|
2./II. Trianontl a bks terletszerzsekig
2007.02.04. 08:38
Ez a rsz IV. Kroly visszatrsi kisrleteit s a hadsereg fejlesztsnek fbb krdseit trgyalja az 1930-as vek kzepig. II. rsz
IV. Kroly visszatrsi ksrletei
Az uralkod osztlyon bell a legitimistk s a szabad kirlyvlasztk egyre lesebb harcot vvtak sajt hatalmi befolysuk nvelse rdekben. A tiszti llomnyt is ersen megosztotta ez az ellentt, hiszen a Horthy mellett ll „szegediek” s a nyugat-dunntli legitimistk is kszek voltak fellpni a hatalom megszerzse rdekben. Horthy azonban igyekezett megrizni a hadsereg egysgt, gy a kl-, mint a belpolitikai veszlyek miatt. Azonban tttelesen figyelmeztette a tisztikart, hogy mindenki, aki IV. Kroly rdekben agitcit fejt ki, toboroz, vagy szervezkedik, az megszegi a neki tett eskjt s rulnak minsl. Ezt kzvetlenl Srter Istvn tbornok, honvdelmi miniszter, 1920. szeptember15-n kiadott rendelete tartalmazta, hivatkozva az 1920. I. s II. trvnycikkre.
IV. Kroly rszre az antanthatalmak, tartzkodsi helyl, Svjcban jelltek ki egy tgas, nagy parkkal rendelkez kastlyt, amit a svjci hatsgok tudta nlkl nem hagyhatott el. A kirly gretet tett arra is, hogy tvol marad a politikai propagandtl. s nem tesz olyan lpseket, amelyek ellenkeznek a gyztes hatalmak rdekeivel. Mgis 1921. mrcius26-n este 10 ra tjban a kirly Cod Vilmos nvre killtott hamis tlevllel Szombathelyre rkezett. Kroly meglep visszatrse megdbbenst vltott ki Horthy krben, de a kisantant politikai s katonai appartusa is mozgsba lendlt. Mr msnap a jugoszlvok t gyalog- s egy lovashadosztlyt vonultattak fel a hatrra s a csehek is hasonl elkszleteket tettek. Egyrtelmen kinyilvntottk, ha Kroly Magyarorszgon marad, kzs katonai akcit indtanak. A Nagykvetek Tancsa prilis1-jn nyjtotta t azt a memorandumot Magyarorszgnak, amelyben jeleztk a vrhat kvetkezmnyeket, amennyiben a restaurci megvalsul. Kroly Horthyval trtnt megbeszlse utn, ahol a kormnyz krte a kirlyt hagyja el az orszgot, mrlegelve a kialakult helyzetet visszautazott Szombathelyre.
Mg az esemnyek kzben Rder Vilmos ezredes a Honvdelmi Minisztrium VI-1. (hadmveleti) osztlynak vezetje folyamatosan jelezte a kisantant ersd katonai elkszleteit. Felhvta a figyelmet arra is, hogy minl tovbb marad a kirly az orszgban, ezek az elkszletek egyre elbbre juthatnak. Ezzel szemben „a magyar vezets rszrl semmi elkszlet nem trtnt, de nem is trtnhetett, mert ez a kormny s kormnyz eddigi hivatalos llsfoglalsnak s a kirly eltvozsi szndknak megcfolst jelenten.” Ezzel prhuzamosan a hatr menti magyar alakulatok komoly veszlybe kerlhetnek, hiszen minden elkszlet nlkl szembe kerlhetnek a benyomul jl felkszlt kisantant csapatokkal.
Horthy mrcius31-n tvirn kzztette hadparancst, amely a kvetkezket tartalmazta: „Amikor Magyarorszg kormnyzst tvettem, az volt a szilrd szndkom, hogy olyan sokig maradjak a kormnyz posztjn, amg ezt az orszg rdeke megkveteli. Harcunk ltnkrt s bels konszolidcinkrt mg nem fejezdtt be. Egy erszakos hirtelen vlts a kormnyzs terletn a nemzet fennmaradst fenyegetn. Ezrt a legutbbi napok esemnyeinek ellenre tartottam magamat dntsemhez, s hazm ltrdekben kitartottam helyemen.
A Nemzeti Hadsereg ezekben, a nehz napokban elvrsainknak megfelelen egysgesen s hsgesen megtartotta nekem tett eskjt. Szvem teljes melegvel mondok ksznetet a vezetknek, a tiszteknek, az altiszteknek s a katonknak. Bizakodva nzek a jvbe, mert a hadsereg kiprblt fegyelme, egysge, szelleme a legjobb fegyver arra, hogy haznk a bels megersds tjn feltartztathatatlanul menjen tovbb, a vilg nemzetei kztt elfoglalja helyt, amit ezerves mltjval s jelenvel megszolglt.” A Magyar Tvirati Iroda mrcius30-n tette kzz az elz napok trtnteket. A Kroly ltal a nemzethez intzett „Kiltvnyt” is csak prilis7-n hoztk nyilvnossgra, pedig az mr 2-n megfogalmazsra kerlt. A kirly mondatai rmutattak a visszatrs konkrt szndkra, az indokokra s a kialakult helyzetre. A „Kiltvny” befejez gondolatai a kvetkezk voltak: „...Minthogy azonban meggyzdtem arrl, hogy apostoli kirlyi uralkodi jogkrm elfoglalsa most nehz s elviselhetetlen megprbltatsoknak tenn ki a nemzetet, ezt pedig lelkiismeretemmel ssze nem egyeztethetem, ismt tvozom, de tvol a magyar nemzettl is minden ermet s minden idmet, ha kell, vremet is hazmnak akarom szentelni, melytl elszakadni, melyhez htlenn vlni sohasem fogok”. A Horthy az elbb emltett Hadparancsban kzvetlenl a Nemzeti Hadsereg vezetinek, tisztjeinek, altisztjeinek s legnysgnek mondott ksznetet.IV. Kroly prilis5-n az antant ksretben elhagyta az orszgot s visszatrt Svjcba.
