arnyoknak megfelelen t kellett kpezni a tisztek jelents rszt. Mindenekeltt tmeges mretekben meg kellett oldani a katonai-szakmai felkszltsgnek is alapjt kpez ltalnos mveltsg emelst. Ktelezv tettk az rettsgi megszerzst.
A nagytmeg korszer, bonyolult technikai eszkzk megjelense a hadsereg fegyverzeti rendszerben a kikpzs tartalmban s formjban is nagyobb kvetelmnyeket tmasztott. Korszersteni kellett a kpzst. A tiszti iskolkra 1961-tl mr csak kzpiskolai vgzettsgeket vettek fel s a kikpzsi idt 4 vre emeltk s a vgzettek polgri fiskolai diplomt is szereztek. Mindezek eredmnyeknt a fiskolai vgzettsggel rendelkezett 1966. elejn a tiszti llomny 28,2%-a.” A ngyves tiszti iskolai kpzs a parancsnoki szakokon mr a szzadparancsnoki felksztst is magba foglalta. De az alapkpzs sznvonalnak emelse mellett biztostani kvntk, hogy a hivatsos llomny, ha rszlegesen is, de megismerkedjen a korszer technikval, annak harci alkalmazsval. A tiszti llomny felksztsben elrt eredmnyek igen jelentsek voltak. Szmotteven ntt a tisztikar felkszltsge. Jelentsen cskkent az rettsgivel nem rendelkezk szma. Megjelentek az MN soraiban azok a fiatal¾rettsgizett¾tisztjelltek, akik mr az j katonai fiskolk hallgati lettek. Ugyanis az Elnki Tancs 13. szm trvnyerej rendelete alapjn 1967. szeptember1-jei hatllyal a tiszti iskolkat katonai fiskolkk nyilvntottk. (Zalka Mt; Killin Gyrgy; Kossuth Lajos) A tiszti fiskolkon 4 v (az akadmin 3 v) lett a kpzsi id. Az ETI-hez kpest nveltk az elrend clt: a fiskolkon vgzett tiszteknek alkalmass, felkszltt kellett vlniuk zszlaljparancsnoki vagy annak megfelel szint beosztsra. Tmegess vltak az t- s tovbbkpz tanfolyamok is. Jelentsen megnveltk a polgri egyetemekre s fiskolkra, valamint a szovjet katonai tanintzetekbe beiskolzottak szmt
A hrom j intzmny ltrehozsa nem jelentett mennyisgi gyarapodst, de a sznvonal javulshoz hozzjrult azzal, hogy feloldotta azokat a feszltsgeket, amelyek¾a szakok nagy szma miatt¾a korbbi egy intzmnyben (az ETI-n) felhalmozdtak, de nem adott igazi minsgi lkst, mert a bels szervezeti felpts nem kvette a polgri fiskolkt. tszerveztk a katonai s polgri szakok prostst, egyestettk a katonai s polgri diplomt. Tovbb szktettk az gazati sztaprzottsgot. Nveltk a szakalapoz s a szakkpzsre fordtott rk szmt. Ugyancsak a tartalmat rint alapvet elrelpsnek bizonyult, hogy mindhrom katonai fiskoln¾1973. szeptember1-jtl, meghatrozott szakokon a korbbi szak-technikusi kpzsrl ttrtek a magasabb szintet jelent zemmrnk-kpzsre. A felttelrendszer tbb eleme azonban nem javult kellkppen. Ugyanakkor ktsgtelen elrelps trtnt a kpzs hatkonysgnak fokozsa tern. A kpzsi folyamatot tovbbra is llamvizsga zrta, amelynek sikere esetn a vgzsk egyestett¾a katonai s a polgri vgzettsget is megnevez¾diplomt kaptak.
