|
2./II. Magyar Nphadsereg 1948-1956 kztt
2007.01.23. 20:07
Ez a rsz a vissza fejlesztst s kvetkezmnyeit trgyalja a nemzetkzi s belpolitikai helyzetbe gyazva. II. rsz
Redukci s integrci (1953—1955)
A nagyhatalmi szembenlls cskkense s hatsa Magyarorszgra
Az talakul nagyhatalmi kapcsolatrendszer fbb jellegzetessgei
Az olvads idszaka
A hideghbor trtnetben az 1953-as vvel kezdd peridust az olvads idszaknak is nevezik. 1952 vgre a szemben ll kt nagyhatalom konfrontcija eljutott arra a szintre, hogy brmelyik pillanatban vrhat volt egy vilghbor kirobbansa. Az Egyeslt llamok s a Szovjetuni az eurpai kontinensen sajt rdekszfrjukban kialaktottk a velk egyttmkd, s ltaluk irnytott katonai struktrkat. A Nyugat-Eurpa s szak-Amerika llamai ltal 1949. prilis4-n Washingtonban ltrehozott NATO mr egy j tpus, a klcsns rdekek sszehangolsa alapjn mkd katonai szervezet ltrejttt jelentettk. Ebben a vdelmi kzssgben gazdasgi s katonai slynl fogva az Egyeslt llamok volt s maradt a dominns szerep. A kialaktott szervezeti struktrja rvn a NATO megadta a lehetsget valamennyi tagllamnak, hogy klcsnsen sszehangoljk rdekeiket, mg ha ennek ra a szervezeti brokrcibl ered lasssg is lett. Az amerikai atomfegyver s hadszati lgier kell garancikat nyjtott a NATO-ba tmrlt nyugat-eurpai llamoknak, s tulajdonkppen ez tette lehetv, hogy ha zkkenkkel is, de mkdkpes legyen ennek a vdelmi szervezetnek a konszenzuson alapul dntsi mechanizmusa.
Kzp s Kelet-Eurpnak a Szovjet Hadsereg ltal ellenrztt trsgben a NATO-hoz hasonl vdelmi rendszer nem jtt ltre. Ennek oka, hogy a sztlini szovjetvezets nem rendelkezett azokkal a kondcikkal, amelyekkel rivlisa, az Amerikai Egyeslt llamok. A moszkvai vezets kategorikusan ragaszkodott hozz, hogy Kzp-Eurpa frissen szovjetizlt llamainak hadseregiben a szigoran centralizlt irnytsi rendszer maradktalanul rvnyesljenek. Az gy megszervezett, majd felduzzasztott szocialista hadseregeket mr knnyen be lehetett illeszteni a szovjet hadszati koncepciba, amely nagy tmeg ler s haditechnika rvid id alatt trtn felhasznlsval szmolt Nyugat-Eurpa ellen. A szovjet stratgk az Egyeslt llamokkal szembeni hadszati parits elrsig a hagyomnyos erk tmeges felhasznlsval kvntk ellenslyozni a technikai sznvonalbl ered htrnyukat. Ezrt kveteltk a szovjetek az egyre nagyobb ltszm hagyomnyos erk lland harckszltsgben tartst. A hadseregek jellegzetessge, hogy bkeidben krosods nlkl nem kpesek elviselni a hbors pszichzist. A szemlyi llomny hangulata megromlik, egyre nagyobb szmban jelentkeznek a rendkvli esemnyek. Az gy kialakult feszlt helyzetben a mindenkori politikai vezetsnek mdostania kell llspontjn, s ha nincs relis eslye a gyzelemnek, akkor jobb megkezdeni a trgyalsokat a szemben ll fllel. Egy ilyen fordulat azonban risi kockzatokat rejt a politikai vezets szmra, mert a hadseregen kvl az adott trsadalom is, amely a legnagyobb ldozatot knytelen vllalni, elveszti bizalmt irnta. Az emberisg trtnelme sorn a nagy horderej vltozsok mindig j arcok feltnst eredmnyeztk. gy trtnt ez a hideghbor adott szakaszban (1953), amikor is a kt nagyhatalom legfels vezetse kicserldtt, illetve talakult.
