szantomihaly
szantomihaly
Men
     
E.mail cmem

szanto.mihaly@zmne.hu

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hrlevl hallgatimnak
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
A Magyar Honvdsg a kiegyezs utn
     
MH 1867-tl
     
A MH 1848-tl
A MH 1848-tl : Hadmvszet a szabadsgharcban

Hadmvszet a szabadsgharcban

  2007.08.23. 11:04

III. Rsz. Ebben a rszben trgyaljuk a katonai vezets kialaktst, mkdset, a honvdsereg szervezeti renszernek vltozsait, s a hadszati irnyts fontosabb krdset.

III. RSZ

Hadmvszet a szabadsgharcban

A szabadsgharc esemnyeinek a feltrsakor elkerlhetetlen annak vizsglata, hogy a honvdsereg megfelelt-e a kor kvetelmnyeinek, az el lltott feladatoknak. Ez vonatkozik a katonai fels vezetstl a hadkiegsztsig, minden olyan rszterletre, amely befolysolhatta az esemnyek menett. Szksges teht minden olyan terlet rintse, amely szerepet jtszhatott a siker elrsben, illetve a sikertelensgben. Hogyan mkdtt a vezets, milyen szervezeteket hoztak ltre, ezek vltozsai, milyen hadszati elkpzelsek voltak, hogyan valsult ez meg a hadjratok sorn s a harctereken? Fontos terlet az utnptls megszervezse, a hadkiegszts.

A katonai vezets

A legfbb katonai irnytst az jonnan ltrehozott hadgyminisztrium gyakorolta. Az els miniszter a magyar kzvlemny eltt szinte teljesen ismeretlen Mszros Lzr ezredest neveztk ki. Mszros csak mjus 23-n trt haza, helyettestsvel Franz Ottinger vezrrnagyot bztk meg. A hadgyeket azonban tnylegesen Batthyny Lajos miniszterelnk intzte, aki egy katonai irodt is mkdtetett. A minisztrium feladata a magyarorszgi cs.kir. csapatok gyeinek intzsre szortkozott. Ugyancsak Ottinger vezrrnagy irnytotta az Orszgos Nemzetrsgi Haditancsot. A haditancs feladata volt a nemzetri sszers, felszerels, kinevezsek s ms, a nemzetrsggel kapcsolatos gyek. Tovbb ntt a jelentsge mjus 15-e utn, amikor ez a szerv kapta feladatul az jonnan fellltand zszlaljak szervezst is. A hadgyek irnytsa gy kettszakadt. Ez a kettssg november1-jig lt fenn, amikor az OHB elrendelte a haditancs beolvasztst a hadgyminisztriumba. Idkzben a minisztrium is hatalmas fejldsen ment keresztl. A minisztrium legfontosabb feladata a tborba szllt csapatok irnytsa lett, belertve a nemzetrket is. Ez sok srldshoz vezetett a kt vezetszerv kztt. A hadsereg egysgestse, valamint az ellenttek megszntetse miatt dnttt az OHB az sszevonsrl.

A kormny lemondsa utn Mszros tovbbra is hadgyminiszter maradt, br tbbszr prblt megvlni e poszttl. Az ezt kvet idszakban, a katonai irnyts tern jelents szerepet jtszott az OHB elnknek, Kossuthnak a katonai irodja is. A Fggetlensgi Nyilatkozat elfogadsa utn Mszros lemondott a minisztersgrl. Az j hadgyminiszter a sikeres hadvezr, Grgei Artr tbornok lett. A hadjrat folytatsa miatt azonban Grgei nem sokig irnythatta szemlyesen a minisztriumot. Kzte s Kossuth kztt, elssorban a hadmveleti tervek miatt az ellenttek kilezdtek, amelynek eredmnyeknt egyrszt Grgeit levltottk a Fvezrsgrl, msrszt pedig mondott le a miniszteri szkrl. Grgei lemondst 1849. jlius 5-n fogadta el a minisztertancs, helyette Aulich Lajos tbornokot neveztk ki hadgyminiszterr. Aulich alig egy hnapos minisztersge alatt lnyeges vltozs nem trtnt.

