szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
A Magyar Honvdsg 1945 utn
A Magyar Honvdsg 1945 utn : 2./I. Magyar Nphadsereg 1948-1956 kztt

2./I. Magyar Nphadsereg 1948-1956 kztt

  2007.01.23. 20:10

Ebben a fejezetben (hrom rszben) mutatjuk be a haserg eltetett tem fejlesztst, majd redukcijt s a forradalomhoz vezet utat. Az els rsz a politikai krlmnyeket s a fejlesztst trgyalja. I. rsz

 

 A hadsereg extenzv fejlesztsnek idszaka (1948—1952)

A magyar katonapolitikt meghatroz fontosabb kl– s belpolitikai ltozsok

A hideghbor els idszaknak fbb jellegzetessgei.

A msodik vilghbor utni vekben fldnkn gykeresen trendezdtt a nagyhatalmi viszonyrendszer. A hbort gyztesen befejez szvetsgesek rdekellenttei, a fegyverszneti egyezmnyek megktse utn fokozatosan eltrbe kerltek. Ennek eredmnyeknt a megszllsi vezetekbl alakt ki a kt Nmetorszg. Az 1947. februr10-n Prizsban alrt bkeszerzdsek eredmnyeknt a Szvetsges Ellenrz Bizottsgok befejeztk mkdsket, s elvileg lehetv vlt a vesztesek szmra, hogy sajt kezkbe vegyk, llamuk irnytst. Azonban Nmetorszg krdse tovbbra is nyitva maradt, s a hborban gyztes megszll hadseregek sem hagytk el a legyztt llamok terlett. gy a nagyhatalmak kztti rdekellenttek tkzznjba kerlt kzp-eurpai trsg llamai olyan knyszerplyra kerltek, amelynek alfja-omegja a jelenlv nagyhatalom elvrsainak val megfelels lett. Harry Truman az Amerikai Egyeslt llamok elnke 1947. mrcius 12-n rtkelve a vilgban egyre jobban teret nyer szovjet befolyst, meghirdette a „Feltartztats” politikjt. A sztlini szovjetvezets szmra ezt kveten ltrdekk vlt, hogy a Szovjetuni hatrai mentn, stratgiai fontossg irnyokban, mr csak vele szvetsges llamok helyezkedjenek el. Ennek megfelelen a szovjet befolysi vezet llamaiban rvid idn bell hatalomra kerltek azok a kommunista s munksprtok, amelyek ellentmonds nlkl elfogadtk a sztlini irnyvonalat, s megkezdtk hadseregeik talaktst.

A kzp-eurpai kommunista prtok kzl egyedl a jugoszlv vezets utastotta el a sztlini szovjet gyakorlat automatikus tvtelt. A Tito vezette Jugoszlv Kommunistk Szvetsge (JKSZ) Belgrdban olyan balkni szvetsgi rendszer ltrehozst tervezte, amelyben a Balkn-flsziget szocialista irnyultsg llamai gazdasgi s politikai tren hangoltk volna ssze lpseiket. Ez a Balkn koncepci, azonban gykeresen eltrt a szovjet llsponttl. Sztlin s a szovjetvezets nem trt meg az vtl eltr, radsul bizonyos nllsggal is rendelkez, politikai s hatalmi szervezdst az ltala ellenrztt trsgben. Az 1947 szeptemberben megalakult Kommunista s Munksprtok Tjkoztat Irodja (Kominform), mely az 1948. jnius27-i bukaresti konferencijn ltvnyosan eltlte a jugoszlv gyakorlatot, s kizrta tagjai sorbl a JKSZ-t. Jugoszlvia rvid idn bell az els szm kzellensg vlt a szocialista tboron bell.

Mindekzben Nyugat-Eurpban jelents katonapolitikai vltozsok kezddtek el. 1947. mrcius 4-n Franciaorszg s Nagy-Britannia a Dunkerquei-szerzdsben klcsnsen vllaltk egyms megsegtst egy esetleges—ekkor mg nmet—tmads esetre. A szerzds nyltan Nmetorszg ellen irnyult. 1948-ban a londoni s a prizsi vezets kibvtve az elz vi egyezmnyt a Benelux llamokkal, alrtk a Brsszeli szerzdst. Ezzel megteremtettk az alapjt egy ksbb ltrehozand katonai-vdelmi egyttmkdsnek az Egyeslt llamok s a nyugat-eurpai orszgok kztt. Jelentsgt egyrtelmen igazolta az 1948. jniusban kirobban els berlini vlsg. Amikor Nmetorszg keleti felben llomsoz, megszll szovjet csapatok lezrtk az ltaluk ellenrztt zna hatrait, s Berlin nyugati szektorait is blokd al vettk, az amerikai lgier hrom lgifolyosn keresztl kezdte meg a krlzrt, nyugati hatalmak ltal ellenrztt vrosrsz elltst. Ez a logisztikai bravr a laikus kzvlemnynek ltvnyos bizonytkul szolglt arra, hogy az amerikai lgier kpes a vilg brmely pontjra, rvid id alatt a szksges mennyisg utnptlst eljuttatatni. Az amerikai vezetsnek azonban szembe kellett nznie a realitsokkal. Az Egyeslt llamok atomarzenlja igen lassan nvekedett, amit jl szemlltet, hogy 1947. mrciusban 14, 1948. jniusba 50 darab atombomba volt bevethet llapotban. Radsul az atombombk clba juttatsra is csak alig tbb mint 30 bombzgp (B–29) llt kszenltben. Az amerikai katonai vezets ekkor mg gy vlte, hogy a rendelkezsre ll hadszati lgiervel s az atombomba monopliumval a vilg brmely trsgben kpes rdekei rvnyestsre, s ehhez nem szksges a hagyomnyos erk tmeges hadrendben tartsa.

Az 1948-as els berlini vlsg eltrbe lltotta egy olyan Szovjetuni elleni nyugat-eurpai vdelmi szvetsg ltrehozst, amelyben a dl- s nyugat-eurpai llamok az Amerikai Egyeslt llamokkal kzsen, sajt vdelmi szervezetbe tmrlnek. Ennek eredmnyeknt 1949. prilis4-n 12 orszg[1] megalaktotta az szak-atlanti Szerzds Szervezett (NATO). A NATO ltrehozsa ellenslyozni kvnta a Szovjetuni befolysi vezetnek gyarapodst. Washington szerint Moszkva jabb trnyerst csak gy lehet megakadlyozni, ha a Szovjetunit olyan tmaszponthlzattal veszik krbe, amely a szocialista tmbt „bezrja” sajt hatrai mg. Ezzel lnyegben a Truman „Feltartztats” politikjt ltettk t katonai terletre.

