|
4./I. A Magyar Nphadsereg 1957-1989
2007.01.16. 16:34
Ez a fejezet tbb rszben mutatjuk be az MN 1957-89 kztti fejldst. Az els rsz az 1957-1960 kztti idszak hadsereg konszolidcijt trgyalja. I.rsz
A MAGYAR NPHADSEREG (1957¾1989)
Bevezets
A vizsglt korszak tbb mint harminc ve alatt haznk katonapolitikai helyzett, a hadsereg llapott, hadtudomnyi gondolkodst a kls s bels felttelek erteljesen befolysoltk. A kls feltteleket a ktplusv alakult vilg kzdelmnek menete, a bels feltteleket az orszg anyagi-gazdasgi helyzete, a katonai s szellemi potencil llapota hatrozta meg. A Magyar Nphadsereg (MN) fejlesztsnek az egsz trgyaland korszakban igen szk volt a mozgstere mind a kls, mind a bels feltteleket tekintve.
A kls s bels rdekkonfliktusok, feszltsgek klnbz alternatvkat vetettek fel a (katona)politika, s gy a hadseregfejlesztse f irnyainak kijellse terletn is. A hatvanas vekben az „ltalnos atom-vilghbor” megvvsnak lehetsge uralta a katonai gondolkodst, s gy termszetesen a hadsereg felksztsben az atomcsapsok, illetve az azok elleni vdekezs minden mst, megelz elsdlegessget kapott. E peridusban a Magyar Nphadseregnl az extenzv fejleszts volt a jellemz, de nem kizrlagosan. Egy rszrl viszonylag nagy szmban lltottk hadrendbe az j harckocsikat, szllt s harcjrmveket, fegyvereket, ms rszrl ksrlet trtnt a hadgyi forradalom kvetelmnyeinek megfelel fegyverzet, haditechnika bevezetsre, ennek fogadsra ksz szervezetek ltrehozsra is. A hatvanas vtized vgn az esetleges hadvisels mdjra vonatkoz elkpzelsekben az atomfegyver alkalmazsa korltozottabb vlt, illetve szelektvebben rtelmeztk ezen eszkzk felhasznlhatsgi krt. A „hagyomnyos harceszkzkkel megvvand felttelezett hbor” irnyzata kerlt eltrbe. Ennek kvetkeztben megkezddtt a—mr a msodik vilghbor utn kifejlesztett—fegyverek korszerbbekkel trtn felvltsa. E minsgi fejlesztsen bell kisebb mrtk szervezeti vltozsokat terveztek.
A hadseregfejleszts, a magyar katonapolitika alaktsnak bels felttelei a trgyalt 30 vben az orszg kls feltteleihez kpest lassabban, tttelesen fejtettk ki hatsukat, s csak hosszabb id alatt jutottak rvnyre. A kdri konszolidci lehetsget biztostott egyfajta belpolitikai enyhtsre (.n. „puha diktatra”), de ennek ra az ersen korltozott szuverenits volt. Ebbl kvetkezen az nllnak mondhat magyar kl- s katonapolitikt a hatvanas-hetvenes vekben (,ha egyre cskken mrtkben is,) egszen a nyolcvanas vek vgig felldoztk a „szvetsgi hsg” oltrn. (Ez klnsen a forradalom leverst kvet els vekben volt egyrtelm.)
Az 1950-es vek vgn a Magyar Nphadsereg tervszer fejlesztse elodzhatatlan feladatt vlt. Ezt az indokolta, hogy a magyar hadsereg mind ltszmt, mind pedig felszereltsgt s kikpzettsgt tekintve nemcsak potencilis ellensg elleni kls, vdelmi feladatainak, de szvetsgesi ktelezettsgeinek teljestsre sem volt alkalmas. Szorosan vett katonai szempontbl pedig megengedhetetlen volt, hogy a Magyar Nphadsereg tlsgosan elszakadjon a hadgyben vgbemen, gyors temben kibontakoz haditechnikai s a harc megvvsnak forradalmian j eredmnyeitl Ezt felismerve¾az adott lehetsgeken bell¾megkezddtt a fejleszts szervezeti s szemlyi feltteleinek megteremtse. A hadsereg 1959. utni fejlesztst a nemzetkzi politikai s katonapolitikai helyzet alakulsa, a Varsi Szerzds (VSZ) Egyestett Fegyveres Eri (EFE) legalbb tlaghoz val felzrkzs kvetelmnye, a hadgyi forradalom kibontakozsnak eredmnyei kveteltk meg. Mg „forrnak” mondhat helyzetek is addtak. A berlini vlsg miatt a Magyar Nphadseregben az szi leszerels 1962. janur vgre toldott, a kubai raktavlsg kvetkeztben pedig 1962. oktber23-tl november vgig fokozott harckszltsg volt. Mindez egy ven bell!
