|
3./I. A bks terletszerzsek idszaka.
2007.02.03. 11:48
Ebben a fejezetben a bks terletszerzseket mutatjukbe. Ezen bell az elsrszben az els bcsi dnts eredmnyeit s a krptaljai bevonuls esemnyeit trgyaljuk. I. rsz
A BKS TeRLETSZERZSEK IDSZAKA
A magyar gazdasgban 1935-tl 1937 szig bizonyos fellendls volt rezhet. Mgis 1937. vgtl ismt depresszis jelek mutatkoztak egy kiemelten fontos stratgiai gban, a knnyiparban. A termels 15-20%-kal esett vissza. Ettl fggetlenl az 1936/37-es vet a pnzgyi egyensly veknt lehetett rtkelni, hiszen a nemzeti jvedelem 10,7%-kal ntt. Ennek eredmnyeknt lehetsg knlkozott egy rgta hzd s tervezett katonai program elindtsra. Ennek egyik legfbb szorgalmazja Rtz Jen altbornagy, a vezrkar fnke volt (1936. szeptember5—1938. mjus14. kztt), aki mr 1936-ban vizsglva az eurpai fegyverkezs temt, arra a magllaptsra jutott, hogy 1940 krl hbor lesz s ebbl Magyarorszg, terleti elhelyezkedse miatt eleve nem tud kimaradni. A revzis clokat figyelembe vve pedig, Magyarorszgnak Nmetorszg mellett kell rszt vennie ebben a lehetsges konfliktusban, hiszen csak tle vrhat rdemi segtsget a vitatott terletek visszaszerzsvel kapcsolatban. A vezrkar nmetbartsga, illetve elktelezettsge ekkor mr nem volt krdses. Az orszggyls pnzgyi bizottsga, tovbb Remnyi-Schneller Lajos pnzgyminiszter elzetesen maga is vatosan fogalmazott a katonai fejleszts pnzgyi megvalstsrl. Rder Vilmos honvdelmi miniszter ismertette a Huba hadrend tervt. Ennek rtelmben a honvdsgnek 1942-ben: 25 knny gyalog hadosztlybl; 1 lovas hadosztlybl; 2 pnclos hadosztlybl; 1 hegyi dandrbl; 1 hatrvadsz dandrbl; 1 folyam dandrbl; 2 repl dandrbl (28 harci- s 10 feldert szzad) kellett volna, hogy lljon. A hadrend az egyvonalas felriaszts alapjn plt fel s az orszg egyszeri maximlis erkifejtst vette alapul, mind az emberanyag kihasznlsa, mind pedig anyagi vonatkozsban. A hadihadrend vgclknt egy 107 000 fs bkeltszm, 3 hadseregre s 7 hadtestre tagozd, 21 hadosztlybl, 2 gyors- s 2 lovasdandrbl, 1 repl hadosztlybl, 3 hadosztly erej hatrbiztost erbl s a vezrkar kzvetlenekbl ll er szerepelt.
A Huba hadrendet hrom temben terveztk megvalstani: Huba—I. (1939. prilisig) a hatrbiztosts megszervezse, gyors dandrok kiptse, tzrsg s lgier fejlesztse. Huba—II. (1940. prilis) a pnclos csapatok s a lgier tovbbi kiptse. Huba—III.(1941. prilis) hrom ezredes hadosztlyokra val ttrs. 1935. jnius14-n a Korona Tancs miutn megllaptotta a 7 hadosztlybl ll hadihadrend megvalstsnak befejezst, a hader megktszerezst tzte ki clul, a hadosztlyszervezet tmeneti felhagysa mellett. Ezt gy kpzeltk, hogy a kivonul hadert 7 hadtestbe, hadtestenknt 3¾3 dandrba szervezik. A dandrok szervezetbe 6 zszlalj, 1 lovasszzad s 6 teg tartozott volna. Ezt az nll dandr szervezetet csak ideiglenesnek tekintetk. Addig terveztk fenntartst, amg a tovbbfejleszts sorn a dandrokat hadosztlyokk tudtk volna kipteni.
1938. mrcius5-n Darnyi Klmn hivatalosan is ismertette az egymillird pengs hadfelszerelsi programot Gyrben, amely gy „gyri program”-knt vlt ismert. Ebbl 600 millit kzvetlenl a hadsereg, 400 millit az orszg kzvetlen vdelmre terveztek felhasznlni. A program vltozatlan formban az 1938. vi XX. trvnycikkben jelent meg jnius2-n. Egyben j fejezetet jelentett a magyar uralkod osztly revizionista politikjban. A katonai megrendelsek mindenesetre jtkony hatssal voltak a munkanlklisgre, az letviszonyok folyamatos emelkedsre. Az ipari termels 1939. nyarn mr 22%-kal meghaladta az elz vit. A Darnyi kormny 1938. mrcius9-n jjalakult, a honvdelmi trca ln azonban nem trtnt vltozs.
