|
Harcszat a szabadsgharcban
2007.08.23. 10:59
IV. Rsz. A honvdsereg harcszati jellemzit mutatja be, a gyalogsg, a lovssg, a tzrsg harcszati alkalmazsn s a fegyvernemek kztti egyttmkds felvzolsval.
IV. RSZ
Harcszat a szabadsgharcban
A harcszat alatt a mlt szzadban a hader egyes rszeinek a harc cljnak elrse rdekben trtn vezetst s tevkenysgt rtettk. E fogalom a hadtest vagy annl kisebb ktelk tevkenysgre vonatkozott. A harcszatot mindig helyi rtelemben hasznltk, teht kzvetlenl a harctri esemnyekre. Harcszati fogalom volt pldul az ttrs. Jellemzen harcszati tevkenysg volt az tkzet, melynek kimenetele helyi hats volt, a hadjrat cljnak elrsben nem volt dnt jelentsge. A honvdseregben is termszetesen azon harcszati elvek rvnyesltek, melyek a korszakot jellemeztk. Ez az oszlopharcszat volt, amely a napleoni hbork ta alig fejldtt.
A gyalogsg szervezete s harcszata
A gyalogoskatona fegyvere a szuronyos puska volt, mely lvsek leadsra s kzelharcra egyarnt alkalmas volt. A szzad negyvenes veiben legelterjedtebb az n. gyutacsos vagy kapszlis puska volt. A fegyver simacsv s elltlts, de a lportltet gyjtst egy 10-12 millimter hossz, 2-3 millimter tmrj durranhigannyal tlttt kis henger vgezte, mely ts hatsra felrobbant, szrlngot biztostva a tltet gshez. A puska ltvolsga szably szerint 6-700 mter volt, de igazn csupn 250 mteren bell volt rtelme a lvsnek. A puskk hasznlatnak nagy htrnya volt mg az is, hogy csak llva lehetett ezeket megtlteni, egy viszonylag hossz folyamat eredmnyeknt. Valamelyest igyekeztek gyorstani ezt a folyamatot a tltnytskban hordott, elksztett tlts rvn, mely paprhengerbe csomagolt lporbl s lomgolybl llt, amihez hozzdrtoztk mg a gyutacsot is. A harcban nem volt lehetsge a katonnak fedett helyet keresni, vagy legalbbis lehajolni, lefekdni abban az idszakban, amikor tzkssz tette a fegyvert. Helyt nem hagyhatta el, hisz akkor a kzs tzmegnyits, egysges fellps lehetsge sznt meg, ami vgzetes kvetkezmnyekkel jrhatott. A katona teht fegyvernek elstse utn rendszerint ll helyzetben azonnal megkezdte a tltst. A Tltsl! veznyszra — vagy a nlkl — katona sszefggen mindazt a lehet leggyorsabban vgrehajtotta, amit begyakorlskor ht temben vgzett. A tltst rendszerint az egyszerre vgrehajtott tzels kvette, majd ismt kezddtt az egsz folyamat elrl. Ha az ellensg mr olyan kzel volt, hogy nem volt id jratlteni, akkor kvetkezett a szuronyharc. A gyalogsgnl rendszerestett puskk csvre klnbz tpus szuronyt rgztettek, ltalban majd fl mter hossz, kett, vagy ngyl dffegyvert, mely a rohamok vgrehajtsnak hatkony fegyvere volt. A gyalogos katonkat megtantottk a „szuronyv-tan”-ra, hogyan kell tmadni, vdekezni, vvni a szuronnyal gyalogosok, lovasok ellen, a klnbz szrsokat, fegyverfogsokat. Szinte hihetetlen, de mg az egyes katonnak is lehetett eslye a rtmad lovassal szemben, ha gyesen forgatta szuronyos puskjt. A szuronyharc sikeres megvvshoz tbb ember kellett, vagyis ez esetben a ktelkek harca hozhatta meg a kvnt sikert.
A cs.kir. gyalogsghoz pusks, grntos s vadsz alakulatok tartoztak. Legnagyobb arnyban a pusksok voltak, a grntosok — mr ekkor grntok nlkl — hasonl fegyverzettel elitalakulatoknak szmtottak. A vadszokat viszonylag ktetlenl, nyitott harcalakzatokban alkalmaztk, esetkben inkbb az egyni harcra helyezve a hangslyt. Ennek ksznheten nekik lehetleg pontosabb, hatkonyabb fegyvereket adtak.