A bels krlmnyek sem voltak vgig azonosak s egyrtelmek. Az 50-es vek vgi megtorlst kvet 1963-as „amnesztia” idszakot ismt egy kemnyed szakasz vltotta. A csehszlovk esemnyek eltt a konszolidld Kdr-rendszer liberalizldsnak (s egyben a rendszer vlsgnak) els jelei is megmutatkoztak. Pldul ilyen volt az akkor mr prtvezetsi szinten elhatrozott gazdasgi reform „elszele” (s az ezzel kapcsolatos vrakozsok), illetve a nyugati llamokkal meglnkl kapcsolatok hatsra egyre nagyobb szm ki- s beutazs. E „hullmz” bels- s kls hatsok alapveten befolysoltk a hadsereg lett, lehetsgeit, fejlesztsi irnyait.
A Hadsereg JJSZERVEZSe (1957—1960)
Kl- s belpolitikai felttelek
A Magyar Szocialista Munksprt (MSZMP) vezetse s a kormny (Minisztertancs; MT egyrtelmen kinyilvntotta a Varsi Szerzds szervezethez val tartozst s hsget. Ezt tkrztk a magyar kormnykldttsg 1957. mrciusi moszkvai trgyalsai is. A kt kormnykldttsg a nemzetkzi helyzetre hivatkozva mondta ki, hogy a Varsi Szerzds alapjn „ideiglenesen” szovjet csapatok tartzkodhatnak Magyarorszgon. A megkttt egyezmny rgztette a szovjet csapatok jogi s gazdasgi helyzett az itt-tartzkods idejre.
A hadsereg ltalnos helyzete
1957. kzepig a belpolitikai helyzet konszolidldott Magyarorszgon. Ennek keretben nlklzhetetlenn vlt a hadseregben is az t-, illetve jjszervezs. Az jbl kipl prtllamban a fegyveres erk, a rendvdelmi szervek, a nemzetbiztonsgi szolglatok, az igazsggyi s kzigazgatsi szervezetek—mint az llam fontos erszak- s adminisztratv szervei—szoros prtirnyts s ellenrzs alatt lltak. gy az adott szervezetekre vonatkoz fontosabb krdsekben is a prt megfelel vezet szervei dntttek. Elvi-politikai, kder-, szervezeti, ltszm-, kltsgvetsi krdsek ltalban az MSZMP Politikai Bizottsg, mg a vgrehajts s ellenrzs krdsei a Kzponti Bizottsg (KB) Titkrsg lsein dltek el. Az llami vezet szervek (Orszggyls, Elnki Tancs (ET), Minisztertancs, a Honvdelmi Bizottsg) a prt vezet szerveinek hatrozatait lnyegi mdosts nlkl elfogadtk, kodifikltk, s azok trvny (trv.), trvnyerej rendelet (tvr.), kormny-, illetve miniszteri rendelet, hatrozat formjban vltak llami rvnyv, s lettek az llami jogrendszer szerves rszei. (Mg az esetenknti kormnyprogramok sem tartalmaztak honvdelmi, belgyi, nemzetbiztonsgi tteleket, annyira egyrtelm volt azok prtirnytsa.)
A prtirnytst 1957 vgre mg egyrtelmbb tettk, amikor is november12-n az MSZMP Politikai Bizottsga kimondta, hogy a Magyar Nphadsereg egsz tevkenysgt, irnytst, ellenrzst a prt Kzponti Bizottsga, illetve PB-a vgzi. Az idkzben¾1957. tavasztl¾a hadseregben is megalakult Kommunista Ifjsgi Szvetsg (KISZ) szervezetek irnytst, szintn a prtszervek feladatv tettk. A parancsnoki tekintlyt volt hivatva vdeni, hogy a „parancsnok parancsainak s utastsainak brlatt” nem engedtk. Ugyanakkor kteleztk a parancsnokokat, hogy az egsz szemlyi llomny, rint fontosabb parancsok, intzkedsek kiadsa eltt krjk ki a prtbizottsg vlemnyt, javaslatt.
