|
3./I.A Magyar Nphadsereg az 1956-os forradalom idejn
2007.01.21. 08:58
A kvetkez fejezet kt rszben mutatja be a Magyar Nphadsereg tevkenysgt az 1956-os forradalom idejn. Az els rsz az oktber 28-ai fordulatig trgyalja az esemnyeket. I. rsz
3. A magyar nphadsereg az 1956-os forradalomban
A Magyar Nphadsereg f jellemzi a forradalmat kzvetlenl megelzidszakban
A Magyar Nphadseregnek az 1956-os forradalomban jtszott szerepnek, tevkenysgnek megrtse rdekben az ltalnos politikai helyzet vizsglatval prhuzamosan fel kell trni a hadsereg fejldsnek legfontosabb jellemzit, figyelembe kell venni bels letnek sajtossgait, elemezni kell a hadseregen bell a forradalmat megelz idszakban vgbement fbb folyamatokat.
A Magyar Dolgozk Prtja a hadsereget is igyekezett a legszorosabb ellenrzse alatt tartani. A Kzponti Vezetsg kzvetlenl irnytotta s ellenrizte a parancsnoki kar s ltalban a vezetk tevkenysgt, ellenrizte a fegyveres erk harckszltsgt, kikpzst, a prtpolitikai szervek munkjt, az llomny erklcsi-politikai llapott. Ugyanakkor meghatrozta az erszakszervezetek fejlesztsnek, szervezsnek s mozgstsnak feladatait, a fegyverzeti, technikai s egyb felszerelsekkel trtn elltst, a honvdelmi jelleg kiadsokat s beruhzsokat. A prtirnyts kiterjedt a hadsereg letnek, tevkenysgnek minden terletre. Az irnyts s ellenrzs fentiekben vzolt rendszerbl egyenesen kvetkezett, hogy a vezets s a trsadalom mkdse „zavarainak”, az gynevezett torzulsoknak a hatsai a Magyar Nphadseregben is azonnal megjelentek. Az „tvenes vek” — a trsadalom egszt slyt — torzulsai, trvnytelensgei, a szemlyi kultusz a hadsereg fejldsre, tevkenysgre is jelents hatst gyakoroltak. A npgazdasg lehetsgeit messze meghalad hadseregpts, fejleszts az erszakszervezetek lett, mkdst is krosan befolysol tnyez forrsv vlt. A hadsereg forradalom alatti tevkenysgt—tbb ms tnyezvel egyidben —jelentsen befolysolta, hogy 1956-ban is folytatdott az tszervezs s ezzel sszefggsben a ltszm cskkentse. Ekkor a Minisztertancs dntse alapjn a hadsereg ltszmt sszessgben mintegy 15 000 fvel kvntk cskkenteni (ebbl 4500f volt tiszt).
Az tszervezs sorn a katonai szervezetek kzl vltozatlan llapotban csak egy maradt. Az alakulatok s az intzmnyek kzl 49-et megszntettek, 290 j llomnytbla szerinti szervezetre trt t, s 21 ms helyrsgbe teleplt. Ezen idszak alatt 9 j katonai szervezet fellltst hatroztk el. A hadsereg forradalom alatti helyzett jelentsen befolysolta, hogy a leszervezsre tlt katonai szervezetek felszmolst a vizsglt idszakban mg nem fejeztk be, s a megmaradt ezredek kzl sok ezekben, a napokban kerlt msik hadosztly irnytsa al. A hadsereg alkalmazst a fentieken tl korltozta az is, hogy az llomnyvlts megkezddtt, a leszerelst a legtbb alakulatnl vgrehajtottk, de az joncok behvsra mg nem kerlt sor. gy egy-egy ezred ltszma—5-600 f —alig volt tbb, mint egy feltlttt zszlalj. Miutn Budapesten a karhatalmi szolglat a katonai tanintzetekre—az akadmikra s a tiszti iskolkra—plt, ezrt nem hagyhat figyelmen kvl, hogy tiszti iskolkban a vgzs nvendkek avatst vgrehajtottk, a frissen avatott tisztek a szabadsgukat tltttk, a szolglati helykre mg nem vonultak be, s a forradalmat kzvetlenl megelz idszakban az akadmikon s a tzralakulatoknl is nagy szabadsgols volt.
A szervezetre vonatkoz adatokon tl, ha csak rintlegesen is, de vizsglni kell a fentiekben felvzolt vltozsok szemlyi llomnyra gyakorolt hatst is. A Hadtrtneti Intzet dolgozibl 1956 vgn sszelltott munkacsoport az 1957 tavaszn ksztett tanulmnyban, tbb vonatkozsban is helyesen mutatta be a hadseregen bell az „tvenes vekben” lejzajlott vltozsokat, a szervezetet jellemz s egyben terhel ellentmondsokat. E tanulmny kszti tbbek kztt megllaptottk, hogy a hadsereg fejlesztse sorn ltrejtt tlzott mret kzponti vezets a dntsi jogostvnyok centralizlsval, a szablyzatok elrsainak nknyes megsrtsvel szinte teljes egszben felszmolta a kzp- s alsszint parancsnoki kar nllsgt. A katonai fels vezets elszakadt a csapatoktl, azok lett, problmit nem ismerte. A nagyfok brokrcia eltomptotta a felelssgrzetet, betegess vlt a felsbb szervek bizalmatlansga, ltalnoss vlt az alrendeltek mlysges lebecslse. Trvnny vlt, hogy a tisztek beosztsra s rendfokozatra val tekintet nlkl, mindenre felsbb utastst vrjanak, nllan nem intzkedhettek, minden ntevkenysget s nllsgot a csrjban elfojtottak. A tisztikar letviszonyai nagymrtkben hatottak a szolglati feladatok elltsnak sznvonalra. A tisztek tbbsge minden vben ms beosztsba s ms helyrsgbe kerlt, s megkzeltleg hsz szzalkuk lt kln a csaldjtl. Ez is a magyarzata annak, hogy klnsen az alacsonyabb rendfokozat tisztek jelents rsze a tiszti plyt nem tekintette hivatsnak, s sokan krtk a leszerelsket. A tiszti llomny krben kialakult elkeseredst fokozta az elhrt szervek gyakran nknyes eljrsa, mely sok esetben a parancsnokok tekintlynek lejratshoz is vezetett. Ebben is, keresend a hadseregen bell is ltalnoss vl llamvdelmi Hatsg-ellenes hangulat s magatarts gykere. A bajokat tetzte a kvetkezetlen s lelkiismeretlen kderpolitika, amely a hadsereg tisztikarnak csaknem minden rtegben komoly elgedetlensget sztott.
A magyar hadsereg tevkenysgvel kapcsolatos, egymsnak sokszor szgesen ellentmond vlemnyek, s rtkelsek alapjn jogosan fogalmazdik meg a krds, hogy az oktber23-ai tntets mrettl megrettent llami s prtvezets mirt csak egy idegen hatalom, a Szovjetuni fegyveres erejre tmaszkodhatott. Mirt nem bzott, mirt nem bzhatott a hadsereg hatrozott fellpsben, mik voltak az okai, hogy ez az er oktber28-ig, a felkels gyzelmig nem vlt a forradalom fegyveres erejv s november4-e utn sem vlhatott a forradalom vvmnyainak hatkony vdelmezjv. Errl ksbb a volt miniszterelnk, Hegeds Andrs tbbek kztt a kvetkezket mondta: „Nem kszlt fl egy dologra a hadsereg... ez a nemzeti felkels. Arra a tmeghangulatra, hogy ‘aki magyar, az velnk tart’. Ennek a hadseregnek a tisztikara nagyon sokat adott arra, hogy magyar....”