A kirly tvozsa utn azonban nem nyugodtak meg a bels viszonyok, a legitimista szervezkeds a tovbbiakban sem sznt meg, st ersdtt. Ez szinte mr nyltan mkdtt, mgis, semmilyen beavatkozs nem trtnt ennek letrsre, meglltsra. A politikai s katonai vezets egyttesen gy tlte meg, hogy a helyrsgek zmnek tisztikara kormny h, gy egy esetleges jabb visszatrsi ksrletnek nem lehet meg a katonai tmasza.
A kormny s a hadsereg az sz elejn azonban mr a Nyugat-Dunntlra figyelt. A trianoni szerzds ratifiklsig, 1921. jlius26-ig, ki kellett rteni a fknt osztrk lakta terleteket s Sopron krnykt. Ennek vgrehajtst azonban a magyarok, a jugoszlv csapatok Pcsrl s Baranybl val kivonshoz ktttk. Augusztusban meg is kezddtt a jugoszlvok kivonulsa, gy Burgenland kirtst sem halogathattk. Ezutn a magyar alakulatok kivonsra is sor kerlt, s csak a rendfenntartsra kijellt Ostenburg klntmny maradt a helyn. A Prnay Pl vezette klntmnyek kihasznlva a helyzetet bevonultak Burgenlandba s ott 1921. oktber4-n Lajta bnsg nven nll tartomnyt hoztak ltre. Prnay emlkirataiban gy emlkszik az esemnyekre: „...Most azutn nem lehet kslekedni ezen, hallra sznt magyar fldnek az anyaorszg rszre val megmentsvel. Ezrt, miknt azt mr elzleg terveztk nyomban a kirts utn, teht oktber4-n kikiltattam fggetlensgt, s proklamltattam Lajta bnsg megalakulst”.
A kormny igyekezett kihasznlni a helyzetet, s a klntmnyek kivonst engedmnyekhez kvnta ktni. Vgl olasz nyomsra a magyar s az osztrk fl Velencben trgyalsokat kezdett oktber11-n a terletekkel kapcsolatban. Ennek eredmnyeknt Magyarorszg kivonta csapatait a burgenlandi terletekrl, de Sopron hovatartozsnak gyt npszavazsra bztk. A szavazs decemberben trtnt meg, ahol Sopron s krnyke Magyarorszg mellett dnttt.
A nyugat-magyarorszgi esemnyek, pontosabban az ott lv fleg katonai erkben rejl lehetsgek, IV. Krolyt arra sarkaltk, hogy ismtelten ksrletet tegyen a trn visszaszerzsre. Ezt tancsadi is tmogattk, gy a kirly oktber20-n jjel Svjcbl replgppel rkezett Dnesfra, Czirky Jzsef grf birtokra. Az esemnyek ezutn felgyorsultak. A kirly mr msnap a soproni laktanyba ment, ahol a jl felksztett helyrsg hsg eskt tett mellette. Az uralkod azonnal kijellte kormnyt is. A miniszterelnk Rakovszky Istvn, a klgyminiszter Andrssy Gyula, a pnzgyminiszter Gratz Gusztv, a honvdelmi miniszter pedig Lehr Antal lett. Ezzel prhuzamosan Ostenburgot ezredess, Lehrt s Sigray Antalt tbornokk lptette el. A kirly, terve megvalstsban, szmthatott az Ostenburg zszlalj erire, a csatlakozott katonai erre s a legitimista felkelkre. Az els napokban a „Kirlyi Grdavadszezred” elnevezs alakulat kb. 1 500 fbl llt, de Kroly, elzetes tapogatzs alapjn, szmthatott mg ms helyrsgek katonai alakulatainak tmogatsra is. A szombathelyi katonai krlet csapataival egytt oktber22-n ngy, katonkkal megrakott szerelvny indult el Gyr fel. Azon elgondols, hogy a kirly visszatrst egszen Budapestre trtn bevonulsig titokban kell tartani, eleve hallra volt tlve. Az S.H.S. (Szerb-Horvth-Szlovn) kirlysg svjci gynkeitl az antant mr az induls pillanatairl is rteslt, mg ms hatalmak a soproni katonai misszitl kaptak jelentst, s azonnal tiltakoztak. Ezzel prhuzamosan fennllt egy cseh-romn-jugoszlv kzvetlen tmads veszlye is.