Az MN fejlesztsre vonatkoz hossz tv program irnyt s tartalmt az 1959. november30. s december5. kztt megtartott MSZMP VII. kongresszusa hatrozta meg, amely a ltszm nvelse helyett a minsgi fejlesztst lltotta eltrbe. Elsdleges szempont volt a szvetsgi ignyek s kvetelmnyek teljestse. Ez mindenekeltt azt jelentette, hogy a honvdsgnek (hasznltk ezt az elnevezst is!)—felzrkzs utn—kpesnek kell lennie a szvetsges orszgok fegyveres erivel val egyttmkdsre egy esetleges korszer hbor esetn. Msodlagos s a VSZ rdekeinek alrendelt szempont volt az orszg, a nemzeti rdekek vdelme.
j irnyelvek, j keretek
Szervezeti talakts
1957. vgre mr nem volt politikai akadlya a hadsereg jjszervezsnek. Az 1956-os forradalom s szabadsgharc leversvel jr harcok kvetkeztben bellt gazdasgi vesztesgek, visszaess viszonylag gyors kiheverse lehetsget adott a vdelmi kiadsok valamelyes szinten tartsra. Ez lnyegben az egsz trgyalt idszakban a nemzeti jvedelem 2-3%-a volt, (1969-ben pedig annak arnyt az MSZMP Politikai Bizottsga 4%-ban maximlta). Az 5 ves had-seregfejlesztsi terveket a npgazdasgi tves tervekhez kapcsoltk. 1958-ban a hadseregfejlesztsre mg gy is csak kevs lehetsg llt rendelkezsre. A kltsgvets alig emelkedett. A kormny 1956. december8-n gy dnttt, hogy a fegyveres erket csak a legszksgesebb szervezeti s ltszmszinten lehet kialaktani. „1960-ig hadmveleti, vagy mozgstsi tervekkel nem kell szmolni, mert addig a hadsereg kikpzsi s karhatalmi feladatot lsson el.” Ennek megfelelen a hadsereg ltszmt s „M” felkszltsgt megvltoztattk–lnyegesen cskkentettk az 1950-es vek els felhez kpest. De utastst adtak arra is, hogy a ksbbi fejlesztshez¾az orszg gazdasgi lehetsgeit, valamint a hadgyi forradalom kvetelmnyeit figyelembe vve¾tvlati fejlesztsi tervet kell kidolgozni.
Szemlyi llomny
A hadsereg ltszma—mindenekeltt az elz vekhez viszonytva—nagymrtkben cskkent. A Magyar Forradalmi Munks-Paraszt Kormny a Magyar Nphadsereg ltszmt 50 ezer katonban s 13-14 ezer polgri alkalmazottban llaptotta meg. A ltszmbl 40 ezer ft terveztek a csapatokhoz, 7 ezer ft a hadtp- s kisegt szervezetekhez, 700 ft pedig a Honvdelmi Minisztriumhoz. De a hadsereg tnyleges sszltszma 1957. janur vgn csak 43 086 f volt, s mg ebbl is 10 360-an a karhatalomnl szolgltak. Ennek megoszlsa: 16 776 tiszt, 7171 tiszthelyettes s 19 139 sorkatona. A tiszti ltszm 7,5¾8 ezerrel tbb volt az akkor tervezett s kltsgvetsileg elirnyzott szksgletnl. A Honvdelmi Tancs 1958. mjus2-ai lsn j ltszmokrl dnttt. Magyar Nphadsereg bke katonaltszmt 67 000 fben, hadiltszmt 121 000 fben llaptotta meg. Ezen ltszm maximumt folyamatos fejlesztssel 1965. vgre kellett elrni (az ehhez szksges 27 millird forint kiadst is „megllaptottk”). A folyamatos tszervezsek utn 1959 szn az MN ltszma 65 275 katona (s 13 506 polgri alkalmazott) volt 15 049 tiszt, 5263 tiszthelyettes, 11 932 tisztes, 32 577 honvd, 454 nvendk.
