|
4./I.Hadmveletek Magyarorszg terletnek megtartsrt
2007.01.26. 19:21
A negyedik fejezetben bemutatjuk haznk hatrai eltt s az orszg terletn vvott hadmveleteket. Az els rsz a Keleti-Krptok eltt, Erdlyben, s a Tiszntlon trtnteket trgyalja, s Budapest vdelmnek kezdett,I. rsz
HADMVELETEK MAGYARORSZG TERLETNEK MEGTARTSRT 1944-45
1944. tavaszn a szovjet erk mr elrtk Nyugat-Ukrajna terlett, s a magyar hatrhoz kzeledtek. A helyzet kritikuss vlt, mivel a nmet arcvonalon egy nagy kiterjeds rs keletkezett az szak-Ukrajna s Dl-Ukrajna hadseregcsoportok kztt. A nmetek pozciik javtsa rdekben azonnal tvettk a kint lv megszll, s a Keleti-Krptok vdelmre felvonul magyar erk feletti rendelkezs jogt. A VIII. megszll hadtest a Dl Ukrajna hadseregcsoport alrendeltsgbe kerlt. A VII. megszll hadtestet elszr a felvonul 1. hadsereg llomnyba vontk, majd az egsz seregtest feletti parancsnoklst az szak Ukrajna hadseregcsoport vette t. Az 1. hadsereg llomnyba ekkor a VII., s a VI. magyar valamint a XI. kzs hadtest (ez utbbinak nmet parancsnoksga s kzvetlenjei voltak, de a harcol alakulatokat magyarok (gy az 1.- s 2. hegyi dandr, a 24. gyaloghadosztly s a 2. pncloshadosztly) alkottk.
Tmad hadmveletek a Krptok elterben s Dl-Erdlyben
A kirkez vdelemre felksztett s felszerelt 1. hadsereget a nmetek a Krptokon tli nylt trben tmadsra rendeltk, azzal a cllal, hogy a rst betmjk s a kt nmet hadseregcsoport kztti kapcsolatot, megteremtsk. Az prilis17-n megindul tmads mindkt fl rszrl nagy vesztesgekkel jr heves kzdelmet hozott. A kt htig tart szakadatlan harcokban az 1. hadsereg teljesen kimerlt, ezrt 30-n tmadst le kellett lltani. A hadsereg br nem rte el a szmra elfoglaland terepszakaszt, de az sszekttetst megteremtette s tbb mint kt hnapra lelltotta a szovjetek elnyomulst.
Kzben az orszg egsze egyre inkbb nmet „vonalra” kerlt. Szinte mindenkit menesztettek a fels vezetsbl, akik szerepet vllaltak Kllay idejn a nyugati kapcsolatok kiptse, illetve a kivls elksztse rdekben. Ezt kveten sok nmetbart tiszt kerlt magas beosztsba. E szemlycserk emeltk Bergffy Kroly vezrezredest is az 1. hadsereg lre. Napirendre kerlt a „zsid krds” azonnali rendezse, folytatdtak a letartztatsok, beindult az orszg gazdasgi kizskmnyolsa. jabb s jabb ktelkek kerltek nmet alrendeltsgbe, radsul ezek jelentkeny rszt nem is Magyarorszg hatrainak vdelmezsre hasznltk fel. A Krptok elterben jlius kzepn ismt fellngoltak a harcok, amelyek az 1. hadsereg VII. hadtestt is rintettk. A nagy erej tmadst a hadtest nem brta feltartztatni. A betrs s a gyenge vezets miatt az 1. hadsereget vissza kellett vonni a Hunyadi-llsba. Beregffynek ez a posztjba kerlt, az j parancsnok Mikls Bla vezrezredes lett. Mikls tbornok, gyorsan rendet teremtett. Feltlttte a csapatokat, tszervezseket hajtott vgre s jjszervezte a vdelmet. (A Krptok vdelmre 1940¾1944 kztt hrom vdvonal kerlt kiptsre. A hatron tl a Hunyadi-lls, a hatr vonalban a Szent-Lszl-vonal, a mg a hatron innen az rpd-vonal.) A hozzrt vezetsnek tudhat be, hogy az 1. hadsereg a ksbbiek sorn eredmnyesen vdte a hatrt.