1952-ben az Amerikai Egyeslt llamokban a ngyves peridusnak megfelelen elnkvlasztst tartottak. A republiknus prt programja tlment a kritikn, s konkrt fordulatot grt az amerikai klpolitikban. Ezerint minden mdon, de kizrlag bks eszkzkkel kvntk elmozdtani a szabadsghoz val jogot. Kimondtk, hogy a kommunizmus feltartztatsa nmagban nem elgsges, arra is szksg van, hogy remnyt s bks segtsget adjanak a vilg npeinek. Ez a program elnyerte az amerikai szavazk tbbsgnek tetszst s gy megnylt az t egy j amerikai kl- s katonapolitika kialaktshoz. A hivatalba lp j amerikai elnk, Eisenhower szemlye jl ismert volt az eurpai kzvlemny eltt is, hiszen az 1944. jnius6-i sikeres normandiai partraszllst s azt kveten irnytotta a nci Nmetorszggal szemben harcol szvetsges csapatok hadmveleteit a nyugat-eurpai hadszntren. Eisenhowernek voltak tapasztalatai a szovjet katonai gondolkodsrl. Tisztban volt azzal, hogy Eurpa kettszaktst kveten olyan katonai potencil felhalmozst kezdte meg a kt szuperhatalom, melynek egymssal szembeni alkalmazsa nem csak kontinensnkre, hanem az egsz vilgra is pusztulst hozott volna Az j amerikai, nagyhatalmi politika a korbbi idszakhoz kpest mr relisabban szmolt a szovjet szuperhatalommal, s ha hallgatlagosan is, de tiszteletben tartotta Moszkva rdekeit az ltala ellenrztt trsgben. A konfrontci idszaka az amerikai htorszgot is megviselte. Az amerikai katonai kiadsok rendszerben risi forrsokat vontak el a hagyomnyos fegyverzet haderre fordtott kiadsok. Ezrt Trumman idejn a haderfejleszts slypontjait a szrazfldi erkrl thelyeztk a hadszati lgierre, amellyel elrtk a kvnt clt. Az amerikai katonai ter hatkonysgt gy nveltk, hogy mikzben 30 000 fvel nveltk a lgier ltszmt, addig 500 000 fvel cskkentettk a szrazfldi erkt.
Az Eisenhower-kormnyzat ltal 1953 oktberben jvhagyott NSC-162/2. direktva mr szmolt a hadszati lgier megnvelt hatkonysgval, amikor megfogalmazta a tmeges megtorls elmlett. Ez a direktva hrom terletet emelt ki, amire az amerikai kormnyzatnak fokozott figyelmet kellett fordtania. Elsknt emltette, hogy az Egyeslt llamoknak olyan katonai kpessgekkel kell rendelkeznie, amelyek egy esetleges nukleris hborban biztostjk a tmeges tmader alkalmazst. Msodikknt az amerikai s a szvetsges erk alapvet feladataknt jellte ki, hogy mindig lljanak kszen egy esetleges szovjet blokkbl rkez tmads visszaversre. Harmadikknt a hazai ipari bzis vdelmt nevezte meg.
A nagyhatalmi viszonyrendszer talakulshoz az j amerikai doktrna kialaktsn kvl jelentsen hozzjrult Sztlin 1953. mrcius5-i halla. Ezt kveten Moszkvban az SZKP KB, a Legfelsbb Tancs s a Minisztertancs egyttes lst tartott. A ktnapos tancskozs eredmnyeknt Georgij Malenkov lett a Minisztertancs elnke, helyettesei pedig Nyikolaj Bulganyin honvdelmi miniszter, Lavrentyij Berija az egyestett Belgyminisztrium s az llambiztonsgi Minisztrium vezetje, Vjacseszlav Molotov klgyminiszter, valamint Lazar Kaganovics s Anasztasz Mikojn lettek. Nyikita Hruscsov ekkor az SZKP KB irnytsnak feladatt kapta, de a KB els titkrv majd csak ez v szeptember13-n vlasztottk meg. A tancskozsrl kiadott kzlemnyben rgztettk, hogy a Szovjetunit kollektv vezets irnytja. A kollektv vezets tagjai kztt a sztlini rksg megszerzsrt hamarosan hatalmi harc robbant ki, amelyrl a klvilg majd csak ksbb rteslt. A formld j szovjet klpolitika egyik jellegzetessge lett, hogy tiszteletben tartotta az Eurpban kialakult katonai s politikai status quo-t, s a szavakon tl nem tett rdemi lpseket annak megbontsra. Ezzel prhuzamosan a moszkvai vezets megkezdte a Szovjetuni s az Egyeslt llamok kapcsolatt „feleslegesen” terhel konfliktusok felszmolst. 1953. jlius27-n, a kt Koret elvlaszt 38. szlessgi krnl fekv Panmindzsonban, a szemben ll felek alrtk a hrom ve tart koreai hbort lezr fegyverszneti egyezmnyt.