Anyagi-, technikai llapot
Az MN anyagi-technikai eszkzeinek jelents rszt a gazdasgi konszolidci sorn hasznltk fel. A npgazdasg helyrelltsa szempontjbl nagy teherttelt jelentett, hogy a specilis (hadianyag) import tekintetben az 1956 eltti vsrlsok kvetkeztben kzel 460 milli rubel adssgot tartottak nylvn, amelynek trlesztst kormnyzati megllapods alapjn a korbban vsrolt nehz technika visszaszlltsval oldottk meg. Az adsg trlesztse fejben a nehz harci technika dnt rszt a Szovjetuni elszlltotta. 1958. szeptember23-i llapot szerint a Szovjetuninak „adssgtrlesztsre” tadtak 381 004 856 rubel rtk haditechnikai anyagot. Az tadsra kerlt haditechnikai anyagok dnt rsze nehz technika volt, de tbb mint 4 milli rubel rtkben egyb anyagok kiszlltsra is sor kerlt. Ezzel egyidejleg az MSZMP PB hatrozatban is elismerte, hogy a hadsereg fegyverei nem felelnek meg a korszer kvetelmnyeknek. De az j fegyverek beszerzsre elre jelezheten csak az 1960-as vekben lttak mdot.
Az 1958-as npgazdasgi terv alapjn a Magyar Nphadseregre valamivel tbb pnz volt ldozhat. Az Orszgos Tervhivatal az 1958-ra 37,8 milli forint honvdelmi beruhzst finanszrozott. Ebbl 30,2 milli Ft vasti beruhzs volt a szovjet DHDSCS felvonulsi tvonaln (Zhony vasti trak krzet fejlesztsre 5 milli, Herend, Szentgl, Ajka, Devecser, Tskevr—teht Kzp-Dunntl—llomsok bvtse, feljtsa, illetve Ajka—Tskevr felptmnycsere 25,2 milli forint). Az 5 millis kzti s a 2,6 millis postai beruhzsok lnyegben ugyanebben a trsgben trtntek.
A hadsereg sszes fegyverzete s haditechnikai felszerelse 1956-59-ben az albbi volt: 245 db kzepes harckocsi s knny rohamlveg, 1 273 db klnfle aknavet, 726 db klnfle pncltr lveg, 581 db klnfle tbori tzrsgi lveg, 1 600 db knny- s kzepes lgvdelmi lveg, 71 db harci replgp s 9 200 db klnfle gpjrm. Ezen kvl megrkezett nhny mintapldny a T—54/A kzepes harckocsibl, a PT—76-os sz harckocsibl, a BTR—40 s a BTR—152 tpus pnclozott szlltjrmbl. Mr 1957 sorn megkezdtk a MIG—15 „Sas” harci replgpek helyett a MIG—15 BISZ vadszgpek rendszerbe lltst. A miniszteri (1958. mjusi) rtkels szerint: „A Magyar Nphadsereg fegyverzete nem felel meg a legkorszerbb kvetelmnyeknek.” A hadsereg technikai korszerstse az orszg gazdasgi helyzetnek figyelembevtelvel lnyegben 1960. utnra terveztk. Az orszg gazdasgi helyzett figyelembe vve azonban a miniszter szerint: „tovbbra is szmolni kellett mindazon rgi anyagokkal, amelyek mg az elkvetkezend vekben felhasznlhatk
A hadseregvezets f figyelme 1959-ben a harckocsik s replk ltszmnak nvelsre, a honi lgvdelmi csapatok feltltsre s a stratgiai pontonos-dandr fellltsra irnyult. Amit az elz vekhez kpest kzel egy millird forinttal meg nvekedett HM kltsgvetsi keret tett lehetv. Volt egy terlet, ahol tovbbra sem volt hiny technikai felszerelsben—a magyar-osztrk hatron. Mr 1957. mrcius12-n kiadtk az intzkedst a hatr mszaki zrsra. A VSZ-en belli szoros egyttmkdst mutatta a katonai vezets sszehangolt rendszere, a hadsereg szervezete, technikai elltottsga, illetve fejlesztse, ami sok esetben, termszetesen a szovjet elvek adaptlst jelentette. Dnt jelentsg volt a szvetsges hadseregek, gy a Magyar Nphadsereg fejldse szempontjbl a haditechnikai egyttmkds. Ez tette lehetv a nemzeti haderk azonos tpus fegyverrendszerekkel val felszerelst mind az egyttmkds, mind pedig a harcbiztosts, az utnptls szempontjbl. A nemzeti jvedelemnek 1958—60 kztt 2,5%-t fordtottk kzvetlen honvdelmi kiadsokra. Teht leszgezhetjk, hogy a katonai fels vezets az 1958/59-es kikpzsi vben fontos feladatnak tekintette a kikpzs korszerstst, illetve alapjainak megteremtst, s ezen bell a vezets, a parancsnoki s trzskikpzs tartalmi, valamint mdszertani s nem utols sorban az anyagi felttelek biztostst, javtst.
