szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
Magyarorszg a kt vilghbor kztt
Magyarorszg a kt vilghbor kztt : 1./I. Az 1918-19-es forradalmak hadgye

1./I. Az 1918-19-es forradalmak hadgye

  2007.02.04. 16:44

A kvetkez ngy fejezetben az m. kir Honvdsg 1919-40 kztti trtnett mutatjuk be. Az anyag a ZMNE hallati szmra tananyagnak szmt. Az sszellts dr. Horvth Csaba ales. egyetemi docens munkja. az elsfejezet az 1918-19-es forradalmak katonai krdseit trgyalja. I. rsz

A Magyar Kirlyi Honvdsg 1919—1940 kztt

Az 1918—1919-es forradalmak hadgye

1918. oktber vgre Magyarorszgon forradalmi vllsg alakult ki. Ennek oka a hadsereg hbors katasztrfja, s a Monarchin bell megindult nemzeti nllsulsi folyamatok voltak. Oktber25-n megalakult, egyelre nem kormnyknt, hanem bkeprtiak sszefog szerveknt a Magyar Nemzeti Tancs. Elnke Krolyi Mihly grf lett, tagjai baloldali polgri politikusok s szocildemokrata munksprti vezetk voltak. Az esemnyek gyorsasgra jellemz, hogy oktber30-31-n gyztt az „szirzss forradalom”, s Krolyi Mihly demokratikus forradalmi kormnyt alakthatott. Ez a kormny ltt egyrtelmen a forradalomnak ksznhette, mgis igyekezett megrizni a legitimits ltszatt, ezrt oktber31-n a kirlyra tette le az eskt. gy valjban „magyar kirlyi kormnyknt” lpett hivatalba.

A Monarchia kzben elemeire esett szt. A fegyverszneti egyezmnyt 1918. november3-n dlutn 1 rakor rtk al a Padova melletti Villa Giustiban. A padovai fegyversznet ellenre a balkni antant erk folytattk hadmveleteiket. November4-n a szerb csapatok tkeltek a Szvn s benyomultak a trtnelmi Magyarorszg terletre. Ezrt volt szksg, a Duna vonaln ll antant dli hadsereg parancsnokn keresztl, a fegyversznet katonai krdseinek pontostsra vonatkoz belgrdi katonai konvenci megktsre. Az egyezmny hatrozatai katonai, s nem politikai jellegek voltak. A kormny rszrl az egyezmnyt Linder Bla hadgyminiszter rta al 1918. november13-n. Ezt kveten a kormny katonapolitikjban rezhet jobbratolds kvetkezett be.

A kormny mg a fegyverszneti trgyalsokat megelzen szinte megoldhatatlan feladattal birkzott. Fogadta az arcvonalrl szzezrvel hazarkez katonkat. Linder hadgyminiszter mg a fegyverlettelre vonatkoz parancsval egy idben kiadott egy leszerelsi rendeletet is, ami szerint minden magasabb parancsnoksgnl, csapatnl, intzetnl leszerelsi klntmnyek alaktst rta el. Ezek feladatul szabta minden katonai felszerels s hadianyag sszegyjtst, a leszereltek hazairnytst. 1918. november vgig 700 000 katona trt haza, december kzepig pedig mr 1,2 milli volt a leszereltek szma. A polgri letbe visszatr katonk nagy rsze az sszeomlst kvet kaotikus gazdasgi helyzet miatt nem kapott munkt, gy a balratolds, a forradalmasods bzist kpeztk.

