szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
A Magyar Kirlyi Honvdsg msodik vilghborban
A Magyar Kirlyi Honvdsg msodik vilghborban : 4./I.Hadmveletek Magyarorszg terletnek megtartsrt

4./I.Hadmveletek Magyarorszg terletnek megtartsrt

  2007.01.26. 19:21

A negyedik fejezetben bemutatjuk haznk hatrai eltt s az orszg terletn vvott hadmveleteket. Az els rsz a Keleti-Krptok eltt, Erdlyben, s a Tiszntlon trtnteket trgyalja, s Budapest vdelmnek kezdett,I. rsz

HADMVELETEK MAGYARORSZG TERLETNEK MEGTARTSRT 1944-45

1944. tavaszn a szovjet erk mr elrtk Nyugat-Ukrajna terlett, s a magyar hatrhoz kzeledtek. A helyzet kritikuss vlt, mivel a nmet arcvonalon egy nagy kiterjeds rs keletkezett az szak-Ukrajna s Dl-Ukrajna hadseregcsoportok kztt. A nmetek pozciik javtsa rdekben azonnal tvettk a kint lv megszll, s a Keleti-Krptok vdelmre felvonul magyar erk feletti rendelkezs jogt. A VIII. megszll hadtest a Dl Ukrajna hadseregcsoport alrendeltsgbe kerlt. A VII. megszll hadtestet elszr a felvonul 1. hadsereg llomnyba vontk, majd az egsz seregtest feletti parancsnoklst az szak Ukrajna hadseregcsoport vette t. Az 1. hadsereg llomnyba ekkor a VII., s a VI. magyar valamint a XI. kzs hadtest (ez utbbinak nmet parancsnoksga s kzvetlenjei voltak, de a harcol alakulatokat magyarok (gy az 1.- s 2. hegyi dandr, a 24. gyaloghadosztly s a 2. pncloshadosztly) alkottk.

Tmad hadmveletek a Krptok elterben s Dl-Erdlyben

A kirkez vdelemre felksztett s felszerelt 1. hadsereget a nmetek a Krptokon tli nylt trben tmadsra rendeltk, azzal a cllal, hogy a rst betmjk s a kt nmet hadseregcsoport kztti kapcsolatot, megteremtsk. Az prilis17-n megindul tmads mindkt fl rszrl nagy vesztesgekkel jr heves kzdelmet hozott. A kt htig tart szakadatlan harcokban az 1. hadsereg teljesen kimerlt, ezrt 30-n tmadst le kellett lltani. A hadsereg br nem rte el a szmra elfoglaland terepszakaszt, de az sszekttetst megteremtette s tbb mint kt hnapra lelltotta a szovjetek elnyomulst.

Kzben az orszg egsze egyre inkbb nmet „vonalra” kerlt. Szinte mindenkit menesztettek a fels vezetsbl, akik szerepet vllaltak Kllay idejn a nyugati kapcsolatok kiptse, illetve a kivls elksztse rdekben. Ezt kveten sok nmetbart tiszt kerlt magas beosztsba. E szemlycserk emeltk Bergffy Kroly vezrezredest is az 1. hadsereg lre. Napirendre kerlt a „zsid krds” azonnali rendezse, folytatdtak a letartztatsok, beindult az orszg gazdasgi kizskmnyolsa. jabb s jabb ktelkek kerltek nmet alrendeltsgbe, radsul ezek jelentkeny rszt nem is Magyarorszg hatrainak vdelmezsre hasznltk fel. A Krptok elterben jlius kzepn ismt fellngoltak a harcok, amelyek az 1. hadsereg VII. hadtestt is rintettk. A nagy erej tmadst a hadtest nem brta feltartztatni. A betrs s a gyenge vezets miatt az 1. hadsereget vissza kellett vonni a Hunyadi-llsba. Beregffynek ez a posztjba kerlt, az j parancsnok Mikls Bla vezrezredes lett. Mikls tbornok, gyorsan rendet teremtett. Feltlttte a csapatokat, tszervezseket hajtott vgre s jjszervezte a vdelmet. (A Krptok vdelmre 1940¾1944 kztt hrom vdvonal kerlt kiptsre. A hatron tl a Hunyadi-lls, a hatr vonalban a Szent-Lszl-vonal, a mg a hatron innen az rpd-vonal.) A hozzrt vezetsnek tudhat be, hogy az 1. hadsereg a ksbbiek sorn eredmnyesen vdte a hatrt.

