|
4./III. A Magyar Nphadsereg 1957-1989
2007.01.16. 16:28
Ebben a rszben a szervezeti, technikai vltozst s a szemlyi llomny helyzett igyeksznk szemlltetni. III. rsz.
Konszolidci s minsgi fejleszts
Szervezeti talakts
A Magyar Nphadsereg minsgi s mennyisgi fejlesztsnek beindtsakor az Elnki Tancs 1960. mjus17-ei hatllyal Czinege Lajost¾a Szolnok Megyei Prtbizottsg els titkrt (tartalkos alezredest)¾honvdelmi miniszterr s egyttal altbornaggy nevezte ki. Az 1959—61-es vekben feszltebb vlt a nemzetkzi helyzet s az ezzel jr hadseregfejleszts, prosulva a haditechnikai reformmal, j vezetsi struktrt is kvnt. 1961. szeptember23-val a Kikpzsi Csoportfnksget, Tzr, Mszaki, Vegyvdelmi Parancsnoksgot, valamint a Csapatlgvdelmi Fnksget megszntettk s helyettk Kikpzsi Fcsoportfnksget azon bell Tzr, Mszaki, Vegyvdelmi, Csapatlgvdelmi Csoportfnksgeket lltottak fel. „A Magyar Nphadsereg anyagi-technikai szolglata munkjnak megjavtsa s jobb sszehangolsa, a centralizlt anyaggazdlkods megvalstsa rdekben” ltrehoztk a Magyar Nphadsereg Anyagi-technikai Fcsoportfnksget, melynek alrendeltsgbe kerlt a VK Anyagtervezsi s Technikai Csoportfnksg, a Pnclos s Gpjrm Technikai Csoportfnksg, a Fegyverzeti Csoportfnksg s a Haditechnikai Intzet. Ezzel egytt az 1961. szeptember22-ei 35. sz. tiszti parancs alapjn a Politikai Csoportfnksget s a Szemlygyi Csoportfnksget Fcsoportfnksgg szerveztk t. 1963-ban megszntettk az Anyagi s Technikai Fcsoportfnksget, szervezetbl az Anyagtervezsi Csoportfnksg visszakerlt a vezrkar szervezetbe, a Fegyverzeti, valamint a Pnclos s Gpjrm Technikai Csoportfnksgek nll szolglati g fnksgg vltak. A fegyvernemi fnksgek is kivlva a Kikpzsi Fcsoportfnksgbl, anyagi osztlyaikkal egyeslve, nllv vltak s a honvdelmi miniszter alrendeltsgbe kerltek
A „DUNA—62” gyakorlat alkalmval komoly szervezsi hinyossgok kerltek felsznre. Kiderlt, hogy a mozgstssal sszefgg hbors tervezetek kimunklatlanok, a mozgstottak beosztsa, vezetsk szmos hinyossgot mutatott. Pl. a mozgstott tartalkosok alig 30%-a rendelkezett csak megfelel fegyvernemi szakkpzettsggel. Felsznre kerlt az is, hogy a tartalkos tisztkpzse nem megfelel. Az Elnki Tancs 2. sz. trvnyerej rendelete a hadkteles kor als hatrt 20 vrl 18 vre mdostotta. gy lehetv vlt valamennyi, felsfok oktatsi intzmnybe felvett sorktelest behvni tanulmnyaik megkezdse eltt egy ves szolglatra, majd az oklevl, diploma megszerzse utn kellett „leszolglni” a msodik vet, amikor is tartalkos tiszti tanfolyamon vettek rszt. Ez a kormnyrendelet szablyozta a polgri vdelmi ktelezettsget 14. letvtl 65 ves korhatrig. A minisztriumban mr 1964-ben folyamatosan vgeztk a HM hadiszervezetnek kialaktst, hbors Szervi Hatrozvnyok kidolgozst.