1944 nyarn Magyarorszg helyzete kritikusra fordult, az esemnyek tl gyorsan kvettk egymst. A nmet arcvonal dli szrnya megsemmist veresget szenvedett a szovjetek jasi¾kisinyovi hadmveletben. Romnia, kihasznlva a kedvez lehetsget, azonnal tllt az ellensg oldalra, Finnorszg pedig fegyversznetet kttt a Szovjetunival. Ezek a trtnsek mind a politikai, mind a katonai oldalrl azonnali ellenlpseket ignyeltek. A hadszntri esemnyek miatt a katonai intzkedsek kaptak prioritst, ugyanis Romnia kiugrsval megntt annak a veszlye, hogy a magyar hatrt Dl-Erdlybl elspr tmads ri. Ennek ellenslyozsra dnts szletett, hogy minden rendelkezsre ll ert fel kell vonultatni a hatrok vdelmre s egy erteljes tmadssal el, kell foglalni Dl-Erdlyt, amely lehetv teszi a Dli-Krptok vonalban egy szilrd vdelem kialaktst. A tmadshoz a IX. hadtest trzsbl fellltottk a 2. hadsereg-parancsnoksgot. Alrendeltsgbe kerlt a II., a IV. s IX. hadtest, valamint a Szkely Hatrvdelmi Erk. A hadmvelet clja az volt, hogy a Veress Lajos vezrezredes, vezette 2. hadsereg feri a II. s IX. hadtestekkel (sszesen 3 pthadosztly, 1 gyaloghadosztly, 1 knnyhadosztly, 2 pthegyi dandr, 1 hatrvadszdandr s 1 pncloshadosztly) Kolozsvr, Marosvsrhely terepszakaszrl indulva ttrik az 1. romn hadsereg arcvonalt s birtokba veszik a Dli-Krptok tjrit. A ferket jobbrl a IV. hadtest fedezte Arad—Temesvr irny tmadssal. A balszrnyat a Szkely Hatrvdelmi Erk biztostottk.
A szeptember5-n indtott tmads kezdetben sikeres volt. ttrve az 1. romn hadsereg arcvonalt, a 2. pncloshadosztly szeptember7-n mr elrte a Kis-Kkllt. Itt azonban a tmadst le kellett lltani s visszarendelni a Maros mg, mert kzben a szovjet csapatok tkeltek a Dli-Krptokon. A nmetek nyomsra szeptember13-n az arcvonal jobb szrnyrl jabb tmads indult Mak, Gyula trsgbl Arad irnyba. A IV. s a VII. hadtesttel, valamint az 1. pncloshadosztllyal indtott tmads kezdetben szintn sikeres volt. Mr estre elrtk Aradot, 18-n pedig kijutottak a Krptok lejtihez, de itt tmadsuk elakadt, a romn-szovjet erk vdelmn, st ezt kveten az 53. szovjet hadsereg rszeinek s egy harckocsi hadtestnek tmadsa visszaszortotta ket Dombegyhza¾Battonya vonalig. Mivel a nmetek arra trekedtek, hogy az Arad trsgben lev magyar hadtesteket alrendeltsgkbe vonjk, a magyar vezrkar a IV. hadtestbl fellltotta a 3. hadsereg-parancsnoksgot. Sajnos a nmet felgyeletet gy sem tudtk elkerlni. A Whler csoportba a 2. magyar s a 8. nmet hadsereg, mg a Fretter-Pico hadmveleti csoportba a 3. magyar s a 6. nmet hadsereg lett beosztva. Ezzel a teljes magyar hader vezetse s felhasznlsa a nmetek kezbe kerlt.
A harctri esemnyekkel prhuzamosan a politikai letben is jelents mozgolds kezddtt. Horthy s a magyar gyrt tenni akark szk kre vgre felismerte, hogy a helyzet tarthatatlan, a hborbl val kilps az egyetlen kit. A legnagyobb gondot a nmet megszlls kvetkeztben kialakult helyzet jelentette. Horthyk tisztban voltak azzal, hogy a finn pldt nem lehet kvetni, de a romn plda is nehezen vgrehajthat, hiszen minden er az nmet vezets alatt az arcvonalban volt, a htorszgban (mindenekeltt Budapesten) pedig nem lltak olyan csapatok rendelkezsre, amelyekre alapozni lehetett volna a kiugrs elksztst s vgrehajtst. Horthy augusztus vgn azrt menesztette a Sztjay-kormnyt, hogy egy j sszettel kabinet, Lakatos Gza vezrezredes, miniszterelnk vezetsvel a kiugrst elksztse. A kormnyz tvedett! Ez a kabinet sem tmogatta a kiugrst, st az elkszletekrl azonnal tjkoztattk a nmeteket. A kapcsolatfelvtel a szovjetekkel szeptember elejn ennek ellenre megtrtnt, s 14-n a szovjetek ltal szabott fegyverszneti felttelek meg is rkeztek. Horthy gy dnttt, hogy elfogadjk az elzetes fegyverszneti feltteleket, ezrt Faragh Gbor vezrezredes vezetsvel delegcit kldtt Moszkvba. Miutn Molotov s Farag alrta a feltteleket, tartalmaz okmnyt, a kormnyz oktber15-n bejelentette, hogy fegyverszneti trgyalsokat kezdett. Errl a lpsrl tjkoztatta Edmund Weesenmayer nmet teljhatalm megbzottat is. A nmetek klnben mr mindenrl pontosan tudtak, st mr a proklamci eltt tszul ejtettk ifj. Horthy Miklst.
