szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
Magyarorszg a kt vilghbor kztt
Magyarorszg a kt vilghbor kztt : 2./I.Trianontl a bks terletszerzsekig

2./I.Trianontl a bks terletszerzsekig

  2007.02.04. 08:41

Ebben a fejezetben a trianoni bkedikttum, trsadalomra s a haseregre gyakorolt hatst igyeksznk bemutatni. Az els rsz a katonai rendelkezsek negatv kvetkezmnyeit trgyelja, illetve az j trsadalmi berendezkedst trgyalja. I. rsz

Trianontl a bks terletszerzsekig

Az jra hatalomra jut magyar uralkod osztly nehezen dolgozta fel az elmlt egy v trtnseit, az 1918/19-es forradalmakat, a rgi dicssg, az Osztrk—Magyar Monarchia sszeomlst s a trtnelmi Magyarorszg szthullst. Az 1920. mrcius1-jn a nemzetgyls elspr tbbsggel Horthy Miklst vlasztotta Magyarorszg kormnyzjv. Ezzel lassan stabilizldott a helyzet. Az antant is megnyugodott, hiszen nyltan s kzvetlenl beavatkozhatott az orszg belgyeibe. A kormnyzi tisztsg jnak szmtott ebben az idszakban, s betltje is j volt a politikai letben. Horthy (1868—1957) egy Szolnok megyei, sokgyermekes reformtus kzpbirtokos csaldbl szrmazott. Szolglt a Monarchia haditengerszetben, I. Ferenc Jzsef szrnysegdje volt, majd a haditengerszet fparancsnoka lett s altengernagyknt vonult nyugdjba. Az 52 ves kormnyz igazbl soha nem kszlt politikai szerepre. Mindenkori megjelense, kimrt ri magatartsa miatt azonban mgis elfogadta t a magyar trsadalom, a rendszer jelkpv s az ellentteket kiegyenlt tnyezv vlt. Az 1919. augusztus9-tl 1920. mrcius vgig fennll, Horthy Mikls ltal alaktott Fvezrsg rvid id alatt s kmletlen eszkzkkel megteremtette a bels rend alapfeltteleit. Itt a legfontosabb feladatnak az n. „vrs veszly” elleni harcot hirdettk meg. A fellltott honvdelmi s belgyi szervek egyttes nyomozsai is mindennaposak voltak gy a kommunista- s fggetlensgi mozgalmak, mind a trvnyes rendet, a gazdasgot veszlyeztet jelensgek ellen. A cl egyrtelm volt: megelzni s mg csrjban elfojtani minden, akr klfldrl, akr Magyarorszgrl kiindul ellensges megnyilvnulst. A hadsereg, a rendrsg s a csendrsg mindvgig biztostottk a Horthy Mikls nevvel fmjelzett idszak bels rendjt s nyugodt mkdst.

Trianon hatsai

A szvetsges s trsult hatalmak legfbb tancsa 1919. december1-jn hivatalosan felszltotta a magyar kormnyt, hogy a hbort lezr bke megktse cljbl hivatalosan megbzottjait kldje Neullybe. A grf Apponyi Albert ltal vezetett kldttsgnek 1920. janur15-n nyjtottk t a bkefeltteleket, amelyek rendkvl slyos, igazsgtalan megktseket tartalmaztak. Vgl 1920. jnius4-n a Trianon kastlyban a magyar megbzottak, Benrd goston magyar kirlyi munkagyi s npjlti miniszter s Drasche-Lzr Alfrd rendkvli kvet s meghatalmazott miniszter, alrtk a bkeszerzdst. A Magyarorszgra vonatkoz szerzds (dikttum) XIV rszbl llt, melyet a Nemzetgyls 1920. november15-n hromszori olvasatban fogadott el s ezt a kormnyz meg is erstette.