A szomszdos Ausztriban 1937. vgtl srsdtek az esemnyek. Az osztrk ncik kedvez helyzetet alaktottak ki Hitler szmra. A tntetsek, mernyletek, sztrjkok alapjaiban mozdtottk meg az orszgot. Hitler 1938. februr12-n tallkozott az osztrk kormnyfvel s azonnal ultimtumszeren kzlte kvetelseit, amelynek lnyegt, a ncik vezet helyekre trtn lltsa jelentette. Schuschnigg kancellr ezek utn tett mg egy ksrletet, mrcius13-ra npszavazst hirdetett annak eldntsre,hogy kvnja-e az osztrk np az nll Ausztria fennmaradst? Hitler azonban ezt mr nem vrta meg, 13-n hajnalban a nmet csapatok megindultak. A mrcius13-n bekvetkezett „Anschluss” nem rte vratlanul a magyar vezetst, vrhat lpsknt rtkeltk. Ennek egyrtelm jele volt, hogy mr msnap, elsknt gratulltak s Hitlerhez hasonlan „nemzeti egyeslsnek” kiltottk ki az esemnyt.
A politikai esemnyek mellett rdemes a hadsereg fejleszts eredmnyeit is rtkelni 1938. elejn. Erre az idre ugyanis ltrehoztk azt a kerethadsereget, amelynek megteremtsre kezdettl fogva trekedtek. A mennyisgi vltozs eredmnyei szembetnk. A ltszm az 1930-as 42 000 frl 85 000-re ntt. gy elrte a lakossg ltszmhoz viszonytott s elkpzelt keretet, ami kezdettl fogva a hadsereg-szervezsi politika alapjt jelentette. Ezen bell a pnclos alakulatok szma tbb mint hromszorosra, a replk hrom s flszeresre ntt. A tzr tegek szma 46-rl 92 s flre emelkedett, mg a lgvdelmi tzr tegek szma 7-rl 21 s flre ntt. Teht itt is kt, illetve hromszoros fejldst lehetett megfigyelni. Ez a mennyisgi fejlds azonban nem jelentett automatikusan minsgi fejldst is. A tzrsgnl pldul az tegek zme knny, szmottev kzepes tzrsg nincs, a nehztzrsget pedig csak nhny lveg jelezte. A modernkor sznvonaln ll gpvontats tzrsget az emltett erbl csak 13 teg kpviselte. A gyalogos ktelkeknl is ugyan ez volt a helyzet. A 63 gyalogzszlalj mellett csak 2 gpkocsiz zszlalj szerepelt a hadrendben. A mszaki csapatok szervezete sem mutatott biztatbb kpet, ami mindenkppen elgondolkodtatta a katonai vezetst, hiszen elmleti tren tbbszr is bizonytottk, a mszaki csapatok szerepe dnt lesz egy esetleges hborban. A fegyvernemek s csapatnemek egymshoz val arnyban bellott vltozsok azonban mgis korszerbb tettk a hadsereg szervezett. Nvekedett a tzer, a gyalogsg szmarnya cskkent a tbbi fegyvernemhez kpest, ami azok fejlesztst mutatta. A gazdasgi lehetsgek azonban mindig is behatroltk a fejlesztst, hiba szlettek fontos s tgondolt intzkedsek szinte folyamatosan a korszerstsre.
1938. mjus13-n a Darnyi-kormny lemondott, s Imrdy Bla alakthatott kormnyt. A honvdelmi trct Rcz Jen kapta, aki a vezrkar ln a fegyverkezsi program legfbb szszlja volt. Rvid idn bell pedig egy olyan j rtkelst kszttetett el, amely a sszehasonltotta a magyar hadsereg llapott kzvetlen szomszdjai hadseregeivel. Ezek szerint: Magyarorszg nem marad el Romnia s Jugoszlvia mgtt, de Csehszlovkia hadereje messze megelzi.
A Felvidk visszatrse
Augusztus20—29. kztt Hitler meghvsra Horthy Imrdyvel Kielbe utazott. Eltekintve a protokollris cltl, a Prinz Eugen nehzcirkl vzre bocstsnl a kormnyz felesge volt a „keresztanya” Hitler bizalmasan kzlte a kormnyzval Csehszlovkia katonai lerohansnak tervt s ehhez magyar segtsget krt. Tervei szerint Magyarorszg egy fegyveres konfliktus erejig provokln a cseheket, azonban azok tmadsa esetn Nmetorszg azonnal beavatkozna a magyarok oldaln, gy a magyarok is megkaphatnk az hajtott felvidki terleteket. „Ms sznbe tnne fel Nmetorszg a vilg eltt, ha nem mindig jtszan a tmad s kezdemnyez szerepet.”, mondta Hitler. Nagy meglepetsre azonban Horthy kitrt a kvnsg ell, br tudta, ez visszathet a felvidki terleti ignyekre is. A kormnyz a kvetkezkkel indokolta dntst: 1920 ta a magyar llspont, a terleti revzi bks megoldsa; Magyarorszg tart a nemzetkzi kzvlemny esetleges megblyegzstl; a magyar hader egyltaln nem tkpes, tovbb kiszmthatatlan a msik kt kisantant llam Jugoszlvia s Romnia reaglsa. Igaz, Nmetorszg s Olaszorszg biztostotta a magyarokat, hogy a kisantant orszgokkal nem lehet baj, st Lengyelorszg is jelezte, hogy adott esetben Magyarorszgot tmogatja, Horthy mgsem vllalta a rszvtelt.