A szovjetvezets elemezve a berlini blokd s a koreai hbor esemnyeit, arra a megllaptsra jutott, hogy relis kzelsgbe kerlt a harmadik vilghbor. Legfontosabb clknt a hadszati parits elrst tztk ki. Ennek els lpseknt, 1949. szeptember29-n felrobbantottk az els szovjet atombombt. A sikeres szovjet ksrlet, sokkolan hatott a nyugat-eurpai llamokra, mivel ekkor mg csak k voltak a szovjet atomfegyverek szmra elrhet kzelsgben. Ezrt alapvet cljukk vlt a NATO-ban tmrlt nyugat-eurpai llamoknak, hogy az Egyeslt llamok lgiereje kiterjessze fljk is a biztonsgot, ad atomernyt, amely elrettent hatssal brt egy esetleges szovjet atomcsapssal szemben. A szovjetvezets szmra azonban nem Nyugat-Eurpa volt az elsdleges clpont. Sztlink az Egyeslt llamokat kvntk ugyanolyan fenyegetettsg llapotba knyszerteni, mit amilyenben a Szovjetuni volt.

Az atomarzenl ltrehozsa s folyamatos bvtsvel prhuzamosan a nagyhatalmak hadseregeinek fegyverzete is korszersdtt. A msodik vilghborban bevlt, s raktron maradt fegyvereket tmegesen rendszerestettk az j szvetsges llamok hadseregeiben is. Az jonnan szervezd hadseregekben a fegyverzettel egytt a megszll hadseregek vezetsi s szervezsi elveit is meghonostottk. A szovjet rdekszfra valamennyi llamnak hadseregben gy valsulhatott meg a politikai ellenrzs s irnyts szovjet modellje, a politikai tiszti rendszer. Az irnytsi rendszer talaktsval prhuzamosan kicserldtt a hadseregek szemlyi llomnya is. Nhny v elteltvel a szocialista llamok hadseregeiben mr tmegesen szolgltak azok a fiatal tisztek, akik ltszlag felttlen hsggel s odaadssal viseltettek a fennll rendszer s annak vezeti irnt.

Miutn a Szovjetuni s az Egyeslt llamok kapcsolata ellensgess vlt, mindkt nagyhatalom elsdleges cljnak tekintette, hogy kiterjessze befolysi vezett. Az 1948-as els berlini vlsg bebizonytotta, hogy erre Eurpban csak egy jabb nagy hbor kirobbantsval van lehetsg. Ezt felismerve a szovjet s az amerikai vezets a nagyhatalmi rivalizls szntert klcsnsen, s hallgatlagosan „thelyezte” a perifrikra, a vilgnak azokba a trsgeibe, ahol a gyarmati sorbl ppen felszabadult orszgok s npek, mg nem csatlakoztak egyik politikai s hatalmi rendszerhez sem. A vilgpolitikai vltozsoktl fggetlenl azonban az eurpai hadszntr tovbbra is a nagyhatalmi konfrontci f hadszntere maradt a hideghbor sorn. Az atom ter, amely az atombombn kvl magban foglalta a hadszati lgiert is, az amerikai stratgk szmra elgsges felttelnek tnt a Szovjet Hadsereggel szemben. Moszkvban ezzel szemben a geopolitikai adottsgokbl s a hbors tapasztalatokbl kiindulva, nagy ltszm s gyorsan mozg szrazfldi csapatok bevetsvel szmoltak az ppen formld nyugat-eurpai orszgok hadseregei, s az ott llomsoz amerikai csapatokkal szemben. Ezrt nem csoda, hogy az 1949-ben ltrejv NATO tagllamok aggdva figyeltk az egyre korszerbb s egyre nagyobb szmban rendszerbe lltott szovjet pnclos s gpestett alakulatokat.

1949-tl kezdve mind az amerikai, mind a szovjet szvetsgi rendszerben egyre tbb, s nagyobb ltszm katonai alakulatot hoztak ltre. A hadseregek ltszmnak felduzzasztsa s felszerelse a szksges fegyverzettel azonban jelentsen megterhelte az rintett llamok gazdasgt. Az eurpai NATO tagllamoknak vdelmi potenciljuk nvelsre kls erforrsok is rendelkezskre lltak, hiszen az amerikai vezets jelents anyagi tmogatst nyjtott szmukra. Az amerikai gazdasgot sikeresen lltottk t a haditermelsre, majd ugyan ilyen hatkonyan vissza is tudtk irnytani a munkaert a polgri termelsbe. A msodik vilghbor alatt ltrejtt s megersdtt amerikai hadiipari komplexumoknak a hideghbors lgkr kialakulsa soha nem ltott profitot eredmnyezett. A msodik vilghborbl hazatrt amerikai katonk knnyen el tudtak helyezkedni a fellendl hazai gazdasg klnbz szektoraiban. Mindezek eredmnyeknt az amerikai gazdasgot nem terheltk meg annyira azok a katonai s polgri cl seglyprogramok, amelyeket a NATO s az 1947. jnius5-n meghirdetett Marshall-terv keretben folystottak szvetsgeseiknek. St, ezzel a tke exporttal tulajdonkppen j piacokhoz jutott az amerikai tke, amely maximlisan profitlt Nyugat-Eurpa hbor utni jjptsbl.