A bkeszerzds szvege szerkezetben s felptsben megegyezett a nmet s az osztrk bkeszerzdssel. A szveg 364 cikkelybl 290 cikkely teljesen megegyezett a nmet, illetve az osztrk szerzds szvegvel. A bkeszerzds I. rsze a Nemzetek Szvetsgnek Egysges okmnyt tartalmazta, melyet a prizsi bkekonferencia fogadott el 1919. prilis28-n. A II. rsz a hatr megllaptsokkal foglalkozott. Ennek rtelmben Magyarorszg elvesztette terletnek 71,52%-t, lakossgnak 63,56%-t. (Nmetorszg, a „nagy vesztes”, terletnek 13, lakossgnak 9,5%-t vesztette el.) Magyarorszg hatrhossza az eddigi 4166km-rl, amelynek 85%-a jl vdhet terlet volt, 1450km-re cskken. Ennek 23%-a volt folyhatr. A 19 723km hossz vastvonal 42,2 %-a maradt meg, ami egyben a nagy vasti csompontok levgst is jelentette. Ide tartozott Pozsony, Kassa, Temesvr, Szabadka s Arad is. Az eredeti hatrok alapjn eddig 29 vastvonal vezetett ki az orszgbl, ami a hatrvltozsok utn 46-ra duzzadt. Ez tovbb gyengtette az orszg vdelmi kpessgt. Magyarorszg elvesztette szntfldjeinek 62, erdeinek 88, legelinek 72, rtjeinek 77, kertgazdasgnak 78, szlterletnek 38%-t. Elvesztette marhallomnynak 69, sertseinek 56, lllomnynak 61, juhainak 74%-t. Az ipar tekintetben elveszik a vas- s aclgyrts 62, a sznbnyk 30, frsztelepeinek 90, btoriparnak 80, paprgyrtsnak 90, malomiparnak 40 s cukorgyrainak 40%-t. A szerzdsben megrajzolt hatrok alapjn sztvgtk az rvzvdelmi rendszereket, s tbb mint 100 kzsget vgtak el kzigazgatsi, egyhzi, kereskedelmi kzpontjtl, vastllomstl. Kzel 200 kzsget sz szerint kettvgtak, s 1011 birtokosnak kerltek t a fldjei a hatron tlra. A legszembetnbb hatr megllapts Alscsatron trtnt, ahol Hdosi Mrton hztji birtokn keresztl hztk meg az j hatrt, gy a disznl kerlt t a „szomszdba”. Ezek utn mr az sem volt meglep, hogy Szreg s Kis-zombor kztt, a Magyarorszg s Romnia kztt egy 15km hossz, fl mter szles Szerbihoz tartoz sv maradt

Az V. rsz tartalmazta a „Katonai, hadihajzsi s lghajzsi rendelkezseket”. Ebbl azonnal kitnt, hogy a gyztes hatalmak egyrtelm clja az, hogy Magyarorszg csak egy belrend fenntartsra s hatrrendr szolglatra alkalmas hadsereggel rendelkezzen. gy prbltk elrni, hogy a revzis elkpzelseknek mg tptalaja se lehessen. Meg kellett szntetni az ltalnos hadktelezettsget s sszesen (tisztekkel s a ptkerettel egytt) 35 000 fs hadsereget lehetett nkntes szervezds alapjn fellltani. Megszabtk a fellltott egysgek ltszmt, a tisztek s altisztek arnyt. sszesen 1750 tiszt s 1313 f altiszt teljesthetett szolglatot a hadseregben a 31 937 rendfokozat nlkli legnysgi llomny mellett. A mozgstst elrendel vagy, mozgstsra vonatkoz mindennem intzkedst tiltottak, gy a vezrkar sem mkdhetett tovbb. Tilos volt tovbb llatok vagy egyb katonai szllt eszkzk ignybevtelnek elksztst clz brmilyen intzkeds. Az j tisztek szolglati idejt 20, mg az altiszti s legnysgi szolglati idt 6+6 vben hatroztk meg. gy prbltk elrni, hogy az orszg minl kevesebb kikpzett katonval rendelkezzen. Szigor szablyok vonatkoztak a fegyver s lszer tartsra s gyrtsra is. Kln-kln minden fegyverhez meghatroztk azt a lszermennyisget, amit llandan fenn lehetett tartani. Egy puskhoz pldul 500 lszer volt engedlyezve. Ez azt jelentette, hogy ha egy lgyakorlaton az adott puskval 50 lvst adtak le, akkor csak azt az 50 lszert lehetett ptllag ellltani. Engedlyeztk viszont golys vadszpuska gyrtst, de csak olyan felttellel, hogy annak kalibere nem egyezhetett egyetlen eurpai hadsereg hadifegyvervel sem. Tilos volt gyrtani s beszerezni lngvett, harci gzokat, pnclost, harckocsit s minden ms hadi clokra alkalmazhat jrmvet. Nehz, vagyis 105 mm-nl nagyobb kaliber lveg rendszerestse szintn tilos volt A ltszmadatok arnyban meghatrozott fegyvermennyisg a kvetkez volt: puska, karably 40 250 db, gppuska 525 db, knny aknavet 70 db, kzepes aknavet 70 db, lveg 105 db. rdekessgknt meg kell jegyezni, hogy az els vilghbor vgn egy gyalog hadosztly rendelkezett kb. 105 db klnbz rmret lveggel.

