|
3./II. A bks terletszerzsek idszaka.
2007.02.03. 11:45
Ebben a rszben Erdly visszaszerzsre tett erfesztseket s a msodik bcsi dnts eredmnyeit mutatjukbe, illetve az idszakban megvalstott hadsereg fejlesztsi eredmnyeket. II. rsz
Hbors helyzet, szak-Erdly s a Szkelyfld visszatrse az anyaorszghoz
1939. vgn s 1940. elejn tovbb ersdtt a szakadk s ntt az ellentt a magyar politikai s a katonai vezets kztt. Teleki Pl miniszterelnk eltt a katonai diktatra rmkpe jelent meg s minden erejt latba vetve igyekezett a katonkat visszaszortani. Horthyt is tbb zben felkereste ebben az gyben s krte: „... hass oda, hogy a katonk ne politizljanak!” A kt fl kztt egyrtelmen a revzi krdsben volt a legnagyobb nzeteltrs. Teleki ragaszkodott az nll, bks revzis megoldshoz, mg a Werth Henrik vezrkar fnk ltal vezette katonai oldal csak a nmetek oldaln tudta elkpzelni a revzi vgrehajtst, s szmba vette a fegyveres beavatkozs lehetsgt is. gy szinte kt kormnyzati appartus mkdtt, ami komoly gondokat okozott egyes dntsek elksztsben. 1940 tavaszn ezek az ellenttek tovbb ersdtek. A vezrkar srgette a fellpst Romnia ellen, annak folyamatos ersdse miatt. A nmet fegyverzeti anyagok mellett ugyanis a romnok nagyszmban szereztek be angol, francia s olasz fegyvereket is. A francia tervek alapjn kszlt, s az esetleges magyar tmadsi irnyt lezr, „Kroly” erdvonal pedig 1940. elejn mr tbb mint 320 vasbeton erdt szmllt.
A nmetek nyugat-eurpai hadjratnak kezdetekor (1940. mjus) Romnia hadiltszmra emelte az Erdlyben llomsoz csapatait. Ennek ellenlpseknt Magyarorszg mjusban mozgstotta a II. s VIII., valamint a Gyorshadtestet. Rvid id mlva a III. s IV. hadtest is mozgstsra kerlt, igaz a Gyorshadtest kivtelvel a csapatok egyelre a helyrsgeikben maradtak. A tisztikar nmet elktelezettsgt a gyors francia kapitulci tovbb erstette s biztosak voltak abban, hogy nmet tmogatsra szmthatnak Romnia ellen. Az eddigi revzis sikerek utn a vezrkar folyamatosan s erteljesen srgette a gyors fellpst Romnia ellen. Az rtkelsek ugyanis egyrtelmen bizonytottk, hogy a romn hader folyamatosan ersdik, gy minden nap elvesztegetse csak a romnok eslyeit nveli. Jniusban aztn kitn alkalom knlkozott az erdlyi terletek visszaszerzsre. A Szovjetuni nvdelme rdekben, mivel a keleti terjeszkeds sorn a nmetek elrtk a szovjet hatrt jnius26-n jegyzkben szltotta fel Romnit, hogy az Oktberi Forradalom utn Romnihoz csatolt bukovinai s besszarbiai, ukrn lakta terleteket, adja vissza! Egyben jeleztk a magyar kormnynak, hogy egy esetleges egyttes fellps, a romnokkal szemben, biztosthatn a magyar terleti ignyek realizlst is. Az egyttmkdsi kszsg bizonytsra a szovjetek nneplyes keretek kztt visszaszolgltattk az 1848-49-es forradalom s szabadsgharc lobogit is. A magyar kormny azonban mereven elzrkzott az egyttes fellps lehetsgtl.
A magyar kormny gy tlte meg, hogy Romnia mindenkppen elfogadja a szovjetkvetelseket, hiszen senkitl sem szmthat segtsgre. St teljesen biztosra vettk azt is, hogy a szovjet lpsek Nmetorszg tudtval s beleegyezsvel trtntek. Felmerlt az a gondolat is, hogy a Romniban esetleg bekvetkez zrzavarra, baloldali megmozdulsokra, valamint a magyar lakossg vdelmre hivatkozva taln preventv katonai akcira is lehetsg nylik. Ilyen megfontolsok vezettk Werthet, amikor jnius27-n krte a Legfels Honvdelmi Tancs sszehvst. A ks esti rkban sszel tancskozson azonban, mivel a Berlinbe eljuttatott magyar llsponttal kapcsolatos nmet reagls mg nem rkezett meg, Werth javaslatval szemben nem az sszes mozgstott alakulat, hanem csak a hatrvadszok, valamint az V. s VI. hadtest egyes csapatainak hatrra vonst hatroztk el. A tbbi korbban mozgstott alakulat (II., III., IV. s VIII. hadtest) bkellomshelyn olyan parancsot kapott, hogy jlius2-tl kezdve kszljn fel vasti szlltsra.