A proklamci bejelentse utn azonnal megindultak a letartztatsok s a fvros kulcsfontossg pontjait nmetek szlltk meg. Ezzel lnyegben a kivlsi ksrlet meghisultnak tekinthet. A kudarc megrendtette a csapatokat is, klnsen azt kveten, hogy a nmetek Szlasit emeltk az orszg lre. Mikls Bla vezrezredes a proklamcit kvet napon vezrkari fnkvel, Kri Klmn ezredessel tment a szovjetekhez, s felszltsukra mintegy 20 000 f llt t katonik kzl a 4. Ukrn Front oldalra. A 2. hadsereg parancsnokt letartztattk, aminek kvetkeztben az tllsok itt is megkezddtek s egyre gyakoribb vltak a szksek. A csapatok nagy rsznl lazult a fegyelem, eltnt a korbbi j harci szellem s morl. Egyre tbben ismertk fel a hbor folytatsnak rtelmetlensgt. Ugyanakkor a katonk tbbsge nagy dilemma eltt llt, mert szmukra sem a fasizmus, sem a kommunizmus nem volt elfogadhat alternatva. gy nagyon sok hivatsos- s sorkatont a konkrt clok nlkli esemnyek sodortak tovbb, alaktva egyni sorsukat.
A nmetek hamar felismertk, hogy nagyobb seregtesteket nem lehet magyar parancsnokok vezetse alatt hagyni, ezrt megkezddtt az arcvonalban harcol erk rszekre bontsa s nmet ktelkekbe val betagolsa.
szak-Erdly s a Tiszntl megtartsrt folytatott vdelmi hadmveletek
1944. oktber elejre a 2. Ukrn Front tznltt a Dli-Krptokon s felzrkzott a magyar-nmet vdelmi vonalakra. llomnyba (szovjet adatok szerint) 630 ezer f, 10 200 lveg, 825 harckocsi s kzel 1200 repl tartozott. A Dl Hadseregcsoportba sszevont magyar-nmet erk csupn 380 ezer ft, 3500 lveget, 350 replgpet s 300 harckocsit tettek ki. A dnt szovjet erflny mellett igen kedveztlen krlmny volt, hogy a vdelmnk jobb szrnya sk-, nehezen vdhet terleten hzdott, az llsok kiptettsge a korbbi visszavonulsok kvetkeztben csak hevenyszett volt, a terleteket lezr 3. magyar hadsereg gyenge tzert kpviselt s pnclelhrtsa szinte alig volt.
Teht nem volt vletlen, hogy Rodion J. Malinovszkij marsall, a 2. Ukrn Front parancsnoka ezen a szakaszon tervezte megbontani vdelmnket. Az ttrshez a 6. grda-harckocsihadsereget s a Pliev tbornok lovas-gpestett csoportjt (1 harckocsi-, 1 gpestett s 1 lovas hadtest) jellte ki, azzal a szndkkal, hogy az ttrs utn csapatait szakra fordtja s bekerti az szak-Erdlyben vdekez magyar-nmet csapatokat.
A gyengn felszerelt 3. magyar hadsereg nem brta tartani llasait a Pliev csoporttal szemben, ezrt knytelen volt a Tisza mg visszavonulni. A mlysgben szabadon manverez lovas-gpestett csoport elvgta a Szolnok¾Debrecen kztti kzlekedsi utakat s Debrecenig nyomult elre. Itt beletkztt egy ers nmet csoportostsba, mely azrt gylekezett itt, hogy egy nagyszabs ellentmadssal (Cignybr-hadmvelet) visszavesse a szovjeteket a Dli-Krptok mg. Az oktber20-ig tart vltoz siker debreceni tkzetben kzel 1000 harckocsi s rohamlveg kzdtt egyms ellen. A Pliev csoportnak egy rszt Nagyvrad fel kellett visszairnytania, hogy a 6. harckocsi hadsereggel szemben szilrdan vdekezket htba tmadja. Ez a manver sikeresnek bizonyult, mert a kt tz kz szorult magyar-nmet erk knytelenek voltak a vrost feladni. 20-n Debrecent is elfoglaltk. Ezt kveten az szak-Erdlyben lv erink, flve a bekertstl megkezdtk, visszavonulsukat a Tisza mg. Pliev, hogy megakadlyozza ezen erk kicsszst a szortbl, tmadst indtott Nyregyhza irnyba a tiszai tkelhelyek birtokbavtele cljbl. A vrost oktber21-n sikerlt ugyan elfoglalnia, de az Erdlybl visszavonul magyar-nmet erk bekertettk. A szovjet ktelkek, csupn egy rszknek sikerlt kitrnie. gy Malinovszkij terve csak rszben valsult meg, mert a Tiszntlt sikerlt elfoglalnia, de a Whler csoport tbb mint 150 000 katonjnak sikerlt a Tisza mgtt j vdllsokat foglalni.
