|
4./II. A Magyar Nphadsereg 1957-1989
2007.01.16. 16:31
A tovbbi hrom rszben mutatjuk be a hader 1960-1979 kztti fejldst, mely nagyvonalakban gy jellemezhet, hogy a 60-as vekben extenzv, mg a 70.es vekben inkbb intenzv fejleszts folyt. Ebben a rszben a kl- s belpolitikai feltteleket s a hadsereg llapott mutatjuk be II. rsz
FEJLESZTS S KORSZERSITS (1960—1979)
Kl- s belpolitikai felttelek
A vizsglat al vett idszakot a hideghbor enyhbb, de idnknt s helyenknt erteljesebb fellngolsnak idszaka jellemezte. A nemzetkzi feszltsg fokozdsa (fknt a berlini fal megptse (1961), a szovjet raktk kubai teleptse (1962), az indoknai hbor, az izraeli-arab hbor jbli „forrv” vlsa (1967-tl) s a korszak vgn a Varsi Szerzds orszgainak fegyveres beavatkozsa a csehszlovkiai esemnyekbe (1968) nem maradt hats- s kvetkezmnyek nlkl haznkban sem. A kt szembenll, ellenttes ideolgij s trsadalmi rendszer szvetsgi rendszer (a NATO s a VSZ) s azok vezet hatalmai politikai, llami s katonai vezetse ebben az idszakban szilrdan meg volt gyzdve arrl, hogy a nemzetkzi mret, az egsz vilgra kiterjed politikai harc s versengs elbb vagy utbb elkerlhetetlenl vilgmret nukleris hborba torkollik. A nemzetkzi helyzetet az 1960-as vekben dnten a hideghbors politika jellemezte. Az Eurpban szembenll kt katonai tmb kztt az vtized vgre viszonylagos eregyensly jtt ltre. A NATO 1956. utn fogadta el, az USA ltal mr korbban meghirdetett, „tmeges megtorls” katonai doktrnjt. Ezt 1961-ben a „rugalmas reagls” doktrnval vltottk fel. Ez mr, az ltalnos atomhbor mellett szmtsba vette a korltozott atomhbor lehetsgt is. Ezekre a felttelezett, de nem alap nlkli kihvsokra mindkt szvetsgi rendszer fegyveres erinek minsgi s mennyisgi fejlesztsvel reaglt, ami fegyverkezsi versenyt, st egyenesen „bkebeli hadgyi forradalmat” vltott ki. A hadgyben kibontakozott forradalom minsgi vltozst hozott ltre az ide tartoz terletek minden elemben. Gykeresen talaktotta a fegyveres harc megvvsra vonatkoz korbbi elmleteket. Meg nvekedett az idtnyez szerepe. Mindez gykeresen j kvetelmnyeket tmasztott a fegyveres erk politikai s katonai vezetsvel, a haderk szervezetvel, technikai felszereltsgvel, kikpzsvel, harckszltsgvel szemben. Ezekbl nem maradhatott ki haznk sem, mivel a forradalom leverst kveten tagja maradt a VSZ-nek.
A hadseregpts kls s bels krlmnyei s felttelei a 70-es vekben is ellentmondsosan alakultak. A nemzetkzi helyzetet s lgkrt a viszonylagos katonai eregyensly kialakulsa, az Egyeslt llamok vietnami hborjnak kudarca, a Szovjetuni harmadik vilgbeli expanzijnak fokozdsa jellemezte. Az 1970-es vek els felben megtrt a hideghbor lendlete s politikai enyhls bontakozott ki. E folyamat eredmnyeknt kerlt sor 1973. jlius10-e s 12-e kztt 35 orszg rszvtelvel az Eurpai Biztonsgi s Egyttmkdsi rtekezletre, mely jelents politikai eredmnyeket hozott. A katonai szembenlls cskkentsre is biztat lpsek trtntek: alrtk az atomsoromp egyezmnyt, ratifikltk a kt nagyhatalom kzti SALT—I egyezmnyt, megkezddtek az eurpai hagyomnyos fegyveres erk s fegyverzetek cskkentsre irnyul bcsi trgyalsok, valamint sok ves munkval kidolgoztk a SALT—II szerzdst. A politikai enyhls folyamata azonban a 70-es vtized msodik felben trst szenvedett, a katonai enyhlsrt folytatott trgyalsok kudarcot vallottak. Az vtized vgn a nemzetkzi helyzetben ersdtek a feszltsgek, ismt fokozdott a katonai szembenlls, s a fegyverkezsi verseny jabb hullma bontakozott ki. Ezek kedveztlen hatsai az vtized msodik felben mr jelentkeztek, de kros kvetkezmnyei fleg a 80-as vekben lezdtek ki s vltak nyilvnvalkk. Ezt csak tetzte a szovjet kormny 1979-es afganisztni beavatkozsa.