A szovjet gazdasg az amerikaival szemben 1945-ben a kimerls jeleit mutatta. A katasztroflis embervesztesget csak tetzte, hogy a hborbl hazatrk kzl sokan brtnkbe, illetve tborokba kerltek. A rendelkezsre ll emberi erforrst tovbb apasztotta, hogy a frissen kialakult szovjet rdekszfra llamaiban jelents nagysg megszll katonasgot kellett llomsoztatni. A szovjet jjptsnek sajtos arculatot adott, hogy a rendelkezsre ll szks erforrsokbl kellett fedezni a frissen megszerzett nagyhatalmi szerepvllals kltsgeit is. A mindenkori szovjetvezets jelents sszegeket fordtott a hideghbor vei alatt a korszer haditechnikk ltrehozsra s rendszerbe lltsra azrt, hogy mg vletlenl se maradjon le a fegyverkezsi versenyben. Ezeknek, a cloknak a megvalstshoz a szovjet trsadalmat tovbbra is hbors lgkrben kellett tartania a moszkvai vezetsnek. Sztlin tovbbra is mestersgesen tartotta alacsony szinten a bels fogyasztst, mert csak gy tudta a felszabadul forrsokat a mr vzolt clok megvalstsra fordtani. A szovjet propaganda termszetesen minden eszkzt felhasznlt arra, hogy a lakossgot meggyzze ldozatvllalsnak rtelmrl. A sztlini elvrsokat rvnyest szovjet tancsadk jelenlte ellenre a trsg llamai mgsem uniformizldtak teljesen. A szovjet tancsadk kzvetlenl avatkoztak be a szocialista orszgok bels letbe, gy a hadseregek irnytsba is. Ebben az idszakban semmilyen rdemi horizontlis kapcsolatrendszer nem plt ki a szvetsges szocialista llamok s azok hadseregei kztt. 1950-re a szovjet trsg valamennyi llama gazdasgilag, politikailag s katonailag is teljesen ki lett szolgltatva Moszkva rdekeinek, s csak tle fggtek. 1950. elejn az amerikai vezets rzkelve a nemzetkzi helyzet, s a szovjet-amerikai viszony vltozsait (szovjet atombomba), megkezdte a feltartztatsi politika trtkelst. Megszletett az NSC—68, az j nemzetbiztonsgi direktva, amelyet Truman elnk 1950. szeptemberben hagyott jv. A direktva alapvet clknt jellte meg az amerikai vezets szmra, hogy a perifrikon kialakul feszltsggcokban az Egyeslt llamoknak hatrozottan kell rdekeit kpviselni, s vllalni kell az esetleges konfrontcit a Szovjetunival is. Az j amerikai koncepci gyakorlati megvalstshoz nagymrtkben hozzjrult az 1950. jnius25-n kirobbant koreai hbor. Az szak-koreai invzit kveten az Amerikai Egyeslt llamok, miutn megszerezte az Egyeslt Nemzetek Szervezete (ENSZ) Biztonsgi Tancsban (BT) a szksges felhatalmazst a kzvetlen katonai beavatkozsra, szvetsgeseivel egytt katonai alakulatokat kldtt a Koreai-flszigetre.[2] Az amerikai katonai vezets ekkor dbbent r, hogy a msodik vilghbor befejezst kveten elhibzott volt az aszimmetrikus haderfejleszts, a hagyomnyos szrazfldi erk visszafejlesztse a hadszati lgiervel szemben. A koreai hborban a szovjet rszvtel inkbb csak kzvetve valsult meg. A Szovjetuni jelents fegyverszlltsokkal tmogatta a Koreai Demokratikus Kztrsasg hadseregt, amely kell htteret biztostott az szaki fl szmra. Annak ellenre, hogy a koreai hborban a Szovjetuni szrazfldi csapatokkal kzvetlenl ugyan nem vett rszt, de kivl lehetsg nylott a korszer replgpek s ms haditechnikai eszkzk kiprblsra, amit Moszkvban igen hamar felismertek. Az amerikai katonai vezets miutn felismerte a korltozott szovjet katonai rszvtelt, nmrskletet tanstva felszltotta piltit, hogy tartsk tvol magukat a koreai-szovjet hatr trsgtl egy esetlegesen kirobban vilghbor elkerlse rdekben. Amikor 1950. vgn az amerikaiak ltal vezetett ENSZ erk megkzeltettk a knai hatrt, Pekingben s Moszkvban hatrozott lpsekre szntk el magukat. Amg a knai nkntesek bevetsvel szrazfldi offenzva indult a KNDK megsegtsre, addig a Szovjet Hadsereg kijellt alakulatai egyre nagyobb mrtkben kapcsoldtak be a lgi harcokba. Ezzel prhuzamosan a szovjetvezets az 1950/1951. v forduljn a Koreban kialakult helyzetet elemezve arra a megllaptsra jutott, hogy brmely pillanatban kirobbanhat a harmadik vilghbor, amely gykeresen el fog trni a korbbiaktl. Mindezek alapjn Sztlink 1951. janurjban Moszkvba rendeltk a szvetsgi rendszerkbe tartoz orszgok prt, llami s katonai vezetit, hogy felszltsk ket a nagyobb tem fegyverkezsre s hadseregeik extenzv fejlesztsre.

A szovjet mintj hatalmi rendszer kiptse Magyarorszgon

1948-ban a Magyar Kommunista Prt (MKP) vezetse a parlamenti s a kormnyzati kulcspozcik megszerzst kveten hozzkezdett a trsadalom talakt cljainak megvalstshoz. A Rkosi Mtys vezette MKP-nak elsdleges clja volt, hogy a hazai gazdasgirnytst szovjet mintra talaktsa, s beillessze Moszkva rdekszfrjba. Ennek a folyamatnak a nyitnyaknt 1948. februr18-n Moszkvban alrtk a Magyar Kztrsasg s a Szocialista Szovjet Kztrsasgok Szvetsge kztti „Bartsgi, egyttmkdsi s klcsns seglynyjtsi szerzds”-t. 1948. prilis29-n pedig a magyar parlamentben a kommunista prt vezeti „keresztlvittk” llamostsi koncepcijukat. Az MKP-nak ezt az elkpzelst koalcis partnere a Magyar Szocildemokrata Prt (MSZDP) ugyan mindvgig ellenezte, de Rkosiknak ez nem okozott klnsebb gondot, mert titkos prtagjaik rvn knnyen tudtk semlegesteni az MSZDP vezets ez irny trekvseit. 1945-tl az MKP titkos prttagjai valamennyi koalcis prtban tevkenykedtek. 1948. jnius12-n a Magyar Kommunista Prt s a Szocildemokrata Prt egyeslsvel ltrejtt a Magyar Dolgozk Prtja (MDP). Az MDP vezetsben egyre nagyobb befolyssal rendelkez Rkosi Mtys, Ger Ern, Farkas Mihly s Rvai Jzsef, most mr mdszeresen hozzkezdett a korabeli szovjet elvek megvalstshoz Magyarorszgon. k, a moszkovitk, rvid idn bell bebizonytottk, hogy kivlan elsajttottk a hatalomgyakorls sztlini elveit, s azt „hatkonyan” kpesek alkalmazni a magyar viszonyok kztt.

A terror eszkzt igen szleskren hasznltk az osztlyellensgnek nevezett emberekkel, szervezetekkel s igen gyakran sajt, korbban megbzhatnak mondott elvtrsaikkal szemben is. A leszmolsok megllthatatlannak tntek. Mg ebben az vben (1948) lemondattk a kisgazda prti Tildy Zoltnt, aki kztrsasgi elnkknt nem tudta megakadlyozni a kommunista hatalomtvtelt. Tildy hatalombl trtn tvozst kveten a volt szocildemokrata, Szakasits rpd vette t a kztrsasgi elnki teendket. A kvetkez vben, az 1949-ben elfogadott j magyar alkotmny, mr egy kollektv testletet, az Elnki Tancsot nevezte meg Magyarorszg legfbb irnyt szerveknt. A valdi hatalom azonban ekkorra mr az MDP legfelsbb vezetsnek kezben volt. Az MDP vezet szerveinek kialaktst s egymshoz val viszonyt alapveten meghatroztk a sztlini prtirnytsi elvek. A prt legfbb dntshozatali szerve a kongresszus volt. A kongresszusok kztti idszakokban a prt irnytst elvileg a kollektv vezetsi elvek alapjn mkd, idszakonknt sszel Kzpont Vezetsg (KV) ltta el. A KV el kerl krdsek koordinlsnak feladatait a Kzponti Vezetsg Titkrsga (KV Titkrsg) vgezte, amelynek elviekben csak adminisztratv feladatokat kellett volna elltnia. Azonban a KV Titkrsgot kis ltszma ellenre 1948 s 1950 kztt Rkosik valdi dntshozi szervv tettk. Az MDP szervezeti szablyzata a KV lsek kzti effektv prtirnytsi feladatokat a Titkrsgnl nagyobb ltszm s jelentsebb hatskrrel rendelkez Politikai Bizottsgra (PB) ruhzta. Az orszg sorst rint stratgiai dntsek meghozatalra a Titkrsgon bell egy mg szkebb kr jtt ltre, amelynek tagjai Rkosi Mtys, Ger Ern, Rvai Jzsef s Farkas Mihly tnylegesen gyakorolta Magyarorszgon a hatalmat. Rkosiknak erre a nagyfok hatalom koncentrcijra az egyre feszltebb vl klpolitikai helyzet s az „osztlyharc lezdsre” val lland hivatkozs adott lehetsget. Ennek a vezetsi rendszernek a megvalsulshoz alapveten arra volt szksg, hogy Rkosik irnt felttlen hsget tanst szemlyek kerljenek vezet pozcikba az llami s a prtvezetsben, illetve, hogy a szlesebb tmegek szmra meggyz propagandt alkalmazzanak, melyet az llami erszakszervezetek tettek mg rzkelhetbb.