Alapvet harcszati egysgnek a zszlaljat tekintettk, melyet csak ritkn osztottak fel s ezen ktelket a parancsnoka „hanggal” mg irnytani tudott. Ez volt a legkisebb ktelk, mely valban rendelkezett zszlval. A zszlalj harcban rsztvev llomnya a kvetkez volt:
¾ 1 trzstiszt (rnagy vagy alezredes, a parancsnok);
¾ 1 alhadnagy, segdtiszt;
¾ 3 zszls, a zszlalj zszlajnak hordsra;
¾ 1 kplr, zszlalj-dobos;
¾ 6 teljes pusksszzad.
Egy pusksszzad llomnyba a kvetkez szemlyek tartoztak:
¾ 1 szzados;
¾ 1 fhadnagy;
¾ 2 alhadnagy (els s msodik);
¾ 2 rmester;
¾ 12 tizedes;
¾ 12 rvezet;
¾ 180-200 kzember;
¾ 2 dobos;
¾ 2 cs;
¾ sszesen 214-234 f.
Ktszzadonknt mg egy jabb dobost is rendszerestettek.
A szzad ltalnos fellltsa az n. vonal, mely hrom sor mlysg volt. Az els sorban nagysg szerint a legrtermettebb, legmagasabb, legjobbnak tlt katonk lltak, a msodikban ppen ellenkezleg a legkevsb hasznlhatnak vlt katonk sorakoztak. A harmadik sort a tbbiek alkottk, ezzel biztostva, hogy a harctl legjobban tartk ne eredhessenek id eltt futsnak. Kt szzad egy osztlyt alkotott, melyet a rangids, vagyis a beosztst rgebben ellt szzados vezetett. A szzadok parancsnokai az alegysgk mgtt lltak. A zszlaljparancsnok — lhton — ltalban a zszlalj eltt ll, tle balra-htra, szintn lhton, a segdtisztje. Alapelvnek szmtott, hogy a zszlaljnak mindig kzpre kellett zrkznia, hzagmentes arcvonalat ltrehozva akkor is, ha kiklntseket vgeztek, vagy ha a zszlaljnak vesztesgei voltak. A fejldtt vonalban ll zszlalj hromfle mdon vvhatott tzharcot; zszlaljtzzel, soronknti tzzel vagy egyes lvsekkel. Ebben az esetben nagy htrny volt, hogy a parancsnokok mr alig szlhattak bele a tzharc menetbe, illetve az egyes lvsek utn nehezen lehetett, visszatrni a hatsosabbnak vlt tzelsi mdokra. A harmadik sor csak ritkn avatkozott a tzharcba, „karba” tett fegyverrel tartalkknt szerepeltek. A tzelst a zszlalj akkor kezdhette meg, ha 200 lpsre rt az ellensghez, illetve ha ilyen tvolsgra kzeltette meg vonalt az ellensg. Az utols sor-, vagy ssztz hozzvetleg tven lps tvolsg elrsekor drdlt el. Ezt kvette a szuronyroham, melynek el kellett dntenie a harc sorst. Ezt, a mr meglehetsen individulis harcot elssorban a harci szellem foka dnttte el, s persze szksg volt nmi kikpzettsgre is.
A fejldtt vonalat, mint a zszlalj harcrendjt azonban elssorban vdelem sorn alkalmaztk, amikor a ktelk llva maradt s tzerejt maximlisan ki tudta hasznlni. A tmadshoz szksges terlet, mely a zszlalj szlessgnek megfelelt, vagyis 270 lps szles, akadlymentes tr, ritkn addott. Ezrt a zszlalj a harchoz ms alakzatot is felvehetett. Amikor a fejldtt szzadok, vagy azok rszei egyms mgtt lltak fel, akkor oszloprl beszltek, mely tbb vonalbl llt. A vonalak kztti tvolsg lehetett akkora, mint a vonalak szlessge, vagy annak a fele. Ha a vonalak csupn hrom lpsre kvetkezetek egymstl, akkor azt zrkzott oszlopnak neveztk.