A fejlesztsi feladatok megoldsa megkvetelte a hadszati s a hadmveleti katonai vezets szintjnek elklntst is. A hadmveleti rendeltets szrazfldi hadsereg parancsnoksg ltrehozsa mr a forradalom eltt felmerlt, de eddig erre nem kerlhetett sor. A miniszter 1961. augusztus3-n kiadott 0021. szm parancsban a slyosbod nemzetkzi helyzetre hivatkozva indokolta a vltoztatsok szksgessgt. E szerint „mr bkben rendelkezni kell vezetsre kpes hadmveleti trzzsel, mely szervezi s vezeti az alrendelt magasabb-egysgek harct, irnytja a harci s politikai kikpzseiket”. Ennek alapjn 1961. augusztus8-val fellltottk az 5. sszfegyvernemi Hadsereg Parancsnoksgot (1963-tl Szkesfehrvr szkhellyel. Kln intzkedsben szablyoztk az alrendelt csapatokat. E hadsereg-parancsnoksg alrendeltsgbe kerlt a mr meglv ngy, gpkocsizv tszervezett lvszhadosztly s a rtsgi 31. nll harckocsiezred (melyet hadosztlly kvntak talaktani). Harci riad elrendelse esetn az MN elvonul csapatai 1961. szeptember1-jvel szintn az 5. HDS parancsnoknak alrendeltsgbe kerltek. Elrendeltk a 11. harckocsi hadosztly, a 15. gpkocsiz lvszhadosztly fellltst. Termszetesen a szrazfldi seregtest parancsnoka is a honvdelmi miniszter kzvetlen parancsnoksga al tartozott. A hadseregfejleszts f irnya, melyet az MSZMP VII. kongresszusa hatrozott meg, a minsgi fejleszts volt. Az 1960. vi szi szervezsi vltozsok keretben a gpkocsiz lvszhadosztly tzrezred 76 mm-es lveg tzrosztly (t.o.)-t 85 mm t.o.- szerveztk t. (Teht az ezred egy 85 mm-es s kt 122 mm-es tarackos osztlybl llt.) A lvsz ezredeknl a lszerszllts biztostsa rdekben a tehergpkocsik szmt 10¾10-el megemeltk. (Az (al)egysg szinteken is folyt az tszervezs. A lvszezredek gppusks szzadait szervezetileg megszntettk s helyette a szzadok gppusks szakaszait 3 rajosrl (3 gppuska) 4 rajosra (4 gppuska) szerveztk t.). Megkezdtk a mlysgi feldert¾lgi deszant¾szzadok, illetve zszlalj fellltst.
1961—1965-ben elsrend feladatknt jelentkezett a honi lgvdelem fejlesztse. Az OLP csapatait korszer lgvdelmi rakta-komplexumokkal lttk el, a vadszreplk szmt ktszeresre, a loktorokt hromszorosra nveltk. A honi lgvdelem 1965-ben megkezdte a flautomata vezetsi eszkzk alkalmazsra val felkszlst. A msodik tves tervben a hadseregfejleszts f tartalmt teht a honi lgvdelem minsgi s mennyisgi fejlesztse kpezte. Az Orszgos Lgvdelmi Parancsnoksg (OLP) tszervezsre is sor kerlt. Fellltottk az 1. honi lgvdelmi hadosztlyt tovbb „a repl mszaki llomny magasabb sznvonal kpzse rdekben a repl mszaki tiszti iskola” is megalakult. A Lgiernl mindhrom repl ezredet szintn tszerveztk. Az OLP csapatainak kikpzse sorn szmottev elrelps trtnt a kismagassgban, valamint a sztratoszfrban tevkenyked lgi clok elleni harc begyakorlsban. A kismagassg clok feldertsben a megbzhatsg 1965-ben 70-80%-os lett, szemben az 1964. vi 40-50%-kal. A replezredek 1968-ban is az OLP alrendeltsgbe tartoztak. Az 1. honi lgvdelmi hadosztly (Veszprm) keretben a ppai 47., valamint a taszri 31. honi vadszrepl ezredek mkdtek. A miskolci 2. honi lgvdelmi hadosztly keretben pedig a kecskemti repltrre telepl az 59. honi vadszrepl ezred s a 86. nll vegyes replosztly. A 31. s az 59. honi vadszrepl ezredek 4. szzadai MIG¾15 BISZ gpekkel felszerelt feldertszzadok voltak. A lgvdelem rendszerben lv ezredeken kvl az OLP mg a szolnoki Killin Gyrgy Repl Mszaki Fiskola kikpz ezredvel is szmolhatott. Az MN-ben a replezredek a lgvdelem¾mint hadernem¾keretben mkdtek. (Harci gptpusok: MIG¾15 BISZ s UTI; MIG¾17 PF; MIG¾19 PM-SZM; MIG¾21 F¾13; MIG¾21 PF s UTI.)