Amg Horthyk Kielben trgyaltak, egy msik nagyon fontos esemny is trtnt. A kisantanttal 1936 ta foly trgyalsok eredmnyeknt 1938. augusztus23-n Bakach-Bessenyey Gyrgy belgrdi kvet Bledben egy kommnikt rt al. Ennek tartalma a kvetkez volt: Magyarorszg s a kisantant orszgok erstik a jszomszdi viszonyt; az emltett orszgok elismerik Magyarorszg fegyverkezsi egyenjogsgt s a kt fl klcsnsen lemond az egyms elleni fegyveres erszak alkalmazsrl; az emltett orszgok vllaljk a nemzetisgek jogainak (Trianon 54-58. cikk) biztostst.
1938. szeptember29-n a ngy nagyhatalom Nmetorszg, az Egyeslt Kirlysg, Franciaorszg s Olaszorszg a Nmetorszgnak tengedend Szudta-vidk trgyban, a mr elmletileg tisztzott tnyek alapjn alrta az n. „Mncheni egyezmny”-t. Ennek egyik fontos elzmnye volt Chamberlain angol miniszterelnk tbbszri megbeszlse Hitlerrel, amelynek eredmnyeknt az angolok hozzjrultak a szudtanmet problma ilyen irny megoldshoz is. Nmetorszg oktber 1-jn megkezdte a Szudta-vidk megszllst. Ezzel prhuzamosan Lengyelorszg, majd a ksbbiekben Magyarorszg is jelezte terleti ignyeit Csehszlovkia fel. Jegyzkben kvetelte a magyar lakta terletek visszaadst s a magyar szrmazs politikai foglyok szabadon bocstst. Kvetelte tovbb a csehszlovk hadseregben szolgl magyarok leszerelst s vegyes parancsnoksg alatt ll rendfenntart erk fellltst. A csehszlovkok elismertk a nmet s a lengyel kvetelseket, de teljesen szembehelyezkedett a magyar ignyekkel. Nyomatkul mg jelents hadert is felvonultattak a kzs hatron. A kormny az ismert s rtkelt katonai er ellen nem, mert fegyveres ervel fellpni, a „Rongyos Grda” elnevezs szabadcsapat rvn fegyveres akcikat kezdemnyezett Csehszlovkia terletn.
A „Rongyos Grda” mkdse 1938. oktber3-tl, 1939. janur14-ig tartott. Feladata a Csehszlovk kzigazgats fellaztsa, megbntsa volt. gy kvntk bizonytani, hogy a csehek nllan nem kpesek rendet tartani s nem tudjk biztostani a nemzetisgeket, megillet jogokat. Ezt hidak, vasutak, katonai objektumok elleni tmadsokkal, a magyar nemzetisg lakossg felkelsre trtn buzdtsval kvntk elrni, sszhangban a lengyel szabadcsapatokkal. A flkatonai szervezet hivatsos katonk vezetsvel mkdtt. Homlok Sndor vk. ezredes a vezrkar 5. osztlynak vezetje s Kozma Mikls irnytotta tevkenysgt. A csapat kb. 900 fbl llt, amelyet 19 zszlaljba, ezen bell 57 akcicsoportba szerveztek Vsrosnamny kzponttal. Oktber6-n, mg a komromi trgyalsok megkezdse eltt, Tarpnl mr tdobtk a hatron az els jrrket. sszessgben balul sikerlt akcik jellemeztk tevkenysgket s az ersd cseh katonasg fellpsnek eredmnyeknt, sokan kerltek fogsgba. Stefn szzados vgl december31-n vette t Gnyon a csehektl a hadifoglyok egy nagy csoportjt, majd 1939. janur15-ig Komromba teleplt „Mszaki irodjval”, ahol a tovbbi hazatrt foglyok elltst felgyelte.
Nmet nyomsra aztn 1938. oktber9-n Komromban megkezddtek a csehszlovk-magyar trgyalsok a vits terletek gyben. Az oktber6-ai zsolnai konferencia hatrozatnak megfelelen Szlovkiban Josef Tiso (1887—1947) elnkletvel autonm kormny alakult, gy a prgai Csehszlovk kzponti kormny azt bzta meg a trgyalsokkal. A magyar fl (Knya Klmn klgy-, Teleki Pl valls- s kzoktatsgyi miniszter) nem fogadta el az autonm Szlovkin bell felajnlott nkormnyzatot, nem rte be a Csallkzzel sem, hanem vgrvnyesen ragaszkodott a magyar tbbsg terletsv tadshoz. A trgyalsok ezek utn 4 nap elteltvel sem vezettek eredmnyre, gy vglegesen megszakadtak. Diplomciai ton azonban tovbb folytatdtak s a csehszlovk fl, nmet kzvettssel, tbb terlet tadssal kapcsolatos varicit juttatott el a magyar kormnyhoz. Utazsok, jegyzkvltsok, dokumentumok cserje jelezte, hogy a sznfalak mgtt lassan kirajzoldik egy terleti megegyezs lehetsge.