A hadjratok menetre a hadgyminisztrium szervezetbl legkzvetlenebbl a tborkari osztlynak volt befolysa. Ezen osztlynak volt viszont a legnehezebb, a kvetelmnyeknek megfelel kialaktsa. Ennek oka elssorban abban keresend, hogy a birodalmi fszllsmesteri trzsben — a tborkar eldje — magyar szrmazs tiszt, csak kevs szolglt. 1848 nyarn a szervezd hadgyminisztriumba is Bcsbl mindssze egy ft, Czetz Jnos fhadnagyot kldtk ki tborkari tisztknt. A tborkar fellltsra szeptember 5-n adta ki rendelett a kormny. A tborkar fnknek Vetter Antal tbornokot jelltk ki. A tbornok volt felels a hadgyminisztriumban fellltand tborkari osztlyrt s a csapatokhoz kinevezett tborkari tisztekrt. Oktber kzepn a tborkarhoz felvettek szma mr elrte a hsz ft.

A hadgyminisztriumban megszervezett osztly feladata a kvetkez volt:

¾     a csapatok mozgstsa, felvonulsa;

¾     a Hadiftanoda oktatsi gye;

¾     orszglersok s trkpek biztostsa;

¾     a hadmveletek tervezse, sszehangolsa;

¾     a katonai vonatkozs idszaki sajt s irodalom gyei;

¾     kzlekedsi utak, hidak gyei;

¾     a honvdelmi terv;

¾     katonai pletek, vrak;

¾     a „Mszros” hadigzs.

Az osztly december elejtl mkdtt, a hivatalos nyelv a nmet volt. A fenti gyek intzst az osztly elltta, br a Kossuth mellett mkd iroda is vllalt hasonl feladatokat.

Miutn Debrecenbe kltztt a hadgyminisztrium, az osztly kzvetlenl is rszt vett a hadmveletek irnytsban, a „hadmveleti alap”, vagyis a tervezett hadjrat feltteleinek megszervezsben. Az osztly ksrletet tett a csapatok szervezeteinek az egysgestsre is. A minisztriumon kvl 1849 jniusban Grgei intzkedsre hoztk ltre, a Kzponti Tborkari Irodt, melynek a hadseregek, hadtestek tevkenysgt kellett irnytania. A honvdsereg minden alakulatt alrendeltk az irodnak, de rdemben a sztszrtan, nagy tvolsgban elhelyezked csapatok irnytst nem tudta megoldani. Erre nem volt sem megfelel ltszm llomnya, sem eszkze. A szakszersg tekintetben pedig az iroda szemlyi llomnya felkszlt volt.