Az els ksrlet az nll hader megszervezsre

1918. november12-n falragaszokon jelent meg az t legfiatalabb vfolyamra vonatkoz behvsi parancs. Az 1896—1900-as szletsek visszatartsban tbben a belgrdi katonai egyezmny megsrtst lttk s fltek az antant fellpstl. Az t korosztly teljes bevonultatsa ugyanis 300 000 fs hadsereget eredmnyezett volna, ami messze meghaladta az egyezmnyben megszabott 8 hadosztly ltszmt. A leszerelsi rendeletben megjelent szkszav kzlemny mg nem szlt a fellltand hadseregrl. Hamarosan elkszlt azonban egy rszletes utasts, ami mr tartalmazta a fellltand hader diszlokcijt, hadrendjt s feladatt. Elsrend feladataknt az orszg belrendjnek s biztonsgnak vdelmt szabta meg, miszerint: „Ezredves haznkat, a sokat szenvedett npet s ennek jltt mindennem rabl s cscselknp garzdlkodtl megvni”. Elrendelte, hogy a visszatartott egynekbl azonnal katonai egysgeket kell alaktani, amelyeknl a bkeltszmot vette alapul (egy gyalogszzad 150 f, egy gppusks szzad 8 gppuska, egy huszrszzad 100 lovas, egy teg 4 lveg stb.). A tervezet sokat foglalkozott a hadsereg demokratikus szellemnek kialaktsval. A hadgyminiszter a fellltand hadsereg hrom hadosztlyt (40., 41. gyalogos, valamint az 5. lovashadosztly) Budapesten llomsoztatta. Itt helyezkedett mg el az 1. s a 32. volt kzs gyalogezred is, amelyek elsknt eskdtek fl az j kormnyra. A bevonuls lassan haladt elre, november20-n mg csak 25 000 f rkezett meg Budapestre, 3000 pedig Debrecenbe. December kzepn a Krolyi kormny mr kzel 50 000 fs hadsereg felett rendelkezhetett volna, azonban ez csakhamar kicsszott az irnytsuk all s alakulatainak nagy rsze a katonatancsok befolysa al kerlt.

Linder menesztst kveten a hadgyi trct Bartha Albert vezrkari alezredes vette t s hozzfogott a forradalmi eszmktl mentes hadsereg fellltshoz. Az volt az elkpzelsk, hogy nkntesekbl riad lovas-zszlaljakat, riad szzadokat, tegeket szerveznek. Ezek megalaktsi kzpontjait a nagyobb vrosoktl tvol teleptettk, hogy a katonk a forradalmasod munkssggal ne rintkezhessenek. Ezeket, az alakulatokat a hadgyminiszter mozg karhatalomknt akarta alkalmazni ott, ahol arra a kormnynak szksge lett volna. A titkos utasts elrta, hogy minden katonai kerlet terletn egyelre 1 gyalogzszlaljat, 1 lovasszzadot, 1 tbori teget s 1 hegyi gys teget lltsanak fel. Az alapelvek kztt hangslyozottan szerepelt a haza megvdsnek gondolata. „Magyarorszg jelenleg ki van szolgltatva kapzsi szomszdjai erszakoskodsnak, vdtelen haznkat kell teht megvdennk a vgpusztulstl .... Ne a pnz, ne a jutalom hozza ezen osztagokhoz a magyar katonkat, hanem a haza irnt rzett ktelessgtuds.” A Bartha-fle riad lovas alakulatok kztt szerepelt egy szkely huszrezred fellltsa is, amibl ksbb a szkely hadosztly alakult meg, mint a polgri demokratikus rendszer legtkpesebb alakulata. Ez nem j alakulat volt, ugyanis a csszri s kirlyi 2. huszrezred tisztikara s katoni krelemmel fordultak a hadgyminiszterhez, hogy az ezredet ne oszlassk fel, hanem mint „szkely huszrezred” a jvend magyar hadseregnek is alkot rsze legyen. A miniszter eleget tett a krsnek, st 1919. mrciusra az ezredet hadosztlly fejlesztettk. Bartha a riad alakulatok szervezsvel prhuzamosan a budapesti forradalmi helyrsget el akarta tvoltani. A forradalmasodott helyrsg katoni, azonban az utcra vonultak, ezzel a hadsereg beleszlt az orszg katonapolitikjba. A hadgyminiszternek tvoznia kellett.

A megresedett hadgyi trct ideiglenesen Krolyi vette t, m a hadgy tnyleges irnytst Bhm Vilmos hadgyi llamtitkr ltta el. A Bartha-fle riad alakulatokat hamarosan feloszlattk, s kt korosztly leszerelst rendeltk el. Bhm sajt hatskrben t nap alatt 400-nl tbb tisztet elbocstott a hadgyminisztriumbl, s feloszlatta a vezrkari osztlyt.