A fentiekkel sszefggsben szlni kell a Magyarorszgon llomsoz szovjet csapatokrl is. A megszll hatalmak 1955. mjus15-n rtk al a fggetlen, demokratikus Ausztria visszalltsrl szl szerzdst. A csapatok kivonsa Ausztribl megtrtnt, de ezek nagy rszt Magyarorszg terletn helyeztk el. Az 1955. szeptemberben Magyarorszgon fellltott szovjet Klnleges Hadtest llomnyba kett (a 2. s 17.) gpestett grdahadosztly, a 195. vadszrepl, a 177. bombzrepl hadosztly, a 20. pontonos hidszezred, valamint lgvdelmi, fegyvernemi s ms szakcsapatok kerltek. A hadtest parancsnoksga Szkesfehrvrra teleplt, feri Szombathely, Kecskemt, Ppa, Debrecen, Szolnok, Cegld, Srbogrd, Veszprm, Hajmskr, Gyr, Krmend s Komrom helyrsgekben llomsoztak. A Klnleges Hadtest rendeltetse: a magyar csapatokkal egyttmkdsben az osztrk hatr lezrsa, vdelme, a szovjet csapatok kivonsa esetn a kzlekedsi tvonalak biztostsa volt. A hadtest a Vezrkar tjn a szovjet fegyveres erk miniszternek volt alrendelve.
Hruscsov 1956-ig tbb zben kifejtette, hogy Magyarorszgon adott esetben kszek minden eszkzt felhasznlni, gy a Klnleges Hadtest parancsnoka mr 1956 jliusban parancsot kapott: az alaprendeltets ellenre ksztsen tervet a szovjet csapatoknak „a szocialista trsadalmi rend fenntartsa, vdelme, adott esetben helyrelltsa” rdekben trtn alkalmazsra. A terv a „Volna” („Hullm”) fednevet kapta. A hadosztlyparancsnokok eligaztsa megtrtnt, akik a feladat vgrehajtshoz szksges adatok beszerzsre is lehetsget kaptak. A magasabb egysgek, egysgek s alegysgek specilis felksztse 1956. oktber23-ig nem kezddtt meg.
A magyar erszakszervezetek karhatalmi cl alkalmazsnak terve
Amint arrl mr szltam a szovjet legfels politikai vezets egy Magyarorszgon kibontakoz politikai vlsg, kezelsben az er korltlan alkalmazsra helyezte a hangslyt. A Magyarorszgon llomsoz szovjet hader a katonai beavatkozs terveivel mr 1956. jliusban rendelkezett.
Karhatalmi alkalmazsra vonatkoz tervekkel rendelkeztek a magyar erszakszervezetek is, melyet Nagy Imre 1954. janur18-n hagyta jv. A hadsereg erinek a BM fegyveres csapataival egyttmkdve az „esetleges bels ellensges megmozdulsok likvidlsban” akkor kellett volna rszt venni, ha a BM fegyveres csapatainak ereje a likvidlshoz nem bizonyul elegendnek, vagy a BM nagyobb erej fegyveres csapatainak a megmozduls sznhelyre trtn berkezse rvid idn bell nem vrhat s ksedelmes alkalmazsuk a veszly tovbbi fokozdst idzi el.
A karhatalmi riad elrendelse esetn—a terv szerint—a rendrsg szervei „biztostjk a bels rend fenntartst, rzik az llami intzmnyeket, a helyi tancs- s prtszervek pleteit, a klfldi llamok kvetsgeit, a trtnelmi emlkmveket, a kln utasts szerint kijellt laksokat, a vasti- s kzlekedsi hidakat, viaduktokat, vasti felljrkat, vastllomsokat, polgri repltereket, ipari vllalatokat, llami raktrakat stb. az egyes objektumok rzsre kiadott terv szerint. A Bels Karhatalom csapatai biztostjk a Kormnyszervek pleteit, a nagyobb jelentsg ipari vllalatokat, ermveket, llami raktrakat, vdelmi jelleg objektumokat, fontosabb hidakat, hrkzpontokat, ezen kvl tartalkokat s manverez csoportokat jellnek ki. A Nphadsereg csapatai megerstik a lszer-, zemanyag-, haditechnikai anyagraktrak, a trzsek, laktanyk s egyb katonai objektumok rsgeit, manverez csoportokat s gyeletes alegysgeket jellnek s rendelnek ki a rend helyrelltsra az egyes krletekben, kln parancs szerint vgrehajtjk az orszghatr vdelmvel s rzsvel kapcsolatos feladatokat. „Ha a rendrsg s a Bels Karhatalom eri a biztostsukra kijellt llami- vagy helyi jelentsg objektumokat az ellensges bandk szervezett tmadsaival szemben nem kpesek megvdeni, a Nphadsereg csapataitl kell a rendr-, illetve bels karhatalmi rsgeket megersteni, illetve a szksges segtsget a tmads elhrtsra megadni.” A Hatrrsg erinek karhatalmi cl alkalmazst a Hatrozat egyes rszei tiltottk, ms rszei erre lehetsget adtak. A Honvdelmi Tancs klnleges esetekben a Hatrrsg vltozatlan feladataknt az orszghatr vdelmt hatrozta meg, ugyanakkor, ha erre szksg van, a hatrr erk karhatalmi alkalmazst nem kti a Honvdelmi Tancs kln engedlyhez.
Miutn a Honvdelmi Tancs vonatkoz hatrozata a tzmegnyits rendjt kln nem szablyozta, gy (rtelemszeren) a tz megnyitsra engedlyt a karhatalmi riad elrendelsre jogosult szervezet vezetje adhatott. Jelentheti ez azt is, hogy kln szablyozs hinyban a magyar erszakszervezetek fegyvert a szablyzataikban elrtak szerint hasznlhattak, illetve voltak ktelesek hasznlni. A Honvdelmi Tancs fentiekben rszben ismertetett 1954-es hatrozatnak megfelelen elksztett budapesti s orszgos (vidki) karhatalmi terveket 1956. oktber23-a eltt utoljra 1956 elejn pontostottk.