Az j klpolitikai irnyvonal kialaktsnak idszakban a szovjetvezetsnek komoly gondot okozott az 1953. jnius17—18. kztt lezajlott Berlini felkels. Az 1949. oktber7-n kikiltott Nmet Demokratikus Kztrsasg (NDK) fvrosnak (Kelet-Berlin) lakossga—a Sztlin utni j politikai korszak kezdett rezve—ltvnyos megmozdulsokkal tiltakozott a roml letkrlmnyek miatt. A berlini demonstrcik egyrszt kiprovokltk a Szovjet Hadsereg ltvnyos erdemonstrcijt az NDK fvrosban, msrszt a Moszkvban zajl hatalmi harcban lehetsget adott Hruscsovnak, s a kr tmrlt politikai erk szmra, hogy leszmoljanak politikai ellenlbasukkal, Berijval s annak tmogatival. Berijt a Hruscsovhoz h katonk egy csoportja letartztatta. Az akci a legnagyobb titokban zajlott. A helyzet komolysgt jl mutatta, hogy Hruscsov, Malenkov s Molotov ekkorra mr elhatroztk, hogy Berijt gy tvoltjk el a hatalombl s a politikai letbl, hogy tbbet ne rthasson nekik, azaz kivgeztetik. Az SZKP plnuma tmogatsrl biztostotta Hruscsovot s megerstette t hatalmi pozcijban. A hatalmi harcbl gyztesen kikerl hruscsovi vezets ekkor mr hozzkezdhetett sajt nagyhatalmi politikai irnyvonalnak a kialaktshoz. Ennek kzppontjba az Egyeslt llamokhoz fzd viszony jrartkelsekor—a katonai eregyensly fenntartsval—a mr rgzlt nagyhatalmi rdekvezetek hallgatlagos tiszteletben tartst helyezte. Termszetesen ez a konszenzusra trekvs elssorban Eurpra rtend. A kontinensnkn kvli terleteken a gyarmatbirodalmak felbomlsa tovbbra is szabad mozgst biztostott a szuperhatalmak hatalmi aspirciinak. Ennek eredmnyeknt a kt szuperhatalom rdekei ltvnyosan tkztek zsiban s Afrikban. Az rdektkzsek azonban nem jelentettk egyben a kzvetlen katonai konfrontcit is. A nagyhatalmi rivalizls teht fokozatosan ttevdtt a perifrikra, ahol a kirobban helyi hbork kivl terepet nyjtottak az j haditechnikai eszkzk s harceljrsok kiprblsra a kt szuperhatalom szmra.
Tmbsds
A hideghbor eurpai hadszntern az j szovjet s amerikai klpolitika eredmnyeknt 1954-ben j korszak kezddtt el. A nyitny mai szemmel kiss bizarr, hiszen—John Foster Dulles amerikai klgyminiszter ltal janur12-n meghirdetett „tmeges megtorls” elve rtelmben—az Amerikai Egyeslt llamoknak minden tmadsra nukleris ellencsapssal kell vlaszolnia. Az j amerikai doktrna vilgoss tette, hogy az Egyeslt llamok vezetse maximlisan bzott a rendelkezsre ll nukleris csapsmr erkben s hitte, hogy annak lte kell elrettentssel szolgl majd a szovjetvezets s brmely, az Egyeslt llamokat a jvben fenyeget hatalom szmra. Ma mr jl lthat, hogy ez az amerikai doktrna az ltala meghirdetett szndkokkal szemben tovbb inspirlta Moszkvt arra, hogy olyan j fegyverrendszereket fejlesszen ki, amelyekkel elrheti az szak-amerikai kontinenst. A hruscsovi hatalmi koncepcik alapjt, hasonlan az Egyeslt llamokhoz, a tmegpusztt fegyverek tmeges hadrendbe lltsa jelentette. 1953. augusztusa s 1955. november 22. kztt 16 alkalommal hajtottak vgre ksrleti atom s termonukleris robbantsokat. Ezek kzl kiemelkedik az 1953. augusztus12-n felrobbantott els szovjet hidrognbomba. Ez a ksrlet vilgoss tette, hogy a Szovjetuni is rendelkezik mr termonukleris fegyverrel, amelynek hatereje tbbszrse az atombombnak. Az j tpus tmegpusztt fegyverek hadrendbe lltsval prhuzamosan megkezddtt elbb a Szovjet Hadsereg, majd a szvetsges llamok hadseregeinek a korszerstse. A korszersts a hagyomnyos er esetben nemcsak a modern fegyverek hadrendbe lltst jelentette, hanem a katonai irnytsi s vezetsi rendszerek tszervezst is. Zsukov els lpsknt megszntette a Szovjet Hadsereg gyengn kikpzett csapatainak jelents rszt. Sokkal mozgkonyabb tette az egysgeket, s a tzrsget rakta csapatokkal egsztette ki. Ezeknek, a vltozsoknak az eredmnyeknt jelents mrtkben megnvelte a hadsereg tmad jellegt a korbbi vekhez kpest.