A honi lgvdelmi csapatoknak fel kellett kszlnik arra, hogy 1961. december31-tl lland harckszltsget tartva, egyttmkdsben Csehszlovkia, Szovjetuni Krpt-Ukrajnai Lgvdelmi Krzete s Romnia, valamint a Dli HDSCS lgvdelmi erivel biztostsk az orszg lgternek vdelmt. (A felkszls idszakban¾1961. december31-ig¾a magyar lgtr biztostst a Dli HDSCS vadszlgiereje vgezte.) Ennek sorn a lveges lgvdelmi tzregysgek egy rszt az akkor korszer lgvdelmi raktakomplexumok vltottk fel (DVINA tpus lgvdelmi raktk). Fokozatosan kiplt az orszg legfontosabb krzeteit vd zonlis lgvdelmi rakta-tzrendszer. Megalakult a veszprmi 1. s a miskolci 2. honi lgvdelmi hadosztly, alrendeltsgkben lgvdelmi rakta harci osztlyokkal. Ezzel egyidejleg szksgszeren sor kerlt a feldert s irnyt feladatokat ellt rditechnikai csapatok jelents mennyisgi s minsgi fejlesztsre is. 1961-ben a hrom raktarendszer parancsnoksg mellett 14 harci s 3 technikai osztlyt lltottak fel.
A szrazfldi csapatok fejlesztsnek teme s arnya a 60-as vekben elmaradt ugyan a honi lgvdelemtl, de ezen a terleten is jelents fejlds ment vgbe. A katonai fels vezets az 1962. utni vekben gy hatrozott, hogy a szrazfldi erk korszerstsre kell a f figyelmet fordtani. A 1963-ban jvhagyott terv a hadmveleti s harcszati rakts szervezetek fellltsval, a harckocsi hadosztly megszervezsnek befejezsvel s a csapatfeldert szervek megerstsvel szmolt, amit a msodik tves terv (1961¾1965) idszakban vgre is hajtottak. A szrazfldi erknl a tovbbiakban elssorban vezetsi s szervezsi vltoztatsokra kerlt sor.
A VSZ tagsg termszetesen azt jelentette (mint ezt az 1962. augusztus22-ei szovjet-magyar „protokoll” (jegyzknyv) is csak megerstette, pontostotta), hogy az Egyestett Fegyveres Erk llomnyba kellett kijellni¾bkben¾a szrazfldi csapatok hadmveleti magasabb-egysgeit s egysgeit, amelyek lland harckszltsgben vannak s rvid id alatt mozgsthatk (3 nap), valamint a honi lgvdelem erit, eszkzeit. Az 1962. augusztus22-ei jegyzknyvben rgztettk, hogy a magyar fegyveres erk korszer fegyverzettel, haditechnikval s anyagi-technikai eszkzkkel val elltst mind a hadsereg gpestst, mind a mozgstsi tartalkok ltrehozst illeten, a szksglet kimutatsnak megfelelen kellett megvalstani 1965-re, illetve 1970-ig, megfelel mennyisgben. (Az anyagi biztostsi terveket a hbors llomnytblnak megfelelen magyar katonai vezetsnek 1962. november15-ig kellett pontostani mind a nomenklatra, mind a mennyisg tekintetben.) 1963-ban ennek megfelelen nveltk a fldi rakta egysgek szmt, tovbb folytattk a harckocsi s feldert egysgek, alegysgek szervezeti, illetve technikai megerstst.
Az tfegyverzs jegyben 1963-ban folytattk a 10. raktadandr („5. nll harckocsiezred”) fellltst (Tapolcn). A Hadsereg-parancsnoksg kiszolgl s egyb alakulatokkal Szkesfehrvrra, a 8. gpkocsiz lvszhadosztly a Dunntlra teleplt t, mikzben¾a 9. gpkocsiz lvszhadosztllyal s a 11. harckocsi hadosztllyal egytt¾hadrendi elemeit teljes szervezetre egsztettk ki. A hadosztly feldert zszlaljakat megerstettk s szervezetkbe pnclos jrmveket lltottak be. Az lland harckszltsg hadosztlyok feltltsvel egyidejleg a 7. gpkocsiz lvszhadosztly llomnyt cskkentettk s mozgstsi, kszenlti idejt „azonnalirl” M¾1 napra vltoztattk meg. Ennek keretben tovbb folytattk a 4. gl. ho. keretestst, illetve a 15. gpkocsiz lvszhadosztly M. idejt M¾5-rl M¾3-ra mdostottk (a mozgsts elsegtse rdekben llomnyban nhny cskkentett llomny elkszt trzset hoztak ltre). A fejleszts eredmnyeknt a kzepes harckocsik s a korszer lgvdelmi lvegek szma ngyszeresre nvekedett. Az tfegyverzs kvetkeztben a szrazfldi csapatok tzereje 7-8 szorosra, tereje a harckocsik szmnak nvekedsvel 4-szeresre, az 1 fre es munkaenergia (ler) hromszorosra nvekedett.