Kzben slyos klpolitikai bonyodalmak addtak a romn hadsereg elnyomulsa miatt. Krolyi jobboldali nyomsra sgort, Festetics Sndort nevezte ki hadgyminiszternek, aki Bhm irnyvonalt kvette. A kt korosztly leszerelse heves baloldali katona-megmozdulsokat eredmnyezett, gy Festeticsnek is mennie kellett, st janur11-n a kormny is lemondott. A janur18-n megalakult Berinkey kormny katonapolitikjban s a hadsereggel kapcsolatos elkpzelseiben j vonsok jelentkeztek. A hatrozottabb s az ellenllst is vllal katonapolitikhoz azonban ers, harcolni akar s tud haderre volt szksg. Az j hadgyminiszter, Bhm Vilmos meglep elkpzelssel llt el. Szakszervezeti zsoldos hadsereget kell fellltani. „Az ntudatos munksokbl ll 70 ezer fs hader kpes lesz az orszg vdelmre.” Janur vgn leszereltk a hadsereg ktelkbl a harmadik, az 1898-as szlets korosztlyt is. Bhm megfelel szakembereket vlasztott maga mell. gy llamtitkrr neveztette ki Stromfeld Aurl ezredest is. A szakszervezeti zsoldoshadsereg tletbl azonban semmi nem lett, mert az t-htig tart toborzs utn is csak mintegy tezer f jelentkezett a tervezett 70 ezer helyett. Kzben tovbb folytatdott a romn elnyomuls, a csehek ltal elfoglalt terleteket az antant jogosnak ismerte el.

A demokratikus vltozsok folyamatos ersdse kzben arra knyszerttette a magyar kirlyt, IV. Krolyt, hogy november13-n, hasonlan, mint Nmet-Ausztria vonatkozsban, lemondjon magyar uralkodi jogainak gyakorlsrl. Ekkor ennek az n. eckartsaui nyilatkozatnak nem volt klnsebb jelentsge, igaz viszont, hogy ennek hatsra az 1918. vi I. nptrvny proklamlta, hogy Magyarorszg Npkztrsasg. Az j kormnynak vgeredmnyben semmifle katonai er nem llt rendelkezsre, ezrt is knyszerlt a gyztesek ltal diktlt feltteleket elfogadni. A helyzetet az is neheztette, hogy a romnok, akik elzleg klnbkt rtak al Bukarestben, most feljtottk a hadillapotot s benyomultak Erdlybe. Ezzel prhuzamosan az j cseh s szlovk llam csapatai is megindultak szaknyugat fell.

Mrcius20-n a bkekonferencia megbzsbl a budapesti antant misszi tagja Ferdinand Vix alezredes ltal tadott jegyzk jabb terletek tadst kvetelte volna a romnok s az antant szmra. A felhborods most mr orszgos jellegv vlt. Mg a kirlyh tisztektl is egyre gyakrabban lehetett hallani: „Ht inkbb legynk kommunistk, mint eltrjk ezt a gyalzatot, amit ezek a bitangok akarnak haznk ellen.” A kormny nem vllalta, hogy szinte a teljes Tiszntlt tadja, ezrt lemondott. Krolyi Mihly, akit janurban vlasztottak kztrsasgi elnkk tisztn szocildemokrata kormnyt kvnt kinevezni, akik viszont megllapodtak a kommunista vezetkkel a kt prt egyeslsrl, s egy Oroszorszgihoz hasonl tancskormny ltrehozsrl. A tmegekben egyrtelm tmogatsra tallt ez a vltozs, hiszen a polgri politikusok tehetetlensge s tancstalansga, tovbb az antant egyre kiszmthatatlanabb s ellensges magatartsa radiklisabb lpseket srgetett.

A kormny 1919. mrcius20-i lemondsa gy megteremtette ennek a vltozsnak a feltteleit. Tovbb erstette ezt a folyamatot a mr emltett Vix jegyzk nyilvnossgra hozatala is, hiszen ennek hatsra mg az ingadoz katonk is az j kormny mell lltak. A szocialista hatalomtvtel 21-n egy csepeli megbeszlssel kezddtt, ahol a Katonatancs s a kt prt vezeti egyeztettk a feladatokat, majd a fvros stratgiai pontjainak megszllsa mellett dntttek, amit mg aznap vgre is hajtottak. Rvid id alatt, szovjet mintra, kialaktottk a vezet szerveket. Ennek a piramisnak a cscsn a Forradalmi Kormnyztancs llt. Elnke Garbai Sndor lett, de a valdi vezet Kun Bla volt, aki egyben a klgyi npbiztosi funkcit is viselte. Ezen kvl mg 12 npbiztos s a melljk kirendelt npbiztos-helyettesek alkottk a kormnyztancsot. A kormnyban a reszortok ltalban megegyeztek a polgri kormny minisztriumaival. A szocialista forradalom 1919. mrcius21-22-n, az egsz orszg terletn, bks ton trtnt meg.