A hadihajzsi rendelkezsek alapjn az jjalakul hadsereg sszesen 3 feldert naszddal rendelkezhetett s le kellett adnia minden pts alatt ll hajt, tovbb minden itt tallhat haditengerszeti lszert, fegyvert. Ez vonatkozott a haditengerszeti replkre is. Nem engedlyeztk tovbb kormnyozhat lghaj rendszerben tartst, tovbb tilos volt minden lgi jrm motor, alkatrsz behozatala, beszerzse. A katonai hatrozvnyok betartst a Szvetsgkzi Ellenrz Bizottsg (SZKEB) felgyelte. Ennek a bizottsgnak teljes kltsgt Magyarorszg viselte s kteles volt minden informcit a bizottsg rendelkezsre bocstani. A budapesti szkhellyel mkd ellenrz szervek folyamatosan jrtk a klnbz helyrsgeket s pontostottk az engedlyezett ltszmot, fegyverzetet s lszert. Vgl, Magyarorszgnak kteleznie kellett magt, hogy ms orszgokba se kld kikpzsre katonkat.

Az alakul hadsereg

A Tancskztrsasg buksa utn Szegeden gylekeztek az „j” rend hvei. A Horthy Mikls mg tmrl katonatisztek egyrtelmen benne lttk cljaik megvalstsnak legmegfelelbb eszkzt. Itt jelent meg Gmbs Gyula, Kozma Mikls, Strter Istvn, Prnay Pl, Bdoki Sos Kroly, Magashzy Lszl, Grgey Jzsef s mg tbb, a kvetkez vekben, vtizedekben jelents szerepet betlt szemly is. Horthy 1919. augusztus9-n bejelentette a Fvezrsg megalakulst s kt nappal ksbb fvezrr, neveztette ki magt. A Fvezrsg megszervezsre, s 1300 fs haderejnek kiegsztsre a Szegedet megszllva tart francia katonai parancsnoksg adott engedlyt. Horthy azonban augusztus13-tl Sifokra tette t llomshelyt, gy hamar „elfelejtette” a francik ltal megszabott ltszmkereteket is. A Fvezrsg rvid id alatt berendezkedett a Dunntlon, s erltetett temben igyekezett nvelni a ltszmot. Az nkntes jelentkezsek elremozdtsra a fvezr szeptember 5-n felhvst intzett a Dunntl nphez. Ebbl a kiltvnybl kitnt, hogy Horthy lnyeges krdsknt rtkelte a Dunntl lakossgnak llsfoglalst az adott helyzetben, tovbb, hogy elssorban a kzposztlyra s a parasztsgra szmtott az nkntes jelentkezseknl, s errl a felhvsban kln is szlt.