1962-ben a Honvdelmi Minisztrium s az MN feladatrendszere j elemmel bvlt. Az Elnki Tancs rendeletre a Lgoltalmi Orszgos Trzsparancsnoksg s szervei, a Honvdelmi Minisztrium felgyelete al kerltek. Az ekkor mr lnyegben elavult s a hadsereg feladataival alig sszeegyeztethet szervezetet polgri vdelmi szervezett alaktottk t, melynek f feladata az esetleges tmegpusztt csapsok kvetkezmnyeinek felszmolsa, a termszeti s ipari katasztrfk elleni hatkony vdelem lett. A feladatok kzvetlen irnytsra megalakult a Polgri Vdelem Orszgos Parancsnoksga trzsfnkkel az ln, de sajtos tevkenysgk miatt ers polgri vezets is rvnyeslt. Egyrszt a polgri vdelem terleti katonai irnyt szerveit s alakulatait besoroltk a Nphadsereg szervezetbe, msrszt a vrosi, jrsi, megyei lgoltalmi parancsnoki tisztsget az illetkes tancselnkk lttk el a melljk rendelt katonk kzremkdsvel. (Ezek bkellomnya 530 tiszt, 50 tiszthelyettes, 677 honvd volt; mozgstott llomnyuk 34 536 katona s polgri alkalmazott.)
A nemzetkzi letben 1964-re bekvetkezett enyhls a hadsereg szervezeti s vezetsi rendszerben egy jabb elem megjelenst vonta maga utn jliusban olyan hatrozatot szletett, hogy az orszg gazdasgi teljest kpessgvel sszhangban a tovbbi talakts nem jrhat egytt a bkeltszm nvelsvel. A hatvanas vek msodik felben folytatdott a hadsereg szervezetnek s vezetsnek korszerstse. A vezets struktrjnak tovbbi mdostst jelentette, amikor 1966-ban fellltottk a (cegldi) 3. hadtest-parancsnoksgot s a 4. s l5. gpkocsiz lvszhadosztly alrendeltsgbe utaltk. Ugyancsak ebben az idszakban kiptettk hbor esetre az orszg vezetshez elengedhetetlenl szksges kzponti, megyei s vrosi vezetsi pontok egy rszt.
A kvetkez vtizedben a kt hadernem hadrendjben nem trtnt lnyeges vltozs. A magasabb-egysgek s egysgek bels szervezetben viszont kisebb talaktsok kvetkeztek be. Ltre kellett hozni az j technika fogadsra s alkalmazsra szksges alegysgeket s egysgeket. Ezek szma esetenknt jelents volt, ami jabb s jabb ltszmignyeket vetett fel, ezrt tovbb folytatdott a keretests. A kormnytl kapott kisebb mrtk ltszmnvelsi lehetsg s a bels tcsoportosts sem tudta az ellentmondsokat cskkenteni. Fokozatosan kezdett kialakulni az a felismers, hogy a felhalmozdott feszltsget csak egy tfog szervezeti reform oldhatja meg. Azonban nem voltak adottak a felttelek, szervezeti reform vgrehajtst ezrt az 1980-as vekre halasztottk. Miutn az 1970-es vekre a hader szksges szervezeti keretei kialakultak. Tovbbi mennyisgi nvelsre nem kerlt sor, az talakts tekintetben teht az intenzv jelleg kerlt eltrbe.
A Honvdelmi Minisztrium 1972—1973-as talaktsa azt a clt szolglta, hogy a korszer vezetsi eszkzk alkalmazsval a HM hatkonyabban tudja vezetni a technikailag jl felszerelt csapatokat s levlaszthassk a HM-rl azokat a tennivalkat, amelyek alacsonyabb szinten, illetve a HM-en kvl is megoldhatk. Megsznt az Ellenrzsi Fosztly. Az ugyancsak megszntetett Kikpzsi Csoportfnksg jogutdaknt kikpzsi ffelgyeli, valamint lgvdelmi s repl felgyeli beosztst ltestettek. A Vezrkarnl a Szervezsi s Mozgstsi Csoportfnksget kettvlasztottk, s ezek nll csoportfnksgekknt mkdtek tovbb. 1976-ban a hadtpszervezetbl kivlva alakult meg a Beruhzsi s Fenntartsi Fnksg. Vltozst jelentett a Trkpsz Szolglatfnksg, illetve 1975-ben a Rdielektronikai Fnksg megalaktsa a korbbi Hrad csoportfnksg helyett.