A magyar hadsereg szovjetizlsa s extenzv fejlesztse (1948—1952)

A szovjet mintj tmeghadsereg szervezeti kereteinek kialaktsa

Az MDP alakul kongresszusn a kldttek jvhagytk az j prtvezets hadsereg talaktsi koncepcijt. Ennek rtelmben a jvbeni demokratikus nphadseregnek a kor sznvonaln ll fegyverzettel kell rendelkeznie, hogy kpes legyen biztostani az orszg fggetlensgt, s eleget tudjon tenni a szvetsgesi ktelezettsgeinek. Annak ellenre, hogy a Honvdsg elnevezs tovbbra is rvnyben maradt, egyre tbb dokumentumban tnik fel a nphadsereg megnevezs is. A kt nv egytt szerepeltetse jl szemllteti azt az talaktsi folyamatot, amely rvn a magyar hadsereg fokozatosan eltvolodott trtneti tradciitl, s a korszak elvrsainak (tmblogika) megfelelen betagoldott a szovjet rdekszfra katonai rendszerbe. Az talaktsi folyamat vgn, majd csak 1951 msodik felben jelent meg az j hivatalos megnevezs a Magyar Nphadsereg. Ennek a clkitzsnek megvalstsa rdekben az MDP Politikai Bizottsga mg 1948-ban dnttt arrl, hogy a hadsereg vezet pozciiba, az MDP-hez h, megbzhat szemlyek (kderek) kerljenek. A kivlasztott szemlyek alacsony szint iskolai vgzettsge azonban nem volt elegend a felsfok katonai tanintzetekbe val bejutshoz. Az gy kialakult ellentmondst az MDP vezetse hatalmi szval, politikai felsbb utastssal oldotta meg. Ennek eredmnyeknt a Kossuth Akadmira ekkor frissen beiskolzottak kztt csak elvtve voltak olyanok, akik kzpfok iskolai vgzettsggel rendelkeztek. Az MDP vezeti szmra a beiskolzsnl az osztlyszempontok rvnyestse volt az elsdleges, ami egyet jelentett a munks kderek nagyszmban trtn beramlsval a Honvdsgbe. A magyar hader szovjet elvek alapjn trtn talaktsnak kvetkez lpsknt 1948. jlius21-ei rendeletvel az MDP KV Titkrsga felszmolta a csapat-tiszthelyettesi kart, br ekkora mr kevesen maradtak. Ennek oka, hogy 1945—1948 kzti idszakban leszereltk a megbzhatatlanak vlt, hosszabb ideje szolglatot, teljestket, illetve a prtszimptijuk alapjn megbzhatnak vlt tiszthelyettesekbl—a ritka trtnelmi helyzetbl addan—tiszt lett.

1948. jlius2-n Moszkvban alrtk a magyar-szovjet hadianyag szlltsi egyezmnyt. Ennek rtelmben megkezddtt a magyar hadsereg szovjet fegyverekkel trtn felszerelse. A szovjet hadiipari szlltsok azonban nem voltak mindig pontosak, s a leszlltott fegyverek s hadianyag minsgvel is tbbszr volt gond. Az intenzv fejlesztsre ttr Magyar Honvdsg ignyeit kizrlag szovjet hadianyag szlltsokkal nem tudtk kielgteni, ezrt napirendre kerlt a hazai haditechnikai szektor fejlesztse, s azon bell is a katonai kutatsok rendszernek az talaktsa. 1948. szeptember9-n Farkas Mihlyt a Minisztertancs honvdelmi miniszternek nevezte ki. Az j „hadgyr” egyni habitusa s szakmai felkszletlensge rvn hrhedt alakjv vlt a hazai hadtrtnelemnek (semmilyen katonai kpzettsggel nem rendelkezett). Farkas Mihly a prt vezetsnek legbelsbb krhez tartozott, s kinevezse egyet jelentett a hadsereg felrtkeldsvel, illetve a hadsereg szovjet elvek szerinti talaktsnak befejezsvel. Az j honvdelmi miniszter kinevezse mr jelezte, hogy az MDP katonapolitikjban gykeres vltozsok indulnak el. Els lpsknt megkezddtt a honvdsg nylt prtirnyts al helyezse. Ennek rdekben az MDP PB 1948. oktber7-i lsn dntttek a hadseregben mkd prtszervezetek visszalltsrl, majd novemberben megkezddtt a Politikai Fcsoportfnksg ltrehozsa. A Politikai Fcsoportfnksg ltrehozsa egyet jelentett a hadseregben a politikai tiszti intzmny kialaktsval, amely a korbban mr mkd neveltiszti rendszerre plt. Az 1948. szn kialakul j szervezeti struktrnak megfelelen a Ngrdi Sndor vezette Politikai Fcsoportfnksg alrendeltsgbe tartoz politikai tisztek 1949. februr19-tl mint trsparancsnokok mkdtek.

