|
4. Szerzds Jugoszlvival s a fejezet sszegzse.
2007.02.02. 13:39
Ez a fejezet sszegzi a kt vilghbor kztti idszakban a katonai krdsek megoldsa rdekben tett magyar erfesztseket.
SZERZDS JUGOSZLVIVAL
Az 1940-es v vgre maradt mg egy fontos politikai esemny. A mr korbban megindult magyar-jugoszlv trgyalsok rvid idn bell sikerrel kecsegtettek. A Teleki miniszterelnk szmra Jugoszlvia maradt az gynevezett „nyitott ablak” a korltozott magyar fggetlensg vdelmben a nyugat fel. A trgyalsokat Nmetorszg is j szemmel nzte, hiszen Jugoszlvia nmet orientcijnak biztos lehetsgt ltta benne. Lnyeges krds volt tovbb a nmetek szmra, hogy a szovjetek ellen kszl nmet csapatok jobbszrnya teljesen biztos alapokon lljon. 1940. december12-n aztn a belgrdi klgyminisztrium mrvnytermben Cincar Markovic jugoszlv s Csky Istvn grf magyar klgyminiszter alrta a szerzdst, amely a kvetkez f rszekbl llt:
„1. Cikk. A Magyar Kirlysg s a Jugoszlv Kirlysg kztt lland bke s rks bartsg fog fennllni.
2. Cikk. A Magas Szerzd Felek egyetrtenek abban, hogy tancskozni fognak mindazokban a krdsekben, amelyek megtlsk szerint klcsns kapcsolataikat rinthetik.
3. Cikk. A jelen Szerzds meg fog ersttetni s a megerst okiratok, amint lehetsges, Budapesten ki fognak cserltetni.”
1940. december18-n aztn Hitler alrta a „Fall Barbarosst”, a Szovjetuni elleni nmet tmads tervt, amely a ksbbiek folyamn Magyarorszgra is komoly kvetkezmnyekkel jrt.
1940. vgn a Magyar Kirlyi Honvdsg hadrendje a kvetkez volt: A Honvdelmi Minisztrium Kzponti Irattr: HM 1940 HM-III. 40400 szm szervezsi intzkeds alapjn. Hadirend tervezett ltszma: tiszt: 24 000 f; legnysg:600 000 f; sszesen: 624 000 f sszlakossg : 13,9%-a. A rendelkezsre ll fegyverzet -sszestett adatai: Tb. t.lg. sszesen: 246 db; Knny harckocsi 130 db; Replgp: 302 db.
SSZEGZS
Az els vilghbors veresg s a Monarchia szthullsa utni vkuum Magyarorszgon is megmozgatta az nllsul nemzeti erket. Az szirzss Forradalom, majd a Tancskztrsasg, katonai szempontbl az els igazi nemzeti hader kialaktst jelentette 1848 ta. Emberfeletti munkval kialakult egy olyan magyar hader, amely sajt erejbl tpllkozva vette fel a kzdelmet a minden tren flnybe lv ellensggel szemben. A hadsereg parancsnoki kara s legnysgi llomnya is a hazjrt kzdtt, de a politika, mint mr oly sokszor, ismt dnten befolysolta, (elrulta?) s semmiss tette az elrt katonai sikereket, eredmnyeket.
A trianoni dikttum utni vekben szinte teljes egszben hinyzott a szabad cselekvs lehetsge a hadseregfejleszts tern. A krlmnyeket egyrtelmen a bkeszerzds katonai elrsai s a SZEB jelenlte hatrozta meg. A tiltsok s a rendszablyok zmt kt nagyobb csoportra lehetett osztani. Az elsbe azok a rszek tartoztak, amelyek a magyar hadsereg azonnali leszerelst, mg a msodikba a kzvetett, vagyis a hosszabb tvra szlan a hader akci kptelensgt volt hivatva biztostani. Ez utbbi lnyegben az els temben kiptett s a mg nvdelemre sem kpes katonai llapotokat konzervlta. A kzvetlen eredmnyeket hoz elrsok krbe sorolhatk a szervezeti formk, a ltszmviszonyok, a lszer s fegyverzeti arnyok. A magyar hadsereg hossz tv akcikptelensgt pedig az ltalnos vdktelezettsg eltrlse, a tl hossz szolglati id bevezetse, a tiszti utnptls minimalizlsa, illetve az akcikpessg fellesztsre alkalmas szervezetek s intzetek megtiltsa volt hivatott biztostani. Az 1920. jnius4-n Trianonban alrt bkeszerzds olyan hadsereg fellltst tette lehetv, amelynek feladata csupn a belsrend s a hatrrendr-szolglat elltsa lehetett. Ezer fre 1150 puskt, 15 gppuskt, 3 knny lveget s 2 aknavett engedlyeztek. A 40 250 puskval, 525 gppuskval, 105 knny lveggel, aknavetvel felszerelt ltszmkeretbl az elrsok szerint durvn vagy hrom hadosztlyt, vagy ht vegyes dandrt lehetett fellltani. Ez a minimlis ltszm, valamint a nehztzrsget, a harckocsikat s a replgpeket nlklz hadsereg eleve nem lehetett akcikpes. Trianon katonai tiltsainak tbbi rsze mg kegyetlenebb volt, hiszen nem csupn a kifel trtn tkpessgnket, de mg az nvdelmnk biztostsnak jvbeni remnyt is szertefoszlatta.