A hadseregnl, hadtesteknl, esetenknt hadosztlyoknl is mkdtek tborkari tisztek, akik javaslatokat tettek parancsnokaik szmra, illetve vgeztk a trkp munkt. A hadgyminisztrium s a tborkar tevkenysge ellenre a honvdsereg mkdsnek sszehangolsa alig valsult meg. Ennek tbb oka volt, ezek kzl leglnyegesebbnek a politikai, valamint a katonai vezetsben mutatkoz ellentteket kell tekintennk. Ugyancsak htrnyt jelentett a tbornoki kar megosztottsga, az egyms irnti bizalmatlansg. Htrltatta a kzs tevkenysget a klnbz hadsznterek — klnsen Erdly — viszonylag elszigetelt volta is. A magyar csapatok sszevonsa 1849 februrjtl valsult meg Eger—Miskolc—Szolnok trsgben. Ekkor neveztk ki az els fparancsnokot is, akinek lehetsge volt az eddig tbb hadszntren harcol csapatok tevkenysgt sszehangolni. Dembiski tbornok azonban nem tudott lni a lehetsggel. Bizalmatlansgra pl vezetsi stlusa hadtest- s hadosztlyparancsnokait a lengyel tbornok ellen hangolta. Mrciusban mr Vetter Antal tbornok irnytotta az sszevont honvdsereget, betegsge miatt sem sokig llt ezen a poszton. Grgeit csak ezek utn bztk meg. A vele szembeni bizalmatlansg, mely elssorban Kossuth rszrl nyilvnult meg, csak a sikeres hadjrat sorn olddott s kapta meg a fvezri, majd miniszteri kinevezst. A budai vr bevtele utn Grgei folytatta a tmadst, de az tszervezett, megerstett osztrk csapatokkal szemben mr nem tudott sikert elrni. Egyb okok mellett ez vezetett a Grgei irnti bizalom jabb megrendlshez. A kormny jliusban Mszrost, majd jra Dembiskit nevezte ki fparancsnokk. Ezen dntsek nem bizonyultak helyesnek, klnsen Dembiski passzivitsa, lland visszavonulsa sietette a honvdsereg bukst. Augusztus 9-n, az Erdlybl kiszorult Bem tbornokot neveztk ki fvezrr, aki azonnal csatt vllalt Temesvrnl. Ez azonban elksztetlen volt, kszletek hinyban elvesztse trvnyszernek tekinthet. A temesvri csatban megsemmislt, illetve feloszlott a honvdsereg legnagyobb hadserege.

A honvdsereg csapatainak szervezete

A hadsereg szervezeteinek kialaktsra huzamosabb ideig kzponti rendelkezst nem adtak ki, gy ez hadsznterenknt vltoz kpet mutatott. 1848 nyarn, a Dlvidken harcol csapatokat dandrokba szerveztk. A dandrok hrom fegyvernembl lltak, viszont nagysguk vltoz volt. A pkozdi csatban mg a dandrok kialaktsra sem volt id, Mga seregt szrnyakra osztotta. A fegyvernemek arnya azonban itt is megfelelt az elrsoknak, az elveknek. A csata utn oktber vgre mr itt is fellltak a dandrok. Az eurpai gyakorlat szerint a dandrok ltalban t gyalogzszlaljat, nhny lovas szzadot vagy osztlyt s egy teget foglaltak magukba. A magyar sereg esetben ez rendszerit csak hrom zszlaljat, egy-kt lovasszzadot s egy tzrteget jelentett. Az oktber vgre fellltott t dandr azonban nem tudott kell ert kifejteni a schwechati csatban, mely slyos veresggel vgzdtt.

Novemberben az j fparancsnok, Grgei hadseregt hrom hadosztlyra osztotta, az egyikben hrom, a msik kettben kett-kett dandr szerepelt. A dandrok klnbz nagysgak voltak, llomnyukban kett-ngy gyalogzszlalj, egy-hat lovasszzad s egy-hrom teg szerepelt. A sereg ltszma december kzepig meghaladta a 26 000 ft. Mr ekkor az nllan, kln hadszntren tevkenyked csapatokat rendszerint hadtest elnevezssel illettk, br ezek legtbbszr nem feleltek meg az elnevezssel jr kvetelmnyeknek. Grgei tbornok a Fels-Magyarorszg irnyba indul visszavonulsnak megkezdse eltt, ismt tszervezte csapatait. Miutn a Mrnl december 30-n sztvert Perczel-hadtestet kiegsztette, seregt ngy, kzel egyenl hadosztlyra osztotta. A fvezr hadosztlyonknt kt-kt dandrt szervezett. Az addigi fel-dunai hadsereget a ltszmfogysok utn, szintn hadtestnek szmtottk, a februri hadrend szerint VII. hadtestnek.