Horthy s a kormny gyors cselekvsre sznta el magt. A kormnyz Nagy Pl altbornagyot bzta meg a katonai ellenlpsek vgrehajtsval, aki oktber22-n kiadta hadparancst, amelyben a kvetkezket hirdette ki: „A nemzeti hadsereg az n kezembe tette le az eskt, teht az n parancsaimat tartozik kvetni. IV. Kroly felsgnek a hatalmat csak orszg megvlasztott kormnyzja adhatja t. Ez azonban a mai krlmnyek kztt haznk vgpusztulst jelenten. Elvrom, hogy a nemzeti hadsereg minden egyes tagja nekem tett eskjhez hen minden parancsomat felttlenl teljesti.” Horthy levlben krte az uralkodt, hogy csapatok nlkl jjjn Budapestre, s szemlyesen gyzdjn meg arrl, hogy a restaurci most sem idszer. A kirly azonban, tancsadi javaslatra, visszautastotta ezt a lehetsget, pedig az eddig szmra sikeres helyzet kezdett a viszlyra fordulni. A Lehr tbornok ltal csatlakozsra felszltott, legmegbzhatbbnak vlt dunntli alakulatok nem reagltak a felszltsra, tovbb az eddig legitimista szimpatizns Prnay is Horthy mell llt. A Hjjas fle „Rongyos grda” pedig mr a kirlyi csapatok htt fenyegette. Nagy tbornok idkzben mindent megtett, hogy szilrd vdelmet ptsen ki. Mozgstott csapatait a Budakeszi—Trkblint—Budars—Nagyttny vonalon lltotta fl, azzal a feladattal, hogy a kirlyi csapatokat lltsk meg, de legalbbis ksleltessk elremozgsukat a vidki csapatok berkezsig. A kirlyi csapatok, kb. nyolc zszlalj s hat teg, 23-n hajnalban Budars al rtek, pedig elremozgsukat folyamatosan akadlyoztk (vasti plya ronglsa stb.). Szemben velk a budapesti helyrsg hat szzada kt tege s egy lovas szzada llt, illetve a Gmbs Gyula ltal verbuvlt civil szzadok kb. 600-800 fvel.
A vdk mr a megjelens pillanatban tzet nyitottak a berkez kirlyi csapatokra, akik erre meglltak s megkezdtk a vagonokbl val kirakodst. A dleltti rkban aztn a kirlyi csapatok elrenyomultak, ami nagy riadalmat keltett a vdk kztt, klnsen a civil egyetemi szzadoknl, akik azonnal meneklni kezdtek. A kezdeti sikereket azonban a kirly nem hasznlta ki s a tovbbi tmads helyett, ami abban a helyzetben valsznleg dnt lett volna, megllt s a kormnycsapatokat trgyalsok tjn akarta a maga oldalra lltani. Mg Hegeds tbornok, a kirly megbzottja alkudozott, sorra rkeztek a kormnyhoz h vidki csapatok Budapestre, Egerbl, Pcsrl, Debrecenbl, Szegedrl s ms vrosokbl. A 24-n hajnalban mr flnyben lv erk megkezdtk a kirlyi csapatok bekertst. A tler lttn a kirly elrendelte a visszavonulst, de a feleskdtt Gyri helyrsg idkzbeni tllsa s a Prnay felkelkkel trtnt egyeslse utn a kirly beltta, hogy mg a visszavonuls tjt is elvgtk, ezrt elrendelte az ellenlls beszntetst. A kirlyi csapatokat ezutn gyorsan lefegyvereztk, mikzben a vesztesgek is tisztzdtak. Ez sszesen 17 halottat s 60 sebesltet jelentett.
A kirlyt s felesgt elfogatsuk utn Tatra szlltottk, ahol aztn Simnfalvy ezredesnek kellett ket megmenteni a volt klntmnyesek inzultustl. A testrsg azonban ezt megakadlyozta, majd rvid id mlva a kirlyi prt a Tihanyi aptsgba szlltottk. Az antant rendelkezs eredmnyeknt aztn az uralkodi prt Bajra szlltottk, ahol a Glowworm brit monitorra szlltottk ket, amely a Dunn a Fekete-tengerig vitte a kirlyi prt. Innen egy msik hajn Funchalba, Madeira szigetre rkeztek, ahol aztn a kirly 1922. prilis1-jn csaldja krben elhunyt. A Nemzetgyls november6-n megfosztotta a Habsburg-hzat a magyar kirlyi trntl s az uralkodi jogok gyakorlstl, a kirlysg, mint llamforma fenntartsa mellett. A kormnyz a puccsban rszt vev politikusoknak s katonknak hamarosan amnesztit adott.
A trianoni katonai hatrozvnyok vgrehajtst 1922 elejn rtkelte a magyar vezets s a kvetkez megllaptsokat tette:
102. cikk alapjn, ami a meghatrozott ltszm elrsre, vagyis a megfelel mrtk leszerelsre utalt, „A honvdsg le van szerelve.”
103. cikk alapjn, ami az ltalnos hadktelezettsg megszntetst rta el, „Az ltalnos vdktelezettsg megsznt, a legnysg kizrlag nkntes.”
104. cikk alapjn, ami a ltszmra utalt, „A ltszm nem ri el a 35 000 ft.”
107. cikk alapjn, ami a csendr, rendr stb. ltszmra vonatkozott, „Rendben.”
108. cikk alapjn, ami a nem engedlyezett alakulatokra vonatkozott, „A szerzdsben nem szerepl alakulatok fel vannak oszlatva.”
109—119. cikk alapjn, ami a hadkiegsztsre, kikpzsre, fegyverzetre, hadianyagra s lszerre vonatkozott, „Vgrehajtva.”
128—132. cikk s a tbbi cikkek is, „Rendben.”