Lnyegben a „bkekikpzs” rszt kpezte az is, hogy llamkzi megllapods alapjn a Zalka Mt Katonai Mszaki Fiskoln 64 vietnami fiatal tiszt kpzse is beindult. (Az nneplyes avats 1969. augusztus20-tl kezdden, mindhrom katonai fiskola vgzsei szmra kzsen s nyilvnosan a Parlament eltt trtnt.) A 70-es vekben mr viszonylag nagyobb ltszmban iskolztak be tiszteket s ktttek trsadalmi sztndjszerzdseket az egyetemi hallgatkkal. E kpzsi forma mkdsnek a feltteleit tovbbra is az MN Katonai Kollgium¾1969. mrcius15-tl a Kariks Frigyes Katonai Kollgium, KFKK¾biztostotta. A Szerov Egyestett Replhajz-Mszaki Tiszti Iskoln (Krasznodar) a replgp-vezet nvendkek (hallgatk) kpzse az elz idszakban kialakult rendszerben folytatdott. Az 1972/73-as tanvtl Szovjetuniba indulk a repl gyakorlati elkpzst azonban mr nem Magyarorszgon kaptk¾minthogy Szolnokon az 1970/71-es tanv vgn megsznt a replkikpz ezred¾ hanem a csapatoknl. Ezen idszakban 163 vadszreplgp-vezett bocstottak ki. Magyar szempontbl repltrtneti jelentsg esemny volt a helikoptervezet tisztkpzs beindtsa az 1970/71-es tanvben Frunze-ban, a Kzponti Repl Tiszti Kikpz s Tovbbkpz Tanfolyamon. El- s utkpzsk teljesen azonos mdon trtnt, mint a replgp-vezetk. A Szovjetuniban pedig a MI—1, MI—8 s a KA—26, majd ksbb MI—24 tpus helikopterek vezetst sajttottk el. 1968—1981 kztt 153 vgzst avattak. A zszlalj- (osztly) parancsnoki tanfolyamok szervezse s vgrehajtsa elssorban a hazai katonai fiskolkhoz utaltan, cskken ltszmban, de a korbbiaknl magasabb sznvonalon trtnt.
A tiszti utnptls feltteleinek javtsa rdekben megkezddtt a katonai kzpiskolai kollgiumi rendszer kiptse, s bevezettk a nem tl sikeres Katonai Fiskolai Elkszt Tanfolyamot (KET). A reform befejezsnek egyik legfontosabb rsze az eddig hinyz elkpzsi szint jjszervezse volt, ami egyrszt az utnptlsi vlasztk bvtst, msrszt a jelltek minsgi sznvonalnak javtst szolglta. Ezt a feladatot a kzpiskolai katonai kollgiumok voltak hivatva megoldani.
sszessgben mgis az mondhat, hogy a sokoldal erfesztsek ellenre sem volt megfelel tbb terleten az elrehalads. Nem sikerlt kell mennyisgben s minsgben teljesteni a ltszm-elirnyzatokat. 1967-tl folyamatosan cskkent a jelentkezk szma, s emiatt nvekedett a gyenge kzpiskolai eredmnyekkel felvettek arnya. A katonai hivats irnti rdeklds cskkense miatt nem tudtk biztostani a fejlesztssel egytt jr nvekv tiszt ignyt, s emiatt a feltltttsg mindssze 80% krl mozgott.
Az 1965¾1973 kztti idben a kzpfok tisztkpzs teljes megreformlsra kerlt sor. E tisztkpzsi szint legfbb bzisa tovbbra is Zrnyi Mikls Katonai Akadmia maradt. A beiskolzottak sszettelnek fokozatos minsgi javulsa lehetv tette, hogy megkezddjn a valban akadmiai szint kialaktsa, s megsznjn a tiszti fiskolk tananyagnak tartalmt tfed kpzs. A korbbi szrazfldi sszfegyvernemi szemlletet felvltotta az sszhadernemi szemllet. Ez nemcsak a tananyagok tartalmban mutatkozott meg, hanem a szervezeti felpts 1967/68-as tanvben trtnt talaktsban is. Mindez j tagozatok s szakok ltrehozst is jelentette. (Pl. az 1965/66-os tanv kezdetn az illetkes szakhelyettes irnytsval megkezddtt a honi lgvdelmi hadernemi kpzs vadszrepl, honi lgvdelmi rakts- s honi lgvdelmi rditechnikai szakokon.) A tanszkek folyamatosan kpess vltak a hadernemi sszfegyvernemi koordinci szellemben val felksztsre. A korbbi, alapveten szrazfldi s ezen bell fleg fegyvernemi szakkpzs egyrszt differencildott hadernemek szerint, msrszt integrldott sszhadernemi koordinciban. Jelents vltozsok kvetkeztek be az oktatand szakok bels struktrjban is. Az 1973/74-es tanvtl nvekedett az ezred s cskkent a hadosztly harcnak oktatsra fordtott id, ntt a gyakorlati foglalkozsok s a csapatgyakorlat idtartama. Az oktats, a kzpszint katonai vezetv kpzs sznvonala felzrkzott a hosszabb id ta elvrt egyetemi nvhoz. Az Elnki Tancs 1971. vi, 23. tvr. a ZMKA-t egyetemi szint oktatsi intzmnynek ismerte el, melynek oklevele a hazai civil egyetemi diplomval lett egyenrtk. A korszak vgn az akadmia nemzetkzi szint elismerst jelentette, hogy elszr vietnami, 1978/79-tl lengyel s az 1979/80-as tanvtl szovjet tisztek kpzsre kapott lehetsget. Az 1970-es vek elejtl lendletet vett a tudomnyos kpzs, sokan szereztek kandidtusi fokozatot a ZMKA oktati kzl. (1975-ben a 11 tudomnyok doktora mellett 93 kandidtus volt a Nphadseregben.) Az 1970-es vtizedben az akadmia a Magyar Nphadsereg egyik legjelentsebb s legeredmnyesebb tudomnyos bzisv vlt. Fontos feladatokat oldott meg a nphadseregi rdek kutatsok tern. Ennek elismerst jelentette, hogy 1976-ban megkapta az egyetemi doktori cm odatlsnek jogt. 1969-tl ismt fokozatosan feljtottk a magyar tisztek klfldi beiskolzst, ami j elemekkel bvlt. Az 1969/70-es tanvben a szovjet parancsnoki akadmikra, az 1971/72-es tanvben a mrnki tiszti akadmikra trtn beiskolzs feljtsra kerlt sor. j mozzanatknt ebben a tanvben kerltek elszr magyar tisztek a varsi Dabrowski Technikai Akadmira.