Mg augusztus19-n Sifokon, Kaposvron s Szombathelyen katonai parancsnoksgokat lltottak fel, ahol tiszti (katonai) igazol bizottsgokat hoztak ltre. Ezek feladata a hadseregben szolgl tisztek forradalom alatti magatartsnak vizsglata volt. Nagyrszt visszavettk a Vrs Hadseregben szolglt s onnan dezertlt tiszteket s azokat gyakran magas beosztsba, helyeztk. Ilyen volt pldul Werth Henrik, aki ksbb a vezrkar fnke is lett. Prhuzamosan a hadsereg folyamatos fejlesztsvel, nagy gondot fordtottak a hrszerz s elhrt szervek kiptsre is. (Ebben az esetben hrszerzsnl a bels adatgyjtsre, a felforgat, rendszerellenes elemek elleni harcra kell gondolni.) Ennek els lpseknt lehet rtkelni a lakossg, de kiemelten a munkssg figyelst. Kezdetben ezt a feladatot a katonai parancsnoksgok kiterjedt hlzata, azon bell a nemzetvdelmi feladatokrt felels osztly vgezte. 1919. decembertl a „vrs vdelmi szolglat” ltta el ezeket, a feladatokat. A msik nagyon fontos lps a katonai cenzra azonnali bevezetse volt. A Fvezrsg 1919. december1-jn krte a miniszterelnksgtl a cenzra gyakorlatnak megbeszlst. Ettl fggetlenl a katonai cenzra folyamatosan s egyre tbb terletre kiterjeden vgezte munkjt. A Fvezrsg felhatalmazsa alapjn a krletparancsnoksgok jogosultak voltak, krletk katonai s politikai sajtossgnak figyelembe vtele mellett ellenrizni a tvr- s tvbeszl forgalmat, tovbb minden olyan intzkedst megtenni, amely rvn biztosthattk a nemzeti hadsereg megltt s fejlesztst. A kormny tudomsul vette a Fvezrsg intzkedseit, st azt is megllaptottk, hogy a katonai cenzorok a miniszterek nyilatkozatt is „megcenzrztk.” Azonban a kormny nem tett ellenintzkedseket. A leveleket, a tviratokat s a tvbeszl rendszert is a katonk ellenriztk. Ezek az ellenrzsi kzpontok a kvetkez helyeken voltak fellltva: Komrom, Esztergom, Szombathely, Sopron, Szentgotthrd, Dombvr, Miskolc, Eger, Storaljajhely, Abajsznt, Salgtarjn, Balassagyarmat, Vmosgyrk, Gyngys, Szolnok, Kecskemt, Nagykrs, Kalocsa, Szeged, Srospatak, Hatvan, Vc, Szendr, Gnc, Nagymaros, Putnok, Fzesabony, Tokaj, Kiskunflegyhza, Kistelek, Kiskunhalas, Kiskrs. A felsorolt helyeken az ellenrzsi kzpontokat a miskolci, szombathelyi s szegedi krletparancsnoksg szervezte meg. Budapesten kzponti cenzrabizottsgot szerveztek, amely a tviratokat, az interurbn beszlgetseket ellenrizte, s rszleges levlcenzrt gyakorolt.

1919 decemberben azonban mr kln mkdtt, II. csoport megnevezssel, a „Nyilvntarts”, amelynek fnke Stojekovics (Sztjay) Dme rnagy volt. Feladata volt a klfldi llamok politikai s katonai viszonyainak nyilvntartsa (hrszerz s kmelhrt csoport), tovbb politikai emigrciba knyszerlt baloldali, demokratikus, halad gondolkodsak figyelse s azok klfldi s magyar kapcsolatainak feldertse. Ltrehoztk tovbb a VI. „katonapolitikai” gyek csoportjt Kozma Mikls vezetsvel. Feladataknt a bels vdelem, vrs vdelem teljes szervezeti kiptse szerepelt. A katonai parancsnoksgokon elhrt rszeket kellett ltrehozniuk, amely sajt besg hlzatot ptett ki s folyamatosan ellenrizte a sajtt is. Stojekovics Dme kiemelked szerepet tlttt be a hrszerz s elhrt rendszer megszervezsben. Az Osztrk—Magyar Monarchia vezrkarnak mintjra alaktotta ki a szervezetet, ahov tbb, a Monarchia vezrkarban specilis feladatokat, ellt tisztet is bevont. Sikerlt alkalmaznia a szolglathoz a bcsi Evidenzbro nhny szakembert, kzttk Pokorny Herman vezrkari rnagyot s Kabina szolglaton kvli tbornokot. Pokorny Herman azzal vlt ismertt, hogy az els vilghborban sikerlt megfejtenie az oroszok rejtjelkulcst. A Sztjay ltal elkpzelt szervezet teht rvid id alatt mkdkpess vlt.