A hader fejleszts els idszaka (1920—1927 kztt) lnyegben az elrt hadrend fellltsval s mkdtetshez szksges felttelek megteremtsvel telt el. A SZEB jelenlte nem tette lehetv, hogy a szigortsokon laztani lehessen. Olyan jl sikerlt a bkefeltteleket diktl nagyhatalmak kzremkdse, hogy 1927-re mg az engedlyezett ltszmkereteket sem tudtuk kitlteni. A katonai vezets vgl a vegyes dandrok fellltsa mellett dnttt. Ennek az llt a htterben, hogy gy ht katonai krletet lehetett ismt ltrehozni, amely magban hordozta a hadosztlyokk, ksbb pedig hadtestekk trtn fejleszts lehetsgt. Az alakulatok fellltsval egy idben trtntek ugyan ksrletek a tiltsok kijtszsra, mint pl. tisztek s legnysg rejtse „K” (knyszer) toborzs bevezetsre, azonban ezek rezhet javulst nem hoztak. St a kt kirlypuccs utn a kisantantt szervezdtt utdllamok, s a mg szigorbb ellenrzs tovbb rontotta az eslyeket.
A javul lehetsgeket az a tny szolgltatta, hogy a SZKEB 1927. mrcius31-ei hatllyal elhagyta az orszg terlett s a kzvetlen ellenrzst az idszakos ellenrzs, vltotta fel. Ezzel Magyarorszg nmi lehetsget kapott arra, hogy kilpjen a teljes elszigeteltsgbl. Mr 1927. prilis5-n ratifiklsra kerlt az olasz-magyar bartsgi s egyttmkdsi szerzds. A kt fl gy ltta, hogy Magyarorszg nllan kptelen a revzi rdekben eredmnyesen fellpni, ezrt a kisantant megosztsra kell trekedni. Magyarorszgnak Csehszlovkira kellett koncentrlni, a Romnihoz fzd viszony javtsa mellett. Jugoszlvia semlegestst Mussolini vllalta magra. Katonai megllapodsok is szlettek, amelyek elssorban a fegyverszlltsokra s piltk kikpzsre irnyultak. A trgyalsokon egyeztettk a tovbbi klpolitikai lpseket. Mindenek eltt megllapodtak az Anschluss elleni kzs fellpsben. Vgl is az nllsulni akar olasz klpolitika balkni trekvsei teremtettk meg azt a lehetsget, hogy Magyarorszg kilpjen a teljes elszigeteltsgbl. Magyarorszg klpolitikja egszen az olasz-osztrk-magyar hrmas egyezmny megktsig (1934. mrcius17.) ezt az utat jrta. A nmet orientci ezt kveten kezdett kialakulni, amikor egyrtelmv vlt, hogy az elgedetlenkedk tbornak vezetsre Olaszorszg nem alkalmas, azt a hitleri Nmetorszgra kell bzni.
Vltozsok trtntek a haderfejleszts terletn is. A koronatancs 1927. decemberi lsn hatrozatot hozott egy azonnali fejlesztsrl, amelyet 1928—1930 kztt kellett vgrehajtani. A f clkitzs az volt, hogy jelentsen megnveli a Magyar Kirlyi Honvdsg hadiltszmt, jobb fegyverzeti arnyokat teremtenek, illetve lerakjk a harckocsi- s replcsapatok alapjait. Az 1920—27 kztti vekhez viszonytva jelents ltszmgyarapodsnak tekinthet az a tny, hogy kzel 23 000 fvel ntt a hadsereg bkeltszma, mg a felriasztott hadsereg ht hadosztlybl s Fvezrsgi kzvetlenekbl llt. A gyalogsgnl az ezred kzvetlenknt aknavetket s gykat, mg a dandrok kt osztlybl ll tzrezredeket kaptak. Az LH (lggyi hivatal) 1181 fs kerete igen szerny volt, amit az anyagi-technikai okok miatt egyelre nem lehetett bvteni. Jelentsnek tekinthet viszont a ht replszzad megszervezse, annak ellenre, hogy a kevs s elhasznldott gpek miatt ezek csak keretek voltak. A RUISK (Rendr jonc Iskola) fednv alatt mkd pncljrmves osztly fellltsa kpezte a pnclos fegyvernem alapjt. Azonban a gondot itt is a technikai eszkzk hinya jelentette. Az osztlynak csak kt, a pnclgpkocsi s a pnclmenetoszlop szzada volt felszerelve, mert harckocsikat nem tudtak beszerezni.
Az antant ltal sztvert s leptett hadiiparunk kptelen volt talpra llni. Hinyzott a tudomnyos-ksrleti munka, nagy volt a nyersanyaghiny, licenc vsrlsra pedig nemigen nylott lehetsg. A rendszerests msik fzist az import jelentette volna, de a lehetsgek ebben a szakaszban sem javultak lnyegesen. Titokban rkeztek ugyan fegyverek Olaszorszgbl, azonban ezek els vilghbors eszkzk voltak (amit a hbor utn elkoboztak tlnk). Ezek a prblkozsok elgtelennek bizonyultak, s sok botrnyos helyzetet teremtettek. 1928-ban az osztrk szocildemokratk lepleztk le a szentgotthrdi „gyletnket”, majd 1933. janur elejn az Arbeiter Zeitung krtlte vilgg, hogy a hirtenbergi fegyvergyrba nagy mennyisg volt osztrk-magyar fegyver rkezett, elssorban Magyarorszg szmra.