A zrt harcrendek alaktsa viszonylag kevs kikpzs utn mr megoldhat volt, viszont fenntartsa, klnsen „puskaport mg nem szagolt” llomny esetben rendkvli nehzsggel jrhatott. Klnsen nehz volt, ha llhelyben kellett a szzadoknak elviselnik a megindul tzrsgi, majd gyalogsgi tzet. Hossz tapasztalat kellett ahhoz, hogy kiderljn, a lvsek csak ritkn tallnak, j esllyel meg lehet szni a dolgot. Az els harcok ezrt klnsen nehz feladatot rttak a parancsnokokra, akiknek ilyenkor klns btorsgot kellett mutatniuk. Vagy egykedv szivarozssal, vagy ppen a kalapjukkal a svt gygolykat dvzlve, mint Kmety tbornok az ihszi tkzetben, lelkesteni a katonkat. A tapasztalt katonk tudtk, hogy a legnagyobb veszlyben is meg kell rizni a zrt rendet, ez nyjtja a legbiztosabb menedket
Hatsos harcrendje volt a zszlaljnak a ngyszg (Quarr), melyet kizrlag lovassg elleni vdelemre alkalmaztak akkor, amikor mind a hat szzad rendelkezsre llt. Kevesebb szzadbl tmeget alkottak. A ngyszget a zszlalj gy alaktotta, hogy annak kzepe res maradjon, a parancsnokok, a zszltartk, a dobosok s az csok szmra. A ngyszg oldalai ngy klnbz irnyba nztek, teht ezen alakzat minden irny tmads kivdsre alkalmas volt. A ngyszg legsebezhetbb pontjai a sarkok voltak, ezrt ide ltalban tisztek, altisztek s a legmegbzhatbb emberek lltak. Elfordult, hogy a harcrend kzepben az oldalak alkotsbl kimaradt kt szzadbl tartalkot is kpeztek eseteleges betrsek elhrtsra. A tmad lovassgot ssztzzel vagy soronknti tzzel fogadtk, mellyel jelentsen ki kellett vrni, mg tven-hatvan lpsre nem rt az ellensg. Nhny sortz utn az els sor mr szuronyval vdekezett, szurony erdt ltrehozva a lovassg eltt. Ezt csak jelents nfelldozssal lehetett ttrni. Ilyen ngyszg ellen hatsosan tudtak tevkenykedni a lndzsval harcol dzsidsok s mindenekeltt a tzrsg.
A zszlalj fenti, zrt harcrendi elemei mellett a gyalogsgnl alkalmaztak nyitott harcrend csapatokat is, melynek nagysga fggtt a tereptl, a feladattl s az ellensgtl. Lehetett szakasz erej, de lehetett akr egsz zszlalj is. Ez a nyitott alakzat a csatrharcra kijellt katonkbl ll n. csatrlnc s az ezt kvet tmogat s tartalk er volt. Ennek alkalmazsra a kvetkez esetekben kerlt sor:
¾ a fedett terletek tvizsglsakor, az ott lv ellensges csatrok feldertsre s elzsre;
¾ a zrt harcrendben ll csapatok fedezsre a meglepetsszer tmadssal szemben s az ellensg csatrainak tztl;
¾ a harc bevezetsre, melynek ideje alatt a fsereg felvonulsa s sztbontakozsa megtrtnhetett;
¾ a tmads elksztsekor s annak tzzel trtn hathats tmogatsra az ellensg zrt oszlopai, tegei s fldsncai ellen;
¾ egyes tereptrgyak, vagy terepelemek tmadsakor s vdelmekor, mint erdben, szlsben, rkoknl, svnyeknl, falaknl, egyes magaslatok esetn, falvaknl, hidaknl, stb.;
¾ olyan terepviszonyok esetben, amikor a zrt harcrendek alkalmazsa lehetetlen, vagy nem clszer;
¾ az llsbl kiszortott ellensg ldzsnek bevezetsekor;
¾ a visszavonuls fedezsekor;
A nyitott harcrendben alkalmazott erk nagysgnl alapszablyknt kezeltk azt, hogy csak a felttlenl szksges szmban alkalmazhatk csatrok, hisz a harc eldntst nem tlk vrtk. A csatrok megerstsvel ugyanis a fer gyenglt. A csatrharcra kijellt csapatok negyed rsze csatrlncot alkotott, negyed rsze kpezte a tmogat rszleget s fele a tartalkot. A csatrlnc lncszemekbl llt, melyet hrom katona alkotott. Kzlk az vette t a parancsnoksgot, aki egybknt, vonalban, az els sorban llt, a msik kett a mgtte lv bajtrsa volt. llt kzpen, tle jobbra s balra hrom lpsre llt fel a kt trsa. A lncszemek kztti tvolsg, elrs szerint, tizenkt lps volt. Ezen ltalnos szablyt olyan mdon kellett betartani, hogy kzben a csatrok minden lehet mdon kihasznlhattk a terep rejtkpessgt. Az ellensget megkzeltve a csatrok clzott lvseket adtak le gy, hogy egy fegyvernek a lncszembl mindig tltve kellett maradnia. Ekzben a csatrlnc oly mdon haladt elre, hogy az egyes szemek emberei felvltva, egymst fedezve, a termszetes fedezkeket kihasznlva nyertek trt. Megjegyzend, hogy olyan alakulatokat – vadsz, hatrr —, melyek jellemzen csatrharcot folytattak rendszerint pontosabb, hatsosabb fegyverrel szereltek fel, melyek alkalmasabbak voltak pontlvsre, mint az tlag puskk. A tmogat rszleg 150-200 lpsre kvette a csatrlncot, zrt rendben, lland kszenltben az alkalmazsra. A tartalk, a tmogatk mgtt, tovbbi 100 lpsre kvette, az ell lvket.