Munka- s letkrlmnyek. Bzisok
A feszltsgek sok terleten egyre csak fokozdtak, halmozdtak, megoldsuk pedig mindinkbb halaszthatatlann vlt. Szocilpolitikai intzkedsekre is sort kellett kerteni. A hivatsos tiszthelyettes llomny megszilrdtsa, nvelse rdekben „rendeztk” a fizetsket. A hadsereg lakskrdse vek ta megoldatlan maradt. 1958. tavaszn mg kb. 3500 hivatsos katona nem rendelkezett lakssal. Ezt a problmt is 1960-ra terveztk megoldani. Jelents krokrl szmoltak be a klnbz szolglatok. A forradalom s az azt kvet esemnyek (1957. mjusig) a Magyar Nphadsereg hadtpszolglata anyagaiban s eszkzeiben (akkori rtken szmolva) 147 058 279 Ft kr s hiny keletkezett. Ez nem tartalmazza az objektumokban keletkezett tovbbi 19,5 milli forintot, kitev krt. A kormny dntsnek megfelelen elkezddtt a hadsereg feleslegesnek tlt kszleteinek, pleteinek tadsa a npgazdasg szmra. Vgeredmnyben a 716 milli forintrtk anyag, ezen bell a 600 milli forintrtkben ruhzat s felszerels kerlt tadsra. Ez a helyzet alig t v mlva—a berlini vlsg idejn—slyos gondokkal jrt, melyek gyors megoldsa sok feszltsggel s jabb ellentmondsok keletkezsvel jrt.) Ehhez trsult mg egy kzel 100 milli forintos ttel a szovjet csapatoknak tadott anyagi kszletekbl.
Felkszts
Kikpzs
A Magyar Nphadsereg ltszmnak, szervezeteinek, valamint intzmnyeinek tmeneti jelents cskkentsre s a fejleszts ksbbre halasztsra¾a knyszersg mellett¾azrt kerlhetett sor, mert haznk ideiglenesen menteslt a Varsi Szerzds tagsgbl add ktelezettsgek all. Az orszg terlett megszllva tart szovjet csapatok mellett a Varsi Szerzds egyestett parancsnoksga sem szmolt a magyar hadsereggel—egyelre. 1957. tavaszra a hadsereg jjszervezsnek alapvet feladatait lnyegben elvgeztk. A hadsereg vezet szervei, csapatai s intzmnyei prilisban mr az j szervezeti keretben fogadtk a bevonul joncokat. Mjusban a miniszter ltal az 1957-re¾az n. „csonka” kikpzsi vre, mjus8-tl oktber31-ig¾kiadott parancs alapjn a csapatoknl megkezddtt a bkerend szerinti kikpzs, a Zrnyi Mikls Katonai Akadmin (ZMKA-n) s az Egyestett Tiszti Iskoln (ETI-n) a kpzs. A szervezeti, irnytsi s ellenrzsi feladatok pontostsa mellett a „csonka” kikpzsi v tapasztalatait figyelembe vve az 1957/58-as kikpzsi vre vonatkoz honvdelmi miniszteri parancs a tmegpusztt fegyverek alkalmazsra pl hadmveleti-harcszati felksztst hatrozta meg f feladatknt az egsz MN-re.
Az intzkedsek az sszfegyvernemi hadseregnek mr a hbor kezdeti idszakban atom- s ms tmegpusztt fegyverekkel vgrehajtott hadmveletnek s harcnak elsajttst lltottk eltrbe. Ennek megfelelen 1957. november6-n megjelent a HM. Utasts az ezredszint „atomvdelmi kvetelmnyeknek megfelel” mszaki ptmnyek legyrtsrl s beptsrl. A miniszter 1958. februr15-n kiadott 03. sz. parancsban rendelte el tmegpusztt fegyverek alkalmazsa esetn szksges klnbz vezetsi pontok (zszlalj, ezred, hadosztly, hadtestfigyel-, illetve tartalk harcllspontok, hadsereg harcllspont s hadsereg tartalk harcllspont) teleptst. Kln intzkeds trtnt arrl, hogy „M” esetn a Jobbgyiban lv Tmegcikkmvek (lszerek mellett polgri gyrtmnyai is voltak) kirtsre kerljn s prt-, kormnyszervek szmra vhelly alakthassk.