1932-ben a fels vezets jabb nagyobb llegzet fejlesztsi tervet dolgozott ki konkrt idhatrok megjellse nlkl. Az j hadrend mr egy-egyszeri maximlis erkifejtsre plt. Ebben a ht vegyes dandr terletn ht hadtestparancsnoksgot terveztek ltrehozni, amelyet hrom hadsereg-parancs-noksg fogott ssze. Javtani kvntk a fegyvernemi arnyokat, a harckocsi s repl csapatok helyzett. A tervet hrom temben terveztk vgrehajtani, temenknt 7-7 hadosztly fellltsval. A program vgre a Magyar Kirlyi Honvdsgnek 21 hadosztllyal, 45 replszzaddal s egy gpkocsiz ezreddel kellett volna rendelkeznie. Az idszak vgig azonban gazdasgi nehzsgek miatt mindebbl nem sok valsult meg. 1932-ben a tiltsok ellenre bevezettk az ltalnos vdktelezettsget. A ht vmrkerletben 165 hatrszolglatot, teljest rst, s 7 hatrrezredet lltottak fel. Ez utbbiak adtk a vegyes dandrok harmadik ezredt. 1934-tl megkezdtk a tartalkosok tovbbkpzst, illetve a kikpzsbl kimaradt korosztlyok rvidtett idej felksztst. Mindezek ellenre a bkeltszm alig ntt, a fejlesztsi programnak csak az els szakaszt tudtk nagyjbl teljesteni. Az els 7 hadosztly fegyverzete viszont lnyegesen javult, ami a gppuskk, golyszrk s tzrsgi lvegek szmnak jelents nvekedsbl addott. A nemzetkzi helyzet alakulsa folytn Eurpa egyre inkbb a hbor fel sodrdott. A nyugati llamok kzmbssge, Nmetorszg fokozd szerepvllalsa tette lehetv, hogy Darnyi Klmn 1938. mrcius5-n Gyrben tartott beszdben bejelentse az egymillird pengs fegyverkezsi program vgrehajtsnak megkezdst. Ugyan ezen v augusztus vgn a jugoszlviai Bledben a kisantant orszgok elismertk Magyarorszg fegyverkezsi egyenjogsgt. Ez az engedly lnyegben nem egy jhiszem s nzetlen lps volt, hanem a trsgnkben kialakult llapotok knyszer tudomsulvtele.
Az Anschluss (1938. mrcius12-13.) s a „mncheni egyezmny” (1938. szeptember29.) utn Kzp-Kelet Eurpa orszgainak szmra vilgoss vlt, hogy sorsuk elssorban Nmetorszg klpolitikjnak irnyultsgtl fgg. Magyarorszg akarva-akaratlanul kzeledett a fasiszta tmbhz, mert csak ezton remlhette Trianon revzijt. A fels vezets trekvse hamar meghozta gymlcst, hiszen az els bcsi dnts (1938. november2.) visszajuttatta a Felvidket. A dnts vgrehajtsa sorn az I. hadtest az Ipoly krzett, a II. Csallkzt, a VI. Munkcsot s Ungvrt, mg a VII. Kasst s krnykt szllta meg. A magyar vezets felbuzdulva a sikeren, nll akciba kezdett Krptalja visszaszerzse rdekben. Most is, mint mr annyiszor, jbl kiderlt, hogy revzirl, nll lpsekrl csak abban az esetben lehet sz, ha az egybe esik Nmetorszg rdekeivel. Mivel a katonai akci nem volt sikeres, a Teleki kormny diplomciai tra terelte a krds megoldst. A magyar klpolitikt tovbbra is a mr jl ismert kettssg jellemezte. Egy rszrl mindent a revzi rdekben, ms rszrl nem engedni a tlzott nmet befolysnak, s megrizni a nyugati orszgok jindulatt. Ez a felfogs rvnyeslt akkor is, amikor Magyarorszg csatlakozott az Antikomintern Paktumhoz (1938. februr24.), ugyanakkor hatrozottan elutastott minden nmet krst a lengyelorszgi hbor idszakban. Sajnos a msodik „bcsi dnts” (1940. augusztus30.) utn ez a trekvs mr nem valsulhatott meg. szak-Erdly visszakerlt ugyan az anyaorszghoz, de a nmet befolysnak mr nem lehetett tjt llni. Ezzel Magyarorszg gazdasgi, politikai s katonai tren is elktelezte magt, amelyet az 1941. prilis11-n trtn hadba lpsnk koronzott meg.
Adalkok a magyar katonai fels vezets 1919—1940 kztti szervezeti vltozsaihoz, valamint a mozgstsi s hadkiegsztsi rendszer mkdshez
Horthy Mikls ellentengernagy a Krolyi Gyula kormny hadgyminisztere, 1919. jnius6-n rendeletet adott ki a nemzeti hadsereg fellltsrl. Ennek kerett megbzhat, nknt jelentkezk alkottk, akik fronttapasztalattal rendelkeztek 1919. augusztus9-n Horthy bejelentette a „Fvezrsg” („fvezrlet”) megalakulst, amely kivlt a hadgyminisztrium ktelkbl, s mint nll parancsnoksg megkezdte mkdst. 11-n Horthy Jzsef fhercegkormnyzval fvezrr neveztette ki magt, ezt a kzben megalakul Friedrich kormny is jvhagyta.