Ezek alapjn a magyar vezets feleslegesnek tartotta a Szvetsgkzi Ellenrz Bizottsg tovbbi Magyarorszgon val maradst, hiszen ezzel havonta 100 000 koronval terhelte folyamatosan a kincstrat. A felterjesztst az ellenrz bizottsg elutastotta, pedig az v eleji ltszmkimutats is egyrtelmen bizonytotta, hogy a hadsereg ltszma nem rte el mg az elrtat sem:
Tiszt Altiszt Legnysg sszesen
HM s kzv. 104 5 ¾ 109
Bp-i krlet 236 343 4 303 4 882
Szf-i krlet 267 364 4 807 5 438
Pcsi krlet 208 298 3 758 4 264
Szegedi krlet 229 288 3 758 4 264
Debreceni krlet 237 308 4 088 4 633
Miskolci krlet 207 262 3 677 4 146
sszesen 1 723 2 197 28 912 32 832
+ egyb szervnl 109 f
A magyar kormny ebben a helyzetben is tisztban volt azzal, hogy az „llami feladatt” ellptetett revzis politika csak megfelelen kpzett s felszerelt hadsereg segtsgvel oldhat meg. A hadsereg felszerelse azonban komoly problmkat vetett fel. Sok pnzre s megfelel szvetsgesre volt szksg ahhoz, hogy ennek a httert biztostani tudjk. Ezzel prhuzamosan a magyar politiknak jelen kellett lennie a nemzetkzi letben is. Ezrt volt nagyon fontos, hogy az orszg 1922. szeptember 18-tl a Npszvetsg tagja lett. Ezzel prhuzamosan a pnzgyek rendbettele is a legfontosabb feladatok kztt szerepelt. Bethlen Istvn grf kormnyf Kllay Tibor pnzgyminiszterrel 1923. mjustl Prizsban, Londonban, Rmban, majd Genfben trgyalt Magyarorszg pnzgyi helyzetrl s a lehetsges klcsnkrl. A megfelel szvetsgest viszont egyrtelmen Olaszorszgban lttk a politikai vezetk. Bethlen, a fentebb emltett, folyamatos trgyalsainak eredmnyt aztn 1927. prilis5-n realizlta a magyar politika. Ekkor ugyanis alrtk az olasz-magyar bartsgi s egyttmkdsi szerzdst. Az alrst megelz trgyalsokon Bethlen ismertette a magyar llspontot. Ezek szerint a magyar elkpzelsek egyrtelmen egy kzp-eurpai jrarendezst tesznek szksgess s ezt csak egy nagyhatalom segtsgvel lehet megoldani. Ennek a knyes feladatnak a megoldsban Magyarorszg egyrtelmen Olaszorszgra szmt. A felek rtkeltk Magyarorszg hadszati helyzett s megllaptottk: 1.) Magyarorszg jelenlegi katonai felkszltsge nem teszi lehetv, hogy eredmnyesen lpjen fel a kisantant ellen, st egy jobb felkszls esetn sem kpes tbbfrontos tmadsra, illetve hadviselsre. 2.) Magyarorszgnak mindenkppen a kisantant megosztsra kell trekednie. 3.) A legveszlyesebb s legersebb ellenfl Csehszlovkia. 4.) Egy majdani Csehszlovkia elleni tmads elksztse idszakban clszer szorgalmazni a Romnihoz val kzeledst, mg Jugoszlvia lektst, semlegestst Olaszorszg magra vllalja. Fontos krdsknt emltettk meg a magyar hadsereg felfegyverzsnek krdst, tovbb a vezrkarok szoros egyttmkdst. Kln kezeltk az Ausztrival kapcsolatos irnyvonal kialaktst. Elhatroztk a Heimwehr (Honvdk, szlsjobboldali nll prt) tmogatst, de les fellpsben egyeztek meg az Anschluss-szal kapcsolatban.
A magyar klpolitika ezzel prhuzamosan egyre nagyobb figyelmet szentelt Nmetorszgnak, mint a mezgazdasgi termkek vrhat potencilis felvsrljnak. A kormny azonban az olasz greteket igyekezett minl elbb kihasznlni. Bethlen 1928. prilisban 300 millis klcsnt s 400 replgpet krt, tovbb magyar piltk olaszorszgi kikpzst. Debreceni beszdben pedig hivatalos kormnyprogramm tette a trianoni hatrok revzijt, amit Mussolini hivatalosan is tmogatott. Lnyeges krds volt teht, hogy a magyar hader egy megfelel szvetsgessel megkezdje a technikai felzrkzst, m a valdi ttrst mgis Anglinak a Npszvetsgben kifejtett tmogatsval sikerlt elrni. A Nagykvetek Tancsa hosszas procedra utn 1927. mrcius31-i hatllyal megszntette a Szvetsgkzi Ellenrz Bizottsg munkjt s ennek szerept is a Npszvetsg, vette t, amely a katonai ellenrzsi jogokat gyakorlatilag nem gyakorolta.
1927. december20—23. kztt folytatlagos koronatancsi lsen mr foglalkoztak az j helyzet adta lehetsgekkel s a hadsereg gyors tszervezsnek, megerstsnek problmjval. Ennek eredmnyeknt a Koronatancs hatrozata alapjn a hadsereg hrom ves fejlesztsi tervrl dntttek, amit 1928—1930 kztt kellett vgrehajtani. Ez tartalmazta a korszer bkehadrend kialaktst, a fegyvernemek kztti helyes arnyok megteremtst, tovbb a hinyz fegyvernemek gyors fellltst. gy remltk, hogy ez az intenzv fejleszts kpes a leggetbb gondok megoldsra s a kisantant lland mozgoldsnak is gtat vet. A vgrehajts mdjaknt a mr meglv alakulatok feltltst, illetve j alakulatok fellltst terveztk. Ehhez a rendrsg s a csendrsg ktelkbl kzel 9 000 ft adtak t (adtak vissza) s a belgyi trca kltsgvetsbl 34,5 milli pengt csoportostottak t a hadsereg szmra. Elhatroztk tovbb, hogy a szervezeti vltozsokat minden v oktber elejn lptetik letbe. A fejleszts msodik temnek vgre az elrend ltszmot 62 500 fben hatroztk meg. 1930. oktber1-jn, aztn rtkeltk a fejleszts eredmnyt. Ennek alapjn a honvdsg tnyleges ltszma, a rejtett alakulatokkal, tovbb a katonai tanintzetek 1466 hallgatjval egytt, elmaradva a tervezettl, 57 648 f volt.