A felsfok tisztkpzst a 60-as, 70-es vekben stabilizlds jellemezte. A vezrkari szint tisztkpzs a Vorosilov Vezrkari Akadmin, Moszkvban folytatdott tovbb, de kb. 50%-al cskkentett ltszmban, amiben tkrzdik az idszakban bellt mennyisgi konszolidci.
A hivatsos llomny tovbbkpzse problminak megoldsa tbb tmeneti intzkedst kvetelt. Mindenekeltt azt, hogy a beosztsaikat csak nagy nehzsggel ellt tisztek rszre j sszkvetelmnyi programok alapjn rszben a tanfolyamkpzs bzist fejlesztve—rszben a munka melletti nkpzs rendszert szlestve, teremtsk meg a feltteleket a beosztshoz szksges ismeretek megszerzshez. De vgl az tkpz jelleg tanfolyamok szinte teljesen megszntek s az ismeret-kiegszt tanfolyamok, kerltek eltrbe, melynek alapvet bzist a ZMKA jelentette. A magasabb-egysgek trzsei vezetinek s tisztjeinek felsfok katonai kpzsre beindtottk a ZMKA hadmveleti tovbbkpz tanfolyamt. A szovjet Vezrkari Akadmin s a Zrnyi Mikls Katonai Akadmin 1964-ben beindtott „Hadmveleti Tanfolyam”-okon 1967-ig sszesen 105 tiszt s tbornok szerzett hadmveleti felksztst, s vlt alkalmass magasabb-egysg(ek) vezetsre. A Hadmveleti Tanfolyamon a ZMKA-n a tisztek felsfok kpzse 1967 s 1973 kztt jl begyakoroltan, hossz vek tapasztalata alapjn kiptett formban zajlott tovbb. Ez a felksztsi forma a ktfokozat akadmiai kpzs magasabb elemeknt a ZMKA alapfunkcijnak szerves rszv vlt.
1962-ben beindtottk a tartalkos tiszti kpzs, amely az orvosok kivtelvel 1956 ta sznetelt, ugyanakkor megkezdtk a tartalkos tisztek tovbbkpzst is. Az intzkedsek eredmnyeknt javult az „M” tervekben biztostott tartalkos tisztek kpzettsgi sszettele. Az j kzp- s felsfok tisztkpzs keretben kibocstottakkal szmotteven javult az MN hivatsos llomnya katonai iskolai vgzettsg szerinti sszettele. Mintegy 60%-al ntt a vezrkari iskolt s hadmveleti tanfolyamot, 30%-al a szovjet akadmit, s 11%-al a ZMKA-t vgzettek arnya. Az 1960-as vek vgn s az 1970-es vek els felben hozott reformintzkedsek teht eredmnyesek voltak, s a hivatsos llomny felksztsben minden elz korszakhoz kpest jelentsebb fejlds kvetkezett be. A kpzsi rendszer fejldse eredmnyeknt a hivatsos llomny iskolai vgzettsg szerinti sszettelt az eddigi legkedvezbbre vltoztatta. 1980. december31-n a hivatsos tisztikar 21,5%-a egyetemi, 69,4%-a pedig fiskolai vgzettsggel rendelkezett. 1960-hoz viszonytva 1980-ig az alapkpzettsg is javult. Az rettsgivel s felsfok polgri vgzettsggel rendelkezk arnya csaknem hromszorosra emelkedett, s elrte a 75%-ot. A mrnki s felsfok technikusi vgzettsgek arnynak nvekedse hasonl mrtk volt. Idkzben az 1956 utn kikpzett tisztek arnya 60%-ra nvekedett, s 1983-ban a tisztikar tlagletkora hozzvetleg 40 v volt, a 26-35 vesek pedig 30% krli arnyt kpviseltek. Br a fejlds mutati imponlak voltak, a mennyisgi nvekeds elmaradt az ignyektl. A tiszti beosztsok tlagos feltltttsg szintje ugyan 90%-ra emelkedett, de ez nagyfok arnytalansgokat takart. (A tiszthelyettesi feltltttsg arnya 80% volt.) Az vtized vgn pl. a harckocsi szakaszparancsnoki beosztsok 54%-a, a szzadparancsnoki beosztsoknak pedig 76%-a volt betltve.