A bels rend biztostsa rdekben ltrehoztk a Vrs rsget, amely minden eltlet nlkl tvette a rendrsg llomnyt s a csendrlegnysg egy rszt is. A Szamuely Tibor vezette karhatalmi ert, nem rendeltk al a megyei s vrosi tancsoknak. Velk kzvetlenl a belgyi npbiztossg rendelkezett. Feladatuk az ellenforradalmi lzadsok leverse s megtorlsa volt. A bels politikai elhrtst a Belgyi Npbiztossg politikai osztlyn szerveztk, amelynek vezetje Korvin Ott volt.

A Vrs Hadsereg megszervezse

A Tancskormny a polgri demokrcitl egy tszervezs alatt ll, elltsi gondokkal kszkd, alacsony harcrtk hadsereget „rklt”, amelyben csak a szkely hadosztly kpviselt komolyabb ert. A Forradalmi Kormnyztancs tisztban volt azzal, hogy a szomszdok rvid idn bell mindent megtesznek azrt, hogy ezt az „idegen testet” eltvoltsk a trkprl, ezrt a legrvidebb idn bell ki kellett alaktani egy tkpes hadert. gy mr mrcius24-n elrendeltk egy j tpus forradalmi hadsereg fellltst. Az elgondols szerint a hadsereget elssorban toborzs tjn, a szervezett munksokbl kellett szervezni. A hnap vgre a jelentkezk szma mr elrte az 53 000 ft, de az elltsi s felszerelsi problmk miatt csak egy rszket tudtk beosztsba helyezni. A parancsnoki llomny kialaktsnl tbb fele koncepcit rvnyestettek. Az alparancsnokokat fleg a munkssg katonai tapasztalatokkal rendelkez tagjaibl vlasztottk, mg a magasabb parancsnoki beosztsokat a „rgi” tisztekkel tltttk be. A csapatoknl foly politikai nevelmunka irnytsra s a rgi tisztek ellenrzsre ltrehoztk a politikai biztosok intzmnyt. Az prilis16-n sikerrel indul romn tmads azonban nem adott idt a szervezs befejezsre. Ez a tmads a nem kell harcrtk magyar csapatokat vratlanul rte, s rvid id alatt trt nyert.

Forradalmi Kormnyztancs (FKT) a keleti fronton lv csapatok operatv vezetsnek biztostsra prilis21-n ltrehozta a Tiszntli Hadsereg-parancsnoksgot, s lre Bhm Vilmost neveztk ki. A tnyleges katonai vezets azonban a vezrkar fnkk kinevezett Stromfeld Aurl kezben volt, aki a rgi hadseregben magas vezrkari tisztsget tlttt be. Kivl katonai tehetsge, fradhatatlan munkabrsa nagymrtkben hozzjrult a Vrs Hadsereg ksbbi sikereihez.