Az amerikai vezets rzkelve a szovjet katonai potencil fejldst, a tmeges megtorls koncepcijt idvel beptette a NATO hivatalos katonai doktrnjba. Az Eisenhower-kormnyzat ezzel a lpsvel az szak Atlanti Szvetsgbe tmrlt nyugat-eurpai llamoknak megadta azt a szksges biztonsgi garancit, amire azok a Szovjetunival s annak szvetsgeseivel szemben szksgesnek tartottak. A NATO-ba tmrlt eurpai llamok ugyanis az j washingtoni irnyvonalban az ismt megersd amerikai izolacionizmust vltk felfedezni. Az eisenhoweri klpolitika Eurpval kapcsolatos elkpzelseiben sz sem volt egy esetleges bezrkzsrl, helyette inkbb a terhek megosztsnak szndkt jelezte. Az amerikai kormnyzat llspontja szerint az eurpai szvetsgeseknek egyre nagyobb mrtkben kellett rszesednik a hagyomnyos szrazfldi erk fejlesztsnek s hadrendben tartsnak kltsgeibl, amivel hozz kellett jrulniuk a hatalmi egyensly kontinentlis fenntartshoz. Az Eisenhower-kormnyzat ltal kialaktott „tmeges megtorls” doktrnjhoz szervesen illeszkedett az j tpus tmbpolitika. Amg az amerikai vezets Eurpa esetben a mr meglv katonai szvetsgi rendszer jabb tagokkal trtn kibvtst szorgalmazta, addig a vilg ms, a Szovjetunival szomszdos trsgeiben jabb regionlis katonai szervezeteket hozott ltre. Az Egyeslt llamok vezetsvel 1954-ben a Tvol-Keleten megalaptott Dl-kelet zsiai Szerzds Szervezete (SEATO), majd a kzp-zsiai trsgben, 1959-ben ltrehozott Kzponti Szerzds Szervezete (CENTO) vglegestette az rdekszfra hatrokat a kt, ekkor mr szuperhatalom kztt. Amerika a ltrehozott katonai tmbkkel megvalstotta kt alapvet clkitzst. Egyrszt elrte, hogy az egyre emelked katonai kiadsokbl a szvetsges tagllamok is kivegyk rszket, ezzel mentestsk az amerikai gazdasgot egy ern felli szerepvllalstl, msrszt vilgoss tettk a szovjetvezets szmra, hogy kettejk kztt hol hzdik az a hatr, amelynek tlpse katonai kockzatokkal jr.
A Grgorszg s Trkorszg 1952-es NATO csatlakozsnak vben megrendezett lisszaboni cscstallkozn a szervezet nagyarny katonai fejlesztsekrl dnttt. 1954-re 96 jabb hadosztly fellltst tztk ki clul a NATO hagyomnyos szrazfldi erinl. A Lisszabonban elfogadott terv realizlsa rdekben szksgess vlt a Nmet Szvetsgi Kztrsasg (NSZK) felfegyverzse s NATO-ba trtn integrci megvalstsa. Az NSZK ugyanis rendelkezett mindazon erforrsokkal (gazdasgi, humn stb.), amelyekre ebben az idben geten szksge volt a NATO-nak. A nmet integrci megvalstshoz azonban le kellett gyzni a nyugat-eurpai szvetsgesek, legfkpp Franciaorszg ellenllst. Az amerikai kormnyzat ltal szorgalmazott Eurpai Vdelmi Kzssg gondolatt, amelyben az NSZK-ra kiemelt szerep hrult volna, a francia vezets mereven elutastotta. Prizs egyrszt nem tudta elfogadni, hogy Franciaorszg vdelmt a msodik vilghbors legfbb ellensge Nmetorszg lssa el. Msrszt a francia vezets nem kvnta sajt nemzeti vdelmi rendszert a kzssgi clokrt felldozni. Miutn a brit s amerikai csapatok tovbbra is megfelel szm nmetorszgi jelenltnek garantlsa vgl is Prizs szmra elfogadhatv tette az NSZK felvtelt a NATO-ba. 1954. oktber23-n kilenc nyugat-eurpai llam alrta az gynevezett prizsi egyezmnyeket, amelyek megnyitottk az utat a Nmet Szvetsgi Kztrsasg szmra, hogy mint nll s egyenrang tagllam 1955. mjus9-n csatlakozhasson a NATO-hoz.
A prizsi egyezmnyek megszletse a szovjetvezetst lpsknyszerbe hozta. Hruscsovk szmra vilgoss vlt, hogy az NSZK fegyverkezsi egyenjogsgnak a nyugat-eurpaiak ltal trtnt elismerse alapveten mdostotta Eurpa katonapolitikai helyzett. Mindezek kvetkeztben Moszkvnak jra kellett rtkelnie a sajt rdekszfrjba tartoz llamokkal korbban megkttt katonai egyezmnyeket. Az 1947-es prizsi bkeszerzdsek ltal nyitva hagyott nmet krds az Egyeslt llamokhoz hasonlan a szovjetvezetsnek is szabad teret hagyott a manverezsre. A Szovjetuninak gy lehetsge nylt arra, hogy az ltala ellenrztt trsgben katonai szervezetet hozzon ltre. Megllapthat, hogy a Szovjetuni s a szvetsgesei ltal 1955. mjus14-n ltrehozott Varsi Szerzds (VSZ) mr egy j tpus szovjethatalmi s katonai gondolkodst testestett meg. A sztlini korszak tboron belli izolcijval szemben a Varsi Szerzds tagllamai kztti ktoldal kapcsolatok kialaktshoz, Moszkva jvhagysra volt szksg. Elmozdulst jelentett a szovjet vezets gondolkodsban, hogy a befolysi vezetbe tartoz llamokkal megprblta elhitetni, szmt vlemnykre, szvetsgeseinek tekinti ket. A szovjet nagyhatalmi rdekek garantlsa tovbbra is a zmmel szvetsges llamok terletn llomsoz Szovjet Hadsereg alakulataira hrult. A Varsi Szerzds megalaktst kvet napon 1955. mjus15-n a msodik vilghborban gyztes szvetsges nagyhatalmak kpviseli alrtk az osztrk llamszerzdst. Ausztria ezzel nagyhatalmi akaratbl ismt nll llamm vlt. Az j Osztrk Kztrsasg esetben a nagyhatalmaknak sikerlt megvalstaniuk, hogy olyan nll s semleges llam jtt ltre, amely mind a mai napig egyik katonai tmbhz se tartozik. Ausztria ltrejtte fontos llomsa volt annak az enyhlsi folyamatnak, amely nyilvnvalv tette, hogy a kt szuperhatalom tartsan kpzeli el eurpai jelenltt, s kszek ennek rdekben az egyttmkdsre is.