Hadmveletek Magyarorszg terletnek megtartsrt
A nmet-magyar csapatok Erdly feladsval elvesztettk a szilrd vdelemre legalkalmasabb terleteiket. Ugyanakkor a romn kiugrs ta elszr sikerlt jbl sszefgg vdelmi vonalat ltrehozni s kapcsolatot teremteni az A, a Dl, s az F. Hadseregcsoportok kztt. Ez a vdelmi vonal azonban igen gyenge volt. A Duna-Tisza kzn vd 3. magyar hadsereg ht gyenge hadosztlya pldul tbb mint 150 kilomteres szakaszt ellenrztt. A legnagyobb gondot a tartalkok hinya s az utnptlsi nehzsgek jelentettk.
A felek a csapatainak csoportostsa s a hadmveleti tervek
A 2. Ukrn Front helyzete oktber vgn: a 40. szovjet s a 4. romn hadsereg (11 hadosztly s 2 megerdtett krlet) Vitka (Vsrosnamny)¾jfehrt; a 27. hadsereg (14 hadosztly) jfehrt¾Polgr; az 53. hadsereg (9 hadosztly) Polgr¾Tiszafred; a 7. grda-, s az 1. romn hadsereg (11 hadosztly) Tiszafred¾Tiszaug; a 46. hadsereg (12 hadosztly) Alpr¾Baja¾Zombor vonalban helyezkedett el. A front tartalkai a mgttes terleten feltltseket s tcsoportostsokat hajtottak vgre, gy tbbek kztt: a 6. grda-harckocsihadsereg (1 harckocsi-, s 1 gpestett hadtest); a Plijev lovas-gpestett csoport (1 harckocsi-, 2 lovashadtest); a Gorskov lovas-gpestett csoport (1 harckocsi-, 1 lovashadtest); a 18. harckocsihadtest, valamint a 2. s a 4. gpestett hadtest. Ezek sszesen: 55 lvsz-, 11 lovas-, 9 gpestett-, s 9 harckocsi-magasabb egysget (sszesen 86 hadosztlyt) jelentettek. A szovjet fparancsnoksg—mivel a Duna-Tisza kzn kialakult hadmveleti helyzetet igen kedveznek tlte meg¾utastotta Malinovszkij marsallt, hogy a balszrny-csapataival haladktalanul indtson tmadst, s menetbl foglalja el Budapestet. A feladat vgrehajtsnak idejre a 46. hadsereget megerstettk a 23. lvsz-, valamint a 2. s a 4. gpestett hadtestekkel. Malinovszkij marsall—hivatkozva csapatainak rendezetlensgre s az erstsek bevrsnak szksgessgre¾5 nap haladkot krt, de Sztlin ezt elutastotta. Ezt kveten a front trzse az albbi tartalm direktvt dolgozta ki s juttatta el a csapatokhoz. A 46. hadsereg megerstivel oktber29-n 14 rakor indtson tmadst Kecskemt¾Budapest irnyban. A fcsapst kt lvsz- s egy gpestett hadtesttel a jobb szrnyon mrje. Kzelebbi feladatknt 30-n estre rje el gyalogrszeivel Nagykrs¾Lajosmizse¾Izsk¾Duna vonalt, mg a 2. gpestett hadtesttel Albertirsa¾rkny krzett. Ez id alatt a 7. grdahadsereg keljen t a Tiszn, 4 hadosztllyal csatlakozzon a tmadshoz, s 30-n estre vegye birtokba Tszeg¾Nagykrs terlett. Tovbbi feladatknt a lvszerk folytassk tmadsukat szaknyugat irnyban, mg a 4. gpestett hadtest tkzetbe vetsvel a gyorscsapatok menetbl foglaljk el Budapestet.