Mindez a VSZ-en bell a katonai egyttmkds fokozst, a katonai tmbk egymst, kizr trekvseiket ellenslyoz vlaszlpsek megttelt, s a hadseregek fejlesztse tjn a viszonylagos katonai eregyensly megrzst vonta maga utn. Magyarorszgon az j gazdasgi irnytsi rendszer 1968. janur1-jei bevezetse utn a 70-es vek els felben mg folytatdott a dinamikus gazdasgi fejlds, ersdtt a trsadalompolitikai egysg, a belpolitikai stabilits. E folyamat azonban 1973-tl kezdden trst szenvedett. A gazdasgi reform megtorpansban az egyre merevebb vl brezsnyevi politiknak is jelents szerepe volt, hiszen a szovjet prtvezets eddig sem nzte j szemmel a kln “magyar utat.” Fokozatosan nvekedtek a gazdasgi gondok s nehzsgek, s a trsadalomban is szmos feszltsg kezdett felhalmozdni. A politikai vezets kslekedett az j realitsok szmbavtelvel, a politika megvltoztatsval, a szksges intzkedsek meghozatalval.
A hadsereg ltalnos helyzete
A lehetsgek s szksgszersgek szmbavtelt kveten 1959 vgtl a Magyar Nphadseregben j fejldsi peridus indult be. Az v vgn megtartott MSZMP VII. kongresszus hatrozata a hadsereg minden fontosabb terletre kiterjed tfog, minsgi fejlesztst irnyzott el. Kzponti elemknt jelentkezett a hadsereg szervezetnek korszerstse, vezetsi rendszernek s sznvonalnak fejlesztse. Az 1960-as vekre viszonylag kis ltszm, de a minsgi mutatk tekintetben korszer hader fenntartst s fejlesztst cloztk meg, ami egyben lehetsget teremt arra, hogy szksg esetn tmeghadseregg fejleszthet legyen.
A haderfejleszts alapvet, ambicizus cljaknt jelltk meg az 1961—1965 kztti vekre, hogy ltrehozzanak egy szervezetben, fegyverzetben, felksztsben valban korszer hadert, amely az egyttmkdsen tl, kpes—legalbbis az alapvet terleteken—felzrkzni a Varsi Szerzds tagllamai hadseregeinek sznvonalhoz. Ez a clkitzs egy viszonylag fesztett tem, nagymrtkben tovbbra is extenzv jelleg fejlesztst jelenthetett, amelynek keretben tbb nagy fontossg feladatot kellett vgrehajtani.
A fels politikai vezets az 1960-as vekben¾az tves npgazdasgi tervekhez kapcsoldan¾ kzptv tervben hatrozta meg az egyes idszakokban vgrehajtand legfontosabb teendket, megoldsuk sorrendjt. Ezeket a terveket az Egyestett Fegyveres Erk Fparancsnoksgval elzetesen egyeztettk. A Nphadsereg minsgi fejlesztse a kvetkez egymsra pl, komplex feladatsort jelentette: 1. strukturlis talaktst, j szervezetek kialaktst, 2. a szemlyi felttelek biztostst, a vezets sznvonalnak emelst, 3. a hadsereg korszer technikval trtn tfegyverzst s azok alkalmazsnak elsajttst, 4. a kikpzs tartalmnak, rendszernek, mdszereinek, bzisrendszernek fejlesztst, s ennek rszeknt a korszer harcszati s hadmveleti elvek elsajttst. A feladatok teht nem korltozdtak kizrlag egyik vagy msik sszetevre, mert ezek egyttesen alkottk a minsgi fejleszts fogalmt s tartalmt.