A fegyveres felkels kirobbansnak kzvetlen okai s krlmnyei
Szegedrl indult tjra a kezdemnyezs, hogy az 1848.-as mrciusi ifjsg pldjt kvetve megfogalmazzk: „Mit kvn a magyar nemzet?” Oktber16-n a szegedi dikok elhatroztk, hogy kivlnak a kommunista prt ifjsgi szervezetbl, a DISZ-bl, s jjalaktjk a Magyar Egyetemistk s Fiskolsok Egysges Szervezett (MEFESZ). Oktber20-n itt fogalmazdott meg az a tzpontos program, amely tbb-kevsb azonos volt a budapesti egyetemeken kt nappal ksbb megfogalmazott pontokkal. Oktber22-n este a Mszaki Egyetem nagygylsn szletett meg tbbrs vita eredmnyeknt a megyetemistk 16 pontja, s elhatroztk azt is, hogy msnap, oktber 23-n a fvrosban csendes tntetst tartanak. A belgyminiszter betiltotta a felvonulst, s azzal fenyegetztt, hogy ha kell, a tntetst a fegyveres erk alkalmazsval fogja megakadlyozni. A prt s a kormny vezeti a tzzel jtszottak. Az rszvetsg, a Petfi Kr s a dikok tbb delegcit kldtek a Kzponti Vezetsg szkhzba, hogy kveteljk a betilts visszavonst. Ennek ellenre 14 ra eltt pr perccel a Rdiban beolvastk a Belgyminisztrium kzlemnyt, amely „j rendelkezsig” minden nyilvnos felvonulst betiltott, de a fels vezets hatrozatlansgt jl rzkelteti, hogy 25 perc mlva ezt a tilalmat visszavontk.
A dikok egybknt sem sokat trdtek a belgyminiszter tilalmval, st a tilalom mozgst erv vlt. A tntets tszaktotta a flelem gtjait. A reformista jelszavak is mind lesebb vltak. „Rkosit a Dunba, Nagy Imrt a kormnyba!” „Aki magyar velnk tart!” „Ruszkik haza!”, skandlta a Parlament eltt a mr ktszzezer fre duzzadt tmeg. Ezrek gylekeztek Budapest ms pontjain is. 20 rakor Ger Ern—az MDP Kzponti Vezetsgnek titkra—a Kossuth Rdiban elhangz beszdben az esemnyeket rendszerellenes megmozdulsknt rtkelte s minden ert felszltott a szocializmus vdelmre. A Ger-fle rtkels keltette negatv hatsok s rzelmek ellenslyozsra—a prtvezetsg krsre—a Parlamentnl beszdet tart Nagy Imre sem volt kpes. Az esemnyek gyorsan kvettk egymst. Nagy Imre beszdvel kzel egyidben a tntetk ledntttk a Sztlin szobrot, a Rdi plett vd—elssorban llamvdelmi erk—az akkor mg fegyvertelen tntetkre tzet nyitottak, illetve Ger Ern s Hruscsov egyeztetst kveten a Magyarorszgon llomsoz szovjet csapatok f eri megindultak Budapest fel.
A szovjet csapatok els alegysgei mr akciba lptek, amikor a Nagy Imre miniszterelnki megbzatsra vonatkoz politikai dnts megszletett. A szovjet beavatkozs krsnek, elfogadsnak, tudomsul vtelnek alapvet okai kz a Magyar Nphadsereg alkalmazhatsgval, megbzhatsgval kapcsolatos ktelyek tartoztak. Ezeket, a ktelyeket erstettk, a honvdsg Budapesten llomsoz, valamint a fvrosba ksbb felrendelt alakulatainak „bevetse” sorn szerzett els tapasztalatok, a rendrsg vezetinek—s fleg a BM Budapesti Fosztlya vezetjnek, Kopcsi Sndor rendr ezredesnek—a tntets betiltsval, illetve megakadlyozsval kapcsolatos llspontja is. Az llamvdelmi erk korltozott alkalmazsval kapcsolatban, a vezetsben „kimondva— kimondatlanul az a megfontols jtszott szerepet, hogy a gyllt s a tntetsen lesen tmadott »v« bevetse tovbb mrgesten a helyzetet” s „nem vllalhat annak kockzata, hogy a tntets vgkpp elfajuljon. Ennek megakadlyozsra pedig egy olyan, megflemlten nagy erket felvonultat demonstratv fellpst lttak alkalmasnak, mint amely 1953. jniusban Kelet-Berlinben rk alatt megoldotta a vlsgot...”—rta tanulmnyban—a szovjet csapatok bevetsvel kapcsolatos dntsrl Ripp Zoltn.
A Kzponti Vezetsg dntseivel—Katonai Bizottsg kikldse, statrium elrendelse, a munkssg, elssorban a legmegbzhatbb prttagok felfegyverzsvel—a vlsg kezelse rdekben mr oktber24-n Magyarorszgra rkez szovjet kldttek—Mikojan s Szuszlov—is egyetrtett. Nyilvnval, hogy a Szovjetuni mindenkori politikai vezetsnek dntsei alapjn vezetfunkciba helyezett—a szovjet vezets Magyarorszggal kapcsolatos politikai elhatrozsait felttel nlkl megvalst—magyar vezetk az gy szerzett, „megszolglt” hatalmuk megvdse rdekben—a kvetkezmnyekkel nem szmolva— szinte reflexszeren fordultak a Szovjetunihoz segtsgrt. A fentiekkel sszefggsben nem kerlhet meg annak kimondsa sem, hogy a politikai vezets—a vlsg kezelsvel kapcsolatos alap dntsek meghozatalban—egysges volt, gy a felelssgk is egysges mindazokrt a kvetkezmnyekrt, amelyek ezeknek, a dntseknek a hatsra Magyarorszgon bekvetkeztek.
Mint az a dokumentumokbl kiderl, a Kdr Jnos vezette prt-, s a Nagy Imre irnytotta llami vezets—az SZKP Elnksgnek Magyarorszgra kldtt kpviselivel egyeztetett—hatrozatai, intzkedsei, taktikzsai az oktber28-ig terjed idszakban ketts clt szolgltak:
1) Ha kell politikai engedmnyek, a np kvetelsei egy rsznek teljestsvel vagy annak gretvel a tmeget levlasszk a hatalom s a szovjet csapatok ellen harcot folytat fegyveres csoportokrl.
2) A fcl ez volt: a fegyveres ellenllst, elssorban a szovjet csapatokra tmaszkodva megtrjk.
A tntetk s az erszakszervezetek kztti sszetzsek sorn az els lvsek nem a Rdi pletnl drdltek el. A rendrsg s a megyei llamvdelmi szervek oktber23-n dlutn elszr Debrecenben nyitottak tzet a BM Megyei Fosztly plete el vonul tntet tmegre, melynek kvetkeztben a tntetk kzl hrman az letket vesztettk, s sokan megsebesltek.
A Debrecenben trtntekrl Budapesten, a Rdi krnykn gylekez tntetk—az id rvidsge miatt—nem tudtak, illetve nem is tudhattak. Ezzel ellenttben a debreceni fegyverhasznlatrl az informcis csatornkon, illetve a fegyveres erk s testletek gyeleti szervein keresztl a politikai vezetk nemcsak Budapesten, hanem Moszkvban is rtesltek. A magyar politikai vezets ettl a hallos ldozatokkal is jr erszakos cselekmnytl semmilyen formban nem hatrolta el magt, a fegyverhasznlat—szablyzatokban rgztett—lehetsgt s ktelezettsgt a Debrecenben trtnteket kveten az erszakszervezetek fel kiadott intzkedseik sorn nem mdostottk. Ennek kvetkeztben a tntetk ellen a Rdinl, illetve ksbb ms helyeken bevetett fegyveres alegysgek parancsnokai a tzmegnyits krdsben az ltalnos szablyoknak megfelelen szabadon dnthettek. Ugyanakkor nem hagyhat figyelmen kvl, hogy Kopcsi Sndor ezredes, a BM Budapesti Fosztlya vezetje a fegyvertelen tmegek elleni fegyverhasznlatot a rendrknek megtiltotta, illetve a Budapesten bevetett honvdsgi erk alkalmazsnak lehetsgt a lszer kiosztsnak tilalma is jelentsen korltozta.