A februr 12-n kiadott hadrend szerint a Klapka ezredes parancsnoksga alatt Miskolc krnykn ll sereg az I. hadtest elnevezst kapta, beosztva az 1., 2., 3. hadosztly. A volt Perczel-hadtest Rpsy vezrrnagy parancsnoksga alatt a II. hadtest lett, a 4., 5. hadosztllyal. A III. hadtesthez — melynek parancsnokt ekkor mg nem neveztk ki — a 6. s a 7. hadosztly tartozott. A IV. hadtestet, mely egyben a 8. hadosztly volt, Damjanich tbornok vezette. Dembiski parancsnoksga al tartozott mg a Grgei vezette hadtest is, de mivel annak nagysgval nem voltak tisztban, ezt is egy hadosztlynak vettk, ez lett a 16. hadosztly. A Tisznl sszpontosul seregen kvl ll erket is hasonl mdon osztottk be. Aradot az V. hadtest 9., 10 hadosztlya ostromolta, Bem parancsnoksga alatt a VI. hadtestbe 11., 13., 14., 15. hadosztly tartozott. A minisztrium kzvetlen alrendeltsgbe kerlt a 12. tartalkhadosztly, mg Komromot a VIII. hadtest 17., 18. hadosztlya vdte. A 19. hadosztly „egy repl hadoszlop” elnevezst kapta, a 20. hadosztlyhoz osztottk be a helyrsgi s vrmegszll erket.  Mrcius 8-n letbe lpett az j hadrend, mely mr jobban igazodott a valsghoz. Az els kt hadtest szervezetben nem volt vltozs, a III. hadtestet a 6. s a 8. hadosztlybl szerveztk jj, a 7. hadosztlyt Dlvidkre veznyeltk. Az V. s a VI. hadtest, valamint a 12. hadosztly szervezete vltozatlan maradt. A VII. hadtestet hrom hadosztlyra osztottk. A 19. hadosztly a mramarosszigeti hadoszlop elnevezst kapta, a komromi vrat vd VIII. hadtest hrom hadosztlybl llt.

Az egsz hadsereget nyolc hadtestre osztottk a fsereget az I., a II., a III. s a VII. kpezte, a IV. hadtest a Dlvidken, a VI. Erdlyben harcolt. Az V. ostromolta Aradot a VIII. vdte Komromot. Vetter alaposan tszervezte a fsereget is. A mrcius vgre kialaktott hadrend szerint az I. hadtest llomnyt hrom gyalog-, illetve egy lovasdandr alkotta, a II. hadtest kt gyalog- s egy lovasdandrbl llt, a hadosztlyok megszntek. A III. hadtest, melynek szervezetben meghagytk Wysocki ezredes hadosztlyparancsnoki beosztst, hrom gyalogdandrbl llt. Kpeztek ezen kvl egy lovashadosztlyt, Nagysndor ezredes parancsnoksga alatt, hrom lovasdandrral, valamint Mrissy ezredes vezetsvel egy tartalkhadosztlyt. Ez utbbi hadosztlyba kt dandr tartozott tzrsg nlkl, viszont szervezetben volt a ngyteges tzr ftartalk.

Grgei a tavaszi hadjrat elejn, a fhadsereg szervezetn jabb mdostst hajtott vgre. A hadtesteknl visszalltotta a hadosztly szervezetet s feloszlatta az nll lovashadosztlyt. Mivel a II. hadtest tartalkknt szerepelt a hadjrat tervben, gy a tartalk hadosztly is feleslegess vlt. A sikeres tavaszi hadjratot a budai vr ostroma zrta. A vr bevtele utn a tmad hadjrat feljtsa rdekben Grgei a magyar sereg szmra j szervezetet hatrozott meg. Eszerint egy hadtest 10 000 fbl llt, kett gyalog-, s egy lovashadosztlybl. A tzrsg a hadosztlyok ktelkbe kerlt, egy-hrom teg erben. A dandr szervezet megsznt. Egy gyaloghadosztly t zszlaljbl, a lovashadosztly kt lovasezredbl vagy nyolc lovas osztlybl llt. A nyri hadjrat sorn mr e szervezs volt rvnyben, de megvalstsa ennek sem volt maradktalan.