Szegeden a Fvezrsg mg kt csoportbl llt: gymint, Hadmveleti csoport, s Szervezsi csoport. Mind kettnek kt osztlya volt. Az elsnek vezrkari- s hrszerz-, a msodiknak szervezsi- s szemlyi osztly. Gyakorlatilag feladatv vlt a hadsereg szervezsvel, alkalmazsval s a hadmveletek irnytsval sszefgg krdsek, tovbb a francikkal, szerbekkel, romnokkal val trgyals joga is. A Fvezrsg vezrkari fnke Sos Kroly gyalogsgi tbornok, hadmveleti csoportfnke Rder Vilmos alezredes lett. A kinevezett fvezr augusztus19-n rkezett meg Sifokra, ahol berendezte fhadiszllst s megkezdte tevkenysgt. Els, egyik legfontosabb lpseknt a Fvezrsg kiadta szervezsi utastsait. Ebben kzltk, hogy a fvezrlet augusztus19-n dleltt 8 rtl megkezdte mkdst, majd a „jelenlegi magyar imprium alatt ll terletek” kerlet-parancsnoksgokra val felosztst ismertettk. E szerint: I. katonai kerlet parancsnoksg, fenntartva Budapestnek. II. kat. ker. parancsnoksg, Sifok (Fehr, Komrom, Gyr, Veszprm vrmegye s Esztergom vrmegye dunntli rsze.) III. kat. ker. parancsnoksg, Szombathely (Moson, Sopron, Vas s Zala megyk) IV. kat. ker. parancsnoksg, Kaposvr (Somogy, Tolna s Baranya vrmegye meg nem szllt rsze, a ssdi jrs). V. kat. ker. parancsnoksg, Szeged (egyelre a Duna-Tisza kztti meg nem szllt rsz).VI. kat. ker. parancsnoksg, Miskolc (egyelre fggben).
A szervezsi utasts kln kitrt a „mozgtartalk” kialaktsra is. Ezeket, a csapatokat a karhatalmi alakulatoktl teljesen fggetlenl kvntk megszervezni, a romnok ltal ksbb kirtend terletek gyors megszllsra, egyb, elre nem lthat feladatokra, mint a fvezrlet mozg tartalkt. Kln tiszti tartalkok fellltsra is intzkedtek a kvetkez helysgekben: ngy gyalogos tiszti szzad (Enying, Tab, Kard, Lengyeltti), lovas tiszti szzad (Lepsny), tzr tiszti szzad (Zamrdi s Balatonfldvr) s tiszti tartalk (Balatonfldvr). A sifoki Fvezrsg 1919. decemberben mr a kvetkez szervezeti felptsben mkdtt: Fvezr, Vezrkar fnke, Vezrkar fnk helyettes, Elnki csoport. Szemlyi gyek: a.) Tiszti gyek. b.) Vezrkari tiszti gyek. c.) Becsletigazolsi s egyb gyek. Fegyelmi gyek: I. Csoport (Hadmveletek): I/a. Hadmveleti osztly. I/b. Lggyi osztly. I/c. sszekt osztly. I/d. Vasti s hajzsi osztly. II. Csoport (Nyilvntarts). III. Csoport (Szervezs). III/a. H. Szervezsi s elvi osztly. III/b. Tzrsgi osztly. III/c. Mszaki osztly. IV. Csoport (gyszsg). V. Csoport (Hadtp). V/a. Vezrkari osztly. V/b. Hadbiztossg. VI. Csoport (Politikai csoport).
Kzben a minisztertancs 1919. oktberben ideiglenesen szablyozta a hadgyminiszter s a fvezr hatskrt. Ebben kimondtk, hogy a magyar hadsereg sszes gyeinek felels vezetje a hadgyminiszter. A fvezr a hadgyminiszterrel mellrendelt viszonyban van. A hadsereg tisztn katonai vezetsre s felgyeletre a nemzeti hadsereg fvezre van hivatva s kzvetlenl a minisztertancsnak, tartozik felelssggel. Az 5. pont alapjn pedig a hadsereg felhasznlsnak jogt gyakorlatilag egy szemlyre, a fvezrre ruhztk. A november30-n kiadott ideiglenes szervi hatrozvnyok mr pontosabban meghatroztk a fvezr s a vezrkar fnknek jogi helyzett: „A fvezr a jelenlegi kivteles llapotok tartamra az orszg vdelmnek elksztsre s a magyar nemzeti hadsereg vezetsre van hivatva. A Vezrkar Fnkt a Fvezr javaslatra a hadgyminiszter nevezi ki, aki a fvezr els tancsadja, s mint ilyen, a felelssgben is osztozik vele”. 1919. november14-n a romn kivonuls utn a nemzeti hadsereg engedlyt kapott, hogy 16-n bevonuljon Budapestre. 1920. mrcius1-jn azutn a tisztjei ln a parlamentbe rkez Fvezrt a kpviselk egyhangan kormnyzv vlasztottk.
Horthy kormnyzv vlasztsa utn jelents vltozsok kvetkeztek be. 1920. mrcius26-n Sos honvdelmi miniszter javaslatot terjesztett Horthy el a Fvezrsg megszntetsrl s a hadsereg kzponti vezetsnek tszervezsrl, mivel az j Magyarorszg nemzetkzi elfogadtatshoz rendezni kellett a hadsereg helyzett is. Horthy elfogadta a javaslatot, gy 1920. prilis1-jn megsznt a Fvezrsg, a hadsereg vezetst a vezrkar vette t. Ideiglenesen a kvetkezkppen alakult a honvdelmi miniszter (mr nem hadgyminiszter) s a Vezrkar Fnk helyzete:
„A honvdelmi miniszter—amennyiben tbornoki rendfokozatot visel katona, a kormnyz utn a legfbb katonai elljr..... Egyedl hivatott—a vezrkar fnknek ideiglenesen fenntartott gyek kivtelvel—minden gyben brmely rendelet vagy parancs kiadsra. A nemzeti hadsereg vezrkari fnke egyenlre kzvetlenl Fmltsgodnak (Horthy) van alrendelve s mkdsrt is csak Fmltsgodnak tartozik felelssggel.... A csapatok hadmveleti s kzpontilag irnytand karhatalmi alkalmazsra vonatkozan a vezrkar fnke Fmltsgod megbzsbl a honvdelmi miniszterrel egyetrten intzkedik s pedig akknt, hogy a honvdelmi miniszter hozzjrulst elvileg mindig elzetesen kr ki s csak srgs esetekben, adja ki intzkedseit azonnal, melyeket azutn utlag hoz a honvdelmi miniszter tudomsra.”