A Rdi plethez veznyelt karhatalmi erk nagysga s sszettele mutatja, hogy a hatalom Debrecen utn Budapesten is kszen llt a megmozduls erszakos megakadlyozsra. A Bels Karhatalom rsgi s karhatalmi llomnybl kirendelt erk 19 ra 45 perc krl adtk le az els riasztlvseket a rdipletbl a tmeg fel, majd az VH megnyitotta a clzott tzet a tmegre, melynek kvetkezmnyeknt nem csak a tmegben, hanem az rsg megerstsre kirendelt katonk s rendrk kztt is szmos sebesls, st halleset trtnt. Budapesten a Rdi pletnl eldrdl, hallos ldozatokat is kvetel sortz hatsa all felocsd tmeg egy rsze elindult fegyvert szerezni, hogy ervel szerezzen rvnyt kvetelseinek, s vdekezni tudjon az erszakot alkalmaz hatalom ellen. A civilek fegyverszerzsi akcii elsdleges clpontjv a Budapest s krnykn lv laktanyk, rendrsgi objektumok—kapitnysgok s rendrrsk—fegyver- s lszerraktrak vltak, s hamarosan lefoglaltk s sztosztottk a budapesti nagyzemek egy rszben trolt fegyver- s lszerkszleteket is. A Rdinl a vltozsoknak mereven, grcssen ellenll hatalom ellen megkezdett kzdelem—a szovjet csapatok beavatkozst kveten—az idegen befolystl mentes Magyarorszgrt folytatott harcc, szabadsgharcc vlt.
A hadsereg alakulatainak Budapestre rendelse, bevetse
A szovjet csapatok „segtsgl” hvsval prhuzamosan riadt rendeltek el a Honvdelmi Minisztrium llomnya s a Magyar Nphadsereg csapatai rszre is. A Vezrkar fnknek els—a 6. hadtest szervezett rint—intzkedse az volt, hogy a 7. gpestett hadosztlyt, valamint a hadtest-kzvetlen alakulatok kz tartoz 34. tzrezredet kivette a hadtest alrendeltsgbl. A hadosztly llomnybl Budapestre rendeltk a piliscsabai 8. gpestett ezredet, az aszdi 15. gpestett ezredet, az egri 6. gpestet ezredet, az esztergomi 33. harckocsiezredet, az 51. lgvdelmi tzrosztlyt, a hadosztly hrad-zszlaljt s 34. tzrezredet. A 7. gpestett hadosztly alrendeltjei kzl a riadt elsknt a piliscsabai 8. gpestett ezrednek rendeltk el. A Vezrkar fnke az ezrednek parancsknt megszabta, hogy hajtsanak vgre menetet Budapestre, ahol kzeltsk meg a Brdy Sndor utcban lv Rdi plett, s annak krnykt tiszttsk meg a tntetktl, s fegyverhasznlat nlkl akadlyozzk meg a Rdi elfoglalst. Az ezred a menetet kt lpcsben hajtotta vgre. Az els lpcsben menetel erk kijutottak a Rdi plethez. Amikor a piliscsabai ezred megrkezett a Rdi plethez, a parancsnok, Solymosi Jnos alezredes kzlte, hogy katoni nem fognak tzet nyitni a npre. Ez a bejelents a sortz hatsa alatt lv emberekben olyan lelkesedst vltott ki, hogy tbben felugrltak a harckocsira s megleltk az alezredest. A katonk leszlltak a gpjrmvekrl s elkeveredtek a csoportokban lldogl fiatalokkal, civilekkel. A fiatalok elmondtk nekik, hogy mieltt a katonk megrkeztek, az pletben lv vsok a Puskin utcai oldalon, valamint a Brdy Sndor utcai kapunl tzet nyitottak rjuk, s kzlk tbben letket vesztettk.
Nem sokkal ksbb a Rdi fell s a krnyez pletekbl is lvsek drdltek. Ekkor rkezett meg a katonktl elklntve szlltott lszer, amit Solymosi alezredes jelenltben a katonknak s a civileknek kiosztottak. Miutn ez megtrtnt, az alezredes parancsot adott katoninak, hogy csak oda ljenek, ahonnan tzet kapnak. Mivel a Rdi ablakaibl lttek, a piliscsabai ezred harcosai, a kzeli Kilin laktanybl odarkez ptkatonk s a megerstsknt kikldtt rendrk egy rsze is tz al vette a Rdi plett. A tzharc megindulsa utn rkez katonai lszerszllt autkrl a civilek s katonk mr egytt szlltottk a lszert, a Rdit ostromlk rszre. Az ezred msodik lpcsjben menetel 3. zszlalj 23-n jfl krl rkezett az Astoria Szllhoz, ahol a jelents szerint a tntetk „lefegyvereztk ket”. Az alegysgbl megmaradt 68 f a Honvdelmi Minisztriumhoz vonult, s a tovbbiakban rszt vett a minisztrium pletnek rzsben, vdelmben. Az ezred Rdinl lv rsze oktber25-n hajnalban parancsot kapott a Rdi pletnek visszafoglalsra. A feladatot az ezred a szovjet csapatokkal egyttmkdsben „kisebb harcok rn” vgrehajtotta. Ezt kveten a Rdi pletnek rzsvel egyidben a VIII. kerletben hajtottak vgre rzsi s jrrzsi feladatokat.
Oktber24-n Budapesten a Magyar Nphadsereg ktelkbe tartoz erk—kb. 6500 f—hrom hullmban kerltek bevetsre. Az els hullmban 5 katonai s 9 polgri objektum megvdse, visszafoglalsa rdekben 23 alkalommal, sszesen 2429 f lett kiveznyelve. A msodik bevets alatt 5 katonai s 8 polgri objektumhoz 16 alkalommal sszesen 2361 f lett kikldve. A harmadik hullmban—3 katonai s 3 polgri objektumhoz—kirendelt erk ltszma 389 f volt. Az ez id alatt rendelkezsre ll tartalk 100 s 400 f kztt mozgott. A hadsereg alakulatai 24-n reggeltl 25-n reggelig 360 ft, kztk 87 fegyverest fogtak el. Ebben az idszakban a prtvezets ltal fellltott Katonai Bizottsg trekedett a hadsereg karhatalmi alkalmazsra, megprblta felfegyverezni a kommunistkat s a munksokat, megszervezni s biztostani az egyttmkdst a magyar s szovjet csapatok kztt.