Az irnytsi struktra talaktst jelentette, hogy 1972. janur1-jn a htorszgvdelem egysges rendszernek irnytsra megalakult a Htorszgvdelmi Parancsnoksg. Ezen egysges rendszerben a Honvdelmi s a Belgyminisztrium, a Munksrsg Orszgos Parancsnoksga, valamint a Polgri Vdelem szorosan sszehangolva tevkenykedett. gy viszont sszekeveredett a honvdelem, a katasztrfa-elhrts s a bels rend biztostsa. A korbbi megyei kiegszt parancsnoksgokat megyei hadkiegsztsi s terletvdelmi parancsnoksgokk szerveztk t 1975-ben, s a tovbbiakban ellttk a terletvdelemmel sszefgg feladatokat is. A kibvlt feladatkr parancsnoksgok szerveztk a fegyveres erk s testletek kiegsztsvel, mozgstsval a npgazdasg szolgltatsainak ktelezettsgeivel sszefgg honvdelmi igazgatsi, valamint terletvdelmi feladatokat. Lnyeges vltozst jelentett tovbb, hogy 1973 janurjban megsznt az eddig szinte minisztriumi feladatokat ellt Orszgos Lgvdelmi Parancsnoksg, s megalakult az 1. Honi Lgvdelmi Hadsereg-parancsnoksg.
Az elkerlhetetlen technikai korszerstst termszetesen szervezeti vltozsnak is ksrnie kellett. De nem csak a legfels vezet szerveknl. Pldul kiemelked jelentsg volt a szrazfldi csapatok harct kzvetlenl tmogat csapatrepl fegyvernem fellltsa. Tkletesedtek a magasabb-egysgek s egysgek bels szervezetei is. A csapatrepl erk vezetsre ltrehoztk a Csapatrepl Parancsnoksgot s a Lgvdelmi s Repl Hadmveleti gyeletesi Szolglatot.
1975-ben a Magyar Nphadsereg fbb szervezeti elemei az albbiak voltak: 1. Honvdelmi Minisztrium. 2. 5. sszfegyvernemi hadsereg (hrom gpestett lvszhadosztly; egy harckocsi hadosztly s a kzvetlenek). 3. A 3. sszfegyvernemi hadtest (kt gpestett lvszhadosztly s a kzvetlenek). 4. Az 1. honi lgvdelmi hadsereg. 5. A csapatreplk (szllt helikopterezred; feldert replezred; harci helikopterezred; szllt replszzad; biztost-kiszolgl zszlalj). 6. A htorszgvdelmi erk. 7. A HM kzvetlenek. 8. A hadtp-, pnzgyi- s igazsggyi szervek.
Szemlyi llomny
Az 1960—70 kztti idszakot egszben az extenzvfejleszts jellemezte, de politikai vezets 1964. jliusi dntse kvetkeztben ez nem jrhatott ltszmnvekedssel. Ez azonban ellentmondsosan alakult, mert a fejleszts bizonyos terleteken mgis egytt jrt jelents ltszmnvelssel is. Ennek legalapvetbb oka az volt, hogy az j fegyverrendszerek hadrendbe lltsa, azok mkdtetse, karbantartsa s alkalmazsa ltszmignyesnek bizonyult. Ugyancsak magas ltszmignyt kvetelt az is, hogy a rgi s az j technikt egyidejleg, prhuzamosan kellett rendszerben tartani. A politikai s katonai vezets eleve az 1959-es ltszm mintegy negyedvel, trtn nvelsvel szmolt. A technikai fejleszts ltal ignyelt ltszmnvels gyakorlatilag 1964-ig lnyegben akadlytalanul meg is valsult. A Magyar Nphadsereg 109 770 fs hadillomnya 1960. mjus1-jei helyzet alapjn 19 043 tisztbl, 8 984 tiszthelyettesbl, 22 188 tisztesbl s 59 555 honvdbl llt. A tovbbi ltszmemelkeds azonban mr tlhaladta volna a npgazdasg teherbr kpessgt. Ezrt szletett 1964. jliusi hatrozatot, ltszmnvekeds korltozsrl. Ettl kezdve az tszervezs fokozd ltszmgondokkal kszkdtt. Enyhtette, de nem oldotta meg ezeket, a gondokat a hadseregen belli tcsoportosts—pldul a kevsb fontos szervezetek keretestse. Ez a ksbbiekben jelents feszltsgek forrsv vlt. A minsgi fejleszts sorn (1967-re) kialakult a MN nagysgrendje: 15 541 tiszt (ebbl 39 vezrrnagy, 2 altbornagy, 1 vezrezredes), 7 670 hivatsos s tovbbszolgl tiszthelyettes, tisztes, 11 248 sorllomny tisztes, 48 473 honvd (az ptdandrok hadern kvli ltszmba sorolva). A 82 832 katona mellett mg 15 637 polgri alkalmazott is tartozott a Magyar Nphadsereghez. (A forrs 100 fvel hibs!!) Az 1962. augusztus22-n ltrejtt megllapods az EFEF-el a magyar hadsereg sszltszmt 1965-ig bkben 85 500 fben (hbor idejre 250 000 fben), 1970-ig 92¾95 000 fben (hbor idejre 300¾350 000 fben) hatrozta meg. (A hatrr csapatok, bels karhatalmi csapatok s az orszgos lgoltalom csapatai a Magyar Nphadsereg csapatainak sszltszmba nem tartoztak.)