A fejleszts feladatainak vgrehajtshoz a magyar prt- s llami vezets egy gyorsabb tem, viszont ppen ezrt bels feszltsgektl s komoly hibk lehetsgtl sem mentes utat vlasztott: a hadseregfejleszts konkrt feladatainak megoldsra az alapvet terletek korszerstst s az ehhez szksges legfontosabb felttelek egyidej megteremtst hatroztk el. Ezt a kockzatos utat, a mg mindig hideghbors nemzetkzi helyzet idnknti lezdsvel, a haditechnika rendkvl gyors tem elavulsval magyarztk. A ketts fejleszts elvt a 60-as vtizedben csak rszben tudtk rvnyre juttatni. Jobban rvnyeslt viszont a hadsereg korszerstsnek egy msik igen fontos kvetelmnye, a rendelkezsre ll erk, eszkzk koncentrlsnak elve. A hatvanas vek elejnek feszltsgekkel teli kls s bels folyamatai termszetesen hatst gyakoroltak a Magyar Nphadsereg tovbbi minsgi korszerstsre. Ez megmutatkozott egyrszrl a politikai vezets ltal elrt fejleszts tovbbi folytatsban, msrszrl pedig a honvdelmi kiadsok tern is megkvetelt takarkossgban. rvnyeslt az a trekvs, hogy a vdelmi kiadsok rszesedse alatta maradjon a nemzeti jvedelem nvekedsi temnek. Az 1950-es vek vgre megteremtdtek, majd ezt kveten alapveten biztostva voltak a hadsereg fejlesztsnek legszksgesebb hazai felttelei. A msodik s harmadik tves tervek idszakban (1961¾1970) a npgazdasg viszonylag dinamikus nvekedse biztostotta a hadseregfejleszts nlklzhetetlen anyagi, technikai s pnzgyi alapjait. A nemzeti jvedelemnek 1958—60 kztt 2,5%-t, a msodik tves tervben (1961¾1965) 5%-t, a harmadikban (1966—1970) 4,5%-t fordtottk kzvetlen honvdelmi kiadsokra. Ebbl 43%-ot tettek ki a fenntartsi kltsgek.
A kltsgvetsi keretek eredmnyes felhasznlsa a msodik tves terv idszakt dnt jelentsgv tette a honvdelem fejlesztse tern. A hadseregre ezekben, az vekben a nagyarny s gyorstem extenzv fejleszts volt jellemz, de nem elhanyagolhat minsgi mutatkkal. A harmadik tves tervben, 1966-70-re 31,8 md Ft-os kltsgvetsi keretet terveztek s a hivatsos llomny mintegy 6,2-os, a polgri llomny mintegy 14,1%-os nvekedsvel szmoltak a msodik tves tervhez viszonytva. (Ez 21% br- s brjelleg kiadst vi 1,5%-os brfejlesztst jelenthetett.). Haditechnikai eszkzk beszerzse 9 mrd Ft-ot, az sszkltsgvets 28%-t terveztk. (Ez nagyobb a msodik tves tervnl, mert terveztk: pnclozott szllt harcjrm, nagymennyisg terepjr gpkocsi, j tpus hradstechnikai eszkzk, klnfle lszerek hazai beszerzst.) Az elhelyezsi krlmnyek javtsa mellett felttlenl jelents mrtkben kellett nvelni a szksges kikpzsi objektumok s kabinetek szmt.