A fejleszts eredmnyeknt a csapatok szervezetben a kvetkez vltozsok trtntek: A vegyes dandrok gyalogezredei j kzvetlenekkel ersdtek, egy-egy gyalog gys- s aknavetszakaszt kaptak. A dandrok meglv tzrsgt a dupljra emeltk, gy a tzrezredek mr kt osztlybl lltak. A Fvezrsg kzvetleneket is kiegsztettk gpvontats lgvdelmi- s nehz tzrosztlyokkal. Az eddigi ngy ktelken kvli huszrezredet kt lovasdandrba vontk ssze, kiegsztve egy lovas tzrosztllyal s kerkpros alakulatokkal, akiket a vmrsg terhre lltottak fl, s nyltan hadrendbe lltottk (1930-tl szerepelt nyltan a hadrendben a folyamrsg is). Kialaktottk ht replszzad kereteit is, igaz nagyon kevs korszertlen gppel. A kikpzssel azonban komoly gondok voltak. Hinyzott a fegyverzet s a felszerels, gy a kikpzsi feladatokat fleg elmleti skon lehetett folytatni. Egyttmkdsi gyakorlatok szinte egyltaln nem voltak, a csapatok a laktanyk kzelben hajtottk vgre a terepfeladatokat. A modern technikai eszkzket (harckocsi, pnclgpkocsi stb.) makettekkel ptoltk, a nagyobb alakulatokat kisebb alegysgek helyettestettk. A kevs lszer miatt minimlis volt a lgyakorlatok szma. A katona csak a sajt fegyvert ismerte, j fegyverekkel egyltaln nem tallkozott. A kikpzsi id nagy rszt az alaki foglalkozsok tettk ki, amelyek egyben a fegyelmezs eszkzei is voltak.
A hadsereg fels vezetse, valamint a csapatok trzsei csak elmletben, trkpen gyakoroltak. A harcszati feladatok kidolgozsa mellett, alkalmaz megbeszlsek s hadijtkok biztostottk a trzsek felkszlst. Az alkalmaz megbeszlsek gynevezett „eloktatst” kpeztek a hadijtkokhoz. Cljuk: a szablyzatok hatrozvnyainak oktatlagos ismertetse s gyakorlsa volt, klnsen slyt helyezve a parancsads s a vgrehajts pontossgra. A hadijtkok az oktats egy magasabb fokt jelentettk. Alapfelttel volt a szablyzati pontok uralsa s helyes alkalmazsa. A trkpen vagy hadijtkterven megfelelen kiosztott szerepekben (hadseregparancsnok, lovashadosztly parancsnok stb.) gyakoroltattk a parancsnokokat hadmveleti-harcszati elhatrozs kialaktsban, parancsadsban, egyszval a vezetsben. A gyakorlatokat nagyban segtettk azok a rvid sszefoglalk, brafzetek, sorvezetk, kziknyvek stb., amelyek a lnyeget kiemelve, kevs magyarzattal biztostottk a gyors helyzettisztzst (helyzetbekerlst), eligazodst. Segtette az elmleti krdsek kidolgozst az 1924-ben kiadsra kerlt, mindent tfog, jl kidolgozott Harcszati Szablyzat is. Ennek elrsai nem ragadtak le a meglv szervezeti s technikai lehetsgeknl, hanem tbb tekintetben mr elre is mutattak.
Egy esetleges mozgstskor letbelp „Fr.” hadrend alapjn a vegyes dandroknak fel kellett lltaniuk egy harmadik ezredet s automatikusan hadosztlly alakultak t, ezzel prhuzamosan a tzrezredek ikrezdtek. A lovas erket kiegsztsk utn hadosztlly vontk volna ssze, mg a Fvezrsg kzvetleneket mozgstssal kvntk kiegszteni. gy ez a „Fr.” hadrend sszesen 247 000 f kivonulval s 179 000 f tartalkkal szmolt. Itt azonban egyrtelmen csak a kerettel szmolhattak, hiszen brmilyen veszlyes helyzet kialakulsa esetn sem tudtk volna a fellltott csapatokat fegyverrel s felszerelssel elltni. Pedig a vezets igyekezett minden lehetsges forrst megtallni s a fegyverzeti anyagot bejuttatni az orszgba.