1944 nyarn Magyarorszg helyzete kritikusra fordult, az esemnyek tl gyorsan kvettk egymst. A nmet arcvonal dli szrnya megsemmist veresget szenvedett a szovjetek jasi¾kisinyovi hadmveletben. Romnia, kihasznlva a kedvez lehetsget, azonnal tllt az ellensg oldalra, Finnorszg pedig fegyversznetet kttt a Szovjetunival. Ezek a trtnsek mind a politikai, mind a katonai oldalrl azonnali ellenlpseket ignyeltek. A hadszntri esemnyek miatt a katonai intzkedsek kaptak prioritst, ugyanis Romnia kiugrsval megntt annak a veszlye, hogy a magyar hatrt Dl-Erdlybl elspr tmads ri. Ennek ellenslyozsra dnts szletett, hogy minden rendelkezsre ll ert fel kell vonultatni a hatrok vdelmre s egy erteljes tmadssal el, kell foglalni Dl-Erdlyt, amely lehetv teszi a Dli-Krptok vonalban egy szilrd vdelem kialaktst. A tmadshoz a IX. hadtest trzsbl fellltottk a 2. hadsereg-parancsnoksgot. Alrendeltsgbe kerlt a II., a IV. s IX. hadtest, valamint a Szkely Hatrvdelmi Erk. A hadmvelet clja az volt, hogy a Veress Lajos vezrezredes, vezette 2. hadsereg feri a II. s IX. hadtestekkel (sszesen 3 pthadosztly, 1 gyaloghadosztly, 1 knnyhadosztly, 2 pthegyi dandr, 1 hatrvadszdandr s 1 pncloshadosztly) Kolozsvr, Marosvsrhely terepszakaszrl indulva ttrik az 1. romn hadsereg arcvonalt s birtokba veszik a Dli-Krptok tjrit. A ferket jobbrl a IV. hadtest fedezte Arad—Temesvr irny tmadssal. A balszrnyat a Szkely Hatrvdelmi Erk biztostottk.

A szeptember5-n indtott tmads kezdetben sikeres volt. ttrve az 1. romn hadsereg arcvonalt, a 2. pncloshadosztly szeptember7-n mr elrte a Kis-Kkllt. Itt azonban a tmadst le kellett lltani s visszarendelni a Maros mg, mert kzben a szovjet csapatok tkeltek a Dli-Krptokon. A nmetek nyomsra szeptember13-n az arcvonal jobb szrnyrl jabb tmads indult Mak, Gyula trsgbl Arad irnyba. A IV. s a VII. hadtesttel, valamint az 1. pncloshadosztllyal indtott tmads kezdetben szintn sikeres volt. Mr estre elrtk Aradot, 18-n pedig kijutottak a Krptok lejtihez, de itt tmadsuk elakadt, a romn-szovjet erk vdelmn, st ezt kveten az 53. szovjet hadsereg rszeinek s egy harckocsi hadtestnek tmadsa visszaszortotta ket Dombegyhza¾Battonya vonalig. Mivel a nmetek arra trekedtek, hogy az Arad trsgben lev magyar hadtesteket alrendeltsgkbe vonjk, a magyar vezrkar a IV. hadtestbl fellltotta a 3. hadsereg-parancsnoksgot. Sajnos a nmet felgyeletet gy sem tudtk elkerlni. A Whler csoportba a 2. magyar s a 8. nmet hadsereg, mg a Fretter-Pico hadmveleti csoportba a 3. magyar s a 6. nmet hadsereg lett beosztva. Ezzel a teljes magyar hader vezetse s felhasznlsa a nmetek kezbe kerlt.

A harctri esemnyekkel prhuzamosan a politikai letben is jelents mozgolds kezddtt. Horthy s a magyar gyrt tenni akark szk kre vgre felismerte, hogy a helyzet tarthatatlan, a hborbl val kilps az egyetlen kit. A legnagyobb gondot a nmet megszlls kvetkeztben kialakult helyzet jelentette. Horthyk tisztban voltak azzal, hogy a finn pldt nem lehet kvetni, de a romn plda is nehezen vgrehajthat, hiszen minden er az nmet vezets alatt az arcvonalban volt, a htorszgban (mindenekeltt Budapesten) pedig nem lltak olyan csapatok rendelkezsre, amelyekre alapozni lehetett volna a kiugrs elksztst s vgrehajtst. Horthy augusztus vgn azrt menesztette a Sztjay-kormnyt, hogy egy j sszettel kabinet, Lakatos Gza vezrezredes, miniszterelnk vezetsvel a kiugrst elksztse. A kormnyz tvedett! Ez a kabinet sem tmogatta a kiugrst, st az elkszletekrl azonnal tjkoztattk a nmeteket. A kapcsolatfelvtel a szovjetekkel szeptember elejn ennek ellenre megtrtnt, s 14-n a szovjetek ltal szabott fegyverszneti felttelek meg is rkeztek. Horthy gy dnttt, hogy elfogadjk az elzetes fegyverszneti feltteleket, ezrt Faragh Gbor vezrezredes vezetsvel delegcit kldtt Moszkvba. Miutn Molotov s Farag alrta a feltteleket, tartalmaz okmnyt, a kormnyz oktber15-n bejelentette, hogy fegyverszneti trgyalsokat kezdett. Errl a lpsrl tjkoztatta Edmund Weesenmayer nmet teljhatalm megbzottat is. A nmetek klnben mr mindenrl pontosan tudtak, st mr a proklamci eltt tszul ejtettk ifj. Horthy Miklst.