Az 1960-as vek kzepre egyre nyilvnvalbb vlt, hogy a hadsereg korszerstsvel nincs kell sszhangban a tiszthelyettes kpzs. Az addigi tiszthelyettes kpz intzetek nem voltak kpesek az egyre slyosabb tiszthelyettesi hinyok megszntetsre. E kedveztlen helyzet megvltoztatsa indokoltt tette mennyisgi s minsgi szempontbl trtn tovbbfejlesztst. A tanintzeti jelleg hivatsos tiszthelyettes kpzst minden szakmai gra kiterjeden, s idtartamnak jelents meghosszabbtsval kvntk javtani. A tiszthelyettes kpzs tern bevezetsre kerlt a szakvizsgztats rendszere. Ennek keretben azon szakmk, ahol addig hivatsos tiszthelyettes kpzs nem volt, szakmai vizsga tjn trtnhetett a hivatsos llomnyba vtel. A szakvizsga rendszer kikpzsi feltteleinek megteremtse sorn sszkvetelmnyi s tanulmnyi programok kiadsra 1967 els felben kerlhetett sor. A tiszthelyettes kpzs fejlesztst szolglta az 1967/68-ban vgrehajtott intzmnyi decentralizci, valamint az 1968/69-tl bevezetett j kpzsi rendszer is. Az intzmnyi decentralizci a csapatoknl hat j tiszthelyettes-kpz bzis fellltsval valsult meg, amelyek mindegyike az MN Kzponti Tiszthelyettes Iskolt mentestette a szakkpzs tvtelvel.
Az 1973. szeptember1-jvel j tiszthelyettes kpzsi rendszer lpett hatlyba. Megsznt a Kzponti Tiszthelyettes kpz Iskola. Feladatt a fegyvernemi kikpz bzisok vettk t. Minden fegyvernem a maga szmra kpezhetett tiszthelyetteseket, az arra legalkalmasabb felttelekkel rendelkez sajt fegyvernemi kikpz bzison. A tiszthelyettes kpzs a 18¾23 ves korosztlybl¾polgri letbl¾ jelentkezk rszre minden szakon egysgesen egy, illetve ktves lett.. A mennyisgileg kedvezen alakul helyzet negatv oldala, hogy az ebben az idszakban vgzettek felkszltsge, hivatstudata alacsony foknak bizonyult. A tiszthelyettes kpz intzmnyek mg nem mindenben feleltek meg az elvrsoknak. Nhny vi prblkozs utn emeltk a tiszthelyettes kpzs szintjt s 1975-tl a szakkzpiskolai szint kpzs szakmunks kpestst is adott. Ugyanis beindult a 14-15 ves korosztlyak 4 ves, szakmunkskpzssel egybekttt tiszthelyettes kpzse. A jelltek 4 v alatt szakmunks-kpestst szereztek s felkszltek beosztsaik elltsra. A tapasztalatok e kpzsi formban rendkvl kedvezek voltak.
A minsgi hadseregfejlesztst szolgl 1968-as „bkekikpzsi” feladatknt a honvdelmi miniszter elrendelte, hogy a vezrkari fnk kzvetlen szerveknt fel kell lltani egy Hadtudomnyi Intzetet, melynek a hadtudomnyi kutatmunka kzponti tervezsvel, szervezsvel, koordinlsval s ellenrzsvel kell majd foglalkoznia. Ezen intzetre nagy munka vrt, hiszen a meg nvekedett minsgi kvetelmnyeket eltrbe llt httrmunkt, annak irnytst, szervezst kellett felvllalnia. Nem gy trtnt. A Honvdelmi Minisztrium Katonai Tancsa 1975. jnius2-ai lsn trgyalta a Hadtudomnyi Intzet javaslatt, s elvetette az abban megfogalmazott ajnlsokat, st a HM vezetse 1975-ben az intzet megszntetsrl dnttt. 1975. jliusban megjelen miniszteri parancs elrendelte a vezrkar tudomnyos osztlynak megalaktst s a Hadtudomnyi Intzet megszntetst. Ez utbbi intzkedse nem volt kellen megalapozott, hiszen ppen akkor szktette a hivatsszeren tudomnyos kutatatssal foglalkozk szmt, amikor annak nvelse, tovbbi szlestse lett volna indokolt.