A tisztikar, az els vilghbors tapasztalatok rtkelse mellett folyamatosan figyelemmel ksrte a nyugati katonai teoretikusok tevkenysgt, elgondolsait. Klnsen az j technikai eszkzk fejlesztsnek s hadrendbe lltsnak problmakre mozgatta meg leginkbb a gondolkodkat, ezen bell kiemelten a pnclos fegyvernem s a replk. Mr a 20-as vek elejn megjelentek az els tmogat rsok a harckocsik alkalmazsa mellett. Az angol Fuller tbornok s Hart kapitny a harckocsit a „dnts” eszkznek tartotta, egyttmkdsben a replkkel, illetve a gpestett gyalogsggal. A nmet Guderian tbornok az nll harckocsi egysgek ltrehozsban s alkalmazsban ltta a megoldst, tovbb felhvta a figyelmet arra, hogy a gyzelmet csak gy lehet elrni, ha a teljes hadmveleti mlysgben, egy idben mrnk csapst. .Hatssal volt mg a magyar elkpzelsekre Giulio Douhet olasz tbornok, aki mr 1921-ben megjelentette „Lgiuralom” cm munkjt. Ebben kidolgozta n. „Korltlan lgi hbor” elmlett, amelyben egyedl a repl erk alkalmazsval kpzelte el a gyzelem kivvst. Ehhez a replket nll lgi hadseregekbe akarta szervezni, mg a szrazfldi csapatoknak csak megszll feladatokat sznt a replk ltal legyztt orszg terletn.
A revzis politikai clok alapjn s az emltett teoretikusok elgondolsainak figyelembe vtelvel 1930-ban Werth Henrik tbornok, a hadiakadmia parancsnoka, majd ksbb vezrkar fnk, fejtette ki vlemnyt a jv hborjrl. Vlemnye szerint az j hadseregnek elegend tervel kell rendelkeznie ahhoz, hogy szksg esetn kt irnyba is gyors s eredmnyes csapst tudjon mrni, teljestve ezzel a politikai clokat. Ezt a hadsereget a kor sznvonalnak fegyverzetvel kell elltni s tmad feladatok vgrehajtsra, kell kikpezni, felkszteni. Szerinte: „a bkedikttumok teremtette feszltsg bks ton meg nem oldhat, hanem rg nem tapasztalt, brutlis jelleg hborhoz fog vezetni. Ez a hbor a benne rsztvev orszgok sszes energiit ignybe vev totlis harc lesz, s nem lesznek olyan osztlyok, amelyek nem vesznek benne rszt. Az j fegyverek nagy hatkpessge kvetkeztben a hbort messze az orszg belsejbe is kiterjesztik.” sszessgben azonban a Werth ltal elkpzelt kis ltszm m jl felszerelt, a kor sznvonaln ll hader minden realitst nlklztt s csak elkpzels maradt. Az elmlet s a gyakorlat kzti hatalmas szakadkot soha nem tudtk thidalni.
A katonapolitika tern is rezhet volt a vltozsok szksgessge. Ennek els kzzelfoghat jele 1928 oktberben Gmbs Gyula megjelense volt a honvdelmi llamtitkri szkben. Nylt titokknt szerepelt a minisztriumban, hogy ez csupn tmeneti llapot s Gmbs rvid idn bell a miniszteri szkbe lhet. Gmbs Gyula 1919-tl a rendszer egyik vezralakja, volt vezrkari tiszt, tbb jobboldali szervezet megalaptja s vezetje, aki nagy npszersgnek rvendett gy a civilek, mint a katonk eltt. Ezt a npszersget prblta is kihasznlni a tervezett hatalom megszerzs rdekben s klnsen erstette kapcsolatait a vezrkari tisztekkel. Mr llamtitkri tevkenysge sorn igyekezett ersteni, nvelni az amgy is meglv vezrkari ntudatot, hangslyozva a vezrkar fontossgt, az elrend clokban kiemelt szerept. A gmbsi politika eredmnyeknt a tisztikar jobbratoldsa csak tovbb ersdtt s egyre nagyobb beleszlst kvetelt a politikai krdsekbe.
1929. oktber10-n aztn Gmbst honvdelmi miniszterr neveztk ki, ami utn azonnal hozzfogott a hadseregvezets talaktshoz. Rvid ton meg akart szabadulni a szmra kellemetlen, fleg idsebb tisztektl s fiatal radiklisabb tisztekkel kezdte magt krlvenni. Kzel msfl v alatt nyugdjazssal s tszervezssel elrte, hogy a minisztrium s a vezrkarkar sszes osztlyvezetjt felvltsk. Ezekre, a posztokra szinte kivtel nlkl olyan tiszteket ltetett, akik 1912-14 kztt vele voltak hallgatk a bcsi hadiakadmin. Az j honvdelmi miniszter termszetesen csak Horthy teljes tmogatsval tudta megvalstani az tszervezssel kapcsolatos elgondolsait, igaz ebben a kormnyz kvnsgait is maximlisan figyelembe vette. A tisztikar lelkesen fogadta az j minisztert, aki nem is fukarkodott az gretekben. Sorra felkereste a vegyes dandrparancsnoksgokat s tjkozdott azok lehetsgeirl, helyzetkrl.
A politikai letben azonban vltozsok kvetkeztek be. Mg prilisban az Egysgprt nagy nnepsg kzepette ksznttte Bethlen grfot 10 ves miniszterelnki jubileumn, de Bethlen augusztus19-n kormnyval egytt lemondott. Helyette Krolyi Gyula grf alaktott kormnyt 24-n. A honvdelmi trca ln azonban nem trtnt vltozs, ismt Gmbs Gyula szolglaton kvli tbornok tlthette be ezt a magas posztot. A gazdasgi fellendls utn mondhatni automatikusan bekvetkez vllsg ismt kilezte az amgy is trkeny magyar belpolitikai helyzetet, ami a Krolyi kormny bukshoz vezetett. Ezutn a nagybirtokos rteg Gmbsnek adott szabad utat, azzal a megktssel, hogy f feladatt a vllsg kezelse s megoldsa kpezze, de egyben jeleztk az esetleges diktatrikus elgondolsok elvetst is.