A Magyar Nphadsereg fejlesztse sorn nemcsak a potencilis ellensg trekvseit vettk figyelembe, de lpst kellett tartani a szvetsgesek lehetsgeivel, sznvonalval is. Adott politikai viszonyok kztt nem meglep, hogy a Magyar Nphadsereg tovbbfejlesztsre vonatkozan a Honvdelmi Minisztrium a Varsi Szerzds Egyestett Fegyveres Erk Trzsvel egyeztetve dolgozott ki tvlati tervet, miutn ennek egyik f clkitzse: felzrkzs a VSZ tbbi hadsereghez. Ezt szem eltt tartva hatroztak gy, hogy a magyar hadsereg kt alapvet hadernemre tagoldjon: a szrazfldi, valamint a honi lgvdelmi s repl csapatokra. Ebben az idszakban egy msik fontos feladatot is meg kellett oldani. Egyrszt a szksges szemlyi llomny s technika biztostsval¾ gyakran a mr nem korszernek tekinthetvel is szmolva¾ltre kellett hozni a kls vdelem feladataira is alkalmas magasabb-egysgeket s egysgeket, a szksges oktatsi¾s egyb intzmnyeket. E feladat megoldst jelentsen gtolta a hadsereg bzisainak, intzmnyeinek, technikjnak 1957-ben vgrehajtott leptse.
A 60-as vek msodik felben („harmadik 5 ves terv”) terveztk biztostani az alapokat az egyenletes fejldshez a ksbbi tervidszakokra is. A rendelkezsre ll anyagi eszkzket fokozott mrtkben koncentrlva, a f figyelmet most mr a szrazfldi csapatok fejlesztsre fordtva, elssorban a rendszerben lv j fegyverzet nvelsre, illetve olyan j eszkzk beszerzsre kvntk fordtani, amelyek nvelik a mr meglv fegyverzet hatsfokt, a csapatok harcrtkt. A honi lgvdelmi csapatoknl a f szempont a meglv fegyverzet hatsfoknak nvelse lett. Htorszgi csapatoknl: irnytsi rendszer tkletestse, „egysges elgondols alapjn trtn sszehangolt tevkenysgk biztostsa” kerlt eltrbe. A polgri vdelem terletn tovbb kvntk folytatni a polgri vdelmi alakulatok anyagi-technikai elltst, valamint, ha szerny keretek kztt is, a lakossg egyni vdeszkzkkel val elltst.
Mr 1965-ben megkezddtt az osztrk-magyar „fronthatron” az 1957-ben teleptett, a hatrrsg ltal 1959—65 kztt manyagtest aknkkal ismt tteleptett hatrzr Sz—100-as tpus jelzrendszerrel trtn felvltsa. A kirendelt mszaki alegysgek 160 000 db aknt szedtek fel, de beptettek 18 000 db betonkerts oszlopot, 80t tsksdrtot
A npgazdasg s a nphadsereg gazdasgi kapcsolata j alapokra plt s jelentsen kiszlesedett. A VSZ keretben kialakult haditechnikai gyrtsszakosods hatsra felszmoltk a nem gazdasgos s indokolatlanul tlzott hadiipari kapacitsokat, s a legnagyobb hatkonysg eszkzket a szvetsgesektl, elssorban a Szovjetunibl importltak. Ugyanakkor a gazdasgossg kvetelmnynek s a szelektivits elvnek megfelelen a hadiipari termels fokozatosan a hradstechnika, a szmtstechnika s a mszaki ergpek s a specilis jrmgyrts irnyba toldott el. Ezzel prhuzamosan figyelembe vettk mozgsts esetre a npgazdasgbl azonnal ignybe vehet anyagi-technikai lehetsgeket s eszkzket. j irnyelveket adtak ki, amelyekben szablyoztk a HM beruhzsokat. Ennek keretben megtiltottk jabb gyalogsgi lterek ltestst s minden olyan kisajttst, amely korbban elfogadottnak szmtott, pl. raktrak, telephelyek ltestse erdkben. Az 1960-as vek msodik felben az orszg gazdasgi helyzett figyelembe vve klnsen nagy hangslyt kapott az sszer, takarkos gazdlkods, ami nehzsget okozott a hadsereg alaprendeltetsre trtn eredmnyes felkszlsben. Az elsrend trekvs az volt, hogy a nvekv kvetelmnyeket az eddigi, vagy kevesebb rfordtssal oldjk meg. Ennek volt szerves rsze a „npgazdasg segtse” kzpontilag elrt feladatrendszere.
Az MN technikai fejlesztst a hetvenes vekben a Szovjetuni egyrszt tmogatta, msrszt gtolni is igyekezett a „hivatalostl”, az „egysges felfogstl” eltr magyar elgondolsokat. A Szovjetuni folyamatosan biztostotta a magyar hadsereg rszre a korszernek szmt haditechnikai eszkzket, a Nphadsereg tisztjeit nagy szmban s magas fok kpzsben rszestette. A hadsereg rendelkezsre bocstotta hadi- s kikpzs sorn szerzett tapasztalatait, st bizonyos mrtkig tudomnyos potenciljt. Ennek keretben Farkas Bertalan s Magyari Bla fhadnagyokat 1978. prilis15-tl a Szovjetuniban (Csillagvros) rhajs kikpzsben rszestettk. Mint kzismert 1980. mjus26- jnius3 kztt Farkas Bertalan szzados Valerij Kubaszovval a Szaljut—36 rhaj fedlzetn vilgrprogramot hajtott vgre. De pldul piltink, helikopter-vezetink szzait kpeztk ki, illetve kpeztk tovbb a Szovjetuni klnbz intzmnyeiben. Mindez termszetesen hatst gyakorolt a magyar katonai gondolkodsra, de nem tette teljesen „szovjett”. Nem tagoldott be a „birodalmi” gondolkodsi rendszerbe.
1976-ban fogadtk el az j honvdelmi trvnyt, amely azt a clt szolglta, hogy „a trsadalom szilrd s egyre szlesed bzisn”, a fegyveres erk s testletek fejldsnek s magas fok harckszltsgnek figyelembevtelvel hossz tvra rendezze a honvdelem valamennyi fontos krdst. A Minisztertancs rendelete rszletesen szablyozta a trvny vgrehajtst. Eszerint a fegyveres erk¾Nphadsereg, hatrrsg¾f feladata a Magyar Npkztrsasg terletnek, fggetlensgnek, „szocialista trsadalmi rendjnek”, ill. bkjnek vdelmezse kls tmadssal szemben. Emellett bels funkcit is elltnak. Ezek kzl ki kell emelni kettt, a npgazdasgi feladatokban val kzremkdst s az ifjsg nevelsben val rszvtelt. Ugyanakkor a trvny elrta a katonai szolglatot teljestk¾ezt 24 hnapban hatrozta meg¾s hozztartozk rdekeinek vdelmt is. A trvny a honvdelmet az egsz trsadalom gynek, a haza fegyveres szolglatt pedig megtisztel ktelessgnek tekintette. Ennek megfelelen rszletesen szablyozta valamennyi gazdasgi terletre kiterjeden a gazdlkod tevkenysget folytat szerveknek, vllalatoknak a bkeidszakra s a rendkvli helyzetre vonatkoz honvdelmi ktelezettsgeit. Hasonlan rgztette a trsadalmi szervezetek, az oktatsi, mveldsi s egszsggyi intzmnyek honvdelmi feladatait. j vonsa volt a trvnynek, hogy rszletesen szablyozta a honvdelem irnytsi rendszert. Az 1972-ben mdostott alkotmny elrsaival sszhangban rgztette az Orszggylsnek, az Elnki Tancsnak, a Minisztertancsnak, a minisztereknek s az orszgos hatskr szervek vezetinek, a fvrosi, megyei s helyi tancsoknak a honvdelemmel kapcsolatos jogkrt s feladatait. Trvnyestette a terleti honvdelmi bizottsgok rendszert, s kimondta, hogy ezek bke idejn a Minisztertancs Honvdelmi Bizottsga irnytsa alatt llnak.
Az llami kltsgvetsnek(!) 1968¾70-ben 4,8%-t, 1971¾75-ben (negyedik tves terv) 4,1%-t, 1976¾80-ban (tdik tves terv) pedig 3,6%-t fordtottk a Nphadsereg fenntartsra s fejlesztsre. A korltozott anyagi felttelek ellenre folytattk a fejlesztst. St! A Nphadsereg hadernemeinek s fegyvernemeinek arnya, szervezete, a csapatok csapsmr ereje, a hadsereg vezetsi, harckszltsgi, mozgstsi s kiegsztsi rendszere a 70-es vekre mr jrszt igazodott, betagoldott a VSZ rendszerbe s idomult annak kvetelmnyrendszerhez.
Magyarorszg nukleris vdelme a Szovjetuni hatskre s jrszt kltsge volt. Lnyeges volt tovbb, hogy a magyar szrazfldi erk a szovjet s ms „varsi” magasabb-egysgekkel val egyttmkds mellett az Egyestett Fegyveres Erk klnbz szrazfldi fegyvernemeivel s lgierejvel is szorosan egyttmkdtt. Pldul kzs lgvdelmi rendszer mkdtt. A 60-as vek konszolidcija, felzrkzsa utn a 70-es vek f feladatai kz tartozott a szvetsgi rendszerbe val aktv „betagolds”.
A 70-es vekre ltalnoss vlt a felkszts, kikpzs, st oktats s tudomnyos munka terletn is a szoros egyttmkds a VSZ-en bell. Az MN szrazfldi s honi lgvdelmi raktaegysgei pldul a szovjet fegyveres erk s a Lengyel Nphadsereg lterein hajtottk vgre leslvszeteik egy rszt. Dnt jelentsg volt a szvetsges hadseregek, gy a Magyar Nphadsereg fejldse szempontjbl a haditechnikai egyttmkds. A VSZ-ben ez viszonylag egyszer volt, a minsgi fejlesztshez szksgess vlt korszer haditechnikai eszkzket a szvetsgesektl, de mindenekeltt a Szovjetunitl lehetett beszerezni. De a haditechnikai egyttmkds keretben tbb eszkzt pl. pnclozott szllt jrmveket, hrad eszkzket stb., vagy ezek rszeit Magyarorszgon fejlesztettk ki s gyrtottk a tbbi tagllam szmra is. A fenti cloknak s kvetelmnyeknek megfelelen az 1970-es vekben¾a negyedik s tdik tves terv idszakban¾a Magyar Nphadsereg minsgi fejlesztsnek jabb szakasza kezddtt. Lehetsg nylt az arnyosabb s harmonikusabb fejleszts kvetelmnyeinek tervszerbb s fokozottabb rvnyestsre, a kialakult bels feszltsgek cskkentsre.
Az MN szemlyi llomnynak s technikjnak egyre fokozd bevonsa a npgazdasgba, az ezzel egytt kiadott takarkossgi instrukcik tbb terleten is feszltsget okoztak. Az MN haditechnikai fejlesztsre egyre kevsb volt anyagi lehetsg. Pedig a korszersts elengedhetetlen feladat volt. Kln is terhelte a katonai kltsgvetst, az MN kszleteibl (az, „imperializmus ellen aktv harcot folytat” orszgoknak, szervezeteknek) „segtsgnyjtsknt”, tadott hadieszkzk-anyagok. Ezek sszrtke 1964¾1966. prilis kztt meghaladta az egymillird forintot (dnt tbbsg Vietnamba kerlt). 1973. elejn j feladatknt jelentkezett a politikai vezets s a HM direktvjnak megfelelen a vietnami bke megteremtst elmozdt Nemzetkzi Ellenrz s Felgyel Bizottsg magyar tagozatnak fellltsa, amely a Klgyminisztrium megfelel szerveivel egyttmkdve kezdte meg munkjt. A magyar tagozat els parancsnoka az elkszt csoporttal mr janur26-n Dl-Vietnamba utazott. ket februr15-n kvette a bizottsg tbbi tagja. (Sajnlatos, hogy a magyar tagozat 2 tagja Dl-Vietnamban hsi hallt halt.
| |