Felkszltsg
Harckszltsg s mozgsts
A szovjet felvonulsi tervekhez igazodva a Magyar Nphadsereg legjobban feltlttt alakulatai zmmel az orszg nyugati rszn llomsoztak. Az elgondols szerint egy esetleges hborban a kijellt magyar egysgeknek ausztriai Duna vlgyi, illetve a klagenfurti irnyba kellett volna elretrni, vagy legalbbis tartani a vonalat az innen rkez¾nmet vagy olasz¾tmadssal szemben. Ennek megfelelen (1967-ben) a dunntli, valamint kzvetlenl a nyugati hatrszlen teleplt csapatok feltltttsge 80—85%-os volt, mg a Duntl keletre es csapatok csak 14—35%-ot rtek el. A tbori s lgvdelmi tzr alakulatok esetben 55%-os, a mszaki, vegyvdelmi s hrad csapatok vonatkozsban 35%-os volt a feltltttsg.
A 60-as, 70-es vekben kiemelt fontossg feladat volt a harckszltsgi, valamint a mozgstsi rendszer magas sznvonalnak fenntartsa, hiszen fleg ebben testeslt meg a biztonsg, az esetleges agresszi elhrtsra val felkszltsg. Ennek megfelelen jelentsen mdosult ebben a peridusban a Magyar Nphadsereg harckszltsgi rendszere. A vezrkari fnk utastsra 1963-ban bevezettk megfelel idnormkkal az „lland”, a „fokozott” s a „teljes” harckszltsgi fokozatokat, majd tszerveztk a hadmveleti gyeleti szolglat rendszert. Az MN hbors llapotra val tllsnak gyors, szervezett vgrehajtsa rdekben az llomny 70%-nak mindig a bzison kellett lennie. Az lland harckszltsgben lv csapatoknak folyamatosan kszenltben kellett lennik „kiindulsi krleteik” elfoglalsra, a harcfeladatok vgrehajtsnak gyors megkezdsre. A fokozott harckszltsg elrendelsnek clja az volt, hogy elmunklataival lervidtse a teljes harckszltsg elrshez szksges idtartamot s megteremtse a csapatok harcfeladatai vgrehajtsnak elfeltteleit. A teljes harckszltsg mr sok esetben a tartalkosok mozgstst is jelentette.
A Magyar Npkztrsasg Kormnya 1963. jnius30-i hatllyal a Magyar Npkztrsasg valamennyi fegyveres erire s testleteire (Hatrrsg, Karhatalom, Munksrsg) kiterjesztette a harckszltsgi fokozatok egysges rendszert. Az 1963-ban vgrehajtott dszlokcis vltozsok nagymrtkben megjavtottk az egyes hadosztlyok, valamint az 5. hadsereg egsze magasabb fokozat harckszltsgbe helyezsnek, az orszghatrhoz val elrevonsnak, sztbontakozsnak s harcba lpsnek feltteleit. A honi lgvdelmi csapatok harckszltsge is szmotteven fejldtt. Cskkentettk a harckszltsgi feladatok vgrehajtsnak az idejt. A honi lgvdelem sszes eri s eszkzei kpesekk vltak normaidn bell vgrehajtani a magasabb harckszltsg elrsvel kapcsolatos feladatokat s harcba lpni a lgi ellensggel, nappal s jjel, egyszer s bonyolult idjrsi viszonyok kztt. Mindezek eredmnyeknt ersdtt a Magyar Nphadsereg harckszltsge s annak rendszere megfelelt az EFEF 1963. novemberben a harckszltsg biztostsra kiadott direktvjban foglaltaknak. Az 1967-es Direktva alapjn az lland „harckszltsgi fokozat” helyett a „kszenlti idszak” alkalmazsval egytt az alakulatokat „lland”, „rvid” (nhny rs) s „hosszabb”(nhny napos) kszenlt csapatok kategriiba soroltk. Biztostottk a harckszltsgi tervek naprakszsgt s a csapatok begyakoroltatst. Ez a rendszer kisebb mdostsokkal gyakorlatilag egy vtizedig volt rvnyben, s megfelelt az Egyestett Fegyveres Erk fparancsnoka ltal 1963-ban kiadott harckszltsgi direktvnak.