1849. jnius vgtl a csapatok sszevonsa a tiszai hadsereg ltrehozsval kezddtt Perczel Mr tbornok vezetsvel. A hadsereg a IX. hadtestbl, a lengyel lgibl, a kt tartalk hadosztlybl szervezett X. hadtestbl, a mramarosszigeti Kazinczy-hadosztlybl s a tiszai tkelket biztost Knezi-hadosztlybl llt. Perczel a rendelkezsre ll erket az eddigi kzponti szervezsi intzkedseknek rszben megfelelen jjszervezte. Eszerint ltrehozott ngy gyaloghadosztlyt, kt-kt dandrral, egy nll gyalogdandrt, egy lovashadosztlyt, szintn kt dandrral. A Kazinczy ezredes s a Knezi tbornok parancsnoksga alatt ll csapatok a knnyhadosztly megnevezst kaptk. A tiszai hadsereg jlius 29-n Szegedre rkezett, ahol egyeslt az eddig Dlvidken harcol IV. hadtesttel, illetve a szegedi tartalk hadtesttel. A kormny itt felmentette Perczelt, ugyanakkor az sszpontostott sereg fparancsnokv Dembiski tbornokot nevezte ki. A tiszai hadsereget parancsnok hjn Gl Lszl ezredes s Dessewffy Arisztid ezredes irnytotta, az elbbi a gyalogsgot, az utbbi a lovas csapatokat. Ezen sereg szenvedett veresget Szregnl, majd Temesvrnl. A szabadsgharc alatt az egysgestsi ksrletek ellenre a csapatok szervezete vltozatos kpet mutatott. Igaz ez a fhadseregre, de mg inkbb a mellkhadszntren harcolkra. Bem tbornok Erdlyben teljesen ms elvek szerint lltotta ssze hadtestt.

Hadszat a szabadsgharcban

A XIX. szzad sorn a hadmvszet fogalmt kt rtelemben is hasznltk. Szkebb rtelemben egybeesett a hadszat fogalmval, tgabb rtelemben magba foglalta egyrszt a hadvezetst, msrszt a hader megteremtst, a szervezst, a felszerelst s a kikpzst is. A hadszat az egsz hadernek a felhasznlst jelentette a teljes hadszntren a hadi cl elrsig, a hbor befejezsig. A hadi cl rendszerint az ellenfl haderejnek teljes megsemmistse volt. A hadi clok elrsnek a mdjt haditervben dolgoztk ki. Ez magba foglalta a hader csoportostst, az egyes csoportok feladatait, illetve az ezekhez kapcsold idpontokat. A haditervet emlkiratban rgztettk.

A kor katonai fogalmai kztt mr hasznltk a hadmvelet kifejezst is, hadszati s harcszati rtelemben egyarnt. Hadszati vonatkozsban a hader egsznek egy huzamosabb ideig tart, egysges tevkenysgt rtettk. Ezt hadmveleti tervben rgztettk, amelyekben szem eltt kellett tartani az er, a tr, az id s az anyagszksglet optimlis felhasznlst. A hadmveletek tervezst a tborkarok vgeztk. A hadmvelet hadszati rtelemben lehetett, hadszati vdelem, tmad hadjrat, hadszati visszavonuls, prhuzamos ldzs. A hader tevkenysgt a hadszati alapvonal, a bzis biztostotta, szemlyi, anyagi vonatkozsban egyarnt. A hadszat fogalmnak krbe tartozott a csata is, mely kifejezst hadsereg vagy annl nagyobb ktelk tevkenysgre rtettk, szemben az tkzettel, melyet harcszati rtelemben hasznltk s hadtest vagy annl kisebb ktelk harcra vonatkozott.