A proklamci bejelentse utn azonnal megindultak a letartztatsok s a fvros kulcsfontossg pontjait nmetek szlltk meg. Ezzel lnyegben a kivlsi ksrlet meghisultnak tekinthet. A kudarc megrendtette a csapatokat is, klnsen azt kveten, hogy a nmetek Szlasit emeltk az orszg lre. Mikls Bla vezrezredes a proklamcit kvet napon vezrkari fnkvel, Kri Klmn ezredessel tment a szovjetekhez, s felszltsukra mintegy 20 000 f llt t katonik kzl a 4. Ukrn Front oldalra. A 2. hadsereg parancsnokt letartztattk, aminek kvetkeztben az tllsok itt is megkezddtek s egyre gyakoribb vltak a szksek. A csapatok nagy rsznl lazult a fegyelem, eltnt a korbbi j harci szellem s morl. Egyre tbben ismertk fel a hbor folytatsnak rtelmetlensgt. Ugyanakkor a katonk tbbsge nagy dilemma eltt llt, mert szmukra sem a fasizmus, sem a kommunizmus nem volt elfogadhat alternatva. gy nagyon sok hivatsos- s sorkatont a konkrt clok nlkli esemnyek sodortak tovbb, alaktva egyni sorsukat.

A nmetek hamar felismertk, hogy nagyobb seregtesteket nem lehet magyar parancsnokok vezetse alatt hagyni, ezrt megkezddtt az arcvonalban harcol erk rszekre bontsa s nmet ktelkekbe val betagolsa.

szak-Erdly s a Tiszntl megtartsrt folytatott vdelmi hadmveletek

1944. oktber elejre a 2. Ukrn Front tznltt a Dli-Krptokon s felzrkzott a magyar-nmet vdelmi vonalakra. llomnyba (szovjet adatok szerint) 630 ezer f, 10 200 lveg, 825 harckocsi s kzel 1200 repl tartozott. A Dl Hadseregcsoportba sszevont magyar-nmet erk csupn 380 ezer ft, 3500 lveget, 350 replgpet s 300 harckocsit tettek ki. A dnt szovjet erflny mellett igen kedveztlen krlmny volt, hogy a vdelmnk jobb szrnya sk-, nehezen vdhet terleten hzdott, az llsok kiptettsge a korbbi visszavonulsok kvetkeztben csak hevenyszett volt, a terleteket lezr 3. magyar hadsereg gyenge tzert kpviselt s pnclelhrtsa szinte alig volt.

Teht nem volt vletlen, hogy Rodion J. Malinovszkij marsall, a 2. Ukrn Front parancsnoka ezen a szakaszon tervezte megbontani vdelmnket. Az ttrshez a 6. grda-harckocsihadsereget s a Pliev tbornok lovas-gpestett csoportjt (1 harckocsi-, 1 gpestett s 1 lovas hadtest) jellte ki, azzal a szndkkal, hogy az ttrs utn csapatait szakra fordtja s bekerti az szak-Erdlyben vdekez magyar-nmet csapatokat.

A gyengn felszerelt 3. magyar hadsereg nem brta tartani llasait a Pliev csoporttal szemben, ezrt knytelen volt a Tisza mg visszavonulni. A mlysgben szabadon manverez lovas-gpestett csoport elvgta a Szolnok¾Debrecen kztti kzlekedsi utakat s Debrecenig nyomult elre. Itt beletkztt egy ers nmet csoportostsba, mely azrt gylekezett itt, hogy egy nagyszabs ellentmadssal (Cignybr-hadmvelet) visszavesse a szovjeteket a Dli-Krptok mg. Az oktber20-ig tart vltoz siker debreceni tkzetben kzel 1000 harckocsi s rohamlveg kzdtt egyms ellen. A Pliev csoportnak egy rszt Nagyvrad fel kellett visszairnytania, hogy a 6. harckocsi hadsereggel szemben szilrdan vdekezket htba tmadja. Ez a manver sikeresnek bizonyult, mert a kt tz kz szorult magyar-nmet erk knytelenek voltak a vrost feladni. 20-n Debrecent is elfoglaltk. Ezt kveten az szak-Erdlyben lv erink, flve a bekertstl megkezdtk, visszavonulsukat a Tisza mg. Pliev, hogy megakadlyozza ezen erk kicsszst a szortbl, tmadst indtott Nyregyhza irnyba a tiszai tkelhelyek birtokbavtele cljbl. A vrost oktber21-n sikerlt ugyan elfoglalnia, de az Erdlybl visszavonul magyar-nmet erk bekertettk. A szovjet ktelkek, csupn egy rszknek sikerlt kitrnie. gy Malinovszkij terve csak rszben valsult meg, mert a Tiszntlt sikerlt elfoglalnia, de a Whler csoport tbb mint 150 000 katonjnak sikerlt a Tisza mgtt j vdllsokat foglalni.