A 60-as vek elejn kezdtk meg a mozgstsi rendszer fejlesztst is. 1961-ben elksztettk az orszg mozgstsra vonatkoz terveket. Ugyancsak 1961-ben dolgoztk ki a Honvdelmi Minisztrium s a Magyar Nphadsereg hbors vezetsnek elveit, rendszablyait. Ezzel egytt fellvizsgltk s korszerstettk a mozgstsi, hbors nyilvntartsi s kiegsztsi rendszert. 1963-ban az 5. HDS harcol, kiszolgl s hadtp csapatai „M” kszenlti ideje „M¾1”—„M¾3”-ig terjedtek. sszessgben az 5. HDS „M¾3 24,00”-ra teljesen befejezte a mozgstst. A HM kzvetlen csapatok s intzetek a mozgstst (a tartalk gpkocsiz lvszhadosztly s a honi lgvdelmi tzrsg kikpz kzpont kivtelvel) „M¾6 24,00”-ra fejezik be. A honi lgvdelem alakulatainak tbbsge lland harckszltsgek voltak, egyes kiszolgl alakulatainak a mozgstst „M¾3”-ra kellett befejezni. Ugyancsak ekkor rendeltk el, hogy a Szvetsges Fegyveres Erk biztostsra (utlagos megtrtssel) a Magyar Npkztrsasg tartalkbl kszleteket hoztak ltre (gpkocsi benzin¾4 ezer tonna; diesel zemanyag¾2 ezer tonna; repl zemanyag¾1 ezer tonna).
Miutn 1964. jliustl a bkeltszm nvekedst megtiltottk, a ksbbiekben mg fokozottabb mreteket lttt az n. keretests. Ez a szervezsi forma azon tl, hogy htrnyosan hatott a harckszltsgi kvetelmnyek teljestsre, a technikai eszkzk kiszolglsra, a szemlyi llomny letkrlmnyeire, megnvelte a mozgstssal kapcsolatos teendket is. Ugyanis megkezddtt a bkben „nem l” katonai szervezetek mozgstst elkszt trzsek, majd az 1960-as vek msodik felben a kzpirnyt trzsek ltrehozsa.
Az 1964-es „PANNNIA” gyakorlat alapveten feltrta a mozgstsi rendszer s ezen bell a mozgsts tiszti biztostsnak hinyossgait. A feltrt hinyossgok alapjn meghatroztk a hivatsos s tartalkos tisztek, tisztjelltek „M” biztostsnak elveit s mdszereit. Intzkedtek, hogy „M” esetn jonnan megalaktsra kerl alakulatok is megfelel szm s kpzettsg, helyi ismeretekkel rendelkez hivatsos tiszti keretet kapjanak. 1965-re jelents elrelps trtnt a mozgstsi (s a harckszltsgi) rendszer kvetelmnyeinek biztostsa tern. Nvekedett a feladatok begyakorlottsga s cskkent az alakulatok harckszltsgbe helyezsnek idtartama. Pldul egy gpkocsiz lvsz-ezred 2,5-3 rn bell kpes volt az sszes technikjval, felszerelsvel elvonulni tartzkodsi krletbl s a harctevkenysget megkezdeni. Teht javult a csapatok „M”-kszsge, cskkentek a mozgstsi idk. Ekkor kezddtt meg a tartalkosok hadiruhzattal trtn elltsa, amit otthon tartottak s mozgsts esetn mr „beltzve” rkezhettek a kijellt helyre. Az „M” kszsg nvekedshez hozzjrult mg, hogy az alakulatokat tlnyom tbbsgkben kpzett tartalkosokbl tudtk feltlteni. Nvekedett az „M” anyagi biztostottsg foka is. 1967-ben a miniszter direktvban hatrozta meg a mozgstssal sszefgg feladatokat a rakta-atomfegyverekkel vratlanul mrt ellensges csapsok esetn. A direktva, esetleges hbor kezdetei idszakban elszenvedett vesztesgek ptlsra, decentralizlta a ltrehozand tartalkkpzst.
lesnek mondhat helyzet is akadt. Tipikus hideghbors reagls: az USA fegyveres erinek 1966. prilis21-n tartott harckszltsgi gyakorlatra vlaszknt (a VSZ-el sszehangolva) az MN-ben is kszltsget rendeltek el. Az ekkor szerzett tapasztalatok alapjn 1966. jnius 1-jvel a Vezrkar letbe lptette a „Vzvlaszt” fednev bortkot, mellyel a csapatokat fokozatosan s rejtve a „fokozott harckszltsg” llapotba helyezhettk.