A nmet-magyar katonai vezets mr a debreceni hadmvelet idszakban felismerte a Duna-Tisza kzn kialakult hadmveleti helyzet veszlyeit, ezrt megelz intzkedseket adott ki a szovjetek Budapest irny tmadsnak elhrtsra. Szeptember22-n rendeltk el annak a hatalmas sszefgg vdelmi vonalnak a kiptst. Ez a vdvonal tbb szakaszbl s szmos hadmveleti reteszllsbl llt. gy a Karola-vonal, amely a Zemplni-hegysg, a Bkk, a Mtra s a Brzsny dli lejtjn hzdott. Budapestet keletrl az Attila-, mg a Dunntlt a Margit-vonal vdte. A Dl Hadseregcsoport 1944. oktber vgn kt hadmveleti csoportbl llt. A Whler hadmveleti csoport, amely a 8. nmet, s az 1. magyar hadsereg maradvnyaibl jtt ltre, Ungvr s Tiszafred kztt 160 kilomteres arcvonalon vdett. llomnyba tartozott: a XXIX. nmet hadtest 3. s 4. hadosztlya, valamint a 8. pnclvadsz-hadosztly; az 1. magyar hadsereg llomnybl az V. hadtest, a III. hadtest a IX. hadtest, a Finta-csoport. A Fretter-Pico hadmveleti csoport 150 kilomteres arcvonalon Tiszafred s Baja kztt zrta a budapesti irnyt. llomnyba tartoztak: a Breith-csoport (a III. nmet pnclos hadtest parancsnoka)a 13. nmet pncloshadosztly; az 1. magyar pncloshadosztly; a Feldherrnhalle pnclgrntos hadosztly; a 2. magyar hadsereg VII. hadteste , a Kirchner-csoport (az LVII. pncloshadtest parancsnoka), az 1., a 23. s a 24. nmet pncloshadosztly; a 3. magyar hadsereg VIII. hadteste, a IV. pnclos hadtest: a 2. magyar pncloshadosztly; 4. SS-pnclgrntos hadosztly; a 25. magyar gyaloghadosztly (a 3. hadseregtl). A 2. magyar hadsereg-parancsnoksg oktber24-tl a Duna vonalnak vdelmt ltta el a Csepel-sziget s Batina (Kiskszeg) kztt. llomnyba tartozott: a II. hadtestparancsnoksg: a 31. npi pnclgrntos hadosztly; az 1. folyamer dandr; az 5. pthadosztly; a 4. (Pcs) honvdkerlet. A VI. hadtestparancsnoksg: a 8. tbori pthadosztly; a 12. tartalk hadosztly; az 1. huszrhadosztly; az 1. ejternys zszlalj. A Matolcsy (oktber 31-tl) Kesse csoport a solti (dunafldvri) hdfben. A 3. magyar hadsereg-parancsnoksg erinek egy rszvel zrta a Duna-Tisza kzt, mg a VII. hadtestt kivontk a Dunntlra, a VI. hadteste pedig a Duna vonalt vdte. Budapest vdelmt magyar rszrl az 1. hadtestparancsnoksg irnytotta. A Dunntlon lv¾s az tteleplt¾kerlet-parancsnoksgok megkezdtk a 18-20 ves leventk behvst s kikpzst. Ezzel prhuzamosan folyt a fegyvernemek kikpzse is. Ez a tartalkllomny tbb mint 100 ezer ft tett ki, de felszerelni nem tudtk ket. Oktber12-e ta folyt a „Szent Lszl hadosztly” szervezse s a hnap vgn dnts szletett az „1. SS-„Hunyadi Jnos” nkntes pnclgrntos hadosztly fellltsrl is.
1944. szn a nmetek 16 hadosztllyal, a magyarok kb. 22 hadosztllyal, rendelkeztek, kzttk 6 volt pnclos. Ezen erkbl kb. 5 hadosztly a Dunntlon, 4 hadosztly feltlts alatt, 1 hadosztly Lengyelorszgban, 8 hadosztly a IV. Ukrn Front eltt helyezkedett el. gy a 2. Ukrn Fronttal szemben csupn 19-20 nmet-magyar hadosztly llt, 30-60%-os feltltttsggel. A magyar alakulatoknl igen kevs volt a jl felszerelt ktelkek szma. Az erk zmt knny fegyverzet, pncltr eszkzkkel alig elltott pt- s tartalk hadosztlyok tettk ki.
Friessner vezrezredes ltva a vdelem gyengesgt, Nagykrs, Kecskemt, Kiskunflegyhza trsgbe rendelte az LVII. Pnclos hadtest rszeit, az 1. magyar pncloshadosztlyt s a 4. SS. Pnclgrntos hadosztlyt. A tmads kezdetre azonban csak a 24. pncloshadosztly rkezett be.
A Budapest elfoglalsra tett els szovjet ksrlet meghistsa (1944. 10. 29¾11. 04.)
A Tiszaalpr¾Kiskunflegyhza szakaszon 1944. oktber29-n 14 rakor megindul szovjet tmads a cskkent ltszm s gyengn felszerelt egysgeket rte. Az risi flnyben lv szovjeteket kptelenek voltak a peremvonal eltt meglltani. A harcrendek azonban nem bomlottak meg, a kt hadosztly szervezett halogat harcot folytatott, amellyel lnyegben lelasstotta az ellensg elnyomulst. Malinovszkij marsall ltva, hogy csapatainak lendlete egyre cskken, tkzetbe vetette a 2. grda-gpestett hadtestet, majd 30-n reggel a 7. grdahadsereget. Fretter-Pico tzrsgi tbornok sorozatos ellencsapsok mrsvel, az arcvonal lervidtsvel s jabb erk tcsoportostsval igyekezett pozciit javtani a Duna-Tisza kzn. A 24. pncloshadosztly, valamint a kzben berkez 4. SS pncl-grntos hadosztly ellenlkseivel sikerlt a 7. grdahadsereget a Nagykrs¾Szolnok terepszakaszon meglltani, a 46. hadsereg tmadst pedig tovbb lasstani. Ennek eredmnyeknt idben sikerlt az arcvonalat a Budapest¾Cegld¾Szolnok vonalra visszavonni, valamint a Csepel-szigetet s az Attila-vonalat megszllni.