Hadmveletek Magyarorszg terletnek megtartsrt

A nmet-magyar csapatok Erdly feladsval elvesztettk a szilrd vdelemre legalkalmasabb terleteiket. Ugyanakkor a romn kiugrs ta elszr sikerlt jbl sszefgg vdelmi vonalat ltrehozni s kapcsolatot teremteni az A, a Dl, s az F. Hadseregcsoportok kztt. Ez a vdelmi vonal azonban igen gyenge volt. A Duna-Tisza kzn vd 3. magyar hadsereg ht gyenge hadosztlya pldul tbb mint 150 kilomteres szakaszt ellenrztt. A legnagyobb gondot a tartalkok hinya s az utnptlsi nehzsgek jelentettk.

A felek a csapatainak csoportostsa s a hadmveleti tervek

A 2. Ukrn Front helyzete oktber vgn: a 40. szovjet s a 4. romn hadsereg (11 hadosztly s 2 megerdtett krlet) Vitka (Vsrosnamny)¾jfehrt; a 27. hadsereg (14 hadosztly) jfehrt¾Polgr; az 53. hadsereg (9 hadosztly) Polgr¾Tiszafred; a 7. grda-, s az 1. romn hadsereg (11 hadosztly) Tiszafred¾Tiszaug; a 46. hadsereg (12 hadosztly) Alpr¾Baja¾Zombor vonalban helyezkedett el. A front tartalkai a mgttes terleten feltltseket s tcsoportostsokat hajtottak vgre, gy tbbek kztt: a 6. grda-harckocsihadsereg (1 harckocsi-, s 1 gpestett hadtest); a Plijev lovas-gpestett csoport (1 harckocsi-, 2 lovashadtest); a Gorskov lovas-gpestett csoport (1 harckocsi-, 1 lovashadtest); a 18. harckocsihadtest, valamint a 2. s a 4. gpestett hadtest. Ezek sszesen: 55 lvsz-, 11 lovas-, 9 gpestett-, s 9 harckocsi-magasabb egysget (sszesen 86 hadosztlyt) jelentettek. A szovjet fparancsnoksg—mivel a Duna-Tisza kzn kialakult hadmveleti helyzetet igen kedveznek tlte meg¾utastotta Malinovszkij marsallt, hogy a balszrny-csapataival haladktalanul indtson tmadst, s menetbl foglalja el Budapestet. A feladat vgrehajtsnak idejre a 46. hadsereget megerstettk a 23. lvsz-, valamint a 2. s a 4. gpestett hadtestekkel. Malinovszkij marsall—hivatkozva csapatainak rendezetlensgre s az erstsek bevrsnak szksgessgre¾5 nap haladkot krt, de Sztlin ezt elutastotta. Ezt kveten a front trzse az albbi tartalm direktvt dolgozta ki s juttatta el a csapatokhoz. A 46. hadsereg megerstivel oktber29-n 14 rakor indtson tmadst Kecskemt¾Budapest irnyban. A fcsapst kt lvsz- s egy gpestett hadtesttel a jobb szrnyon mrje. Kzelebbi feladatknt 30-n estre rje el gyalogrszeivel Nagykrs¾Lajosmizse¾Izsk¾Duna vonalt, mg a 2. gpestett hadtesttel Albertirsa¾rkny krzett. Ez id alatt a 7. grdahadsereg keljen t a Tiszn, 4 hadosztllyal csatlakozzon a tmadshoz, s 30-n estre vegye birtokba Tszeg¾Nagykrs terlett. Tovbbi feladatknt a lvszerk folytassk tmadsukat szaknyugat irnyban, mg a 4. gpestett hadtest tkzetbe vetsvel a gyorscsapatok menetbl foglaljk el Budapestet.