Gyakorlatok
A megszabott kikpzsi, kpzsi feladatok vgrehajtsval egy idben biztostani kellett azok vgrehajtsnak, a megszerzett tapasztalatoknak folyamatos felmrst, elemzst. Ezt a klnbz sznt gyakorlatok sorn biztostottk. Ezek a gyakorlatok alkalmat adtak arra is, hogy felmrjk a npgazdasgtl ignybe vett gpjrmvek s egyb anyagok hadihasznlhatsgt, intzkedjenek a felmerl hibk kikszblsre. Gyakoriv vltak a VSZ Egyestett Fegyveres Erk kzs katonai rendezvnyei. A harcszati gyakorlatok szma igen magas volt. A 60-as vek vgtl az MN nll s a szvetsgesekkel kzs gyakorlatai meghatrozott rendszerben zajlottak le. A szrazfldi csapatoknl a zszlaljak nyolchavonta, az ezredek ltalban vente, az lland kszenlt hadosztlyok tvente ktszer, a hosszabb kszenlt hadosztlyok tvente egyszer hajtottak vgre harcszati gyakorlatokat. A honi lgvdelmi csapatok „ZENIT” elnevezs alatt ktvenknt gyakoroltk az egysges lgvdelmi rendszeren belli feladataikat. „GRNIT” fednev gyakorlaton a lgvdelmi harctevkenysgek elksztst s megvvst gyakoroltk bonyolult elektronikai zavars krlmnyei kztt. A szvetsges csapatokkal vgrehajtott kzs gyakorlatokon tl a korbbinl nagyobb figyelmet kaptak a Magyarorszg terletn llomsoz szovjet Dli Hadseregcsoporttal kzsen vgrehajtott hadosztly- s seregtest gyakorlatok is. Voltak termszetesen kisebb volumen gyakorlatok is, melyeket inkbb a mozgsts „ellenrzsre” rendelt el a katonai vezets. (gy az vek sorn a tartalkosok ignybevtele folyamatosan emelkedett.) Az eredmnyek mellett nhny ismtld hinyossg akadlyozta az eredmnyesebb munkt.
A harckszltsgi feladatokra val felkszls mrst szolglta s kiemelt figyelmet kapott a VSZ keretben vgrehajtott, de mg nem tl sikeres „DUNA” hadmveleti-harcszati gyakorlat 1962-ben, magyar, csehszlovk s bolgr egysgek rszvtelvel. (Az els VSZ kzs hadgyakorlat Magyarorszgon 1961-ben zajlott le „VIHAR” fednven s ugyanezen v mjusban mg HM karhatalmi gyakorlatot is tartottak. A seregtest s a magasabb-egysgparancsnokok s trzsek vezetsi kszsgt szolgl gyakorlatot 1963-ban megismteltk. Termszetesen voltak „kisebb” mret gyakorlatok is, melyek elksztst, felkszlst jelentettek a nagyobb megmozdulsokra.
A Szovjetuni llami Ltern 1967. augusztus7—15. kztt az 5. hadmveleti-harcszati raktadandr egy osztlya s a 147. mozg rakta-technikai bzis les raktk elksztsvel, indtsval egybekttt harcszati gyakorlatot tartott („kivl” eredmnnyel). A honi lgvdelem magasabb egysgei trzsei s alrendelt csapatai teljes llomnnyal, az 5. HDS lgvdelmi trzse s rditechnikai zszlalja, valamint a lgvdelmi egysgek s alegysgek trzsei vettek rszt az egyltaln nem „kisebb” mret „VRTES” (lgvdelmi) gyakorlaton 1967. szeptember25-26-n.
A Szovjetuni terletn, 1969 nyarn „RASZVET” fednvvel tartottak gyakorlatot, amelyen magyar, bolgr, romn s szovjet egysgek, magasabb-egysgek s trzseik vettek rszt. A gyakorlat Magyarorszg terletn folytatdott jnius2¾7 kztt a Dli Hadseregcsoport s ht alrendelt hadosztlyunk bevonsval. Nemzeti keretben—prilisban—mr folyt egy 5 napos hadseregszint harcszati gyakorlat az Magyar Nphadseregnl. A VSZ gyakorlatot kveten szeptemberben „VRTES” fednven a 11. harckocsi hadosztly s az 5. hadsereg kzvetlen egysgek gyakoroltk a „hadosztlytmadsban” feladatot.
A harcszati gyakorlatok szma igen magas volt. Az 1970-es vek sem mltak el jelentsebbnek mondhat csapatgyakorlat nlkl. Ezek felsorolstl eltekintnk. A harcszati gyakorlatok kzl a legjelentsebbeknek a VSZ kzs hadgyakorlatai szmtottak. Kiemelt jelentsggel brtak a seregtest harcszati magasabb-egysgparancsnokok s trzsek vezetsi kpessgt felmr gyakorlatok. E gyakorlatok mindenek-eltt az egyttmkds begyakorlst szolgltk—klnbz nemzeti hadseregek kztt. A szvetsges csapatokkal vgrehajtott kzs gyakorlatokon tl a korbbinl nagyobb figyelmet kaptak ettl kezdve a Magyarorszg terletn llomsoz szovjet Dli Hadseregcsoporttal kzsen vgrehajtott hadosztly- s seregtest gyakorlatok is. A Szovjetuni terletn a „SZTRELBA” elnevezs, leslvszettel egybekttt gyakorlatokra 1973—82 kztt ktvente kerlt sor.