Az Attila-vonal hrom vdvbl llt, melynek szrnyai a Duna keleti partjra tmaszkodtak. Az els vdv: Alsgd¾Csomd¾Veresegyhz-¾Magld¾Ecser¾Dunaharaszti; a msodik Dunakeszi¾Mogyord-¾Isaszeg—Pcel¾Pestszentimre¾Soroksr, mg a harmadik Pest peremkerleteinek vonalban hzdott. Az els vdvet oktber30-a s november3-a kztt a 22. SS. lovashadosztly s a Feldherrnhalle pnclgrntos hadosztly szllta meg, majd ide vonult vissza a magyar hadosztlyok egy rsze is. gy az 1. lovashadosztly a Csepel-szigetre, mg a 10. gyaloghadosztly kt ezrede az Attila-vonalba kerlt. A tbbi magyar alakulat az j vdelmi vonal mg vonult vissza, rendezs s feltlts cljbl.
Malinovszkij marsall rzkelve az j vdelmi vonal eltti ellenlls gyenglst, ldzs bevezetst rendelte el. November1-jn tkzetbe vetette a 4. grda gpestett hadtestet, s ezzel egy idben feljtotta a tmadst mindkt hadsereg svjban. A gyorscsapatoknak feladatul szabta, hogy nagy tem elretrs utn 3-ig nyugatrl s keletrl kertsk be Budapestet. Ez az utasts azonban a szovjetek szmra csupn vgylom maradt, mert a 4. grda gpestett hadtest nem tudta ttrni az j vdelmi vonalat, mg a 2. grda gpestett hadtestet a Csepel-szigeten az 1. magyar lovashadosztly lltotta meg. November3-ra a szovjet lvszerk is felzrkztak a nmet-magyar vdelemre, s jult ervel rohamoztak. 4-n j csoportostsban tbb ksrletet tettek a vdelem ttrsre, mikzben risi vesztesgeket szenvedtek. A sikertelen rohamok lttn 4-n este lelltottk a tmadst. Az arcvonal a Soroksri Duna-g, Attila-vonal, ll, Monor, Albertirsa, Cegld, Szolnok vonalban tmenetileg megmerevedett.
A Duna-Tisza kzn vdekez nmet-magyar csapatok jelents terleteket adtak fel, de szvs, aktv harccal sikerlt kifullasztaniuk a szovjettmadst Budapest elterben. A harcok Budapest elfoglalsrt, illetve megtartsrt bontakoztak ki s kzel egy hten keresztl igen nagy intenzitssal zajlottak. A Dl Hadseregcsoport sikert annak ksznhette, hogy idben felismerte az ellensg szndkt, jl manvereztette csapatait. A gyorsasgnak s a jl sszehangolt tevkenysgnek meghatroz szerep jutott. A sikerhez kellettek persze azon hibk is, amelyeket a 2. Ukrn Front, illetve a tmad hadseregek parancsnokai s trzsei sorozatban elkvettek. Az „orosz gzhenger” most kudarcot vallott. Azt hittk, hogy a dnt erflnyk sikert fog hozni a debreceni tkzetben amgy is sztzillt nmet-magyar csapatokkal szemben, s nem szksges idt pazarolni a feldertsre s az aprlkos elksztsre. Mindezt tetzte, hogy csapataikon a fradtsg jelei mutatkoztak s tl szles arcvonalon, helyezkedtek el, az erk tcsoportostshoz a fels vezets nem biztostott idt.
Budapest elfoglalsra tett msodik szovjet ksrlet meghistsa (1944. 11. 11¾21)
A szovjetvezets a kudarc utn trtkelte csapatai helyzett s j elhatrozst hozott. Az jabb tervbe be kvntk vonni a front valamennyi hadseregt. A cl nem vltozott, csupn az erk nagysga s a fcsapst ttettk Hatvan, Budapest irnyban tmad 7. grdahadsereg svjba. A 2. Ukrn Front parancsnoknak nagybani elgondolsa a kvetkez volt. A 7. grdahadsereg megerstve a 2. s a 4. grda gpestett hadtesttel, valamint a Plijev lovas-gpestett csoporttal, Besenyszg¾Cegldbercel kztt ttri a nmet-magyar vdelmet, elfoglalja Hatvant. Ezt kveten kifejleszti a tmadst Balassagyarmat irnyban, majd dlre fordulva keletrl bekerti Budapestet. Ezzel egyidben a 46. hadsereg Budapesttl dlre tkel a Dunn, majd a kt gpestett hadtest talrendelse utn nyugatrl tkarolja a magyar fvrost. A front tbbi eri ez id alatt tkelnek a Tiszn, s rszekre szabdaljk szak-Magyarorszg terletn a vdekez erket. A 40. hadsereg s a 4. romn hadsereg Gesztely, a 27. hadsereg Miskolc, mg az 53. hadsereg Eger elfoglalst kapta feladatul. A 2. Ukrn Front e feladathoz jelents megerstst kapott. A 4. Ukrn Fronttl 2 lvszhadtest s nagyszm tzrsg, mg a htorszgbl tbb mint 200 harckocsi s 40 ezer f utnptls rkezett meg. Malinovszkij marsall az lert a fcsoportosts, mg a harckocsikat a 6. harckocsi hadsereg feltltsre hasznlta fel. Ez utbbival tervezte a sikert kifejleszteni. Ezzel prhuzamosan a 2. grda gpestett hadtestet kivonta a 7. grdahadsereg alrendeltsgbl s tirnytotta a 46. hadsereghez.