Rvid id alatt megalakult a kormnyz katonai irodja, olyan cllal, hogy fenntartsa a szoros kapcsolatot Horthy s a hadsereg vezeti kztt. Erltetett lpseket tettek tovbb a nemzeti hadseregbl alakul Magyar Kirlyi Honvdsg szervi gykreinek tisztzsra. 1920. jnius13-n megjelent kormnyrendelet tovbb szablyozta a katonai szervek hatskrt, gy kivette kezkbl a polgri szemlyek gyeit. Valjban azonban maradtak olyan kiskapuk, hogy a katonasg, ha kellett, nemzetbiztonsgi okokbl be tudjon avatkozni. A Honvdelmi Minisztrium ekkor a kvetkez csoportokra plt: Elnki csoport; Szervezsi csoport; Kzgazdasgi csoport; Kikpzsi csoport; Jogi csoport, s Anyagi csoport.
1920. jnius 4-n a Trianon kastlyban alrt bkeszerzds katonai rendelkezsei tovbb sjtottk az amgy is nmagt keres hadsereget. A ltszmkeretek, a fegyverzet minimalizlsa mellett a bkellomny minden magasabb szint vezetse (hadsereg, hadtest) illetve a hbor elksztsre s vezetsre hivatott minden szerv (vezrkar) fellltst tiltotta. „Mozgstst elrendel v. mozgstsra vonatkoz minden intzkeds tilos. Az alakulatokhoz, igazgatsi szervekhez s trzsekhez kiegszt keretek semmi esetre sem tartozhatnak.”
A bkeszerzds alrstl 1940-ig a hadsereg szervezeti vltozsait vgeredmnyben, hrom szakaszban vizsglhatjuk: A bkeszerzds alrstl 1927-ig, SZKEB tvozsig. Ebben az idszakban kialakultak a fejleszts tovbbi alapjt kpez keretek, elgondolsok. 1927-tl 1938 tavaszig („gyri program”). Ez a vegyes dandrok bels fejlesztsnek, j fegyvernemek s szolglati gak kialaktsnak idszaka, illetve a vezrkar ismtelt nylt megjelense. Az 1938 s 1940 kztti, bks terletszerzsek idszaka, a hadsereg s hadtest szervezet kialaktsa. A hadsereg ltszma 1920. szn kb. 80 000 f volt. Az 1921. jlius26-n ratifiklt bkeszerzds katonai rendelkezseit 1922. mjusig kellett bevezetni, gy igyekeztek minden percet kihasznlni, hogy a rejtett alakulatok hadrendjt ki tudjk alaktani.
A bkeszerzds terleti rendelkezsei mellett teht a katonai korltozsok nagyon slyosak voltak. Csak egy bels rendfenntartsra alkalmas, ltszma, fegyverzete tekintetben Kzp-Eurpa leggyengbb hadseregt engedlyeztk Magyarorszgnak. A termszetes hatrokkal nem rendelkez orszg szinte teljesen vdelem nlkl maradt. A bkeszerzds katonai rendelkezsei nem rintettk azt a krdst, hogy a hadsereg milyen egysgekbl lljon, gy ennek eldntse jelentette az els problmt. Lnyeges, s ehhez kapcsold krdsknt merlt fel az egyes fegyvernemek optimlis arnynak megllaptsa is. A lehetsgek kzl vgl a vegyes dandrt fogadtk el, mint magasabb ktelket, kt lnyeges meghatroz ok miatt. Elszr is, ez a ktelk biztostotta tbb fegyvernem egyttes jelenltt. Msodszor, lehetsget nyjtott e fegyvernemek folyamatos, s egyben rejtett fejlesztshez is. gy a mr elzleg elfogadott terv szerint fellltand ht katonai krlet, (Budapest, Szkesfehrvr, Szombathely, Kaposvr, Szeged, Debrecen, Miskolc a szerb csapatok kivonst kveten a Kaposvron ideiglenesen fellltott parancsnoksgot Pcsre kltztettk, ami az elnevezs megvltoztatsval is jrt.) egy-egy vegyes dandrt llthatott fl, nem srtve meg a hatrozvn ltszmkereteit. A trianoni bkeszerzds megktse utn megalaktott katonai krletek szinte teljesen azonosak voltak az els vilghbort megelzen mkd Honvdkerletekkel.
A katonai kerleteket az SZKEB hivatalosan 1922. jniusban betiltotta, mert hadtestekkel egyenrtk alakulatoknak tartotta ket. A bkeszerzds rtelmben a hadsereg teht vezrkarral sem rendelkezhetett, ezrt a Honvdelmi Minisztrium VI. Csoportfnksge ltta el feladatait, magban foglalva mindazon (vezrkari) osztlyokat, melyek irnyt szerepnek elltshoz szksgesek voltak. (Rder Vilmos tbornok, a Fvezrsg hadmveleti csoportjnak fnke ltta el elszr a VI. fcsoport vezeti teendit.) 1922-ben a Honvdelmi Minisztrium mr felvette azt a szervezeti formt, amely a ksbbiekben, termszetesen nhny vltozssal, de jellemezte. A honvdelmi miniszter mellett (mellrendelve), megjelent a Honvdsg Fparancsnoka. Alrendeltsgbe a beosztott tbornok s a katonai gysz. Ezek szerint a minisztriumon bell hrom fcsoportfnksg mkdtt, lkn mint egyszemlyi vezet, a fcsoportfnk. a.) Katonai kzigazgatsi fcsoportfnk (hrom csoportfnksg). b.) Polgri fcsoportfnk (kett csoportfnksg). c.) Katonai fcsoportfnk (kett fcsoportfnk). Az els fcsoportfnksghez tartozott az I. csoportfnksgen bell, a Katonai politikai osztly, a Bkevgrehajts (Eln.D.) osztly s az ltalnos katonai szervezsi s Karhatalmi osztly. A II. csoportfnksghez tartoztak a becsletgyi, fegyelmi, szemlygyi, egszsggyi, nyugdj, igazsggyi stb. terletek. A III. csoportfnksg az elltsi, elhelyezsi gyeket irnytotta. A msodik fcsoportfnksg kt csoportfnksge a polgri szemlygyi, honvdsg mint joggyakorl szerv, gyvitel, tovbb hadszolgltatsi, seglyezsi, beszllsolsi gyekkel foglalkozott. A harmadik (katonai) fcsoportfnksghez tartozott a VI. A. s a VI. B. csoportfnksg. Ezek osztlyai a kvetkezk voltak: VI. A.: csapatok alkalmazsi osztly; kommunista mozgalmak figyelemmel ksrse; llomshelykn kvl alkalmazsban lv csapatok anyagi elltsa; kzlekedsi gyek; sszekt gyek (egyttal az I. csoportfnk kzegei). VI: B.: vezrkari szolglatot teljest tisztek szemlyi gyei; kikpzsi osztly; katonai irodalmi osztly s szablyzatszerkesztsi osztly.