Kpzs-, tovbbkpzs rendszere
A hivatsos llomny kpzse szervezetileg alapveten mdosult. A hrom fegyvernemi tiszti iskola sszevonsval megalakult az Egyestett Tiszti Iskola (ETI). A tiszti utnptlst, a tnyleges szolglatukat tlt, rettsgizettek fiatalok kzl kvntk biztostani, amely lehetv tette a tiszt kpzs idejt 3 vrl 2 vre cskkenteni. Az jjszervezett Zrnyi Mikls Katonai Akadmin—ide olvadt be a volt Petfi Katonapolitikai Akadmia—prilis 8-val (1957) indult meg. Ettl kezdve a ZMKA politikai tisztek kpzsvel is foglalkozott. Az 1958. vi hallgati ltszm 566 f volt. A minsg javtsa rdekben egyes szakokon a kpzsi idt 4-5 vre nveltk. A Szovjetuni klnbz akadmiin s tanfolyamain 1958-ban 72 hallgat tanult.
1957. prilis12-n hivatsos tiszthelyettesi llomny kpzsre a Kzponti Tiszthelyettes kpz Iskolt hoztak ltre. Az iskolra tervezett ltszmot nem tudtk feltlteni, mert a tovbbszolgl tiszthelyettesek egyrszt hossznak tartottk a 2 vi tanulst, msrszt az alacsony fizets volt a visszatart.
Intzkedsek szlettek az ltalnos- s szakmai mveltsg nvelsre is. Az erfesztsek jrtak is nmi eredmnnyel, de a helyzet korntsem volt megnyugtat. (1956-ban a tisztikar 12,2%-a, 1958. novemberben 16,6%-a rendelkezett rettsgivel, akadmiai vgzettsggel 2,43%, illetve 7,5%, de 1958-ban a 24 ezred parancsnok kzl 15 nem rendelkezett ezzel a kpestssel.)
1958. vgn hoztk ltre a Haditechnikai Intzetet, amelynek a miniszteri utasts igencsak gyakorlati feladatokat rt el. (Licenc gyrts elksztse s a tudomnyos kutats terletn is fleg az ipari kutat intzetek munkjnak figyelemmel ksrse, a honvdelmi ignyek megadsa volt a feladat. A 155 katona s 176 polgri alkalmazott csak azokon a terleteken vgezhetett nll kutatst ahol ms magyar kutat intzetek, nem tevkenykedtek, gy elssorban mszaki s vegyvdelmi terleten).
Felkszltsg
Harckszltsg; Mozgsts; Gyakorlatok
A HM parancsa 1957. prilis19-n mr gy fogalmaz: „a hadsereg jjszervezst befejeztk, lehetv vlt, hogy az j kikpzsi vet 1957. mjus8-val megkezdjk.” A vratlan fegyveres beavatkozs felttelezse s lehetsge miatt alapvet kvetelmnny vlt hadsereg mr bkeidben magas kszenlti fokon val tartsa. Lezajlottak az els nagyszabs gyakorlatok is. 1958 szn a vezrkar a szovjet Dli Hadseregcsoport trzsvel kzs csapatgyakorlatot tervezett s vezetett le, amelynek keretben dunai tkelsre is sor kerlt. A gyakorlatok alkalmval is a legnagyobb hangslyt a tmegpusztt eszkzkkel foly harccselekmnyek sorn felmerl feladatokra helyeztk. A gyakorlat rvilgtott, hogy a vgrehajtsa sorn mg formlisan alkalmaztk az atomvdelmi rendszablyokat, nem szmoltak a tmegpusztt fegyverek relis hatsaival. A parancsnokok mg gyengn ismertk a csapatfelderts megszervezsnek s gyakorlati vgrehajtsnak mdozatait.
Fegyelmi helyzet
Szksgszeren merlt fel—mindenekeltt a hivatsos llomnnyal szembeni—minden tren szigorbb kvetelmny betartatsa. A ’60-as veken vgig hzdott a fegyelmi helyzet lazasga. 1959. augusztusban mg mindig „a tisztikar fegyelmi helyzetnek nem kielgt llapotrl” adott ki a miniszter tiszti parancsot, hiszen az v sorn a tiszti llomny 20%-t kellett megfenyteni az elz v 16,3%-val szemben (ital, botrny anyagi visszalsek miatt.) Az elz kikpzsi vhez viszonytva 22%-al nvekedett a rendkvli esemnyek kvetkeztben meghaltak szma. Teht kiemelt fontossgot kapott a fegyelmi helyzet
| |