1848. nyarn, Magyarorszgon a politikai s a katonai vezets szmra a dlvidki nemzetisgi felkels jelentett katonai ervel megoldand feladatot. Erre az orszg teljes haderejt nem kellett mozgstani. Br a felkelst nem sikerlt elfojtani, szeptemberben mr Jellai tmadsa elvonta a figyelmet errl a „kishborrl”. Ezutn az OHB mr teljes ervel a horvt bn csapatai elleni hader megszervezst vgezte. Kossuth gyakorlatilag minden szervezmunkt magra vllalt, az sszevont hader lehetsges hadmvelett azonban sem , sem ms nem dolgozta ki. Mgnak a pkozdi csata utni tevkenysgbl ez egyrtelmen kiderlt. Az szi hnapok sorn egyrszt az osztrk hatrnl ll fsereg nvelst, msrszt az orszg veszlyeztetett rszein klnbz nagysg csapatok fellltst vgeztk. A szervezmunka mellett azonban ismt elmaradt egy kzs terv kidolgozsa, a csapatok sszehangolt tevkenysgnek rdekben. Az orszg megvdse teht az nllan tevkenyked csapatparancsnokoktl fggtt, akik viszont csak ltalnos intzkedseket kaptak. Valamelyest rszletesebb elkpzels csak a fel-dunai hadsereggel kapcsolatban volt, melynek ellenllsi helyeket hatroztak meg Pozsonynl, Gyrnl s a Vrtesnl. A magyar fl nem tudta kihasznlni azt az elnyt, melyet a bels vonalon val elhelyezkedse jelentett. Az osztrk tmads megindulsa utn Kossuth azon intzkedse, hogy a Perczel-hadtest egyesljn a fsereggel mr elksett.

Az osztrk fl clja, az orszg krl elhelyezked csapatokkal kzel egyidben kzponti irnyba, Pest fel irnyul tmadssal sztverni az ellenll erket s elfoglalni a magyar fvrosokat. Ezzel elrhetnek vltk azon politikai clt, melyrt a hbor megindult.

A honvdcsapatok mkdsnek sszehangolsra az els tervet a janur 2-i haditancson fogadtk el. A terv megvalstsnak irnytsra azonban fvezrt mg mindig nem neveztek ki. A tervet a hadgyminisztrium tborkari osztlya dolgozta ki, meghatrozva a hadtestek feladatait, az sszpontosts helyt, idejt. Clknt e terv az osztrk csapatok elnyomulsnak lasstst, lehetleg meglltst, valamint a csapatok tiszntli gylekeztetst tzte ki. A magyar csapatok egyeslse mr elengedhetetlenn tette egy fvezr kinevezst, aki egysges terv szerint irnytja a tervezett hadjrat vgrehajtst. Erre a posztra Kossuth Dembiski tbornokot hvta meg, akinek a lehet leggyorsabban a megfelel csoportostst kellett ltrehoznia s a tmad hadjratot meg kellett kezdenie. A lengyel tbornok terve szerint a fer az Eger—Gyngys—Hatvan irnyba tmad, msik irnyknt a Szolnok—Pest vastvonalat hatrozta meg. A hadjrat — a csapatok berkezsnek fggvnyben — mrcius els napjaiban kezddhetett. E terv azonban Windisch-Grtz elrenyomulsa miatt meghisult. A Dembiskit felvlt Vetter j tervet ksztett, mely szerint a firny a pest-szolnoki vastvonal, a msik irny az Eger—Gyngys—Hatvan volt. E terv vgrehajtshoz rendkvl kedvez felttelt teremtett a mrcius 5-i szolnoki gyzelem, amelyben Damjanich s Vcsey hadosztlyai hdft foglaltak, elzve az itt llomsoz osztrk dandrt. A mr itt lv erkhz rendelte Vetter az I. hadtestet is, mg Grgeinek szakon kellett elhitetnie Windisch-Grtzzel, hogy a magyar fsereg tovbbra is ott tallhat. A Tiszn val tkelsre — Damjanich kezdemnyezsre — Cibakhznl kerlt sor, azonban a hadjrat kudarcba fulladt. Ezt kveten Vetter Tiszafred trsgben kvnta sszpontostani erejt. A tovbbiakban azonban Vetter betegsge miatt ismt fvezrvltsra kerlt sor. Grgei, a megbzott fvezr, Gyngys trsgben egyestette csapatait, terve szerint a dnt csatt Gdll trsgben kell megvvni. Mivel a Hatvan — gdlli t, egyrszt a Zagyva s a Galga megradt vize miatt nehezen jrhat, tovbb mert a kedvez fekvs Mriabesenyt megerstette az osztrk fl, ebben az irnyban a fvezr csak a VII. hadtest tevkenysgvel szmolt, a msik hrom az rokszlls—Nagykta—Isaszeg irnyban tmadott. Ennek sikeres vgrehajtsa a legkedvezbb esetben az osztrk fer bekertst s dnt csatra knyszertst eredmnyezhette. A terv kockzatos volt, hisz a VII. hadtest napokra magra maradt. Kt kisebb jelentsg tkzet utn a magyar sereg Isaszegnl tallkozott a csszri hadsereg zmvel. Az prilis 6-n sorra kerl csatban Grgeinek sikerlt helyi erflnyt ltrehoznia, amit annak ksznhetett, hogy Windisch-Grtzet vgig bizonytalansgban tudta tartani a magyar csapatok helyzetvel kapcsolatban. A csata azonban a VII. hadtest tvolmaradsa miatt nem lett dnt.