A semleges Ausztria ltrejtte utn az „olvads”, a nagyhatalmi kapcsolatok normalizlsnak jabb lehetsge villant fel, amikor Potsdam ta elszr, 1955. jliusban, Genfben rendeztk meg a legmagasabb szint amerikai–szovjet cscstallkozt. Eisenhower s Hruscsov tallkozjn annak ellenre, hogy szmtalan fontos krdsrl esett sz, vgl is semmilyen konkrt megllapods sem szletett. Az a tny viszont, hogy tallkozott egymssal a kt szuperhatalom vezetje, mr egyrtelmen jelezte, hogy olyan j idszak kezddtt el a hideghbor trtnetben, amely kzvetlen hatst gyakorol majd az eurpai kontinens llaminak katonapolitikjra. Az 1955-s genfi cscstallkoz az eurpai kzvlemny szmra vilgoss tette, hogy kontinensnk hossz idre a szuperhatalmi rdekeknek megfelelen kettszakadt. Az immr katonai szervezetekkel is biztostott eurpai rdekszfrk megszilrdulsnak eredmnyeknt megnylt az t a kt szuper hatalom kztti katonai szembenlls mrtknek cskkentshez, amelyet egyre intenzvebb propagandaharc ksrt.
Fordulatok az MDP politikjban
Ksrlet a sztlini rendszer magyarorszgi reformjra
A Magyar Dolgozk Prtja trtnetnek ebben az utols 1953-1956 kztti idszakban, tbb olyan vltozs is lezajlott, amely hozzjrult ahhoz, hogy a prt, amgy sem nagy hitelt fokozatosan elvesztse a magyar trsadalomban. De mint oly sokszor az MDP trtnetben, a prton belli mozgsokat, a prton bell zajl hatalmi harcokat Moszkva ppen aktulis rdekei s elvrsai hatroztk meg. Rkosi Mtys szemlyi kultusznak negatv kvetkezmnyei 1953. elejre mr a legfelsbb prtvezets szmra is vilgoss vltak, de ellene nem tettek semmit.
Sztlin 1953-ban bekvetkezett halla vratlanul rte a magyar prtvezetst. Rkosik ekkor elbizonytalanodtak a jvt illeten, hiszen nem volt szmukra vilgos, hogy milyen moszkvai elvrsoknak kell majd megfelelnik. A diktatra lnyegbl addan Rkosik helyesnek vltk az ltaluk addig folytatott gyakorlatot, hiszen idehaza akkorra mr nem volt senki (szabadlbon), aki rdemben tudta volna brlni ket. A magyar szemlyi kultusz els kritikjt 1953. jnius13—14-n a Moszkvban fogalmaztk meg, amelyet a kirendelt magyar prtvezets dbbenten hallgatott. A fennmaradt jegyzknyvek szerint a tallkoz lgkre cseppet sem volt bartinak nevezhet. A szovjet vezetk felrttk Rkosinak szemlyi kultuszt, s kritikval illettk az 1949—53 kztti magyar idszakot. A tallkoz nem egyenrang felek kztt zajlott le, hiszen a szovjetvezets birodalmi reflexei mkdtek, amikor a magyarorszgi gyakorlatot brltk. 1953. jniusban a magyar kldttsg azonban nemcsak kritikt kapott a Kremlben, hanem konkrt utastsokat is. A szovjetvezets pontosan meghatrozta, hogy milyen lpseket kell a magyar prtvezetsnek megtennie a szemlyi kultusz felszmolsa rdekben.