1925-ben talaktsra kerlt a Honvdelmi Minisztrium s 1926. janur1-jtl a kvetkez vltoztatsokkal mkdtt tovbb. A honvdelmi miniszter al rendelt fcsoportfnksgek kzl leszerveztk a Katonai Fcsoportfnksget, gy a VI. csoport s az jonnan megalakult nll kikpzsi csoport, kzvetlenl a Honvdelmi Miniszter felgyelete al kerlt. A VI. csoport a kvetkez osztlyokra bomlott: VI-1. Csapatok alkalmazsa; VI-2. Kommunista mozgalmak figyelemmel ksrse; VI-3. llomshelyn kvl alkalmazott csapatok anyagi elltsa; VI-4. Vkszt (vezrkari szolglatot teljest tisztek szemlyi gyei); VI-7/k. Kzlekedsi gyek; VI-7. Hrad gyek. A 7/k. s 7/. osztlyok egyben a Katonai Kzigazgatsi fcsoportfnksg I. csoportjnak osztlyai is. Ekkor az I. csoport az Eln.D. (Bkevgrehajts), az 1. (Katonai szervezsi s karhatalmi gyek) s a 10. (Legnysgi gyek) osztlybl llt. Az emltett kikpzsi csoportba a Kikpz osztly (Csapatkikpzsi gyek) s a Szablyzatszerkesztsi Osztly (Szablyzatok szerkesztse) tartozott. A Honvdsg Fparancsnokhoz tartozott ezutn a beosztott tbornok s a katonai gysz mellett kialaktott „Fegyvernemi Szemllk” rendszere is. A honvdsg fels vezetst, trfsan az n. „szenthromsg” ltta el. A Honvdelmi Miniszter, a honvdsg fparancsnoka s a honvd vezrkar fnke (HM. VI. csoportfnk).
Ez a vezetsi struktra magban hordozta, hogy a hrom „nll” vezetsi szint tbb krdsben ne rtsen egyet, tovbb, hogy lland vits krdsek maradjanak a felsznen. Az gykrk pontostst nem lehetett egyszeren megoldani. Elvileg a honvdelmi miniszter felelt az anyagi szksgletek kielgtsrt, a katonai kzigazgats mkdtetsrt s viselte a politikai felelssget is. A honvdsg fparancsnoka, mint a legmagasabb honvdsgi elljr irnytotta s felgyelte a kikpzst, elbrlta a magasabb parancsnokok alkalmassgt, s mint a legmagasabb fegyelmi hatsg szerepelt. A vezrkar fnke az orszg hatrainak megvdsrt felelt. Az erre vonatkoz s egy esetleges, bekvetkezhet hbor terveinek elksztsrt. Egy szemlyben dnttt a csapatok alkalmazsval kapcsolatban, vezette a vezrkari tisztek kpzst, beosztsba helyezst, elmenetelt. sszestve teht, a hbors vezets feladatait kellett megoldania, a msik kt vezetvel szemben, akik a bke vezetsrt feleltek. Szemlyileg nem voltak egymsnak alrendelve, hanem mellrendelt viszonyban mkdtek, flttk a legfelsbb hadr, Horthy llt.
A vezrkar szerepe azonban mg a bke idszakban is meghatroz volt. Vezrkari tisztek vezettk egyes magasabb parancsnoksgok trzsszolglatt, amely hrom nagy irnyt lelt fel: hadmveletek vezetst, pontos helyzetnyilvntartst s az anyagi szolgltatst. A vezrkari fnk fogta ssze az emltett terleteket, s mint a parancsnok els munkatrsa formlta az elhatrozst, a kivitelezst s a vgrehajtst. A trianoni bkeszerzds miatt a vezrkari tiszteket tkereszteltk „vezrkari szolglatot” teljest tisztekre, gy prbltk igazolni, hogy nincs vezrkari testlet, A vezrkari tisztek ptlsra ltrehoztk Budapesten az „1. szm szablyzatismertet tanfolyam” fednvvel elltott kpzhelyet, amely a rgi bcsi hadiiskola mintjra szervezdtt s mkdtt.