A nyitott harcrend ktelkek alkalmazsa nagy krltekintst ignyelt. A fertl nem tvolodhattak el akkor sem, ha az ellensg mr meneklni kezdett, hisz e harcrendi elemet rendkvl sebezhetnek tartottk. Visszavonulskor a szrnyak fel kellett igyekeznik, hogy ne zavarjk a zrt ktelkek tzt, illetve ez esetben fenyegethettk az ellensg oldalt is. Klns veszlyt jelentett a csatrokra a teljesen nyitott terep, fleg ha az ellensg mg lovassggal is rendelkezett. Ilyenkor teljesen el is vethettk az alkalmazst. Ha mgis lovassgi tmads rte a csatrlncot, akkor a szemek igyekeztek egyeslni s krt alkotni sajt maguk megvdsre. A csatrharc jellemz volt a magyarorszgi hadszntren is, a felek rendszerint alkalmaztk a harc bevezetsre, erds-hegyes terleteken, helysgek vdelmnl. St volt olyan mellkhadszntr is, ahol szinte kizrlag ezt alkalmaztk, a Dlvidken. Itt alig alakultak ki igazi tkzetek, a lesvets, rajtats s egyb “kishborra” jellemz harctevkenysg vlt ltalnoss.
A lovasszzad s harcszata
A „msodik” fegyvernem a XIX. szzad kzepn mg renesznszt lte, hisz mr csak alig nhny vtized vlasztotta el attl, hogy harcszati rtke minimlisra cskkenjen. A szabadsgharcban azonban mg lovasrohamok dnthettek el tkzeteket, lovassgi rajtatsek okozhattak jelents vesztesget. A fegyvernem sokszn volt, de nem csak a ruhzatuk miatt, hanem a szervezetk s feladataik szerint is. A magyar honvdsereg lovassgt szinte kizrlag egy csapatnem, a huszrsg alkotta, gy a fegyvernemet rajtuk keresztl igyeksznk bemutatni.
A huszr, mint knnylovas, tbbfle feladatra is alkalmazhat volt. Hagyomnyosan elssorban harcrenden kvli, nmileg ktetlenl a harc bevezetsre, portyzsra, ldzsre, fogolyszerzsre, meglepsre, futrszolglatra s hasonl tevkenysg elltsra alkalmaztk, de adott esetben zrt ktetkben is tevkenykedhettek. ppen e miatt a huszrnak fel kellett kszlnie szinte minden feladatra s elvrtk tle szksg szerint a megfelel nllsgot s — nem nagyon tallhat jobb kifejezs — vitzsget. A huszr fegyvere a szablya, kt pisztoly s a karably volt. A lovassgnl ugyangy rvnyeslt a tmegbeni, szervezett alkalmazs elnye, mint gyalogsgnl. A zrt ktelkek, lendletes rohama szinte mindenhatnak szmtott. A lovassg alapvet harcszati egysge a szzad volt, melyet azonban a hbors hadrendben is kettesvel, vagyis osztlyonknt szerveztek valamely magasabb ktelk, rendszerint a dandr alrendeltsgbe. A szzad kt szrnybl, a szrny pedig kt szakaszbl llt. A szzadhoz, a parancsnokon kvl — els kapitny — t tiszt, hsz altiszt, trombits, kovcs s szztven huszr tartozott. Ezen kvl volt mg nhny f, akik nem rendelkeztek lval, de szintn huszr minsgben szolgltak.