Meg kell emlteni azonban, hogy a magyar hadvezets „szi hadgyakorlat” cmn, cselekvsre kszen, mr szeptemberben felvonultatta a hatr menti hadtesteket. Ez azt jelentette, hogy mr a komromi trgyalsok idejn a hatr kzelben volt a felemelt bkeltszm I. II. s VII. hadtest. A III. hadtest alakulatai bkehelyrsgeikben s azok kzelben felemelt ltszmmal mr szeptember ta tartalkban voltak. Az esemnyek azonban, Magyarorszg szempontjbl, mgis kedvez fordulatot vettek. 1938. november2-n a bcsi Belvedere palota Aranytermben kihirdettk az n. „els. bcsi dntst”. A Knya Klmn klgyminiszter ltal vezetett kldttsg a kvetkez szerzdst rhatta al:
„Az els bcsi dnts szvege
A magyar kirlyi kormnynak s a csehszlovk kormnynak a nmet s kirlyi olasz kormnyhoz intzett felkrse alapjn, hogy a Magyarorszgnak tenged terleteknek a kt llam kztt fggben lv krdst dntbri hatrozattal rendezzk, tovbb az ezt kveten az rdekelt kormnyok kztt 1938. oktber30-n vltott jegyzkek alapjn Ribbentrop Joachim r nmet birodalmi klgyminiszter s felsge az olasz kirly s Etipia csszra klgyminisztere grf Galeazzo Ciano, ma Bcsben sszejttek, s kormnyaik nevben Knya Klmn r magyar kirlyi klgyminiszterrel folytatott utlagos megbeszls utn a kvetkez dntbri hatrozatot hoztk:
A Csehszlovkia rszrl Magyarorszgnak tengedend terleteket a csatolt trkpen megjelltk. A hatrok helyszni megvonsa a magyar - csehszlovk bizottsg feladata.
A Csehszlovkia ltal tengedend terletek kirtse s Magyarorszg rszrl val megszllsa 1938. november5-n kezddik s azt november10-ig vgre kell hajtani. A kirts s megszlls egyes szakaszait, gy szintn annak egyb mdozatait magyar - csehszlovk bizottsgnak kell haladktalanul megllaptania.
A csehszlovk kormny gondoskodni fog arrl, hogy az tengedend terletek a kirtskor maradjanak rendes llapotukban.
A terlettengedsbl add rszletkrdseket, klnsen az llampolgrsgi s opcis krdseket a magyar - csehszlovk bizottsgnak kell rendeznie.
Hasonlkppen magyar - csehszlovk bizottsgnak kell megllapodnia a Csehszlovkia terletn megmarad magyar nemzetisg egynek s az tengedett terleteken megmarad, nem magyar nemzetisg egynek vdelmre vonatkoz kzelebbi rendelkezsekben. Ez a bizottsg fog klnsen arrl gondoskodni, hogy a pozsonyi magyar npcsoport ugyanolyan helyzetbe jusson, mint a tbbi ottani npcsoport.
Amennyiben a terletek Magyarorszgnak val tengedsbl a Csehszlovkinak megmarad terlet szmra gazdasgi vagy forgalomtechnikai termszet htrnyuk s nehzsgek jelentkeznnek, a magyar kirlyi kormny megtesz minden tle telhett, hogy az ilyen htrnyokat s nehzsgeket a csehszlovk kormnnyal egyetrtsben kikszblje.
Amennyiben ennek a dntbri tletnek keresztlvitele sorn nehzsgek vagy ktsgek tmadnnak, a magyar kirlyi kormny s a csehszlovk kormny ezek tekintetben kzvetlenl egyezik meg. Ha ilyen mdon valamilyen krdsben nem tudnnak megllapodni, ezt a krdst vgrvnyes dnts cljbl a nmet s olasz kirlyi kormny el terjesztik.
Joachim von Ribbentrop
Galeazzo Ciano”
Magyarorszg 11 925 km2-rel s kzel 1 milli lakossal gyarapodott, ennek 86,5%-a volt magyar nemzetisg. Visszakerlt az orszghoz Kassa, Rozsny, Ungvr, Munkcs, Beregszsz, Rimaszombat, rsekjvr, Komrom, Lva s Losonc, mint fontosabb vrosok. A Krptaljt azonban kettvgtk, valamint Pozsony s Nyitra nem kerlt vissza az orszghoz, ami nagy felhborods vltott ki, klnsen Pozsony krdse. A nmet, olasz dntbrsgi hatrozat utn Komromban azonnal megkezddtek a vgrehajtssal kapcsolatos trgyalsok. A magyar fmegbzott grf Teleki Pl magyar kirlyi valls- s kzoktatsgyi miniszter, helyettese Nichl Alfrd rendkvli kvet s maghatalmazott miniszter volt. Ezen kvl mg t, klnbz terlettel foglalkoz bizottsg kezdte meg a trgyalsokat. Tbbek kztt hatrmegllapt, kisebbsgvdelmi, gazdasgi-pnzgyi stb. A bcsi dntbrsg ltal meghzott hatrvonalat nagy mretarny trkpen kaptk meg a felek, gy nem volt meglepets, hogy tbb kisebb telepls nem is szerepelt a trkpen. gy a hovatartozs krdsben a hatrmegllapt bizottsgoknak kellett egyezsgre jutniuk. A bizottsgnak lehetsge volt, hogy olyan kzsgeket, amelyeket a megllaptott hatr sz szerint kettvgott, a nemzetisgi arnyoknak megfelelen ide vagy oda csatoljon. Az ilyen bizonytalan hovatartozs kzsgek esetn lehetsg nylt arra is, hogy esetlegesen kzlekedsi, illetve gazdasgi krdseket is figyelembe vegyenek. A szlovk fl sokig mereven ragaszkodott eredi elkpzelseihez, mg akkor is, ha az gazdasgilag vagy kzlekeds szempontjbl szlovk nemzetisg lakta kzsget sjtott. Tbb hten keresztl tartott a vita, vgl sikerlt megegyezni a kb. 800km hossz hatr esetben, s ez a kzsgek legnagyobb rsznek megnyugtat eredmnyt hozott.