1927. december20-n s 23-n, majd 1928. prilis26-n tartott Koronatancson hatrozatot hoztak a Legfels Honvdelmi Tancs (LHT) fellltsrl. Horthy jlius28-n mr jv is hagyta a tancs szervi hatrozvnyait. Az LHT-nak, mint a legfelsbb orszg vdelmi szervnek kellett meghozni azokat a dntseket, amelyek orszg vdelmi szempontbl szksgesek voltak. Feladatt az albbiak szerint konkretizltk. „Az llami let mindazon hivatalos s nem hivatalos szerveinek mkdst, melyekre egyrszt a honvdelem korszer kiptse, msrszt a hbor korszer s eredmnyes vezetse szempontjbl akr kzvetlenl, akr kzvetve szksg van; illetve lehet egysges alapon akknt elkszteni s megszerezni, hogy az orszg let-hall harcban a nemzeti erk minden vonatkozsban a teherbrs legvgs hatrig hasznlhatk legyenek.”. Az LHT hatskrbe nem tartoztak az llamf s a honvdelmi miniszter jogkrbe tartoz dolgok, illetve hbor esetn a hadmveletek tervezse s vgrehajtsa. Az LHT elnke a miniszterelnk volt, tagjai a klgy-, a belgy-, a pnzgy- s a trgyalt tmban illetkes miniszter, a honvdelmi miniszter, a honvdsg parancsnoka s a vezrkar fnke. A tancson bell lnyeges volt, hogy a hrom katonai szint egy, elre egyeztetett vlemnyt kpviseljen. Ezrt 1929. februr26-n Csky Kroly honvdelmi miniszter, Janky Kocsrd, a honvdsg fparancsnoka s Rder Vilmos vezrkari fnk mint a tancs tagjai, a honvdsg ltal elterjesztett krdsekben elzleg kzs llspontot alaktanak ki s kpviselnek.
1932. oktber1-n lpett hivatalba Gmbs Gyula miniszterelnk, aki a honvdelmi trct is megtartotta. (Gmbs Csky Krolyt vltotta a miniszteri szkben 1929. oktber10-n.) 1932-ben, hasonlan az elz vekhez, jabb tszervezs trtnt, de ez sokkal fontosabb volt, mint az azt megelzk. Megtrtnt az ttrs a zsoldos hadseregrl a kerethadseregre. A bels levelezsben ettl kezdve ismt hasznltk a vezrkari fnk megszltst. Hivatalosan a Tiszti cmtrban viszont csak 1935-tl szerepel a VKF. A honvdelmi minisztrium 1935-s tagozdst figyelembe vve feltn, hogy ismt megalakult a Katonai fcsoport s osztlyaiban, illetve azok elnevezsben voltak vltozsok. VI-1. osztly: Csapatok kzponti alkalmazst, sszevonst fellel munklatok elksztse, azoknak adott esetben megfelel feldolgozsa. VI-2. osztly: Katonai s statisztikai szolglat; kmvdelem. VI-3. osztly: lland helyrsgeiken kvl alkalmazott csapatok anyagi elltsval kapcsolatos gyek. VI-4. osztly: Vezrkari szolglatot teljestk szemlyi gyei, ki- s tovbbkpzse. Bel- s klfldi tudomnyos katonai szakirodalom figyelemmel ksrse. Levltri kutatsok irnytsa. VI-5. osztly: A HM. katonai fcsoport elvi s katonapolitikai gyeinek elltsa.
VI-6. osztly: A fegyvernemek gyakorlati szablyzatainak s a klnbz szolglati gak harctri vonatkozs utastsainak szerkesztse. Klfldi hadseregek szablyzatainak s utastsainak figyelemmel ksrse. VI-7/k. osztly: Katonai szlltsi gyek. VI-7/. osztly: Hrad gyek elvi irnytsa. A Kikpzsi Osztly alapfeladatain tl figyelte a katonai irodalmat, a csapatok kikpzse szempontjbl. A vezrkar (HM VI. osztly) feladatt az 1930-ban megjelent „A vezets kziknyve” az albbiak szerint fogalmazta meg:
„A Vk. feladata: lt: A vezr tmogatsa, a pcs. ads rszleteiben val tehermentestse. Bkben: Az eredmnyes hadvisels alapfeltteleinek megteremtse. Hborban: A felvonulstl kezdve, a harc befejezsig lezajl tevkenysgekben, fleg a vezr kzvetlen tmogatsa, elssorban a seregvezetsben s az tkpessg fenntartsban. Rszleteiben: Szemrevtelezssel s elmunklatokkal a parancsnok elhatrozsainak s intzkedseinek elksztse. A vezrek mindenkor vilgos kpet nyjtani a helyzetrl, melynek alapjn az, elhatrozshoz juthat. A vezr dntst parancsba tltetni, s ennek vgrehajtst ellenrizni. Gondoskods az sszekttetsrl, a parancsok tovbbtsrl. Szolglati gak alkalmazsa a harctevkenysg fenntartsra.”
1938 minden tekintetben dnt vv lpett el. A „gyri program” meghirdetse, majd a bledi fegyverkezsi egyenjogsg elnyerse lehetsget biztostott a hadsereg, hadtest szervezet fellltsra. Az 1940-es kzponti vezetst vizsglva megllapthat, hogy a VKF szemlyi tekintetben az llamfnek volt alrendelve, a honvdelmi miniszterhez trgyi tekintetben tartozott. Feladatnak meghatrozsnl kiemeltk, hogy az orszg sszes erforrsnak elksztsrt felel, a hborra val felkszts figyelembevtelvel. Befolyst a szemlyek kivlasztsnl is rvnyestette, kulcspozciba csak vezrkari tisztek kerlhettek, a VKF dntse alapjn. Hadmveleti alkalmazs s hbor esetn a VKF irnytsa al tartoztak a mozgstott egysgek is. A VKF-hez tartozott tovbbra is kzvetlenl az gysz s a fegyelmi s becsletbeli osztly. Meg kell emlteni, hogy 3 vezrkari osztly (llomshelyn kvl alkalmazott csapatok anyagi elltsa) kikerlt a vezrkari osztlyok kzl.