A minsgi fejlesztst gyors temben indtottk be s gy nem volt lehetsg arra, hogy a korszer technikai eszkzk rendszerestse eltt kpezzk ki a szksges llomnyt. Ezrt ezt az j technikai eszkzk rendszerbe helyezsvel egy idben, tmeges tkpzsek, rvidtett tanfolyamok tjn kellett megoldani. 1961—1966 kztt a tisztek mintegy 10%-t kpeztk t a korbbitl eltr j szakkpzettsghez. A hadgy forradalma elrte az MN-t is, de bizonyos mennyisgi nvekedst vltozatlanul nem lehetett kiiktatni. (A 70-es vekben a 90 ezer ft valamivel meghalad hadsereget 50-60 tbornok irnytotta.). 1973-ban az MSZMP Politikai Bizottsg megvizsglta a kialakult helyzetet s szksgesnek tartotta a tiszti llomny mintegy 25%-os cskkentst, bels arnyainak¾letkor s rendfokozat¾megvltoztatst. Hasonl arnyban nvekedett a tiszthelyettesekkel s a kinevezett polgri alkalmazottakkal betlthet beosztsok szma. A tiszthelyettesekkel elssorban a technikai, javt-, kiszolgl szerveknl s a szakaszparancsnoki helyeket kvntk betlteni. Ennek megfelelen termszetesen emelni kellett a tiszthelyettes kpzs sznvonalt. Az ezt kvet erfesztsek eredmnyeit vizsglva utlag megllapthat, hogy ez a hatrozat csak rszben vltotta be a hozzfztt remnyeket, s tbb fontos elemt az 1980-as vek elejn korriglni kellett.
Anyagi-, technikai llapot
A Magyar Nphadsereg szervezeti, szemlyi s haditechnikai fejlesztse prhuzamosan trtnt. Mindenekeltt a hadsereg anyagi-technikai alapjainak megteremtse kerlt eltrbe. Ennek megfelelen az MN hagyomnyos fegyvernemeit is korszersteni kellett s j fegyvernemeket is kellett kialaktani. Jelents vltoztatsokra volt szksg a szakcsapatok s a klnbz kiszolgl feladatokat ellt csapatok terletn is. Megkezddtt a msodik vilghbors fegyverzet lecserlse s j fegyverfajtkat is rendszerbe lltottak. Els lpseknt „M” tartalkot ltestettek hbor idejre. (Fegyverzet s optikai anyag; lszer s robbananyag; zemanyag; lelmezs; ruhzatbl tbb hnapi kszlet halmoztak fel.) Nehzfegyverzetbl (replgpekbl, harckocsikbl) s gpkocsikbl nem terveztek „M” tartalkot. Ugyanakkor a szks anyagi lehetsgek nem tettk lehetv annyi j eszkz vsrlst, mint amennyire szksg lett volna. gy rthet, hogy ritkn kerlt sor a rgi technika kivonsra, a kezel, kiszolgl llomny felszabadtsra. A legtbbszr az j mellett a rgi technika is hadrendben maradt. Az arnyos fejleszts elvt sem lehetett tartani. A hadsereg minden elemt egyidejleg fejleszteni meghaladta az orszg teherbr kpessgt. A fejlesztsi forrsok koncentrcijra, a vgrehajts fontossgi sorrendjnek kijellsre volt szksg. Egymst rtk a klnbz takarkossgi intzkedsek. Jellemz s sokat mond, hogy az illetkes csoportfnksg az „legfbb import haditechnikai anyagokra” vonatkoz tervet kt vltozatban ksztette el: egy bvebb s egy takarkosabb vltozatban, aztn rendszerint az utbbi realizldott.