A csatt kvet nap Gdlln Kossuth jelenltben jra sszelt a haditancs, amelyen elfogadtk az j haditervet. Ennek rtelmben a kvetkez hadicl Komrom felmentse s a Dunn trtn tkels volt. Ez azrt mutatkozott clszernek, mert gy a magyar fvros, megmenekl egy ott vvand csata kvetkezmnyeitl s kedvez esetben sikerl az osztrkok visszavonulsi tjt elvgni, gy egy jabb csatra knyszerteni ket. Ugyancsak fontos szempont volt Komrom minl gyorsabb felmentse is. Windisch-Grtz csapatai Pestre vonultak vissza, gy a cl elrsnek legrvidebb tvonala Vcon keresztl vezetett. A terv sikeres vgrehajtshoz mindenkppen szksges volt az osztrk fllel elhitetni, hogy a magyar fer a fvrosokat akarja elfoglalni. Ennek rdekben egy hadtest s egy hadosztly Pest elterben maradt. A haditerv fvonsaiban ismt sikeresen megvalsult, viszont a komromi tbbnapi vrakozs azt eredmnyezte, hogy az osztrk csapatok — harcolva ugyan — Gyr—Bcs fel el tudtak vonulni.

Az prilis 26-i komromi csata utn ismt sszelt a haditancs a tovbbi cl meghatrozsra. Ezen a tancskozson kt nzetet tkztettek. Az egyik, mely szerint a magyar csapatoknak ksedelem nlkl tovbb kell tmadniuk s kiknyszerteni a dnt csata megvvst. A msik szerint, szerinte vissza kell fordulni Buda fel a vr visszafoglalsra s csak ez utn folytathat a hadjrat. Ez utbbi mellett llt Kossuth is, aki levlben srgette a vr elfoglalst, elssorban nemzetkzi politikai okokra hivatkozva. Grgei rvid ingadozs utn a Buda elleni tmads mellett dnttt, t elssorban a csapatok fradtsga, a nagy vesztesgek, az anyagi kszletek szlltsnak akadozsa gyzte meg arrl, hogy a knnyebbnek ltsz feladatot vlassza.