A hatrozatok azonnali vonzataknt a csapatoknak november3-n 13 rakor kellett vgrehajtaniuk az n. „Ipoly” rendeletet, amely a hatrhoz val felzrkzst jelentette. November4-n Horthy mr kiadta nyilvnos hadparancst s 5-vel a kijellt csapatok megkezdtk a Felvidk dli rsznek megszllst , amelyet 5 nap alatt, 10-n be is fejeztek. Komromba a „hivatalos” bevonulsra 6-n 14 ra 15 perckor kerlt sor. A kijellt csapatok, Horthy Miklssal az len, nneplyes keretek kztt vonultak be a vrosba. Ezutn a komrom gyallai mton tovbb folytattk menetket rsekjvr fel. Bevonultak Hetnybe, Keszegfalvra, Csallkz-aranyosra, majd rsfalu kzsgbe. gyallt 7-n, rsekjvrt 9-n rtk el. A folyamrsg 2. folyamzr szzada ebben a helyzetben azt a feladatot kapta, hogy Komromnl s Prknynl az, esetleges ellensges aknktl, tiszttsa meg a Dunt. Az 1/II. rnaszd osztagnak ezzel prhuzamosan szak-Komromba kellett befutnia. A kzeli, hatr mentn elhelyezett, megfigyel rsk fls ltszmbl elvont folyamrszzad a 2. vegyes dandr alrendeltsgben a 2/3. gyalogparancsnok (6. nll dandr) oszlopval szintn szak-Komromba vonult.
A bevonulsban ngy hadtest vett rszt. Ezek kzl az I. hadtest az Ipolysg krnykt, a II. a Csallkzt, a VI. Munkcsot s Ungvrt, mg a VII. Kasst vette birtokba az elzetesen kidolgozott tervek szerint. Szt kell mg ejteni a Pozsony elleni magyar tervekrl is. A katonai tervek ugyanis szmbavettk, a Felvidkkel prhuzamosan Pozsony elfoglalst. A Nagykanizsn llomsoz vitz Szkely Jnos vk. (vezrkari) ezredes csapatai szeptembertl felemelt bkeltszmmal vrtak az esemnyek alakulst. Vgl november18-n hajnalban rkezett meg a mozgstsi parancs, 36 rs menetkszltsggel. Az gy megalaktott 9. nll dandr erit vaston Szkesfehrvr rintsvel Komromba, majd onnan a Felvidkre szlltottk. A dandr 20-n rakott ki Dunaszerdahely krzetben. Megindulsi krletet foglalt Nemesabony, Hdos, Szentmihlyfa terletn ers biztostssal. Mg ezen a napon pontostottk a feladatokat. Ennek alapjn 21-n gyalogmenetben kellett volna felzrkzniuk a kzs hatrra, erre mg a menetclokat is pontostottk. Rvid idvel a feladat megkezdse eltt azonban a parancsot visszavontk, s a csapatokat visszarendeltk bkehelyrsgeikbe. Ennek oka egyrtelmen a nmetek erteljes tiltakozsa volt.
A hadsereg szempontjbl fontos elrelps volt, hogy 1938. szre megtrtnt a hadtest-szervezetre val ttrs (a vegyes dandrokat hadtestekk kereszteltk t), gy Kassn ltrehozhattk, illetve megalakthattk a VIII. hadtestet. A Fvezrsg kzvetlen alakulatai pedig nylt, 101-el kezdd szmozst kaptak.
A magyar elkpzelsek s tervek rvid id alatt a Krptalja fel fordultak. El is terjesztettk ezzel kapcsolatos krsket Hitlernek, de az egyrtelmen elutastotta a magyar elgondolsokat. A politikai s katonai vezets azonban nem mondott le errl a cljrl s gy dnttt, hogy lerohanjk az adott terletet, gy ksz tnyek el lltjk az rdekelt hatalmakat. Szombathelyi Ferenc vezrrnagy parancsnoksga alatt megalaktottk a „Krpt csoport”-ot a kassai VIII. hadtestbl s a gyorsalakulatokbl. A kormny azonban rezte ennek a lpsnek a felelssgt s, hogy legalbb egyik oldalrl biztostsa magt Olaszorszghoz fordult tancsrt. Ez persze azt is jelentette, hogy Nmetorszg gy szinte azonnal rtesl a magyar tervekrl. Ennek eredmnyeknt Hitler janur21-n jegyzkben szltotta fel a magyarokat, hogy azonnal lljanak le a tervek megvalstsval, mert klnben elvesztik a nmet tmogatst. A kormny ennek hatsra azonnal visszakozott.