Ennek megfelelen az MDP vezetse Moszkvbl hazatrve sszehvta a Politikai Bizottsg lst, ahol a prtvezetk nkritikusan szltak az elkvetett hibkrl. Rkosi Mtys ugyan elismerte szemlyes felelssgt sajt szemlyi kultusznak kialakulsrt, de a hibk elkvetsrt nmagn kvl mg Rvai Jzsefet, Farkas Mihlyt s Ger Ernt tartotta felelsnek. A honvdelmi miniszter hozzszlsban katonhoz mltatlan mdon prblta sajt szerept minimalizlni, s kzvetlen trsai felelssgt hangslyozta. A Politika Bizottsg az nkritikk elhangzsa utn pontosan meghatrozta azokat a faladatokat, amelyek szksgesek voltak a magyar gazdasgi s prtletben elkvetett hibk korriglshoz. A moszkvai elvrsoknak megfelelen a sztlini korszak magyarorszgi nylt kritikjra az MDP Kzponti Vezetsge 1953. jnius27—28-i lsn kerlt sor. A plnum els napjn Rkosik mg a PB lsen elhangzottaknak megfelelen gyakoroltak nylt nkritikt, azonban a kvetkez nap a magyar vezetk tudomsra jutott, hogy Moszkvban letartztattk Berijt. A moszkvai hrek ellenre azonban a Politikai Bizottsg ltal korbban javasoltakat az MDP Kzponti Vezetsge elfogadta. A plnumon meghatrozott clok alapveten egybeestek a magyar lakossg elvrsaival. A PB ltal beterjesztett javaslatokat figyelembe vve az MDP Kzponti Vezetsge vgl is kialaktotta azokat az j gazdasgpolitikai irnyelveket, amelyek elsknt az 1953. jlius4-n megalakul Nagy Imre vezette kormny programjban realizldtak, az j magyar miniszterelnk neve egybeforrt az j gazdasgi irnyvonallal s a korbbi Rkosi vezette politikai kurzus brlatval.
A dogmatikus konzervatv fordulat
Nagy Imre szemlye s az j kormnyprogram csak ltszlag lvezte a korbbi idszak meghatroz szemlyisgeinek a tmogatst. 1954 decemberben Rkosi Mtys elrkezettnek ltta az idt elveszett hatalmnak a visszaszerzsre. Miutn hazatrt a Szovjetunibl 1954. december1-jn sszelt az MDP Politikai Bizottsga. A PB-nek ezen az lsn Rkosi tjkoztatta a testletet arrl a szovjet llspontrl, miszerint Magyarorszgon egyre nvekszik a jobboldali veszly, amelyhez a szovjet vezets szerint Nagy Imre politikja nagymrtkben hozzjrult. Rkosi Mtys kihasznlva a korbbi vekhez kpest ismt mdosult szovjet llspontot, PB lsen elhangzott felszlalsban az 1953-as fordulat ta eltelt idszakot gazdasgi s politikai tren egyarnt visszalpsknt rtkelte, s kiemelte, hogy a bels ellensg tevkenysge felersdtt. Nagy Imre vlaszban elutastotta Rkosi helyzetrtkelst, s nem volt hajland nzeteit revidilni. Nagy Imre s Rkosi Mtys kztt zajl hatalmi harcban a dnt fordulatra a Politikai Bizottsg 1955. janur13-i lsn kerlt sor, azutn hogy 1955. janur8-ra ismt Moszkvba rendelte a magyar prt- s llami vezetst hazatrt. Az MDP PB-nek a vitrl fennmaradt jegyzknyve szerint a moszkvai trgyals lgkre hasonl lehetett az 1953. mjusihoz, azzal a klnbsggel, hogy az 1953-astl eltren ekkor nem Rkosi Mtyst, hanem Nagy Imrt brlta a szovjetvezets. Rkosik az gy kialakult helyzetet kihasznlva 1955. prilis14-n Nagy Imrt felmentettk Politikai Bizottsgi tagsga all, majd prilis18-n az orszggyls is felmentette Nagy Imrt a minisztertancs elnki tisztbl, s helyette Hegeds Andrst vlasztotta meg.
A katonai kiadsok cskkentse s hatsuk a Magyar Nphadseregre (1953—1954)
A cskkentsek kezdete s httere
A magyar prtvezets 1953. jniusi moszkvai fiaskjn a Magyar Nphadsereg helyzete is szba kerlt. Az SZKP vezetse eltlte a tlfesztett s extenzv hadseregfejlesztst, valamint az erszakos iparostst. Moszkvbl hazatrve az MDP PB 1953. jnius20-i lsn a hadsereg ltszmnak, tlmretezett felduzzasztst, olyan hibnak vltk, amelyet azonnal korriglni kell. Ez jelentette a Magyar Nphadsereg ltszma cskkentsnek s tszervezsnek a kezdett. A cskkentsi folyamat alapveten hatrozta meg az 1953—1956 kztti vek Magyar Nphadseregnek a mindennapjait. Jelentsen hozzjrult ahhoz, hogy a hadseregben bennmarad hivatsos llomny morlis-, mg az nszntukon kvl leszereltek egzisztencilis vlsgot ljenek t. Amilyen gyorsan trtnt a magyar hader extenzv fejlesztse, olyan tgondolatlanul zajlott le a cskkents is. Ennek felelssge nagyban az 1953. jlius4-n hivatalba lp j honvdelmi miniszterre Bata Istvn vezrezredesre, a korbbi vezrkari fnkre hrult. Bata Istvn honvdelmi miniszter j pldja a munkskderbl lett vezetnek. Gondolkodst alapveten meghatrozta a prt irnti elktelezettsg s annak vezetivel szembeni kritiktlan magatartsa. Bata kivlasztsa a politikai vezets ltal egyben azt is jelentette, hogy a hadsereggel kapcsolatos krdseket mr nem tekintettk alapveten fontosaknak.