A fegyvernemek kztti egyttmkds s az j harci technikai eszkzk alkalmazsnak gyakorlsa a 70-es vekben kerlt eltrbe. A nemzeti keretek kztt vgrehajtott gyakorlatokon is az j harci technikai eszkzk alkalmazsnak, a replcsapatokkal val egyttmkds elvi s gyakorlati krdsei merltek fel. Az vek sorn a tartalkosok ignybevtele folyamatosan emelkedett. Ennek keretben 1969 sorn kzel 900 f tartalkos mozgstsra kerlt sor 5¾15 napos idtartamra. 1978-ban mr minden korbbinl nagyobb ltszm tartalkos¾23 572 f¾vett rszt 2—20 napos mozgstsi gyakorlaton.
Polgri vdelmi gyakorlatokat is rendeztek. Az 1965-ben a Polgri Vdelem Orszgos Parancsnoksga (PVOP) s az MN Vegyvdelmi Fnksg kzs szervezsben Borsod-Abaj-Zempln megye terletn 5 napig tart atomcsaps elhrtsi gyakorlatot tartottak. Mr 1969 jniusban a Hajdsgban ¾ felttelezett vegyitmadst szimullva ¾ 8000 ember kiteleptst gyakoroltk. Az talaktott polgri vdelem jegyben Czinege Lajos honvdelmi miniszter a PV Orszgos parancsnokaknt 1970-ben adott ki utastst a lakossg polgri vdelmi felksztsrl, 14-65 ves frfiak s 14-60 ves nk ktelez kikpzsrl volt sz. Nhny zem kivtelvel nem kerlt sor tnyleges kikpzsre, de azrt mgis viszonylag jl mkdtt a rendszer. Sorkerlt lelmiszerek, termnyek szennyezdstl trtn mentestsnek, csomagolsnak, trolsnak bemutatsra, a „hbors” kztkeztets megszervezst mutattk be Fzesabony, Miskolc trsgben.
A mozgstsi gyakorlatok ltalban sikeresek voltak, de elfordultak negatv „jelensgek” is. Ebbe a sorba tartozott 1967. augusztus 21-n egy lgvdelmi raktaezred (munkaid alatti!) mozgstsa is (Budapestet, Komrom-, Pest-, Bcs-Kiskun megyket rintette), melynek sorn a kiegszt parancsnoksg tisztjei ksedelmeskedtek, egyes vllalatok (pl. Posta Kzponti Jrmtelep, Gpipari Autfuvarozsi Vllalat) vezeti vonakodtak a tartalkosokat, gpjrmveket tadni
Fegyelmi helyzet
A fegyelmet, a hadrafoghatsgot, egyltaln a harckszltsget az elljr ellenrz bizottsgok 1961-ben ellenriztk, s igen rossz tapasztalatokat szereztek. Mr az 1960. augusztus1-jei Katonai Tancs lsn a Politikai Csoportfnksg is jelentette: „A tisztek fegyelme, pldamutatsa nem javult kielgten, st egyes terleteken romlott.” gy aztn nem meglep, hogy az ez vben leszerelt 247 fbl 164 ft fegyelmi ton tvoltottak el a hadseregbl. A fegyelem csak nem szilrdult meg. 1963-ban 38 ngyilkossg trtnt, de 1964. mrcius vgig mr 20 ngyilkossgot regisztrltak. A szksek szma is igen magas volt. Az MN tagjai ltal elkvetett morlis jelleg bntettnek minstett (vdemelsig eljutott) esetek szma 1964-ben 464 volt. Ez az egybknt sem alacsony szm nvekedett 1965-re 609-re. Az esetek nagyobbrszt „trsadalmi tulajdon elleni szndkos bntett (lops, sikkaszts stb.)” volt. Mg ugyanebbe a kategriba tartozott a „szemlyi tulajdon elleni bntett”, de a „testi srts” s a „nemi erszak”, valamint a 7, illetve 8 „emberls” mr igen slyos bntettet jelentett. A „szks” 14, illetve 17 szma csak nmi nvekedst mutat, de a „klfldre szks” 9-rl 23-ra val emelkedse mr kiugrnak mondhat. A 70-es vek adatai hasonl kpet mutatnak. A fegyelmi helyzet nem javult, br jelentsen nem is romlott.
| |