A lovassg legfontosabb feladata rohamok vgrehajtsa volt az ellensg harcrendjnek ttrsre. Ehhez alkalmazkodott felllsa is, mely fejldtt vonal, illetve oszlop lehetett. A fejldtt vonalban a szzad ngy szakasza, jobbrl balra, zrtan, ktsoros vonalba sorakozott fel. Az egyms mellett lovaikon l lovasok kengyelvasa sszert, a sorok kztt pedig kt lps tvolsg volt. A szzadparancsnok az arcvonal lovagolt, a szzad szlessge felnek megfelel tvolsgra. Mellette, kiss htrbb balra volt a trombits helye. Mivel nem volt mindig elg id s elg terlet az alakzat felvtelhez, ezrt a szzad oszlopot is alakthatott, melyben a szakaszok — melyek ekkor is ktsoros vonalba fejldtek — egyms mgtt lltak fel, a szakasz szlessgnek megfelel tvolsgra. A szakaszok eltt lovagolt a szakaszparancsnok, az els szakasz eltt, annak parancsnoktl tizent lpsnyire pedig a szzadparancsnok. Ebben a kt formciban hajthatta vgre rohamt a lovasszzad, de elssorban fejldtt vonalban. Ez biztostotta, hogy egyidejleg a lehet legtbb lovas harcoljon. A rohamnak meglepetsszernek, erteljesnek s gyorsnak kellett lennie. Rendkvl fontosnak tartottk, hogy a szzad zrt rendje vgig megmaradjon. Az arcvonal minden egyes tagjnak egyszerre kellett az ellensget elrnie s betrnie annak sorai kz. Ezzel akartk sztzillni annak harcrendjt, „rendetlensgbe” hozni, ami mr elrevetti a sikert. A roham elrendelse utn szzad getve indult, figyelve a zrkzsra s a vonal fenntartsra, majd 800-1000 lpsre rve az ellensghez jabb veznyszra, a lovasok elhztk a szablyikat. Amikor 60-80 lpsre megkzeltettk az ellensg arcvonalt — veznyszra vagy a nlkl — szablyjukat elrenyjtva vgtba kezdtek s „Hurrah” kiltssal megprbltak az ellensg sorai kz jutni. Ezutn kvetkezett a kzelharc, szrsok s vgsok, mikzben figyelnik kellett az estlegesen sorakozst elrendel krtszra. A parancsnokok nem szerettk a tl hossz kzelharcot, ez ugyanis irnythatatlan volt. Inkbb jra sorakoztattak s megismteltk a rohamot.
A lovassgi sszecsapsok rendszerint rvid idejek voltak, csak ritkn tartottak nhny percnl tovbb, igaz utna tbbszr is ismtldhettek. Voltak termszetesen ms lefolys harcok is. A lovassg esetben is sokat szmtott a harci tapasztalat, morlisan is fel kellett kszlni a rohamokra. Tbb megvvott harc adhatott megfelel nbizalmat s azt a tudatot, hogy tl lehet lni ezeket, a harcokat. Az elszr tzbekerlt lovas alakulatok, klnsen, ha csak rvid idej felkszts utn rkeztek, sokszor megfutottak s ez aligha vethet a szemkre. A huszrok lehetsg szerint kerltk a frontlis sszetkzst, klnsen, ha nehz lovassggal, vagy dzsidsokkal kerltek szembe. A roham utols fzisban trekedtek arra is, hogy a kt szls szakasszal, vagy csak az egyikkel az ellensg oldalba kerljenek, ezzel is nvelve az ellensg gondjait. Rohamot vgrehajthattak zrt rend kialaktsa nlkl is, de ez ritkbban fordult el. Egy 1849-ben kiadott „kziknyvecske” szerint a huszrok harcolhattak „elszledsben gyalogsg ellen, elszledsben lovassg ellen, egyeslve lovassg s gyalogsg ellen, sajt gyalogsggal s tzrsggel egyttmkdve.” Gyakran alkalmaztk a huszrokat hrszerzsre, foglyok ejtsre is, amikor bizonythattk sokoldalsgukat, rtermettsgket Ez rendszerint sikerlt is, hisz ez inkbb kedvre val volt a huszrnak, mint a ttlen csorgs a harctren.
A huszrokon kvl termszetesen meg kell emlteni ms lovas-csapatnemeket is, melyek szintn komoly hagyomnyokkal rendelkeztek. A cs.kir. hadsereg lovassga a XIX. szzad kzepn, nehz s knny lovassgbl llt. Az elbbihez a vrtesek s a dragonyosok, az utbbihoz a huszrok, a dzsidsok s a svalizsrek tartoztak. Feladatuk szintn e feloszts szerint klnlt el. A nehzlovassgnak kellett az tkzetek, csatk sorn a dnt rohamot vgrehajtani, mg a knnylovasok feladatai hasonlak voltak a huszrokhoz. Az egyes csapatnemek fegyverzetben, felszerelsben s ruhzatban klnbztek egymstl, illetve a kiegsztst vgz orszg szerint is.
A tzrsg harcszata
A harmadik fegyvernemknt a tzrsget tartottk szmon, mely azonban ugyanolyan nlklzhetetlen volt, mint az els kett. A lvegek nem csak nagy tzerejk miatt jtszottak fontos szerepet, hanem jelents llektani hatst is gyakoroltak. A sajt csapatokat sztnzte, az ellensget tartzkodv tette jelenltk. Nem vletlen, hogy 1848 vgn a remnytelenl elszigetelt helyzetben lv hromszkiek is, akkor dntttk el az ellenllst, amikor Gbor ron gretet tett, majd valban belefogott az gygyrtsba.
A hadsereg alapvet harcszati egysge tzrsg esetben az teg volt. E szervezetekre tekintettek gy, mint ami megfelel tzervel rendelkezik, s amelyet mg egy lovasember, az tegparancsnok kell mdon irnythatott. Az tegszervezst az osztrk csszrsg hadseregben Kroly fherceg 1808-ban vezette be. A klnbz vltozsok utn a kvetkez negyven vre kialakult gyakorlat szerint a tbori tzrsgnl hat-, tizenkt-, tizennyolc-fontos gyalog-, hatfontos lovas- s rppentyteget rendszerestettek. A legelterjedtebb a hatfontos gyalogteg volt, amely ngy hatfontos gybl s kt htfontos tarackbl llt. Az teg szemlyi llomnya egyrszt tzrekbl, msrszt szekerszekbl llt. A parancsnokon kvl egy tzmester, ngy tizedes, valamint hatvan bombsz s tzr, illetve egy tisztiszolga volt tzr beoszts. A szekerszeket egy rmester vezette, alrendeltsgbe tartozott hrom tizedes vagy altizedes, harminckilenc kzlegny, kett kovcs s egy nyerges katona. A hat lvegen kvl hat lszeres kocsi, egy kovcsmhely kocsi, kt poggyszkocsi, kttakarmnyos szekr, illetve egy fedeles kocsi tartozott hozz. A lvegeket s a lszerkocsikat ngy-ngy l hzta, ezen kvl mg tovbbi harmincegy lovat rendszerestettek az teghez. Az teg lszerkszlett az n. „brctrban” – a lvegvontatsra hasznlt mozdonyon lv ldban — s a lszerkocsikon troltk. A tzrek a lvegeket ltalban gyalogosan ksrtk, csak szksg esetn lhettek fel a kocsikra.
A tbori tzrsg legelterjedtebb lvege az 1753-ban rendszerestett hatfontos gy volt. A hatfontos hatsos ltvolsga 1100-1400 lps krl mozgott. A lvegtalp (lafetta) biztostotta a megfelel mozgathatsgot s ennek segtsgvel vgeztk az irnyzst is. A kezelk szmt kilenc fben hatrozta meg a kor szablyzata, de szksg esetn hrom tzr is elvgezhette a kiszolglst. A lvegek tlagban kt lvst tehettek percenknt. A hatfontos gynl, mint ltalban a tbori lvegeknl hrom fle irnyzst alkalmaztak. Mg az oldalirnyzst a lvegtalp oldalirny mozdtsval vgeztk. A cs magassgi irnyzst a csfar al szerelt, csavarral mozgathat k segtsgvel vgeztk. Az 1826-1827-ben vgrehajtott lvszet tapasztalatai alapjn a fent emltett gyval leadott lvsek eltrsnek kzepes rtke ezer lps ltvolsg esetn oldalirnyban tizenegy, hosszirnyban szztz lps volt. Ezen adatok is mutatjk, hogy ezekkel, a lvegekkel clszerbb volt nagykiterjeds clra tzelni.
Arnyaiban jval alacsonyabb szmban, hadtestenknt kt-hrom tizenkt-fontos teget lltottak fel, amely hasonl szervezet volt, mint a hatfontos teg. Itt azonban a htfontos tarackok hossz csvek voltak, hogy ltvolsguk igazodjon a nagyobb rmret gykhoz. A tizennyolc-fontos teget, melyet ll vagy pozcis tegnek is neveztek, hadseregenknt rendszerint csak egyet szerveztek, s a hadseregparancsnok kzvetlen alrendeltsgbe tartozott. Az tegek msik nagy csoportjt a lovastegek kpeztk. Ezen tegek lvegeit hat l hzta, illetve a lszerkszlet egy rszt is lszerszllt „lom”-lovakra helyeztk.