A nmet-magyar katonai vezets mr a debreceni hadmvelet idszakban felismerte a Duna-Tisza kzn kialakult hadmveleti helyzet veszlyeit, ezrt megelz intzkedseket adott ki a szovjetek Budapest irny tmadsnak elhrtsra. Szeptember22-n rendeltk el annak a hatalmas sszefgg vdelmi vonalnak a kiptst. Ez a vdvonal tbb szakaszbl s szmos hadmveleti reteszllsbl llt. gy a Karola-vonal, amely a Zemplni-hegysg, a Bkk, a Mtra s a Brzsny dli lejtjn hzdott. Budapestet keletrl az Attila-, mg a Dunntlt a Margit-vonal vdte. A Dl Hadseregcsoport 1944. oktber vgn kt hadmveleti csoportbl llt. A Whler hadmveleti csoport, amely a 8. nmet, s az 1. magyar hadsereg maradvnyaibl jtt ltre, Ungvr s Tiszafred kztt 160 kilomteres arcvonalon vdett. llomnyba tartozott: a XXIX. nmet hadtest 3. s 4. hadosztlya, valamint a 8. pnclvadsz-hadosztly; az 1. magyar hadsereg llomnybl az V. hadtest, a III. hadtest a IX. hadtest, a Finta-csoport. A Fretter-Pico hadmveleti csoport 150 kilomteres arcvonalon Tiszafred s Baja kztt zrta a budapesti irnyt. llomnyba tartoztak: a Breith-csoport (a III. nmet pnclos hadtest parancsnoka)a 13. nmet pncloshadosztly; az 1. magyar pncloshadosztly; a Feldherrnhalle pnclgrntos hadosztly; a 2. magyar hadsereg VII. hadteste , a Kirchner-csoport (az LVII. pncloshadtest parancsnoka), az 1., a 23. s a 24. nmet pncloshadosztly; a 3. magyar hadsereg VIII. hadteste, a IV. pnclos hadtest: a 2. magyar pncloshadosztly; 4. SS-pnclgrntos hadosztly; a 25. magyar gyaloghadosztly (a 3. hadseregtl). A 2. magyar hadsereg-parancsnoksg oktber24-tl a Duna vonalnak vdelmt ltta el a Csepel-sziget s Batina (Kiskszeg) kztt. llomnyba tartozott: a II. hadtestparancsnoksg: a 31. npi pnclgrntos hadosztly; az 1. folyamer dandr; az 5. pthadosztly; a 4. (Pcs) honvdkerlet. A VI. hadtestparancsnoksg: a 8. tbori pthadosztly; a 12. tartalk hadosztly; az 1. huszrhadosztly; az 1. ejternys zszlalj. A Matolcsy (oktber 31-tl) Kesse csoport a solti (dunafldvri) hdfben. A 3. magyar hadsereg-parancsnoksg erinek egy rszvel zrta a Duna-Tisza kzt, mg a VII. hadtestt kivontk a Dunntlra, a VI. hadteste pedig a Duna vonalt vdte. Budapest vdelmt magyar rszrl az 1. hadtestparancsnoksg irnytotta. A Dunntlon lv¾s az tteleplt¾kerlet-parancsnoksgok megkezdtk a 18-20 ves leventk behvst s kikpzst. Ezzel prhuzamosan folyt a fegyvernemek kikpzse is. Ez a tartalkllomny tbb mint 100 ezer ft tett ki, de felszerelni nem tudtk ket. Oktber12-e ta folyt a „Szent Lszl hadosztly” szervezse s a hnap vgn dnts szletett az „1. SS-„Hunyadi Jnos” nkntes pnclgrntos hadosztly fellltsrl is.

1944. szn a nmetek 16 hadosztllyal, a magyarok kb. 22 hadosztllyal, rendelkeztek, kzttk 6 volt pnclos. Ezen erkbl kb. 5 hadosztly a Dunntlon, 4 hadosztly feltlts alatt, 1 hadosztly Lengyelorszgban, 8 hadosztly a IV. Ukrn Front eltt helyezkedett el. gy a 2. Ukrn Fronttal szemben csupn 19-20 nmet-magyar hadosztly llt, 30-60%-os feltltttsggel. A magyar alakulatoknl igen kevs volt a jl felszerelt ktelkek szma. Az erk zmt knny fegyverzet, pncltr eszkzkkel alig elltott pt- s tartalk hadosztlyok tettk ki.

Friessner vezrezredes ltva a vdelem gyengesgt, Nagykrs, Kecskemt, Kiskunflegyhza trsgbe rendelte az LVII. Pnclos hadtest rszeit, az 1. magyar pncloshadosztlyt s a 4. SS. Pnclgrntos hadosztlyt. A tmads kezdetre azonban csak a 24. pncloshadosztly rkezett be.

A Budapest elfoglalsra tett els szovjet ksrlet meghistsa (1944. 10. 29¾11. 04.)

A Tiszaalpr¾Kiskunflegyhza szakaszon 1944. oktber29-n 14 rakor megindul szovjet tmads a cskkent ltszm s gyengn felszerelt egysgeket rte. Az risi flnyben lv szovjeteket kptelenek voltak a peremvonal eltt meglltani. A harcrendek azonban nem bomlottak meg, a kt hadosztly szervezett halogat harcot folytatott, amellyel lnyegben lelasstotta az ellensg elnyomulst. Malinovszkij marsall ltva, hogy csapatainak lendlete egyre cskken, tkzetbe vetette a 2. grda-gpestett hadtestet, majd 30-n reggel a 7. grdahadsereget. Fretter-Pico tzrsgi tbornok sorozatos ellencsapsok mrsvel, az arcvonal lervidtsvel s jabb erk tcsoportostsval igyekezett pozciit javtani a Duna-Tisza kzn. A 24. pncloshadosztly, valamint a kzben berkez 4. SS pncl-grntos hadosztly ellenlkseivel sikerlt a 7. grdahadsereget a Nagykrs¾Szolnok terepszakaszon meglltani, a 46. hadsereg tmadst pedig tovbb lasstani. Ennek eredmnyeknt idben sikerlt az arcvonalat a Budapest¾Cegld¾Szolnok vonalra visszavonni, valamint a Csepel-szigetet s az Attila-vonalat megszllni.