Kzben tbb olyan polgri szervezet is jelentkezett, amely felajnlotta, hogy hrszerz tevkenysggel kvnja segteni a hadsereget. A MOVE (Magyar Orszgos Vder Egylet) Szeged krnyki szervezete 1920. szeptemberben pl. olyan krssel fordult a hadgyminisztrium (HM) illetkes osztlyhoz, hogy tmogassk egy Hrszerz iroda fellltst szervezetkn bell. A HM. C. osztlya is tmogatta az elkpzelst, de a dntst az illetkes krletparancsnokra bzta. A krletparancsnok azonban elutastotta ezt a krst, a kvetkez indokkal: A krletparancsnoksg „Nyilvntart osztlya” s „T” (tjkoztat) osztlya mr meglv szervezet, gy a MOVE-nak felvilgostst tud adni szksg esetn. A havi „T” jelentst a MOVE is megkaphatja, de csak felsbb utastsra s csak az orszgos elnksg. Kln tisztek alkalmazst tenn szksgess ez az iroda, ezt biztostani nem tudja a krletparancsnoksg. Ez v oktberben hvtk ssze a krletparancsnoksgok vezrkari fnkeit (helyetteseit), a krletek „T” osztly vezetit, hogy a honvdelem egysges vezetst, szervezsnek rendszert kidolgozzk. A cl egyrtelmen a kzpontosts, az lland tjkoztats folyamatos s gyors biztostsa volt.

A Trianon utn jjalakul Magyar Kirlyi Honvdsg minden erejt mozgstva erteljes lpseket tett a megszabott kereteken belli hadsereg minl elbbi fellltsra. Ennek szervezeti oldala is komoly gondokat vetett fel, de mg nagyobb problmt okozott az alkalmazssal kapcsolatos elmleti krdsek kidolgozsa. A hadsereg fejlesztse Trianoni hatrozvnyok megismerse s ratifiklsa utn j mederbe kerlt. A hatrozvnyok figyelembe vtelvel kellett az jjalakul honvdsget kialaktani s megszervezni.

Komoly gondot jelentett a tiszti llomny ltszmkeretnek kialaktsa. A Katonai Hatrozvnyok ugyanis sszesen 1750 tiszt illetve katonai nvendket engedlyeztek, azonban a tiszti ltszm ennek legalbb a tzszerese volt. Ezek legnagyobb rsze jl kpzett, szakmjt rt katona volt, akiket a katonai vezets meg akart tartani. A lehetsges nyugdjazsok utn, a megmaradt ltszm feletti tiszti llomnyt igyekeztek klnbz szerveknl gymond „elrejteni”. gy a csendrsgnl, csendriskolk nven, kb. 50 tisztet, tudtak elhelyezni. A megalakul Vmrsg is lehetsget biztostott tbb tiszt elhelyezsre. A pnzgyminisztrium felgyeletvel mkd szervezetet a hadsereg kiegszt rszeknt hoztk ltre s a meglv, ht katonai krlet mell rendelve, ht szakaszra osztva szerveztk meg. sszltszma 5900 f volt, gy jabb tisztek, kb. 800 f jutott biztos „rejtett” llshoz. A rendrsg llomnyba kzel 70 tisztet s tbb mint 500 f legnysget helyeztek el. A Folyamrsgnl a megengedett ltszm 3420 f volt, de sszesen csak 100 tiszt s 1200 fnyi legnysg jelentette a feltltttsget. Ide szintn komolynak mondhat tiszti s legnysgi llomnyt lehetett elhelyezni. Szt kell mg ejteni a Lgygyi Hivatalrl, ahol a ngy replposta kirendeltsg adta a ngy repl szzad alapjt.