A terleti revzik els sikeres llomsnak eredmnyeknt, az els „bcsi dnts” katonai s gazdasgi jelentsgt folyamatosan rtkeltk a szakemberek s a kvetkez megllaptsokat, tettk: cskkent Budapest veszlyeztetettsge, mivel az eddigi hatrtl val tvolsga 45-80 kilomterrl 120-150 kilomterre ntt. 7 vasrcbnyt csatoltak vissza (6 Gmrnl, 1 Munkcsnl). Erteljesen javult a fa, s s az lelmiszer ellts. A kis-antant vasgyrje sztpattant, az eddigi legersebbnek rtkelt ellensg eltnt a trtnelem sznpadrl. A romn s a dlszlv nyoms rezheten gyenglt. Szomszdjaink clja az eddigi tmadlagos elgondolsrl valsznleg vdlegess vltozott. A mi clunk tovbbra is a jogos terletek visszaszerzse. 1939. februr14-n Horthy, Teleki s Keresztes Fischer erteljes nyomsra Imrdy lemondott. Februr16-n grf Teleki Pl alaktott kormnyt. Teleki a nmet orientci fenntartsa mellett ismtelten ersteni kvnta az olasz kapcsolatot, msrszt ellenslyt keresett a nmet hegemn trekvsekkel szemben a nyugati hatalmaknl, ami Hitler bizalmatlansgt vltotta ki. Csky Istvn, aki az j kormnyban is klgyminiszteri tisztsget tlttt be, sietett megnyugtatni Berlint, hogy a magyar politikai irnyvonal egyltaln nem vltozott meg. Ennek bizonysgul jelezte, hogy Magyarorszg csatlakozni kvn az Antikomintern Paktumhoz is. A Berlin irnti hsg megpecstelsre februr23-24-n kerlt sor a csatlakozsi szerzds Budapesten trtnt alrsval. (Az Antikomintern Paktumot Nmetorszg s Japn hozta ltre a Szovjetuni s a Komintern nemzetkzi politikai tevkenysgnek ellenslyozsra 1936. november25-n. Ehhez csatlakozott Olaszorszg, mint eredeti alr 1937. november6-n.)
1939. mrcius11-n j honvdelmi trvnyt fogadtak el, ami aztn bizonyos mdostsokkal 1960-ig rvnyben is maradt. Az 1939. vi II. tc. 7 rszbl s 235 szakaszbl llt, lnyege a kvetkez volt: ltalnos honvdktelezettsg, ezen bell: levente hadktelezettsg; honvdelmi szolgltatsok s lgvdelmi ktelezettsg. A Legfels Honvdelmi Tancs ltrehozsa (az LHT 1928. jliustl mr mkdtt, de tevkenysge itt jelent meg elszr magasabb jogszablyba foglalva, tovbb ettl kezdve mr minden miniszter tagja lett a tancsnak). Rgztette tovbb, hogy a honvdsg szrazfldi-, lgi- s folyami erkbl ll. A hadktelezettsget 18 s 60 v kztt llaptotta meg. Elrendelte tovbb a trvny, hogy a tnyleges szolglati ktelezettsg 3 v, tovbb, hogy a pttartalkos szolglati id bkben 10-16 heti kpzsben valsuljon meg. (Ennek alapjt az 1938. vi XX. tc., a gyri program teremtette meg.)
A Krptaljai bevonuls
A magyar terleti kvetelsek idkzben j lehetsghez jutottak. 1939. mrciusra a cseh s szlovk viszony ersen megromlott. A nmetek biztatsra a szlovk fggetlensget kvetel nacionalistk mrcius9-n teljesen szaktottak a kzponti kormnnyal. Ennek okt a cseh s szlovk emigrci szolgltatta. Mg 1938. jliusban az amerikai Pittsburgban megegyezett a cseh s a szlovk emigrci, hogy az j csehszlovk llamban Szlovkia autonmit kap. Ez „hts” megegyezs bsztette fel valjban az nllsgra trekv szlovk nacionalistkat. Miutn a Tiso fle Szlovkia hivatalosan is bejelentette nllsulsi szndkt, Hitler azonnal lpett. Mrcius13-a utn, amikor Szlovkia hivatalosan is kimondta nllsgt, azonnal megindtotta csapatait s megindulsra val felszltst kldtt a magyar vezetsnek. A magyarok azonban gondban voltak. A janur21-ei jegyzk alapjn lelltottk a katonai elkszleteket s minden alakulatot visszavontak a hatrrl, gy szinte nem volt foghat er a bevonulsra. Flve azonban a ksedelem htrnyaitl 14-n az „sszeszedett”, javarszt 5 hetes joncokbl ll csapatok megindultak. Lnyegben a VI., VII. hadtest hatr menti rszeirl, illetve a gyorsdandrok egyes lovas, kerkpros s gpkocsiz rszeirl volt sz. A bevonuls sorn csupn kisebb sszecsapsokra kerlt sor az ukrn milcival (Szics-grda), gy a csapatok 18-n az Uzsoki szorosnl elrtk a lengyel hatrt. Romnia mozgstott ugyan az esemnyek hatsra s tovbbi csapatokat kldtt Erdlybe, de tartva a nmetektl nem avatkozott be. A magyar vezrkar azonban gy dnttt, hogy a zavaros helyzetet kihasznlva, az jonnan visszacsatolt terleteket mg nyugati irnyba kitolja, gy a terletnyersen tl, megfelelen elnys hatrszakaszt is kialaktson. Konkrtan az Ung vlgyrl volt sz s nem utols sorban az ott tallhat t- s vastvonalrl. Mrcius23-n dleltt 10 ra tjban az Ugar fel indul menetoszlop lpte t elsknt a hatrt. Ezt az oszlopot a falu elrse eltt mr szlovk repl tmadta, majd ksbb az elvd puskatzet kapott, de rvid id mlva a szlovkok visszavonultak. Kzben az Iglrl felszll szlovk gpek bombztk Ungvrt s Nagybereznt, de a magyar lgier rvid idn bell vlaszcsapst mrt az igli repltrre. Szobrnc fltt lgi harc is kialakult a kt fl gpei kztt. Vgl trgyalsok eredmnyeknt a magyar csapatok maradtak a kzben elrt Kelen, Vgasz vonalon.