Kzben a megllapodsoknak megfelelen a szovjet csapatok jnius28-n megkezdtk Besszarbia visszafoglalst. Estre a menetclokat mindentt elrtk. A magyar vezets ezek utn Magyarorszg elleni fenyeget lpsnek tekintette, hogy br a romn csapatok a kapott parancsnak megfelelen sehol nem fejtenek ki ellenllst, hanem visszavonulnak, Kroly kirly jnius28-n este mgis ltalnos mozgstst rendelt el. Nem ktsges, llaptotta meg a magyar vezrkar helyzetrtkelse, hogy a kirly, feladva az ellenllst a legersebb ellensggel szemben, a tovbbiakban fegyverrel akar szembenzni minden ms irnybl vrhat erszakos fellpssel, valamint minden bizonnyal figyelembe vette a felbomlssal fenyeget bels helyzett is. A romn katonai lpsekkel prhuzamosan Erdlyben jabb alakulatok jelentek meg.
Csky Istvn magyar klgyminiszter, a romn mozgsts hrre, maghoz krette Ermannsdorf nmet kvetet, s kzlte vele, hogy a romn mozgsts egyrtelmen Magyarorszg ellen irnyul. Elkpzelhetnek tartotta, hogy Kroly megksrli egy meglepetsszer tmadssal a Tiszig kitolni a romn hatrt, gy prblva visszaszerezni elveszett npszersgt. Kzlte a kvettel, hogy utastotta a bukaresti magyar diplomciai kpviselet vezetjt, hogy krjen magyarzatot a romn mozgstsra, hiszen a szovjetkvetelsnek bks ton eleget tettek. Krte tovbb a nmet kvetet, hogy a nmet kormny jelezze Bukarest fel, hogy a magyar kormny, trgyalsokat kezdene a magyar terleti kvetelsekkel kapcsolatban.
A magyar vezets kzben elrendelte az I. s a VII. hadtest mozgstst is, tovbb elkszleteket tett a teljes mozgsts elrendelsre. Ez a lps s az egyre srsd hatrincidensek fokoztk Ribbentrop nyugtalansgt. A nmet klgyminiszter attl tartott, hogy a magyar kormny, kihasznlva a romnok nehz helyzett, katonai akcira sznja el magt. Ez minden tekintetben felbortotta volna az elzetes nmet terveket, ezrt a kt felet nyugalomra s nmrskletre szltotta fl. Csky minden igyekezete arra irnyult, hogy megnyugtassa a nmet vezetst a magyar katonai intzkedsek „bks” voltrl. Kzlte, hogy a magyar kormny nem tervez tmadst Erdly visszaszerzsre, a mozgsts clja, hogy Romnit trgyalsokra szortsa. Ettl fggetlenl a bels nyoms mr olyan ers, hogy a kormny egy esetleges hbors megoldssal is szmol. „Tisztban vagyok a vrhat vesztesgekkel is, azonban egy npnek dntseket kell hoznia, ha fenn akar maradni.” Egyben kzlte, hogy nmet jvhagys esetn Magyarorszg jabb bels gazdasgi megszortsokkal tovbb tudja fokozni a nmetorszgi gabonaszlltsokat. Tovbb, gretet tett a magyar vasutak hbor alatti szabad nmet hasznlatra is. Kzben a magyar kormny erteljes lpseket tett a katonai akci elksztsre. Jlius2-n teljes mozgstst rendelt el s utastst adott a romn hatrra, val felvonulsra.
Nmetorszg nem nzte j szemmel a magyar kszldst. Igaz, Romnia tengelyhatalmakhoz val csatlakozsa megszntette az esetleges angol beavatkozs veszlyt a trsgben, a kt „szvetsges” hborjt azonban el kellett kerlni. Ribbentrop ezrt Csky klgyminiszteren keresztl figyelmeztette a magyar kormnyt, hogy egy katonai akci kvetkeztben esetlegesen kialakul Balkn-hbor a nmet elgondolsokkal teljesen ellenttes, gy Magyarorszg semmilyen katonai tmogatsra nem szmthat. Amennyiben viszont Magyarorszg nem nyl erszakos eszkzkhz, egy ksbbi idpontban tmogatjk a magyar terleti ignyeket. Jlius2-n sszelt a Legfels Honvdelmi Tancs, hogy megtrgyalja a nmetek ltal tnyjtott demarsot s az arra adand vlaszt. Hangslyoztk, hogy els helyen a romn kormnnyal trtn kapcsolatfelvtel s a trgyalsok megkezdse ll. A jelenlvk vlemnye egyntet volt abban is, hogy a foganatostott katonai intzkedsek lelltsa szksgtelen, de nem is lehetsges. St gy vltk, hogy megnyugtatan hatna, ha Romnia, j szndknak bizonytsaknt, trgyalkszsgnek bejelentse utn azonnal kirtene nhny, Magyarorszgnak tengedend hatr menti vrost. A Legfels Honvdelmi Tancs lst kveten, a ks esti rkban Csky kzlte a nmet kvettel a magyar vlaszt. Ebben a kormny hangot adott annak, hogy a tengellyel egyetrtsben szeretn rendezni kapcsolatt Romnival. Ezrt fogadtk nagy rmmel a nmet klgyminiszter azon megnyilvnulst, hogy a revzi egy ksbbi idpontban bks ton is vgre hajthat lesz a nmet birodalmi kormny tmogatsval. A kormny mindenesetre jnak ltta tisztzni, hogy a Szkelyfld, valamint Marosvsrhely, Bnffyhunyad, Krptok, Nagybnya alkotta hromszg ltal hatrolt terletben meghatrozott magyar kvetelsek beleilleszthetk-e a birodalmi kormny ltal kiltsba helyezett tmogats keretbe. Vgl tisztzni kvntk azokat a kormny ltal mr 1939. decemberben meghatrozott feltteleket, melyek a magyar kormny azonnali cselekvst vlthattk ki: 1. a kisebbsg ldzse; 2. forradalom kitrse Erdlyben; 3. orosz elrenyomuls a Krptokig; 4. knyszerromnosts Erdlyben besszarbiai s bukovinai romn menekltekkel. A kormny nem trt ki a nmetek ltal megemltett katonai intzkedsek magyarzatra, gy a ksbbi nmet vlasz ismt felhvta a figyelmet egy esetleges katasztroflis kvetkezmnyre, ha Magyarorszg a fegyveres utat vlasztja.
A katonai elkszletek azonban a kormny tervei szerint tovbb folytatdtak. A csapatok felvonulsa s sszpontostsa a Tiszntlon jlius10-ig befejezdtt s a hadsereg-parancsnoksgok is kitelepltek a hadmveleti terletre. Az 1. hadsereg parancsnoksga, parancsnoka Nagybaczoni Nagy Vilmos gyalogsgi tbornok a Nyregyhza melletti Sstra, a 2. hadsereg parancsnoksga, parancsnok Jny Gusztv gyalogsgi tbornok Trkszentmiklsra, mg a 3. hadsereg parancsnoksga, parancsnok Gorondy Novk Elemr lovassgi tbornok Beregszszra teleplt trzsvel. Ezzel prhuzamosan a romn erstsek is folyamatosan s tervszeren rkeztek Erdlybe. A polgri vasti forgalmat a Kolozsvr—Nagybnya—Szatmrnmeti vonalon beszntettk. Csapatok rkeztek a Maros vlgybe, tovbb Arad s Temesvr krnykre, ahol az informcik szerint 3-4 j hadosztlyt helyeztek el. A magyar vezetsnek klnsen a Maros vlgyben ltrehozott csoportosts okozott gondot. Az rtkelsek egyrtelmen bizonytottk, hogy ez egy ellentmad csoportosts, amelynek egy, a Szamos vlgyben indtott magyar tmads elhrtsa, majd Szeged, Bkscsaba irny ellentmads lenne a feladata. Ennek a csoportostsnak a veszlyessgt az sem cskkentette, hogy az ide veznyelt csapatok nagy rsze felteheten erklcsileg letrve rkezett Moldvbl, s felszerelsk is kvnni valt hagyott maga utn. Jlius10-n aztn Teleki Pl miniszterelnk s grf Csky Istvn klgyminiszter mncheni tjn maga Hitler ecsetelte a magyar kvetelsek jogossgt, de azok realizlsra mg nem tartotta megfelelnek az idt. Felhvta tovbb a magyarok figyelmt a romn hadsereg flnyre mind ltszmban, mind pedig technikai elltottsgban.
A romn kldttsg, Ion Gigurta romn miniszterelnk s Mihail Manoilescu klgyminiszter, jlius 26-n trgyalt Mnchenben. Amint az vrhat is volt, az lett a trgyalsok eredmnye, hogy a kt felet a tengely trgyalasztalhoz ltette. Augusztus16-n kezddtek meg Turnu-Severinben (Szrnyvrott) a trgyalsok, de amint az vrhat volt, lnyeges eredmnyt nem hoztak. Magyarorszg visszautastotta a romn javaslatot, amely 14 000 km2 terlet tadst s lakossg csert tartalmazott, gy 24-n a trgyalsok megszakadtak.
A magyar csapatok zme az akkori Magyarorszg legszegnyebb terletein, Bks, Hajd, Szabolcs-Szatmr, s ha lehetsges a mg elesettebb Bereg, Ugocsa s Mramaros megyk terletn llomsozott. A nagy ltszm katonasg tbb mint kt hnapos jelenlte megzavarta a helyi lakossg minden napjait. A terepen foly gyakorlatok akadlyoztk a mezgazdasgi munkkat, a beszerzsek pedig zavartk a lakossg amgy is akadoz elltst. Maguk a katonk is, akik zmben parasztkatonk voltak, sokat foglalkoztak az otthoni mezgazdasgi munkk helyzetvel s esetleges elmaradsval. Nem egy esetben tettlegessgig fajul ellentt alakult ki a katonk s a nemzetisgi lakossg kztt. A parancsnokok a tervekben szerepl feladatok alapjn igyekeztek begyakoroltatni a legnysget. Az els lpcsben tmad gyalogzszlaljak az erdk lekzdsben dnt szerepet jtsz rohamjrrei az prilis-mjusi rohamtanfolyamok utn mr a hatr kzelben gyakoroltk a tervezett ttrsi svban lv, feldertett erdk lekzdst.
A hadsereg „tehetetlensgnek” egyetlen haszna volt, ptolhattk a felszerelsbeli hinyossgokat. Sor kerlt a lszerhiny ptlsra, valamint a hadmveletekben fontos szerephez jut gpkocsiz s lovasdandrok anyagnak kiegsztsre. Ezek harckocsi-zszlaljai ekkor kaptk meg „Toldi” harckocsik egy rszt, s a gpkocsiz zszlaljak „Botond” szllt gpkocsival val kiegsztse is megkezddtt, de mg mindig volt ptolni val. A hosszasan elnyl mozgsts jelentsen megterhelte az llamkasszt. „Erdlyi hitel” cmn a minisztertancs jlius vgig tbb mint 300 milli pengt adott a hadseregnek a fenntartsi s a vrhat hadmveletekkel kapcsolatos kltsgekre. Kzben a kt fl, figyelve egymsra, semmit nem bzott a vletlenre. Augusztus22-n Magyarorszg a mozgsts fokozst rendelte el, mg Romnia 23-n elvben megllapodott Bulgrival Dobrudzsa egy rsznek tadsrl, hogy az gy felszabadult hadert is a magyarok ellen tudja felvonultatni.
A Minisztertancs augusztus28-ai lse jl mutatja a magyar elgondolsokat s terveket. Rszlet a Minisztertancs 1940. augusztus 28-i lsnek jegyzknyvbl: „A miniszter r eladja, hogy a turnu-severini trgyalsok eredmnytelensge utn tviratilag fordult a m. kirlyi kormny a tengelyhatalmak kormnyaihoz. Erre Nmetorszg s Olaszorszg klgyminiszterei jelentsttel vgett azonnal Berlinbe, illetve Rmba hvtk a budapesti s bukaresti kveteiket. A magyar kirlyi klgyminiszter r s a romn kirlyi klgyminiszter meghvst kaptak, hogy 30-ikn, cstrtkn reggel legyenek Wienben, ahol von Ribbentrop Joachim nmet klgyminiszter s Conte Ciano olasz kirlyi klgyminiszter urak is meg fognak jelenni. A tengelyhatalmak klgyminiszterei rtestettk a magyar klgyminisztert, hogy egy felhatalmazst is hozzon magval. Ez tulajdonkppen a ngy klgyminiszter tancskozsa lesz. A meghvs szerint krtk egy msodik megbzott kikldst is, lehetleg a magyar miniszterelnkt, teht mint megfigyel fog a tancskozson rszt venni. A klgyminiszter rral mg a mai dlutn folyamn utazik Wienbe. Ksretkben lesz Hory Andrs, Brdossy Lszl, Bartheld s Ghyczy kvetek, vitz Nday Istvn altbornagy, Pataky Tibor llamtitkr, a katonai s polgri szakrtk.” Meglehet, hogy pr napig vagy csak 1-2 napig tart tancskozsok lesznek. A magyar kormnynak az az llspontja, hogy kshegyig kpviselik azon llspontot, hogy Kolozsvr s az egsz Szkelyfldhz ragaszkodunk, e tekintetben semmifle kompromisszumba nem megynk.
„A klgyminiszter r tjkoztatja a kormny tagjait a jelenlegi helyzetrl. A lnyeg az, hogy a tengelyhatalmak klgyminiszterei a Magyarorszg s Romnia kztti krdst srgsen tanulmnyozni akarjk, a kt kormny meghallgatsa utn. Mi tartjuk a Maros-vonalra vonatkoz ignynket. Vgs engedmnynk: npszavazs dntsn Brass vros hovatartozsa tekintetben. A tengelyhatalmak kritikusnak tartjk Romnia belpolitikai helyzett. Flnek, hogy bolsevizmus trhet ki. Drglina romn tbornok is forradalomrl beszl, ha Romnit jabb terleti ldozatokra knyszertik. A nmetek s olaszok is meggyzdtek, hogy Magyarorszg diszkrimincit nem tr el, s honvdsgnk verekedni akar. Tudomsul vtetik.
A miniszterelnk r bejelenti, hogy 12 rakor audiencin jelenik meg a klgyminiszter rral a Kormnyz r fmltsgnl. Javasolni fogja, hogy klfldi tartzkodsa tartamra a miniszterelnki teendk elltsval a belgyminiszter r, a klgyminiszter r helyettestsvel pedig a honvdelmi miniszter r bzassk meg. Tudomsul vtetik.
Teleki Brczy Istvn”
A magyar hadsereg s a tervek
Az esemnyek hatsra Magyarorszg teljes mozgstott haderejt, kb. 550 000 ft, vonultatott fel a hatron, ami azt jelentette, hogy a htorszgban szinte semmilyen katonai er nem maradt. Technikai eszkzk tekintetben ekkor kzel 250 db kis- s knny harckocsival s kzel 280 db replgppel rendelkeztnk. Ezek azonban elavult technikk voltak. A csapatok a vezrkar irnyelveit augusztus23-n kaptk meg s felkszltek a tmadsra. Ennek alapjn az 1. hadsereg, parancsnoka Nagy Vilmos vezrezredes, alrendeltsgben az I., II., IV., VI., hadtest s a Gyorshadtest, feladata az volt, hogy Nagykroly s a Szamos kztt elretrve, Szinrvraljnl trje t a romn erdvonalat s a kialaktott rsbe, alkalmazza a Gyorshadtestet a siker kifejlesztsre, illetve ldzsi feladattal. Tovbb, egyttmkdve a 3. hadsereggel, verje meg a Szilgysgban felvonult romn erket s rje el Kolozsvr, Ds terlett.
A 3. hadsereg, alrendeltsgben a III. s VIII. hadtest, feladatul szabtk, hogy Mramaros sziget trsgbl tmadjon ferivel Ds, illetve rszeivel Nagybnya irnyba, majd a Szilgysgban mkdjn egytt az 1. hadsereggel.
A 2. hadsereg, parancsnoka Jny Gusztv altbornagy, alrendeltsgben az V. s a VII. hadtest, biztostsi feladatot kapott a Maros vonalon. A VII. hadtestnek azonban az volt a f feladata, hogy az erdvonalat dlrl kerlje meg s foglalja el Nagyvradot. A csapatok augusztus27-n elfoglaltk a megindulsi krleteket, tjrkat nyitottak a hatron teleptett romn aknamezkn s felkszltek a msnapi tmadsra.
A romn hader
A magyar hader hrszerz rszlegei 1940. elejtl fokoztk tevkenysgket Romnival szemben. Igyekeztek pontos adatokat szerezni a hadsereg jelenlegi helyzetrl, llapotrl s a vrhat lpseirl. Fontos feladat volt a romn erdtsek feldertse is. Az elkszlt elemzsek alapjn a romn haderrl a kvetkez erkbl ll: 37 hadosztly, 4 hegyivadszdandr, 1 erddandr, 2 gpkocsiz dandr, 4 lovas hadosztly. Ebbl Magyarorszg ellen felhasznlhat volt: 18-20 hadosztly, 3 hegyivadszdandr, 1 erddandr, 1 gpkocsiz dandr s 3 lovashadosztly. Az rtkelsek alapjn a romn hader jelents ert kpviselt. 1939 ta nagy mennyisg nmet (cseh), olasz, francia s angol hadianyagot kapott, gy a hadsereg fegyverzetnek 70-75%-t korszer eszkzk alkottk. A vezrkar kln felhvta a figyelmet a romn pnclelhrts gyors fejldsre. Pncltr lvegekbl mr majdnem a teljes szksgletet kielgtettk. Hasonl volt a helyzet a tzrsgnl is, ahol a nmet szlltsok hatsra nagy mennyisgi s minsgi elrelps trtnt. Nagy klnbsg mutatkozott a kt hadsereg kztt harckocsikban s replgpekben. A romnok sszesen 340-350 darab korszer harckocsival rendelkeztek, s 500-600 darab replgp lt bevetsre kszen. Folyamatosan erstettk erdlyi csapataikat is. Augusztus25-n, a feldertsi adatok alapjn 16 gyaloghadosztly, 2,5 lovashadosztly, 3 hegyi-, 1 gpkocsiz s 1 erddandr tartzkodott a krzetben. Ez az er 10 hadosztllyal, 1,5 lovashadosztllyal, 2 hegyi dandrral, valamint a gpestett dandrral haladta meg a jlius els napjaiban, Erdlyben lv romn egysgek szmt. Ez kb. 270 harckocsit, 350 replgpet s 400-450 000 f lert jelentett.
Az erdlyi romn hadert az 1. hadseregben vontk ssze Tzerescu tbornok, volt vezrkari fnk parancsnoksga alatt. A hadsereg a vdelmi hadmveleti terveknek megfelelen szaki s dli csoportostsbl, valamint tartalkbl llt. Az szaki, Ilcusu tbornok, volt hadgyminiszter parancsnoksga alatt ll csoportosts, a IV. s VI. romn hadtest 8 gyaloghadosztlybl, 3 hegyi dandrbl s 1 lovasdandrbl llt, ami kzel 32 ezredet jelentett. Feladata volt, hogy balszrnyval az rmihlyfalva s Nagyvrad kztt hzd s jl kiptett Kroly-vonalra tmaszkodva felfogja, majd a Szilgysgban lv erdk segtsgvel meglltsa a Szamos vlgyben 1. s a Mramaros sziget fell tmad 3. magyar hadsereget (28, illetve 12 ezred). A felderts adatai alapjn a csoportosts 126 knny- s kis harckocsival rendelkezett. A csoportosts mgtt Ds, Kolozsvr krzetben helyezkedett el a 3 hadosztlybl s 1 gpestett dandrbl ll hadseregtartalk, sszesen 12 ezreddel. Feladatnak azt hatroztk meg, hogy ellentmadst indtson a meglltott s komoly vesztesgeket szenvedett magyar erk ellen.
A dli csoportosts, 5 gyalogos- s 2 lovashadosztllyal (kb. 21 ezred), kzel 150 harckocsival Arad krnykre gylekezett be. Feladata az volt, hogy a 2. magyar hadsereg 2 hadteste ellen (12 ezred) ellentmadst indtson s betrjn a Tiszntlra, veszlyeztesse Gyult s Bkscsabt, tovbb tehermentestse az szaki csoportostst. Az elgondols szerint ezzel a lpssel visszavonulsra s tcsoportostsra knyszerthettk volna a Szamos vlgyben meglltott magyar erket.
A romn erdvonal, s a romn hadsereg elkszletei
A romn hadsereg rtkelsnl figyelembe kellett venni a magyar hatrral prhuzamosan hzd erdvonalat is. Ezt az erdvonalat 1937-ben francia s angol tmogatssal s tancsadk segtsgvel kezdtk el pteni. Az Eurpban zajl esemnyek azonban felgyorstottk az ptkezs menett. Az erdvonal a trianoni hatrral prhuzamosan kb. 300km hosszan a Tisztl, a Marosig, a magyar Erdlyi-Krptok, a Bkk hegysg, az rmellki-dombok, a Bihar- s Solymosi hegysg nyugati lbnl hzdott. Az volt a rendeltetse, hogy akr szakon a Szamos vlgyben, akr dlen a Maros vlgyben felvonul romn erk bels szrnyt vdje, mert a kls szrnyak szakon Csehszlovkira, dlen Jugoszlvira tmaszkodhattak. 1937-ben elkszlt 19 betonptmny, 1938. mjusig 80, 1939. mjusig pedig 190. 1940. szn, a bcsi dnts idejn mr 320 betonerd tartozott az erdrendszerhez. Az els vonal mgtt egy msodik erdvonal kiptst is terveztk, amely szak-dli irnyban hzdva, Erdlyt kettszelve, Mramaros sziget s a Vaskapu kztt kszlt volna el. Ez azonban, csak terv maradt. Az erdvonal betonelemeit ltalban egyms mell teleptettk, csak nhny helyen alkalmaztak mlysgi tagozdst, fleg fontosabb csompontokban. Az erdk a vrhat tmadsi irnyba „vakok” voltak s csak oldalaz tzet, tudtak lni. Az erdvonalban elhelyezett erdket ltalban hrom csoportra osztottk: nagy erdk, kzepes erdk s kis (fl) erdk.
A nagy erdk ltalban 8-12 lrssel rendelkeztek s alpinczettek voltak. A kt els sarkokba pnclkupola beptst terveztk, amelybl az egyik a harcvezets, figyels cljait szolglta volna, mg a msikba egy pncltr gyt terveztek. A pnclkupolkbl vgl is csak nhnyat szereltek fl. Egy ilyen nagy erd kb. 1 700m3 vasbetonbl plt s kzel 50 tonna vasat tartalmazott. Bels lgkbmtere kb. 190m3 volt. Az erd ellensg fel nz ells falnak vdelmre egy kzel 3m szles, az alaptl az erd tetejig r, fejnagysg termskvekbl ll khnyst ltestettek, amelyet mg flddel, illetve gyeptglval fedtek. gy prbltk elrni, hogy egy-egy erd minl kevsb legyen feltn s azt is, hogy az ellensg minl ksbb vegye szre a tzfszkeket. Elgondolsaik szerint az gy kialaktott ells fal tzrsgi tzzel nem volt rombolhat. A kzepes s kis erdk formjukban s bels beosztsukban is hasonltottak a nagy erdkhz, de nem voltak alpinczve s mreteik is jval kisebbek voltak. A kzepes erdk 4-6, a kis erdk 2-3 lrssel rendelkeztek. A fl erdk sz szerint egy flbe vgott kis erdt jelentettek. Mg a nagy, a kzepes s a kis erdk kt oldalra tudtak tzhatst kivltani, addig ezek a fl erdk csak egy irnyba voltak kpesek tzelni, ezrt elhelyezsk csak bizonyos pontokra korltozdott.
Minden erd lrse s bejrata el egy a megkzeltst akadlyoz vizes (.n. „Diamant”) rkot terveztek. Ennek az volt a feladata, hogy megneheztse az ellensg dolgt, amikor az esetleg robbantltetet akar elhelyezni a rsekbe. A lrseket, vd rkot, a nagyobb erdknl, egy kln lrsbe elhelyezett gppisztoly biztostotta. Az rkokat csveken keresztl az erdkbl lehetett vzzel feltlteni, mivel minden erd rendelkezett sajt kttal. A tervek szerint a figyelst az ellensg irnyba periszkpokkal oldottk volna meg, de ezek a mszerek valsznstheten soha nem kerltek kiszlltsra, gy az erdkbl lehetetlen volt az ellensg lland megfigyelse. Az erdk vilgtst kolaj lmpkkal oldottk meg. Latrina az erdkben nem volt. Az erdk szellztetst szellzcsvek segtsgvel terveztk megvalstani, amelyekre szksg esetn szrberendezst is csatlakoztatni tudtak. Az erdk egymstl ltalban 200-300m-re voltak, de a fontosabb helyeken (vast, tcsompont, lakott terlet stb.) erdcsompontokat alaktottak ki. Itt az erdk 25-50m-re voltak egymstl s mlysgbe is tagoltk ket. Az erdk kztti sszekttetst fldalatti vezetkek segtsgvel oldottk meg. rdekessge mg az erdvonalnak, hogy az erdkbe beosztott legnysg csak veszly esetn foglalta el rhelyt a kiptett helyeken, addig az erdk mell felptett tglapletbe tartzkodtak, ami egyrtelmen laktanyai elhelyezst biztostott a katonk szmra.
Az erdvonalba teleptett mszaki akadlyok kt nagy csoportot alkottak: a harckocsi rkok, s a drtakadlyvek. A harckocsi rkok az erdvonal teljes hosszban kiptsre kerltek. Szlessgk ltalban 4-8m volt, mg mlysgk elg rdekes kpet mutatott. ltalban az tlag 4-5m volt, ami komoly kiptettsgre utal, de a talaj lazasga miatt ez elg gyakran vltozott, ami termszetesen kihatott a szlessgre is. gy egyes helyeken 10-15m szlessg rkok alakultak ki, igaz csak 2-3m-es mlysggel. A harckocsi rkok vzzel val feltltsre a felduzzasztott Kraszna vizt hasznltk volna fl. Ezt gy oldottk meg, hogy a folybl ereket gaztattak ki s ezek az erek tbb helyen is, kereszteztk a harckocsi rkokat. gy elrtk, hogy az rkok llandan vz alatt voltak s ltalban lland vzmagassggal. Ezt csak erstette a talajvz s az esvz is. A drtakadlyok teleptse ltalban sszhangban volt az erdk tztervvel. A kialaktott „drtakadlyvben” tbbsoros drtkertsek, betonba gyazott vaskark, buktat drtakadlyok helyezkedtek el. Ezen kvl drthengereket tartottak kszenltben az utak, tjrk s egyb ms fontos helyek gyors lezrsra. A tsksdrtot nagyszmban alkalmaztk szinte minden mszaki akadlynl. Ez mennyisgben tbb szz vasti kocsit jelentett.
Az erdvonal tzrendszere sszessgben megfelelt a kvnalmaknak. Az akadlyvet szinte hzagmentesen tudtk tz alatt tartani s az erdk is kpesek voltak egymst tzzel tmogatni. Fontos dolognak tekintettk, hogy az erdk harchoz megfelelen tudjanak kapcsoldni a vonal mgtt elhelyezett tzfegyverek, klnsen a tzrsg. Ezrt az erdvonal mgtti dombokon, tbb helyen pnclkupols tzrsgi figyelket helyeztek el.
A felderts adatai alapjn, br a vdk mindenfajta fldi tz ellen teljes biztonsgban voltak, volt nhny olyan tapasztalat, amely segthette a tmad tevkenysgt. Ilyen volt pldul: az jszaka, a mestersges kd, az egymstl elszigetelt llapot, a minden pillanatban megszntethet sszekttets az erdk kztt (kbelek elvgsa, tzrsgi tz pusztt hatsa stb.), a korltozott figyelsi lehetsg a vrhat ellensg irnyba, az emberi tnyezk (bezrtsg, elszigeteltsg, kiszolgltatottsg stb. rzse). Szab Lszl a Magyar Katonai Szemle 1941. vi 2. szmban a kvetkez sszegzett rtkelssel zrta az erdvonal bemutatst: „az erdrendszer erdtsre nem a legalkalmasabb terepen teleptett, kell mlysgi tagoltsg hjn tarts vdelmi clra nem felelt volna meg, az akadlyok s a tzrendszer sszhangban vannak ugyan egymssal, de az elz kt pontban foglaltak miatt nem kpezhetnek hatsos akadlyt, az erdrendszernek egy alkalmas helyen val ttrse az egsz erdrendszer valszn felbomlst vonta volna maga utn. Az ttrs helyn beznl tmadk egyszerre hrom irnybl krlfogva gngylthettk volna fel az erdvonalat.”
A 2. hadsereg I. b. (hrszerz) osztlynak jelentse rdekes kpet mutat a romn felkszlsrl s az esetleges romn tervekrl: magyar tmads esetn, amelyet fleg a Szamos kapun t vrnak, hadszati ellentmadst terveznek Budapest ltalnos irnnyal Arad, Nagylak terletrl Szentes, Csongrd, Kecskemt irnyba. Ennek a lehetsgnek a felismerse romn rszrl valsznleg az erviszonyok elemzsbl ered. A hrszerzk az egyes alakulatokat ma itt, pr nap mlva attl a helytl 30-40km-re lv helyen jelentik. A magyar hatrtl az Erdlyi hegyek lbig terjed terletet a romnok gazdasgilag kirtik (kifosztjk), a polgri kzigazgatst folyamatosan megszntetik, az llami hivatalok zmt elkltztetik. Ebbl arra lehet kvetkeztetni, hogy a romnok szmolnak Erdly nyugati rsznek biztos feladsval, akr nmet utastsra, akr nszntukbl a helyzet nyomsa alatt. A romn gyalogezredek pnclelhrt fegyverzete a sajt fegyverzetnkkel szemben nyomaszt flnyben van. Nlunk ezredenknt 4 db 37mm-es gy van, mg nluk 12 db ilyen lveg van, vagy 10 db 47mm-es francia lveg. Eddigi megllaptsok szerint a 2. hadsereg eltt kb. 150 db harckocsi, van sztosztva a klnbz alakulatok kztt. Ezek francia Renault tpusak. Mindenestre minden tekintetben sajt felszerelsnk fltt llnak. Eddig kb. 100 db bombz gp jelenltt, llaptottuk meg a hadsereg arcvonala eltt. A lgi flny, mr csak sajt arcvonalunk eltt is szembeszk. A romn-magyar hatr s az erdvonal kztti elterepet, valamint a magyar hatr s Olh-Apti, Nagyszalonta, Arad, Pcske, Nagylak kztti terletet jabb tbori erdtsi elemekkel (helyenknt sszefgg llsokkal) ptik be. Ebbl a szempontbl a lakossgot is teljes mrtkben ignybe veszik. A fbb kzlekedsi vonalakat, azoktl pr szz mterre kialaktott, harckocsi rkokkal, csapdkkal s harckocsi akadlyokkal zrjk le.
Az elkerlhetetlennek ltsz hbort vgl a 27-n benyjtott romn jegyzk akadlyozta meg, amelyben a romnok jeleztk (valsznleg nmet nyomsra), hogy elfogadnak egy „dntbri” eljrst a kritikus terletekkel kapcsolatban. Augusztus30-ra Bcsbe rendeltk a magyar s a romn klgyminisztert, tovbb megfigyeli sttussal meghvtk a magyar miniszterelnkt is.
A dnts
1940. augusztus30-n a Belvedere-kastly Arany termben aztn alrtk a „msodik bcsi dntst”, amely visszajuttatta Magyarorszgnak szak-Erdlyt, a Szkelyfldet s a Partium Nagyvradtl szakra elterl rszeit (Bihart, a Szilgysgot, Szatmrt s Mramarost). Ezt a dokumentumot Ribbentrop nmet-, Ciano olasz-, Manoilescu romn s Csky Istvn magyar klgyminiszter ltta el kzjegyvel.
A dnts rtelmben 43 104km2 terletet csatoltak vissza Magyarorszghoz, 2 633 000 lakossal. A lakossgnak 51,4%-a volt magyar, 42%-a romn, 3,7%-a pedig nmet. Romninak 14 nap alatt kellett kirteni a terletet, amit a kt fl megllapodsa alapjn szakaszosan hajtottak vgre. A magyar csapatok szeptember5-n indultak meg s Mramaros szigetnl reggel 7 rakor lptk t a trianoni hatrt. A bevonulsban a teljes felvonult hader rszt vett. Komolyabb sszetzsre nem kerlt sor, de a „Vasgrda” nhny civil ruhs osztaga igyekezett megzavarni a bevonulst. A 11. gyalogezred lt 9-n Zilah s rdgkt kztt, mg a 34. ezred I. zszlaljt Felsegregy krnykn rte tzrajtats. A csapatok ettl fggetlenl meghatrozott idre bevonultak a visszacsatolt terletekre.
A Honvd Vezrkar Fnke szeptember 13-i rendelkezse rtelmben az 1. hadsereg s a Gyorshadtest parancsnoksg, a VI., VII. hadtest, illetve az 1. s 2. gpkocsiz dandr kivtelvel a bevonulsban rsztvev csapatok visszatrhettek helyrsgeikbe. (A visszamarad alakulatok az jonnan fellltand kolozsvri IX. hadtest berendezkedsig maradtak Erdlyben.) A hadrend fejleszts slyt, a terletek tvtele utn, a IX. hadtest Kolozsvr szkhellyel trtn fellltsa, a hatrvadsz alakulatok tszervezse, a tzrsg s a pnclos alakulatok tovbbfejlesztse s ezzel kapcsolatban a hadtestek tzerejnek, valamint pnclelhrtsnak megerstse kpezte. A IX. hadtest, 18 alacsony llomny hatrvadsz zszlaljbl a tbbivel teljesen azonos szervezettel alakult meg. Gyalogezredei 25., 26., 27. szmozst s a „szkely” elnevezst viseltk. Ekkor teht a I-IX. hadtest, egyenknt 3-3 nll dandrbl, 1-1 lovasszzadbl, 3-3 tbori tzrosztlybl, 1-1 gpvontats kzepes tarackos tegbl, 1-1 lgvdelmi tzrosztlybl, 1-1 kzel feldert replszzadbl, 1-1 utsz- s hradzszlaljbl, valamint fogatolt s gpkocsiz, vonat- s munksalakulatokbl llt.
Nmetorszg aztn rvid idn bell benyjtotta a szmlt, a sikereket nnepl magyar kormnynak. Ennek eredmnyeknt nmet tancsapatok vonultak t az orszgon romniai terletekre, Magyarorszg fokozta a mezgazdasgi termnyek kivitelt, csatlakozott a Hromhatalmi Egyezmnyhez (1940. november20.), tovbb a Volksbundot a magyarorszgi nmet lakossg egyedli prtjnak ismerte el, biztostva annak minden jogot. Teleki Pl miniszterelnk llaptotta meg ekkor egy gazdasgi rtkelsben, hogy a magyar kivitel 50%-a, illetve a behozatal 50%-a nmet irnyultsg, gy megllapthat, hogy nmet oldalrl teljes gazdasgi fggsbe kerltnk.
1940. szre a hadsereg szervezetben teht fontos vltozsok trtntek. Kolozsvr szkhellyel fellltsra kerlt a mr emltett IX. hadtest, gy kialakult a tipikus hrmas szervezs, hrom hadsereg hrom-hrom hadtesttel. A kilenc hadtest egyenknt 3-3 nll dandrbl, 1-1 lovasszzadbl, 3-3 tbori tzrosztlybl, 1-1 gpvontats kzepes tarackos tegbl, 1-1 lgvdelmi tzrosztlybl, 1-1 kzel feldert replszzadbl, 1-1 utsz- s hrad-zszlaljbl, valamint vonat- s munksalakulatokbl llt. A lgier szervezetben ugyanekkor kb. 320 replgp volt. Ide tartoztak a hadtestekhez szervezett kzel feldert szzadok, az 1., 2. vadszrepl ezred, a 3. s 4. bombzezred, az 5. kzel feldert replezred s az 1. nll tvolfeldert osztly. Ide tartozott mg az ejternys zszlalj gpllomnya is.
| |