A Dl Hadseregcsoport parancsnoksga szlelte a szovjet tcsoportostsokat, a tmads elkszleteit. Friessner vezrezredes gy dnttt, hogy mieltt a szovjetek megindulnnak, ellencsapst mr a Budapestet veszlyeztet 46. hadseregre. Kettvgja arcvonalt, majd felszmolja az elszigetelt erket Pest dlkeleti trsgben. A tmadsra az 1. s a 23. nmet, az 1. magyar pncloshadosztlyt, valamint a Feldherrnhalle pnclgrntos hadosztly rszeit jellte ki. Gyors szervezmunka utn a tmads mr november5-n megindult. A pnclos csoportosts Pilis, Albertirsa kztt tmadva ttrte a 46. hadsereg vdelmt s Dabas trsgben tvgta a Kecskemtrl Budapestre vezet mutat. Itt a nmet-magyar pnclosok szaknyugatnak fordultak, hogy a bekertst vgrehajtsk. Erre azonban nem kerlt sor, mert 6-n a 27. s az 53. szovjet hadsereg¾ppen a 46. hadsereg tehermentestse rdekben¾minden komolyabb elkszlet nlkl leivel tkelt Tiszn s Mezkvesd¾Fzesabony irnyban nyomult elre. gy a pnclos erket t kellett csoportostani ebbe a trsgbe. A tmads lelltsra s az tcsoportostsra igen nagy szksg volt, hiszen a kt szovjet hadsereggel szemben a Tiszakeszi s Tiszanna kztti 50 kilomteres arcvonalat csupn a 27. magyar gyaloghadosztly, s a 9. hatrvadszdandr vdte. Fl volt, hogy a szovjetek gyorsan ttrik a gyenge magyar vdelmet, s ellenlls nlkl elfoglalhatjk Egert s Miskolcot. Ezzel bekvetkezett volna a Dl Hadseregcsoport kettvgsa s lehetetlenn vlt, volna az erk szervezett visszavonsa a Karola-vonalba. Az tcsoportostsokkal idlegesen sikerlt az 53. s a 27. hadsereg tmadst meglltani.
1944. november11-n reggel a szovjet csapatok¾a 46. hadsereg kivtelvel¾minden szakaszon tmadsba lendltek. A fcsoportostst kpez 7. grdahadsereg parancsnoka a Zagyva kt oldaln tmadva a 46. magyar gyalog- s a 4. SS. Rendr hadosztly llst rohamozta. Az ellensg lendlete mr a kezdet-kezdetn megtrt, s a nap vgre csak 5-8 kilomtert tudott elrenyomulni. November 12-n a 7. grdahadsereg parancsnoka tkzetbe vetette msodik lpcsjt s a kt gpestett hadtestet. A tler ellenslyozsra a msodik lpcsben elhelyezked 18. SS. Pnclgrntos, valamint a 13. s a 23. pncloshadosztlyok ellencsapsokat mrtek Jszberny irnyba. Ennek kvetkeztben a telepls trsgben tbb napig tart heves kzdelem bontakozott ki. A tler vgl gyztt, s a nmet-magyar erknek vissza kellett vonulniuk Kka¾Talms¾Pusztamonostor¾Jszrokszlls vonalra.