A szovjet katonai vezets oktber23-n 20 rakor—egy rval az erre vonatkoz politikai dntst megelzen—riadkszltsgbe helyezte a Klnleges Hadtest kt gpestett hadosztlyt, s meghatrozta, hogy a hadtest f erivel vonuljon be Budapestre, foglalja el a vros legfontosabb objektumait s lltsa helyre a rendet. A szovjet csapatok oktber23-n 22 rakor Kecskemt, Cegld, Szolnok, Szkesfehrvr s Srbogrd helyrsgekbl megkezdtk a menetet Budapest irnyba. A Klnleges Hadtest vezetsnek szk trzse jflkor rkezett Budapestre. Legfontosabb feladatuknak elssorban a fegyveres csoportoknak a megvdsre kijellt objektumokbl trtn kiverst, a fvros legfontosabb objektumainak a vdelem al helyezst s a vros kzpontjban a felkelk lefegyverzst tartottk. A berkezett egysgek azonnal harcba bocstkoztak s a fegyveres csoportoktl tbb objektumot visszafoglaltak, a plyaudvarokat, hidakat s nhny raktrt az ellenrzsk al vontak.
A Budapesten lv szovjet csapatok ltszma ekkor—oktber 24-n—mg egy hadosztly ltszmt sem haladta meg. A fegyveres felkelk ellen bevetett 6000 szovjet katona, 290 harckocsi, kb. 120 pnclozott szllt harcjrm s 156 gy kevsnek bizonyult. Ezt felismerve a szovjet hadvezets a Krpti Katonai Krzet lvszhadtest llomnybl kett—a 128. lvsz s a 39. gpestett—hadosztlyt, valamint a Romnia terletn llomsoz szovjet nll gpestett hadtest alrendeltsgbe tartoz 33. gpestett hadosztlyt Magyarorszgra, f erivel Budapestre rendelte. Egyes szovjetforrsok szerint az gy riadkszltsgbe helyezett s „rendcsinls” cljbl bevetett t hadosztly llomnyba 31 500 f, 1130 harckocsi s njr lveg, 616 tzrsgi lveg s aknavet, 185 lgvdelmi lveg, 380 pnclozott szllt harcjrm s 3830 gpkocsi tartozott. Riadkszltsgbe helyeztk a Krpti Katonai Krzet egy vadszrepl-, s egy bombzrepl hadosztlyt is. gy a Klnleges Hadtest lgi erivel egytt sszesen 159 vadszrepl s 122 bombz vrt bevetsi parancsra. A szovjet katonai erk felvonulsnak ezen idszakban a vadszreplk fedeztk a menetben lv csapatokat, a bombz replk a repltereiken lttak el fokozott kszltsgi szolglatot.
A Honvdelmi Minisztrium ltal kiveznyelt, Budapesten lv vagy Budapestre a kzeli helyrsgekrl—Piliscsaba, Aszd—felrendelt katonai alakulatoknak kezdetben nem osztottk ki a lszert, s megtiltottk a fegyverhasznlatot. A tbb hullmban gy bevetett magyar katonai erk nem voltak kpesek a fegyveres harc terjedsnek megakadlyozsra, szinte felolddtak a tmegben, s fegyvereik tadsval, esetleg tllsukkal segtettk vagy passzvan, szemlltk a Rdi pletnek elfoglalst, a Budapestre berkez szovjet csapatok elleni harc megkezdst. A hadsereg erinek ilyen formban megvalsul tervszertlen „bevetse”, a katonk tbbsgnek passzv, kisebb rsznek tmogat magatartsa a fels vezets rszre egyrtelmv tette: a Magyar Nphadsereggel szembeni bizalmatlansga megalapozott volt s az, hogy a rendrsg eri dezorganizldsa utn az ltaluk ellenforradalminak rtkelt megmozduls leversben a bels karhatalom erin tl elssorban a szovjet hadsereg fegyvereire tmaszkodhat. A hadsereg morlis helyzete, a nphez val szoros ktdsbl fakad, az els perctl nyilvnvalv vlt bels meghasonlottsga a felkelk elleni tmeges bevetst nem tette lehetv. A politikai s a katonai vezets nem lehetett bizonyos abban, hogy a csapatok vgrehajtjk a parancsokat.
A szovjet hadvezets a forradalom els napjaiban gyalogsgi tmogats nlkl, harckocsikkal s a fellrl nyitott, gumikerek pnclozott szllt jrmveken—tall nven a „nyitott koporskban”— kldte katonit a biztos hallba. Nhnyszor ksrletet tettek a szovjet harckocsi vagy gpestett alegysgek s a magyar gyalogos erk egyttes alkalmazsra, de ezek a prblkozsok rendre kudarccal vgzdtek. A szovjet s magyar politikai- s katonai vezets nem volt felkszlve ilyen erej hatrozott szembenllsra. Sokig nem rtettk meg, hogy ez a harcmd Budapesten a bevetett szovjet csapatok veresghez vezet. A szovjet katonai vezets eltt teht egyrtelmv vlt, hogy a gyors gyzelemre nincs remny addig, amg a forradalom f bzisai lteznek, ezrt e csoportok felszmolsnak ignye napirendre kerlt.
A felkel-szabadsgharcos csoportok megalakulsnak, harcnak f jellemzi
A magyar s szovjet csapatok ellen Budapesten—az oktber23-tl 29-ig terjed idszakban—tnylegesen nhny ezer f vette fel a harcot. Budapesten nhny fontosabb csompont, objektum szilrd tartsn tl szinte mindentt jelen voltak, megtmadtk az ide-oda mozg szovjet s magyar pnclosokat, s nagy vesztesgeket okoztak nekik. A felkelk tbbsge munksfiatal, kisebb rsze dik, egyetemista volt, de nagy szmban akadtak kzttk tizenves gyerekek is. Primitv harceszkzkkel—kzifegyverek, benzines palackok—szlltak szembe a szovjet tankokkal. Sikereikben termszetesen a dnt tnyez az volt, hogy a felkelk maguk mgtt tudhattk a lakossg gyakorlati tmogatst. A forradalom els napjaiban a Budn—elssorban, a Szna tren s annak krnykn, illetve a Mricz Zsigmond krtren—s, Pesten—tbbsgben a Corvin kzben s annak krnykn a VIII. s IX. kerletben—valamint, a peremkerletekben—pldul Csepelen, Soroksron, Pesterzsbeten s jpesten—egymstl fggetlenl megalakult rendkvl vegyes sszettel csoportok egysges irnyts nlkl harcoltak. Oktber28-ig a felkel-szabadsgharcos csoportok—mg az egymshoz viszonylag kzel lv Corvin kzi csoportok—kztt sem alakult ki szervezeti kapcsolat. A harcok kvetkeztben sztszrdott csoportok tagjainak egy rsze a szllshelyre visszatrve rgi s j fegyveres trsaival folytatta az ellenllst. Msik rsze a krzetben tevkenyked csoportok egyikhez csatlakozott, de voltak olyanok is szp szmmal, akik a harc vgleges beszntetsrl dntttek.