Az 1932. oktber1-jn hivatalba lp miniszterelnk kormnya 24 rn bell kialakult: Imrdy Bla pnzgyminisztrium (a Nemzeti Bank igazgati szkbl), Hman Blint valls- s kzoktatsgyi miniszter (a Nemzeti Mzeum figazgatja), Lzr Andor igazsggy miniszter (gyvd, Gmbs rgi politikai bartja), Fabinyi Tihamr kereskedelemgyi trca (gyvd, a Ganz-Danubius gyr volt igazgatja), Kllay Mikls fldmvelsgy s Puky Endre klgyminiszter. A kormnyalaktssal kapcsolatban Kozma Mikls a kvetkezket rta napljban: „A honvdelmi trct Gmbs megtartotta magnak, de errl a megoldsrl az a vlemny alakult ki, hogy a Miniszterelnksg s a Honvdelmi Minisztrium hosszabb ideig egy kzben nem lehet, a kettt egy ember nem vezetheti; vgl abban mindenki megegyezett, hogy Puky klgyminisztersge ktsgbeejten rossz vlaszts, a publikum is nevetett ezen, nemcsak a diplomatk, akikkel beszlni sem tud ...”. A kormny sszettelnek brlatakor, mint az elz vlemny is bizonytotta, a legtbb tmads a klgyminiszter szemlyt rte. Ennek eredmnyeknt 1933. februr4-n Knya Klmn berlini kvet vette t a klgyi trca irnytst.
A hadsereg is dnt hnapok eltt llt. A tervezett j hadrend bevezetsnek elfeltteleknt jelltk meg a vderrendszer bevezetst, illetve a hadkiegsztsi rendszer fejlesztst. A tilalmak ellenre aztn 1932. augusztus1-jn be is vezettk az ltalnos vdktelezettsget. A rendelet tartalmazta a „K” toborzott joncok bevonulsi rendjt, s a szolglati idt 18 hnapban hatroztk meg, igaz a katonkat 12 hnap utn leszerelhettk. Dnts szletett arrl is, hogy aki a bevonulsi parancsnak nem tesz eleget, azt karhatalommal el lehet lltani. A hadsereg fejleszts tern ebben az vben jabb elrelps trtnt. Fellltottk a „Gpkocsiz csoportot”, igaz ksrleti clbl. A csoport egy gpkocsiz pusksszzadbl, egy knny harckocsi szzadbl, egy pnclgpkocsi szzadbl, kt gpvontats tarackos tegbl s egy motorkerkpros szakaszbl llt. A pusks szzad llomnyba 3 pusks s 1 gppusks szakaszt szerveztek. Ezt a szervezeti formt mr egyrtelmen gy kell rtkelni, hogy az els komoly ksrlet volt egy modern, j elveknek megfelel ktelk kialaktsra.
A Gmbs kormny rvid egy hnap alatt elksztette, s nyilvnossgra hozta „Nemzeti Munkatervt”. Ez a 95 pontbl ll program tartalmazta mindazon lnyeges krdseket, amelyeket a kzvlemny elvrt, br tbb knyes krdsre nem trt ki. A munkaterv krli vitban rdemes megemlteni egy elfogulatlan vlemnyt. Dinnys Lajos Kisgazda prti kpvisel a kvetkezket mondta: „Az egsz munkaterven az olasz fasizmus vetlete ltszik, s ez az, ami elttem agglyos ... Ami az olasz nemzet nclsgnak megfelel, azt nem lehet irnyelvl tilleszteni a magyar letbe.”
1932-ben Gmbs fontos trgyalsokat folytatott Mussolinivel Rmban. Itt megegyeztek a tovbbi szoros egyttmkdsrl, de Gmbs kiemelten krte olasz trgyalpartnert, hogy tmogassa Magyarorszg fegyverkezsi egyenjogsgnak elismerst s az eddigieknl, jobban segtse a magyar hadsereg felfegyverzst. Ennek legfbb akadlyt egybknt mind kt fl az osztrk baloldali erk tevkenysgben ltta, hiszen ezek voltak azok, akik minden eszkzzel akadlyoztk az olasz fegyverszlltsokat Magyarorszgra. Megegyeztek teht a Heimwehr tmogatsban, tovbb abban, hogy az osztrk jobboldal tmogatsval elsegtik egy hatalomtvtel megvalsulst. Kitrtek mg a Jugoszlvia elleni kzs politikai lpsek sszehangolsra is, ahol a horvt usztask tmogatsnak folytatst hatroztk el.
1933. janur30-n Nmetorszgban Hindenburg elnk Hitlert nevezte ki kancellrr, ami a tovbbiakban ersen befolysolta az eurpai esemnyek sort a kvetkez tbb mint tz vben, s termszetesen komoly hatst gyakorolt a magyar politikra, illetve katonapolitikra is. Gmbs, komoly levlvlts utn, 1933. jnius kzepn tett hivatalos ltogatst Hitlernl. rdemes a ltogats visszhangjt rtkelni: London a ltogats hrre nyugodt maradt, nem adott vlemnynek hangot. Vars Gmbsre bzta a ltogats fontossgnak s idszersgnek megtlst. A kisantant gyanakvan figyelte a kzeledst. Franciaorszg teljesen megdbbent a ltogats hrre, hiszen gy rtkeltk, hogy Nmetorszg majd kt httel a ngyhatalmi paktum paraflsa utn mr msfel keres tmogatkat. (1933. jnius7-n, hosszas trgyalsok utn Anglia, Nmetorszg, Olaszorszg, Franciaorszg Rmban parafltk a ngyhatalmi paktumot, amely bizonyos mrtkben az „j” Nmetorszg elismerse volt). Dollfuss osztrk kancellr gy rezte, mint akit elrultak, mg Olaszorszgbl szintn kedveztlen vlemnyek rkeztek Budapestre.