Az Attila-vonal hrom vdvbl llt, melynek szrnyai a Duna keleti partjra tmaszkodtak. Az els vdv: Alsgd¾Csomd¾Veresegyhz-¾Magld¾Ecser¾Dunaharaszti; a msodik Dunakeszi¾Mogyord-¾Isaszeg—Pcel¾Pestszentimre¾Soroksr, mg a harmadik Pest peremkerleteinek vonalban hzdott. Az els vdvet oktber30-a s november3-a kztt a 22. SS. lovashadosztly s a Feldherrnhalle pnclgrntos hadosztly szllta meg, majd ide vonult vissza a magyar hadosztlyok egy rsze is. gy az 1. lovashadosztly a Csepel-szigetre, mg a 10. gyaloghadosztly kt ezrede az Attila-vonalba kerlt. A tbbi magyar alakulat az j vdelmi vonal mg vonult vissza, rendezs s feltlts cljbl.

Malinovszkij marsall rzkelve az j vdelmi vonal eltti ellenlls gyenglst, ldzs bevezetst rendelte el. November1-jn tkzetbe vetette a 4. grda gpestett hadtestet, s ezzel egy idben feljtotta a tmadst mindkt hadsereg svjban. A gyorscsapatoknak feladatul szabta, hogy nagy tem elretrs utn 3-ig nyugatrl s keletrl kertsk be Budapestet. Ez az utasts azonban a szovjetek szmra csupn vgylom maradt, mert a 4. grda gpestett hadtest nem tudta ttrni az j vdelmi vonalat, mg a 2. grda gpestett hadtestet a Csepel-szigeten az 1. magyar lovashadosztly lltotta meg. November3-ra a szovjet lvszerk is felzrkztak a nmet-magyar vdelemre, s jult ervel rohamoztak. 4-n j csoportostsban tbb ksrletet tettek a vdelem ttrsre, mikzben risi vesztesgeket szenvedtek. A sikertelen rohamok lttn 4-n este lelltottk a tmadst. Az arcvonal a Soroksri Duna-g, Attila-vonal, ll, Monor, Albertirsa, Cegld, Szolnok vonalban tmenetileg megmerevedett.

A Duna-Tisza kzn vdekez nmet-magyar csapatok jelents terleteket adtak fel, de szvs, aktv harccal sikerlt kifullasztaniuk a szovjettmadst Budapest elterben. A harcok Budapest elfoglalsrt, illetve megtartsrt bontakoztak ki s kzel egy hten keresztl igen nagy intenzitssal zajlottak. A Dl Hadseregcsoport sikert annak ksznhette, hogy idben felismerte az ellensg szndkt, jl manvereztette csapatait. A gyorsasgnak s a jl sszehangolt tevkenysgnek meghatroz szerep jutott. A sikerhez kellettek persze azon hibk is, amelyeket a 2. Ukrn Front, illetve a tmad hadseregek parancsnokai s trzsei sorozatban elkvettek. Az „orosz gzhenger” most kudarcot vallott. Azt hittk, hogy a dnt erflnyk sikert fog hozni a debreceni tkzetben amgy is sztzillt nmet-magyar csapatokkal szemben, s nem szksges idt pazarolni a feldertsre s az aprlkos elksztsre. Mindezt tetzte, hogy csapataikon a fradtsg jelei mutatkoztak s tl szles arcvonalon, helyezkedtek el, az erk tcsoportostshoz a fels vezets nem biztostott idt.

Budapest elfoglalsra tett msodik szovjet ksrlet meghistsa (1944. 11. 11¾21)

A szovjetvezets a kudarc utn trtkelte csapatai helyzett s j elhatrozst hozott. Az jabb tervbe be kvntk vonni a front valamennyi hadseregt. A cl nem vltozott, csupn az erk nagysga s a fcsapst ttettk Hatvan, Budapest irnyban tmad 7. grdahadsereg svjba. A 2. Ukrn Front parancsnoknak nagybani elgondolsa a kvetkez volt. A 7. grdahadsereg megerstve a 2. s a 4. grda gpestett hadtesttel, valamint a Plijev lovas-gpestett csoporttal, Besenyszg¾Cegldbercel kztt ttri a nmet-magyar vdelmet, elfoglalja Hatvant. Ezt kveten kifejleszti a tmadst Balassagyarmat irnyban, majd dlre fordulva keletrl bekerti Budapestet. Ezzel egyidben a 46. hadsereg Budapesttl dlre tkel a Dunn, majd a kt gpestett hadtest talrendelse utn nyugatrl tkarolja a magyar fvrost. A front tbbi eri ez id alatt tkelnek a Tiszn, s rszekre szabdaljk szak-Magyarorszg terletn a vdekez erket. A 40. hadsereg s a 4. romn hadsereg Gesztely, a 27. hadsereg Miskolc, mg az 53. hadsereg Eger elfoglalst kapta feladatul. A 2. Ukrn Front e feladathoz jelents megerstst kapott. A 4. Ukrn Fronttl 2 lvszhadtest s nagyszm tzrsg, mg a htorszgbl tbb mint 200 harckocsi s 40 ezer f utnptls rkezett meg. Malinovszkij marsall az lert a fcsoportosts, mg a harckocsikat a 6. harckocsi hadsereg feltltsre hasznlta fel. Ez utbbival tervezte a sikert kifejleszteni. Ezzel prhuzamosan a 2. grda gpestett hadtestet kivonta a 7. grdahadsereg alrendeltsgbl s tirnytotta a 46. hadsereghez.