A nagyhatalmak kapcsolatban 1953-tl megkezddtt javuls s a magyar npgazdasg „kifradsa” mellett, dnt jelentsggel brt az MDP irnyvonal vltsra, hogy Magyarorszgon egyre nagyobb ltszmban llomsozott a Szovjet Hadsereg. A politikai vezets ekkor kezdte felismerni, hogy az orszg katonapolitikai helyzett az itt teleplt szovjet katonai alakulatok is jelentsen meghatrozzk. Ennek a felismersnek az egyik kvetkezmnye az lett, hogy Magyarorszgon egyre kevesebbet fordtottak katonai kiadsokra, ugyanis a vdelmi feladatok jelents rszt a szovjet csapatok lttk el. Az orszg vezetinek pnzgyi optimizmusa azonban csak igen rvid ideig tarthatott, mert a Szovjet Hadsereg magyarorszgi llomsoztatsa egyre nagyobb terhet rtt a korabeli magyar kltsgvetsre.
Az MDP Kzponti Vezetsge 1953. jniusi hatrozatnak megfelelen, Nagy Imre kormnya hivatalba lpstl kezdve a katonai kiadsok szszer s a realitsoknak megfelel kialaktsra trekedett. Ennek a politiknak megfelelen a Magyar Nphadsereg ltszmt 1953—54 kztt, tbb mint 50 000 fvel cskkentettk. A cskkentsek negatv hatsaknt romlott a hivatsos llomny hangulata, nvekedett a fegyelemsrtsek szma, s a vrakozsokkal ellenttben romlottak az letkrlmnyek is. A Politikai Bizottsg tagjai 1954. prilis28-i lskn mr szembesltek a kialakult helyzettel. Ngrdi Sndor altbornagy, politikai fcsoportfnk ekkor terjesztette a PB el a Magyar Nphadsereg erklcsi s fegyelmi llapotrl szl jelentst. A dokumentumban mr olvashat a hadsereg fegyelmi helyzetnek drasztikus romlsa, amelynek okai kztt a hivatsos llomny elbizonytalanodst, s letkrlmnyeinek romlst nevezte meg.
A hadsereg vezetsnek azon ksrletei, hogy meggyzzk a prt s llami vezetst a cskken vdelmi kiadsok negatv kvetkezmnyeirl, lnyegben eredmnytelenek maradtak. A magyar kormnyzat ugyanis ebben az idben csak a nagyarny ltszmcskkentsekbl add feszltsg enyhtsre trekedett. Az 1953-as els nagy leszerelsi hullmot kveten, 1955. februrjban ismt napirendre kerlt a Magyar Nphadsereg ltszmnak jabb 20 000 fvel val cskkentse. A ltszmcskkentsek, okozta amgy is rossz hangulatot csak tovbb rontotta, hogy a Magyar Nphadseregben szolglatot teljest hivatsos llomnyak fizetse fokozatosan elmaradt a civil szfrtl.
Az idszakot vizsglva megllapthat, hogy az MDP 1953. jniusi fordulatt kveten hivatalba lp Nagy Imre s Hegeds Andrs vezette magyar kormnyok kihasznlva a nemzetkzi helyzetbl add vltozsokat, azrt cskkentettk tudatosan a Magyar Nphadsereg ltszmt, mert gy kvntak a magyar gazdasg szmra szksges jabb forrsokhoz jutni.
Hadsereg korszerstsi koncepcik
A Magyar Nphadsereg hossz tv fejlesztsi koncepcijt kidolgoz vitban, mg tovbb mlylt az ellentt a katonai s a civil, politikai vezets kztt. Bata Istvn honvdelmi miniszter 1954. jlius7-n terjesztette be elszr az MDP PB el a hadsereg hossz tv fejlesztsi koncepcijt. A miniszter indoklsban kiemelte, hogy a nyugati llamok haderejt mr korszerstettk, s azokkal lpst kell tartani. A dokumentum szerint a Magyar Nphadseregnek a haditechnika lvonalt kpvisel j s korszer fegyverek beszerzsre volt szksge. Ilyenek voltak a lgier s a honi lgvdelem szmra az j MG—17-es vadszreplgpek s a rdiloktorok (radar), amelyeket nagy szmban kvntak rendszeresteni. A szrazfldi erknl elsdleges clknt a motorizci nvelst jelltk meg, amely eredmnyeknt lehetsg nylott a mr korszertlen lovas alakulatok megszntetsre. A szervezeti vltozsok sorn nvelni szndkoztk a mr meglv magasabb egysgek alrendeltjeinek szmt, s a korbbi tartalk alakulatokat pedig, teljesen fel kvntk tlteni. Az MDP vezetse azonban a beterjesztett javaslattal nem rtett egyet, mert a terv megvalstshoz ignyelt horribilis sszeg a korabeli magyar kltsgvetsnek nem llt rendelkezsre.