Az 1949. mjus15-n megrendezett Orszggylsi vlasztsokra az MDP vezetse kiemelt figyelmet fordtott. Az j rendszer vlaszts, amely alapveten eltrt a demokrciban elfogadott elvektl, csak egy politikai csoportosuls jelltjeit engedte indulni. A propaganda s a rivlis hinya meghozta a sikert a Npfront jelltjei szmra, akik a leadott szavazatok 96,27%-t szereztk meg. (A vlasztsokon a jogosultak 96,04%-a vett rszt). A „sikeres” vlasztsi kampnyt kveten 1949. jnius8-n sszel Magyar Orszggyls augusztus18-n elfogadta, s kt nappal ksbb augusztus20-n kihirdettk az j Alkotmnyt. Az j alapdokumentum kimondta, hogy Magyarorszg llamformja Npkztrsasg, ahol az llampolgrok megtisztel ktelessge a haza vdelme, s ezrt az ltalnos hadktelezettsg gyakorlata rvnyesl. Az MDP legfelsbb vezetse—ln Rkosi Mtyssal s Farkas Mihllyal—1949-ben elrkezettnek ltta az idt arra, hogy leszmoljon azokkal a rgi kommunista vezetkkel, akik kritikt fogalmaztak meg a prtvezets politikai irnyvonalval s gyakorlatval szemben. A prtvezetsen bell alkalmazott terror megdbbentette a korabeli magyar trsadalmat. Rkosik ezrt ltvnyos kirakatpereket rendeztek a lakssg meggyzse s a velk nem teljes mrtkben azonosulk likvidlsa rdekben. A forgatknyveket mr a perek megkezdse eltt, szovjet tancsadk segtsgvel elksztettk. Rajk Lszl egykori bel-, majd klgyminiszter pert tbb nagy s ltvnyos per is kvette. A tisztogatsok eredmnyeknt a magyar katonai vezets Farkas Mihllyal vitban ll tagjait fokozatosan eltvoltottk a hadsereg szervezetbl. Tbb esetben olyan tbornokokat s magas rang katonatiszteket is kivgeztek, akik katonai karrierjket a kommunista meggyzdsknek ksznhettk. A propaganda szerint a Rajk-per sorn leleplezett volt horthysta tisztekbl ll csoport katonai puccsra kszlt. Amikor ez nyilvnossgra kerlt, a rgi tisztek s tiszthelyettesek valsznleg nem hihettk el a vdakat. Ennek ellenslyozsra felhvtk a politikai tisztek s a hadseregben mkd prtszervezetek figyelmt a hadsereg rossz morlis llapotra s az ideolgiai felksztse tern elvgzend munkk fontossgra. A politikai tisztek egyik legfontosabb feladataknt szabtk meg, hogy tmogassk minden erejkkel az j (kder) tisztek munkjt. A rgi s az j tisztek kztt elfordul ellentteket felnagytottk, a politikai tisztek aktv szereplknt val megjelense ebben a szakmai konfliktusban azt is jelezte, hogy a prtvezets abszolt bizalmrl biztostotta az j s hinyos mveltsg kder tiszteket, a korbbi Honvdsgbl megmaradt, szakmailag jl felkszltekkel szemben. 1950. tavaszn tovbb folytatdtak a politikai jelleg tisztogatsok a hadseregben. Ennek ellenre az MDP KV Titkrsga 1950. mrcius16-i lsn trgyalta meg az j hadrend fellltsval kapcsolatos krdseket. A KV Titkrsg jegyzknyvbl a hadsereg fejlesztsnek olyan impozns kpe tnik fel, amelynek egyetlen szpsghibja, hogy vgrehajthatsgt megkrdjelezte a hazai gazdasg teherbr kpessge. A magyar hadsereg mennyisgi fejlesztst alapveten a nemzetkzi kapcsolatokban bekvetkezett gykeres vltozsok hatroztk meg. 1950-re a magyar-jugoszlv viszony mr annyira ellensgess vlt, hogy az MDP PB 1950. december29-i lsn meghatroztk a hadseregben vgzend ez irny propagandamunka alapvet cljait. Kln kiemeltk, hogy tudatostsk a szemlyi llomnnyal, Jugoszlvival, mint els szm ellensggel kell a jvben szmolni.

A hadsereg extenzv fejlesztse, felkszls a harmadik vilghborra

A koreai hbor, br tvol zajlott Eurptl, mgis jelentsen befolysolta a kontinensnk lgkrt. 1951. janur7—17. kztt a Moszkvba rendelt szocialista orszgok vezeti megtrgyaltk a kialakult helyzetet. A szovjetvezets ekkor nyltan felszltotta szvetsgeseit, hogy nveljk a hadi kiadsaikat, mert rtkelsk szerint kszbn llt a harmadik vilghbor kirobbansa. A Moszkvbl hazatrt MDP vezets tbb alkalommal napirendre tzte a hadsereg krdst, s megvizsglta az ott foly politikai munkt, melyet eredmnyesnek tlt. A Titkrsg tovbb pontos kimutatst kapott a hadsereg hivatsos llomnynak 1949-hez kpest trtnt vltozsrl. 1949. janur1-n a tisztikar sszettele a kvetkez volt: 78% egykori ludoviks tiszt, 17% tiszthelyettesbl lett tiszt, 5% j tiszt. A jelents ezt kveten bemutatta az akkori (1951-es) llapotokat: j tiszt 80,7%, tiszthelyettesbl lett tiszt 9%, a Magyar Kirlyi Honvdsgben tartalkos tiszt volt 1%, ludoviks tiszt 9,3%, a tbornokok 68%-a, ftisztek 32%-a (beleszmt rnagytl—ezredesig), szzadosok s beosztott tisztek 85%-a j.

Az 1952-es v a Magyar Nphadsereg letben dnt jelentsg vltozst hozott. Augusztusban az MDP vezetse dnttt az egyszemlyi parancsnoki rendszer bevezetsrl. Ezzel a dntssel megsznt a korbban ltrehozott trsparancsnoki (komisszr) rendszert. Erre azrt kerlhetett sor, mert az j szellemisg katonai tanintzmnyekben vgeztk tisztek jelents tbbsgbe kerltek. Akik a prtvezets szmra mr politikai szempontbl megbzhatnak szmtottak, s alkalmasak voltak a csapatok napi lett s a kikpzst a minimlisan elvrhat szinten irnytani. Az j tpus rendszerben a politikai tisztek figyelmt a hadseregben folytatott politikai propagandamunkra fordtottk

A hadsereg talakts fbb idszakai s jellemzi (1948—1952)

Hadrendi vltozsok

Az 1948—1951 kztti idszakban a magyar hadsereget, tbbszr tszerveztk. A flvente kiadott j hadrendek jelents llomnymozgatssal s helyrsgvltozsokkal jrtak. 1948. prilis15-n lpett letbe a „PILIS” fednevet visel hadrend, amellyel elkezddtt a magyar fegyveres erk szovjet elveknek megfelel mennyisgi fejlesztse. A magyar katonai vezets a fejlesztsi elkpzelsekkel a prizsi bkeszerzdsben megszabott keretet kvnta kitlteni, teht egy bkeidben 70 000 fs hadsereg tiszti karnak s tiszthelyettesi llomnynak a megteremtst tzte ki clul. A „PILIS” hadrend a honvdelmi minisztrium (HM) alrendeltsgbe sorolta az 1. s 6. hadosztlyt. Az 1. hadosztlyba a lvsz s gpestett lvsz erket (zszlaljakat) vontk ssze, a 6. hadosztly llomnyba a tzrsg erit sszpontostottk. A HM alrendeltsgben megtallhat volt mg egy mszaki hadosztly, valamint tbb kisebb szervezeti egysg, amelyek specilis feladatokat lttak el.