A Tancskztrsasg elleni intervencit a romn kirlyi hadsereg hat gyalog- s egy lovashadosztly tmadsval kezdte. Velk szemben csupn kt magyar hadosztly s egy nll dandr vdekezett. A tmads 250km szles arcvonalon bontakozott ki, s az els napon ttrte a vrs csapatok hevenyszett vdelmt, s prilis30-tl, mjus2-ig Csaptl Szegedig elrte a Tisza vonalt. A Hadgyi Npbiztossg igyekezett a helyzetet megszilrdtani. Stromfeld vgig arra trekedett, hogy a csapatok visszavonulst szervezett tegye s a front bizonyos pontjain helyi tlslyt kialaktva ellencsapsokkal ksleltesse az ellensg elrenyomulst. Megprblta a folyamatos visszavonulst aktv vdelmi hadmveletekk vltoztatni, de ez nem minden esetben sikerlt. A romn tmadst kveten, prilis27-n a csehszlovk intervencis csapatok ngy hadosztllyal s ngy dandrral szintn tlptk a demarkcis vonalat. Az volt a cljuk, hogy kzelebbi feladatknt kijussanak Salgtarjn, Miskolc, Latorca, Tisza vonalra, a tovbbiakban pedig birtokba vegyk a Nagyszl, Pszt, Mlyi, Srospatak terepszakaszt, s megteremtsk a csatlakozst a romn hadsereggel. A hadmvelet 150km szlessgben az szak-dli irny folyvlgyekben napi 5-10km-es temmel bontakozott ki. A kt gyengn feltlttt vrs hadosztly a ngyszeres erflnyben lv csehszlovkok elnyomulst csak ksleltetni tudta. prilis30-n megszlltk Munkcsot, Storaljajhelyet, mjus2-n Miskolcot, Disgyrt s zdot, Salgtarjn elfoglalsa azonban nem sikerlt.

A mjus2-i ltalnos mozgstst kveten meggyorsult a Vrs Hadsereg jjszervezse. Ez lehetv tette, hogy mjus9-n Salgtarjn vdelmt a bnyszokbl jjszervezetett 6. hadosztly vegye t, amelynek a 10-n megindul ellencsapsa 12-re az ellensget a demarkcis vonalra vetette vissza. A csehszlovkok Losonc krzetbl j tmadst ksztettek el Salgtarjn birtokbavtelre. Mikzben folyt a „Losonci Csoport” felksztse, a hadsereg-fparancsnoksg elhatrozta Miskolc felszabadtst. A feladat vgrehajtsra a III. hadtestet vonultatta fel. Az jabb csehszlovk tmads Salgtarjn elfoglalsra mjus18-n indult meg. Stromfeld Aurl vezrkari fnk azonban felismerte, hogy Salgtarjn sorsa is a miskolci ellencsaps sikertl fgg. Ezrt mjus20-n a III. hadtest megindtotta ellencsapst, s a csehszlovk vdelmet ttrve mjus21-n reggelre felszabadtotta Miskolcot. Az ellensg slyos vesztesget szenvedett a mjus20-30-a kztt foly harcokban. Elvesztette Miskolcot, s Salgtarjntl is knytelen volt visszavonulni a demarkcis vonalra.

A sikerek nyomn az FKT s a hadsereg-fparancsnoksg gy dnttt, hogy sztveri, illetve visszavonulsra knyszerti a betrt intervencis csapatokat. A hadjrat els szakaszban a romn csapatok elleni vdelmet, a csehszlovk hadsereg elleni tmadst tervezett vgrehajtani. A hadjrat msodik szakaszban a romn kirlyi hadsereg sztverst s az ukrn Vrs Hadsereggel val egyeslst tztk ki clul. A tervezsnl figyelembe vettk a rendelkezsre ll korltozott erket s a szks gazdasgi lehetsgeket.

Az szaki Hadjrat

szak-Magyarorszg felszabadtsnak terve mjus27-re kszlt el. A hadsereg-fparancsnoksg elgondolsa az volt, hogy Miskolc krzetbl Kassa-Eperjes irnyba cseh-romn haderk csatlakoz szrnyt ttri, a cseheket megveri s ezutn a Tiszn tkelve a romnok ellen, fordul. A csoportostst ennek megfelelen alaktottk ki. A hadmvelet mjus30-n indult 250km szles arcvonalon. Jnius6-ra a vrs csapatok megtrtk az ellensg ellenllst, felszabadtottk rsekjvrt, Selmecbnyt, Losoncot, Kasst, Storaljajhelyet, majd kifejlesztve a sikert jnius10-ig az ellensget a firnyban 150km-t visszavetve elfoglaltk Eperjest, Brtft, Rozsnyt s Zlyomot. Jnius13-17-e kztt az ellensg tbb ellencsapst hajtott vgre, de sikert csak a Nyitra vlgyben rt el, ahol visszafoglalta rsekjvrt.

A hadjrat folytatsa

A hadsereg-fparancsnoksg sikerek hatsra az eredeti tervet megvltoztatta, s a romn hadsereg elleni hadmvelet helyet a nyugati csehszlovk erk tovbbi visszaszortst hatrozta el. A tmads jnius17-n indult meg. A csapatok tkeltek a Nyitrn, s folytattk elnyomulsukat rsekjvr irnyba, de a vrost elfoglalni mr nem tudtk. A nyugati hatalmak a veresg hatsra diplomciai manverekhez folyamodtak. A Tancskztrsasg kormnyhoz intzett jegyzkben a hadmveletek azonnali befejezst s csapatainak a demarkcis vonalra trtn visszavonst kveteltk. Cserbe meggrtk a tiszntli terletek kirtst s a Tancskztrsasg meghvst a bketrgyalsokra. A tancskongresszus hossz vita utn elfogadta az antantjegyzket. A jnius24-n megkttt fegyversznet rtelmben a Vrs Hadsereg jnius30-n megkezdte az elfoglalt terletek kirtst. A Tancskztrsasg bels helyzete rendkvl nehz volt. A termels visszaesett, ersdtek az ellenforradalmi mozgalmak, a hadsereg utnptlsi nehzsgei szksgess tettk a llegzetvtelnyi sznetet. Az a tny, hogy biztostk nlkl elfogadtk az antantjegyzket, slyos krokat okozott a forradalom s az orszg gynek.

Az antant nem teljestette greteit, ezrt elhatroztk az eredeti tervben szerepl tmads vgrehajtst a romnok ellen. A visszavonuls kvetkeztben azonban jelentsen cskkent a Vrs Hadsereg harcrtke, tovbb az ellensg tlereje s az egyre elviselhetetlenebb anyaghiny eleve kiltstalann tette a hadmvelet sikert. gy a jlius20-n megindult tmads, kezdeti sikerek ellenre jlius24-n a romn erk nagy erej ellencsapsai kvetkeztben sszeomlott. Jlius27-n az intervencis csapatok jbl elrtk a Tiszt, majd azon tkelve folytattk a tmadst Budapest irnyba. A Tancskztrsasg sorsa ezzel megpecsteldtt.

A tapasztalatok

1919. mrcius21-n a Forradalmi Kormnyztancs meglehetsen nehz helyzetben vette t az orszg irnytst, ami a ngyves hborban ersen kimerlt. Fokozta a nehzsgeket, hogy 1918. sztl az orszg legfontosabb ipari s mezgazdasgi terleteit az intervencis haderk tartottk megszllva. A Tancskztrsasg kikiltst kveten Magyarorszgot az antant orszgok embargja is sjtotta. A nehzsgek katonai tren is tovbb fokozdtak. Az orszgot hrom oldalrl ellensges csapatok vettk krl, amelyek tbb helyen tlptk a demarkcis vonalat. Erejk tbbszrsen meghaladta a magyar hadsereg erejt, amelyet az 1918. november13-n alirt belgrdi fegyverszneti szerzds 6 gyalog- s 2 lovashadosztlyban maximlta.

A Tancskztrsasg kikiltsa utni legfontosabb feladat az j hadsereg megteremtse volt, mivel a szakszervezeti hadsereg fellltsra irnyul toborzs eredmnytelen maradt, mindsszesen 5000 f jelenezett a felhvsra. A hadsereg kialaktsa, kiegsztse tern legelszr azt az alapvet krdst kellett eldnteni, hogy az j hadsereget toborzs, vagy ltalnos hadktelezettsg alapjn ptsk-e fl? A vita vgn az ltalnos hadktelezettsg mellett dntttek, de mjusig folytattk a toborzst is. A Tancskztrsasg katonai szervezetben a kezdeti fejetlensg utn a mjusi tszervezs teremtett rendet. Csak ettl az idtl kezdve beszlhetnk egysges elgondols alapjn mkd, hadkiegsztsi s szervezsi tevkenysgrl. Az prilis vgi mjus eleji mozgsts lendletet adott a fegyveres erknek. Az gy rendelkezsre ll katonkbl hoztk ltre azokat a hadosztlyokat, melyek nemcsak megszilrdtottk a helyzetet, hanem vgrehajtottk a magyar Vrs Hadsereg legszebb, legeredmnyesebb hadmvelett, az szaki hadjratot.

Az nknt jelentkezs rendszert felvlt mozgsts biztostotta a modern hborban eredmnyesen mkd tmeghadsereget. A sorozott tmegek biztostani tudtk, hogy a Vrs Hadsereg a nagy vesztesgeket okoz harcok ellenre llandan nvelni tudta erejt. Mg prilis16-n csak 55 zszlalj volt, addig mjus30-n mr 114, tovbb 100 gppusks osztag, tz s fl lovasszzad, valamint 58 teg. Vgl jlius20-n 167 zszlalj, 119 gppusks osztag, 12 s fl lovasszzad, valamint 105 teg llt a hadsereg-fparancsnoksg rendelkezsre. Ez kzel 160 000 ft jelentett. A hadsereg a mjusi tszervezsig csak vegyes szervezs s sszettel dandrokbl s hadosztlyokbl llt. Az tszervezs sorn hoztk ltre a hadtesteket. A hadtestek a helyzettl s a feladattl fggen 2-4 hadosztlybl, illetve nll dandrokbl lltak. A hadtestet alkalomszeren megerstettk tzrsggel, mszaki csapatokkal, pnclvonatokkal s replkkel. A hadtestparancsnoksgnak az ellt intzeteken kvl szervezetszeren trzs, lovas s tvr alegysgei is voltak. A hadtest szervezete igen rugalmas volt, s ez biztostotta a legvltozatosabb harchelyzetekhez val alkalmazkodst is. A hadtestparancsnoksgok kzl a legtbbet a III., rvidebb ideig az I. s az V. vett rszt a harcokban. A II. hadtest vgig hatrszolglatot teljestett, de trzsbl alakult meg egy idre az V. hadtestparancsnoksg. A IV. hadtest feladata a fvros vdelme volt. Ehhez mg csatlakozott a Dunai rsg Szamos monitora, valamint a Viza s Comp rnaszdja.

A hadosztlyok a mjusi tszervezstl kezdve ltalban kt dandrbl, hadosztly-tzrsgbl, rksz, trzs- s tvbeszl alegysgekbl lltak. A harcok alatt a hadosztlyok, mint legmagasabb harcszati egysgek mkdtek, rendszerint hadtest ktelkben. Nha azonban elfordult, hogy nll feladatot kaptak, mint pl. a 6. hadosztly a salgtarjni harcok idejn. A dandrok mjusban mr szervezetszeren kt ezredbl (hat zszlaljbl) lltak, de a harcok folyamn voltak 2-7 zszlaljas dandrok is. Igen gyakran elfordult az is, hogy egyes dandrokbl elvett zszlaljakkal a f irnyba tmad dandrt erstettk meg. A dandrok rendszerint hadosztly ktelkben mkdtek, de voltak a hadtesteknek, st hadseregnek kzvetlenl alrendelt dandrok is. A dandrok tzrsggel s ms fegyvernemekkel szervezetszeren nem rendelkeztek (kivve az nll dandrokat) azokkal csak alkalomszeren erstettk meg ket. Az ezredek ltalban hrom zszlaljbl lltak, amelyekhez kt gybl ll gyalogsgi gysteget, mszaki s tvbeszl alegysget rendeltek. Ezeket azonban legnagyobb rszt nem tudtk feltlteni. A zszlaljakat hrom lvsz s egy gppusks szzadbl szerveztk. A gyalogszzadok ltszma 150 harcos volt, de a valsgban igen sokszor csak 30-80 fvel rendelkeztek. A gppusks szzadban viszont megvolt a szervezetszer 6-8 gppuska.

sszefoglalva megllapthat, hogy a Vrs Hadsereg egysgeinek, alegysgeinek szervezete az akkori viszonyok kztt korszer volt s sok tekintetben lnyegesen fellmlta a cseh s romn csapatok szervezst.