November16-a s 27-e kztt jbl fellngoltak a harcok Hatvan trsgben. A nmet parancsnoksg a 46. gyalog- s a 4. SS. hadosztly arcvonalt a fokozatosan berkez 357. gyaloghadosztllyal erstette, meg s a trsgbe irnytotta a 18. SS. pnclgrntos hadosztlyt. 25-n Hatvan elesett s a vd csapatok visszavonultak a Karola-vonalba, ahol meglltottk a szovjet fcsoportosts elretrst. A vdelem Gyngys¾Hatvan¾Aszd vonalban tmenetileg stabilizldott. Az arcvonal tbbi szakaszn is kemny kzdelmek zajlottak ez id alatt. Az els magyar hadsereg Ungvr¾Csap¾Tiszadada¾Tiszakeszi szakaszon (160 kilomteren!) vdekezett, a 4. Ukrn Front 18., a 2. Ukrn Front 40. szovjet- s 4. romn hadseregvel szemben. A nagy erflny ellenre a szovjettmads lassan haladt elre a kis ltszm, de szvsan harcol nmet-magyar hadosztlyokkal szemben. Az arcvonal a Karola-llsba tevdtt t, miutn a 4. Ukrn Front 18. hadseregnek csapsmr csoportostsa Csap¾Storaljajhely irnyban sikert rt el. Ennek eredmnyeknt fel kellett adni a Bodrogkzt, valamint az Ung s a Latorca kztti terletet. Az arcvonal kzps szakaszn a 27. hadsereg s a Gorskov lovas-gpestett csoport eltt kezdetben a 3. majd a 4. nmet hegyihadosztly zrta le a miskolci irnyt. A kzel kt htig dl harcok sorn a kt nmet hadosztly szinte teljesen kimerlt. A Dl Hadseregcsoport parancsnoka krte az OKH-t (Oberkommando das Heer), hogy engedlyezze Miskolc feladst s a visszavonulst a Karola-llsba. Mivel a krst elutastottk, Friessner vezrezredes a trsgbe irnytotta a 24. pncloshadosztly egy rszt s a 239. rohamlvegdandrt. Ezzel az ervel sikerlt Miskolctl keletre s dlre meglltani a 27. hadsereget. Az 53. hadsereggel szemben a 8. vadsz- s a 25. gyaloghadosztly, valamint a 24. s a 2. magyar pncloshadosztly rszei vdekeztek. A szovjetek a Tarna vlgyben igyekeztek megakadlyozni a szervezett ellentevkenysget s a nmet-magyar csapatok visszavonulst a Karola-llsba. A foly vlgyben ezrt igen elkeseredett harcok folytak, tbb mint egy hten t. Az arcvonal vgl a Karola-llsban (Egerbakta¾Mtrafred vonalban) stabilizldott.
A 46. hadsereg a november5-i s 6-i ellencsaps utn rendezte arcvonalt s j csoportostsokat hozott ltre. A 10. grda-lvszhadtest 16-tl az Attila-vonalat rohamozta Dunaharaszti s Gylpuszta trsgben. A szmtalan ksrletet a vdk rendre visszavertk. November21-n ks este a 23. s a 37. lvszhadtestek Taksony s Dmsd kztt rejtve megkezdtk az tkelst a Csepel-szigetre. Az 1. magyar lovashadosztly hsiesen harcolt, de az 50 kilomteres vdsv s a hatszoros tler egyenltlenn tette a kzdelmet. A szovjetek megszlltk ugyan a Csepel-sziget dli rszt, de kzben olyan vesztesgeket szenvedtek, hogy a msodik tkelsre, illetve a sziget teljes birtokbavtelre mr nem tudtak vllalkozni. Ezzel lezrult a Budapestrt foly harcok msodik szakasza. A szovjet csapatok tmadsa a Karola- s az Attila-llsok eltt elakadt, Budapestet nem tudtk elfoglalni, st bekerteni sem.
A nmet-magyar csapatok keresztlhztk ugyan az ellensg szndkt, de maguk is jelents vesztesgeket szenvedtek. Ugyanakkor forrsaik egyre cskkentek, s a hbor rtelmetlensgnek felismerse pedig mind jobban kihatott a csapatok morljra. A Karola-vonal viszonylag jl kiptett rendszer volt, de Magyarorszg szempontjbl inkbb lehetett egy hadszati reteszllsnak, mintsem terlett megtart szilrd vdvonalnak tekinteni.
A szovjet vezets a msodik hadmveleti tervvel sem alkotott valami nagyot, st koncepcijban rosszabb volt, mint az els. Ugyanis ebben Budapest elfoglalsa nem elsdleges, csak vgcl volt, miutn elfoglaltk szak-Magyarorszg egsz terlett, belertve a nagyobb vrosokat s teleplseket. Ez oda vezetett, hogy¾a front lehetsgeihez mrten s a hatvani irnyt kivve¾egyenlen lettek elosztva. gy ez a hadmveleti terv inkbb az n. „helyi beszerzs” gyakorlati megvalstst szolglta, mintsem az szak-Magyarorszg terletre visszavonult nmet-magyar csapatok elvgst a htorszgtl. A november11-e utni hadmveletek ezt egyrtelmen altmasztjk.
A szovjet vezets s a csapatok alkalmazsnak hibi jbl jelentkeztek. A mr ismerteken tl igen szembetn volt a fegyvernemek kztti gyenge egyttmkds klnsen a lvszek s a tzrek, illetve a lvszek s a gyorscsapatok kztt. A gyorscsapatok az ttrs utn magukra maradtak. Ennek lett a kvetkezmnye, hogy a Gorskov lovas-gpestett csoport a Bkk, a Plijev lovas-gpestett csoport a Mtra hegysg szk vlgyeiben slyos vesztesgeket szenvedett s feltltsre ki kellett vonni a harcokbl
| |