Az 1948-as fordulat vtl kezdve a „munkskderek” tmegesen ramlottak be a hadsereg vezetsbe, s formltk t annak szellemisgt. A Kossuth Akadmia, valamint az egyms utn megnyl 8 fegyvernemi tiszti iskola rvidtett kpzsben „ontotta” a politikailag megbzhat, de szakmailag gyengn felksztett munks-paraszt kdereket, tiszteket. Ezzel prhuzamosan az MDP vezetse tbb mint 200 prt- s llami tisztviselt irnytott a hadseregbe. Ezeknek, a kdereknek nhny hnapos felkszt tanfolyam elvgzse utn, megalapozott katonai felkszts nlkl kellett beosztsaikat elfoglalniuk, s irnytani a csapatok mindennapi lett. Kln problmt jelentett, hogy az j tisztek ltalnos mveltsge megdbbenten alacsony szint volt. A hinyossgaikat viszont ellenslyozta vlt politikai megbzhatsguk, ami az trendezd magyar politikai letben ekkor a legfontosabb kvetelmny volt. Az 1948. jniusban, Moszkvban alrt fegyverszlltsi egyezmny rtelmben megkezddtt a Honvdsg szovjet fegyverekkel trtn tfegyverzse. A fegyvereladsok egyre nagyobb mreteket ltttek, miutn a szovjetvezets felismerve az 1947-es amerikai politikai fordulat jelentsgt, 1948 sztl kvetelni kezdte kelet-eurpai szvetsgeseitl, hogy erteljesebben fejlesszk hadseregeiket.

„PILIS II.” hadrend (1948. oktber 01—1949. mrcius 15.)

1948. oktber1-jn lpett letbe a Honvdsg j hadrendje, amely a „PILIS II” nevet viselte. Ez a szervezeti felpts mr 56%-os ltszmemelssel szmolt, valamint a meglv 1. hadosztly bvtst tzte ki clul. A tervben mr nll szervezetknt, de a HM alrendeltsgben megjelent az Orszgos Lgvdelmi Kzpont, amely egyrtelmen jelezte, hogy Magyarorszgon is megkezddtt az nll lgvdelmi rendszer ltrehozsa. Az j hadrend kialaktsban mr jelents szerepk volt a szovjet katonai tancsadknak, akiknek els 8 fs csoportja 1948. oktber1-jn rkezett meg a honvdelmi minisztriumba J. M. Prokofjev vezrrnagy vezetsvel. A katonai tancsadk elszr a honvdelmi minisztriumban s a vezrkarnl foglaltk el llomshelyket, majd 1949-tl a csapatokhoz s a katonai tanintzetekhez is eljutottak. Alapvet feladatuk volt, hogy a szovjet elvek alapjn tszervezzk a szocialista llamok hadseregeit. Az tszervezsek sorn kialaktottk a szovjet katonai vezetsi rendszerbe illeszked szervezeti kereteket az egyes llamok hadseregeinl, s biztostottk a mennyisgi fejlesztseknl a szovjet katonai vezets szmra fontos prioritsok rvnyeslst. A szovjet elvrsoknak megfelelen idvel a magyar katonai vezets minden jelentsebb szintjn kpviseltettk magukat. Ltszlag segtettk a magyar katonai vezetket javaslataikkal, tancsaikkal, de valjban kzvetlenl is kpesek voltak irnytani a szmukra kijellt katonai alakulatokat, szerveket, szervezeteket s intzeteket. Az 1956-ban kszlt Katonai Tancsadk Jegyzke pontosan bemutatta, hogy a szovjet katonai tancsadk ekkorra mr 82 helyen kpviseltettk magukat a magyar hadszervezetben. A tancsadi szervezet ln a HM Ftancsad llt, akinek—mint ltalban egy katonai vezetnek—volt helyettese. A hierarchikus szervezet egyben az rtelmt is megadta ennek a rendszernek, hiszen a tancsadk lnyegben pozcijuknl s jogkrknl fogva irnytottk a magyar s a trsg ms llamainak hadseregeit. Az gy kialakult gyakorlat eredmnyeknt ebben az idben Moszkvnak nem kellet olyan szvetsgesi egyeztetsi rendszert kidolgoznia, mint legnagyobb rivlisnak az Amerikai Egyeslt llamoknak a NATO-ban. Radsul a tancsadi rendszer fenntartsnak kltsgeit mindig a fogad orszg llta. Az els csoportban Magyarorszgra rkezett ftancsad havi jvedelme elrte a 7800 Ft-ot. Az ezredesi s az alezredesi rendfokozatot visel tancsad kollginak mr „csak” 4200 Ft jutott havonta. Hogy rzkelhetek legyenek az arnyok, meg kell jegyezni, hogy Farkas Mihly honvdelmi miniszternek ebben az idben 1490 Ft-tal kellett „bernie”, mg egy magyar beosztottnak, aki ezredesi rendfokozattal brt, 800 Ft jutott havonta. Termszetesen a tancsadk elszllsolsi s ms, a napi lettel kapcsolatos kltsgeit is a magyar bdzs llta.

1949-ben fokozatosan felgyorsult a hadsereg szovjet mintj tszervezse, amely ellenttes volt a magyar katonai vezetk elkpzelseivel, akik emiatt tbbszr is slyos sszetkzsbe kerltek a szovjet katonai tancsadkkal. Slyom Lszl altbornagy a Honvd Vezrkar Fnke nem rtett egyet a Magyarorszg dli hatrn ltrehozand Jugoszlvival szembeni erdrendszer kialaktsval, a ltrehozs horribilis kltsgeit felesleges kiadsnak tekintette. Az id a Vezrkar Fnkt igazolta, de mire ez kiderlt, mr nem volt az lk sorban. Az egyre feszltebb vl nemzetkzi lgkrben a politikai megbzhatsg s az engedelmessg alapkvetelmnny vlt a Honvdsgnl. A hadseregben szinte vallsos tisztelettel kellett adzni a politikai s katonai vezetknek. A szemlyi llomny krben azonban rtetlensget s megdbbenst vltott ki elbb Rajk Lszl, majd ms, vezet beoszts tbornokok letartztatsa s kivgzse. Slyom Lszl-, Plffy Gyrgy-, Illy Gusztv altbornagyok, Beleznay Istvn-, Rvay Klmn, Porffy Gyrgy vezrrnagyok mind-mind olyan felkszlt katonk voltak, akik mg a msodik vilghbor eltt kezdtk el katonai plyjukat.

„KLAPKA” hadrend (1949. mrcius 16.—szeptember 30.)

1949. mrcius15-n lpett letbe a honvdsg „KLAPKA” hadrendje. Ebben a szervezsi rendszerben a magyar hader szerkezete alapveten eltrt a flvvel korbbitl. A Honvdelmi Minisztrium alrendeltsgbe tartoz 1. lvsz (Vrpalota) s 1. pnclos (Esztergom) hadosztlyok szervezetben szovjet mintra megjelentek az ezredek, amelyek zszlaljakat foglaltak magukba. Ez a szervezeti tagols mr eltrt a magyar katonai tradciktl, (dandr) s azt is jelezte egyben, hogy az alakulatok bvlsvel szksgess vlt egy kzbees irnyt szerv ltrehozsa a zszlaljak s a hadosztlyok kztt. A Honvdsg ltszma a korbbi „PILIS—II.” hadrendhez kpest a 32 847 frl 41 485-re bvlt, amelyben a tisztek szma mr elrte az 5 224-et. A jelzett idszakban hoztk ltre 1949. jnius15-i hatllyal az Orszgos Lgvdelmi Parancsnoksgot (OLP), amelyet a vezrkar fnkn keresztl a honvdelmi miniszter alrendeltsgbe helyeztek. talaktottk a hadsereg vezetsi rendszert is, amely az j elvrsoknak sokkal jobban megfelelt, s tovbbi alapjt kpezte a kvetkez idszak tszervezseinek. A hatskri tfedseket megszntettk. Ezzel prhuzamosan megsznt a Honvdsg Felgyelje beoszts. A Honvdsg Felgyelje ltal elltott feladatokat a vezrkari fnk vette t. Ugyanekkor jtt ltre az MDP Honvdelmi Bizottsga, amely a prt vezetse s tagsga tudta nlkl hozott meghatroz dntseket mid a hadsereg, mind az orszg letben.

„PETFI” hadrend (1949. oktber 01.—1950. mrcius 14.)

1949. oktber1-jn lpett letbe a „PETFI” hadrend, amely ismt lnyeges szervezeti vltozsokat eredmnyezett. A fejlesztsek f irnyt ekkor a nehzfegyverzettel rendelkez alakulatok fejlesztse jelentette, valamint a hbors krlmnyeknek is megfelel szervezeti struktra kialaktsa. Ltrehoztk az „A” s „B” tpus hadosztlyokat. Az „A” tpus (5. lvszhadosztly »Szkesfehrvr«) bke idszakban is teljesen feltlttt volt, mg a „B” tpusak [12. lvszhadosztly (Gyr) s 7. gpestett hadosztly (Esztergom)] keret alakulatknt szolgltak. Az OLP-t kzvetlenl a honvdelmi miniszter alrendeltsgbe helyeztk. Ebben az idben a magyar politikai s katonai vezets szmra Jugoszlvia jelentette a legfbb ellensget. Az llamhatr biztostst a hatrsvban az llamvdelmi Hatsg (VH) alrendeltsgben lv hatrr zszlaljaknak kellett elltni. 1949-tl megkezddtek az emltett hatrszakaszon a mszaki munklatok. Az llsok ptse, az aknazrak s egyb akadlyok teleptse rohamtempban trtntek, aminek eredmnyeknt nem az elvrt minsg mszaki zr jtt ltre. A hadsereg ltszma ekkor meghaladta az 50 000 ft, ami mg a Prizsi Bkeszerzds ltal meghatrozott keretek kztt maradt. A magyar katonai vezets szmra kiindulsi pontknt szerepelt az a szovjet hadszati koncepci, hogy az elkvetkezend hbort az USA s szvetsgesei fogjk kirobbantani. Teht ezrt elszr vdelmi hadmveleteket kellett vgrehajtani, majd ezt kveten a szovjet erkkel kzsen kerlt volna sor a tmad harctevkenysgre. A magyar vezrkar ltal ekkor ksztett tervekben Magyarorszgnak elsdlegesen egy Jugoszlvia irnybl rkez tmads elhrtsra kellett felkszlnie. Miutn a Magyar Nphadsereg visszaverte a tmad jugoszlv erket, ellentmadsba kellett tmennie, melynek irnyait a Hadmveleti Csoportfnksg ltal 1950 februrjban elksztett terv a kvetkez mdon hatrozta meg: Jugoszlvia irnyban Belgrdot, Olaszorszg fel Trieszt—Miln vonalat, Nyugat-Nmetorszg fel pedig Mnchent jelltk ki elrend clknt.

„RKCZI” hadrend (1950. mrcius 15.—oktber 31.)

A hadseregfejleszts egyre nagyobb mreteket lttt. Az 1950 mrciusban letbe lp j „RKCZI” hadrendben megjelentek a hadtestek, amelyek magasabb szint szervezeti- s irnytsi egysgeket jelentettek. A 3. lvszhadtest (Szkesfehrvr) szervezetben ltrehoztak kt „A” tpus, hadosztlyt (5. lvszhadosztly »Pcs« s a 12. lvszhadosztly[3] »Szkesfehrvr«), valamint a 17. lvszhadosztlyt (Tab), amely „B” tpus keretjelleg lett. A 7. gpestett hadosztly (Esztergom) nll maradt. Lnyeges vltozs volt a korbbi vekhez kpest, hogy a lgier fejlesztse is nagy lendletet vett. Ez v mjusban a magyar hadsereg ltszma megkzeltette a 65 000 ft. Felgyorsult a tisztkpzs teme is. Hozzvetleg 11 000 j tiszt vgezte el a katonai tanintzeteket s llt a hadsereg szolglatba. Tovbb folytatdtak a katonai vezetsben a szemlycserk. Olyan j tbornokokat neveztek ki vezet beosztsokba, akik tbbsgnek mg a polgri iskolai vgzettsge is kvnnivalt hagyott maga utn.

„KOSSUTH” hadrend (1950. november 01.—1951. mrcius 15.)

1950. november1-n lpett rvnybe a „KOSSUTH” hadrend, amely a korbbi idszakok fejlesztsi temt jval meghaladta. A mr meglv 6. lvsz hadtest (Szkesfehrvr)[4] mellett ltrehoztk a 3. lvsz hadtestet[5] (Kecskemt) is, amelynek alrendeltsgbe tartozott egy „A” tpus (5. lvszhadosztly »Kaposvr«) s kett „B” tpus (12. lvszhadosztly »Kiskunhalas« s 27. lvszhadosztly »Kiskunflegyhza«) hadosztly. Ezen kvl megalakult a 11. pnclos hadtest (Budapest), amelynek alrendeltsgbe kt hadhadosztly (18. pnclos hadosztly »Gyngys« s 7. gpestett hadosztly »Esztergom«), s hadtest kzvetlen alakulatok tartoztak. j magasabb egysg volt egy tzrhadosztly, egy repl hadosztly s egy honi lgvdelmi tzrhadosztly is. A szervezsi idszakban a hadsereg diszlokcijban is vltozsok trtntek. A 3. lvszhadtest (Kecskemt) alakulatait a Duna-Tisza kzre, mg a 6. lvszhadtestet (Szkesfehrvr) a Dunntlra helyeztk. Az tszervezseknl figyelembe vettk, hogy a hadszati f irny Jugoszlvia fel volt kijellve. A hadrend 125 000 fvel szmolt, ami mr a Prizsi Bkeszerzdsben meghatrozott ltszm jelents tllpst jelentette. Az alakulatokkal egytt az sszes fegyverek szma is jelentsen nvekedett, de a hadrendben rendszerestett s a valsgban meglv fegyverek szma esetenknt jelentsen eltrt, (csak pldaknt emltjk a T-34-es harckocsit a rendszerestett 401-bl, 111db volt meg a csapatoknl). A mennyisgi fejlesztseket azonban nem kvette prhuzamosan a minsgi fejlds. A hadsereg arzenljban kzel sem a legkorszerbb fegyvereket rendszerestettk, aminek eredmnyeknt nhny v mlva ismt napirendre kerlt a haditechnika korszerstse.

Az 1951-1952-es v hadrendje

1951¾1952-es vben, tbb lpsben tovbb folytatdott a Magyar Nphadsereg erltetett tem fejlesztse. Az orszg egyre nagyobb sszegeket klttt honvdelmi kiadsokra. A fegyveres erkre s testletekre a nemzeti jvedelembl 1950-ben 13,9%-ot, 1951-ben 15,2%-ot, 1952-ben 25,55%-ot s 1953-ban 24,3%-ot kltttek. Jl lthat ezekbl, a szmokbl, hogy a kltsgvets ilyen mrtk megterhelse bkeidben hossz ideig nem tarthat fent. A hadsereg fejleszts eredmnyeknt az 1952 szi hadrend szerint a szemlyi llomny ltszma meghaladta a 210 000 ft. A hadrend ugyan nem kapott nevet, de ennek ellenre szmadatai magukrt beszlnek. A Magyar Nphadsereg ekkor a kvetkez erkkel rendelkezett[6]: Szrazfldi erk: hrom lvszhadtest, a teljesen feltlttt 3. lvszhadtest »Kecskemt«, a rszben feltlttt 6. »Szkesfehrvr«s a keret 9.00 »Debrecen«, egy gpestett hadtest: a 11. Budapest, (egy gpkocsiz-, egy pnclos- s egy lovashadosztllyal), kt nll nehz harckocsi rohamlveg ezred, a 30. ttr tzrhadosztly Cegld, t tzrdandr, tovbb mszaki, hrad vegyvdelmi stb. alakulatok. A lgvdelem: a 38. lgvdelmi tzrhadosztly Budapest, hrom honi lgvdelmi tzrhadosztly, a 15. »Veszprm«, a 46. »Budapest« s az 58. »Miskolc«. A lgier: kt vadszrepl hadosztly, a 25. »Kecskemt« s a 66. »Kunmadaras«, egy csapatrepl hadosztly, a 28. »Szkesfehrvr«, egy bombz replhadosztly, a 82. »Debrecen« A felsorolt magasabb egysgeken kvl a Magyar Nphadseregbe tbb nll kisebb egysg is tartozott. Ezt a nagyarny fejlesztst azonban nem ksrte a hadsereg vezeti llomnynak kpzettsgi szintjnek emelse. Az 1952. janur1-jei adatok szerint a hadtest-, hadosztly-, s dandrparancsnokok 54,9%-a; az ezredparancsnokok 35,6%-a; az nll zszlaljparancsnokok 33,8%-a; a zszlaljparancsnokok 28%-a, a szzad-, illetve alosztlyparancsnokok 75%-a rendelkezett csak az elrt vgzettsggel. A hadsereg 1948-ban megkezdett mennyisgi fejlesztsnek eredmnyeknt 1952 szre a Magyar Nphadsereg elrte legnagyobb szervezett s ltszmt. A teljes hadrend 772 llomnytblval rendelkez katonai szervezetet foglalt magba, amelybe 203 000 katona s polgri alkalmazott tartozott. Az pt alakulatok katonival, az elhrt szervek tagjaival s a ltszm feletti polgriakkal egytt a Magyar Nphadsereg teljes llomnya meghaladta a 231 000 ft.

Az extenzv fejlesztsek rnyoldalai

A nagylptk hadsereg fejlesztsek eredmnyeknt szmtalan olyan negatv kvetkezmny jelentkezett, amely nem csak a trsadalomra, hanem magra a hadsereg bels letre is visszahatott. A felkszletlen katonai vezetk tmeges megjelense a hadseregben, a hbors lgkr s egyb tnyezk kvetkeztben a hadsereg a vele szemben tmasztott, s a fokozd elvrsoknak egyre kevsb tudott megfelelni, ez elssorban a kikpzs terletn mutatkozott meg. Farkas Mihly honvdelmi miniszter a klnbz frumokon elhangzott felszlalsaiban, s a rendszeresen kiadott miniszteri parancsokban tbbszr is negatvan rtkelte a katonai kikpzs sorn elvgzett munkt. A Magyar Nphadsereg extenzv fejlesztsi szakasznak egyik jellegzetessge volt, hogy a szemlyi llomny hossz hnapokat tlttt kikpz tborokban. A msodik vilghbor hosszan elnyl harcai sorn a Szovjet Hadsereg katoni lland mozgsban voltak, gy nem alakult ki az lland laktanyk rendszere. Szerintk erre a helyzetre val felkszls legjobb helyszne a kikpz tbor volt, ahol megfelel mdon lehetett szimullni a hbors krlmnyeket. A Magyar Nphadsereg ebben az idben nem tudott elegend laktanyai frhelyet sem biztostani a rohamosan nvekv sorllomny szmra. Az ekkor hasznlt laktanyk s egyb katonai objektumok zmt mg az els vilghbor eltt ptettk. Mindezen okok eredmnyeknt a hadsereg extenzv fejlesztsi idszaknak jellegzetessge volt, hogy „rohamtempban” pltek meg azok a laktanyk, amelyekkel sokszor csak minimlis szinten, de mr biztostani lehetett a szemlyi llomny elhelyezst bkeidben. A sajtos tbori mili eredmnyeknt sok helyen megsznt a katons fegyelem, lazultak az erklcsk, s egyre nagyobb lett a feszltsg a hivatsos s a sorllomny kztt. A katonk elszllsolsn kvl szintn komoly gondot jelentett az lelmezsk is. Mindezek alapjn megllapthat, hogy a Magyar Nphadsereg mennyisgi fejlesztsvel prhuzamosan a szemlyi llomny let- s munkakrlmnyeiben olyan visszaess trtnt, amely mr veszlyeztette az alapvet clkitzseket.



[1] Nagy-Britannia, Franciaorszg, Olaszorszg, Belgium, Hollandia, Luxemburg, Dnia, Izland, Norvgia, Portuglia, Kanada s Egyeslt llamok.

[2] A Szovjetuni ebben az idszakban bojkottlta az ENSZ BT munkjt, mivel a Kna ENSZ-beli helyt a tajvani kormnyzat tlttte be a testletben s nem a Knai Npkztrsasg kpviselje. A szovjet vt elmaradsa tette lehetv az egysges llspont kialaktst a BT-ben.

[3] Korbban „B” tpus, keretjelleg hadosztly feltltsvel.

[4] Korbban 3. lvszhadtest.

[5] jknt lett fellltva.

[6] A felsorolsban csak a szrazfldi hadtestek, a lgvdelem s a lgier hadosztlyai szerepelnek, kisebb szervezeti egysgek feltntetsre terjedelmi korltok miatt nem kerlt sor.

     
Pontosid
     
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.