sszessgben Magyarorszghoz a Krptalja visszatrtvel, 12 171 km2 csatoltak vissza s 436 000 lakos kerlt vissza az anyaorszghoz. Ennek azonban csak 12,7%-a volt magyar nemzetisg. Csehszlovkia sztesse utn tbb rtkels is megjelent, ami katonai szempontbl is rdekes volt. A Magyar Katonai Szemlben, 1939. mjusban megjelent rsbl rdemes idzni:
„A Berlin-Rma tengely a kzelmltban „kzzelfoghat” politikai tmaszban rszestett. A magyar-lengyel bartsg politikai valsg lett (kzs hatr). Politikai slyunk nvekedett. Erben gyarapodtunk. Eddigi fellensgnk eltnt a trtnelem sznpadrl. A magyar-szlovk politikai viszonyt a magyar-nmet kapcsolatok fogjk irnytani.
A Kis-entente „vasgyrje” sztpattant. Megmaradt tagllamai bizonysgot szereztek a nyugati nagyhatalmak s a Szovjet politikai tmogatsainak rtkrl. Nmetorszg, Olaszorszg s Lengyelorszg politikai slya nvekedett; Romnia s Dlszlvia nyomsa enyhlt; Szlovkia nem hatsos.
sszevetve: a trianoni szerzdssel megteremtett viszonyokhoz mrten klpolitikai helyzetnk igen jelentsen javult.”
Az j terletek visszacsatolsval felmerlt annak az ignye, hogy olyan hegyes terepen folytatott harctevkenysgre alkalmas alakulatot kell fellltani, amely kpes a klnleges feladatok megoldsra. gy az 1939-ben folytatd hadseregfejleszts eredmnyeknt a VIII. hadtest alrendeltsgben oktber1-jvel fellltottk az 1. hegyi dandrt („m. kir. Krptaljai 1. honv. hegyi dandr”). llomnyba a kassai, a storaljajhelyi s az ipolysgi hatrvadsz-zszlaljbl megalakult hrom hegyi zszlalj, a fenti hatrvadsz-zszlaljak pncltr gys szakaszaibl alakult a hegyi dandr pncltr gys szzada, a huszti hatrvadsz-zszlalj kerkpros szzadbl alakult a hegyi dandr motorkerkpros szakasza s a 2. gpkocsiz dandr feldert- zszlalja fellltotta a hegyi dandr pnclgpkocsi szakaszt. Ide szerveztek mg egy hrad, egy utszszzadot, valamint egy vonatcsoportot. Oktberben fellltottk a hadsereg-parancsnoksgokat, s ezzel prhuzamosan Szolnokon a Gyorshadtest-parancsnoksgt is, amely gy a gpkocsiz s lovasdandrok kzvetlen elljr parancsnoksga lett. Ezek szerint a kvetkez szervezeti forma lpett letbe: 1. hadsereg (Szolnok), V., VI., VIII. hadtest s a Gyorshadtest. 2. hadsereg (Budapest), I., II., s VII. hadtest. 3. hadsereg (Pcs), III. s IV. hadtest. A terletgyarapods utn nem kellett sokat vrni a nmet „valamit-valamirt” elv ismtelt rvnyre juttatsra. Rvid ton kzltk a magyar politikai vezetssel, hogy a npszvetsgi tagsg ellenkezik a nmet elgondolsokkal. Ennek hatsra Magyarorszg prilis11-n kilpett a Npszvetsgbl. Mjus5-n kihirdettk az n. „msodik zsidtrvnyt”, a zsidk kzleti tevkenysgt korltozta. Ezt a trvnyjavaslatot mg az Imrdy kormny idejn nyjtottk be, de vgl a Teleki kormny mkdse idejn hirdettk ki.
1939. mjus22-n ltrejtt szerzdses formban is a nmet—olasz katonai szvetsg, az n. „aclpaktum”. Ebben Mussolini elismerte Nmetorszg, azon bell Hitler vezet szerept Eurpban. Ebben a hnapban Magyarorszgon is fontos esemnyek zajlottak. Mjus28—30 kztt vlasztsokat tartottak, amelyek elszr voltak titkosak. Az eredmnyek komoly meglepetst okoztak a kzvlemnynek. A nyilasok ugyanis elretrtek, mg a polgri ellenzk s a szocildemokratk slyos veresget szenvedtek. A nemzetkzi politikban is forrsodott a helyzet. Csehszlovkia felszmolsa utn hirtelen megromlott a kapcsolat Nmetorszg s Lengyelorszg kztt, amelynek kivlt oka Danzig hovatartozsnak krdse volt. Eurpa, ezen bell a magyar vezets is, tisztn ltta, hogy Hitler kvetkez ldozata fel fordul s rvid idn bell hbor, kezddhet Eurpban. A kzs lengyel-magyar hatr felett rvendez s a Romnival szembeni revzit kvetel kormny szorongva figyelte az esemnyeket. Az llspontjukat azonban igyekeztek gyorsan kialaktani, amely a kvetkez f gondolatokat tartalmazta: Tvol kell maradni a konfliktustl, mert a kzvlemnnyel nem lehet elfogadtatni semmifle Lengyelorszg ellenes lpst. A rszvtel a nyugattal val szaktst s a hborba val sodrdst jelenten. Alapelv a krdsben: „a fegyveres semlegessg”, de azrt kszlni kell. A magyar politikban egybknt is rezhet az egyre nagyobb szakadk a civil- s a katonai vezets kztt. Teleki egyre biztosabb volt abban, hogy a mg tervezett revzis lpseket bks ton is meg lehet oldani, gy nem tartotta szksgesnek a nmet tmogatst sem. A lengyel krdssel kapcsolatban pedig levelet intzett Hitlerhez:
„Kegyelmes Uram!
Jlius24-i levelem minden hamis rtelmezsnek megelzsre van szerencsm ismtelten kijelenteni Nagymltsgodnak, hogy Magyarorszg, amennyiben az adott krlmnyekben nem ll be komoly vltozs, erklcsi meggondolsokbl nincs abban a helyzetben, hogy hadmveletekbe kezdjen Lengyelorszg ellen.
Van szerencsm kifejezni Nagymltsgodnak legmlyebb tiszteletemet.
Grf Teleki Pl m. kir .miniszterelnk”
Hitler felhborodsa hatrtalan volt a levl elolvassa utn. Ennek eredmnyeknt augusztus9-n kzlte Csky klgyminiszterrel, hogy nem tart ignyt a magyar rszvtelre, de elvrja, hogy Magyarorszg semleges maradjon. Ugyanakkor slyos szemrehnysokkal illette a magyar kormnyt. Ezek utn a kormny meghtrlsa nem volt meglepets s krtk Hitlert, hogy Teleki jlius 24-n rt levelt tekintse semmisnek. Telekivel szemben a katonk, kiemelten Werth vezrkari fnk, csak a nmetekkel egytt tudtk elkpzelni a revzit. Ebben az esetben is szorgalmaztk a magyar hader felvonulst a romn hatrra. Az elkpzels szerint: le kell ktni a romnokat, akik valsznleg meg akarjk segteni a lengyeleket, majd egyttmkdsben a nmet erkkel benyomulni Erdlybe. A kormny vgl Werth javaslatra, ellenslyozand a romnok erdlyi felvonulst, augusztus23-n rszleges mozgstst rendelt el. Meg kell jegyezni, hogy ekkor mr kzel 250 000 fs romn ert vontak ssze az erdlyi terleteken.
A sorozatos vdaskodsok, szerzdsfelbontsok, provokcik utn mr vrni lehetett azt, ami 1939. szeptember1-jn elkezddtt. Nmet csapatok lptk t a lengyel hatrt, kezdett vette a „Fall Weiss”. A nmet tmads hrre Anglia s Franciaorszg 3-n hadat zent Nmetorszgnak. A magyar kormny az esemnyek hatsra bevezette a rendkvli llapotot, a IV. hadtest pedig felzrkzott a kijellt hatrszakaszra s vdelemre rendezkedett be. A rendkvli llapot bevezetse (1939.II.tc. 141..) lehetv tette a hadigazdasgra val ttrst. gy lehetsg nylt arra, hogy az llam s a katonai vezets szabad kezet kapjon, s kzvetlenl beavatkozhasson a gazdasgi letbe. Ennek els lpseknt zemi katonai parancsnokokat neveztek ki a legfontosabb s stratgiailag fontos zemek lre. A rendkvli llapot bevezetsvel kapcsolatos lps volt mg a honvdelmi munkra val ignybevtel lehetsge is. Ezt a 14—70 v kztti korosztlyokra terjesztettk ki.
Az els konkrt nmet krsek mr szeptember9-n megrkeztek a magyar kormnyhoz. Teleki azonban elutastotta mind a nmet tvonulsi krelmet, mind pedig a Kassa Nagyszalnci vastvonal kzvetlen hasznlatra rkezett krst, ami a nmet vezetsben nagy felhborodst vltott ki. Ennek kzvetlen eredmnye volt a nmet fegyverszlltsok tovbbi szneteltetse is. Keitel ugyanis mr augusztus31-n lelltatta a szlltsokat (fegyver, hadianyag) amg a magyar llspont teljesen nem tisztzdig ebben a konfliktusban. Ennek eredmnyeknt komoly fennakadsok voltak a harckocsi s a gpjrmgyrtsban. Tovbb nvelte a nmet felhborodst, hogy Magyarorszg lengyel meneklteket fogadott be s segtette azok nyugatra jutst. Az adatok ebben az esetben elg szlssgesek. Valszn azonban, hogy kb. 300 000 f rkezett magyar terletre s ezek kzl 25—30 000 f lehetett a katona.
| |