A Dl Hadseregcsoport parancsnoksga szlelte a szovjet tcsoportostsokat, a tmads elkszleteit. Friessner vezrezredes gy dnttt, hogy mieltt a szovjetek megindulnnak, ellencsapst mr a Budapestet veszlyeztet 46. hadseregre. Kettvgja arcvonalt, majd felszmolja az elszigetelt erket Pest dlkeleti trsgben. A tmadsra az 1. s a 23. nmet, az 1. magyar pncloshadosztlyt, valamint a Feldherrnhalle pnclgrntos hadosztly rszeit jellte ki. Gyors szervezmunka utn a tmads mr november5-n megindult. A pnclos csoportosts Pilis, Albertirsa kztt tmadva ttrte a 46. hadsereg vdelmt s Dabas trsgben tvgta a Kecskemtrl Budapestre vezet mutat. Itt a nmet-magyar pnclosok szaknyugatnak fordultak, hogy a bekertst vgrehajtsk. Erre azonban nem kerlt sor, mert 6-n a 27. s az 53. szovjet hadsereg¾ppen a 46. hadsereg tehermentestse rdekben¾minden komolyabb elkszlet nlkl leivel tkelt Tiszn s Mezkvesd¾Fzesabony irnyban nyomult elre. gy a pnclos erket t kellett csoportostani ebbe a trsgbe. A tmads lelltsra s az tcsoportostsra igen nagy szksg volt, hiszen a kt szovjet hadsereggel szemben a Tiszakeszi s Tiszanna kztti 50 kilomteres arcvonalat csupn a 27. magyar gyaloghadosztly, s a 9. hatrvadszdandr vdte. Fl volt, hogy a szovjetek gyorsan ttrik a gyenge magyar vdelmet, s ellenlls nlkl elfoglalhatjk Egert s Miskolcot. Ezzel bekvetkezett volna a Dl Hadseregcsoport kettvgsa s lehetetlenn vlt, volna az erk szervezett visszavonsa a Karola-vonalba. Az tcsoportostsokkal idlegesen sikerlt az 53. s a 27. hadsereg tmadst meglltani.

1944. november11-n reggel a szovjet csapatok¾a 46. hadsereg kivtelvel¾minden szakaszon tmadsba lendltek. A fcsoportostst kpez 7. grdahadsereg parancsnoka a Zagyva kt oldaln tmadva a 46. magyar gyalog- s a 4. SS. Rendr hadosztly llst rohamozta. Az ellensg lendlete mr a kezdet-kezdetn megtrt, s a nap vgre csak 5-8 kilomtert tudott elrenyomulni. November 12-n a 7. grdahadsereg parancsnoka tkzetbe vetette msodik lpcsjt s a kt gpestett hadtestet. A tler ellenslyozsra a msodik lpcsben elhelyezked 18. SS. Pnclgrntos, valamint a 13. s a 23. pncloshadosztlyok ellencsapsokat mrtek Jszberny irnyba. Ennek kvetkeztben a telepls trsgben tbb napig tart heves kzdelem bontakozott ki. A tler vgl gyztt, s a nmet-magyar erknek vissza kellett vonulniuk Kka¾Talms¾Pusztamonostor¾Jszrokszlls vonalra.