A kvetkez v azonban mr konkrt eredmnyeket is hozott a gmbsi politika szmra. 1934. mrcius11-n, vasrnap dlben fl kettkor a Keleti-plyaudvarrl indult el Gmbs Rmba. Ide vrtk Dollfuss osztrk kancellrt is. A megbeszlsek hivatalos clja az volt, hogy Magyarorszg s Ausztria elmozduljon arrl a holtpontrl, amelybe a gazdasgi vllsg dnttte. Ezt Gmbs olasz segtsggel kvnta rendezni, termszetesen gy, hogy abbl magyar elny szrmazzon. Ezrt nem meglep, hogy egy nappal megelzte Rmba rkezsvel osztrk kollgjt s azonnal trgyalsokat kezdett Mussolinival. A f tma Ausztria volt. Mussolini Magyarorszg prtol tmogatst krte ahhoz, hogy Ausztria megtarthassa fggetlensgt, hiszen gtat kvnt szabni a nmet terjeszkedsnek. Gmbs egyetrtett az olasz nzetekkel, de mint kifejtette, Magyarorszg nem tud fellpni Nmetorszg ellen, hiszen tmogatsval remli a csehek elleni fellpst. sszefoglalva a kvetkezket mondta: „Magyarorszg hivatva rzi magt arra, hogy a Krpt-medencben sajt politikt csinljon, a Duntl dlre Olaszorszgra, a Duntl szakra Nmetorszgra tmaszkodva.” 1934. mrcius17. aztn alrtk a magyar-olasz-osztrk egyezmnyt (rmai paktum), amelynek a legfontosabb, hadseregre vonatkoz rsze az volt, hogy Ausztria titokban tadott Magyarorszgnak 42 000 puskt s 490 db gppuskt a hirtenbergi fegyverraktrbl.
1935. mrcius4-n a kialakult belpolitikai helyzet s a szemlyt rt tmadsok miatt a Gmbs kormny lemondott. Horthy tudomsul vette a lemondst, de ismtelten t bzta meg az j kabinet kialaktsval. A kormnyalaktsi trgyalsok szinte percekig tartottak, gy az j kormny mr msnap letehette az eskt. Az jjalakult kormnyban a legfontosabb szemlyi vltozs az volt, hogy a belgyi trct Kozma Mikls kapta, aki addig a Magyar Tvirati Iroda elnk vezrigazgatja volt. Gmbst gyakori vesebetegsge egyre jobban zavarta a kormnyzati munkban. Tbbszr kellet helyettesteni s 1936. szeptember2-n le is mondott a Honvdelmi Minisztrium vezetsrl. A kormnyz Somkuthy Jzsef altbornagyot nevezte ki honvdelmi miniszterr.A nagybirtokos s finnctks krk nem nztk j szemmel Gmbs totlis fasiszta elkpzelseit, ezrt felmondtk a vele kttt alkut. Megbuktatst azonban mr nem rte meg. 1936. oktber6-n 8 ra 20 perckor egy mncheni szanatriumban, urmiban meghalt.
Gmbs halla utn ngy nappal Darnyi Klmn, volt fldmvelsgyi miniszter, kapott megbzst a kormnyalaktsra, ahol a honvdelmi trct Rder Vilmos kapta. Darnyi klpolitikai elkpzelseit, hasonlan a tbbi kormnyfhz, a revzis trekvsek motivltk. Ezen tl a kvetkez f szempontok alapjn kpzelte ezt a vonalat: polni s ersteni a kapcsolatokat a „rmai jegyzknyv” (Olaszorszg, Ausztria) orszgaival, a legnagyobb figyelemmel azonban Nmetorszg fel kell fordulni, folyamatosan biztostani kell Anglia bartsgt s tmogatst, megfelel figyelmet kell fordtani egy estleges francia kapcsolat felvtelre. sszefoglalva teht az elgondolsokat, a magyar politikai vezets clja a kvetkez volt 1936-tl: azt kell pontosan megtallni, hogy a magyar klpolitika meddig mehet el a nmetekkel val egyttmkdsben, a nyugattal val szakts illetve a rendszert veszlyeztet, hborba val belekevereds nlkl.
1936. november24-n Rmban kiemelt figyelemmel s nagy pompval fogadtk Horthy Mikls kormnyzt s felesgt. A ksret tagja volt mg Darnyi miniszterelnk s Knya Klmn klgyminiszter is. Az olasz kirly mr a kvetkez v mjusban viszonozta a ltogatst. Vittoro Emanuele, felesgvel s lnyval, Mria kirlyi hercegnvel rkezett Budapestre, de Ciano grf klgyminiszter is a kirlyi pr ksretben volt a ngynapos itt tartzkods alatt. A kt ltogats eredmnyeknt mg szorosabb vlt a magyar-olasz kapcsolat, ami a gazdasgi let tbb terlett rintette jtkony hatssal.
| |