Az elhzd ostrom alatt mr megindult a tervek kidolgozsa az orszgot fenyeget kt ellensg tmadsnak visszaversre. A minisztertancs ltal elfogadott tervben Klapka minden hadseregnek, hadtestnek s hadosztlynak meghatrozta a feladatt. A terv a csapatok sszevonst hatrozta el Komrom—Nyitra trsgben. A terv Bemet jellte fparancsnoknak, akinek a Dlvidken Titel elfoglalsa, Ptervrad felmentse utn, minl gyorsabban Komromhoz vagy az osztrk hatrhoz kellett rkeznie. A terv vgrehajtsa elmaradt, elssorban ppen Bem miatt, aki nem is tudta, de nem is akarta ezt megvalstani. Grgei, miutn hiba vrt az erstsek berkezsre a tmad hadjrat feljtst hatrozta el. Terve szerint a fhadsereg egy hadtesttel Gyrnl vdelmi llst foglal, a zm pedig a Vg folyn keresztl Nagyszombat—Pozsony irnyba, tmad. A Csallkz fel a komromi vdseregnek kellett „tntetni”, illetve a Dunntlon a Kmety-hadosztly indtott egy figyelemelterel tmadst. Grgei a hadjratot srgsen meg is indtotta, hogy megelzze az orosz csapatok berkezst. A Vg-menti ellentmads azonban kudarcot vallott, nem sikerlt az osztrk csapatokat legyzni. Az jabb tervet a jnius 26-n sszelt minisztertancs fogadta el. Grgei terve szerint kt nagy csoportostst kell ltrehozni, az egyiket Komrom trsgben az I., a II., a III., a VII., a VIII. hadtestbl, a Kmety-hadosztlybl, valamint a trsgben mkd tbbi hadoszlopbl. A msik csoportostst a Tisza-mentn az erdlyi, a dlvidki haderbl s a Kazinczy-hadosztlybl. A zmvel a Duklai-szoroson keresztl elrenyomul orosz csapatokat a Wysocki-hadtestnek kellett lasstani. A f cl tovbbra is az osztrk csapatok megverse maradt. A minisztertancs elvetette Kossuth javaslatt, hogy Bemet nevezzk ki fvezrr. A haditerv sikerrel kecsegtetett, hisz a magyar fsereg az orszg legnagyobb, legersebb vrra tmaszkodva kedvez helyzetben vrhatta az osztrk tmadst. A helyzet azonban ismt kedveztlen fordulatot vett. Az osztrk csapatok jlius 28-n megvertk a VII. (Poeltenberg) hadtestet s elfoglaltk Gyrt. A veresg s tborbl rkez kedveztlen hrek miatt Kossuth egy jabb minisztertancsot hvott ssze. Ezen Grgei nem volt — nem lehetett — jelen, viszont az lsre tbb Pesten lv eddig jrszt mellztt tbornok is meghvst kapott. Dembiski itt a kvetkez tervet terjesztette el. Minden magyar ert Szeged krnykre kell rendelni, Komromba mindssze egy 15 000 fs helyrsget kell hagyni. Az sszpontostott hadsereg ezt kveten megveri Jellai csapatait, majd azt az ellensget, amely hamarabb r ide. A minisztertancs e tervet fogadta el. Ezt mindenkppen nagy hibnak kell tartanunk, hisz lehetsget adott az ellensg egyeslsre is, amely a rendkvl kedveztlen erviszonyok rvnyestshez vezethetett. Nhny nappal ksbb Kossuth Grgeit levltotta, s Mszrost nevezte ki fvezrr.

A Grgei ltal vezetett csapatok a tervben meghatrozott sszpontosts helyre jlius 11-e utn indultak el, a Duna bal partjn. Az egyeslsbl gy kimaradt ez a hadsereg. A Tisztl keletre ltrehozott fcsoportosts harcrtke, felszerelse, elltottsga azonban jval alatta maradt akr a Grgei hadseregnek, akr Haynau tborszernagy csapatainak. E kt tnyez vezetett a vesztes csatkhoz s gyorstotta meg a szabadsgharc befejezst. A haditervhez a mg jlius 30-n a Fvezrsget tvev Dembiski sem tartotta magt, pedig a vletlenek, tvedsek s balfogsok eredmnyeknt Szegednl valban egy ltszmban nagyobb s kedvez krlmnyek kztt ll magyar sereg nzett szembe a Tiszhoz megrkez Haynauval. A lengyel fvezr azonban kirtette Szegedet, lehetsget adva gy az tkelsre. A hibk egyenesen vezettek a temesvri csatavesztshez.

 

 

     
Pontosid
     
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
     
Ltogatk szma
Induls: 2006-12-19
     
Linkek

www.bunker.gportal.hu

www.zmne.hu

 

     
zenetrgzit
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!