November16-a s 27-e kztt jbl fellngoltak a harcok Hatvan trsgben. A nmet parancsnoksg a 46. gyalog- s a 4. SS. hadosztly arcvonalt a fokozatosan berkez 357. gyaloghadosztllyal erstette, meg s a trsgbe irnytotta a 18. SS. pnclgrntos hadosztlyt. 25-n Hatvan elesett s a vd csapatok visszavonultak a Karola-vonalba, ahol meglltottk a szovjet fcsoportosts elretrst. A vdelem Gyngys¾Hatvan¾Aszd vonalban tmenetileg stabilizldott. Az arcvonal tbbi szakaszn is kemny kzdelmek zajlottak ez id alatt. Az els magyar hadsereg Ungvr¾Csap¾Tiszadada¾Tiszakeszi szakaszon (160 kilomteren!) vdekezett, a 4. Ukrn Front 18., a 2. Ukrn Front 40. szovjet- s 4. romn hadseregvel szemben. A nagy erflny ellenre a szovjettmads lassan haladt elre a kis ltszm, de szvsan harcol nmet-magyar hadosztlyokkal szemben. Az arcvonal a Karola-llsba tevdtt t, miutn a 4. Ukrn Front 18. hadseregnek csapsmr csoportostsa Csap¾Storaljajhely irnyban sikert rt el. Ennek eredmnyeknt fel kellett adni a Bodrogkzt, valamint az Ung s a Latorca kztti terletet. Az arcvonal kzps szakaszn a 27. hadsereg s a Gorskov lovas-gpestett csoport eltt kezdetben a 3. majd a 4. nmet hegyihadosztly zrta le a miskolci irnyt. A kzel kt htig dl harcok sorn a kt nmet hadosztly szinte teljesen kimerlt. A Dl Hadseregcsoport parancsnoka krte az OKH-t (Oberkommando das Heer), hogy engedlyezze Miskolc feladst s a visszavonulst a Karola-llsba. Mivel a krst elutastottk, Friessner vezrezredes a trsgbe irnytotta a 24. pncloshadosztly egy rszt s a 239. rohamlvegdandrt. Ezzel az ervel sikerlt Miskolctl keletre s dlre meglltani a 27. hadsereget. Az 53. hadsereggel szemben a 8. vadsz- s a 25. gyaloghadosztly, valamint a 24. s a 2. magyar pncloshadosztly rszei vdekeztek. A szovjetek a Tarna vlgyben igyekeztek megakadlyozni a szervezett ellentevkenysget s a nmet-magyar csapatok visszavonulst a Karola-llsba. A foly vlgyben ezrt igen elkeseredett harcok folytak, tbb mint egy hten t. Az arcvonal vgl a Karola-llsban (Egerbakta¾Mtrafred vonalban) stabilizldott.

A 46. hadsereg a november5-i s 6-i ellencsaps utn rendezte arcvonalt s j csoportostsokat hozott ltre. A 10. grda-lvszhadtest 16-tl az Attila-vonalat rohamozta Dunaharaszti s Gylpuszta trsgben. A szmtalan ksrletet a vdk rendre visszavertk. November21-n ks este a 23. s a 37. lvszhadtestek Taksony s Dmsd kztt rejtve megkezdtk az tkelst a Csepel-szigetre. Az 1. magyar lovashadosztly hsiesen harcolt, de az 50 kilomteres vdsv s a hatszoros tler egyenltlenn tette a kzdelmet. A szovjetek megszlltk ugyan a Csepel-sziget dli rszt, de kzben olyan vesztesgeket szenvedtek, hogy a msodik tkelsre, illetve a sziget teljes birtokbavtelre mr nem tudtak vllalkozni. Ezzel lezrult a Budapestrt foly harcok msodik szakasza. A szovjet csapatok tmadsa a Karola- s az Attila-llsok eltt elakadt, Budapestet nem tudtk elfoglalni, st bekerteni sem.

A nmet-magyar csapatok keresztlhztk ugyan az ellensg szndkt, de maguk is jelents vesztesgeket szenvedtek. Ugyanakkor forrsaik egyre cskkentek, s a hbor rtelmetlensgnek felismerse pedig mind jobban kihatott a csapatok morljra. A Karola-vonal viszonylag jl kiptett rendszer volt, de Magyarorszg szempontjbl inkbb lehetett egy hadszati reteszllsnak, mintsem terlett megtart szilrd vdvonalnak tekinteni.

A szovjet vezets a msodik hadmveleti tervvel sem alkotott valami nagyot, st koncepcijban rosszabb volt, mint az els. Ugyanis ebben Budapest elfoglalsa nem elsdleges, csak vgcl volt, miutn elfoglaltk szak-Magyarorszg egsz terlett, belertve a nagyobb vrosokat s teleplseket. Ez oda vezetett, hogy¾a front lehetsgeihez mrten s a hatvani irnyt kivve¾egyenlen lettek elosztva. gy ez a hadmveleti terv inkbb az n. „helyi beszerzs” gyakorlati megvalstst szolglta, mintsem az szak-Magyarorszg terletre visszavonult nmet-magyar csapatok elvgst a htorszgtl. A november11-e utni hadmveletek ezt egyrtelmen altmasztjk.

A szovjet vezets s a csapatok alkalmazsnak hibi jbl jelentkeztek. A mr ismerteken tl igen szembetn volt a fegyvernemek kztti gyenge egyttmkds klnsen a lvszek s a tzrek, illetve a lvszek s a gyorscsapatok kztt. A gyorscsapatok az ttrs utn magukra maradtak. Ennek lett a kvetkezmnye, hogy a Gorskov lovas-gpestett csoport a Bkk, a Plijev lovas-gpestett csoport a Mtra hegysg szk vlgyeiben slyos vesztesgeket szenvedett s feltltsre ki kellett vonni a harcokbl

     
Pontosid
     
Naptr
2025. Februr
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints