szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
Magyarorszg a kt vilghbor kztt
Magyarorszg a kt vilghbor kztt : 3./I. A bks terletszerzsek idszaka.

3./I. A bks terletszerzsek idszaka.

  2007.02.03. 11:48

Ebben a fejezetben a bks terletszerzseket mutatjukbe. Ezen bell az elsrszben az els bcsi dnts eredmnyeit s a krptaljai bevonuls esemnyeit trgyaljuk. I. rsz

A BKS TeRLETSZERZSEK IDSZAKA

A magyar gazdasgban 1935-tl 1937 szig bizonyos fellendls volt rezhet. Mgis 1937. vgtl ismt depresszis jelek mutatkoztak egy kiemelten fontos stratgiai gban, a knnyiparban. A termels 15-20%-kal esett vissza. Ettl fggetlenl az 1936/37-es vet a pnzgyi egyensly veknt lehetett rtkelni, hiszen a nemzeti jvedelem 10,7%-kal ntt. Ennek eredmnyeknt lehetsg knlkozott egy rgta hzd s tervezett katonai program elindtsra. Ennek egyik legfbb szorgalmazja Rtz Jen altbornagy, a vezrkar fnke volt (1936. szeptember5—1938. mjus14. kztt), aki mr 1936-ban vizsglva az eurpai fegyverkezs temt, arra a magllaptsra jutott, hogy 1940 krl hbor lesz s ebbl Magyarorszg, terleti elhelyezkedse miatt eleve nem tud kimaradni. A revzis clokat figyelembe vve pedig, Magyarorszgnak Nmetorszg mellett kell rszt vennie ebben a lehetsges konfliktusban, hiszen csak tle vrhat rdemi segtsget a vitatott terletek visszaszerzsvel kapcsolatban. A vezrkar nmetbartsga, illetve elktelezettsge ekkor mr nem volt krdses. Az orszggyls pnzgyi bizottsga, tovbb Remnyi-Schneller Lajos pnzgyminiszter elzetesen maga is vatosan fogalmazott a katonai fejleszts pnzgyi megvalstsrl. Rder Vilmos honvdelmi miniszter ismertette a Huba hadrend tervt. Ennek rtelmben a honvdsgnek 1942-ben: 25 knny gyalog hadosztlybl; 1 lovas hadosztlybl; 2 pnclos hadosztlybl; 1 hegyi dandrbl; 1 hatrvadsz dandrbl; 1 folyam dandrbl; 2 repl dandrbl (28 harci- s 10 feldert szzad) kellett volna, hogy lljon. A hadrend az egyvonalas felriaszts alapjn plt fel s az orszg egyszeri maximlis erkifejtst vette alapul, mind az emberanyag kihasznlsa, mind pedig anyagi vonatkozsban. A hadihadrend vgclknt egy 107 000 fs bkeltszm, 3 hadseregre s 7 hadtestre tagozd, 21 hadosztlybl, 2 gyors- s 2 lovasdandrbl, 1 repl hadosztlybl, 3 hadosztly erej hatrbiztost erbl s a vezrkar kzvetlenekbl ll er szerepelt.

A Huba hadrendet hrom temben terveztk megvalstani: Huba—I. (1939. prilisig) a hatrbiztosts megszervezse, gyors dandrok kiptse, tzrsg s lgier fejlesztse. Huba—II. (1940. prilis) a pnclos csapatok s a lgier tovbbi kiptse. Huba—III.(1941. prilis) hrom ezredes hadosztlyokra val ttrs. 1935. jnius14-n a Korona Tancs miutn megllaptotta a 7 hadosztlybl ll hadihadrend megvalstsnak befejezst, a hader megktszerezst tzte ki clul, a hadosztlyszervezet tmeneti felhagysa mellett. Ezt gy kpzeltk, hogy a kivonul hadert 7 hadtestbe, hadtestenknt 3¾3 dandrba szervezik. A dandrok szervezetbe 6 zszlalj, 1 lovasszzad s 6 teg tartozott volna. Ezt az nll dandr szervezetet csak ideiglenesnek tekintetk. Addig terveztk fenntartst, amg a tovbbfejleszts sorn a dandrokat hadosztlyokk tudtk volna kipteni.

1938. mrcius5-n Darnyi Klmn hivatalosan is ismertette az egymillird pengs hadfelszerelsi programot Gyrben, amely gy „gyri program”-knt vlt ismert. Ebbl 600 millit kzvetlenl a hadsereg, 400 millit az orszg kzvetlen vdelmre terveztek felhasznlni. A program vltozatlan formban az 1938. vi XX. trvnycikkben jelent meg jnius2-n. Egyben j fejezetet jelentett a magyar uralkod osztly revizionista politikjban. A katonai megrendelsek mindenesetre jtkony hatssal voltak a munkanlklisgre, az letviszonyok folyamatos emelkedsre. Az ipari termels 1939. nyarn mr 22%-kal meghaladta az elz vit. A Darnyi kormny 1938. mrcius9-n jjalakult, a honvdelmi trca ln azonban nem trtnt vltozs.

A szomszdos Ausztriban 1937. vgtl srsdtek az esemnyek. Az osztrk ncik kedvez helyzetet alaktottak ki Hitler szmra. A tntetsek, mernyletek, sztrjkok alapjaiban mozdtottk meg az orszgot. Hitler 1938. februr12-n tallkozott az osztrk kormnyfvel s azonnal ultimtumszeren kzlte kvetelseit, amelynek lnyegt, a ncik vezet helyekre trtn lltsa jelentette. Schuschnigg kancellr ezek utn tett mg egy ksrletet, mrcius13-ra npszavazst hirdetett annak eldntsre,hogy kvnja-e az osztrk np az nll Ausztria fennmaradst? Hitler azonban ezt mr nem vrta meg, 13-n hajnalban a nmet csapatok megindultak. A mrcius13-n bekvetkezett „Anschluss” nem rte vratlanul a magyar vezetst, vrhat lpsknt rtkeltk. Ennek egyrtelm jele volt, hogy mr msnap, elsknt gratulltak s Hitlerhez hasonlan „nemzeti egyeslsnek” kiltottk ki az esemnyt.

A politikai esemnyek mellett rdemes a hadsereg fejleszts eredmnyeit is rtkelni 1938. elejn. Erre az idre ugyanis ltrehoztk azt a kerethadsereget, amelynek megteremtsre kezdettl fogva trekedtek. A mennyisgi vltozs eredmnyei szembetnk. A ltszm az 1930-as 42 000 frl 85 000-re ntt. gy elrte a lakossg ltszmhoz viszonytott s elkpzelt keretet, ami kezdettl fogva a hadsereg-szervezsi politika alapjt jelentette. Ezen bell a pnclos alakulatok szma tbb mint hromszorosra, a replk hrom s flszeresre ntt. A tzr tegek szma 46-rl 92 s flre emelkedett, mg a lgvdelmi tzr tegek szma 7-rl 21 s flre ntt. Teht itt is kt, illetve hromszoros fejldst lehetett megfigyelni. Ez a mennyisgi fejlds azonban nem jelentett automatikusan minsgi fejldst is. A tzrsgnl pldul az tegek zme knny, szmottev kzepes tzrsg nincs, a nehztzrsget pedig csak nhny lveg jelezte. A modernkor sznvonaln ll gpvontats tzrsget az emltett erbl csak 13 teg kpviselte. A gyalogos ktelkeknl is ugyan ez volt a helyzet. A 63 gyalogzszlalj mellett csak 2 gpkocsiz zszlalj szerepelt a hadrendben. A mszaki csapatok szervezete sem mutatott biztatbb kpet, ami mindenkppen elgondolkodtatta a katonai vezetst, hiszen elmleti tren tbbszr is bizonytottk, a mszaki csapatok szerepe dnt lesz egy esetleges hborban. A fegyvernemek s csapatnemek egymshoz val arnyban bellott vltozsok azonban mgis korszerbb tettk a hadsereg szervezett. Nvekedett a tzer, a gyalogsg szmarnya cskkent a tbbi fegyvernemhez kpest, ami azok fejlesztst mutatta. A gazdasgi lehetsgek azonban mindig is behatroltk a fejlesztst, hiba szlettek fontos s tgondolt intzkedsek szinte folyamatosan a korszerstsre.

1938. mjus13-n a Darnyi-kormny lemondott, s Imrdy Bla alakthatott kormnyt. A honvdelmi trct Rcz Jen kapta, aki a vezrkar ln a fegyverkezsi program legfbb szszlja volt. Rvid idn bell pedig egy olyan j rtkelst kszttetett el, amely a sszehasonltotta a magyar hadsereg llapott kzvetlen szomszdjai hadseregeivel. Ezek szerint: Magyarorszg nem marad el Romnia s Jugoszlvia mgtt, de Csehszlovkia hadereje messze megelzi.

A Felvidk visszatrse

Augusztus20—29. kztt Hitler meghvsra Horthy Imrdyvel Kielbe utazott. Eltekintve a protokollris cltl, a Prinz Eugen nehzcirkl vzre bocstsnl a kormnyz felesge volt a „keresztanya” Hitler bizalmasan kzlte a kormnyzval Csehszlovkia katonai lerohansnak tervt s ehhez magyar segtsget krt. Tervei szerint Magyarorszg egy fegyveres konfliktus erejig provokln a cseheket, azonban azok tmadsa esetn Nmetorszg azonnal beavatkozna a magyarok oldaln, gy a magyarok is megkaphatnk az hajtott felvidki terleteket. „Ms sznbe tnne fel Nmetorszg a vilg eltt, ha nem mindig jtszan a tmad s kezdemnyez szerepet.”, mondta Hitler. Nagy meglepetsre azonban Horthy kitrt a kvnsg ell, br tudta, ez visszathet a felvidki terleti ignyekre is. A kormnyz a kvetkezkkel indokolta dntst: 1920 ta a magyar llspont, a terleti revzi bks megoldsa; Magyarorszg tart a nemzetkzi kzvlemny esetleges megblyegzstl; a magyar hader egyltaln nem tkpes, tovbb kiszmthatatlan a msik kt kisantant llam Jugoszlvia s Romnia reaglsa. Igaz, Nmetorszg s Olaszorszg biztostotta a magyarokat, hogy a kisantant orszgokkal nem lehet baj, st Lengyelorszg is jelezte, hogy adott esetben Magyarorszgot tmogatja, Horthy mgsem vllalta a rszvtelt.

Amg Horthyk Kielben trgyaltak, egy msik nagyon fontos esemny is trtnt. A kisantanttal 1936 ta foly trgyalsok eredmnyeknt 1938. augusztus23-n Bakach-Bessenyey Gyrgy belgrdi kvet Bledben egy kommnikt rt al. Ennek tartalma a kvetkez volt: Magyarorszg s a kisantant orszgok erstik a jszomszdi viszonyt; az emltett orszgok elismerik Magyarorszg fegyverkezsi egyenjogsgt s a kt fl klcsnsen lemond az egyms elleni fegyveres erszak alkalmazsrl; az emltett orszgok vllaljk a nemzetisgek jogainak (Trianon 54-58. cikk) biztostst.

1938. szeptember29-n a ngy nagyhatalom Nmetorszg, az Egyeslt Kirlysg, Franciaorszg s Olaszorszg a Nmetorszgnak tengedend Szudta-vidk trgyban, a mr elmletileg tisztzott tnyek alapjn alrta az n. „Mncheni egyezmny”-t. Ennek egyik fontos elzmnye volt Chamberlain angol miniszterelnk tbbszri megbeszlse Hitlerrel, amelynek eredmnyeknt az angolok hozzjrultak a szudtanmet problma ilyen irny megoldshoz is. Nmetorszg oktber 1-jn megkezdte a Szudta-vidk megszllst. Ezzel prhuzamosan Lengyelorszg, majd a ksbbiekben Magyarorszg is jelezte terleti ignyeit Csehszlovkia fel. Jegyzkben kvetelte a magyar lakta terletek visszaadst s a magyar szrmazs politikai foglyok szabadon bocstst. Kvetelte tovbb a csehszlovk hadseregben szolgl magyarok leszerelst s vegyes parancsnoksg alatt ll rendfenntart erk fellltst. A csehszlovkok elismertk a nmet s a lengyel kvetelseket, de teljesen szembehelyezkedett a magyar ignyekkel. Nyomatkul mg jelents hadert is felvonultattak a kzs hatron. A kormny az ismert s rtkelt katonai er ellen nem, mert fegyveres ervel fellpni, a „Rongyos Grda” elnevezs szabadcsapat rvn fegyveres akcikat kezdemnyezett Csehszlovkia terletn.

A „Rongyos Grda” mkdse 1938. oktber3-tl, 1939. janur14-ig tartott. Feladata a Csehszlovk kzigazgats fellaztsa, megbntsa volt. gy kvntk bizonytani, hogy a csehek nllan nem kpesek rendet tartani s nem tudjk biztostani a nemzetisgeket, megillet jogokat. Ezt hidak, vasutak, katonai objektumok elleni tmadsokkal, a magyar nemzetisg lakossg felkelsre trtn buzdtsval kvntk elrni, sszhangban a lengyel szabadcsapatokkal. A flkatonai szervezet hivatsos katonk vezetsvel mkdtt. Homlok Sndor vk. ezredes a vezrkar 5. osztlynak vezetje s Kozma Mikls irnytotta tevkenysgt. A csapat kb. 900 fbl llt, amelyet 19 zszlaljba, ezen bell 57 akcicsoportba szerveztek Vsrosnamny kzponttal. Oktber6-n, mg a komromi trgyalsok megkezdse eltt, Tarpnl mr tdobtk a hatron az els jrrket. sszessgben balul sikerlt akcik jellemeztk tevkenysgket s az ersd cseh katonasg fellpsnek eredmnyeknt, sokan kerltek fogsgba. Stefn szzados vgl december31-n vette t Gnyon a csehektl a hadifoglyok egy nagy csoportjt, majd 1939. janur15-ig Komromba teleplt „Mszaki irodjval”, ahol a tovbbi hazatrt foglyok elltst felgyelte.

Nmet nyomsra aztn 1938. oktber9-n Komromban megkezddtek a csehszlovk-magyar trgyalsok a vits terletek gyben. Az oktber6-ai zsolnai konferencia hatrozatnak megfelelen Szlovkiban Josef Tiso (1887—1947) elnkletvel autonm kormny alakult, gy a prgai Csehszlovk kzponti kormny azt bzta meg a trgyalsokkal. A magyar fl (Knya Klmn klgy-, Teleki Pl valls- s kzoktatsgyi miniszter) nem fogadta el az autonm Szlovkin bell felajnlott nkormnyzatot, nem rte be a Csallkzzel sem, hanem vgrvnyesen ragaszkodott a magyar tbbsg terletsv tadshoz. A trgyalsok ezek utn 4 nap elteltvel sem vezettek eredmnyre, gy vglegesen megszakadtak. Diplomciai ton azonban tovbb folytatdtak s a csehszlovk fl, nmet kzvettssel, tbb terlet tadssal kapcsolatos varicit juttatott el a magyar kormnyhoz. Utazsok, jegyzkvltsok, dokumentumok cserje jelezte, hogy a sznfalak mgtt lassan kirajzoldik egy terleti megegyezs lehetsge.

Meg kell emlteni azonban, hogy a magyar hadvezets „szi hadgyakorlat” cmn, cselekvsre kszen, mr szeptemberben felvonultatta a hatr menti hadtesteket. Ez azt jelentette, hogy mr a komromi trgyalsok idejn a hatr kzelben volt a felemelt bkeltszm I. II. s VII. hadtest. A III. hadtest alakulatai bkehelyrsgeikben s azok kzelben felemelt ltszmmal mr szeptember ta tartalkban voltak. Az esemnyek azonban, Magyarorszg szempontjbl, mgis kedvez fordulatot vettek. 1938. november2-n a bcsi Belvedere palota Aranytermben kihirdettk az n. „els. bcsi dntst”. A Knya Klmn klgyminiszter ltal vezetett kldttsg a kvetkez szerzdst rhatta al:

„Az els bcsi dnts szvege

A magyar kirlyi kormnynak s a csehszlovk kormnynak a nmet s kirlyi olasz kormnyhoz intzett felkrse alapjn, hogy a Magyarorszgnak tenged terleteknek a kt llam kztt fggben lv krdst dntbri hatrozattal rendezzk, tovbb az ezt kveten az rdekelt kormnyok kztt  1938. oktber30-n vltott jegyzkek alapjn Ribbentrop Joachim r nmet birodalmi klgyminiszter s felsge az olasz kirly s Etipia csszra klgyminisztere grf Galeazzo Ciano, ma Bcsben sszejttek,  s kormnyaik nevben Knya Klmn r magyar kirlyi klgyminiszterrel folytatott utlagos megbeszls utn a kvetkez dntbri hatrozatot hoztk:

A Csehszlovkia rszrl Magyarorszgnak tengedend terleteket a csatolt trkpen megjelltk. A hatrok helyszni megvonsa a magyar - csehszlovk bizottsg feladata.

A Csehszlovkia ltal tengedend terletek kirtse s Magyarorszg rszrl val megszllsa 1938. november5-n kezddik s azt november10-ig vgre kell hajtani. A kirts s megszlls egyes szakaszait, gy szintn annak egyb mdozatait magyar - csehszlovk bizottsgnak kell haladktalanul megllaptania.

A csehszlovk kormny gondoskodni fog arrl, hogy az tengedend terletek a kirtskor maradjanak rendes llapotukban.

A terlettengedsbl add rszletkrdseket, klnsen az llampolgrsgi s opcis krdseket a magyar - csehszlovk bizottsgnak kell rendeznie.

Hasonlkppen magyar - csehszlovk bizottsgnak kell megllapodnia a Csehszlovkia terletn megmarad magyar nemzetisg egynek s az tengedett terleteken megmarad, nem magyar nemzetisg egynek vdelmre vonatkoz kzelebbi rendelkezsekben. Ez a bizottsg fog klnsen arrl gondoskodni, hogy a pozsonyi magyar npcsoport ugyanolyan helyzetbe jusson, mint a tbbi ottani npcsoport.

Amennyiben a terletek Magyarorszgnak val tengedsbl a Csehszlovkinak megmarad terlet szmra gazdasgi vagy forgalomtechnikai termszet htrnyuk s nehzsgek jelentkeznnek, a magyar kirlyi kormny megtesz minden tle telhett, hogy az ilyen htrnyokat s nehzsgeket a csehszlovk kormnnyal egyetrtsben kikszblje.

Amennyiben ennek a dntbri tletnek keresztlvitele sorn nehzsgek vagy ktsgek tmadnnak, a magyar kirlyi kormny s a csehszlovk kormny ezek tekintetben kzvetlenl egyezik meg. Ha ilyen mdon valamilyen krdsben nem tudnnak megllapodni, ezt a krdst vgrvnyes dnts cljbl a nmet s olasz kirlyi kormny el terjesztik.

Joachim von Ribbentrop

Galeazzo Ciano”

Magyarorszg 11 925 km2-rel s kzel 1 milli lakossal gyarapodott, ennek 86,5%-a volt magyar nemzetisg. Visszakerlt az orszghoz Kassa, Rozsny, Ungvr, Munkcs, Beregszsz, Rimaszombat, rsekjvr, Komrom, Lva s Losonc, mint fontosabb vrosok. A Krptaljt azonban kettvgtk, valamint Pozsony s Nyitra nem kerlt vissza az orszghoz, ami nagy felhborods vltott ki, klnsen Pozsony krdse. A nmet, olasz dntbrsgi hatrozat utn Komromban azonnal megkezddtek a vgrehajtssal kapcsolatos trgyalsok. A magyar fmegbzott grf Teleki Pl magyar kirlyi valls- s kzoktatsgyi miniszter, helyettese Nichl Alfrd rendkvli kvet s maghatalmazott miniszter volt. Ezen kvl mg t, klnbz terlettel foglalkoz bizottsg kezdte meg a trgyalsokat. Tbbek kztt hatrmegllapt, kisebbsgvdelmi, gazdasgi-pnzgyi stb. A bcsi dntbrsg ltal meghzott hatrvonalat nagy mretarny trkpen kaptk meg a felek, gy nem volt meglepets, hogy tbb kisebb telepls nem is szerepelt a trkpen. gy a hovatartozs krdsben a hatrmegllapt bizottsgoknak kellett egyezsgre jutniuk. A bizottsgnak lehetsge volt, hogy olyan kzsgeket, amelyeket a megllaptott hatr sz szerint kettvgott, a nemzetisgi arnyoknak megfelelen ide vagy oda csatoljon. Az ilyen bizonytalan hovatartozs kzsgek esetn lehetsg nylt arra is, hogy esetlegesen kzlekedsi, illetve gazdasgi krdseket is figyelembe vegyenek. A szlovk fl sokig mereven ragaszkodott eredi elkpzelseihez, mg akkor is, ha az gazdasgilag vagy kzlekeds szempontjbl szlovk nemzetisg lakta kzsget sjtott. Tbb hten keresztl tartott a vita, vgl sikerlt megegyezni a kb. 800km hossz hatr esetben, s ez a kzsgek legnagyobb rsznek megnyugtat eredmnyt hozott.

A hatrozatok azonnali vonzataknt a csapatoknak november3-n 13 rakor kellett vgrehajtaniuk az n. „Ipoly” rendeletet, amely a hatrhoz val felzrkzst jelentette. November4-n Horthy mr kiadta nyilvnos hadparancst s 5-vel a kijellt csapatok megkezdtk a Felvidk dli rsznek megszllst , amelyet 5 nap alatt, 10-n be is fejeztek. Komromba a „hivatalos” bevonulsra 6-n 14 ra 15 perckor kerlt sor. A kijellt csapatok, Horthy Miklssal az len, nneplyes keretek kztt vonultak be a vrosba. Ezutn a komrom gyallai mton tovbb folytattk menetket rsekjvr fel. Bevonultak Hetnybe, Keszegfalvra, Csallkz-aranyosra, majd rsfalu kzsgbe. gyallt 7-n, rsekjvrt 9-n rtk el. A folyamrsg 2. folyamzr szzada ebben a helyzetben azt a feladatot kapta, hogy Komromnl s Prknynl az, esetleges ellensges aknktl, tiszttsa meg a Dunt. Az 1/II. rnaszd osztagnak ezzel prhuzamosan szak-Komromba kellett befutnia. A kzeli, hatr mentn elhelyezett, megfigyel rsk fls ltszmbl elvont folyamrszzad a 2. vegyes dandr alrendeltsgben a 2/3. gyalogparancsnok (6. nll dandr) oszlopval szintn szak-Komromba vonult.

A bevonulsban ngy hadtest vett rszt. Ezek kzl az I. hadtest az Ipolysg krnykt, a II. a Csallkzt, a VI. Munkcsot s Ungvrt, mg a VII. Kasst vette birtokba az elzetesen kidolgozott tervek szerint. Szt kell mg ejteni a Pozsony elleni magyar tervekrl is. A katonai tervek ugyanis szmbavettk, a Felvidkkel prhuzamosan Pozsony elfoglalst. A Nagykanizsn llomsoz vitz Szkely Jnos vk. (vezrkari) ezredes csapatai szeptembertl felemelt bkeltszmmal vrtak az esemnyek alakulst. Vgl november18-n hajnalban rkezett meg a mozgstsi parancs, 36 rs menetkszltsggel. Az gy megalaktott 9. nll dandr erit vaston Szkesfehrvr rintsvel Komromba, majd onnan a Felvidkre szlltottk. A dandr 20-n rakott ki Dunaszerdahely krzetben. Megindulsi krletet foglalt Nemesabony, Hdos, Szentmihlyfa terletn ers biztostssal. Mg ezen a napon pontostottk a feladatokat. Ennek alapjn 21-n gyalogmenetben kellett volna felzrkzniuk a kzs hatrra, erre mg a menetclokat is pontostottk. Rvid idvel a feladat megkezdse eltt azonban a parancsot visszavontk, s a csapatokat visszarendeltk bkehelyrsgeikbe. Ennek oka egyrtelmen a nmetek erteljes tiltakozsa volt.

A hadsereg szempontjbl fontos elrelps volt, hogy 1938. szre megtrtnt a hadtest-szervezetre val ttrs (a vegyes dandrokat hadtestekk kereszteltk t), gy Kassn ltrehozhattk, illetve megalakthattk a VIII. hadtestet. A Fvezrsg kzvetlen alakulatai pedig nylt, 101-el kezdd szmozst kaptak.

A magyar elkpzelsek s tervek rvid id alatt a Krptalja fel fordultak. El is terjesztettk ezzel kapcsolatos krsket Hitlernek, de az egyrtelmen elutastotta a magyar elgondolsokat. A politikai s katonai vezets azonban nem mondott le errl a cljrl s gy dnttt, hogy lerohanjk az adott terletet, gy ksz tnyek el lltjk az rdekelt hatalmakat. Szombathelyi Ferenc vezrrnagy parancsnoksga alatt megalaktottk a „Krpt csoport”-ot a kassai VIII. hadtestbl s a gyorsalakulatokbl. A kormny azonban rezte ennek a lpsnek a felelssgt s, hogy legalbb egyik oldalrl biztostsa magt Olaszorszghoz fordult tancsrt. Ez persze azt is jelentette, hogy Nmetorszg gy szinte azonnal rtesl a magyar tervekrl. Ennek eredmnyeknt Hitler janur21-n jegyzkben szltotta fel a magyarokat, hogy azonnal lljanak le a tervek megvalstsval, mert klnben elvesztik a nmet tmogatst. A kormny ennek hatsra azonnal visszakozott.

A terleti revzik els sikeres llomsnak eredmnyeknt, az els „bcsi dnts” katonai s gazdasgi jelentsgt folyamatosan rtkeltk a szakemberek s a kvetkez megllaptsokat, tettk: cskkent Budapest veszlyeztetettsge, mivel az eddigi hatrtl val tvolsga 45-80 kilomterrl 120-150 kilomterre ntt. 7 vasrcbnyt csatoltak vissza (6 Gmrnl, 1 Munkcsnl). Erteljesen javult a fa, s s az lelmiszer ellts. A kis-antant vasgyrje sztpattant, az eddigi legersebbnek rtkelt ellensg eltnt a trtnelem sznpadrl. A romn s a dlszlv nyoms rezheten gyenglt. Szomszdjaink clja az eddigi tmadlagos elgondolsrl valsznleg vdlegess vltozott. A mi clunk tovbbra is a jogos terletek visszaszerzse. 1939. februr14-n Horthy, Teleki s Keresztes Fischer erteljes nyomsra Imrdy lemondott. Februr16-n grf Teleki Pl alaktott kormnyt. Teleki a nmet orientci fenntartsa mellett ismtelten ersteni kvnta az olasz kapcsolatot, msrszt ellenslyt keresett a nmet hegemn trekvsekkel szemben a nyugati hatalmaknl, ami Hitler bizalmatlansgt vltotta ki. Csky Istvn, aki az j kormnyban is klgyminiszteri tisztsget tlttt be, sietett megnyugtatni Berlint, hogy a magyar politikai irnyvonal egyltaln nem vltozott meg. Ennek bizonysgul jelezte, hogy Magyarorszg csatlakozni kvn az Antikomintern Paktumhoz is. A Berlin irnti hsg megpecstelsre februr23-24-n kerlt sor a csatlakozsi szerzds Budapesten trtnt alrsval. (Az Antikomintern Paktumot Nmetorszg s Japn hozta ltre a Szovjetuni s a Komintern nemzetkzi politikai tevkenysgnek ellenslyozsra 1936. november25-n. Ehhez csatlakozott Olaszorszg, mint eredeti alr 1937. november6-n.)

1939. mrcius11-n j honvdelmi trvnyt fogadtak el, ami aztn bizonyos mdostsokkal 1960-ig rvnyben is maradt. Az 1939. vi II. tc. 7 rszbl s 235 szakaszbl llt, lnyege a kvetkez volt: ltalnos honvdktelezettsg, ezen bell: levente hadktelezettsg; honvdelmi szolgltatsok s lgvdelmi ktelezettsg. A Legfels Honvdelmi Tancs ltrehozsa (az LHT 1928. jliustl mr mkdtt, de tevkenysge itt jelent meg elszr magasabb jogszablyba foglalva, tovbb ettl kezdve mr minden miniszter tagja lett a tancsnak). Rgztette tovbb, hogy a honvdsg szrazfldi-, lgi- s folyami erkbl ll. A hadktelezettsget 18 s 60 v kztt llaptotta meg. Elrendelte tovbb a trvny, hogy a tnyleges szolglati ktelezettsg 3 v, tovbb, hogy a pttartalkos szolglati id bkben 10-16 heti kpzsben valsuljon meg. (Ennek alapjt az 1938. vi XX. tc., a gyri program teremtette meg.)

A Krptaljai bevonuls

A magyar terleti kvetelsek idkzben j lehetsghez jutottak. 1939. mrciusra a cseh s szlovk viszony ersen megromlott. A nmetek biztatsra a szlovk fggetlensget kvetel nacionalistk mrcius9-n teljesen szaktottak a kzponti kormnnyal. Ennek okt a cseh s szlovk emigrci szolgltatta. Mg 1938. jliusban az amerikai Pittsburgban megegyezett a cseh s a szlovk emigrci, hogy az j csehszlovk llamban Szlovkia autonmit kap. Ez „hts” megegyezs bsztette fel valjban az nllsgra trekv szlovk nacionalistkat. Miutn a Tiso fle Szlovkia hivatalosan is bejelentette nllsulsi szndkt, Hitler azonnal lpett. Mrcius13-a utn, amikor Szlovkia hivatalosan is kimondta nllsgt, azonnal megindtotta csapatait s megindulsra val felszltst kldtt a magyar vezetsnek. A magyarok azonban gondban voltak. A janur21-ei jegyzk alapjn lelltottk a katonai elkszleteket s minden alakulatot visszavontak a hatrrl, gy szinte nem volt foghat er a bevonulsra. Flve azonban a ksedelem htrnyaitl 14-n az „sszeszedett”, javarszt 5 hetes joncokbl ll csapatok megindultak. Lnyegben a VI., VII. hadtest hatr menti rszeirl, illetve a gyorsdandrok egyes lovas, kerkpros s gpkocsiz rszeirl volt sz. A bevonuls sorn csupn kisebb sszecsapsokra kerlt sor az ukrn milcival (Szics-grda), gy a csapatok 18-n az Uzsoki szorosnl elrtk a lengyel hatrt. Romnia mozgstott ugyan az esemnyek hatsra s tovbbi csapatokat kldtt Erdlybe, de tartva a nmetektl nem avatkozott be. A magyar vezrkar azonban gy dnttt, hogy a zavaros helyzetet kihasznlva, az jonnan visszacsatolt terleteket mg nyugati irnyba kitolja, gy a terletnyersen tl, megfelelen elnys hatrszakaszt is kialaktson. Konkrtan az Ung vlgyrl volt sz s nem utols sorban az ott tallhat t- s vastvonalrl. Mrcius23-n dleltt 10 ra tjban az Ugar fel indul menetoszlop lpte t elsknt a hatrt. Ezt az oszlopot a falu elrse eltt mr szlovk repl tmadta, majd ksbb az elvd puskatzet kapott, de rvid id mlva a szlovkok visszavonultak. Kzben az Iglrl felszll szlovk gpek bombztk Ungvrt s Nagybereznt, de a magyar lgier rvid idn bell vlaszcsapst mrt az igli repltrre. Szobrnc fltt lgi harc is kialakult a kt fl gpei kztt. Vgl trgyalsok eredmnyeknt a magyar csapatok maradtak a kzben elrt Kelen, Vgasz vonalon.

sszessgben Magyarorszghoz a Krptalja visszatrtvel, 12 171 km2 csatoltak vissza s 436 000 lakos kerlt vissza az anyaorszghoz. Ennek azonban csak 12,7%-a volt magyar nemzetisg. Csehszlovkia sztesse utn tbb rtkels is megjelent, ami katonai szempontbl is rdekes volt. A Magyar Katonai Szemlben, 1939. mjusban megjelent rsbl rdemes idzni:

„A Berlin-Rma tengely a kzelmltban „kzzelfoghat” politikai tmaszban rszestett. A magyar-lengyel bartsg politikai valsg lett (kzs hatr). Politikai slyunk nvekedett. Erben gyarapodtunk. Eddigi fellensgnk eltnt a trtnelem sznpadrl. A magyar-szlovk politikai viszonyt a magyar-nmet kapcsolatok fogjk irnytani.

A Kis-entente „vasgyrje” sztpattant. Megmaradt tagllamai bizonysgot szereztek a nyugati nagyhatalmak s a Szovjet politikai tmogatsainak rtkrl. Nmetorszg, Olaszorszg s Lengyelorszg politikai slya nvekedett; Romnia s Dlszlvia nyomsa enyhlt; Szlovkia nem hatsos.

sszevetve: a trianoni szerzdssel megteremtett viszonyokhoz mrten klpolitikai helyzetnk igen jelentsen javult.”

Az j terletek visszacsatolsval felmerlt annak az ignye, hogy olyan hegyes terepen folytatott harctevkenysgre alkalmas alakulatot kell fellltani, amely kpes a klnleges feladatok megoldsra. gy az 1939-ben folytatd hadseregfejleszts eredmnyeknt a VIII. hadtest alrendeltsgben oktber1-jvel fellltottk az 1. hegyi dandrt („m. kir. Krptaljai 1. honv. hegyi dandr”). llomnyba a kassai, a storaljajhelyi s az ipolysgi hatrvadsz-zszlaljbl megalakult hrom hegyi zszlalj, a fenti hatrvadsz-zszlaljak pncltr gys szakaszaibl alakult a hegyi dandr pncltr gys szzada, a huszti hatrvadsz-zszlalj kerkpros szzadbl alakult a hegyi dandr motorkerkpros szakasza s a 2. gpkocsiz dandr feldert- zszlalja fellltotta a hegyi dandr pnclgpkocsi szakaszt. Ide szerveztek mg egy hrad, egy utszszzadot, valamint egy vonatcsoportot. Oktberben fellltottk a hadsereg-parancsnoksgokat, s ezzel prhuzamosan Szolnokon a Gyorshadtest-parancsnoksgt is, amely gy a gpkocsiz s lovasdandrok kzvetlen elljr parancsnoksga lett. Ezek szerint a kvetkez szervezeti forma lpett letbe: 1. hadsereg (Szolnok), V., VI., VIII. hadtest s a Gyorshadtest. 2. hadsereg (Budapest), I., II., s VII. hadtest. 3. hadsereg (Pcs), III. s IV. hadtest.  A terletgyarapods utn nem kellett sokat vrni a nmet „valamit-valamirt” elv ismtelt rvnyre juttatsra. Rvid ton kzltk a magyar politikai vezetssel, hogy a npszvetsgi tagsg ellenkezik a nmet elgondolsokkal. Ennek hatsra Magyarorszg prilis11-n kilpett a Npszvetsgbl. Mjus5-n kihirdettk az n. „msodik zsidtrvnyt”, a zsidk kzleti tevkenysgt korltozta. Ezt a trvnyjavaslatot mg az Imrdy kormny idejn nyjtottk be, de vgl a Teleki kormny mkdse idejn hirdettk ki.