Felkel-szabadsgharcos csoportok elssorban a fvrosban alakultak, de a kormnyellenes fegyveres erk az orszg terletbl is egymshoz nem kapcsold rszen kis terleteket ellenriztek. A felkel csoportok a legaktvabban vidken Bcs-Kiskun, Gyr-Sopron, Heves, Komrom, Ngrd, Somogy, Pest s Veszprm megyben tevkenykedtek. A Budapesten kvl megalakult, egymstl fggetlenl tevkenyked csoportok nagyobb sszefgg terletet nem ellenriztek. Az egyes teleplseken vgrehajtott fegyveres akciik sorn az adott rgi ellenrzsk al vonsra nem trekedtek. A f cl a kormny rendelkezsre ll fegyveres erk tevkenysgnek megakadlyozsa, zavarsa, illetve ezen erknek vesztesgek okozsa volt. A vidki esemnyek vizsglata sorn nyert adatokat sszestve megllapthat, hogy a leggyakrabban elfordul cselekmnyek kz a hatalom jelkpeinek megronglsa, a szovjet emlkmvek ledntse, szovjet katonk srjainak feldlsa, elssorban szovjet szerzk knyveinek, illetve propagandakiadvnyoknak az elgetse, az llami vezetk s alkalmazottak—jval kisebb szmban a gazdasgi vezetk—elleni erszak, ezek kztt hzkutatsok, a laksok feldlsa, megronglsa, e szemlyek rizetbe vtele, ritkbban megverse tartozott. Ezen cselekmnyek egy rszt „idegen fegyveresek” hajtottk vgre.
A hadsereg tevkenysgnek soksznsge
A belgyi s katonai vezets teljesen tjkozatlan volt a kialakult helyzetrl. A Budapestre berkez csapatokat minden ellenrzs nlkl kirendeltk, de a honvdsg vezeti az alrendeltek rszre semmifle tjkoztatst, hatrozott utastst nem adtak. „Hallgassa a rdit, abbl mindent megtud” ... „cselekedjk a helyzettl fggen s beltsa szerint”, ismtelgettk az utastst krknek. A Rdiban elhangzott kzlemnyek, utastsok, parancsok nem hogy knnytettk, hanem tovbb neheztettk a parancsnokok helyzett. Erre plda, hogy br oktber24-n 4 ra 30 perckor a Kossuth Rdiban beolvasott minisztertancsi kzlemnyben megtrtnt a kijrsi s gylekezsi tilalom kihirdetse s a „karhatalmi szervek utastst kaptak, hogy a rendelet megszegivel a trvny teljes szigorval lpjenek fel”. De ezt az intzkedst a belgyminiszter kt ra mlva fel is oldotta, azzal a megktssel, hogy mivel a „fosztogat ellenforradalmi csoportoktl val tisztogats mg folyik, 9 rig csak felttlenl halaszthatatlan gyben kzlekedjenek az utcn”. A politikai s katonai vezets abszolt tjkozatlansgra vall, hogy elkpzelsk szerint a fegyveres felkels leverse 9 rig befejezdtt volna. Ugyanezen a napon—8 ra 45 perckor—kihirdettk a rgtntl brskods bevezetsrl szl hatrozatot, mely szerint „a npkztrsasg megdntsre irnyul cselekmnyek, lzads, lzadsra val felbujts, felhvs s szvetkezs, gyilkossg, emberls, gyjtogats, robbantszerek tartsa vagy ezek felhasznlsval elkvetett bncselekmny, a kzveszlyi bncselekmnyek, a hatsg elleni erszak, az engedly nlkli fegyvertarts... bncselekmnyeket halllal kell bntetni...” Nem egszen 4 ra mlva Nagy Imre a magyar nphez intzett szzatban mr arrl szlt, hogy akik 14 rig megszntetik a harcot s leteszik a fegyvert, menteslnek a statrilis eljrs all. A hatridt 14 ra 8 perckor 18 rra mdostottk.
Ez a magatarts tovbb erstette a parancsnoki kar amgy is nagy bizonytalansgt, hozzjrult az erszakszervetek—ezek kztt a hadsereg—bomlshoz is. Az els napokban a parancsnokok tbbsge megszervezte a laktanyk, ms objektumok vdelmt, megerstettk az rsgeket, jrrket szerveztek, a f tvonalak lezrsra intzkedtek, felvettk a kapcsolatot a kzigazgatsi, rendszeti s politikai vezet szervekkel. A magasabb-parancsnoksgok a trzsbe beosztott tisztek egy rszt a csapatokhoz kldtk a parancsnokok segtsre.
Tyihonov altbornagy, szovjet ftancsad a Katonai Bizottsgnak jabb magyar hadosztlyok Budapestre rendelst javasolta. Mivel vrhat volt, hogy a felkels a vidki vrosokra is tterjed a javaslat vgrehajtsa rdekben nem trtnt semmi. Budapesten a telefonvonalak lehallgatsbl szrmaz sok hr s vaklrma valsgos koszt idzett el a katonai vezetsben, ami a csapatok tovbbi elaprzst, rngatst eredmnyezte, ugyanakkor a fontosabb fegyveres gcok felszmolsa rdekben nem trtnt semmi intzkeds. A parancsnokok tjkozdst neheztette 25-n az is, hogy a minisztertancsnak a Rdiban 6 ra 23 perckor felolvasott kzlemnyben—nem tudni kiknek a megtvesztse cljbl—az hangzott el, hogy „a hadsereg, az llamvdelmi erk, a fegyveres munksrsgek s a szovjet csapatok segtsgvel oktber25-re virrad jszaka az ellenforradalmi puccsksrletet felszmoltk. Az ellenforradalmi erk szt vannak verve...”Ennek ellentmond az, hogy hrom ra mlva Bata Istvn—ugyancsak a Rdiban beolvasott utastsban—megparancsolta, hogy a nphadsereg katoni „fokozott aktivitssal s teljes hatrozottsggal ma dlig vgleg szmoljk fel a fvrosunkban mg feltallhat ellenforradalmi erket...”
Tovbb bonyoltotta a helyzetet, hogy Tth Lajos vezrrnagy, a Vezrkar Fnke 14 rakor kiadott tvmondatban a csapatok tevkenysgt—a miniszter utastsval ellenttben—gy szablyozta, hogy „ha megtmadnk a laktanyt, szltsk fel a tmeget tvozsra, s csak abban az esetben ljenek, ha fegyverrel tmadnak...” Ebben a parancsban mr sz sincs aktv harctevkenysgrl.
A legfels vezets—csapatokra is hat—megosztottsgrl rulkodik, hogy amg Kdr Jnos az MDP els embere oktber25-n 15 rakor elhangz beszdben azt jelenti ki, hogy „a npkztrsasgunk llamhatalma ellen irnyul fegyveres tmadst minden lehetsges eszkzzel vissza kell verni...”. Addig a kzvetlenl utna megszlal Nagy Imre mr a kvetelsek—pld. a szovjet csapatok kivonsa—egy rsznek teljesthetsgrl beszl s ismtelten a kormny megbklsi szndkt kifejez amnesztira, s annak megvalstsra helyezi a hangslyt.
A Magyar Nphadsereg alakulataival kapcsolatban mg ma is tartja magt az a felfogs, hogy a forradalom idszakban, teljes mrtkben magukra maradtak, a csapatok semmilyen parancsot, utastst nem kaptak. A mr eddig lertakbl is kiderl, hogy ez az llts nehezen tarthat. A hadsereg tevkenysgt ezekben, a napokban is meghatroztk az tfog, ltalnos rvny parancsok. A problma gykere ott hzdik, hogy az ltalnos parancsoknak a konkrt helyzethez s krlmnyekhez val igaztsa nagyon nagy gondot jelentett. A vals problmk megoldsban az egysg-, magasabb egysgparancsnokok az esetek tbbsgben szolglati elljriktl nem kaptak segtsget. Az egyszemlyi dntsben automatikusan meg kell, hogy jelenjen az egyszemlyi felelssg is. Ezt a felelssget sokan nem vllaltk.