1959-tl indult a lgvdelmi csapatok minsgi fejlesztse. A 60-as vek elejn ltrehoztk az j fegyvernem, a lgvdelmi raktacsapatok szervezeteit. Ennek eredmnyeknt a lgvdelmi csapatok harci lehetsgei mintegy ngyszeresre nvekedtek 1964—65-re. 1959. jnius1-jn 62db-os vadszreplgp flotta 1961. janur1-jre 15db-al nvekedett. (Ehhez trsult mg 1db MI¾1 helikopter.) Mozgsts esetre tervbe vettk a polgri replgp-llomny ignybevtelt is (25 szllt-, 36 futr-, 19 terepmentest, 4 sebesltszllt replgp). Ugyanakkor az MN tvette a BM Kormnyrsgtl a legfelsbb llami s prtvezetk lgi szlltsnak feladatait, a kormnyrsg replrszlegt s tkli objektumt.
Az 1964/65-s vre vonatkoz tfegyverzsi tervet a szrazfldi csapatokra vonatkozan alapveten vgrehajtottk (a BTR—60 P pnclozott szlltjrm kivtelvel). De a hadsereg egsznek tfegyverzse, korszerstse 1965 vgre mg nem fejezdtt be. Ugyanakkor a szrazfldi csapatok minsgi fejlesztsre vonatkoz clkitzseket alapveten teljestettk 1965-re. Mr ebben az idben a fldi csapatokat—bizonyos mrtkig—ellttk raktaeszkzkkel. Ennek kvetkeztben a szrazfldi csapatok tzereje 7-8 szorosra nvekedett. A harckocsik tereje, szmnak nvekedsvel ngy s flszeresre nvekedett. Ez sszessgben nagyban nvelte a csapatok harcrtkt. A szrazfldi hadernem haditechnikai eszkzkkel val elltsa 1960-as vek els felben mind mennyisgi, mind minsgi terleten jelentsen javult. Rakta eszkzkn kvl korszer harckocsik, loktorok, hrad eszkzk, nukleris mszerek beszerzsvel folytattk tovbb a csapatok j haditechnikai eszkzkkel trtn tfegyverzst. A kt alapvet hadernemhez tartoz csapatok korszerstsben s fejlesztsben szksgszeren sorrendisg rvnyeslt. Ez tkrzdtt az anyagi-technikai elltottsgban is.
Az 1966—1970 kztti fejlesztsi idszak a harmadik npgazdasgi tves terv keretben ment vgbe. Ezekben, az vekben a hadernemek kzl a szrazfldi csapatok kaptak prioritst a fejlesztsben. Itt tovbb folytatdott a magasabb-egysgek elltsa harcszati raktkkal, a tzrsg sorozatvetket kapott. Nagy mennyisg llvnyos grntvet kerlt a pncltr alegysgek szervezetbe. Tovbbra is folytatdott a harckocsik mennyisgnek nvelse, minsgi sszettelk javtsa, korszerbb T—55A tpus harckocsik beszerzsvel. A technikai fejleszts kiemelked esemnye volt a lvszcsapatok elltsnak megkezdse—magyar gyrtmny—pnclozott szllt harcjrmvekkel. Ezzel kezddtt meg a lvszcsapatok—lnyegben a gyalogsg— mint fegyvernem talaktsa korszer gpestett lvszcsapatokk. Ezzel egy idben indult meg a csapatrepl erknl a szllt helikopterek rendszerbe lltsa.
A technikai korszersts a 70-es vekben valamilyen mrtkben teht a hadsereg valamennyi hadernemt, fegyvernemt, szakcsapatt rintette. Lnyegben befejezdtt a csapatok teljes feltltse korszer eszkzkkel. A technikailag elavult eszkzket csaknem teljesen kivontk, s az vtized elejn alkalmazott, ekkorra teljesen amortizldott, korszertlenn vlt technika 60%-t j, korszer tpusokkal vltottk fel. Megkezddtt a techniknak korszerbb s hatkonyabb eszkzkkel, a fegyverek, fegyverrendszerek j genercijval trtn felvltsnak lass folyamata.