A hadern kvl is igyekeztek minl szlesebb krben nvelni a kikpzettek ltszmt. Az els ilyen kezdemnyezs volt a MOVE keretein bell ltrehozott lvszegyletek rendszere. A szakmai munkt itt is hivatsos tisztek vezettk. Az ifjsg kpzst is komoly feladatnak tekintettk, ezrt hoztk ltre az n. levente intzmnyt, amelynek vezet szervei 1923-ban lltak fl. A kpzs ln az Orszgos Testnevelsi Tancs III. szakosztlya llt. A szakmai munkrt a katonai kerletenknt alkalmazott testnevelsi felgyel, illetve a megyei- s jrsi testnevelsi vezetk feleltek. Ezek mind „bujtatott” tisztek voltak, mg a leventeoktatk tartalkos tisztek, illetve altisztek. Az ifjsg az els idszakban kivonta magt ebbl a kpzsi formbl, de rvid idn bell mr aktv let folyt a levente intzmnyen bell.

Az antant katonai ellenrzsei az egsz orszg terletn, napirenden voltak. Folyamatosan ellenriztk a ltszmot, fegyverzetet, lszert s szinte kivtel nlkl kiterjesztettk vizsglatot a laktanykon kvli terletekre is, rejtett haditechnikai eszkzk utn kutatva. Az els idszak lnyegben az elrt hadrend fellltsval s mkdtetshez szksges felttelek megteremtsvel telt el. A SZEB jelenlte nem tette lehetv, hogy a szigortsokon laztani lehessen. Olyan jl sikerlt a bkefeltteleket diktl nagyhatalmak kzremkdse, hogy 1927-re mg az engedlyezett ltszmkereteket sem tudtuk kitlteni. gy a mr elzleg elfogadott terv szerint maradt a ht katonai krlet. Krletenknt pedig egy vegyes dandrt lltottak fl, nem srtve gy a hatrozvny ltszmkereteit. A trianoni bkeszerzds megktse utn hivatalosan is megalaktott katonai krletek szinte teljesen azonosak voltak az els vilghbort megelzen mkd Honvdkerletekkel.

A Szegeden mg szmottev katonai ervel nem rendelkez hader gyors terjeszkedse eredmnyekppen ugyanis 7 katonai krletparancsnoksg fellltsra kerlt sor. Ezeket 1-tl 7-ig folytatlagosan szmoztk s a parancsnoksgok elhelyezse alapjn, neveztk el ket: Budapest, Szkesfehrvr, Szombathely, Kaposvr, Szeged, Debrecen, Miskolc. (A szerb csapatok kivonst kveten a Kaposvron ideiglenesen fellltott parancsnoksgot Pcsre kltztettk, ami az elnevezs megvltoztatsval is jrt.) A krletparancsnoksgok voltak a terletileg illetkes katonai vezet szervek, gy alrendeltsgkbe tartozott az ott elhelyezett sszes katonai alakulat.

Egy vegyes dandr a kvetkez elemekbl llt: kett gyalogezred, egy kerkpros zszlalj, egy lovasszzad, egy tzrosztly, egy aknavet szzad, egy hradszzad, egy vonatosztag s egy autosztag. A gyalogezredek a „gyalogsgi parancsnok”, mg a tzrsg a „tzrsgi parancsnok” tjn tartozott a dandr alrendeltsgbe. A gyalogezredek, a kzvetlen alakulatok nlkl, hrom gyalogzszlaljra, a zszlaljak hrom pusks s egy gppusks szzadra tagozdtak. A pusks szzadok szervezetben hrom pusks s egy gppusks szakasz, mg a gppusks szzadba kett gppusks szakasz, egy rkszosztag s egy tvbeszl jrr tartozott. A kerkpros zszlaljak kt kerkpros pusksszzadbl s egy kerkpros gppusks szzadbl lltak. A tzrosztlyok szervezetbe 4-4 lveggel, egy 7,5cm-es hegyi gys, egy 8cm-es tbori gys s egy 10cm-es tbori tarackos teg tartozott.