A lvegek mit sem rtek lszer nlkl ezrt szksges ezeket bemutatnunk nhny mondattal. A lszer gyjtfogalom, mely a lvedkeket, a lport s a gyjteszkzket foglalta magba. Rendszerestett lvedkek kzl a legelterjedtebb a tmr goly volt. A lvegfajtaknt klnbz nvvel illetett grntokat a lvsnl meggyullad gyjtzsinr robbantotta fel. Egy hatfontos grnt tizenkt-tizenhat darabra sztrobbanva, 300-500 lps sugar krben okozhatott srlst. A cs.kir. tzrsgnl rendszerestettk az angol Shrapnel hadnagy ltal feltallt lvedk fajtt is, mely annyiban trt el a grnttl, hogy a lvedk belsejben lv lpor kz golykat kevertek. A tzrsg kzvetlen vdelmt szolglta a kartcs s a srtszelence. E kt lvedktpusnl egy lemezhengerbe klnbz nagysg fmgolykat helyeztek. Meg kell emlteni mg a vilgtgolykat, amelyek ktelekkel erstett vszonbl kszltek, titatva jl g vegyszerrel. A meggyullads utn ltalban nyolc percet szmoltak gsi idnek. A lport zacskban helyeztk a lvegcsbe, melyet a tlts utn a gyjtlyukon keresztl szrtak fel. Gyjteszkznek neveztk azt a kis lporral tlttt, rendszerint ndcsvet, amelyet a csfaron lv gyjtlyukba helyeztek, s ez kzvettette a kanc tzt a lporhoz.
Visszatrve az tegek felosztsra, azok harmadik csoportjba a rppentyk tartoztak. Ezen eszkzket a cs.kir. hadseregben, az 1808-ban elkezdett ksrletek utn, 1815-ben rendszerestettk. A rppentytegben — hasonlan a tbbihez — hat llvny volt, llvnyonknt az tegnl kett, a klnbz szint tartalkoknl tovbbi kilenc lszerkocsi. Az tegnl egy f tiszt, egy tzmester, hrom tizedes s harminchat f legnysg szolglt. Egy llvnyt t f szolglt ki. Az teg a harctrre rve a harcrendnek megfelelen, j kilvst biztost helyen bontakozott szt gy, hogy az lvnyok egymstl tizent-hsz lpsre, a terep rejtkpessgnek kihasznlsval lltak fel.
Tmadskor az tegeknek, a tzels folyamatossgnak fenntartsa mellett, tbbszri llsvlts utn, rendszerint 500 lpsig meg kellett kzelteni az ellensget. A tzelst golyval kezdtk, majd az utols llsbl kartccsal fejeztk be. Ekkor indult a gyalogoszlopok rohama.
A vdelemben a tzrsg legfontosabb feladata az ellensg tmadoszlopainak puszttsa, lehetsg szerint visszafordulsra knyszertse volt. A vdelem ltalban elre elhatrozott volt, gy az elksztsre tbb id llt rendelkezsre. Ez, a tzrsg szmra a ltvolsgok pontosabb meghatrozst tette lehetv, gy a pontosabb tzelst. Amennyiben a vdelmi tevkenysg nem jrt sikerrel, a visszavonulst a tzrsg fedezte.
A fegyvernemek egyttmkdse
Carl von Clausewitz a hbor termszetrl rt nagy hats munkjban, gy fogalmazott: „…a fegyvernemek egyestse a legteljesebb ert eredmnyezi” ami annak a felismersnek az eredmnye, hogy tkzetekben a hrom fegyvernemet egytt kell alkalmazni. A fegyvernemek harca teht csak akkor vlhatott igazn hatkonny, ha tmogattk, kiegsztettk s sszehangoltk egyms tevkenysgt. Ez a szemllet a XIX. szzadra mr ltalnoss vlt, a fegyvernemeket meg sem prbltak nllan alkalmazni. Brmilyen hatsos volt pldul a gyalogsgi ngyszg lovassg, vagy gyalogsg tmadsa ellen, ha nem volt mellette, vagy nem rkezett megfelel tmogats, knnyen a msik fl tzrsgnek martalkv vlhatott.
A fegyvernemek alkalmazsnl mindig arra kellett trekedni, hogy legalbb kett egyttmkdhessen. Ezt igyekezett biztostani a hadsereg hbors hadrendje is, a mr emltett dandr, hadosztly, hadtest felpts. A gyalogsg s lovassg szmra mindig biztostottak tzrsgi tmogatst, de az tegek is mindig kaptak lovassgi, vagy gyalogsgi fedezetet. A gyalogsg s a lovassg klcsns tmogatsa is elengedhetetlen volt. Egyms sikereit kiaknzhattk, biztosthattk a msik tmadst, vagy vdelmt. Mindennek a feltteleit mr a harcrend felvtelnl is igyekeztek biztostani. Egy jl felptett harcrendet, mely szervezett tzrendszerrel rendelkezett, gyalogsggal lehetett eredmnyesen tmadni. A lovassg szmra ez arnytalanul nagy vesztesggel jrt. A gyalogsg tmadst bevezette a tzrsgi tz, a csatrok puskatze, majd a megindul zszlaljak ssz- s sortze. Ezt kvette a szuronyroham, melynek t kellett trni a szembenll fl els vonalnak hrom sort. Jl megszervezett egyttmkds esetben ekkor rkeztek be a lovasszzadok a siker kifejlesztsre s nyomultak elre az ellensg harcrendjnek a mlysgbe. A lovastegek tmogatsval az els vonalbl htrl ellensget nem engedtk, hogy jra rendezze sorait, illetve ksedelem nlkl indultak msodik vonal — ilyenkor rendszerint zavarba jv sorainak — tmadsra. Ha mindez sikeresen befejezdtt szintn a lovassg „bevezette” az ldzst, a gyalogsg pedig birtokba vette a csatateret, ami a gyzelem legfontosabb mutatja volt.
1848. nyarn, amikor mg mindenki bzott a hbor elkerlsben a dlvidki hadszntren egyes tkzetek megvvsra mg csak alkalmi ktelkek jttek ltre, de mr itt is trekedtek a fegyvernemek kzs alkalmazsra. A harcrendi helynek megfelelen — jobbszrnyi, kzp, balszrnyi — dandrokhoz mind a hrom fegyvernembl szerveztek csapatokat.
A hadtest rendszerint hrom harcvonalba llt fel, az elsben kt-hrom dandr helyezkedett el a sajt tzrsgvel, a msodikban egy-kt dandr, a harmadikban a lovassg s a tartalk tzrsg. Ha egy tkzet ltalnos lefolyst akarjuk bemutatni, akkor rendszerint a kvetkez esemnyek zajlottak, akr a cs.kir. hadsereg, akr a honvdsereg oldalrl nzzk. A harcot rendszerint a tzrsg kezdte. Az tegek — klnsen a lovas tegek — lovassgi fedezetkkel elresiettek s llst foglaltak az ellensg harcrendjvel szemben s megkezdtk a tzrsgi „elksztst”. Clokat a magasabb ktelkek parancsnokai hatroztk meg azltal, hogy kijelltk a tmadsi irnyokat. Az tegparancsnokok ezutn jelltk ki a tzelllsokat s a clokat, melyek elssorban gyalogos s lovas ktelkek voltak, msodsorban az ellensges tzrsg. A tzrsgi tz alatt a sztbontakoz csatrlnc megkzeltette az ellensg harcrendjt. A csatrok puskatze mellett indultak rohamra a zszlaljak, fejldtt oszlop alakzatban, ami azt jelentette, hogy a hrmas oszlopban menetel szzadok, zszlaljak hromsoros vonalat alaktottak s gy vonultak elre, majd szuronyrohamra. A rohamot a lovassg tkarolssal, megkerlssel segtette, illetve a keletkezett rsekbe trt be. Amennyiben az ellensg vette kezbe a kezdemnyezst a tzrsg feladata a tmad oszlopok visszaverse, illetve lasstsa volt. Ha a zszlaljakat tmads rte, azok igyekeztek llsukat szilrdan tartani s vrtk a tartalk elrevonst, melyhez csatlakozva ellentmadst indthattak. A lovassgi tmadssal szemben a mr bemutatott ngyszget alkottak s gy igyekeztek kitartani addig, mg lovassgi, vagy tzrsgi segtsg nem rkezett.
Ezen ltalnos elvektl a honvdseregben, abban trtek el, hogy a csatrok alkalmazsa sokszor elmaradt s az oszlopok azonnal rohamra indultak. A magyar csapatok elszeretettel vetettk be mr a harc kezdetn az egsz tzrsget. Az tegek rendszerint tzsszpontostsokat lttek s tbbszri helyvltoztatssal kpesek voltak a legfontosabb pontokon helyi flnyt ltrehozni. A lovassg tekintetben a huszrok gyakorlatilag megoldottak minden feladatot, tbbszr tmadtak sikerrel „arcban” is, ami e csapatnemtl teljesen szokatlan volt.
| |