1939. mjus22-n ltrejtt szerzdses formban is a nmet—olasz katonai szvetsg, az n. „aclpaktum”. Ebben Mussolini elismerte Nmetorszg, azon bell Hitler vezet szerept Eurpban. Ebben a hnapban Magyarorszgon is fontos esemnyek zajlottak. Mjus28—30 kztt vlasztsokat tartottak, amelyek elszr voltak titkosak. Az eredmnyek komoly meglepetst okoztak a kzvlemnynek. A nyilasok ugyanis elretrtek, mg a polgri ellenzk s a szocildemokratk slyos veresget szenvedtek. A nemzetkzi politikban is forrsodott a helyzet. Csehszlovkia felszmolsa utn hirtelen megromlott a kapcsolat Nmetorszg s Lengyelorszg kztt, amelynek kivlt oka Danzig hovatartozsnak krdse volt. Eurpa, ezen bell a magyar vezets is, tisztn ltta, hogy Hitler kvetkez ldozata fel fordul s rvid idn bell hbor, kezddhet Eurpban. A kzs lengyel-magyar hatr felett rvendez s a Romnival szembeni revzit kvetel kormny szorongva figyelte az esemnyeket. Az llspontjukat azonban igyekeztek gyorsan kialaktani, amely a kvetkez f gondolatokat tartalmazta: Tvol kell maradni a konfliktustl, mert a kzvlemnnyel nem lehet elfogadtatni semmifle Lengyelorszg ellenes lpst. A rszvtel a nyugattal val szaktst s a hborba val sodrdst jelenten. Alapelv a krdsben: „a fegyveres semlegessg”, de azrt kszlni kell. A magyar politikban egybknt is rezhet az egyre nagyobb szakadk a civil- s a katonai vezets kztt. Teleki egyre biztosabb volt abban, hogy a mg tervezett revzis lpseket bks ton is meg lehet oldani, gy nem tartotta szksgesnek a nmet tmogatst sem. A lengyel krdssel kapcsolatban pedig levelet intzett Hitlerhez:

„Kegyelmes Uram!

Jlius24-i levelem minden hamis rtelmezsnek megelzsre van szerencsm ismtelten kijelenteni Nagymltsgodnak, hogy Magyarorszg, amennyiben az adott krlmnyekben nem ll be komoly vltozs, erklcsi meggondolsokbl nincs abban a helyzetben, hogy hadmveletekbe kezdjen Lengyelorszg ellen.

Van szerencsm kifejezni Nagymltsgodnak legmlyebb tiszteletemet.

  Grf Teleki Pl m. kir .miniszterelnk”

Hitler felhborodsa hatrtalan volt a levl elolvassa utn. Ennek eredmnyeknt augusztus9-n kzlte Csky klgyminiszterrel, hogy nem tart ignyt a magyar rszvtelre, de elvrja, hogy Magyarorszg semleges maradjon. Ugyanakkor slyos szemrehnysokkal illette a magyar kormnyt. Ezek utn a kormny meghtrlsa nem volt meglepets s krtk Hitlert, hogy Teleki jlius 24-n rt levelt tekintse semmisnek. Telekivel szemben a katonk, kiemelten Werth vezrkari fnk, csak a nmetekkel egytt tudtk elkpzelni a revzit. Ebben az esetben is szorgalmaztk a magyar hader felvonulst a romn hatrra. Az elkpzels szerint: le kell ktni a romnokat, akik valsznleg meg akarjk segteni a lengyeleket, majd egyttmkdsben a nmet erkkel benyomulni Erdlybe. A kormny vgl Werth javaslatra, ellenslyozand a romnok erdlyi felvonulst, augusztus23-n rszleges mozgstst rendelt el. Meg kell jegyezni, hogy ekkor mr kzel 250 000 fs romn ert vontak ssze az erdlyi terleteken.

A sorozatos vdaskodsok, szerzdsfelbontsok, provokcik utn mr vrni lehetett azt, ami 1939. szeptember1-jn elkezddtt. Nmet csapatok lptk t a lengyel hatrt, kezdett vette a „Fall Weiss”. A nmet tmads hrre Anglia s Franciaorszg 3-n hadat zent Nmetorszgnak. A magyar kormny az esemnyek hatsra bevezette a rendkvli llapotot, a IV. hadtest pedig felzrkzott a kijellt hatrszakaszra s vdelemre rendezkedett be. A rendkvli llapot bevezetse (1939.II.tc. 141..) lehetv tette a hadigazdasgra val ttrst. gy lehetsg nylt arra, hogy az llam s a katonai vezets szabad kezet kapjon, s kzvetlenl beavatkozhasson a gazdasgi letbe. Ennek els lpseknt zemi katonai parancsnokokat neveztek ki a legfontosabb s stratgiailag fontos zemek lre. A rendkvli llapot bevezetsvel kapcsolatos lps volt mg a honvdelmi munkra val ignybevtel lehetsge is. Ezt a 14—70 v kztti korosztlyokra terjesztettk ki.

Az els konkrt nmet krsek mr szeptember9-n megrkeztek a magyar kormnyhoz. Teleki azonban elutastotta mind a nmet tvonulsi krelmet, mind pedig a Kassa Nagyszalnci vastvonal kzvetlen hasznlatra rkezett krst, ami a nmet vezetsben nagy felhborodst vltott ki. Ennek kzvetlen eredmnye volt a nmet fegyverszlltsok tovbbi szneteltetse is. Keitel ugyanis mr augusztus31-n lelltatta a szlltsokat (fegyver, hadianyag) amg a magyar llspont teljesen nem tisztzdig ebben a konfliktusban. Ennek eredmnyeknt komoly fennakadsok voltak a harckocsi s a gpjrmgyrtsban. Tovbb nvelte a nmet felhborodst, hogy Magyarorszg lengyel meneklteket fogadott be s segtette azok nyugatra jutst. Az adatok ebben az esetben elg szlssgesek. Valszn azonban, hogy kb. 300 000 f rkezett magyar terletre s ezek kzl 25—30 000 f lehetett a katona.

     
Pontosid
     
Naptr
2025. Jlius
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.