A Honvdsg Fparancsnoki szint mr az 1940-es Kzponti Vezetsi rendben sem szerepelt. Ennek az volt az oka, hogy ez az lls krelt, valjban reprezentatv volt, kizrlag bkben brt hatskrrel. Feladatt a kikpzs vezetse s irnytsa jelentette, mint a bkehader parancsnoka. A Vezrkar Fnkhez hasonlan a honvdelmi miniszternek csak trgyi tekintetben volt alrendelve. Hbor esetn azonban teljesen feleslegess vlt ez a beoszts, hiszen a hader feletti parancsnoksg jogt a Vezrkar Fnke gyakorolta. A hbor elestjn mr nem tltttk be ezt a szintet, gy ez a magyarzata annak, hogy a fent emltett vben mr nincs a Honvdsg Fparancsnoka a fels vezetsben.
Mozgsts s hadkiegszts
1920—1927 kztt az ers kls nyoms s szoros bels ellenrzs mellett rdemi fejlesztsrl sz sem lehetett. A hadsereg kiegsztst a toborzssal kellett megoldani. Azonban a hossz szolglati id (6—12 v) nem volt csbt, az anyagi lehetsgek nem voltak jobbak, mint egy tlagos tisztviselnl s mg nagyon elevenen lt az emberekben az els vilghbor emlke is. A bkeszerzds megtiltotta minden, mozgstssal kapcsolatos tevkenysg folytatst, s az azt irnyt szervek ltrehozst. Ennek ellenre titokban tbbszrs tfedssel folytak ilyen irny munklatok. Nem volt napraksz nyilvntarts, tbb vfolyam kimaradt a katonai kikpzs all. Nem rendelkezett megfelel ltszm s jl kikpzett tartalkos llomnnyal a katonai s politikai vezets. A hadrendnek nagy rsze papron ltezett, ezek tlnyom rsze minden realitst nlklztt, csak az elmleti elgondolsokat tkrzte.
A kzvetlen ellenrzs megsznst kveten egyre tgabb teret nyert az gynevezett „K” toborzs, amely nem volt ms, mint a rejtett sorozs. A bkehadrendek venknti vltozsai fokozatosan mutatjk a szemlyi felttelek javulst. Az 1931-es npszmlls tette elszr lehetv a hbor ta, hogy a hadsereg vezetsnek rltsa legyen a vals helyzetre. Kzben folytattk a „K” toborzsokat, amelyek most mr a rgi vdtrvny utastsainak megfelelen kerltek vgrehajtsra. A bkehadrend alaktgatsval folytattk az „fr” hadrendek kialaktst is. A mozgsts nagyrszt csak abbl llt, hogy egyes tegek, alakulatok ikrezdtek. 1939. augusztus1-jtl ltrejttek a kiegszt parancsnoksgok. Megalakultak a belbiztonsgi kzpontok, amelyek nem voltak msok, mint „M” esetn bevonulsi kzpontok. A Honvdelmi Minisztrium, mozgstst s hadkiegsztst irnyt osztlyainl tbbszri tszervezs trtnt a vltoz helyzetnek megfelelen.
A hadkiegsztsi s mozgstsi rendszer kialaktsnl a lnyegi vltozs ideje 1938-39-tl jtt el. 1938-ban mr mozgstst (fegyvergyakorlatokat) hajtottak vgre. Ezek tapasztalatait is felhasznlva, valamint a LHT ltal a szomszdos s vezet nyugati orszgokbl sszegyjttt honvdelemmel kapcsolatos trvnyek feldolgozsa utn kidolgozta az 1939. vi II. trvnyjavaslatt a Honvdelemrl. Ezzel prhuzamosan szablyzatok, utastsok sokasga ltott napvilgot, ezek azonban fleg a mr meglvk tdolgozott pldnyai voltak. Hinyossgai: nem szmoltak a relis valsggal; ersen megltszott az erltetett fejleszts; a mozgstsi s hadkiegsztsi rendszerhez kpest maga a honvdsg felszerelsi s anyagi elltottsga nagyon gyenge volt; a mozgstsi s hadkiegsztsi rendszer sem volt kpes megszntetni az elmlet s a gyakorlat kztti ellentmondst; az orszg mozgsts rendszere nem mrte fel kellen az elhzd hbor kvetkezmnyeit.
sszessgben megllapthat, hogy Magyar Kirlyi Honvdsg mozgstsi s hadkiegsztsi rendszere a kor sznvonaln llt. Arnylag gyorsan tudta a mozgstott alakulatokat hadiltszmba emelni. Megfogalmaztk s alkalmaztk tbb-kevesebb sikerrel a terleti s terleten kvli kiegszts elvt. Elksztettk azokat a terveket, amelyek a kzsgek, vrosok mozgstsnak vezetshez, irnytshoz szksgesek voltak. A rendszer lt, mkdtt, bizonytja ezt a hborba lpsig vgrehajtott ngy mozgsts, amelyet bkben minden kls veszlyeztetettsg nlkl, st nacionalista eszmktl fttten, eredmnyesen hajtottak vgre. Teht a hadvezets megoldotta a mozgsts egyik lnyeges sszetevjt, a szemlyi rszt. A mozgstsi s hadkiegsztsi rendszer szemlyi rsze, mennyisg tekintetben megfelel volt. A magyar politikai- s katonai vezets lehetsgei fggvnyben igyekezett megoldani feladatait. Valsznsthet, hogy sokkal tbbet ebben a helyzetben tenni nem lehetett. A trianoni korltozsok ltal elvesztegetett 18 vet azonban nem lehetett nhny v alatt ptolni.
| |