A vezets krdse

A hbor gpi korszakban a harcterlet nagyobb mrete, jellege, j problmk egsz sort vetette fel. A hadmveletek vezetsnek problmakre volt taln az egyik legjelentsebb gond, mert a harctevkenysgek trbeli kiterjedse miatt hadmveleti vezetst kellett a harcszati s hadszati vezets kz iktatni. Ezt kezdetben a „Keleti hadsereg-parancsnoksg” megoldotta, majd a hadsereg-fparancsnoksg megszervezsvel vglegestettk a hadmveleti vezetst. A gdlli hadsereg-fparancsnoksg clszeren egyestette a hadszati s hadmveleti vezetst. Ezt az aktivitst, a mersz elhatrozsok, az sszpontostott erkkel mrt gyors, erteljes csapsok, a hatrozott tmad jelleg s az ezzel kapcsolatos manverez kpessg jellemezte. A hadsereg jjszervezst a hadsereg-fparancsnoksg tartalkok megteremtsre hasznlta fel. A hadmveleti tartalkok birtokban ezutn nagyobb vllalkozsokba kezdhetett, st ezek tettk lehetv, hogy maghoz ragadja a kezdemnyezst. A tartalkok alkalmazsnak s jrakpzsnek legjobb pldjt az szaki hadjrat adta. Ennek sorn a hadsereg-fparancsnoksg mihelyt tartalkait (1., 4. s 6. hadosztly) harcba vetette, azonnal jabbakrl gondoskodott. (8. hadosztly, 2. dandr). Majd ezek harcbavetse utn a 2. hadosztlyt helyezte kszenltbe. A Vrs Hadsereg parancsnoksga gy az szaki hadjrat sorn folyamatosan jelents tartalkokkal rendelkezett, amelyek lehetv tettk, hogy a mjus vgn megszerzett kezdemnyezst folyamatosan megtartsa. A hadvezetsg tartalkait nem aprzta el, hanem azokat egysgesen alkalmazta, gy a vdelem sorn is erlyes ellencsapsaival mindig megszilrdthatta a helyzetet. A tmad hadmveletek sorn pedig a tartalkok helyes alkalmazsa tette lehetv a csaps erejnek lland nvelst.

A hadvezetsg a dnt irnyba val ersszpontosts megvalstst is magas sznvonalon mvelte. Pldul: az szaki hadjrathoz erinek 80%-t vonta ssze, ezen bell a kisalfldi tmadshoz 40 zszlaljat 35 gppusks szzadot, 27 teget egyestett akkor, amikor 500km-es arcvonalon lltak harcban csapatai. A Vrs Hadsereg a tmadst tartotta a f harcmdnak, de ha vdelemre knyszerltek, azt a legnagyobb fok aktivitssal oldottk meg. A tmads vgrehajtsa sorn tletesen hasznltk fel a legklnbzbb manverformkat. Salgtarjnt pldul excentrikus csapssal, szabadtottk fel. Losoncnl ktoldal tkarolst alkalmaztak. Kassnl ttrsi szndkkal frontlis csapst hajtottak vgre. A rendelkezsre ll erkkel rendkvl gyorsan manvereztek a legklnbzbb irnyokba.

A harcok nagy rsze erds-hegyes terepen folyt, s itt olyan mdszereket alkalmaztak, amelyek ma is pldartkek lehetnek. Helyesen kombinltk s hasznltk az tkarolst, s a frontlis csapst. A vlgyben elretr csapatokkal egytt a gerincen is egy-egy klntmny nyomult elre. A hegyi terep jellege lehetv tette, hogy fontos tcsompontokat vegyenek birtokba az ellensg htban. A megvert ellensget merszen s hatrozottan ldztk, amiben klnsen a rgtnztt gyorscsoportoknak volt nagy szerepk. A hatalmas tr, s a kis erk miatt mind a sajt csapatoknak, mind az ellensgnek mindig volt szabad szrnya. Ezrt a Vrs Hadsereg rendszerint az ellensg tkarolsra trekedett. Frontlis csapst csak akkor hajtott vgre, ha erre felttlenl szksg volt. Ekkor viszont a tzrsg nagyarny sszevonsval, a fegyvernemek egyttmkdsnek feszes megszervezsvel tmadtak.

A vdelem felptse is lnyegesen eltrt az els vilghborban megszokott sablonoktl. Ell tbori rsk bontakoztak szt, ltalban raj erben, mgttk pedig a frsk gppuskval megerstett szzad erben. A dandr zmt s a tzrsget egy kzponti fekvs helyen, sszevonva helyeztk el. Feladatt az ttrs elhrtsa s az azonnali ellentmads kpezte.

     
Pontosid
     
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.