Oktber25-n a Budapesten lv 7400 katonbl 4638 f, 65 helyen hajtott vgre feladatot. A kirendelt llomny zme prt, llami vagy katonai objektum vdelmt ltta el. Kisebb rsz jrrszolglatban volt, de voltak olyan alegysgek is, amelyek nllan vagy a szovjet csapatokkal egyttmkdve harcfeladat vgrehajtsra kaptak parancsot. A magyar harcol alakulatok kzl a fvrosban tevkenykedett ngy (6., 8., 12. s 15.) gpestett s egy (a 33.) kzepes harckocsiezred. Az alakulatok feltltttsgre jellemz, hogy a fenti 5 ezred Budapesten lv erinek a ltszma alig haladta meg a 2000 ft. A fvrosba felrendelt alakulatok kzl, mg a 37. pontonos dandr, valamint a Dzsa Lvsz s Pnclos Tiszti Iskola kpviselt jelents ert. (704 s 773 f.) Az itt lv katonallomny fele rgi elavult puskval volt felszerelve. Ebben az idszakban Budapesten 64 magyar harckocsi hajtott vgre harcfeladatot. Oktber25-n kiadott parancsban Bata Istvn vezrezredes, honvdelmi miniszter az „ellenforradalmi bandk”felszmolsa rdekben utastotta a hadsereget, hogy „fokozott aktivitssal s teljes hatrozottsggal (cstrtkn) dlig vgleg szmoljk fel a fvrosunkban mg feltallhat ellenforradalmi erket”, a Nphadsereg minden katonja „teljes kpessggel biztostsa a szolglat elltst, s akadlyozzon meg minden hasonl ellenforradalmi akcit...”. Oktber27-n Bata Istvn a levltst megelzen kiadott utols parancsban tbbek kztt elrendelte, hogy a helyrsgekben „a Rendrsggel s a megbzhat munksokkal egytt jrrzst kell folytatni! Idegeneket igazoltatni kell! A gyans elemeket, fegyveres embereket le kell tartztatni! Gylekezseket fel kell oszlatni! A fegyveres ellenllkat meg kell semmisteni! (...) Helyben a katonai rendet minden eszkzzel fenn kell tartani! A helyrsgparancsnok ers tartalkkal rendelkezzen!”
Janza Kroly altbornagy,—a Bata Istvn helybe lp—j honvdelmi miniszter oktber27-n kiadott els parancsban a fegyveres csoportok elleni aktv harcra, a harckszltsg fokozsra adott utastst. Br Janza Kroly altbornagy els miniszteri parancsban jelzi, hogy a hivatalba lpst megelzen kiadott parancsok rvnyben vannak, egy sor addig kiadott intzkeds ebben az utastsban hangslyosan nem jelenik meg. Nem ismtli meg Bata Istvn parancsainak a helyrsgek rendje mindenron val biztostsra vonatkoz rszeit, st a fegyveres harcokban rszt nem vev alakulatok tevkenysgt—Bata aktv rendteremtsre vonatkoz parancsaival ellenttben—a riadkszltsg fenntartsra, ezen bell az bersg fokozsra, a felkszlsre korltozza. Ez a parancs hangnemben s tartalmban a Tth Lajos vezrrnagy ltal oktber25-n dlutn kiadott—a hadsereg tevkenysgt elssorban a katonai objektumokat rt fegyveres, hangslyozom: fegyveres tmads visszaversre korltoz—parancshoz llt kzelebb. Budapestet oktber27-n 16 vagy 18 krzetre osztottk, amely krzetek lre parancsnokokat neveztek ki. A krzetparancsnokok alrendeltsgbe kerlt a krzet hatrain bell tevkenyked minden alakulatok, s felelsek voltak a krzetkben bekvetkezett minden esemnyrt. Az j krzetek felllst kveten a Honvdelmi Minisztriumba olyan informcik futottak be, hogy nem hajtjk vgre a feladatokat, hogy egyes krzetekben a felkelkkel alkudozsba bocstkoztak, s mivel a magyar csapatokat csak ritkn rte tmads, igyekeztek a felkelk s a szovjet csapatok harcba be nem avatkozni, azokbl kimaradni. A felkelk ltal elfoglalt objektumok, pletek visszafoglalsa rdekben nem tettek semmit. A fegyveres felkelket nem tartottk olyan ellensgnek, akik ellen kmletlenl fel kell lpni. De az utasts vgrehajtsa ms okok miatt is akadozott. Az egyik ok, hogy az erre az idpontra klnbz objektumokhoz raj, szakasz ktelkben kikldtt, sztforgcsolt erk egyestse—mg nyugodt viszonyok kztt is tbb napot vett volna ignybe. Erre a krzetparancsnokoknak pont a belvrosban, teht a harcok krzetben nem volt lehetsge. A fentieken tl—sok ms nem emltett ok mellett—kiemelend: a fvrosban alig volt olyan alakulat, amelyiket a felkel-szabadsgharcos csoportok ellen a szovjet csapatok oldaln harcba lehetett volna vetni.
Budapesten ezekben, a napokban a katonai jrrk tbb civil fegyveres csoportot tartztattak le, de a legtbb esetben fels utastsra szabadon kellett engedni ket. Sokszor elfordult, hogy a katonk az elfogott fegyveresekkel szabadon engedsk utn jabb fegyveres sszetzsben ismtelten szembekerltek. Ez a helyzet is tovbb gyengtette a hadsereg hadrafoghatsgt. Tbb alakulatnl mr hibavalnak tartottk a harcot, s a kormny egymsnak ellentmond intzkedsei, a Kzponti Vezetsg hallgatsa, a kzvetlenl szerzett tapasztalatok arrl gyztk meg a katonk nagy rszt, hogy a hatalommal s a szovjet csapatokkal szembeszllknak igazuk van. Ez s a felkels felszmolsrl szl valtlan hradsok, az egymsnak ellentmond parancsok tovbb nveltk a passzv nvdelemre berendezked alakulatok szmt. A hadsereg alakulatainak tevkenysge a forradalom idszakban rendkvl sokszn volt, gy annak tipizlsa komoly nehzsgekbe tkzik.