A honi lgvdelmi csapatoknl a korbban kiptett s erklcsileg egyre inkbb elavul egynem raktkbl ll rendszert felvltottk egy tbb tpusbl ll, zavarvdettebb raktarendszerrel, melynek harci lehetsgei tbbszrsen meghaladtk a korbbi rendszert. A vadszrepl-csapatoknl is folyamatosan megtrtnt az elavul gpek korszerbbekkel val felvltsa. 1975-ben kivontk a 24 v ta rendszerben lv MIG—15 BISZ tpus gpeket. Jelents vltozson mentek keresztl a rditechnikai csapatok, elrelps trtnt a harci eszkzk s a honi lgvdelem egyes rendszereinek automatizlt vezetse tern.
A szrazfldi csapatok technikai fejlesztst olyan fbb llomsok jeleztk, mint a lvszcsapatok nagy tbbsgnek elltsa pnclozott szllt harcjrmvekkel. A formlis vltoztatst az is mutatta, hogy 1975. december 1-jtl gpkocsiz lvszcsapatok hadrendi megnevezse gpestett lvszre mdosult. Jelents vltozs volt a csapatoknl lv pncltr eszkzk felvltsa korszerbb tpusokkal, s azok mennyisgnek nvelse, a hadmveleti-harcszati s harcszati raktk jabb genercijnak rendszerbe lltsa. A lvszcsapatok megkaptk a 73 mm-es automatatlts lveggel s pncltr raktval elltott szovjet BMP szkpes pnclozott szllt harcjrmvet. gy nvelni tudtk egyttmkdsi kpessgket a harckocsi-csapatokkal. Erre szksg is volt, miutn jelents szmba rendszerbe lltottk az j genercit jelent T—72-es kzepes harckocsikat. A tzer nvelse rdekben 1975-ben lecserltk a gpkocsiz lvszezredek SMELL (2P26) pncltrit, s rendszerestettk a MALJUTKA njr pncltr raktkat, majd a 70-es vek vgn, illetve 1980-ban az AKACIA s GVOZGYIKA njr lveget s a FAGOT pncltr raktkat. Megtrtnt a szrazfldi csapatok elltsa hatkony lgvdelmi oltalmazst biztost csapatlgvdelmi raktkkal. A lgvdelmi fegyverek korszerstsre is sor kerlt az vtized kzeptl, a gpestett lvszezredeknl is lgvdelmi raktateget szerveztek SZTRELA—1 M njr lgvdelmi raktakomplexumokkal, st zszlaljakat SZTRELA—2 kzi lgvdelmi raktkkal lttk el.
Az 1965-s v sorn a hadszntr elkszts tern az MN Mszaki Fnksge tovbb fejlesztette az orszg, mint vrhat hadszntr terletn vgrehajtand hadmveletek mszaki biztostshoz szksges adatok felmrst s rendszerezst. Ezen bell vgrehajtottk a Duna, Tisza s Rba mszaki feldertst, klnsen vz alatti tkels szempontjbl. Az orszg terletnek hadszntr elksztse igen bonyolult s sokoldal feladatot jelentett, amely az orszg politikai, gazdasgi, valamint katonai szerveinek jl sszehangolt egyttmkdst kvetelte meg. Az intzkedsek egy rsze arra irnyult, hogy biztostsk a hadernemek, fegyvernemek tevkenysgt. Ilyen rendszablyok voltak pldul: fldalatti raktrak ptse. Geodziai hlzat ltestse s klnbz mretarny trkpek ksztse. Rejtett hrkzpontok s automatizlt vezetsi pontok ptse, klnbz (hrad, csvezetk) legazsok kifejlesztse. A raktacsapatok vdelme s hatsos alkalmazsa, pldul megkvetelte, hogy az egsz orszg terletn, mr bkben elksztsk azok lczott kilvllsait, fedezkeit, valamint az llskrlet ms elemeit. A lszer-, zemanyag-, oxidlszer raktrakat, tovbb lland raktatechnikai bzisokat, bektutakat, leszlltereket, kzpontostott hr- s vezetkes rendszert stb. A honi lgvdelmi csapatok rszre ugyancsak be kellett rendezni a rakta-egysgek s magasabb-egysgek llskrleteit, raktatechnikai bzisait, a vadszlgier repltereit, vezetsi s vadszirnyt pontokat, kzpontostott hrrendszert s klnbz raktrakat. A lgier tevkenysgt illeten a hadszntr elkszts jelents repltr-hlzat kiptst tette szksgess, hiszen a felttelezett ellensg csapsainak vrhat objektumai kz tartoztak a replterek. gy nem lehetett megelgedni annyi repltrrel, amely az akkor meglv lgier llomnynak ppen szksges volt, hanem azok mennyisgt (manverek, lczs stb. miatt) az adott hadszntren mkd lgier szksgletei fl kellett emelni.
| |