sszessgben egy vegyes dandr 3053 puskval, 68 gppuskval, 10 aknavetvel s 12 lveggel brt. A vegyes dandrok mellett, ktelken kvl, ngy huszrezred szerepelt a hadrendben egyenknt kt-kt lovas osztllyal. Minden osztlyban egy lovas karablyos s egy lovas gppusks szzad kapott helyet. Ezen kvl tzr s utsz alakulatok szerepeltek mg ktelken kvl. Az alakulatok szmozsa ekkor a kvetkezkppen nzett ki. A vegyes-dandrokat 1-tl 7-ig folytatlagosan szmoztk s a terletileg illetkes krlet, ksbb kerleti parancsnoksg szkhelye utn neveztk el. A gyalogezredek 1-tl 14-ig terjed szmokat kaptak. A gyalogezredek zszlaljait I-tl III-ig, a pusks szzadokat 1-tl 9-ig szmoztk, a gppusks szzadok pedig a zszlaljak rmai szmt viseltk. Minden ms, a vegyes dandr ktelkbe szervezett alakulat a vegyes dandr szmt kapta.

A kialaktott ht katonai krleten bell is megfigyelhet volt azonban bizonyos ereltolds. A katonai vezets ugyanis klns figyelmet szentelt az szaki rsznek. Fleg azt vettk figyelembe, hogy az orszg iparnak dnt rsze Budapesten koncentrldik, a fvros pedig nagyon kzel, 35-40 km-re, fekszik a csehszlovk hatrtl. A tovbbi legjelentsebb ipartelepek s bnyavidkek szintn az orszg szaki hatra mentn helyezkednek el, gy ezek vdelme prioritst kellett, hogy lvezzen. A vezrkart folyamatosan foglalkoztatta egy Csehszlovkia elleni fellps lehetsge is, amit egy esetleges gazdasgi sszeomls, illetve nemzetisgi forrongs tmasztott volna al. Valsznleg ezekkel, a tnyekkel magyarzhat, hogy a gyorsan mozg lovassgot, a kerkpros zszlaljakat s a tzrsg zmt az szakon lv krletekben (Budapest, Miskolc, Debrecen) helyeztk el.

Az engedlyezett hader egyrtelmen csak bels karhatalmi feladatokra s a hatrok ellenrzsre volt alkalmas, gy igyekeztek egy rejtett hadrendet kialaktani, amelyet, br ez a tiltsok egyrtelm megszegse volt, szksg esetn mozgstssal akartak alkalmazni. Az engedlyezett hadrenddel prhuzamosan teht kialaktottak s letbe lptettek egy felriasztott (Fr.) hadrendet is, ami vgeredmnyben egy hbors hadrend volt s hrom hadtestparancsnoksg fellltst irnyozta el. A Fvezrsget egy esetleges hbor esetn a honvdelmi miniszterbl, a hadsereg-fparancsnokbl, a HM VI. csoport fnkbl (vezrkar fnke) s a legfels hadrbl (Horthy) terveztk megalaktani, amelynek egyrtelm feladata lett volna a hadmveletek vezetse.

1927. december20-n s 23-n, majd 1928. prilis26-n tartott Koronatancson hatrozatot hoztak a Legfels Honvdelmi Tancs (LHT) fellltsrl. Az LHT-nak, mint a legfelsbb orszg vdelmi szervnek, kellett meghozni azokat a dntseket, amelyek orszg vdelmi szempontbl szksgesek voltak. Az orszgban azonban a helyzet nehezen konszolidldott. A politikai harc, a szabad kirlyvlasztk s a legitimistk kztt, a tisztzatlan hatalmi helyzet miatt, kezdett elmrgesedni.

     
Pontosid
     
Naptr
2025. Jlius
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.