1954. jlius28-n a Politikai Bizottsg ismt megtrgyalta a Magyar Nphadsereg hossz tv fejlesztsi koncepcijt. A katonai vezets mr tdolgozott javaslatot terjesztett a PB el, amely azt ismt elutastotta, radsul a katonai vezets szndkaival szemben, jabb ltszmcskkentst hatrozott meg. Ennek ellenre a hadsereg fejlesztsnek krdse tovbbra sem kerlt le a Politikai Bizottsg napirendjrl. November3-n Bata Istvn vezrezredes, olyan korszerstsi programot terjesztett a PB el, amely konkrtan felsorolta, hogy a lgvdelemnek, lgiernek, tzrsgnek, valamint a hrad csapatoknak milyen fejlesztsekre volt szksgk. Ekkor lltottk rendszerbe a hangsebessg felett is replni kpes vadsz s bombz replgpeket, valamint ezek idbeni feldertsre szolgl rdiloktorokat. Szintn a lgvdelem ignyeit szolglta a korszer hrads rendszernek kiptse, hiszen az elengedhetetlen felttele az informci gyors s pontos ramlsnak. Mindezek jl mutatjk, hogy slyponteltolds trtnt a repl s lgvdelmi csapatok irnyba, szemben a korbbi tendencival, amikor is a szrazfldi csapatok lveztek prioritst a fejlesztseknl. hatatlanul felmerl a krds: Bata Istvn mint honvdelmi miniszter, taln egykori fegyvernemt—a lgvdelmet—preferlta ezekkel a javaslatokkal? Azonban igazsgtalanok lennnk, ha nem vennnk figyelembe, hogy a moszkvai katonai vezets rszrl is komoly nyomsgyakorls trtnhetett magyar kollgikra. A hideghbornak ebben az idszakban a szovjet s az amerikai hadseregekben olyan fejlesztsi programokat indtottak el, amelyeket az talakul s jra formld nagyhatalmi viszonyrendszer tett szksgess. Ezeknek, a fejlesztseknek a jellemzje volt a vratlan csaps mrsre val kpessg megteremtse, illetve annak elhrtsa. Ezt csak a lgier s az j nagyhatkonysg lgvdelmi rendszerek egyidej ltrehozsval lehetett megvalstani. Az j hadszati koncepcik realizlshoz, hatalmas llami kltsgvetsi forrsokra volt szksg, amivel a magyar gazdasg ekkor nem rendelkezett. Ezrt a korabeli magyar vezets—a szovjet elvrsoknak mg ppen megfelel—minimlis szint hadseregfejleszts mellett dnttt.
A honvdelem irnytsi rendszernek talaktsa
1953-ban a mr vzolt kl- s belpolitikai vltozsok hatsra Magyarorszgon megkezddtt a honvdelem llami irnytsi rendszernek az talaktsa, illetve kiigaztsa. 1949 s 1953 kztt a politikai s llami vezetinek tudta nlkl ltrejtt az a szk, 3 tag (Rkosi Mtys, Ger Ern s Farkas Mihly) grmium, amely Magyarorszgon egyedl s kizrlagosan dnttt stratgiai krdsekben. Ez a formci, amely a „Trojka” nevet viselte. A Trojka lnyegben egy informlis szervezet volt, de a korszak lgkrbl addan formlis mkdsi rendje is kialakult. A Trojka szovjet mintra sajt kezbe sszpontostotta valamennyi, az llam letben fontos krdsben a dntst.
1953. mrcius10-i keltezssel elkszlt dokumentum meghatrozta, hogy ltre kel hozni a Honvdelmi Tancsot (HT), illetve annak felptst, jogkrt s feladatait. Megllapthat, hogy ilyen llami testletet korbban nem ltezett jogkreit, korbban a Trojka gyakorolta. A HT megalakulsval megkezddtt egy tlthatbb, jogilag krlhatrolt honvdelmi irnytsi rendszer kialaktsa, amely mr lehetv tette a prt s az llami vezets hatskreinek elvlasztst s a hatkony munka szervezst a honvdelmi krdsekben. A Varsi Szerzds megalakulst kveten a magyar politikai s llami vezets, jragondolta a magyar honvdelem krdst. Az MDP vezetse, miutn meghatrozta a HT hatskrt, 1956. mrcius29-n a PB jra definilta a Magyar Nphadsereg prt s llami irnytsnak s ellenrzsnek rendszert. Az elfogadott dokumentum kimondta: „A Magyar Nphadsereg egsz tevkenysgt a Magyar Dolgozk Prtja Kzponti Vezetsge(Politikai Bizottsg) irnytja s ellenrzi . A Kzponti Vezetsg az irnytst rszint kzvetlenl, rszint kzvetve az albbi szerveken keresztl gyakorolja: Magyar Npkztrsasg Minisztertancsa; a Honvdelmi Tancs. A prt Kzponti Vezetsge (Politikai Bizottsg) kzvetlen ellenrz szervei: Kzponti Vezetsg Titkrsga; Kzponti Vezetsg Adminisztratv Osztlya. Mint a Minisztertancs szervei ellenrzst folytatnak a Hadseregben: az llami Ellenrzs Minisztriuma (Katonai osztlyn keresztl); a Pnzgyminisztrium. Trvnyessg krdsben ellenrzsre jogosult a Katonai gyszsgen keresztl a Legfbb gyszsg.”
| |