A hadseregben trtnt esemnyeket rtkelve arnylag les hatrvonal a kecskemti 3. hadtest vezetse s annak nhny egysge, illetve ltalban a hadsereg egsze kztt hzhat meg. A 3. hadtest bizonyos rszeinl tapasztalhat, a hadsereg meghatroz rsztl eltr klnbsg oka Gyurk Lajos vezrrnagynak, a hadtest parancsnoknak szemlyben keresend. Gyurk Lajos neve a szovjet s magyar katonai vezets bizonyos kreiben, mint az „ellenforradalom” felszmolsra, a katonai diktatra bevezetsre egyedl kpes szemly neve merlt fel. Gyurk vezrrnagy a forradalom kitrsnek szinte els pillanattl az rvnyben lv parancsok, szabta kereteket nemegyszer tlpve, a legdurvbb eszkzket kivlasztva s bevetve, knyrtelen „hbort folytatott” a vdtelen lakossg tmegeivel szemben. Gyurk s nhny beosztottja tbbszr feltette a krdst: Akik flnek a tmegbe lni azok jelentkezzenek s menjenek haza, „ha viszont maradnak a parancsomat maradktalanul, hajtsk vgre—mondta Gyurk Lajos—, amennyiben nem, gy fogok eljrni velk szemben, mint hborban, harckzben a „parancsmegtagadkkal”. Gyurk fenyegetse a gyakorlatban azt jelentette, hogy a parancsmegtagadkat vagy a parancs vgrehajtsban kslekedket a helysznen minden vizsglat nlkl ki kell vgezni. Arra mg nem kerlt el adatot, hogy a hadtestnl szolgl katonk kzl a legvgs „fegyelmez eszkzt” brkivel szemben alkalmaztk volna, arra viszont igen, hogy harccselekmnyek kzben elfogott felkelk kzl kzel 20 szemlyt a 37. kiskunhalasi lvszezrednl —a statriumra hivatkozva—minden vizsglat nlkl a helysznen kivgeztek. Ennek az ezrednek a parancsnoka induls eltt „...parancsba kiadta az sszes alegysgparancsnoknak, hogy amelyik katona a fegyvert eldobja, vagy tadja, vagy tszkik az ellenforradalmrokhoz, ksrjk hozz, amennyiben ez nem lehetsges gy ljk agyon... Mindezeket a parancsnok az egsz szemlyi llomny eltt kihirdette s kijelentette, hogy a vll-lapot, rendfokozatot s a Npkztrsasg cmert az parancsa nlkl nem veheti le senki, s nem engedi meg, hogy valaki is levegye. Aki pedig ezt a parancsot megszegi, vagy pedig az ellensg oldalra prbl tncolni, az le lesz lve...”. Gyurk a tzparancs kiadsval nem kslekedett. Elg volt egy telefonon rkez ellenrizetlen hr s a replk mr indultak is, pldul Tiszakcskre. Csak ennek a minden okot s alapot nlklz bevetsnek a kvetkezmnye 17 halott s 110 sebeslt.
A rendelkezsre ll dokumentumok alapjn ma mr hatrozottan kijelenthet: a politikai vezets erre vonatkoz dntsei ellenre a magyar s szovjet katonai vezets a kormnyellenes fegyveres erk felszmolsra konkrt, minden rszletben kidolgozott tervekkel oktber28-ig nem rendelkezett. Mint az lthat, a magyar s szovjet politikai s ezzel sszefggsben katonai vezets az alapproblma—megrizni a hatalmat s a kommunista prt vezet szerept, de elssorban a szovjet fegyverekre tmaszkodva leverni a fegyveres felkelst—megoldhatatlansga miatt oktber28-ig kptelen volt maghoz ragadni a politikai s katonai kezdemnyezst. Az oktber28-ig vgrehajtott tmadsok sikertelensgnek elsdleges oka az volt, hogy a tmads elksztsben rszt vev Katonai Bizottsg, a konkrt terveket kidolgoz magyar s szovjetparancsnoksgok mg ekkor sem rendelkeztek megbzhat, ellenrztt feldertsi adatokkal, s fogalmuk sem volt arrl, hogy Budapesten, hol, milyen nagysgrend sszettel, fegyverzet s szervezettsg kormnyellenes erk ellenllsval szmolhatnak. Ennek nem mond ellent az sem, hogy a prt s a hadsereg egyes krei, rzkelve a forradalom erinek egyre szervezettebb, hatrozottabb s fleg egyre eredmnyesebb fellpst, oktber27-n s 28-n a hatalmuk megtartsa rdekben egy utols erfesztsre ksztettk a hadsereg erit. E napok fegyveres sszetzseinek vizsglata azt is mutatja, hogy az rzsre kijellt objektumaikat vd katonk egy rsze is elvesztette a minimlis kompromisszumkszsgt, s a polgri lakossg kevsb erszakos trekvseit is az er, a fegyverek alkalmazsval utastott vissza.
Voltak azonban olyan parancsnokok is, akik nem voltak hajlandak a parancsokat minden mrlegels nlkl vgrehajtani. Pldul ez trtnt oktber27-n Tatabnyn is. Az esetrl a 7. gpestett hadosztly jelentsben a kvetkezk llnak. „Felczn Andor alezredes parancsnoksga alatt a baji nehz harckocsi rohamlveg ezred egyik zszlalja (10 hk. »harckocsi«) Tatabnyra ment azzal a feladattal, hogy megtiszttsa a vrost a felkelktl. Ezt a feladatot Felczn alezredes nem hajtotta vgre, mert megtlse szerint a nagyszm felkel megsemmistse a vros nagy rsznek pusztulsra vezetett volna...” Az ilyen eseteknek hamar hre ment.
A hadsereg s a fegyvertelen, vagy rszben fegyveres polgri lakossg kztti sszetzsek vizsglata
A lakossg s a hadsereg eri kztt kialakult sszetzsek egyik forrsa az volt, hogy a lakossg egy rsze tbbszri figyelmeztets utn sem vette komolyan azt, hogy a hadsereg alapvet ktelezettsge a katonai objektumok s az ott lv fegyverzet megvdse. Voltak azonban olyan teleplsek is, ahol az ott lv vagy odaveznyelt fegyveres erk a tntet vagy mr fegyveresen tevkenyked csoportok trekvseinek korltozsa, tmegdemonstrciinak megakadlyozsa, a hadsereg sajt vagy a karhatalmi riadtervekben rzsre kijellt polgri objektumok, az ott lv eszkzk s nem utols sorban a vdelmet ellt katonk s civilek szemlyi psgnek megvsa rdekben—konkrt parancsra vagy parancs nlkl—fegyverhasznlatra kerlt sor. Az esemnyek alakulst tbbek kztt befolysolta a polgri lakossg aktivitsa is, a szndkaik, cljaik elrse rdekben alkalmazott mdszerek s eszkzk. Az objektumok vdelmt ellt fegyveres erk sokszor csak az esemnyeket kvetve, a tmeg tevkenysgre reaglva prbltk elejt venni a fegyveres erszak alkalmazsnak. ppen ezrt az egyes konkrt trtnsek vizsglatnl nem lehet eltekinteni az elzmnyek, a lehetsges sszes krlmny vizsglattl.
Oktber25-n, 26-n bizonyoss vlt, hogy a hadsereg kettszakadt. Budapesten s vidken a helyzet azt mutatta, hogy az alakulatok tbbsge passzv magatartsval btortja, ersti a kormnyellenes fegyveres erket, amg nhny alakulat—a parancsnok belltottsgtl, dntseitl fggen—minden eszkzt felhasznl a sokszor vdtelen, kvetelsknek bks eszkzkkel rvnyt szerezni akar tmegek ellen. A tmegek aktivitsra is jellemz, hogy oktber24. s 29-e kztt a Magyar Nphadsereg alakulatai 50 teleplsen 71 esetben kerltek a lakossggal sszetzsbe
| |